rt Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 JULI 1929 SPORT EN SPEL ROEIEN. DE NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. DE MAAS- EN NEREUS-ACHTEN WINNEN. Doordat er zes inschrijvingen voor het nummer Acht -waren, begonnen de wedstrij den om de Nederlandsche kampioenschap pen Donderdagavond al, met twee vóór-heats in dit nummer. Hoewel er dus maar twee races geroeid werden, was de belangstelling- onverwacht groot; een colonne auto's en fietsers reed met de strijdende ploegen mee. In de eerste heat startten De Maas en Laga. Dit werd, zooals voorzien was, een zeer felle race. De Rotterdammers startten het best en lagen dadelijk iets voor, door een langer spurt kwam Laga hen even iets voorbij, maar in het baantempo liep De Maas opnieuw tot enkele meters voorsprong uit.'Telkens spurtten de Delftsche studenten, zonder dit verschil te niet te kunnen doen. Het werd zelfs bijna een lengte; De Maas roeide veel rustiger, be- heerschter in het glijwerk en dientengevolge ook gelijker in den inzet. Op 1800 M. deed Laga een laatste poging en zette Ferman het eerst een felle eindspurt in, maar de ploeg „rammelde" nu bepaald, en De Maas won deze zware race welverdiend, ofschoon slechts met éen derde bootlengte. De tijd van de Rot terdammers was 6 min. 36 sec. niet indruk wekkend. Het Nederlandsche record op deze baan, staande op Laga's naam, is 6 min. 19 sec., in 1925 gemaakt, maar met flinken wind mee. Het was nu bladstil. De Amerikaansche acht (Pennsylvania) won verleden jaar te Sloten dit nummer in 6 min. 3 1/5 sec. Dat maakt dus nog vrijwat verschil. Er kwam door deze race een einde aan Laga's onafgebroken serie Nederlandsche kampioenschappen in de acht. Zesmaal ach tereen, in de jaren 19221928. wonnen de Delftenaren dit nummer te Sloten. De tweede heat, AmstelNereus, bracht meer krachtsverschil aan het slot, maar een afwisselender verloop. De lichtblauwe Am- stel-ploeg, die een goed geheel vormt, startte bijzonder goed, nam in snel tempo een halve lengte voorsprong en roeide de 500 M. zelfs in 11/2 seconde korter tijd dan De Maas in de eerste heat. Op 750 M. leidde De Amstel met bijna een lengte. Nereus sloeg intusschen voortdurend lager tempo, en stelde zich te vreden met „te blijven hangen". Al op de helft van de baan bleek, dat de Amstel-ploeg teveel van haar uithoudingsvermogen gevergd had. Zij begon te verslappen. Op 1500 M. zette Lohmann een mooie spurt in, en liep Nereus Amstel voorbij. In de eindspurt werd het ver schil vergroot tot 1 1/2 lengte aan den finish. Tijd van Nereus: 6 min. 45 sec. Vanavond worden nu de beide demi-finales in het nummer acht geroeid. Het programma voor heden, dat eenigszins gewijzigd is, ziet er aldus uit: 17 u. Finale Vier zonder stuurman: Laga Njox-d. 19 u. Finale Twee zonder stuurman: Willem IIIDare Devil. 20 u. Tweede heat Vier met stuurman: Tri tonSpaarne. 20 u. 30: Derde heat Acht: NereusDe Maas. 21 u.: Vierde heat Acht: Nautilus—Njord. 21 u. 20: Eerste heat Vier met stuurman: Njord—Die Leythe. De Spaarne-vier is gedurende de laatste dagen goed vooruit blijven gaan, en hield Donderdagavond een welgeslaagde oefening op de Slotensche baan. De haal is zeer krach tig; de boot loopt in een tempo van 2830 per minuut mooi door. Het is zeker de beste vier, die Het Spaarne dit jaar op de baan heeft gebracht. Voor Zaterdag is het programma: 14 u. 30: Finale Vier met stuurman. 