DE LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD 7ATFPr>AG J3 JULI 1929 Wat doet men voor hen in ons land? Meer en meer komt in alle landen en In het bijzonder in Duitscbland en Enge land de zorg voor lichamelijk gebrekkigen tot ontwikkeling. In ons land werd hiertoe in 1926 de Cen trale vereeniging voor Lichamelijk Gebrek kigen opgericht, waarin zijn samengekomen in federatief verband, vereenigingen en in stellingen, die hetzelfde doel nastreven. Dit zijn: 1. de vereeniging voor misvormden te Lei den; 2. de vereeniging tot behartiging van de belangen v?«n Nederlandsche lijders aan been- en gewrrchtstuberculose te Laren; 3. de Nederl. ver- „De Stuers" te Den Haag; 4. de Adriaanstichting te Rotterdam; 5. de Corneliastichting te Beesterzwaag; 6. de Johannastichting te Arnhem. Onder lichame lijk gebrekkigen zoo genoemd in tegen stelling van hen, die door geestesdefecten of van de zintuigen hulpbehoevend zijn kunnen we alle rekenen, die door het gemis van een lichaamsdeel, of door afwijkingen van het normale daarvan, een te kort heb ben. Of in aansluiting van de definitie van Biesalski: Hulpbehoevende lichamelijk ge brekkigen zijn lijders, die ten gevolge van een aangeboren of verkregen aandoening van de beenderen of gewrichten, in het gebruik van romp en ledematen in die mate zijn belemmerd, dat zij het zonder hulp niet tot een onafhankelijk bestaan kunnen brengen. De arbeidsminderwaardigheid van hen berust hierop, dat zij niet een beroep geleerd hebben, waarvan de uitoefening juist niet de func tie vcreischt, welke zij missen. In 75% van de gevallen kan een dergelijk beroep gevon den worden, of kan door behandeling de toestand verbeterd worden, dat de uitoefe ning van een beroep mogelijk wordt. En als men dan leest, dat een geneeskundige be handeling door den grooten vooruitgang der orthopaedic zooveel kan bereiken en dat juiste Nazorg en in bijzondere gevallen door aparte schoolopleiding welke onder het Buitengewoon Onderwijs behoort te vallen zooveel ten goede kan komen en levenslange ondersteuning door het Burgerlijk Armbe stuur te voorkomen is, dan moet er aange pakt worden, om ook deze groep van mede- menschen levensvreugde en levensgeluk te brengen. Een krachtig stuwend particulier initiatief, dat door de Overheid in de juiste banen geleid wordt, opdat geldgebrek of minder ruim vloeien van contributies het op bouwende werk niet belemmert of ontijdig stop doet zetten, zal ook hier zegenrijk werk kunnen verrichten. Allereerst zal het oprichten van consul- tatiebureaux; poliklinieken, vakopleiding, nazorg, en het uitbreiden van het aantal bestaande Inrichtingen noodzakelijk zijn. Sir Robert Jones schat voor Engeland het aantal misvormde kinderen op 100.000, ter wijl er 100 scholen voor physiek gebrekkigen bestaan. Hij schrijft o.a.: „Het voortduren van het hooge percentage Van gebrekkigen in Engeland wordt veroor zaakt door de onwetendheid dikwijls ook van den dokter, dat behandeling mogelijk Is; door onvoldoende ruimte in ziekenhuizen, waardoor chronische gevallen te spoedig worden ontslagen en door het betreurens waardige gemis aan goede nabehandeling. Op dit oogenblik kan men misvormde kinde ren vinden in gestichtsziekenhuizen, herstel lingszalen en andere plaatsen, waar zij noch doelmatige behandeling noch opvoeding krij gen. Toch meenen oningewijden, dat deze kinderen „verzorgd worden". Dr. Murk Jansen schat voor ons land het aantal misvormde kinderen beneden 15 jaar op 30-000, terwijl voor hen in de bestaande inrichtingen slechts een honderdtal bedden beschikbaar zijn. Vooral