DE HOFJES 47e Jaargang No. 14131 Verschijnt dagelijlts, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 Juli 1929 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR» ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ30754. Franco per post door Nederland ƒ3.8754. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden ƒ00754. franco per post. Bureaus: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels 11.75. elke regel meer (X35, Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbod 14 regels 0.6CC elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25. elke regel meer ƒ0.10. uitsL i coniaafc Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 1 6C0.-, Verlies van Hand, Voe» of Oog 1 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreak f 10& DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD HAARLEM, 18 Juli Uit den Raad. In midzomer-broeihitte zat de schare der stadswijzen bijeen. Loom golfde door de hondsdaagsche sfeer, zacht trillend slechts ditmaal van politieke verwording, de deining des gesproken woords. So'ms rees boven de traagheid een misverstand, verhief zich even, en zakte weer ineen. Tot de burgemeester in eens boos werd op den communist, omdat die een motie nog eens voorgelezen wou hebben, die iemand de eerste maal niet verstaan had. De burgemeester wou de motie niet voorle zen en niet laten voorlezen. Des communisten toorn rees hoog, de loome deining kolkte in eens, spattend en bruisend, werd een bran ding Der Wijzen privilegiën schenen bedreigd. Aan de zijde des communisten, trés étonnés de se trouver ensemble, schaarden zich als strijders voor 's Raads Recht de heeren v. d. Kamp, Baas, Reinalda. Het werd schier een Incident, hetgeen het ergste is dat kan ge schieden. Gevluchte Wijzen keerden terug, groepten samen in de antichambre-deuren. De burgemeester gaf evenwel toe en het de motie voorlezen. Hij had trouwens onge lijk. D- v Wijzen toorn smolt weg. Zij hadden het trouwens te warm. Dit was het emotioneele hoogtepunt van den middag. Het was overigens een slechte middag voor B. en W., die weinig succes oogstten met hun voorstellen. De heer Joh. Visser had succes met een motie van afkeuring inzake den verkoop van een huis, met overheidssteun gebouwd, aan een particuliere instelling (de Nutsspaar bank). Het was geen klein succesje, want er waren maar drie stemmen tegen de motie (die van de wethouders Slingenberg en Ger- ritsz, en van den heer De Breuk). Het pro test gold geenszins het feit dat.de Nutsspaar bank de koopèr was, maar de heer Keesen die door schriftelijke vragen deze zaak aan het rollen had gebracht vond het ver keerd om op deze wijze een huis aan de volkshuisvesting te onttrekken, zei cja-t on rust was gewekt onder de leden van woning bouwverenigingen en achtte de schadever goeding van 50, die men den huurder geven wil, te laag. De huurder heeft veel kosten gemaakt om huis en tuin goed in te richten. Wethouder mr. Gerritsz wees er op dat de Nutsspaarbank een sociaal doel nastreeft, dat de betrokken woningbouwvereniging zelf het voorstel tot verkoop heeft ingediend en dat de huurder meer vergoeding zal krijgen, als 50 te laag blijkt te zijn. Maar de motie- Visser werd met 263 stemmen aangenomen. Intusschen blijkt uit inlichtingen vanmor gen door "den Directeur der Nutsspaarbank aan ons verstrekt, dat het bewuste huis niet aan de volkshuisvesting zal worden onttrok ken en meent de directeiu- dat men bij vol ledige beschouwing der feiten geen bezwaar tegen dezen verkoop zal kunnen hebben. Evenmin had het College succes met zijn voordracht tot benoeming van een directeur van het Armwezen, waarop alleen de naam van den heer S. C. de Haas van Dorsser, oud gemeentesecretaris van wijlen-Schoten en secretaris van de lichtbedrijven, voorkwam. De heer Joosten zei dat de Raad niet vol doende was voorgelicht. Best mogelijk dat de voorgedragene de ware. man voor de functie, is, maar de Raad moest z.i. meer gegevens hebben over zijn geschiktheid voor deze spe ciale taak. Ook wilde de heer Joosten bij zulke voordrachten er minstens twee namen op zien, en herinnerde aan een precedent van eenige jaren geleden, waarin B. en W. dat hadden toegezegd. Hij diende een voorstel in. om een oproep voor sollicitanten naar de functie te doen. Wethouder Heerkens Thijssen kwam daar tegen op, omdat het maanden