15 u.: Finale Skiff (row-over De Amstel). 15 u. 30 Finale Twee met stuurman: Triton —Willem IH. 16 u.: Finale Double Scull: Dare Devil—Het Spaarne. 16 u. 30: Finale Acht. ZEILEN. DE KAAGWEEK 1929. Zaterdag zal de traditioneele Kaagweek weer beginnen, dan zullen de zeilers uit alle hoeken van Nederland weer verzameld zijn op de mooie Kagerplassen om daar 4 dagen lang te zeilen, zwemmen, roeien en al hun zorgen achter te laten. Want de Kaagweek Is niet alleen een ontmoeting van de wed- strijdzeilers, maar meer nog een samen treffen van de toerzeilers, die alleen dan, allen zonder uitzondering op komen dagen. De wedstrijden beginnen Zaterdagochtend en dan zullen we eindelijk de zesmeters weer eens in actie zien, die dit jaar nog niet aan den start zijn verschenen. Pluygers, onze Olympische vertegenwoordiger, die Nederland ook op de Gold-Cup-races, pas ln Noorwegen verzeild, vertegenwoordigde, heeft weer twee tegenstanders gekregen. De „prinses Juliana" van B. Bode uit Batavia zal medezeilen, maar veel concurrentie van zijn zijde be hoeft Pluygers niet te vreezen. Des te meer van H. Nathan, die de vroegere „de Ruyter" van Carp, zal zeilen, en ongetwijfeld zal deze regenboogzeiler, die matador in zijn klasse was, ook een gevaarlijke tegenstander in de 6-meterklasse worden, zoodat we op een spannenden strijd kunnen rekenen. De regenbogen zijn verdeeld in 3 groepen. In klasse A zijn al de goede wedstrijdzeilers vereenigd. De strijd zal hier gaan tusschen de beste Hollandsche en Friesche zeilers, want twee der gevreesde Friezen zijn overgeko men. Van hun Hollandsche tegenstanders noemen wij als besten Van Staveren, H. Nathan, zijn broer Oscar Nathan, de vroe gere 6-meterzeiler, B. Maas, de jollenkam- pioen, allen geroutineerde zeilers. Zonder twijfel zal dit nummer dan ook 't hoofd nummer worden. Ook de jollenklasse is verdeeld in drie groepen, A. B. en C. met resp. 17, 15 en 14 deelnemers. Ook hier zijn de besten weer in A. vereenigd en we hoeven slechts enkele namen te noemen, zooals B. Maas, J. Maas, Bohré, Zweep, Obst, de Wit enz. om over tuigd te kunnen zijn van feilen strijd. We treffen in deze klasse slechts één Haarlemmer aan, Venema, en verder ook één Duitscher, die den naam Internationale wedstrijden, dus rechtvaardigt. Ook in de B-klasse merken we slechts een Haarlemmer op, n.l. M. v. Breemen Jr. en in de C-klasse geen een, zoodat het resultaat van de vele oefenwedstrijden op 't Spaarne om den Van Thiel-beker, slechts poover is. Het programma is verder gevuld met wed strijden van Schelde jollen, Handicapklasse D, 45 M2. kruiserklasse, sterklasse, 12 voels- jollen dames, 16 M2. klasse en Vrijbuiters, die alle goed bezet zijn. Wanneer het weer wat meewerkt, zal de Kaagweek 1929 zonder twijfel een schitte rend watersportfestijn worden. WATERPOLO. DE ZIJLHAARLEM (0—3). De laatste competitiewedstrijd van „Haar lem" tegen de Zijl in Leiden is wederom een overwinning geworden. Haarlem verschijnt als volgt: Th. Hölsken, W. Hölsken, C. v. Ellinckhuyzen, A. Liezenberg, C. Zeeman, H. Pieters, J. v. Hemsbergen. De Zijl is volledig. Direct ontspint