Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 JULI 1929 (Vervolg der zitting van Woensdagmiddag 17 Juli). Op voorstel van B. en W. werd nog van de agenda afgevoex'd het voorstel van B. en W. tot het treffen van een regeling met de gemeente Bloemendaal inzake de bebouwing van gronden nabij den Watertoren. De heer Peper kreeg gedaan om ook het voorstel van B. en W.r om af te wijzen het verzoek van de Haarlemsche vroedvrouwen- vere niging om het tarief te verhoogen voor verlossingen, van de agenda af te voeren, om dat de stukken Dinsdagavond niet voor de raadsleden ter inzage gedeponeerd zijn. De Voorzitter zei: Dat is tegen de bedoeling van B. en W., de stukken hadden er moeten zijn. Een erfpachts-quaestie. De heer Reinalda had bezwaar tegen het voorstel van B. en W. om goed te keu ren, dat de erfpacht van het perceel Molijn- straat 17 omgezet wordt in koop. Het geldt hier één perceel in een geheel complex hui zen die op erfpachtsgronden gebouv/d zijn. De wethouder van Openbare Werken, Mr. Gerritsz, zei .dat hij het niet jammer zou vinden, als de raad dat voorstel zou verwer pen. Het was B. en W. niet bekend, dat het hier een perceel in een heel complex erf pachtsgronden betrof. Nadat er eenige aandrang uit den raad kwam, namen B. en W. hun voorstel terug. Na een enkele opmerking werd het voor stel van B. en W., om een crediet van 15.000 beschikbaar te stellen voor het bestraten van voetpaden aan de Kleverlaan, goedgekeurd. Grondaankoop. B. en W. stelden voor 5845 M2. grond te koopen aan den Vergierdeweg van Th. Jan zen Hzn. te Bloemendaal, tegen 4 per M2. De heer Wolff vond het ongewenscht de zen grond te koopen. De ligging is zoo, dat er huizen gebouwd moeten worden aan terrei nen die 30 Meter diep zijn. Daarop is dus niet loonend te bouwen. Wethouder Mr. Gerritsz betoogde, dat de grond op dit punt verkocht kan worden voor ongeveer 8. Aangezien er gebrek aan grond is, kan verwacht worden, dat de ge meente geen schade zal lijden. Bovendien is het gewenscht, dat de gemeente den grond krijgt om aan dien weg een goeden toestand te verkrijgen. De heer Van Liemt wees er op, dat bouwblokken van 30 M. toch niet gewenscht zijn. Is het niet mogelijk de zaak nog 14 da gen aan te houden, opdat de zaak nog eens onder oogen gezien kan worden. Wethouder Gerritsz had bezwaar tegen uitstel. AI koopen wij nu den grond, dan kunnen wij nog praten over de diepte van de blokken. De heer Wolff vond het onjuist om voor veel geld een terrein te koopen waarvan slechts een klein gedeelte noodig is voor de verbreeding van den Vergierdeweg. De heer Reinalda betoogde, dat in het uitbreidingsplan vastgelegd is, dat de tuinen een flinke diepte moeten hebben. Men moet aan de bouwblokken van 30 M. vasthouden. Als de heer Wolff zegt, dat dc eigenaar te veel voor den grond vraagt, dan is dat vol komen juist. Maar alle heeren die in Haar lem-Noord grond hebben, zijn met cén 'sop overgoten. Het is evenwel noodig om dezen grond te koopen om een wig te drijven in het particuliere gx-ondbezit, dat de gemeente daar noodig heeft. De heer Wolzak: Maar is dat niet ge vaarlijk inzake de lxangeixde onteigeningen? De heer Reinalda: Hier op dat punt is van onteigening geen sprake. Als mexx over een zaak spreekt, moet men dit doen met kennis van zaken, andex*s is het beter zijn mond te houden! Met 30 tegen 4 stemmen werd daarop het vooi'stel van B. en W. aangenomen. Schoolbouw in Haarlem- Noord. B. en W. stelden voor te besluiten om over te gaan tot stichting van een openbare lagere school op het terrein nabij het Huis ter Zaanen. De heer Peper meende, dat in dit deel der gemeente geen behoefte is aan een oplei dingsschool (6 klassen). Het is beter een ge wone 7-klassige