Hoe de auto-giro het vliegen veilig zal maken SPORT EN SPEL ONZE LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Hoeing stoomt en verft toch mooier vlugger en goedkooper, O HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 JULI 1929 VIERDE BLAD De machine die verticaal opstijgt. Een ommekeer in de luchtvaart. Door DON JUAN DE LA CIERVA, den uitvinder van de auto-giro. Het neerstorten, in 1919, van een grooten drie-motorigen tweedekker, door mij ontwor pen voor de Spaansche luchtstrijdkrachten, gaf aanleiding tot het ontstaan van de auto giro machine. Dit neerstorten was het ge volg van een plotseling blijven steken van den motor en maakte mij wel op zeer pijn lijke wijze duidelijk dat het vliegen waar bij de veiligheid, in tegenstelling met alle andere vervoermethoden, van de snelheid afhangt geheel in strijd is met de men- schelijke 'natuur. Methodische beschouwing en vergelijking van alle mogelijke vliegtuigsystemen bracht mij er toe de vliegmachine zelf geheel uit te sluiten, evenals de helicoptère. Bij mijn onderzoekingen om te komen tot de machi ne met ideale veiligheid deden eenige inge wikkelde theoretische overwegingen mij een geheel nieuw vliegsysteem ontdekken, waar voor ik een naam moest vinden. Ik koos het woord „autogiro", een verkorting van „auto- giro-pteros" of zelf-draaiende vleugels, daar het in de lucht blijven van zulk een machine verkregen wordt door een aantal vleugels of bladen die vrij kunnen draaien, zonder toe passing van mechanische kracht, om een ge meenschappelijke as die bijna verticaal is. De beweging wordt aan deze vleugels mede gedeeld door de 'reactie teweeggebracht door de luchtzuiging die veroorzaakt wordt door de verplaatsing der machine in de lucht. In het begin van 1920 begon de periode der proefnemingen. Machines werden gepro beerd en na twee jaren van proefnemingen was het mogelijk de auto-giro in de practijk te gebruiken. De ronddraaiende vleugels, die bij de eerste proefnemingen nog stijf en uit één stuk waren, bestonden nu uit verschil lende geledingen en konden vrij klepperen en in een bijna horizontale positie gehouden worden, alleen door middelpuntvliedende kracht. Door deze methode werden de voor naamste moeilijkheden, zoowel wat de be weging in de lucht als wat de constructie van het vliegtuig betreft, automatisch opgelost Sinds het begin van 1923 hebben auto-giro machines gevlogen en in 1928 heeft de Auto giro C. 8 deelgenomen aan de wedstrijden in Engeland om den King's Cup. Gedurende de maand Augustus van dat jaar werd een be trouwbaarheidsrondvlucht van 2000 mijlen gemaakt in hetzelfde land en tijdens deze rondvlucht werden demonstraties gehouden door bijna alle vlieger clubs en stations van de Engelsche luchtstrijdkrachten. Veel be langstelling trokken in Europa ook de toch ten met de autogiro in Frankrijk, België, Ne derland en Duitschland. Laat mij een eenvoudige verklaring van de sutogiro geven. Het is een vliegtuig, waarvan de vleugels, in plaats van stevig aan het lichaam van de machine bevestigd te zijn, om een as boven de machine draaien, onge veer als bij een windmolen. Deze vleugels zijn door scharnieren aan de as verbonden, zoodat zij vrij in verticale richting op en neer kunnen bewegen. Zij staan op geen en kele wijze in contact met de machine zelf, die door de lucht wordt voortgedreven door de beweging van de schroef. De lucht brengt de vleugels aan het draaien en zoo geven zij steun aan de geheele machine. De vleugels worden in een bijna horizontalen stand ge houden door middelpuntvliedende kracht. Het is misschien niet onmiddellijk geheel duidelijk waartoe dit alles dient. Het is niet alleen een vorm van vliegen, die