zich een spannende strijd, waarbij de talenten van beide keepers beurtelings bëproefd worden. De midvoor van de Zijl speelt een gevaarlijk 2 meter spel, maar Liezenberg weet elk ge vaar te bezweren. Na goed samenspel weet Haarlem even voor rust te doelpunten. Na de rust valt de Zijl sterker aan, doch zonder succes. De Haarlem-voorhoede is zeer beweeglijk, weet hierdoor vele kansen te scheppen, en scoort nog 2 maal, zoodat het eind komt met een'verdiende 30 overwin ning voor Haarlem. Scheidsrechter Braam leidde uitstekend. De eindstand van de competitie 3e kl. A. van den N.Z.B. luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Zian 6 6 0 0 12 43— 3 Haarlem 6 3 1 2 7 13—10 D.W.R. 6 2 1 3 5 7—20 de Zijl 6 0 0 6 0 4—34 ZJiterdagmtddag vertrekken de „Haarlem"- spelers naar België om deel te nemen aan de internationale zwemwedstrijden der Gentsche Zwemclub. Kampioenschap van Nederland 1929 te Amsterdam. DEELNEMERS 3. Dr. A. Olland 2. K. Geus 3. Jhr. Mr. J. H. O. v. d. Bosch 4. E. Mulder 5. S.. Landau ,6. Mr. E. Straat 7. Dr. M. Euwe 8. H. Weenink 9. R. J. Loman O fcn z O aa O cS 1 O 3 g O s a O XS a n •o n O cm" ei ui 2 1 0 Hg 10. J. Davidson Stand na de Hier volgt de party Mr. E. StraatDr. M. Euwe, gespeeld in de derde ronde, 18 Juli 1929. Wit: Zwart Mr. E. Straat Dr. M. Euwe (Amsterdam). (Amsterdam). d2-d4 1 Pg8—fó c2-c4 2 e7 -eó Pbl—c3 3 d7 d5 Pgl—f3 4 Pb8-d7 Lel—f4 5 d5Xc4 e2-e4 6 Lf3-b4 Ddl—c2 7 b7—b5 a2 a4 8 c7c6 Pf3-d2 9 Dd8-b6 Lf4-e3 10 Pf6-g4 Lfl—e2 11 Pg4Xe3 f2Xe3 12 e6—e5 Pd2-f3 13 o-o 0-0 14 Lc8-b7 b2—b3 15 e5Xd4 Pf3Xd4 16 c4Xb3 Dc2Xb3 17 Lb4—c5 a4—a5 18 Db6—c7 a5—a6 19 Lb7—c8 Tfl f2 20 Pd7—e5 Ta1fl 21 Lc8Xa6 Pd4-f5 22 TaS-d8 Pc3—dl 23 La6—c8 Db3-c3 24 Lc5-b6 Pf5-d4 25 a7—a6 Pd4-f3 26 Pc5-g4 Opgegeven Uit bovenstaand^abel blijkt, dat de heer K. Geus in de plaats is getreden van den heer Mr. W. F. Wertheim Jr- VOETBAL H. R. C.—E.D.O. E.D.O. blijft blijkbaar het heele jaar voet ballen! Nu gaat zij a.s. Zondag naar Den Helder, voor het spelen van een vriend- schappelijken wedstrijd tegen H. R. C. HONKBAL OVERZICHT. Zaterdagmiddag ontmoeten elkaar in Am sterdam de twee voornaamste pretendenten voor de eerste plaats tegelijk met de candi- daten voor de onderste. In den eerstgenoemden wedstrijd gaat het tusschen Haarlem en Blauw Wit. Daar de door Haarlem verloren wedstrijd tegen Con cordia in Augustus opnieuw gespeeld wordt, hebben Haarlem en Blauw Wit ieder één verloren wedstrijd op hun rekening. De winnaar van dezen wedstrijd verkrijgt dus een voorsprong op zijn meest geduchten concurrent. Daar Haarlem na dezen wedstrijd verreweg het zwaarste deel van de compe titie heeft afgewerkt, zou de kans op het kampioenschap zeer groot zijn, als deze wedstrijd gewonnen werd. Haarlem verxeert in het nadeel omdat het een uitwedstrijd is, doch naar wij vernemen is het negental bijna op zijn sterkst- Vermoedelijk zal Z.R.C. v/el het onderspit delven tegen Concordia, waardoor het gevaar voor Z.R.C. zeer groot zou worden. Verzet zal echter ook dezen keer wel niet veel helpen. Zondagmorgen half 10 ontmoet het tweede negental van Haarlem op het Sportterrein aan de Kleverlaan het derde negental van V.V.GA. Gelet op de uitslagen tegen Ajax H en Quick II, zal Haarlem ook in dezen wed strijd