STRANDLEVEN. Vier jaar met de Filmcamera in Oost-Indië GENIET ER VAN IN DEZE WARME DAGEN De Socialistische regeering in Engeland HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 13 JULI 1929 DERDE BLAD Met dit warme weer worden veel zeiltochtjes gemaakt. De heer I. A. Ochse vertelt over Op een tocht in Centraal-Borneo, waar door Denk u eens int vier jaren van rusteloos zwerven met de filmcamera door het heer lijk-mooie land van den Indischen archipel, zwerven van Sabang tot de Humboldtsbaai, dolen door 't hartje van Borneo's gebergte, trekken te paard en per auto, in prauw en op een K.PM.-stoomer over wegen en rivie ren en zeeën van Indië. En dat heeft de heer I. A. Ochse gedaan, de directeur van de Nederlandsch-Indische Filmmaatschappij 'n zuster van de Haar- lemsche Polygoon toen hij voor de zen ding voor de planters, voor de K.P.M. en nog enkele opdrachtgevers door Indië trok om met de filmcamera beelden van het land de menschen, de huizen, den landbouw, vast te leggen op het celluloid, opdat getoond kon worden, wat in onze Oost tot stand ge bracht werd op velerlei gebied. Nauwelijks teruggekeerd uit de landen onder de tropenzon, nauwelijks begonnen met het ordenen van 't materiaal, nauwelijks even tot rust gekomen na het afmattende reizen in 't wanne klimaat, ontving de heer Ochse ons, en tusschen filmtoestellen en albums vol foto's heeft hij verteld van zijn belevenissen dadr, waar de padi groent op de sawafis en de omhoogstrevende klappers tegen den diepen hemel staan. Wat hebt u meegebracht? Ruim veertigduizend meter negatieve film, waaruit reeds acht films voor de op drachtgevers werden samengesteld, want, onderweg stuurde ik steeds de on-ontwikkel- de filmrollen naar Haarlem, hetgeen met verschillende voorzorgen moest geschieden, daar tuschen het afzenden van Nieuw Guinea en het aankomen in Haarlem, ongeveer drie maanden lagen, terwijl film na anderhalve maand vaak reeds minder goed wordt. De drie groote zendingsfilms zijn in Nederland reeds vertoond, u hebt de resultaten van mijn werk dus kunnen zien, ook „Naar Tropisch Nederland" en „Tropisch Toerisme" hebben in Holland gedraaid. De drie andere zijn technische films, ze behandelen de Tin winning op Biliton, de Java-Suikerindustrie en de Vorstenlandsche Tabakscultuur. De De beste vind ik de Tabaksfilm; daarbij werd mij zoo de vrije hand gelaten, kon ik alles doen wat ik wilde, dat er mij feitelijk niets in den weg stond. Daartegenover waren de lichtomstandigheden in de groote, donkere machinehallen der suikerfabrieken ongunstig en moest ik me hier houden aan enkele din gen die door de opdrachtgevers geëischt wer den, hetgeen van hun standpunt bezien ook volkomen begrijpelijk was, maar die mijn goedkeuring nooit gehad zouden hebben. Nooit zag ik een film van mij zelf waar over ik tevreden was, hoe enthousiast ik ook kon zijn bij het opnemen, steeds was het zien van 't eigen werk een ontgoocheling, daar ik té goed de fouten en gebreken zag. Slechts de Tabaksfilm is een uitzondering; het resultaat van 't werken in de Vorsten landen, dat ik pas enkele dagen geleden eerst zag. heeft mijn verwachtingen niet teleurgesteld, het is volgens mij m'n beste film. Thans ben ik bezig aan de samenstelling van drie films de namen noem ik u nog niet die het beste zullen bevatten van de vele mooie stukken die ik uit Indië stuurde. Ik zal trachten deze drie films zoo te maken, dat ik er de groote massa van ons volk mee bereik, om daardoor meer belangstelling voor De heer I. A. Ochse die ons vertelde over zijn zwerftochten door den Indischen Archipel. zijn werk in T ropisch-N ederland het dichte oerwoud een rivier stroomt ons prachtig Insulinde in eigen land te wek ken. De omstandigheden waaronder u werkte, mijnheer Ochse. hoe waren die? Wel, van den gouverneur-generaal tot den laagsten ambtenaar toe, heeft het be stuur mij geholpen, waar dat kon. Wat had