BEURSKR0NIEK. UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 JULI 1929 (Zie ook elders In dit nummer.) BEVERWIJK RAADSVERGADERING. HET RAADSLID ZWAGER GESCHORST Aangezien in de op j.l. Vrijdag noch in de op jl. Maandag belegde vergadering van den Raad dezer gemeente het vereischte aantal leden was opgekomen, kwam Donderdag avond de Raad opnieuw bijeen ter behande ling van het voorstel van de leden J. Eyking c.s. tot schorsing van het raadslid C. A. Zwa ger.. Ingevolge van art. 49 der gemeentewet besluiten de op deze vergadering tegen woordige leden over de in de oproepings briefjes vermelde onderwerpen. Een beslis sing zou thans dus vallen. Aanwezig waren alleen de heeren J. Eyking M. Tromp, J. Groot, J. Visser, K. Steyn en W. Maters. Er was buitengewoon veel belangstelling, zoodat de publieke tribune geheel bezet was. Tevens stonden in de Breestraat vele tien tallen den uitslag af te wachten De voorzitter, burgemeester Strick van Linschoten, leest het voorstel voor, waar na de discussiën een aanvang nemen. De heer Groot vindt het een zonderlinge manier, waarop de gemeentezaken worden behandeld. De gewone behandeling is, dat de Raad bij eerste oproeping bijeenkomt. Dit is thans niet gebeurd; de Raad is thans voor de derde maal opgeroepen, als gevolg van de eigenaardige houding van sommige leden. Er is een stenograaf aanwezig; spreker hoopt dat de voorzitter er voor zal zorgen, dat het stenografisch verslag zoo ruim mo gelijk wordt verspreid. Spreker komt. daarna tot het voorstel, waarbij hij er op wijst, dat fractiegenooten van den heer Zwager er bij hem op hebben aangedrongen, te bedanken. Het antwoord dat de heer Zwager hierop gaf, zal spreker niet zeggen, daar dit hier niet op z'n plaats is. Spreker heeft gehoord, dat den Commissaris der Koningin gezegd is, dat het hier is een kwestie-Eyking en geen kwestie-Zwager. Spreker vindt dit on juist. Hij acht het niet in het belang der gemeente, dat er een wethouder is, die te vens zakenman is en als zoodanig richting kan geven aan zekere bestellingen. Toen de heer Donkers nog directeur van het gasbe drijf was, is het meermalen gebeurd, dat de wethouder Zwager op het kantoor van den directeur was tegelijk met een zoon van den wethouder,-adj. directeur van de N.V. Zwa gers Ijzerhandel en een reiziger om bestel lingen op te nemen. De heer Groot wees te- yens op den koop van de Lipssloten, waar van de fa. Zwager provisie genoot. Men- schen die goed bekend zijn in de gemeente administratie meenen, dat dit een middel lijke levering was. De heer Zwager, aldus spreker, heeft zelf bekend, dat de N.V. pro visie hiervan heeft ontvangen. De ramen zijn geleverd door den zoon van den heer Zwa ger, die echter niet staat ingeschreven als handelaar. Het heeft spreker bevreemd, dat de voorzitter op z'n oorspronkelijke houding is teruggekomen. Spreker noemt nog ver schillende gevallen van leveringen door de N.V. waarvan de heer Zwager directeur is, aan de gemeente. Deze dingen hebben bij spreker deverondersféilirig 'gewekt, dat Ge deputeerde Staten er niet toe zullen over gaan, de schorsing nietig te verklaren. De voorzitter zegt, dat het stenogra fisch verslag in z'n geheel bestemd is voor Gedeputeerde Staten. De heer Visser heeft aan de woorden van den heer Groot niet veel meer toe te voegen. Iedereen is er van overtuigd, ook de genen die zich niet z»zeer met het open bare leven bemoeien, rat hier ongewenschte dingen geschieden. Spreker herinnert, aan het op 27 October j.l. ingediende voorstel van eenige leden, alsmede aan het voorstel der R.-K. Raadsfractie. Het heeft spreker zeer verwonderd, dat de voorzitter aan de zaak een andere wending trachtte te geven, ten einde het schorsingsvoorstel niet in behan deling te doen komen. De R.