wel weer voor de noodige runs zorgen. V.V.G.A. m is beslist zwakker dan de twee genoemde negentallen; er bestaat dus geen twijfel aan de overwinning van Haarlem n. ATHLETIEK. DE GROOTE NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM". De groote nationale athletiek wedstrijden op het Haarlem-terrein, beginnen Zondagmid dag precies één uur. Maatregelen om aan de te verwachten groote hoeveelheid van toeschouwers een goe de plaats te verzekeren, zijn reeds getroffen. Een schitterend programma met niet minder dan 12 loopnummers zal ongetwijfeld een groote publieke belangstelling trekken. Men verwacht dat de belangstelling, die van Hol land—België en de Ned. kampioenschappen uit 1926 resp. 1027 nog aanmerkelijk zal over schrijden. Voor de jongeren wordt de staantribune bij het clubhuis tegen gereduceerde prijzen, ge reserveerd (ingang Jan Gijzenvaart). Hieronder volgt het chronologisch overzicht van de wedstrijden: 1 uur: 100 Meter (klasse D) series. Aantal deelnemers 48. Verspringen met aanloop. Aantal deelne mers 18. Discuswerpen. Aantal deelnemers 21. 1.20 uur: 400 Meter (klasse C) series. Aan tal deelnemers 24. 1.45 uur: 100 Meter invitatie tweekamp. 1.50: 100 Meter (klasse D.). Halve beslis sing. 2 uur: 110 Meter horden, series. (Aantal deeln. 10). 2.15 200 Meter invitatie tweekamp. Hoogspringen met aanloop. Aantal deelne mers 20. 2.25: 1500 Meter met voorgift. Aantal deel nemers 27. 2.35: 400 Meter (klasse C). Halve beslis sing. 2.45: 4 maal 100 Meter (klasse C en D.) Series. 1 maal 6 en 1 maal 7 clubs. Polshoog. Kogelgtooten. 3.05: 4 maal 200 Estafette (klasse A). Se ries. 6 ploegen. 3.15: 800 Meber (klasse A). Beslissing. Aan tal deelnemers 12. 3.25: 110 Meter horden. Beslissing. 3.30: 100 Meter (klasse D), Beslissing. 3.35: 400 Meter (klasse C). Beslissing. 3.45: 4 maal 200 Meter estafette (klasse A). Beslissing. 4 uur: 4 maal 100 Meter estafette (klasse C en D). Beslissing. 4.10: 5000 M. (klasse A), Aantal deeln. 12. 4.30: Olympische Estafette (8 ploegen). SYNAGOGEDIENSTEN. Ned Israël. Gemeente. Van 19 Juli af. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur.. Avonddienst te 10.1 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddiensten te 8 uur. 17 Tammoez: Ochtenddienst te 8 uur. Middag- en avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur. Werkdagen: 's avonds te 7.30 uur. Zondag avond te 7.15 uur. Donderdag niet. De middag- en avonddiensten op de werk dagen, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw L. Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11. SCHEEPVAARTBER1CHTEN And ijk 18 Juli te Rotterdam van Ant werpen. Amstelland 18 Juli te Amsterdam van Buenos Aires. Agamemnon vertrekt 20 Juli van Arecibo. Alphacca 17 Juli te Buenos Aires van Rot terdam. Aquarius van New Orleans via Bremen p. 17 Juli 9 u. Land's End. Buccari van Venetië p. 16 Juli Gibraltar. Blitar 17 Juli 24 u. van Genua, Rotterdam n. Java. Bodegraven 18 Juli te Antwerpen, Chili n. Amsterdam. Billiton 17 Juli te Port Sudan, Amsterdam n. Zuid-Afrika. Barneveld 16 Juli te Arica van Amsterdam vertr v. Inquique. Cuthbert v. Para via Leixoes. 