ik moeten doen zonder het Binnenlandsch Bestuur door wier bemiddeling ik paarden en dragers kreeg om de rimboe door te trek ken, zonder de zendelingen die mij bij de in teressantste ceremoniën brachten, die door hun uitstekende kennis van taal en volk voor mij schier onmisbaar waren in het bin nenland, in het Borneosche Kapoeas- en Barits-gebied, in het land der Papoea's? Wat het filmen zelve betreft, dit werd des te gemakkelijker hoe minder beschaafd het volk is, waartusschen ik werkte. In Egypte bij voorbeeld dromden de lieden samen voor het toestel, in Nieuw Guinea, waar de men schen niet weten wat een film is, scheen de camera voor hen evenveel te beteekenen als een geweer of een wandelstok. Het was iets, dat de blanke bij zich had, anders niet. Zoo gebeurde het daar nooit, dat de menschen n?"r het toestel keken, en de Papoea's waren de beste filmacteurs die men zich maar denken kan. Ik heb daar een, door zende ling Van Hasselt geënsceneerde, menschen- roof met de daarop volgende „vredesconfe rentie" tusschen twee „groote mogendheden" uit hei Arfakgebergte kunnen filmen, een „godsoordeel", een oorlogsprauwenwedstrijd op kunnen nemen, op Soemba stond ik met mijn camera op eerbiedigen afstand van de heilige ceremoniën die bij de rijstoogst te pas komen. Ik heb tochten gemaakt per De algemeene verkiezingen zijn voorbij, gewonnen en verloren; de Tory-regeering is afgetreden en de lucht is vervuld van de weeklachten van de Primrose League en de Anti-Socialist Union. Labour heeft zijn twee de regeering gevormd en op Dinsdag 25 Juni kwam het 35e Parlement van het Vereenigd Koninkrijk in Westminster bijeen. Het was een historisch oogenblik, de bijeenkomst was wèl waard gefilmd te worden: de millioenen die gestemd hebben zouden er prijs op heb ben gesteld de vergadering van de door hen gekozen vertegenwoordigers te zien. Op de groene banken ter rechterijde van den Speaker de Labourpartij, vol vreugde over haar overwinning, talrijker dan ooit; tegenover haar, droevig gestemd en vermin derd in aantal, de Tories: terwijl aan de andere zijde van het middenpad de ver- eenigde Liberale Partij zit, vereenigd tot de bel voor de stemming luidt, en dan: „wait and see!" (Wacht af). Er worden groote verwachtingen van de Labour-xegeering gekoesterd. Volgens de eigen woorden van den premier zijn de kleine straatjes en steegjes verlicht door het idealis me dat te voorschijn treedt wanneer de zoons en dochters van de mannen en de vrouwen die daar wonen, hun land regeeren". Wat zal de regeering doen? Zal zij sla gen? De schimpscheut van Churchill dat Labour ongeschikt is tot regeeren heeft afgedaan en daarmee ook de onbeschaamde hoon van den graaf van Birkenhead (vroeger bekend als Smith) dat hij een lid van de Labour partij zelfs niet de leiding van een winkel van gebakken visch zou toevertrouwen. Ramsay Macdonald heeft een elftal van groote bekwaamheid uitgekozen, rijk aan kennis opgedaan in de school der ervaring: in gemeentebesturen, vakvereenigingen en coöperatie. Hun namen mogen onbekend zijn in de jachtvelden en zij mogen niet geheel en al met de etiquette op de hoogte zijn, maar zij hebben hun land lief, zij kennen de moeilijkheden waarmede het te kampen heeft en zij begrijpen het volk. In de moei lijke maanden die vóór ons liggen zal de kracht der regeering liggen in het feit dat zij in haar midden geen lijntrekkers heetf en geen „ornamenten": elke man en elke vrouw zal werken en hard werken ook! Wat is de onmiddellijke taak der re geering? Allereerst moet Engeland vóórgaan op den weg naar vrede en ontwapening. Het Hof van Arbitrage moet de plaats van het slagveld innemen. Geen leven is veilig, geen prauw over de geweldige rivieren van Cen traal-Borneo, heb daar merkwaardige ge bruiken kunnen filmen, zoodat het materiaal zeker van ethnologische waarde is. De tocht langs de Noordkust van Nieuw- Guinea tot de