school op dat punt te bou wen. Het zou goed zijn om nu alleen te be sluiten om op die plaats een nieuwe school te bouwen, opdat B. en W. dan eerst nog met de ondexnvijsorganisaties kunnen overleggen over de vraag welk karakter de nieuwe school moet hebben. Dc heer S c h o 11 vroeg of B. cn W. htxn vooi'stel gebaseex-d hebben op de aangiften van leer'ingen voor den nieuwen cursus. Het is bovendien niet gewenscht om weer twee typen van scholen in te voeren. Zou het niet beter zijn om alsnog de ondenvijs-organisa- ties te hooren? De Wethouder van Onderwijs, de heer Roodenburg, zei, dat deze schoolboxxw noodig is in verband met de groote uitbrei ding der bevolking in Haarlem-Noord. Het is waar. dat het Huis ter Zaanen dichtbij de school in de Overtonstraat ligt, maar uit die omgeving zullen er voldoende kinderen ko men voor beide scholen. Als er nog een nieu we school komt. dan zal er een terx-ein in de Boomcn-buurt. komen. B. en W. zijn gekomen met het voorstel om een 6-klassige school te bouwen, om aan de verlangens der oudei'S te gemoet te komen. Vele ouders vragen naar een opleidingsschool. In Haarlem-Noord was tot op dit moment nog niet zoo'n school. De heer S c h o 11 stelde voor om het voor stel van B. en W. aan te houden tot de vol gende vergadering, om B. en W. in de gele genheid te stellen om alsnog dc ondciwijzcrs- organisaties cn de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs te hooren. Mej. Berdenis van Berlekom wees cr op, dat hier een belangrijke quaestie aan de orde is. Er is onder dc ouders der leerlin gen een streven om hun kinderen naar de zoogenaamde ..betere" scholen t-e sturen. Fei telijk is het om de ,.armen"-scholen te ontloo- pen. Het is noodig. dat de geheele ondcrwijs- quaestie eens tot in de diepte bekeken wordt. Het geheele beginsel van gelijk schoolgeld blijkt in de practijk tot ontzettende moeilijk heden te leiden. De deskundigen moeten dan eens overwegen welken weg wij in Haarlem moeten bewandelen inzake het Openbaar On derwijs. Wethouder Roodenburg wees cr op, dat de quaestie die mej. Berdenis van Ber lekom ter sprake gebracht heeft, is van veel belang. Wellicht is er aanleiding die vraag eens aan de onderwljs-instanties voor te leg gen. De wethouder had er niets op tegen om nu alleen te besluiten een school te bouwen, dan kan later besloten worden welk karakter de school zal hebben. De heer S c h o 11 wijzigde zijn voorstel zoo, dat nu alleen beslist zal worden, dat op het terrein van het Huis ter Zaanen een school zal worden gebouwd. Later komt dan of het al of niet een opleidingsschool zal worden. De raad vereenigüe zich daarmede. Interpellatie over de Personeels-formatie. In behandeling kwamen de vragen van den heer Klein over de personeelsformatie voor werklieden. De heer Klein verklaarde, dat den raad uit de ter inzage gelegde stukken gebleken is, dat ten gevolge van de personeelsformatie voor werklieden 83 verhoogingen plaats heb ben gehad, maar ook 27 vex-lagingen. B. en W. hebben wel gezegd, dat er geen nadeelige financiecle gevolgen voor de in klasse terug gezette arbeiders zijn, maar dat is niet juist. Als er overwerk is. dan krijgen de werklieden het loon van de verlaagde klasse. Bovendien is het gevaar niet denkbeeldig, dat de men- schen er bij eexx eventueele pen^ionneering blijvend schade van zullen hebben, want er is kans, dat de toeslag die de teruggezette arbeiders thans boven het loon van hun nieu we klasse ontvangen, niet erkend zal worden, bij het bex-ekenen van hun pensioen. Die te rugzettingen hadden alsnog in het overleg moeten komen. Dat is index-tijd toegezegd door wethouder Reinalda. Spreker had dezen maatregel van B. en W. ixi dezen democrati- schen tijd niet