15 Juli op 32 gr. 34 min. N. cu 18 gr. West. Drechtstroom 16 Juli van Bordeaux, Am sterdam n. Dakar. Deli 13 Juli van Batavia naar New York. Grootendijk 14 Juli van Portland O. naar Rotterdam. Gelria 17 Juil 12 u op 57 gr. 29 min. N. en 7 gr. 58 min. W. Grijpskerk p. 17 Juli Perim, Beira naar Rotterdam. Gorontalo p. 18 Juli 5 u. Finisterre, Rot terdam n. Batavia. Hoogkerk 17 Juli van Bombay naar Rot terdam. Indrapoera p. 17 Juli 23 u. Perim, Batavia n. Rotterdam. Jagersfontein 18 Juli van Cuxhaven naar Amsterdam. Kinderdijk 15 Juli te Panama, Pacifickust n. Rotterdam. Leerdam 18 Juli te Rotterdam van Fayal. Meerkerk 18 Juli van Rotterdam naar Calcutta. Moena 17 Juli te Londen, Batavia naar Amsterdam. Manoeran p. 16 Juil Perim, Batavia naar Amsterdam. Minerva 18 Juli van Londen naar Liver pool. Moena 18 Juli te Amsterdam van Batavia. Nickerie 17 Juli te New York van West- Indië. Noorderdijk p. 18 Juli Dungeness, Rotter dam n. Pacifickust. Oostkerk 16 Juli van Singapore, Japan n. Rotterdam. Oldekerk 18 Juli van Genua, Amsterdani n. Japan. Orestes 16 Juli van Opobo n. Akasa. Poseidon 17 Juli te Hamburg van Amster dam. Poelau Róebiah 17 Juli van Padang, Ba- tvai n. Amsterdam. Prins der Nederlanden 16 Juli van Sabang Amsterdam n. Batavia. Radja 18 Juli van Suez, Amsterdam n. Batavia. Ridderkerk 18 Juli van Perim, Bombay n. Rotterdam. Rotterdam 16 Juli 16 Juli van New York n. Rotterdam. Schouwen p. 17 Juli 23 u. Finisterre, Ham burg n. Java. Tambora p. 17 Juli 23 u. Finisterre, Batavia n. Rotterdam. Tjibodas 16 Juli van Manila naar Amoy. Triton p. 17 Juli Azoren, Puerto Plata n. Amsterdam. Tjipanas 17 Juli van Manila. Vechtdijk 17 Juli te Colombo, Rotterdam, n. Calcutta. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Caat» per regel. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) LETTEREN EN KUNST. VAN KUNST EN KUNSTENA ARS. No. 188. UIT DE KUNSTTIJDSCHRIFTEN VAN JULI. De oude huizen met beschilderde plafonds, schoorsteenstukken en dessus-de-porte, ze worden zeldzamer met den dag. Toch wordt nog vaak vermeld dat men ergens „Witjes" heeft aangetroffen, en het valt dan niet moeilijk daar liefhebbers voor te vinden. Over den kunstenaar die zijn naam gaf aan deze kunstproducten, Jacob de Wit, die van 1695 tot 1754 leefde, schreef Mr. M. F. Hennus een artikel voor het Maandblad voor Beel dende Kunsten. Hij beschouwt hem als tee kenaar en etser en waardeert de speelsche en luchtige gratie van die werken, waarvan er een aantal in reproductie zijn toegevoegd aan het artikel. Mr. H. W. Kohier zet zijn rijke lijk geïllustreerde studie over Japansche netzuké voort en Ir. A. Vogel bespreekt het interessante kortelings verschenen pracht werk over Amsterdamsche pakhuizen van Mevrouw Magda Revesz. Waarna de gewone kroniekj es volgen. In het deftige tijdschrift Kunst und Künstler van Cassirer, worden wij verrast door twee reproducties naar geschilderde por tretten door Bob Gesinus Visser, den jongen uit Haarlem afkomstigen schilder die hier in Januari een expositie van zijn werk hield. De Duitsche schilder Rudolf Grossmann schrijft er een kort stukje bij, dat aldus be sluit: „Dieser junge Maler macht amüsante „Schilderijen" und weiss dabei sein Leben in der Sonne und dem Lichte des Südens ange- nehm zu verbringen". Over Grossmann zelf schrijft de redacteur Karl Scheffer, die ook een solide studie levert over