de been- en ge wrichtstuberculose zie o.a. „Tegen de Tu berculose" van Maart 1929 vraagt onze j bijzondere aandacht. Zij tast de ruggegraat, de knie, het heup- I I. gewricht, kort samengevat alle skelet- deelen aan en veroorzaakt groote verwoes tingen, welke bij een niet deskundige behandeling leiden tot den dood, tot mis vorming, tot invaliditeit en dus tot verloren levensvreugde en onnoodige vermeerdering van lichamelijk gebrekkigen in ons land. Op het internationaal congres v. Orthopae- die te Amsterdam in 1923, verklaarde Prof. Jones, dat de helft der misvormingeir in Engeland vei-oorzaakt wordt door been- en gewrichtstuberculose en rachitis. Genezing der been- en gewrichtstubercu lose vergt twee, drie, vier en soms meer jaren, gedurende welken tijd de lijders aan ernstige vormen dezer kwaal onafgebroken en onbeweeglijk te bed moeten liggen. Men stelle zich voor het lichamelijk leed en psy chische ellende dezer machteloos neergewor- penen! Deze ziekte wordt in ons land gerang schikt bij de gewone tuberculosebestrijding, terwijl ze thuis behoort bij de z.g.n. „Krüppel- fürsorge", welke door tijdig ingrijpen de li chamelijke gebrekkigheid voorkomt of ge neest. Deze ziekte heeft door die tweeslach tige positie in ons land niet die aandacht, welke het toekomt. Onze tuberculosebestrijding is ingericht op bestrijding van longtuberculose en dus toe vertrouwd aan longspecialisten, terwijl been- en gewrichtstuberculose aparte studie en be handeling vereischt. Tevens zien we, dat in Rijnland sinds 1905 en in Pruisen sinds 1920 door provinciale bemoeiingen en wettelijke bepalingen een en ander geregeld is. En ons land? De Overheid doet tot op heden niets ten bate van lichamelijk gebrekkigen en wette lijke bepalingen te hunnen behoeve bestaan niet, terwijl een juist inzicht in het wezen der been- en gewrichtstuberculose ten eenen- male ontbreekt. In het aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem uit te brengen rapport hopen we hierop nader in te gaan. Over het vóórkomen der been- en ge wrichtstuberculose in ons land beschikken we over geen juiste gegevens. De volkstelling van 1920 is dienaangaande zeer onbetrouwbaar. Frankrijk heeft de beschikking over onge veer 7.000 bedden voor lijders aan been- en gewrichtstuberculose. Sedert de uitvoering van de „Krüppelfür- sorgewet" van 1920 kwam het in Duitschland door verplichte aangifte tot betere verzor ging der lichamelijk gebrekkigen en klom alleen reeds in de Rijnprovincie totaal inwoners in overeenstemming met dat van Nederland het aantal misvormden, dat de inrichtingen verpleegd werd van 188 in 1920 tot 4144 in 1926- In 7 jaar was dus ruim 22 maal grootere behoefte aan beddexx. Ook de ervaring in Zweden, Zwitserland en andere landen, leert, dat er in ons land bijgevolg een behoefte is aan ongeveer 1100 bedden voor lijders aan been- en gewrichts tuberculose; te meer, daar verpleging van den zieke in het gezin nog moeilijker is dan bij longtuberculose. Het is aan de vereeniging tot behartiging, van de belangen van Nederlandsche lijders aan been- en gewiichtstuberculose te dan ken, dat zij de aandacht voor genoemde ziekten gevraagd heeft en daadwerkelijk door den bouw van een sanatorium toont, dat een en ander voortgang moet hebben. Wanneer men dan nog tevens denkt aan het mooie voorbeeld van HM. de Koningin- Moeder en aan de staatscommissie A.V.O., dan stemt een en ander hoopvol en kuimen we slechts wenschen, dat ook voor deze mede- menschen betere tijden mogen aanbreken. Zal Haarlem voor deze kinderen en vol wassenen haar taak