vex-wacht. Spreker wilde geen voorstellen, maar hoop te, dat B. en W. alsnog termen zullen vinden om de fox-matie billijk toe te passen. De heer Peper wees er op, dat het insti tuut van het Georganiseerd Overleg ook nu weer in het nadeel der arbeiders is gebleken. Het is onbillijk, dat verschillende arbeiders achteruitgezet zijn. Daaronder is ook iemand die 25 jaar in een functie is werkzaam ge weest. Vooral vex-schillende stokers van de gasfabriek zijn door de nieuwe regeling van B. en W. achteruitgegaan. De raad heeft onlangs het salaris van den directeur van de gasfabriek verhoogd. Die ambtenaar heeft zich nu dankbaar tegen over de gemeente getoond, door de perso neelsformatie zoo toe te passen, dat vele ar beiders getrapt worden. (Pi'otesten uit den raad). De heer Peper betoogde verder, dat het billijk is, dat de gemeentearbeiders alle ver kregen rechten blijven behouden. Daarom zou spreker een motie indienen om den raad uit te laten spreken, dat ax-beiders en ambtena ren geen enkel financieel nadeel mogen on dervinden van de personeelsformatie. Een incident. DeV oorzitter: Wie steunt deze motie? Er werd geen naam genoemd. De heer Peper: Dc heer Keesen heeft mijn motie niet gehoord. Dc Voorzitter: De heer Keesen zegt zelf niets, u behoeft zich niet tot tolk van den heer Keesen te maken. Ik heb al lang genoeg naar u geluisterd De heer Peper: U hadt mijn motie moe ten voorlezen, dat hebt u niet gedaan. De Voorzitter: U hebt de motie zelf voorgelezen! De heer Peper: Ik waax-schuw u mijnheer de Voorzitter om mij anders te behandelen dan andere heeren. Als u daarmee voortgaat, zal geen vergadering meer op de gewone ma nier verloopen De heer Van de Kamp: In dit geval heeft de heer Peper gelijk. U leest altijd in gekomen moties voor en dan vraagt u wie zoo'n motie ondersteunt De heer Reinalda was het met den heer Van de Kamp eens. Als u daaraan geen gevolg geeft, dan zal ik voox-stellen aan den raad om u uit te noodigen de motie ter ken nis van den raad te brengen. De Voorzitter: Er zijn misschien hee ren die de motie niet gehoord hebben, omdat zij in de anti-chambre wax-en. Maar hooren die heeren daar, zij moeten in de raadszaal zijn De heer Baas: Ik was in de zaal. maar heb ook de motie niet gehoord door het rumoer dat er ixx de zaal was. Ik verzoek den Voor zitter dus alsnog om de motie voor te lezen. De Voorzitter liet daarop de motie door den secretaris voorlezen. Deze luidt: De raad der gemeente Haarlem, gehoox-d de besprekingen, van meening, dat de personeelsfox-matie onder geen voorwaarde en in geen enkel op zicht nadeelige gevolgen voor ambtenaren en werklieden tengevolge hebben mag, dat gerechtvaardigde bevordering in die personeelsformatie dient te worden vastge legd: verzoekt B. en W. de maatregelen te tref fen waarin bovenstaande meeixing ten volle vex-wezenlijkt is". Daarop wex-d de motie-Peper gesteund door de heex-en Keesexx, Castricum en mevrouw Maarschalk Wethouder Gerritsz wees er op, dat de zaak van de pex-soneelsformatie is voor bereid door het vorige college van B. cn W. Er zijn na de invoering van de perso neelsformatie van werklieden al drie verga- deringen van het overleg gehouden, aaar had men de zaak aan de orde kunnen stel len. Mr. Gerritsz keurde het sterk af. dat de heer Peper het karakter van den directeur van de gasfabriek in het debat betrokken heeft. Dat is een afkeux-ingswaai-dige daad. De politieke strijd wordt door den heer Peper verlaagd. Als het dien kant uitgaat met den politiekcn strijd, dan zou spreker daar aan niet willen deelnemen. Het is de bedoeling van B. en W. geweest, dat dc arbeiders door de personeclformatie geen financieel nadeel zullen ondervinden. Er is voor de volgende