geheel ver schilt van den tot nu toe gevolgden, maar ook besliste voordeelen biedt boven het vlie gen met het vliegtuig waaraan wij gewoon zijn. De vliegmachine die wij kennen is altijd een betrekkelijk gevaarlijk vervoermiddel geweest, dat neerstorten kon zelfs wanneer het bestuurd werd door zeer bekwame pilo ten. Door de autogiro te ontwerpen, heb ik niet alleen den piloot een middel verschaft om het voornaamste gevaar te bestrijden, maar ook de oorzaak van het gevaar wegge nomen. Het grootste aantal vliegongevallen wordt of veroorzaakt doordat het vliegtuig in aan raking komt met het een of ander voorwerp bij een landingspoging of een vermindering van de groote snelheid, die noodig is om het vliegtuig in de lucht te doen blijven, óf doordat de vliegmachine, bij een poging om de genoemde ongevallen te vermijden, haar groote voorwaartsche snelheid verliest terwijl zij nog in de lucht is en naar beneden duikt. In 't kort dus worden de voornaamste ge varen, waaraan de luchtreiziger blootstaat, veroorzaakt door twee dingen: de noodzake lijkheid van het handhaven eenèr zeer groote snelheid en het gebrek van stabiliteit en controle over de machine als die snelheid minder wordt. The autogiro is de allereerste vliegmachine waarbij deze groote moeilijkheden die de oorzaak zijn van waarschijnlijk wel 90% der vliegongevallen absoluut en volkomen zijn opgelost. De eenvoudigste uitlegging van de werking der autogiro is dat wanneer de machine zelf opgehouden heeft voorwaarts te gaan er nog krachten op de vleugels werken die ze met groote snelheid doen be wegen en dit geeft de machine zulk een steun dat zij met zeer geringe snelheid valt, zoodat er geen gevaar is Ook heeft het buitengewoon eenvoudig systeem van de vleugels met scharnieren te bevestigen aan de ronddraaiende as alle moeilijkheden met betrekking tot de stabili teit opgelost. De autogiro heeft aan de zwaarder-dan- de-lucht-machines een graad van veiligheid gegeven die waarschijnlijk niet te verbeteren is, daar de eenige aan het vliegen verbon den overblijvende gevaren thans in 't geheel niets meer met het vliegtuig zelf te maken hebben. Het is ook mogelijk te landen zon der eenige vaart eh zonder dat er bepaalde oefening of bekwaamheid ncor noodig is en wanneer zekere mechanismen voor het in draaiing brengen van de vleugels nog meer geperfectionneerd zijn zal het even gemakke lijk wezen bijna zonder vaart met vliegen te beginnen. Dit zal onmiddellijk er toe leiden dat er voor het aanleggen van vliegbanen minder ruimte noodig is en dat streken, die vroeger niet geschikt waren voor de aviatiek, dat thans wel zullen zijn. Voor particulieren, die gebruik willen maken van een. auto-giro "„two-seater" (kleine machine voor 2 per sonen) voor hun genoegen, zijn deze beide laatste voordeelen onschatbaar. Inderdaad: voor bijna elk onderdeel van de algemeene aviatiek voor handels- en passagiersver- keer en voor genoegen bezit het auto giro systeem voordeelen en mogelijkheden voor de toekomst die zeer waarschijnlijk de veiligheid en de populariteit van het vliegen enorm zullen doen toenemen. De auto-giro zal een gehelen ommekeer in de aviatiek teweegbrengen en de belangstelling in het internationaal luchtverkeer ten zeerste doen toenemen. (Nadruk verboden). LAWNTENNIS. haarlemsche jeugdkampioen schappen. Heerenenkelspel. Seniores, 3e ronde. AdamBakker 75, 36, 75. GunningAdam 62, 61. Van Riemsdijk—Brand 64, 6—2. KruytDenijs 64, 62. Halve eindstrijd. Van Riemsdijk—Kruyt 6—3, 6—3. Juniores 3e ronde. De Roos—v. d. Togt 62, 64. Quarles van Uffordv. d. Zouwe 108, 7—5. DollemanKermer 63, 6—1. Halve eindstrijd. DollemanTwiss 64, 1412. Heerendubbelspel. Seniores, 3e