begrijpen? Hierover in een volgend artikel. E. P. SCHUYT, Secretaris Verbandscommissle Nazorg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts per regel. VERLOTING C. J. M. V. PADVINDERS Fiets als hoofdprijs gevallen op No. 96 Te bevragen KAMPERSTRAAT 19 zw. STANDAARD-THEATER. De reprise van een uitnemende film: „De Terugkeer van Peter Grimm." „De terugkeer van Peter Grimm" is een goede film uit een periode die, gezien de technisch en vooruitgang van het laatste jaar geheel achter den rug ligt. Het aantal goe de films is tegenwoordig niet gering. Twee jaar geleden waren zij nog zeldzaam. En het is wel zeer merkwaardig dat juist Amerika, dat het hevigst gelaboreerd heeft aan de gebreken die over het algemeen de film heb ben aangekleefd, het vaderland moest zijn van dit hoogst fijnzinnige product van toe- gewijden en met liefde verrichten arbeid. De meeste lezers kennen waarschijnlijk den korten inhoud van David Belasco's werk, ook in Nederland ten tooneele gebracht. Het be handelt het leven op het huls van Peter Grimm. die na zijn dood in zijn woning te rugkeert, om er ongezien, ongeweten, of hoogstens vermoed door de besten der inwo ners, bijstand te verleenen aan hen, die hulp noodig hebebn, en er goed te maken wat hij tijdens zijn leven verkeerd deed. De gelegen heden om in grofheden te vervallen (en de Amerikanen deden 't anders dikwijls zoo graag) lagen'hier bij wijze van spreken, opgeschept. Doch de manier waarop de regissieur het zeer delicate vraagstuk heeft aangepakt en weergegeven is waarlijk bewonderenswaar dig. De geheele film munt vooral uit. door de uiterste teedere, doch geenszins sent-imenteele stemming, door kieschheid, bescheidenheid en fijnen smaak. Deze deugden komen voor een groot deel ook voor rekening van de mede- spelenden, vooral Peter Grimm wordt meesterlijk vertolkt. De reprise in het Standaardtheater dient dus wel onder de aandacht van het publiek gebracht te worden. Menigeen, wars van alle dwaze verwrongen filmromantiek, zal van dit zuivere werk kunnen genieten. Het bijgrogramma waarin onder andere Tom Mix schittert is goed. Verder zijn er komische films, natuuropne- mingen en filmnieuws uit de geheele wereld. Een voortreffelijk programma, dat in ruime mate belangstelling verdient. Ter loops zij nog vermeld, dat ..Peter Grimm" uit stekend begeleid wordt. REIMBR AN DT-THEATER. Brigitte Helm in „De Leugen van Nina Petrowna". Het heerlijke zomerweer ten spijt hadden velen zich Vrijdagavond opgemaakt om naai de Groote Markt te gaan om Brijitte Helm, Warwick Ward en Franz Lederer in „De Leugen van Nina Petrowna" te zien. De be werking, de ensceneering, de regie en de vertolking van deze film gaat ver boven het gewone uit. Brigitte Helm als Nina Petrowna is een allercharmantst vrouwtje, dat in haar liefde voor den jongen kornet, aandoenlijk en teer is. Als verwende geliefde van den rijken overste, leert zij den armen jongen kornet Michael kennen. Deze twee Jonge menschen staan direct in vuur en vlam voor elkaar, nu eerst leert Nina de echte liefde kennen en als zij te kiezen heeft tusschen de weelde van den overste en de armoede van den kornet, bestaat er voor haar geen twijfel en kiest zij het laatste. Prachtig weet ze haar armoe voor Michael, die haar, op haar een voudige kamers iederen dag bezoekt, geheim te houden, eindelijk is het niet langer te verzwijgen en zint Michael op middelen om aan geld te komen. Als hij ten einde raad zijn toevlucht zoekt in valsch spelen komt hij in de macht van den overste, die nu Michaels carrière, feitelijk zijn leven kan ver