tijdverlies zou veroorzaken. Hij zoowel als de heeren Loerak ker en Wolzak bepleitten voorts warm de ge schiktheid van den voorgedragene. In den loop van het debat bleek dat ook andere ambtenaren der gemeente gesollici teerd hadden, en mej. Berdenis van Berlekom vi'oeg derhalve een aanbeveling met alleen namen van I-Iaarlemsche sollicitanten, zoodat het tijdverlies van een oproep met uitvoerig onderzoek vermeden zou worden. Dit zegde de wethouder tenslotte toe, als het voorstel- Joosten verworpen zou worden. Hetgeen met 20—15 stemmen geschiedde. De benoeming werd dus aangehouden en B. en W. zullen met een voordracht (of aanbeveling?) van eenige Haarlemmers terugkomen, waarop natuurlijk ook weer de thans-voorgedragene zal voor komen, want dit debat was niet tegen zijn persoon maar tegen de methode van voor dragen gericht. Er zal een school bij het Huis ter Zaanen gebouwd worden, zooals B. en W. voorstel den, maar de Raad wilde zich nog niet uit spreken over de vraag of dit een opleidings school moet zijn, hetgeen het college even eens wou. Er moet eerst overlegd worden met de commissie van Toezicht en de organisa ties. Mej. Berdenis liet een pessimistische be schouwing hooren en beval een algemeen on derzoek van het openbaar onderwijs aan, om dat het streven der ouders om onderscheid tusschen „betere" en „armen"-scholen te ma ken, bij het gelijke schoolgeld, een moeilijten toestand schept. Een voorstel om de erfpacht van een per ceel in de Molijnstraat in koop om te zetten trokken B. en W. in na critiek van den heer Reinalda. Zij hadden niet geweten dat dit perceel behoorde tot een complex huizen, dat geheel op erfpachtsgrond staat. En ook weigerde de Raad nog'een adres van de vroedvrouwen te behandelen, omdat de stukken niet ter inzage hadden gelegen. Het was niet bepaald een triomftocht voor het college op dezen warmen middag. De heer Klein hield zijn interpellatie over de personeels-formatie, zich voornamelijk baseerend op het feit dat bij de werklieden naast 83 verhoogingen 27 verlagingen hebben plaats gehad. Die terugzettingen achtte hij niet juist, en hij vond dat zij in het overleg behandeld hadden moeten worden. Het ging niet alleen om terugzettingen in geld maar ook in rang, waarvan het moreele effect dik wijls nog zwaarder woog. Hierover ontstond een lang debat, waarin de heer Reinalda oud-wethouder van Open bare Werken enz., de leidende rol vervulde. Hij verklaarde vóór de personeelsformatie te zijn onder het beding, dat het tegenwoordige personeel geen nadeel van de invoering on dervindt. B. en W. hadden het uitstervings systeem moeten toepassen, ook ten behoeve van de komende personeelsformatie voor de ambtenaren. Wethouder mr. Gerritsz verklaarde, dat hij bij zijn optreden als wethouder pas van de wijze van uitvoering der personeelsformatie kennis had kunnen nemen, toen die al was toegepast. Nu ook zijn voorganger verklaarde, dat hij voorstander was van het uitstervinas- systeem, kwam de zaak anders te staan "en hij verklaarde dat B. en W. bereid zijn'om over de toepassing opnieuw overleg te plegen met de organisaties. Hoe die over verkregen rechten denken weet de Raad wel, zoodat DE HANDKRAAN. Je mag dan een kranige kraan zijn, Toch komt steeds het droef moment, Dat 't met je geluk zal gedaan zijn, Dat je roemloos afgedankt bent; Je kan ouderwetsch zijn geworden, Of onnut door je ouderdom, Men biedt je te koop met borden, Zooals deze in Hillegcm; Je hebt in een vlijtig leven, De hand van je baas gesterkt, 't Waar laag-bij -de-grondsch gebleven, Had jij niet verheffend gewerkt; Je gaat, als er voor je betaald wordt, Zoo is eenmaal 's werelds loop, Maar foei, als je nog gesmaald wordt, Zooals „uit de hand" te koop, Dat moest je niet aangedaan zijn, Dat treft je wel pijnlijk, want Je mag dan een handige kraan zijn, 't Is niets naast zoo'n kranige hand. P. GASUS. Het woord is aan., Chateaubriand: Het is de plicht die het recht schept en niet het recht dat den plicht schept. men wel kan nagaan hoe dit overleg zal af- loopen. Dit was het hoofdpunt uit dit debat, dat dus eigenlijk een toezegging van B. en W. op leverde, dat de terugzettingen teniet gedaan zullen worden bij de formatie der werklieden en niet toegepast bij de ambtenaren. Voor de détails van het debat venvijs ik naar oxxs verslag. R. P. WATERVERBRUIK. IN WARME DAGEN. Natuurlijk