Humboldtsbaai en naar het Sentani-meer, was rijk aan stof. De sociaal- economische verhoudingen hier zijn zóó merkwaardig, zoo „praehistorisch", dat alles wat dit volk betreft den mensch van Euro- peesche beschaving telkens versteld doet staan. Tot voor twintig jaar leefden de Pa poea's om het Sentani-meer nog in het steenen-tijdperk. Op de steenen bijl, het eenige werktuig, was de heele samenleving gebaseerd, zóó dat hij tot munteenheid werd en daarom nog heden ten dage wordt ge maakt. Bali: „beauty in a nutshell", met zijn schitterende natuur, zijn intensieve en hoog staande Hindoecultuur, is een paradijs voor den filmoperateur. De schoonheid ligt er voor het grijpen. Maar overal in Indië kan het natuurschoon overweldigend zijn, dat hangt af van je eigen gemoedsstemming, van de belichting. En bovendien is het een kwestie van afwis seling. De eerste dagen vond ik het varen in een prauw langs Guinea's prachtige fjorden- kust vol romantische bekoring, maar na een week, als het nieuwtje er af is. voel je je stijve lendenen, zie je, hoe vuil de Papoea's zijn. Natuurschoon Is echter niet altijd filmisch schoon, dit laatste is gebonden aan wetten van beeld verdeeling .en belichting en is ook afhankelijk van de scheppingskracht van den operateur. En uw conclusie? Dat Indië zoo rijk aan afwisseling is. zoo veel stof biedt, dat ik hoop en verwacht er over een jaar of zoo weer heen te gaan. Er is nog veel meer te filmen dan ik nu reeds gedaan heb. Er zijn nog talloos vele volks gebruiken die waard zijn gedocumenteerd te worden, er is nog zoo heel veel belangwek kends dat ik aan .de menschen in 't eigen Holland zou willen laten zien, dat een tweede reis zeker een even belangrijke buit, even interessant filmmateriaal op zal leve ren als deze eerste zwerftocht door Oost- Indlë het deed. EEN GROOTE VLIEGTUIG- KAJUIT. (Van onzen Londenschen correspondent). Op de internationale luchtvaart-tentoon stelling, die op 16 Juli in het gebouw Olym- pia, Londen, wordt geopend, zal een groote vliegtuigkajuit te zien zijn. De kajuit komt in ruimte overeen met het inwendige van de groote Pullman-wagens in spoortreinen. Veertig reizigers vinden er ruim plaats. Ach terin bevindt zich een buffet, dat gedurende den tocht voor ververschingen zorgt. De kajuit maakt deel uit van een nieuw vlieg tuig van Imperial Airways, voor den dienst naar Egypte, Indië, Zuid-Afrika en Australië. Een aantal van zulke machines is in aan bouw. Ze krijgen vier motoren die tesaam 2000 paardenkrachten ontwikkelen. De ten toonstelling zal ook een aantal nieuwe mili taire machines laten zien, die tot nu toe op de zoogenaamde geheime lijst hebben ge staan. Het zijn vechtmachines, die een snel heid van 200 mijl per uur ontwikkelen. Ook kan men er een nieuw type vlootvliegtuig verwachten, speciaal gebouwd voor landen op dekken van oorlogsschepen. De reddings middelen voor zeevliegtuigen, die deze „Aero- Show" zal brengen omvatten een gemakke lijk te vullen pneumatisch vlot, dat vliegtui gen op tochten over zee -kan meevoeren en gebruiken in het geval van een noodlanding in het water. geluk is veilig, zoolang wij geen einde heb ben gemaakt aan alles wat oorlog veroor zaakt. De snelheid, waarmede de eerste stappen reeds genomen zijn, heeft de verbeelding van millioenen menschen in de geheele wereld aangewakkerd en elke volgende stap zal met gretige belangstelling worden gade geslagen. Dit is niet de taak voor een maand of een jaar. Het gebouw van vrede en ont wapening moet gegrondvest worden op in ternationale samenwerking, duurzaam en degelijk, zonder overhaasting maar ook zon der ophouden. Het programma voor de binnenlandsche politiek kan in één zin worden samengevat: aan ieder eerlijk en tot werken bereid per soon een degelijk en goed bestaan te verze keren zonder de ellende der werkloosheid; een aangenaam tehuis, niet verontrust door zorgen; 'n rustigen ouden