nietigen. De overste belooft Nina, Michael zijn schuldbekentenis terug te geven, als Nina bij hem terug komt. Om Michael te redden besluit Nina zich op te offeren. Zp zegt hem, dat ze genoeg heeft van de ar moede, dat ze geld en weelde verlangt, en dat er nu maar een eind aan hun verhou ding moet komen. Als Michael vertrokken ls, is het met haar zelfbedwang gedaan. Den volgenden dag heeft ze haar intrek weer genomen in de villa van den overste. Haar vroegere leven hervatten kan ze echter niet. Zij heeft haar woord gehouden, dat ze terug zou komen In de villa, als de overste in haar vertrekken komt, vindt hij haar evenwel dood, met aan haar voeten de ordinaire goed- koope schoentjes, die Michael voor zijn laatste geld voor haar gekocht had. Zooals reeds gezegd, het ls een prachtige speelfilm, waarvan de drie hoofdpersonen een dankbaar gebruik hebben gemaakt, het geheel draagt een zeer bpschaafd cachet en de vele fijne regietrucjes doen het allemaal prachtig. Pierce en Roslyn, het Amerikaansche mu zikale duo had weer evenals de vorige week veel succes. Voor Pierce is niets veilig, als hij nü eenmaal muziek wil maken. De vorige week had hij nog genoeg als bultennissig muziekinstrument aan een luchtballon, nu had hij ook nog een autoband te pakken kunnen krijgen, dus hij haalde er muziek uit. De uitdrukking „er zit muziek in", is bij hem wel heel dikwijls van toepassing. LUXOR-THEATER. „De Chineesche Kroeg" „Het eiland der verloren vrouwen". Tot Zondagavond zien we in het Luxor- Theater heel veel vreemde volken. Brengen we in het eerste nummer een bezoek aan Hongkong, in het tweede trekt de prachtige natuur, de toestanden en de bevolking van de Paradijs-eilanden onze aandacht. „De Chineesche kroeg" is zooals de meeste van die Aziatische films, vol geheimzinnig heid. Een bende opium-smokkelaars heeft ook een blank meisje, dat tot de politie be hoort, gevangen genomen en geborgen in een kelder van de Chineesche kroeg. De kapitein van „De Lachende Dame" is een bezoeker van dat huis en ontdekt het meisje. Zij wordt door hem gered. Later wordt ze evenwel weer door een vriend in handen van de opium-smokkelaars overgeleverd. Weer wordt zij door den kapi tein gered na een hevig gevecht met de Chineezen, waarbij de kapitein zwaar ge wond wordt. Als hij hersteld is komt het meisje te hooren dat de man dien ze eigen lijk niet eens kende, haar hoofd-chef was. Het komt tot een gelukkig einde. Door Dorothy Revier en Jack Holt worden de hoofdrollen uitstekend vertolkt, Het andere hoofdnummer voert ons naar de tropische eilanden. Dit is een pracht-film waarin vooral tot uiting komt de eeuwige strijd tusschen de zeden die daar heerschen en de Europeesche gewoonten. Daar heer schen ook nog de vreeselijke koortsen, en wordt er ontzettend veel gebruik gemaakt van sterken drank. De eenxge blanke die daar op dat eiland was, krijgt een slangenbeet. Zijn plaatsvervanger, gezonden door de Maatschappij, heeft veel met koorts te kam pen. Daarbij wordt hij uitstekend verple> door een inlandsclie jonge vrouw, die hem zeer trouw is, zoo zelfs dat als ei een aanval op haar meester wordt gedaan, zij den doo- delijken steek ontvangt- Gelukkig wordt de jonge man door zijn verloofde van dat eiland afgehaald. De natuurgezichten in dit num mer zijn prachtig. Vooral de hoofdrol als Marua werd goed vertolkt. Bij de opening van het pi-ogramma brengen we eerst een bezoek aan het Weserbergland. Het is daar schitterend, en dan wordt afge draaid een komisch filmpje, dat tot "titel draagt „Ridders van den Kousenband". Ook kregen we een voorproefje van de film „Storm over Azië", die van Maandag a s. af wordt vertoond in dit theater. Het moet iets geweldigs worden. Het geheel vormt een uitstekend program ma. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 17 Juli 1929 des na middags ten 11/2 ure zoo noodig voort te zet ten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof) Aan de orde zal worden gesteld: I. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage) Verzoekschrift J. A. Traan- berg om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur. "2. Proces-verbaal opneming boeken en kas Geme en te-Ont van ger 3. Rekening enz. 1928/1929 Vereeniging „Kindervoeding". 4. Rekening enz. 1928 Armenraad. 5. Kohier Zakelijke belasting op het bedrijf dienst 1929. 6. Overeenkomst toelating leerlingen uit andere gemeenten tot scholen voor buitenge woon lager onderwijs. a. Deckersraat (N. Vooges; b. Molijnstraat (Blom en De Vries); c. Gasthuisvest (P. Duijs); d. Duvenvoordestraat (Mej. A. Vis- scher) 7. Verkoop grond: e.»Middenweg (H. W. Robin)f. id. (A. P. Winnubst)g. id. (N. Vooges h. id. (C. Mul)i. Mamixstraat (G. Kammlnga). 8. Verzoekschrift Haarlemsche vroedvrou wen om verhooging honorarium met prae- advies B. en W. 9. Afkoop erfpacht perceel Molijnstraat 17. 10. Vaststelling verordening heffing en in vordering schoolgelden. II. Benaming wegen ten Noorden van de Kleverlaan. 12. Bestrating voetpaden Kleverlaan. 13. Aankoop grond Vergierdeweg (Th. Jansen). 14. Aanvulling raadsbesluit 26 Sept. 1928 No. 16 betreffende verkrijgen van gronden bedoeld in uitbreidingsplan blad I, (Haarlem- Noord) 15 Onteigening gronden aanleg nieuwe be graafplaats. 16. Regeling met Bloemendaal inzake be bouwing gronden nabij den watertoren. 17. Stichting school openbaar lager onder vijs teri-ein „Huis ter Zaanen." 18. Vragen-Klein inzake uitvoering werklie den-formatie en toepassing Werkliedenregle ment. 19. Verhooging crediet verbouw Stads armen en Ziekenhuis. 20. Motie-Peper inzake eventueele huisves ting huurders perceelen Djambistraat en om geving. 21. Verbetering wegbedekking Prinsen Bolwerk. 22. Asphalteering eenige straten en wegen. 23. Verbetering rioleering Schotersingel (tusschen Ostadestraat en Jan de Bray- straat) 24. Verbetering particuliere hofjes. 25. Benoeming: a. curator gymnasium; b. twee leden Burgeiiijk Armbestuur; c. directeur armwezen; d. leeraar gymnasium; e. leeraar H. B. S. A. met 5-J. c. f. twee tijd. leeraren Avondschool voor Nij verheidsonderwijs; g. onderwijzer school voor U. L. O. B. EXAMENS. MEISJESSCHOOL ,.T KOPJE" TE BLOEMENDAAL. Toegelaten tot de 1ste klasse: H. de Beaufort, E. Beker, A. Boeke, IJ. van Dedem, E. Dolleman, J. de Flines, E. Gun ning, L. Goldbohm, M. 's Jacob, S. Maduro, E. van de Poll, A. Ruijs, C. van der Scheer, W. Snethlage, J. Stokkink, J. Teding v,an Berkhout en A. Vex-weij. Voorwaardelijk toegelaten: L. Honig, H. Keuter, G. van Mcurs, en T. de Roos. Niet toegelaten I. Toegelaten tot de 3de klasse: C. van der Borch van Verwolde, J. Hooites Meursing en M. van Hoytema. Niet toegelaten 1. Toegelaten tot de 4de klasse: Th. Qxxarles van Ufford en F. de Stoppe laar. Toegelaten tot de 5e klasse: M. van der Feltz. TOELATTNGS- EN OVERGANGSEXAMEN R.K. LYCEUM. Toegelaten tot de eerste klas: Chr. Bek kers, B. Boelen, J. Bomans, J. Breed, T. Eve- rard, C. Gall, E. van Gastel, F. Gerding, J. Hendxix, H. Kahmann, B. Karsten, A. Korst- jens, J. Martinot, C. Nïeuwendijk, G. v. d. Pavoordt, M. Vehmeyer, C. von Winning, H. Bey, F. Kater, G. Kriek, C. van der Kroft, N. Michielsen, B. Sanders, H. van