de negentiende-eeuwsche kunst in de musea te Weenen. Scheffler's artikelen ,be- hooren tot het beste wat er in Duitschland over kunst geschreven wordt en ik hoop bin nenkort its meer over dezen werkelijken kunstverstaander te vertellen. Weer een anderen jongen Hollander tref fen wij deze maand aan in bet nadrukke lijk moderne tijdschrift Amour de l'art. Het is de schilder Joep Nicolas, wiens ge brandschilderd glaswerk voor Philips in Eind hoven, voor het stadhuis in Breda en voor een particuliere woning, met een waardee- rend bijschrift wordt afgebeeld. Joep Nicolas dankt bij ons in Holland zijn bekendheid goeddeels aan Plasschaert die zelden een ge legenheid voorbij laat gaan om van dezen „glazenier" te getuigen. Joep Nicolas verdient die, en anderer be langstelling ten volle. De grootere artikelen zullen ons ditmaal minder interesseeren al is het een verrassing den schrijver André Gide op dit terrein te ontmoeten. Van hem is een nadrukkelijk geschreven inleiding bij het werk van een nieuwe beeld houwster, Simonne Marye, ter kennisne- ONTVANGEN BOEKEN. Hongaarsche Sagen, Sprookjes en Legenden. De firma W. J. Thieme en Cie te Zutphen heeft in zijn serie boeken over sagen van verschillende landen thans uitgegeven: Hongaarsche sagen. Sprookjes en legenden, verzameld en toegelicht door prof. dr. A. So- lymossy. Het bijna 400 pagina's tellende boek is vertaald door Vilma Hettyey de Makkoshettye en voorzien van gekleurde il lustraties van Istvan Benyovszky. Per raketvliegtuig naar de maan. Een fantastisch boek, waar je zóo in be gint te lezen is het door Otto W. Gail ge schreven en door P. F. J. A. Juliën vertaalde „Per raketvliegtuig naar de maan". Het boek is uitgegeven door de N.V. A. W. Sijthoff's Uitgeversmpij. te Leiden. Onder het vaandel van den stier. Rafaël Sabatini's boeken zijn bekend. Thans mochten wij van den uitgever J. Philip Kru- seman in Den Haag ontvangen: „Onder het vaandel van den stier", een boek spelende in den tijd van de Borgia's. De Rotstuiri. John Bergmans, tuinarchitect, heeft een handig boek geschreven voor hen die in hun tuin rotspartijtjes en stapelmuurtjes willen aanleggen en onderhouden. „De Rotstuin" bevat naast vele foto's en gekleurde platen een schat aan gegevens voor liefhebber en vakman, 't Boek is uitgegeven door de N.V. „Kosmos" te Amsterdam. Russische muziek cn componisten. In de serie „Beroemde musici" is bij J. Phi lip Kruseman in Den Haag verschenen „Rus sische muziek en componisten" door Hugov. Dalen bewerkt naar L. Szabanejew. Het boek is voorzien van vele illustraties. mïng aan te bevelen. Amusant zijn in dit tijdschrift immer de in telegram-stijl ge schreven aanteekeningen over Parijsche exposities in den kunsthandel en particu liere tentoonstellingsgelegenheden. Er zijn er daar nog al zoo eenige af te loopen iedere maand. En steeds komen er bijTerwijl de werkelijke belangstelling vermindert. Tout comme chez nous. De Burlington Magazine van Juli is even solide en degelijk als steeds, al valt niet te ontkennen dat een zekere verveling ons bij het doorbladeren vaak overvalt. Het is vaak te speciaal van inhoud en bedoeling om een grooter publiek te kunnen boeien. De vorige maand hebben wij het artikel van Emil Reuders over de