raadsvergadering een voorstel van B. en W. te verwachten om vast te leggen, dat de toelagen die de arbeiders die in een lagere klasse gezet zijn, boven het loon ontvangen, ook zullen berekend wor den bij het vaststellen van den pensioen grondslag. Er blijft dus alleen over dat de betrokken ax-beiders bij ovex-werk iets min der verdienen. Maar dat is slechts een quaestie van enkele centen. Het is niet ge wenscht om een bevriezings-systeem toe te passen. Er moet bij het toepassen van een pei-soneelsformatie tot uitdrukking komen, dat er economisch wat veranderd is. Als er een personeelsformatie komt, dan moet die ook toegepast worden. Indien er een tak van dienst is, waar nu een hoofdinspecteur werkt, en het blijkt, dat men daar met een inspecteur volstaan kan, dan moet die hoofdinspecteur geen hoofd-inspecteur blij ven. De heer Klein zei, dat hij geen voor stellen gedaan heeft, omdat de zaak aan hangig is bij het overleg. Sommige arbeiders zijn in rang achteruitgezet hoewel zij het zelfde werk blijven doen. Dat is een moreele achteruitzetting, die pijnlijk treft. Men had alle zaken van de werklieden royaal in het overleg moeten brengen. De heer Reinalda was overtuigd, dat dit debat over het Georganiseerd Overleg vruchtbaar kon zijn. Het is vastgelegd, dat alle algemeenc zaken in het Overleg aan de orde moeten komen. Maar het Overleg moet bewaard worden voor persoonlijke quaesties. Promoties en persoonlijke quaesties behooren in de dienstcommissie. Spreker is voor een personeelsformatie, omdat die zeer goed kan werken. Maar het moet vaststaan, dat het tegenwoordige per soneel geen nadeel van de invoering onder vindt. Spreker is het daarom niet eens met de toepassing der regeling ten opzichte van het overwerk. B. exx W. hadden het uitster vingssysteem moeten toepassen. Ook ten- behoeve van de personeelsformatie die er komt voor de ambtenaren. Spreker is het niet eens met het voorbeeld van den hoofd inspecteur, door wethouder Gerritsz ge noemd. De heer Gerritsz: het was slechts een voorbeeld. De heer Reinalda: juist, maar d,at voorbeeld lust ik niet. De man die nu hoofd inspecteur is, moet hoofdinspecteur blij ven. In Haarlem's Dagblad heeft men al kun nen lezen, dat de meerdex-heid van het tegen woordige college van B. en W. tegenstander is van een personeelsformatie. Dat is even- wel een eigenaardige manier van het behan delen van gemeente politiek. De raadsleden moeten niet het eerst in de courant lezen hoe B. en W. over een zaak denken. Ik neem aan zoo vervolgde spreker dat de mede- deeling in Haarlem's Dagblad, dat de wet houders Mr. Heerkens Thijssen en Rooden- berg in de vergadering van de rechtsche raadsfractie medegedeeld hebben, dat zij tegenstanders zijn van de personeelsformatie, niet van de leden der rechtsche raadsfractie afkomstig is. Blijkbaar Zijn er in die ver gadering ook gasten geweest, die daarover mededeelingen gedaan hebben. B. en W. hebben nu toegezegd, dat er een voorstel zou komen inzake de pensioneering. Spreker zou evenwel willen aanbevelen, om de arbeiders die nu in klasse teruggebracht zijn, de oude aanstelling te laten behouden om zeker te zijn, dat er geen moeilijkheden kunnen komen met de pensioneering. De gemeente heeft namelijk de zaken van de pensioneering niet in de hand, daarover be slist immers een ander college. De heer Peper verklaarde dat hij niet het karakter van den directeur der gasfa briek heeft willen aantasten. Als directeur stelt zoo'n ambtenaar zich evenwel op het .kapitalistische standpunt en de arbeiders zijn daarvan het slachtoffer. De heer Reinalda heeft gezegd, dat men dc zaken van de personeelsformatie nuchterder en kalmer moet bekijken. Maar men moet begrijpen, dat de gemoederen van