Thienen, Leo Bijvoet, A. Brandenburg, J. Hagemeyer, W. Staphorst, A. Bosman, J. Hofhuis, H. Ruyse- naars, A. Kengen, A. Rombouts, F. v. Buu- ren, F. Gussenhoven, Ch. Haase, H. Haase, A. Yland, H. Kuenen, F. Roozen, L. Woudenberg, H. van Marken, A. Versteeghe, A. Bergman. Bevorderd tot de tweede klas: L. Alders, B. Arons, W. ten Berge, Alph. Bosch, F. Bosman, J. Bosse, J. Brantjes, L. Brinkmann, H. Cor net, H. Dazert, M. Dousi, G. van Frankenhuy. sen, A. van Gooi, J. Gubbi, A. van Hooff, P. Hoogeveen, J. In den Bosch, H. de Jong, L. Keyser, A. Klein Schiphorst, A. Kokkelkoren (met lof), L. Kranendonk (met lof), A. Sips, J. van der Kroft, G. Kromhout. G. Loramer- se, N. van Loenen, Fr. Meltzer, W. Mennes, J. v. Pelt, N. Sips, Th. Stevens, P. Stuifbergen (met lof), J. Veerman, J. Uytdehage, G. van Wayenburg, W. C. Wiesman. Niet bevorderd 10. Her-examen 1. Bevorderd tot de derde klas: J. Boutellier, R. Bomans, D. Deutekom, F. Henfling, B. KerkhofX, A. Kockx (met of), P. Kraakman, D. Meckuiann, P. Richardson Bennernagel, Lamb. Reozen, L. Schellings, D. Smit, P. van der Vlugt, E. van Vlijmen, F. Wesseling, J. Bolle, H. v. d. Bos, R. van Dam (met lof), P. Everard, P. Goossens, H. Koehorst, A. Krou- wels, K. Menger, W. Nas, L. Povel, B. Schmeink, H. Seveke, Th. Vermeulen, J. Voor- velt, J. de Vos, P. van Wayenburg. Niet be vorderd 17. Hei-examen 1. Bevorderd tot 4. H.B.S. B-: J. Bosse, Fr. Haase, Aug. von Hecke, F. Jonkergouw, C. Ne- Lis, J. de Ruig, Adr. Wyte. Niet bevorderd 7. Bevorderd tot IV, Gymn.: B. Bal (met lof), G. Bomans, J. Castelein, C. Deutekom (met lof). H. Hulsbosch (met lof), Niet bevorderd2. Bevox-derd tot 4. H. B. S. A.: H. Everard, J. Kluft, J. Laming, J. Nas, J. Reygersberg, J. Sanders, Th. Smit, A. Speekenbrink, M. Stall, A. Verzijlbergh. Niet bevorderd 4. Bevorderd tot 5, H3.S. B.: Th. Bosman, A. Brandenburg, C. Jonkergouw, J. Kraakman, J. Schutter, E. Spierenburg. Niet bevorderd 5. Bevorderd tot V, Gymn.: C. van den Bergh, S. van der Heyden, E. Hoogeveen, M. In den Bosch, J. Nelissen, H. Roozen (met loff), A. van der Storm. Niet bevorderd 4. Bevorderd tot 5, H. B. S. A.: J. van den Berg, A. van Buchem, H. Hartog, A. de Neyn van Hoogwerff, St. Reygersbei-g, E. Schür- mann. Her-examen 1. Niet bevorderd 1. Bevorderd tot VI, Gymn.; J. Babeliowsky. P. van Empelen (met eei-volle vermelding), B. Evers, G. Aukes, E. von Pelser Berensberg (voorwaardelijk). Niet bevoi'derd 1. Aanvang van den nieuwen cursus op Dins dag 3 September met een plechtige H. Mis in de Kathedraal om acht uur. EINDEXAMEN H.B.S. B. VAN HET R.K. LYCEUM. Ge6amineerd 9 candidaten. Geslaagd: Martin A. ten Bex-ge, Jacob R. Bosse, Frans M. Claassen, Felix J. M. Kamp- meyer, Herman J. Klementkow, Gerard A. Lamp, Jozef H. van Lunenburg, E. vair Ra- vensberg,.Th. Oscar J. M. Smit. AANBESTEDING 1.000.000 straatklinkers. Door den directeur van Openbare Werken wei-d hedenmorgen aanbesteed de levering van 1.000.000 Waalstraatklinkers, eerste soort Er waren zes inschrijvers. Ingeschreven werd door de Mpij. voor Metselmaterialen, voorheen Smit en Rein- ders te Haarlem: 600.000 klinkers voor f 31.75, 400.000 voor f 31.75 en 600.000 voor f 27.75; door Bouwmaterialen handel voorheen M. Luyten: 500.000 voor f 36.—, 500.000 voor f 52.250.000 voor f 32.50 en 100.000 voor f 30.50; door F. Filippo te Haarlem: 850.000 voor f 32.50; door IJzer- en Bouwmaterialen handel voorheen Van der Leest: 300.000 voor f 28.45; 300.000 voor f 32.45 en 400.000 voor f 32.50; door De Jong in Rotterdam 150.000 voor f 33.—; 75.000 voor f 33.