-K. raadsfractie, aldus spreker, meende uit het antwoord van Gedeputeerde Staten te moeten concludee- ren, dat de zaak safe is, maar dat is niet het geval. De heer Visser critiseert de houding van den voorzitter in de laatste raadsverga dering. De heer Zwager heeft zijn wethou derschap misbruikt om z'n zaak te bevoor- deelen. Er gaan geruchten in de gemeente, dat de voorzitter het voornemen heeft, het besluit aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen. De voorzitter: ,,Er is geen haar op mijn hoofd, die daaraan denkt." De heer Eyking zegt, dat hij niet heeft kunnen berusten bij den gang van zaken. Ook de heer Eyking critiseert den Burgemeester over zijn houding in de kwes tie-Zwager. Over de levering der ramen en de Lipssloten kan spreker thans mededeelen dat de gemeentearchitect heeft voorgesteld, de Lipssloten buiten de bestekken te houden. Dit was den heer Pattes bekend. De heer Eyking doet vervolgens eenige mededeelingen over vroegere leveringen van de N.V. Zwa- ger's Ijzerhandel aan de fa. Duin ten be hoeve van de gemeente. Hij is er vair over tuigd, dat de heer Zwager, zoolang hij wet houder is, aan de gemeente heeft geleverd. De R.K. fractie komt haar verplichtingen niet na, door afwezig te blijven. De houding der R.-K. fractie is in hooge mate af te keuren. Spreker leest eenige verklaringen voor o.a. van den aannemer Duin die voor dc gemeente een garage heeft gebouwd. Daarin wordt verklaard, dat het voor dit bouwwerk benoodigde ijzerwerk en sloten alle gehaald zijn bij Zwager en dat in de zaak van den heer Zwager bekend was, dat het ijzerwerk bestemd was voor de gemeen te. Ook een broer van genoemden Duin heeft een dergelijke verklaring afgelegd, welke verklaring eveneens door den heer Eyking wordt voorgelezen. De heer Tromp geeft als zijn meening te kennen, dat de R.K. fractie feitelijk van alles de schuld is. Spreker kan zich de hou ding van den heer Zwager niet begrijpen. De eigenaardige houding van den heer Pattes heeft hem (P.) genoopt als raadslid te be danken. De heer Steyn herinnert aan de woor den van den voorzitter, toen 'n mandaat ter uitbetaling van 'n zeker bedrag aan 'n zoon van den heer Zwager, door den heer Zwager als wethouder voor accoord werd geteekend. De voorzitter heeft toen gezegd: „Gaat dat niet wat al te ver?" Men zoekt hier een letter van de wet om aan de gerechtigheid van de wet te ontkomen. De heer Steyn is van meening, dat het in de gemeente zoo noodig is. dat er rust in den Raad komt. Het is niet £e loochenen, dat de gemeente in lange ja ren wethouders heeft gehad, die niet op hun plaats waren. Stemmen: „Zeer Juist". De heer Steyn, voortgaande, zegt dat de R.K. fractie uit collegialiteit aan de zijde van den heer Zwager gaat staan. Het is ab soluut tegen de belangen der gemeente, dat deze zaak doorgaat. Men kon ons niet meer bijbrengen, dat de zaak eerlijk en juist is. Het is bewezen, dat eigen bevoorrechting steeds heeft voorgezeten. Ook al is aan het wettelijke voldaan, wet en recht worden hier onder den voet geloopen. Spreker stemt vrij moedig voor een schorsingsvoorstel. De heer Maters dankt de heeren Steyn en Groot voor de door hen gesproken woor den. Spreker acht de zaak van zeer groot belang. Het is voor spreker een vraag of Ge deputeerde Staten zullen tolereeren hetgeen hier is geschied. Indien zij dit doen is het hek van den dam en is de mogelijkheid ge opend tot zeer groote knoeierijen. Spreker kan dan ook met de meeste vrijmoedigheid stemmen voor het voorstel tot schorsing. Verschillende leden voerden nog in tweede instantie het woord. De heer Visser bespreekt nog de ver houding tusschen den heer Zwager en enkele ambtenaren. Daarna komt het voorstel tot schorsing in stemming. Het wordt aangenomen met alge- nieene stemmen (6 stemmen). Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. IJMUIDEN DE MONTE CERVANTES GEARRIVEERD. Het passagierschip Monte Cervantes van de Südamerikanische Dampschiffahrtsgesell- schaft kwam Donderdagmiddag op z'n reis naar de Noordkaap te IJmuiden aan met een groot aantal toeristen aan boord. Het stoomschip werd aan den toeristensteiger vastgemaakt. De passagiers maakten nog denzelfden dag een uitstapje naar Amster dam. Heden stond een bezoek naar Schip hol op het programma. De 500 passagiers die zich te IJmuiden zullen inschepen wor den per extratrein alhier verwacht. AANVARING. Bij het vastleggen van de Monte Cervantes is de sleepboot Hector tegen den uitgelegden achtertros gevaren, tengevolge waarvan de achtermast en het