de betrokken ar beiders verhit zijn omdat hier hun persoon lijke belangen bij betrokken zijn. De heer Castricum herinnerde er aan, dat in vroeger dagen algemeen werd aan genomen, dat een personeelsformatie in het belang van het personeel en de gemeente was. Spreker kan daarom begrijpen, dat daarom de personeelsformatie voor werk lieden is ingevoerd. Het is evenwel noodig, dat het personeel dat in dienst der gemeente was, in de oude rechten gehandhaafd wordt. De V o o rzi 11 e r merkte op, dat nu lang zamerhand ook de vragen van den heer Van Liemt in het debat, gekomen zijn. Zou het niet beter zijn, om nu ook die vragen in het debat te betrekken? De heer Van Liemt merkte naar aan leiding van de opmerking van den heer Reinalda op, dat ook hij met verwondering het korte verslag in Haarlem's Dagblad ge lezen had over de bijeenkomst der rechtsche raadsfractie. Het moet evenwel opgemerkt wox-den, dat een ongeveer gelijkluidend ver slag in de Nieuwe Haarlemsche Courant op genomen werd. Spreker heeft een onderzoek ingesteld, maar het resultaat is daarvan nog niet bekend. Geroep: maar waren de mededeelingen over de houding der wethouders juist? De heer van Liemt: die vraag is on bescheiden! Verder betoogde de heer Van Liemt, dat aan een personeelsformatie verschillen de nadeelen verbonden zijn. De goede geest onder het personeel wordt door de beperking der promotiekansen niet bevorderd. Wethouder Mr. Gerritsz deelde mede, dat spx-eker pas van de wijze van uitvoering van de personeelsformatie kennis genomen heeft, toen die al was toegepast. Nu ook de heer Reinalda, de vx-oegere voorzitter van het Overleg, verklaard heeft, dat hij een voor stander is van het uitstervingssysteem, komt de zaak anders te staan. B. en W. zijn ge negen om opnieuw over de toepassing overleg te plegen met de organisaties. De heeren weten hoe de organisaties denken over de erkenning van de verkregen rechten, zoodat men wel kan nagaan hoe dit overleg zal afloopcn. Verder stipte spreker nog eens aan, dat persoonlijke quaesties niet in het overleg behandeld kunnen worden. Een college van 30 a 40 man is daax-voor niet geschikt. Er kan evenwel over gedacht worden om over die persoonlijke quaesties de dienstcom missies te hooren. Wat de vragen van den heer Van Liemt be treft, kap medegedeeld worden, dat er eenige vertraging gekomen is in de voorbereiding van dc personeelsformatie voor ambtenaren. Het ontwerp is gereed gekomen. Spreker verwachtte dat de organisaties zich ook ge prepareerd hadden voor een mondelinge be handeling. Zij hebben evenwel gewacht tot het ontwerp kwam. De organisaties hebben toen uitstel gevraagd. Spreker was daar tegen en die vergadering is doorgegaan. In die vergadering is toen namens de organi saties voorgesteld eerst de normen vast te stellen. Dat men nu niet klaar is, moet ge weten worden aan de organisaties. De com missie zal voor het eerst in September bij eenkomen. De organisaties hebben als voor waarde gesteld, dat de bevorderingen die in behandeling waren, zouden doorgaan. Ge volg gevende aan de toezegging bij de be grooting gedaan, zullen B. en W. de werk lieden die tot ambtenaren bevorderd zouden worden, nu onmiddelijk bevorderen. Een nian een man, een woord een woord. Wat nu de bevordering van verschillende ambte naren betreft, hebben 4 van de 5 organi saties den eisch gesteld, dat die promoties in de commissie voor de normen zullen komen B. en W. hebben dit evenwel afgewezen. De heer Klein dankte den heer Gerritsz voor deze toezegging. De heer de Braai: geldt de toezegging over de herziening ook voor een eventueele formatie voor ambtenaren? Mr. Gerritsz: natuurlijk! De heer Van Liemt drong aan op het toepassen van verschillende