ronde. Adam en Bakker—Denijs en Bloemendaal 6—3, 6—2. Muller en Furstner—Nieuwendijk en Hoogveen 46, 64, 64. Gunning en Van Riemsdijk—Adam en de Visser 61, 60. Brand en Jongeneel—Hooy en Claassens 6—3, 6—2. Halve eindstrijd. Gunning en Van Riemsdijk—Brand en Jongeneel 62, 63. Juniores, 2e ronde. De Boer en KoningKoetse en Mannekus 6—1, 6—0. Quarles van Ufford en Dolleman—Seveke en Hoeke 63, 64. Gebr. de RoosGoossens en Bolle 6—4, 6—1. Halve eindstrijd. Quarles van Ufford en Dolleman—De Boer en Koning 61, 62. Gemengd-dubbel. Jonker en Gunning—Adrian en Adam 46, 7—5. 6—4. Leenderts en AdamVan Waveren en Bakker 86, 63. Brinkman en Berger—mej. de Roos en broer 64, 75. Mej. v. Riemsdijk en broer—Smits en Jongeneel 61, 62. Dames-enkel, 2e ronde. v. cl. Stadt—Ruigrok 6—2, 6—2. Jonkerv. Hasselt 61, 62. SmitsMensing 61, 63 AdamsRuigrok 60, 60. v. RiemsdijkBrouwer 63, 62. Guepinv. d. Zouwe 57, 62, 61. Leendertsv. Waveren 62, 63. 3e ronde: v. d. StadtJonker 64, 61. SmitsAdams 64, 61. v. RiemsdijkAdams 810, 1210, 61. Damesdubbel, 2e ronde. Westerman en Adams—Beeck Volenhoven en Munster van Heuven 75, 75. Jonker en Adams—v. Riemsdijk en Mensing 7—5, 5—7, 6—4. Guepin en Ruygrokvan Hasselt en Löben Seis 6—3, 6—2. v. Krieken en v. d. StadtAdrian en van Waveren 64, 26, 63. Gez. 'NieveltRuygrok en v. Beeck Vollen hoven 61, 61. Smits en Brouwer—Berkhout en N. N. 6—1. 6—0. Gez. v. WeelBaart en Blad 63, 6—3. Leenderts en v. Hees—Brinkman en Riedel 6—6, 6—0. 3e ronde. Geuépin en Ruygrok—Krieken en v. d. Stadt 7—5, 6—4. Smits en BrouwerGez. Nievelt 62, 61. Leenderts en v. HeesGez. v. Weel 64, 6—1. VOETBAL URUGUAY—ARGENTINIë (0—2). Uit Buenos Aires wordt aan de Tel. ge meld: Alhier vond in tegenwoordigheid van 50.000 toeschouwers de voetbal-landenwedstrijd Uru- guay-Argentinië plaats. De Argentijnen, die te Amsterdam door de Uruguayanen met 21 werden verslagen, wonnen thans den wedstrijd met 2—0. WATERPOLO. de waterratten—zian (1—4). Woensdagavond werd bovengenoemde wed strijd gespeeld in de zweminrichting aan de Houtvaart. Beide partijen zijn volledig. Als de scheids rechter J. Zegger laat beginnen ls De Ha3s van Zian het eerst bij den bal; een aanval volgt, die op niets uitloopt. Het spel gaat vlug op en neer met Zlan iets in de meerder heid. 'K De Waterratten-achterhoede heeft een zware taak om den snellen Zian-aanval te weerstaan. De D.W.R.-voorhoede wordt eeni ge malen aan het werk gezet door eenige verre schoten van S. de Vries en De Bruyn Jr. W. Voerman in de achterhoede en Th van Koningsbrugge in de voorhoede zijn uiterst zenuwachtig, waardoor menige kans verloren gaat. Eindelijk weet Zian, door verwarring te stichten in de D.W.R.-achterhoede, door De Haas te doelpunten (01). Met dezen stand gaat de rust in. Na de hervatting pakt Zian wat steviger aan, hetgeen de Waterratten nog drie doel punten kost. (04). Dit is voor de Water ratten teveel; energiek vallen zij weer aan; De Bruyn Jr. krijgt den bal te pakken, gooit over het geheele veld naar N. de Vries, die ongedekt voor het doel van Zian ligt. Een schot volgt; de keeper redt mooi, maar kon den bal niet in zijn macht krijgen. De Vries scoort daarop onhoudbaar (1—4). Zian onderneemt nog een paar aanvallen welke door v. d. Broek onschadelijk worden gemaakt; een mooie kans gaat door Van Koningsbrugge verloren en daarmee is het einde. H. P. C. n—ZIAN II (2—4). Onder leiding van Dr. Merens werd deze ontmoeting Woensdagavond te Heemstede gespeeld. H. P. C. had een invaller voor Wolhoff. H.P.C. haalt den bal, doch de aanval wordt door Zian overgenomen. Een snelle aanval wordt besloten met een schot, doch Kohier redt. Het spel is hoofdzakelijk een duel tusschen de Zian-voorhoede en de H.P.C.