stuurboordlicht v,an dc sleepboot afbraken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. HAARLEMMERLIEDE UITBREIDING DER R.K. SCHOOL. B. en W. stellen voor het verzoek van het R.K. Kerkbestuur der parochie van den H. Jacobus tot het verkrijgen der benoodigde gelden voor de uitbreiding der R.K. school te Haarlemmerliede met 1 leslokaal met aangrenzende bergplaats voor leermiddelen, een gang als bergplaats voor kleeren der leerlingen, eenige W. C.'s en waterplaatsen voor jongens en een klein afdak tot berging van rijwielen der vëraf-wonende leerlingen, benevens voor de daarbij noodige verplaat sing van het brandstoffenbergplaatsje, in te willigen. R.-K. SCHOOL HOUTRAKPOLDER VERSCHIL VAN MEENING TUSSCHEN B. EN W. EN HET KERKBESTUUR. Door het R.K. Kerkbestuur te Houtrafcpol- der is aan den gemeenteraad verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een R.K. School voor gewoon lager onder wijs in den Houtrakpolder. Bij het verzoek is- overgelegd een verklaring waaruit blijkt dat na aftrek v.an de leerlingen wier wonin gen zijn gelegen binnen vier K.M. van de door hen bezochte gelijksoortige school, de te stichten school zal worden'bezocht door het in art. 73 der L.O. wet vereischte aantal leerlingen. Ook overigens is voldaan aan de in dat artikel omschreven verenschten, zoo dat krachtens art. 75 dier wet medewerking behoort te worden verleend. Omtrent de wijze, waarop medewerking zal worden verleend is door B. en W. met het Kerkbestuur geen overeenstemming verkre gen: Het Kerkbestuur wenscht een school met 3 lokalen in de nabijheid der R.K. Kerk aldaar en heeft verklaard, de O. L. School te Houtrakpolder noch geheel noch gedeel telijk in eigendom of in bruikleen te willen overnemen. B. en W. daarentegen hebben geen vrij moedigheid den raad voor te stellen gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van een nieuwe school van 3 lokalen, terwijl er een bestaande school van 3 lokalen beschik baar is. Het getal leerlingen der O.L. School zal als gevolg van het stichten eener R.K. •School van circa 60 tot ruim 20 terugloopen, zoodat voor het openbaar onderwijs nog slechts één lokaal noodig is. Daar volgens de overgelegde lijst 61 leerlingen de nieuwe R.K. School zullen bezoeken en dus met 2 lokalen kan worden volstaan, lijkt B. en W. de meest economische oplossing om de openbare school zoodanig te splitsen dat 1 lokaal blijft voor openbaar onderwijs en 2 lokalen ter beschikking worden gesteld van het Kerkbestuur hetzij in eigendom, het zij in bruikleen, zulks ter keuze van het R.K. Kerkbestuur. Splitsing der school is op deze wijze zeer goed mogelijk, terwijl de daarmede gepaard gaande kosten gering zijn. Dc Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Haarlem heeft er geen be- bezwaar tegen dat de O.L. School voor dit doel geheel of gedeeltelijk beschikbaar wordt gesteld, mits er geschikte gelegenheid om openbaar onderwijs te geven, overblijft. HEEMSTEDE VAN EEN AUTOTOCHT VOOR OUDEN DAGEN. Dinsdagmiddag zullen een groot aantal ouden van dagen, o.a. een 20-tal uit huize „St.-Bavo", een autotocht maken door de omstreken, daardoor in de gelegenheid ge steld door een aantal autobezitters, die voor dit doel hun wagens beschikbaar stellen. De tocht zal gaan over Aerdenhout, Overveen, den Zeeweg naar Zandvoort en terug over de Zandvoortschelaan en Vogelenzang. MUZIEK. Zaterdagavond geven de harmonie „Eens gezindheid", directeur de heer Joh. Bet.z, en de R. K. harmonie „Utile Dulci" uit- Haar lem, directeur de heer A. C. Jutgens. een con cert op het feestterrein op Groenendaal, ter gelegenheid van het jubilé van St.