wordt er in warme dagen heel wat meer water verbruikt dan gewoonlijk. Maar gelukkig behoeven wij ons hier te Haarlem en omgeving een ruim waterge bruik niet te ontzeggen. Dit is te danken aan het systeem van watermeters, dat niet al leen te Haarlem, maar ook te Bloemendaal, Heemstede, Zandvoort en Velsen wordt toe gepast en waardoor het publiek van een be paald roekeloos waterverbruik wordt terug gehouden. Zoo levert het nu te Haarlem niet het minste bezwaar op dat bij voorbeeld Dins dag ruim 8700 M3. water gebruikt werd, tegen ongeveer 5500 M3. op gewone dagen. Wanneer er geen watermetex-s zijn komen de menschen er zoo gemakkelijk toe, de kraan maar te latexx loopen om altijd koel water te hebben, lekken niet te herstellen, enz. De watermeters maken dus dat men ook bij zeer warm weer den toestand kan blijven beheerschen. REDEN GENOEG VOOR ONGERUSTHEID! Het Chineesch-Russische conflict. RUSLAND VERBREEKT DE DIPLOMA. TIEKE BETREKKINGEN. Lmks: Karachan, volkscommissaris voor buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, die aan China het ultimatum zond. Daarnaast Dr. Wang, minister van buitenlandsche za ken der nieuwe Chineesche republiek, die van antwoord diende en een scherpe rede hield tegen den invloed van het communis me en de buitenlandsche concessies. In de rubriek ,,'t Belangrijkste Nieuws" hebben wij uitvoerig verslag gegeven van de zeer ernstige gebeurtenissen aan de grens van Mandsjoerije. Volgens de laatste berichten heeft Rusland de diplomatieke betrekkingen met China opgezegd. De Sovjet-Unie deed een tweede dreigende nota overhandigen aan den Chineeschen zaakgelastigde in Moskou, waarin onder anderen de mededeeling vervat is, dat de Russische vertegenwoordigers in China onverwijld moeten terugkeeren, en dat de Chineesche gevolmachtigden in Rusland, het Russische grondgebied moeten verlaten. Tsjang Kai Sjek heeft een scherpe redevoe ring gehouden te Nanking, doch door laten schemeren dat China het meest voelt voor een vredelievende oplossing; minister Wang daarentegen heeft verklaard dat het nu maar eens uit moest zijn met de buitenlandsche overheersching, en dat met ingang van 1 Januari 1930 de buitenlandsche concessies opgeheven moeten zijxx, al of niet met goed vixxden van de buitenlandsche mogendheden. Ook de Japansche minister van buitenland sche zaken die tot nu toe een vrij optimisti sche meening verkondigde is omgeslagen en heeft verklaard dat hij den toestand donker inziet, en dat het tijd wordt dat Japan stel ling neemt. Er is dus reden genoeg, voor ernstige be zorgdheid. De Australische Vliegers in Amsterdam. Rechts: piloot Charles Ulm, links: piloot Kingsfordt Smithbij hun vlieg tuig Southern Cross". Vrijdag verwacht. Hun histori sche vlucht over den Stillen Oceaan. Recordvlucht Austra liëEngeland. Zooals reeds in het kort gemeld, brengen de Australische vliegers Kingsford-Smith, Ulm, Litchfield en Williams, op uitnoodiging der Fokkerfabrieken een bezoek aan Am sterdam. In de luchtvaartwereld zijn vooral Kings ford-Smith en Ulm reeds oude bekenden door de successen, welke zij speciaal op lange afstandsvluchten hebben behaald. Hun grootste prestatie was wel de eerste vlucht over den Stillen Oceaan, van Amerika naar Australië, in 3 ét-apen. Deze tocht onder namen zij in gezelschap van de Amerikanen Harry Lyon en Jim Warner, de eerste als na vigator, de tweede als marconist. De tocht over den Stillen Oceaan. Kingsfordt-Smith en Ulm liepen reeds ja renlang met het plan rond, de vlucht over den Stillen Oceaan te ondex-nemen, doch voordat zij daarin zouden slagen moesten nog heel wat moeilijkheden van technischen en financieelen aard ovexwomxen worden. Toen eindelijk de financieele zijde der zaak in orde was, moest de keus van het toestel gedaan worden. Een studie der verschillende geslaagde groote vluchten bracht de conclu sie, dat daarvoor slechts een Fokker in aan merking kwam. Geld voor een geheel nieuwe machine hadden zij niet en bovendien was de levertijd voor zulk een toestel vrij lang. Zij traden in verbinding met Sir George Wilkins, den Noordpoolreiziger en kochten van hem een drie-mot-orige Fokker, welke in 1925 ge bouwd was. Na verschillende proefvluchten, vertrok ken zij xnet hun Fokker, die „Southern Cross" gedoopt was, op 31 Mei 1928 van San-Fran- cisco. De afstand San-Francisco naar Hono- Ixxlu, die 