-achterhoede welke overigens in deze periode raar ligt te schutteren. Een keihard schot weet Kohier wederom onschadelijk te maken. De bal wordt door de H.P.C.-achterhoede eenige malen zeer slecht geplaatst, waardoor de voorhoede geen opluchting kan brengen. Nadat in deze periode zeer slecht spel is ver toond. doelpunt Zian (01). Kort daarop is het rust. In de tweede helft brengt H.P.C. II ver andering in de opstelling. Eldering wisselt van plaats met Van Huisstede. Dit brengt aanvankelijk het gewenschte succes. De partijen wegen volkomen togen elkaar op. Profiteerend van slecht plaatsen weet Zian ten tweeden male Kohier te passeeren. (02) Wederom volgt een Zian-aanval, waarbij uit een achterwaartsch schot de bal, die ge makkelijk te houden was, achter Kohier in het net verdwijnt. (03). Het vierde tegenpunt komt als Zian, di rect na den uitgooi opzwemt en een ver schot inzendt, dat Kohier, zonder een hand uit te steken, laat passeeren. De H.P.C.-voorhoede trekt er nu op uit, en na fraai samenspel, doelpunt Collet onhoudbaar. (14). Onmiddellijk komt H.P.C. terug. Als v. Huis stede wil inschieten, wordt hij overzwommen. De hem toegekende vrije worp, wordt ge plaatst bij den vrijliggenden Eldering, die den bal inschiet. (24). Als H.P.C. II weder ten aanval trekt, is het tijd. Het vertoonde spel in aanmerking ge nomen, heeft H.P.C. II verdiend verloren. Uitslag competitie H.Z.B.: HJP.C. IV—De Delft I 1—2 POSTDUIVEN. „de gevleugelde vrienden" te heemstede. Wedvlucht van Lier, afstand 138 K.M. In concours vlogen 84 jonge duiven. De uitslag was als volgt: 1. 9, A. Verdon- schot, 2, 10 W. v. Huis, 3, 4, 6, 8, 11 A. van Zadel, 5. F. J. v. Deursen 7, H. Vellinga, 12, 15 A. Eveleens, 13, 16, 17 Gebr. Lareman, 14, E. D. des Bouvrie. haarl. concourscommissie. Wedvlucht van Baarle-Nassau, afstand 106 K.M. 438 duiven; los 10 uur 25 min. De prij zen werden alsvolgt behaald: H. van Olden- mark 1, 13, 31; P. Bank 2, 5. 21, 26, 30, 59, 62, 65, 78, J. Hartel 3, 14, 48, 60, 63, 71; J. van Hartesveld 4, 43, 47, J. v. Honschoten 6, 24, 70, 89, J. Smit 7, 52, Jan J. Lasschuit 8. 34, 61, G. Heerschop 9, 10, 38, 39. 41. 64, 77, 81, F. W. Kuyken 11, 52, 69, 75. G. Kraan 12, 19, 23. 37, P. Brakel 14, 17. 18, 27, 28. 32, 56, 68, J. H. Somers 16. G. Zomerdijk 20, 29, 35, 40, 44, 54, 82, F. M. Heerkens Thijssen 22, J. F. Heer schop 25, 53, W. Looyenga 33. 36.; G. Vonk 42. 46, 57, 76, B. Hilbrik 45, 67. 86. P. Ban- nink 49, 50, 58, 74, J. A. de Jong 55, 84, N. Peetoom 66e, 73, 83. H. v. Alphen 72, 79, J. A. v. d. Putten 85, J. Sandifort 87, D. de Geus 88. Eerste duif te 12 uur 3 min., snelheid van 1079 meters per minuut, laatste prijs- winner te 12 uur 26 min. „de bonte duif' te haarlem. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Baarle-Nassau, afstand 106 K.M. met een deelname van 207 duiven, los 10 uur 25 min. De prijzen werden als volgt be haald: H. van Oldenmark le. 6e. 16e, J. Har tel 2e, 7e. 20e. 27e, 29e, 36e, J. van Honscho ten 3e. 13e, 35e, 39e, Jan J. Lasschuit 4e, 18e, 28e. F. W. Kuyken 5e, 23e, 32e, 33e. 34e, 38c, P. Brakel 8e, 10e, 11e, 14e. 15e, 17e, 25e, 31e, J. H. Somers 9e, F. M. Heerkens Thijssen 12e, B. Hilbrink 19e, 30e, 41e, P. Bannink, 21e, 22e, 26e, 37e, J. A. de Jong 24e, 40e, J. Sandifort 42e. Eerste duif te 12 uur 3 min., snelheid 1079 meters per minuut, laatste prijswinnaar te 12 uur 24 minuten. „haarlem s amsterd. kwartier". Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht met jonge duiven van Roozendaal, af stand 95 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: H. J. Petter 1. 12, 21, C. Koning 2, 4, 5. 10, 26. 29, A. van Tongeren 3. A. Statie 6, 19, W. van Kleef 7. 