promoties die al jaren hangen. Nu de personeelsformatie in den eersten opzet gestranti is. Geroep: welnee De heer van Liemt gestrand, zeer zeker, er is nu een commissie voor de normen en dan kan lang duren, het is nu ook billijk om de menschen die nu al jaren op promotie wachten, eerugszins schadeloos te stellen. De heer Reinalda: de heer van Liemt is er naast. De toezegging van den wethou der geldt alleen de bevordering van de werk lieden uit de 6de klasse xxaar de laagste af- deeling van de ambtenaren. Maar over an dere promoties is niet gesproken. Alleen is door mr. Gerritsz toegezegd, dat enkele acute gevallen bekeken kunnen worden, wanneer die liggen in het raam van de formatie door het bureau van het overleg opgemaakt. B. en W. zullen die enkele promoties brengen in de commissie voor de sociale aangelegenhe den. De hee^ Gerritsz onderschreef dit nog eens. De motie Peper werd daarna vex-worpen met de stemmen van de heeren Oversteegen en Peper voor. De 170 woningen. Zooals wij reeds mededeelden, heeft de heer Peper in de laatste raadszitting de vol gende motie Ingediend: „De Raad der gemeente Haarlem, gehoord de besprekingen, van meening dat, onder geen voorwaarde een ingezetene der gemeente, bij pogingen de gemeexxtelijke verordeningen te doen na leven, gedupeer-d mag worden; verzoekt Burgemeester en Wethouders er zorg voor te dragen, dat de huurders van woningen aan de Djambisti'aat e.a., die, bij wijze van wraakmaatregel, met uitzetting gedreigd worden, in elk geval behoorlijke huisvesting, op door hen te drageix voor- waai'den, gewaai'borgd zij". De heer Peper betoogde, dat de motie nog actueel is. Drie betrokken bestuursleden hebben nog geen geschikte huizen. De huizen die namens het gemeentebestuur aangeboden zijn, bleken niet geschikt. Er zijn o.m. deelen van eengezins woningen aangeboden, die huizen zijn niet voor dubbele bewoning ge schikt. De huizen van de bestuursleden die reeds ontruimd zijn, zijn nu in huxxr ver hoogd van f 6.50 tot f 7.50. De heer J o o s t e n zei namens alle leden van de soc.-dem. fractie, dat B. en W. de taak hebben om te trachten voor alle menschen die zonder huis komen te zitten, een geschik te woning te vinden. Er is geen reden om dit nog eens speciaal te verklaren voor de be trokken bestuux-sleden. Wethouder Mr. Gerritsz verklaarde, dat één bestuurslid mag blijven wonen, een ander bestuurslid krijgt over vijf weken een huis, (gehoopt wordt, dat de kantonrechter zijxi vonnis zóó stelt dat de man op dien termijn kan wachten) terwijl voor één bestuurslid nog een huis gezocht moet woxxien. De motie Peper werd verworpen met de stemmen van den voorsteller en den heer Oversteegen voor. Asphalteering. B. en W. vroegen een crediet van f 108.000 voor de asphalteering van den Jansweg, de Jansstraat, de Smedestraat, de Riviervisch- markt, het Klokhuisplein exx 't resteerende gedeelte van de Groote Markt. De heer Visser zei, dat de tijd van proef nemingen, op het gebied van asphalt nu voor bij is. De gemeente heeft nu recht om goed asphalt te krijgen. (Geroep: zeer juist.) De heer Van Liemt merkt op, dat de Rijkswaterstaat op den Schoterweg tusschen de tramrails dubbele klinkers legt. Is dat ook niet iets voor Haarlem? Het asphalt op het Kennemerplein is heel goed. Inderdaad is nu de tijd voor proefnemingen vooi'bij. De heer Gerritsz beloofde dat B. en W. naar die klinkers zullen informeeren. De Hofjes. De meederheid van B. en W. vroeg een crediet van f 20.000 om aan verschillende hofjes verbeteringen te kunnen aanbrengen wat betreft de W. C.'s en de watervoorzie ning. Mr. Slingenberg ontpopte zich als de minderheid van B,, en W. Het is z.i. gevaar lijk om geld te geven om huisjes die eigen dom zijn