—, 150.000 voor f 3i._ 150.000 voor f 29—, 150.000 voor f 28.— 300.000 voor f 30— 600.000 voor f 29.- en 200.000 voor f 28—; en door H. C. van Meeuwen te Haarlem: 100.000 voor f 31.90; 75.000 voor f 33.55, 200.000 voor f 31.50, 200.000 voor f 35.85, 100.000 voor f 32.70. 150.000 voor f 27.75 en 500.000 voor V 33.25. Prijzen alle per duizend stuks. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 69ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 16 Juli 1929, des namiddags te 7 1/2 uur in het gebouw der Kamer luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeui-ing verleende subsidie aan de Vereeniging „Vooruit", te Hoofddorp. 5. Benoeming in vasten dienst met ingang van 1 Juni 1929 de heer H. Spronk, te Haar lem. Benoeming in vasten dienst met ingang van 1 Juli 1929 Mejuffrouw A. Beemsterboer- Goossens. Benoeming in tijdelijken dienst voor den tijd van één jaar Mejuffrouw A. Grim, te Aei-denhout met ingang van 6 Mei 1929. Benoeming in tijdelijken dienst met ingang van 18 Juni 1929 W. Ruigrok, te Haarlem. Ontslag van H. Droogendijk, te Haarlem met ingang van 1 Jum 1929. 6. Concept-schrijven van het Bureau aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, inzake het verschijnen der Jaarversla gen der Kamers van Koophandel (17 Juni 1929). 7. Concept-brieven van het Bureau aan den Directeur-Generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie inzake: a. geldigheid van nachttarieven bij tele- foneeren, b. verrekening van kosten van telegram men in rekening-courant, naar aanleiding van een schrijven der IJmuider Vischhandelver dd. 31 Mei 1929. Concept-schrijven van het Bureau aan den Minister van Financiën, inzake uitvoe ring controle wegbelasting. 9. Rondvraag. 10. Besloten vergadering. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Voor leeraar in de oude talen aan het Gymnasium worden aanbevolen: le. Dr. W. M. A. van den Wijnperse en 2e. A. E. E. van der Bent. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cl* per regeL MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 Zenuw-Tabïetten. ..75 ct Staal-Tabletten.90 cl Maag-Tabletten 75 cl Bij Apoth. en Drogisten DON KOZAKKEN. KOMEN WEER IN ONS LAND. Het vermaarde Don Kozakken Koor „Pla- toff" zal onder auspiciën der N.V. Interna tionale Concertdirectie Ernst Krauss vanaf half September af een tournee van 25 con certen in ons land maken en daarna in Bel gië en Engeland optreden. NA DE KAMERVERKIEZINGEN. BESCHOUWINGEN OVER DEN UITSLAG. De afdeeling Haarlem der Christelijk His torische Unie had Vrijdag een gezelligea avond belegd ter herdenking van den uit slag der verkiezingen. Na de opening der samenkomst op de ge bruikelijke wijze, hield de heer W. Rooden- burg een toespraak. Spr. zeide, dat gezien het aantal stemmen, dat de C.-H. over het geheele land behaalden er bij de C.-H. reden tot blijdschap kan zijn. Daarnaast staat ech ter de aanmerkelijke stijging in stemmen- aantal van de Soc.-Dem. de rev.-socialisten en de communisten, die te zamen vooruit gingen met 120.000 stemmen, waardoor ver geleken bij 1925 hun percentage is gestegen van 25 op 26 1/2. Er is weder gewerkt met het Roomsche ge vaar aldus spr. voorts. Hoe staat het daar mede, vroeg spr. Zeker, de Roomschen gin gen in stemmencijfer vooruit, maar dat komt voornamelijk doordat velen die vroe ger hun stem gaven aan de R. K. Volkspartij thans het deden aan de R. K. Staatspartij. Er bestaat voor de Protestanten geen reden tot ongerustheid, gezien den vooruitgang van het aantal stemmen op de lijst der RJK. Staatspartij uitgebracht. Vooral in het zuiden was een stijging bij de R.K. Staats partij. In Noord-Holland was de vooruitgang slechts een minimale fractie. We mogen echtei-, vervolgde spr., jaloersch zijn op de actie die, zoowel Rome als de S.D.A.P., bij deze verkiezingen hebben ont wikkeld. Hadden de C.