8, J. F. Terhorst 9, 23, H. C. Gans 11, 33, T. Heitlager 13. J. J. Hart 14. 16, 17. W. v. d. Veld 15. 31. P. Kapt ij n 18. P. Dek ker 20. D. v. Kampen 22, 23, 27, F. v. Kleef 32en prijs. Eerst getoonde duif 10 u. 1 min. met een snelheid van 956 Meter per minuut. Laatste prijswinnende duif 10 u. 21 min. Wat men thans voor hen doet EEN ENQUêTE. n. De Verbandscommissic Nazorg, waarin een 23 tal organisaties vereenigd zijn, wenscht door een krachtig particulier initiatief het totaalbedrag der Nazorgfondsen zal dit jaar de f 20.000,— passeeren, terwijl het aantal contribuanten reeds meer dan 2.000 bedraagt de aandacht der autoriteiten op dit probleem te vestigen en zal ln nauwere samenwerking met de overheid aan den ver deren uitbouw arbeiden. De groepen zwakzinnigen en blinden zijn te Haarlem van Gemeentewege georgani seerd. In den zomer van 1928 besloot de Verbands- commissie Nazorg om aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem te verzoeken een enquête te willen instellen naar de lichame lijk gebrekkigen. Het lijl der Verbandscommlssie Nazorg, de heer" A. G. Boes, die als voorzitter der Ge meentelijke Blindencommissie reeds meer malen blijk gaf van zijn groote liefde voor de onvolwaardigen, drong bij de behandeling van de Gemeentebegrooting aan op inwilli ging van dit verzoek. 8 Mei 1929 besloot dc Raad op voorstel van B. en W. deze enquête te doen houden, ter wijl een bedrag van f 500,voor dit doel beschikbaar gesteld werd. De Verbandscom- missie Nazorg trok voor ditzelfde doel 1000,uit, zoodat niets een grondig on derzoek meer ln den weg staat. Dr. Mol was terstond bereid een werkzaam aandeel op zich te nemen ter verkrijging van een juist en deskundig onderzoek. De voorloopige besprekingen tot oprichting van een stichting: Kcnnemerland voor Lichamelijk Gebrekkigen, hebben reeds dit resultaat gehad, dat deze oprichting binnen kort tegemoet gezien kan worden. Een ver tegenwoordiger dezer stichting zal eveneens zitting nemen in bovengenoemde Verbands- commissie en met belangstelling kan een uit voerig rapport betreffende deze groep van hulpbehoevenden tegemoet gezien worden. Zal deze enquête werkelijk waarde hebben, dan is de medewerking van alle ingezetenen van Haarlem noodig. Gedurende de maanden Augustus en Sep tember zal er huis aan huis te Haarlem ge vraagd worden, of er in de gezinnen lichame lijk gebrekkigen zijn. Men zal o-a. deze vragen stellen: 1. Gemis vergroeiing of te kort zijn van ledematen? 2. Verlammingen? 3. Ernstige bochel? 4. Heupontwrichting? 5. Been- en gewrichtstuberculose? 6. Ernstige graad van Engelsche ziekte? Zoodra alle gegevens binnen zijn, zullen Dr. Mol en ondergeteekendo een bezoek aan deze gezinnen brengen en nader vast stel len, wat er in het belang van deze menschen gedaan kan en moet worden. Ook al heeft men geen hulp noodig. dan nog is het in het belang van een juiste en quête gewenscht, dat men toch van een en ander mededeeling doet. Men bedenke toch vooral goed, hoeveel er van een juist onderzoek voor zijn of haar lot- genooten kan afhangen, terwijl men er van overtuigd kan zijn, dat van de gegevens een zeer bescheiden gebruik gemaakt zal worden. Zullen er dank zy deze gegevens doeltref fende maatregelen genomen kunnen worden hetzij ter betere verpleging, of te werk stel len, dan is het noodig. dat een zoo goed mogelijk overzicht verkregen wordt. Ik doe dan ook reeds nu een dringend beroep op alle ingezetenen, om een en ander naar waarheid op te geven. Mocht men einde September geen bezoek gehad hebben, zoo verwacht ondergetet'kcn- de. dat men dan van een en ander onverwijld aan het Gemeentelijk bureau Nazorg Ko ningstraat 6, Haarlem