van particulieren, te verbeteren. De heer Vincent Loosjes meende, dat hofjes niet gelijk te stellen zijn met par ticuliere woningen. Het zal aanbeveling ver dienen voor de gemeente om te helpen. De hofjes moeten behouden worden. Zij vox-men een deel van het aanzien van onze stad. De heer Peper heeft op de lijst van B. en W. het Bullenhofje gemist, evenzoo het hofje op den BurgwM. Mej. Van Vliet betoogde, dat het fi- nancieele offer van f 20.000 goed besteed zal zijn. Het zijn geen woningen, die geëxploi teerd worden om winst te behalen. Vele be woners wonen kosteloos en ki-ijgen zelfs nog een toeslag voor levensondei'houd. Mevrouw M aa r s c h a 11 vroég ook ver schillende verbeteringen in te voeren in de hofjes die eigendom der gemeente zijn. Een motie Peper strekkende om de ver beteringen ook uit te strekken tot door spre ker genoemde hofjes, werd niet voldoende ondersteund. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De benoeming tot Directeur van het Armwezen. De heer J o o s t e n wees er op, dat B. en W. voor directeixr van het armwezen voorge dragen hebben den heer S. C. de Haas van Dorsser. De raad heeft evenwel geen enkele aanbeveling ontvangen, voor de benoeming van een persoon in zoo'n belangrijke functie. Daarom stelde spreker voor om te besluiten een openbax-e oproeping te doen en B. en W. uit te noodigen een voordracht van tenminste twee personen in te dienen. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen zei dat B. en W. zich volkoixien hebben over tulgd dat de betrokkene geschikt is voor dezé belangrijke functie. Ook in vorige functies heeft de heer de Haas van Dorsser bewezen een hoogst bekwaam ambtenaar te zijn. Ais B. en W. nu een oproeping zouden doen, dan zouden B. en W. een anderen sollicitant moe ten vergelijken met den heer De Haas van Dorsser. Men zou dan misschien iemand ne» men waarover men niet zoo goed zal kunnen oordeelen als over den heer de Haas van Dorsser, dien B. en W. door en door kennen. De heer Oversteegen meende, dat er wel geschikte candidaten zijn te vinden, mannen die de zaken met de armlastigen op vriendschappelijker wijze zullen behandelen. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen verklaarde, dat hij als oud-burgemeester van Schoten uitstekend kan oordeelen over den heer De Haas van Dorsser, oud-secx-etaris van Schoten. Wij hebben de wetenschap dat wij een uitstekende keuze zullen doen. De heer Joosten: maar de raad heeft die wetenschap niet. De heer Castricum: zijn er ook amb tenaren in dienst der gemeente die gesollici teerd hebben. Mr. Heerkens Thijssen: Ja, er zijn eenige personen die mede gesolliciteerd heb ben. Daaronder waren ook goede krachten, maar B. en W. hebben 'van begin af ge meend, dat het meeste aandacht gewijd moest worden aan den heer de Haas van Dorsser. De heer Joosten: Nu maakt de heer Thijs sen het nog erger. De heer Reinalda: als B. en W. niet willen toezeggen, dat er een aanbeveling komt, laat het college dan, als de raad het voorstel Joosten verwerpt, de namen van de andere sollicitanten aan den raad mededee- le"n. De heer Heerkens Thijssen: tegen dit laatste hebben B. en W. geen bezwaar. Als er een algemeene oproeping moet komen, wordt de zaak weer maanden opgehouden. Mej. Berdenis van Berlekom vroeg een aanbeveling van B. en W. van Haarlem sche sollicitanten. Mr. Heerkens Thijssen: als de raad het voorstel Joosten verwerpt zijn B. en W. genegen een voordracht van de Haar lemsche sollicitanten aan den raad te doen. In stemming kwam het voorstel-Joosten om B. en W. uit te noodigen een algemeene oproeping te doen en een voordracht van minstens twee personen aan den raad te doen. Het voorstel werd met 20 tegen 15 stem men verworpen. Vóór