dag met 'n voldoend pensioen. Dit doel kan uit velerlei richtingen benaderd worden, zoowel langs wetgevenden als langs administratieven weg. Geen kort en gemakkelijk pad voert er heen. Gedurende de eerste jaren dat ik lid van het Parlement was, was een van mijn kiezers altijd 'op iedere openbare vergadering w,aar ik sprak, aanwezig en welk onderwerp er ook aan de rode was, hij deed altijd dezelfde vraag: „Waarom geen wet van één artikel voorgesteld?" Maar zóó eenvoudig is het niet. Vraagstukken kunnen niet worden opgelost door strijdleuzen of wetten van één artikel. Wij moeten geen namaak, maar degelijk en oorspronkelijk weTk leveren. Neem bijvoorbeeld de werkloosheid. Weini gen zullen J. H. Thomas en zijn collega's de taak benijden die zij op zich genomen heb ben en er is niemand die hun geen succes zal wenschen. Het volk heeft door zijn laat ste stembusuitspraak zonder aarzelen ver klaard dat het in de 20e eeuw niet dulden zal dat een leger van werkloozen aanvaard wordt, evenals orkanen en vloedgolven, als een ramp die ons van hooger hand wordt ge zonden. Succes is alleen te verwachten van een krachtige en volgehouden poging om op bouwende samenwerking en wederzijdsche hulp toe te passen. Wij lezen al van veel activiteit in zekere departementen, waaruit blijkt dat de hoofd lijnen waarlangs zal voortgegaan worden zullen zijn: ontwikkeling van de hulpbronnen der natie, het verwijderen van kinderen van de arbeidsmarkt en aan de andere zijde van het leven: een eervolle pensionneering van den bejaarden arbeider. Werkloosheid is niet één vraagstuk, het be- Prettig en vroolijk en gezond is het Zand- voortsche strandleven. Vraag het de moeders die in de strand stoelen zitten te lezen of te handwerken als haar spruiten haar er den tijd voor willen laten, vraag het die bruingebakken nako melingschap en hoop des vaderlands zelf, hoe ze het vinden aan het Zandvoortsche breede strand. Zonder uitzondering zullen zij u antwoorden „Fijn!" De moeders, zij hebben eenige kamers in een Zandvoortsch huis of huisje gehuurd, misschien wel een héél huls, voor vier weken, voor zes weken, voor twee maanden of twee en een halve maand (langer blijven de mees ten niet), maar als het goed weer is zijn zij overdag weinig in die kamers of die huizen. Alleen om te eten of te middagmalen trek ken de menschen en de kinderen 't zijn soms heele karavanen, met en zonder trek- of zoogenaamde „Corry-wagens" het dorp in en er zijn er die boterhammen meenemen van huis en aan het strand blijven koffie drinken Behalve haar tijdelijke woning in het dorp hebben de moeders ook een tijdelijke woning aan het strand: dat is de van den strandpachter gehuurde strandstoel, met de initialen van den verhuurder er op aan de achterzijde en die je zoo lekker naar den wind kan draaien In den strandstoel zit je, schrijf je prentbriefkaarten, lees je, brei je, haak je, geef je standjes aan je kinderen, snoep je en laat je snoepen, ontvang je visite, gaap je en slaap je, kleed je je kinde ren aan en uit, veeg je hun neuzen, lach je en roddel je, drink je thee en limonade en kof fie en melk. En als je heel erg bruin wilt worden, dan ga je je strandstoel uit, zet je zonnebril op en gaat eenige uren in een lig stoel languit luieren. En de kinderen? Het Zandvoortsche strand ls hün, van oudsher! Ik geloof dat je op geen enkele badplaats zooveel kinderen op het staat uit vele andere. Eerlijke en Ijverige burgers worden in ellende gedompeld door verschillende oorzaken; de manieren om die oorzaken te bestrijden zullen naar evenredig heid moeten verschillen en ofschoon geen redelijk, denkend mensch verwachten zal dat de volledige resultaten van een nationale bestrijding der werkloosheid in den loop van één zittingsjaar van het Parlement zullen blijken, kan en zal er toch voldoend werk gedaan worden om te doen zien dat het nieuwe Staatsbeleid op den goeden weg is. De