-H. dezelfde actie ontwikkeld, als deze partijen, dan hadden nog veel meer stemmen op hun lijsten kun nen worden uitgebracht. Toch mag er bij de C.H. blijdschap zijn. Opmei'kelijk is dat de leden van de vroegere Chr. sociale partij thans allen Chr. hebben gestemd. Spr. kwam daarna op den uitslag der stem ming te Haarlem. De uitslag van het geheele land is beter dan die te Haarlem, verklaar de spr. In Haarlem kwam niet die vooruit gang in stemmenaantal als in het land. Haarlem bracht eenige teleurstelling. Gezien dezen uitslag is niet te verwachten dat bij de eerstvolgende Raadsverkiezingen de C.-H. vier leden in den Raad zullen krijgen. Maar wel is uit dezen uitslag af te leiden dat dan de partij van 'den heer Oversteegen geen vertegenwoordiger meer in den Raad zal hebben en dat dan de SD.A.P. één verte genwoordiger meer in den Raad zal krijgen. Er worden in de Pers reeds bespiegelingen gehouden over wat ons te wachten staat, adus spr. aan het slot der toespraak. Wat zien we? Leest men de liberale pers en vooral de NJLCt., welke beschouwingen de neutrale bladen overnemen, dan zou men zeggen dat de C. H. het onmogelijk hebben gemaakt om met de andere rechtsche partijen samen te gaan, dat indien ze het deden, hun positie een onmogelijke zijn zou. Echter, zeide spr. men verwijt ons dingen, die niet gebeurd zijn, men laat onze man nen dingen zeggen, die niet gezegd zijn. Uit de liberale pers spreekt de angst dat er ko men zal een rechtsche regeering die kan re- geeren naar Chr. beginselen. Hecht geen waarde aan de beschouwingen van de link- sche pers en wat die pers ons C.-H. toeroept. De linksche partijen die zelf geen parlemen taire regeering kunnen vormen zouden on gaarne zien dat de partijen van rechtsch daarin slaagden. Herinnert u wat van onzen kant is gezegd voor de stemming. Wij C.H., indien we met de anti-rev. en de R.K. een regeering zouden vormen, zullen dan waken voor onze begin selen. Vertrouwt uwe voormannen en laat de linksche pers er niet in slagen opgerustheid in onze gelederen te wekken. Na de toespraak van den heer Rooden- burg was het verdere gedeelte van den avond gewijd aan de afwerking van een pro gram waarop zang en voordracht vermeld waren. Mej. Dora Vermeer zong eenige lie deren daarbij op de piano begeleid door mej. Geertruida van der Beek. Verder decla meerde de heer V. C. Zwankhuizen. DE HOOIMARKT. VOOR HET GROOTE VERKEER. De Hooimarkt wordt opgenomen in den weg voor het groote verkeer, die van den Amsterdamschen straatweg via de Papento- renvest, den Koudenhorn en de Zanders- brug, naar het Noorder Buiten Spaarne loopt en die later zal aansluiten op den nieuwen weg die over het Phoenixterrein naar het station zal leiden. De Hooimarkt, die nu vrij van noodwonin gen is, wordt voor dubbel verkeer aangelegd. De boomen die daar stonden zijn onlangs naar den kant verplaatst. Nu worden door Openbare Werken rioleeringswerken uitge voerd. Daarna wordt de dubbele rijweg aan gelegd tusschen de Zandersbrug en de Park laan. Het verdere gedeelte van den weg moet wachten tot na de ontruiming van het Phoe nixterrein. ARMENRAAD. Door B. en W. wordt aan den raad voorge steld de rekening en verantwoording van den Armenraad over 1929 goed te keuren. De eindcijfers zijn 30.756.59.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 20