Meester-van-Flemaille- quaestie vermeld en een voortgezet dispuut voorspeld. Dit is natuurlijk niet uitgebleven. De kunsthistoricus Reinach voegt in het Juli-nummer Reuders eenige vriendelijke opmerkingen toe, waarop deze even correct maar gedecideerd antwoord. Waarna ge meenlijk de quaestie in quaestie even onop gelost blijft als ze was. Dan is deze maand de Print-Collector's Quarterly van meer substantieel belang. De geleerde Max Lehrs geeft hierin een studie over den z.g. Meester met de initia len M. Z. en reproduceert er diens geheele tot nu bekende oeuvre van 22 prenten bij. Dusdoende gaf hij aan deze aflevering een documentaire waarde die in den regel tijd schriftafleveringen niet eigen is. Een nieuw Engelsch etser, Charles S. Cheston die hier geïntroduceerd wordt, blijkt voorshands wel zeer sterk op Hollandsche landschapsetsen der 17e eeuw geïnspireerd. In den Cicerone tenslotte Is vermeldens waard een artikel van Paul Colin over den in den oorlog in Holland gestorven Rik Wouters. Vele Hollandsche kunstvrienden hebben zich In 1916 beijverd het tragische lot van dien hoogst begaafden artist eenigs zins dragelijk te maken. Amsterdamsche vrienden had hij gemaakt, die innig met zijn lijden begaan, van alles bedachten om het leed te verzachten, tot de dood hem verloste. De heer Colin heeft groote bewondering voor zijn kunst en verwacht dat men Rik Wouters de plaats zal geven die hem toe komt, namelijk, aan de spits der schilder kunst van de twintigste eeuw en dan spe ciaal van de Belgische. Men kan met deze verwachting vrede hebben en tegelijk vreezen dat de juiste verhouding eenigszins wordt geweld aange daan. Maar de bedoeling is sympathiek. 15 Juli '29. J. H. DE BOIS. De Villatuin, Ook bij de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam is verschenen „De Villatuin" door Th. J. Duin, tuinarchitect, die 't heeft over verschillende onderwerpen, den tuin om een villa betreffende, zooals aanleg, beplanting en onderhoud. Ook dit boek bevat foto's en gekleurde illustraties. Johannes Brahms. Wouter Hutschenruyter heeft een boek over Brahms geschreven met een lijst van diens werken, welk werk door J. Philip Kru seman te 's-Gravenhage is uitgegeven in de serie „Beroemde musici". Zeven weken op een IJsschots. Prof. dr. Franz Behounek „de eenig- overgebleven niet-Italiaansche deelnemer aan Nobilé's Noordpoolexpeditie", heeft zijn herinneringen neergeschreven in „Zeven we ken op een IJsschots", welk boek, met vele foto's verlucht, is uitgegeven in Nederland sche vertaling van R. de RuyterVan der Feer bij de Hollandia-drukkerij te Baarn. Het groote warenhuis. Sigrid Siwertz' „Het groote warenhuis", vertaald door mr. J. J. ten Siefchoff is uit gegeven door J. Philip Kruseman te 's-Gra venhage. De zeven sleutels van Baldpate. De humoristische roman „De zeven sleu tels van Baldpate" van E. D. Biggers, ver scheen in Nederlandsche vertaling van L. van Leeuwen BoomkampBelinfante, bij Andries Blitz te Amsterdam. Het tooneelstuk naar dezen roman geschreven, heeft veel suc ces gehad, het boek zal dat dus ook wel heb ben. Goed Denken. Van de N. V. Hollandia-drukkerij te Baarn ontvingen wij „Goed Denken" van Henry Thomas Hamblin, vertaald door H. S.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10