Woningwet van 1924 van de Labour- regeering had tot doel dat 2.500.000 huizen in 15 jaar zouden worden gebouwd. Het sub sidie werd vergroot, maar alleen huurhuizen mochten hierin deelen. Was Labour aan de regeering gebleven, dan zou de huizennood thans aanzienlijk verminderd zijn. De politiek van den heer Baldwin trachtte den huurder over te laten aan de genade van het particulier initiatief en dit had ramp zalige gevolgen. In 1928 was er, vergeleken met 1927, een vermindering van het aantal nieuwgebouwde huizen met 50 pet. te con- stateeren. De nieuwe Minister van Volksge zondheid zal zeer zeker aan dit vraagstuk ten spoedigste aandacht schenken. Koop huizen zijn niet zoo dringend noodig maar wel huurhuizen van een huur die arbeiders kunnen betalen. Men zal zich herinneren dat de huurbe- perkingswet aan het eind van dit jaar niet meer van kracht zal zijn en dat voor ver lenging een wettelijke maatregel noodig is. De huurders zullen blijde i zijn dat Labour aan de regeering is; een Tory-regeering zou het ophouden van alle controle of drastische maatregelen in die richting beteekend heb ben. Eenige dagen vóór de verkiezingen deed de heer Snowden de vaste toezegging dat een Labour-regeering dadelijk de onrecht vaardigheden en fouten van de Pensioenwet voor weduwen, weezen en bejaarden zou herstellen en wij weten dat de Minister van Financiën een man van zijn woord is. Er is in 't bijzonder één groep die zijn onmiddellijke aandacht vraagt. Aan meer dan 45000 vrouwen tusschen 65 en 70 jaar is op 2 Januari 1928 pensioen ontzegd om dat op dien datum haar echtgenooten 70 jaar of ouder waren, zelfs ofschoon die mannen verzekerd waren sedert de invoering van de gezondheidsverzekering. Dan is er de quaestie der kolenvelden die niet kan wachten; fabriekswetgeving en, last but not least, de verheugende terugkeer van Sir Charles Trevelyan om de politiek voort te zetten, zoo goed door hem in 1924 begon nen, van verheffing van het onderwijspeil en het aanleggen van een breeden weg van de bewaarschool naar de Universiteit. Het nieuwe Parlement zal niet werkeloos, zijn en zouden de beide vleugels van de oppositie in hun wijsheid besluiten zich te vereenigen om een nieuwe algemeene ver kiezing af te dwingen, dan zouden de ge volgen voor hen waarschijnlijk nog nood- lottiger zijn dan die van de jongste verkie zing. Het nieuwe Lagerhuis zal meer een werk plaats worden van wetgevenden arbeid en minder een rijkelui's club. (Nadruk verboden). strand ziet als te Zandvoori. Soms krioelt het er van de kinderen. En hoe genieten zij! Zie hen rollen in het warme zand, bewonder him bouwwerken, hun waterreservoirs en ka nalen, hun dammen en dijken. Ze werken, ze zwoegen met scheppen en emmers, ze hollen met bloote beenen plas-plas-plas zóó maar door de zee en ze komen van zoo'n bezoek aan den oceaan terug bij „mammie": nat en zéér zanderig, maar gelukkig, bruin en met schitterende oogen. En als ze voor moeder een boodschap mugen doen aan het tentje van den strandpachter, den man van „bier en limonade, koffie, thee en chocolade", zooals op de tentjes te lezen staat, als ze zich daar mogen trakteeren op ijs of een reep choco la, dan zijn ze den Koning te rijk. En de vaders? Stil! Over de arme vaders spreken we liever niet. Ziet u: de vaders, daar wordt op het Zandvoortsche strand nipt zoo heel erg rekening mee gehouden. Ze zijn er wel, dat wil zeggen: hun bestaan kan niet ontkend worden, maar ze zijn er toch meestal niet. Soms kunnen ze eens een uurtje vToe- ger de warme stad verlaten en dan nog éven voor het eten aan 't strand een kijkje ko men nemen, maar meestal gaan ze Zand- voort vroeg uit en ze komen er laat weer in. Alleen des Zaterdagsmiddags en ook wel 's Zondags zijn er wat meer van hen aan het strand. Maar over 't algemeen zijn de vaders aan het Zandvoortsche strand niet veel meer dan de Sijmens die betalen. Laten we verder