-Miclraël". ZANDVOORT BRAND IN EEN GARAGE. In den nacht van Woensdag op Donderdag, te 2 uur, ontstond brand in de garage van de firma Gravesteyn in de Brugstraat. Door de op den hoek naast de garage wo nende mevr. De Joode werd een brandlucht waargenomen. Zij waarschuwde onmiddellijk telefonisch de politie, waarna de brandweer spoedig ter plaatse was. De reeds brandende vrachtauto van den heer Kerkman werd uit de garage gereden. Er werden nog een 15-tal auto's in de garage min of meer beschadigd. De oorzaak is onbekend. HILLEGOM PERSONALIA. Voor het examen Handelskennis L.O. is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. de Geus, uit Hillegom. MUZIEK. BENNEBROEKS FANFAREKORPS „KUNST NA ARBEID" EN HAARLEMS R.K. MANNENKOOR. Het feestterrein van het Muziekconcours te Heemstede was Donderdagavond weer de plaats waar honderden verpoozing kwamen zoeken. Had het Concours hippique te Hoofd dorp niet een goed deel der Heemstedenaren weggelokt, men had dan zeker nog stoelen moeten bijplaatsen, want er was voor fan farekorpsen en voor mannenkoor beide ge noeg belangstelling om te kunnen spreken van een goed geslaagden avond. Als na 't be emden van zulk een wonderschoonen zomer dag het hoog geboomte van het park Groe nendaal de laatste zonnestralen opvangt, dan begrijpen wij beter nog dan door den dag, hoe wij de levensbrengster, de zon, lang, al te lang hebben gemist. Op dit oogenblik, als nog een enkele late vogelstem onze aandacht voert naar boven, waar heel den zomer dooi de dag zijn stervenslied zingt, kunnen de breede klanken van het koperkoor een ont roering wekken die niet licht te definiëeren is. Wij mochten het prijzen dat de leider van het corps uit Benuebroek geen vriend is van toonforceeren: dezen avond scheen Ank Pusch het moment waarop zijn mannen de $tilte van den avond zouden verbreken, van ongewoon gewicht te rekenen. Als een on gekend koraal klonk het over de wijde om geving, die het geluid nog eens .terugbracht en heel den omtrek overruischte dis een zee van harmonie. Nu was het ook niet te reke nen als een tekort, dat dit gezelschap uit Bennebroek niet behoort tot de overtallig bezette koren. Op andere oogenblikken zou De uitbreiding der Haarlemsche Gasfabriek Er wordt een nieuwe gashouder op het terrein der Haarlemsche gasfabriek gebouwd. Deze krijgt een hoogte van 75 Meter en een inhoud van 70.000 M3. Een kijkje boven op den nieuwen gashouder, den wij het kloeker bezet willen zien, en voor den groei van „Kunst na Arbeid" en zijn muzikalen cn vakkundigen leider is het dan ook wenschelijk, dat in Bennebroek de krachten mogen gevonden worden, die noo dig zijn om het korps op getalsterkte te brengen. Tot die oogenblikken dat wij het op volle bezetting wenschten, behoorde b.v. ook dat, waarop de groote concertwals van C. Faust werd uitgevoerd. Nu wera alles te riskant, en lagen er voor „Kunst na Arbeid" voetangels, waar een op volle getalsterkte werkend korps ongeremd den weg vervolgt, ook waar hindernissen liggen die lastig genoeg „te nemen" zijn. Maar allermooist was de ouverture van G. Carel „Simplicius", het werk dat ook Zondag in den wedstrijd werd uitgevoerd als vrij nummer. Ook nu weer was er die zeer gere serveerde klankgevlng, maar toch was er nu meer calore; het was matig in den klank, maar sprak dieper aan. Ook vroolijker klanken waren er, en de fantasie over Maillart's opera „Les dragons de Villars", die elk muziekliefhebber zeker wel eenmaal in zijn leven zal gezien en ge hoord hebben, lokte zelfs enkele keeren een tusschentljdsch applaus uit. En Flotow met zijn Martha", dat is wel een uitstekend onderwerp om er den avond mee te besluiten. Een avond die nogal lang uitviel, omdat er evenveel tijd was beschikbaar gesteld voor het Mannenkoor, dat de beurten vóór en na de pauze vervulde. Het koor liet hooren. hoe de muziektent ook voor zangverecnigingen uitstekend zich leent, nu zij aan de achter zijde is dichtgemaakt. Het bracht ons ook een herinnering aan het laatst gegeven concert te Haarlem, waar wij naast goed stemmate- riaal opmerkten de zeer goede wijze waarop de nuances in den zang zijn aangebracht en waarvan Ol. Koop's „De Zoekers" ditmaal een specimen was. Pittig en vlot ging „De con ducteur" van Jos. de Klerk, klankvol was Karei Hamm's „Nu vlagt er de lente" en mooi geregistreerd zong men het geestelijk lied van Vollaerts S. J. „Dominus regit me". Dit laatste was na de pauze, evenals koorwerken van Roeske en Hamel. De heer Jan Nibbering leidde het programma in met het lied van Verhulst „Aan U o Koning der eeuwen". Hier speelde de zucht, den tekst duidelijk te in terpreteeren, den dirigent parten, wijl de structuur der melodie