kennis zal geven. Zal de Verbandscomissie Nazorg werkelijk aan het gestelde doel beantwoorden, dan is veler financieele steun dringend gewenscht. We twijfelen er niet aan, of, gezien de groota belangen, welke er voor onze medemenschen op het spel staan, aan dit verzoek zal voldaan worden. Postgiro Verbands commis sie Nazorg 144493 Kantoor Haarlem. Jaren van moeizamen arbeid; overwinning van tegenslagen en teleurstellingen wachten ons. In nauwe samenwerking met de Overheid hopen we echter het probleem van de onvol waardige arbeidskrachten voor Haarlem en omgeving na verloop van jaren tot oplossing te brengen. E. P. SCHUYT. Secr. Verbandscommissie Nazorg. ingezonden mededeelingen a 60 Cts. per regel. N.V. KELLER EN MACDONALD N. S. F. PHILIPS BILJARTEN. jubileumwedstrijd „de vijf queuen". Dinsdagavond werd deze wedstrijd voort gezet. Op bezoek was de biljartclub „Ons Genoegen". Na een openingswoord van den vice-voor- zitter, stoot O. G. af en begint te poedelen. Hij speelt over het algemeen een slechte partij en kan het niet verder brengen dan 86100 caramboles. De tweede, derde en vierde partij zijn nog slechter, zoodat de jubileerende vereeniging een groote overwinning boekte. De eindstand is als volgt: Ons Genoegen 252 caramboles. De Vijf Queuen 400 caramboles. De stand van de eerste ronde is: Sportlust 394De Vijf Queuen 361 car. Groenendaal 215 400 D. O. K. 400 326 O. V. S. 393 379 O. M. S. 298 394 Vriendenkr. II 292 400 Ons Genoegen 252 400 DAMMEN. JAARVERGADERING HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond hield de „Haarlemsche Damclub" in „De Korenbeurs" haar 23ste jaarvergadering. De heer v. d. Eijnde de tweede voorzitter richtte het woord tot den voorzitter den heer J. W. van Dartelen om hem namens de vereeniging te huldigen in verband met zijn 10-jarig voorzitterschap. Hij overhandigde den jubilaris namens de vereeniging een vaas met rozen. Ook het eere-lid deheer W. J. A. Matla bracht hulde aan den voorzit ter voor zijn vele verdiensten, jegens het damspel. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. Hierna kwamen de verkiezingen aan de orde. De 1ste secretaris kon zich wegens drukke bezigheden niet meer beschikbaar stellen. Bij acclamatie werd daarna de heer J. B. Sluiter Jr. (Eikenlaan 1 te Aerdenhout) ge kozen. Den aftredenden functionaris werd dank gebracht voor hetgeen deze voor de vereeniging had gedaan. Wegens bedanken van den penningmees ter werd bij acclamatie voor deze vacature gekozen de heer P. G. M. Ottolini Sr. De 1ste commlssaris-bïbliothecariS de heer J. L. Versteeg werd bij acclamatie her kozen. In de vacature, ontstaan door de verkie zing van den heer Sluiter tot lsten secre taris, werd als 2de secretaris gekozen de heer J. Wielenga. Besloten werd de wedstrijden om de club kampioenschappen 1929/1930 te doen aan vangen op 2 September a.s. en het promo tie- en degradatre-gemiddelda voor alle klasen te bepalen op resp. 1.33 en 0.70. In verband met de a.s. herdenking van he 25-jarig bestaan op 1 Juli 1932 werd reeds nu een feestcommissie benoemd, welke de vorming van een fonds ter hand zal nemen. Tot leden dezer feestcommissie werden gekozen de neeren J. W. van Dartelen, P. G. M.Ottolini Sr., H. van Lunenburg Jr., G. A. Ottolini Jr. en F. W. de Pater. Tenslotte werden aan de topscorers der diverse tientallen medailles uitgereikt. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) EEN ONGEGRONDE KLACHT TEGEN DE BLOEMENDAALSCHE POLITIE. De heer S. te Heemstede zendt ons een klacht over het optreden van de Bloemen- daalsche politie. Hij was .'s avonds met zijn auto naar het einde van den Zeeweg gereden. Onder het oog der agenten van den Bloe- mendaalscheu politiepost had hij en zijn met gezellen in de auto gezeten, ongeveer 10 mi nuten het strandleven gadegeslagen. Daarna stapten zij uit om nog een poosje aan het strand te genieten en lieten de auto, behoor lijk gesloten, achter. Toen zij terugkwamen was de auto verdwenen. Na eenige ongerust heid doorleefd te hebben bleek dat een poli- tie-agent de auto naar het parkeerterrein gereden had. Tegen betaling van het ver schuldigde parkeergeld kon de eigenaar zijn wagen terug krijgen. Nu meent de heer S., dat de politie niet het recht heeft óm zoo op te treden. Wij hadden over deze klacht een onder houd met den waarnemend commissaris van politic te Bloemendaal. Die wees er op, dat het blijkens de politieverordening verbo den is om te Bloemendaal auto's onbeheerd op den openbaren weg-te laten staan. De heer S. was dus in overtreding. Als de politic hem bekeurd had zou hij niets hebben kunnen zeggen. Maar de politie treedt tactisch op. Zij maakt gebruik van de bevoegdheid aan de politie in dezelfde verordening gegeven om de auto's op kosten van den nalatigen eigenaar naar een parkeerterrein te brengen. Nu dit is gedaan door een politie-agent, werden den heer S. bovendien die kosten bespaard. Met een waarschuwing en het betalen van het toch verplichte parkeergeld is hij er dus af. Om den automobilisten nog eens duidelijk te maken, dat zij hun auto's niet aan het eind van den Zeeweg mogen zetten, zal ver moedelijk binnenkort een bord geplaatst worden. VERDUISTERING BIJ MILITAIRE ADMI NISTRATIE TE LEIDEN. Drie personen veroordeeld. Voor den Krijgsraad te s-IIertogenbosch heeft terecht gestaan een le luitenant van het 4e regiment infanterie gedetacheerd bij het Landstormverband te Leiden, beklaagd van verduistering van verschillende bedragen (in totaal ongeveer f 475) en verduistering van brieven met klachten, bestemd voor den Landstorm verband-commandant te Leiden. De verd. bekende. De schuld lag volgens hem in den achterstand bij de administratie, meldt het Hbld. De auditeur-militair laakte de slordige ad ministratie en de slechte controle op het bureau in Leiden en eischte tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorrarrest ontslag uit den dienst. Mr. Bourlier, Den Haag, vroeg voorwaardelijke veroordceling. Vervolgens stond een sergeant-majoor-ad ministrateur terecht, eveneens wegens ver duistering tot een bedrag van f 420. Hij wist zich niet veel te herinneren, maar heeft vroeger alles bekend. De aud. mil. elschtc vier maanden* gevangenisstraf met verlaging in rang. Mr. Tonnaer te Den Bosch bepleitte voorwaardelijke veroordeeling. Ten slotte stond terecht een sergeant- rfiajoor-administrateur uit Leiden, ook we gens verduistering tot een totaal bedrag van f 830, Hij erkende die gelden wel ontvangen te hebben, maar ze te hebben afgedragen aan de verdachten uit de vorige zaken, waarte genover luit. G. Frijlink als getuige stelde, dat verd. verantwoordelijk was, dat de gelden aan de belanghebbenden werden ter hand gesteld. De aud. mil. eischte tegqn dezen beklaagde een jaar gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Mr. Trapman, die erkende dat het bij de administratie te Leiden een rommel was, betwistte, dat deze verdachte de hoofdschul dige was en vroeg daarom vrijspraak, subs, voorwaardelijke veroordeel in g. De uitspraak van den Krijgsraad luidde ten slotte: tegen den luitenant en den laatsten sergeant majoor ieder acht maanden met ontslag uit den ciicnst. zonder ontzetting uit de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen en tegen den eersten sergeant-majoor twee maanden gevangenisstraf met verlaging in rang.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13