over de vaders zwijgen. Interessanter is de strandpachter. Hij moet een bijzonder mensch zijn, van alle markten thuis. Hij moet altijd een touwtje hebben om gebroken scheppen te maken of hengseltjes van emmers, hij moet op ieder uur van den dag scheppen kunnen uitleenen, den bal van Pietje zoeken. Jantje uit zee terughalen, zor gen dat Marietje van Dalen en Emmy van Dijk, die mekaar niet kunnen uitstaan, elkaar niet krabben; hij moet zelf. in een minimum van tijd, bij wijze van voorbeeld en aanspo ring een kuil kunnen graven een kijker ter beschikking hebben en „naald en draad" voor de moeders, het weer kunnen voorspellen, de strandwagens met inhoud voor de moeders door het mulle strand trekken, het oog hou den op zijn strandstoelen, precies weten wan neer het vloed wordt en bij alles zijn goede humeur bewaren. Hij moet natuurlijk nog veel meer, maar de Üjst zou te lang worden. „Rijpe banen, mooie pinda's, heerlijke Fru- jetta's!" U kent den „strandkreet" van de mannen met de mandjes aan de jukken; u kent ook den man met de witte jas, die met Parijsche wafelen en met oblieën vent; den jongen die in tijdschriften en kranten han delt en last not least de waarzeester, die u steeds maar weer aanbiedt u de toe komst te voorspellen „uit de lijnen van uw hand" Als ze uw hand eenmaal te pakken heeft, dan ziet ze een blonde vrouw op uw pad, waar u terdege voor moet oppassen, of een zwarten man die aan u dénkt en u gèluk zal brengen, of wel veel tegenspoed die echter spoedig in voorspoed zal veranderen Ja. ja: zij allen behooren tot de stoffage van het strand en zouden er niet zonder schade op gemist kunnen worden, Het kan u gebeuren aan het strand dat ge plotseling hoog boven u het geronk van een motor hoort en een vliegmachine al cirkelen de zich tegen de lucht ziet afteekenen of dat ge een watervliegtuig met snelle vaart zich een weg door de golven ziet banen, om dan plotseling zich los te maken van de zee en majestueus te stijgen naar de blauwe luch ten, hooger en hooger en verder en verder. Een imposant gezicht! Afwisseling brengen ook de baadsters en baders, uier frisch en vroolijk spel met de golven altijd veler aandacht trekt en de mu ziekkapellen, die in dezen tijd van dans woede heele groepen opwekken tot steppen en trotten, op het harde en als het niet an ders kan ook op het mulle zand. Als ge genoeg hebt van het vlakke strand en de eeuwig aanrollende zee, dan kunt ge u naar hooger spheren begeven en u met groote snelheid langs de „rodelbaan" weer de duin- reep laten afglijden Of gé kunt een Zand- voortschen rossinant huren, er op klauteren, met een heel dapper gezicht een eindje 'langs het strand rijden en slechts hopen dat ge geen zandruiter zult worden. Geen nood, hoor! De geleider houdt meestal het paard vast en „bestuurt" het beter dan gij het doet. Uitnoodigend liggen de scheepjes in zee, vlak bij het strand, uitnoodigend klinkt het lokkende vragen van den schipper „of ge niet eens een tochtje op zee wilt maken? 't Is zulk heerlijk weer!" Ook zoo'n tochtje behoort bij het strandleven. Maar ik zeg u: weet wat ge doet. Juist andersom als in een zeker bekend liedje van Speenhoff heb ik in deze scheep jes menigeen vroolijk zien binnengaan, maar ik heb ze er na eenigen tijd, bedrukt ach, zoo bedrukt weer uit zien komen. Niet iedere Hollander is een zeevaarder! Toevallig eindig ik 'n beetje pessimistisch, maar ik wil dat dadelijk weer goed maken door uit te roepen, zooals ik ook begon: ..Prettig en vroolijk en gezond is het strand leven Vermaakt u zooveel ge kunt op de breede strook tusschen zee en duin; verwerft er ge zondheid kracht en opgewektheid! Leve het strandleven E PAPOEA'S ALS FILMACTEURS. Haar binnen- en buitenlandsche politiek Door R. C. MORRISON, lid van het Engelsche Parlement, parlementair secretaris van den Britschen premier

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10