3875 K.M. bedraagt werd afgelegd in 27 uixr 27 minuaen. De tweede étape had Suva op de Fidji-eilanden als doel. Dit tra ject is rxiet minder dan 5060 KJvL lang en werd afgelegd in 34 uur 33 minuten. Op 8 Juni vertrok de „Southern Cross" voor het laatste gedeelte nl. van Suva naar Brisbane. Vooral op deze étape hadden de vliegers met zeer slecht weer te kampen, waardoor zij c.a. 150 K. M. uit den koers raakten en bij Ballina de Australische kust bereikten. In rechte lijn was deze étape 2888 K. M. lang en werd afgelegd in 21 uur 25 minuten. In totaal hadden zij dixs voor het overvlie gen van den Stillen Oceaan, een afstand van 11.823 K.M. 83 uur en 25 minuten noodig. De vlucht SydneyLonden. Op 30 Maart 1929 vexiiet de Southern Cross Sydixey weer, 0111 te trachten het record SydneyLonden te verbeteren. Na ongeveer 3600 K.M. over de binnenlanden van Austra lië t-e hebben afgelegd moesten Kingsford- Smith en Ulm, die ditmaal ixi gezelschap wa ren van Litchfield (navxgateur) en Williams (marconist), wegens bexizinegebrek een noodlanding maken in de wildernis. Het vliegtuig dat hen vond, voorzag hen van le vensmiddelen en bexizine en nadat zij wat waren bijgekomen, slaagden zij er inderdaad in weer te starten. Zij vlogen naar Sydney tenig alwaar zij op 27 April aankwamen. Op 25 Juni d.a.v. werd de vlucht opnieuw onder nomen. Zij bex-eikten op 26 Juli Derby en vertrokken vandaar op 27 Juni naar Singa pore. Het record AustraliëEngeland, dat met 15 112 dag op naam stond van den be kenden Engelschen vlieger Bert Hxnklex-, werd door Kingsford-Smith en Ulm ge bracht op 14 dagen. Wanneer - men bovenaangehaalde afstan den, welke grootendeels over zee werden ge vlogen, eens vergelijkt met dc breedte van den Atlantischen Oceaan, tusschen New- Foundland en Ierland (3380 K. M.) springt duidelijk in het oog, dat de vliegprestaties van Kingsford-Smith en zijn makkers ge weldig zijn. De navigatie moest daarbij in do puntjes vex-zorgd en in handen zijn van een bekwaam vakman. Men bedenke slechts, dat b.v. op het traject San Francisco-Honolulu een afwijking van 7 graden (dus 3 1/2 graad aan iederen kant van den koers, noodlottig had kunnen zijn en tenslotte op zee hadden moeten dalen wegens benzinegebrek. Hoe minutieus deze vluchten wax'cxx voor bereid, blijkt b.v. uit het feib, dat Kingsford- Smith in den vleugel een waterdistUlecr-ap- paraat een droge battereij met een kleine zend installatie, levensmiddelen en onkole iTiclaalzagexx had ondergebracht. Moesten de vliegers op zee dalen, dan zouden zij den romp en de motoren van den vleugel losge zaagd hebben en zou de bemanning op den houten vleugel als eerx soort reddingsboot kunnen blijven drijven exi hulp kunnexi af wachten. GEVAARLIJK SPROEIMIDDEL'. HANDWAGEN DOOR DE E. S. M. AANGEREDEN. Woensdagmorgen kwart voor elf had op' den hoek van den Kleinen Houtweg en den Kampei'singel een aanrijding plaats txxsschen een E. S. M.-tx-ein en een handwagen. Deze laatste was even op de trambaan stilgezet, omdat er een paar pakken ki-anten af waren gevallen. Hoewel de wagenbestuurder van de E. S. M. den handwagen i-eeds op een af stand van honderd meter zag staan en dade lijk begon te remmen, kon hij den trein toch niet tijdig genoeg tot stilstand brengen, om dat juist even te voren een stofwex-end mid del gesproeid was, waardoor de tram door gleed en den handwagen aanx-ecd. Deze wercl ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukkexx hadden niet plaats. Herstellingen en verbeteringen VOOR DE AGENDA verwijzen wij naar, de tweede pagina van dit blad. De hofjes zijn eep kostbaar bezit voor Haarlem. De gemeenteraad heeft dan ook Woerxsdagmiddag machtiging aan B. en W. gegeven om gelden beschikbaar te stellen om in verschillende hofjes verbeteringen aan te bx-engen. De kassen van een deel der hofjes zijn namelijk niet toereikend om die kosten te betalen. Het gemeexxtebestuur raamde, dat dit aan de gemeentekas ongeveer 20.000 zal kunnen kosten, De regenten van de hofjes doen wel alles wat mogelijk is om de hofjes voor verval te bewaren. Dezer dagen zijn aan de huisjes van het hofje in de Barrevoetestraat verschillende verbeteringen uitgevoerd. Een der huisjes is zelfs van een nieuw dak voorzien. Op onze foto ziet men de werklieden de laatste hand aan dit werk leggen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1