stemden mevrouw Maaxschall, 'Reinalda, Meyers, Oversteegen, Heidstra, Joosten, de Vos, v. d. Kamp, Scholl, mej. van Vliet, Keerwolf, Koppen, Stam, Pe per, Gx'oenendaal. Benoemingen. Benoemd werden tot curator van het Gymnasium mr. Dr. W. F. M. Schutte, tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren M. Emans en G. Wolzak, tot leeraar in de oude talen aan het Gymnasium Dr. W. M. A. van de Wynperse, tot leeraar in wis- en werktuigkunde aan de H.B.S. A met 5-jar. cursus Dr. W. G. L. Wieringa te Arnhem, tot tijdelijke leeraren aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs de heeren G.Brakel en R. de Vries, tot onderwijzer aan de u.l.o.school B de heer N. Meyer te Aalsmeer. De toestand van deii Slaperdijk. De heer Oversteeg en klaagde over den slechten toestand van den Slaperdijk. Het is noodig om verbetering aan te brengen en ook om borden te plaatsen voor maximum snelheid. Mr. Gerritsz verklaarde, dat de weg particulier eigendom is. Borden voor maxi mum snelheid zullen dus niet baten, want die hebben geen rechtskracht. De heer Oversteegen: er kunnen bor den geplaatst worden zooals bij de scholen: „vex-zoeke langzaam te rijden." Mr. Gerritsz: Dit zullen B. en W. over wegen. Een woning aan de bestemming onttrokken. In behandeling kwamen de vragen van den heer Keesen over het verkoopen van een huis eener bouwvereeniging aan de Nutsspaarbank. Wethouder Mr. Gerritsz verklaarde, dat B. exx W. zich niet tegen de aanvrage verzet hebben, omdat de Nutsspaarbank geen in stelling is om winst te maken. De betrokken huurder krijgt een ander huis der stichting en ontvangt bovendien nog een schadeloos stelling voor de verhuizing. De heer Keesen meende toch dat B. en W. deze zaak te gemakkelijk behandeld hebben. Het huis is te klein onx nog bewoond te worden als daarin een filiaal van de spaarbank wordt gevestigd. De 50 schade- vergoediixg die men dexx bewoner geven wil is te laag- Hij heeft een mooien open tuin, die de bewondering van de geheele omgeving wegdraagt, exx veel kosten gemaakt om zijn huis gezellig en geriefelijk te maken. Hij had pas nog 30 betaald voor het schilderen van het huis. Bovendien krijgt hij nu een huis. dat niet zoo aardig gelegen is. Door het gebeurde is onrust gewekt onder alle bewoners van woxxingbouwvereenigingen. Een motie om het beleid van B. en W. af te keuren. Spreker diende eexx motie ixx, waarin de raad betreurt dat- een huis aan de volks huisvesting onttrokkexx is en uitspreekt, dat in het vei'volg zonder noodzaak geen wonin gen meer aan de volkshuisvesting zullen worden onttrokkexx. De heer Visser: ik zou de zaak nog sterker willen afkeuren dan de heer Keesen heeft gedaan. De heer Keesen: als het mogelijk was den koop 'nog ongedaan te maken zou ik dat willen voorstellen, maar dat zal niet gaan. Mr. Gerritsz zei, dat B. en W. toestem ming gegeven hebben, omdat de spaarbank eexx sociaal doel nastreeft. De schadeloos stelling van 50 zal verhoogd worden als die te laag blijkt te zijn. De toestemmüxg die B. en W. gegeven hebben was een formeele quaestie. Het voorstel tot verkoop is uitge gaan van de woningbouwvereeniging. Men moet in B. en W. Juist waardeeren, dat zij vrijheid van beslissen aan de woningbouw verenigingen laten, andei's voelen de veree- nigingen zich niet anders dan verlengstukken van het college van B. en W. De heer Visser stelde voor, bij motie alleen uit te spreken, dat het beleid van B. en W. in deze wordt afgekeurd. De heer K e es e n trok zijn motie in. De motie Visser werd aangenomen met 26 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Slixxgenberg, de Breuk en Gerritsz. Kwart over 7 wordt de vergadering ge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10