niet verdraagt, de leesteekens, zij 't door een nog zoo onbedui dend hiaat, in acht te nemen. Een dergelijke wijze van zingen vraagt van zangers en di rigent veel attentie, doch voor den hoorder is het genot negatief. Bovendien nam Nibbe ring lang niet de geheele interpunctie in acht, en dikwijls negeerde hij plaatsen die in dit opzicht de hoofdaandacht vroegen. Laat hij nu eens probeeren, het lied vlot af te zingen: ik wed dat het dan niet meer dan één- of tweemaal zal noodig blijken, een haast onmerkbare Luftpauze te maken. Evenals de muziek van het orkest werd ook de zang aangehoord met groote en prijzens- waardige attentie. Q VOOR DE GEVANGENEN. Hen schrijft ons: Op Woensdagmiddag werd een voordracht middag gegeven voor de gedetineerden in de strafgevangenis alhier door den heer Willem Niestadt, declamator, afgewisseld door muziek van een pathéfoon, welwillend afgestaan en bediend door den heer M. Doornebosch. Een en ander viel bij de gedetineerden zeer in den smaak. BURGERWACHT CONTRA S.D.A.P. Vragen van het Kamerlid Duyy. Het Kamerlid mr. J. E. W. Duys. heeft aan. de regeering vragen gesteld over he: feit, dat in den nacht van 2 op 3 Juli j.l. te Nieu- werbrug (Z.H.) de burgerwacht, gewapend met geweren en scherpe patronen, zich ge reed heeft gehouden om cver.tueelc propa ganda der S.D.A.P. in verband met dc ver kiezingen, inzonderheid het aanplakken van biljetten met geweld te keeren. De burgemeester heeft den volgenden morgen geweren en patronen in beslag genomen, daar de burgerwacht niet door eenige wei.- telijk daartoe bevoegde autoriteit was opge roepen. De heer Duys vraagt of dit aan de minis ters bekend is en o.a. of zij bereid zijn aan zulk soort bewapening van het eene deel dei- bevolking van ons land tegen het andere deel, terstond een einde te maken, door on middellijk over te gaan tot ontbinding dezel- benden cn de handhaving van het gezag cn de orde in ons land uitsluitend te doen blij ven in handen van de overheid zelf?" en „welke strafvervolgingen zullen worden in gesteld tegen hen, die zich aan deze daden hebben schuldig gemaakt, en tegen hen, die deze onwettige daden hebben uitgelokt door daartoe last-te geven, aan te sporen, of zelfs geldelijke belooningen uit te loven? GROOT VERLOF VAN MILITAIREN DER VOORJAARSPLOEG 1929. Bezwaren tegen vervroeging. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft onlangs den minister van Defensie gevraagd, of de minister bereid is dc dienstplichtigen van de voorjaarsploeg 1929, die ten gevolge van de toen heerschende koude enkele weken later dan oorspronkelijk het plan was. wer den opgeroepen, toch met groot verlof te laten gaan op de aanvankelijk daarvoor vast gestelde dagen. De minister van Defensie heeft daarop thans geantwoord, dat er overwegend bezwaar tegen bestaat, om aan dezen wensch gevolg te geven, omdat daar door de geoefendheid van de betrokken dienstplichtigen beneden het vereischte minimum zou blijven, meldt dc Tel. ESPERANTO-CÜRSUS ANDREO CHE. In aansluiting met het vorige bericht be treffende de Che methode, verzoekt men ons het volgende te willen mededeelen: Zaterdag j.l. had te Utrecht een bespro king plaats tusschen het hoofdbestuur van de Nederlandsche Esperantisten Verecniging „La Estanto estas Nia" en daarbij aangesloten groepen. Het is thans zeker, dat de heer Che eind October naar Nederland komt. Een voor- loopig programma werd vastgesteld. Er zul len cursussen worden gegeven te Amster dam, Arnhem. Dordrecht, 's Gravenhage, Leeuwarden en Utrecht. Er werd verder besloten een krachtige pro paganda te voeren en zeer waarschijnlijk zal in verschillende steden een propaganda- avond worden georganiseerd. Binnenkort zal een uitvoerig prospectus ver-, schijnen. De groote stimulans voor den wereldhandel. Heli suikerprobleem. De rubberpositie, Emissies. De beurs. Amsterdam, 18 Juli. Men kan bij wijze van spreken geen fi- nancieele publicatie, geen beursblad, geen banktijdschrift van welke groote buitenland- sche bank opnemen, of men vindt er lange beschouwingen in omtrent het onlangs tot stand gekomen Young-plan voor de betaling van de Duitsche schadeloosstelling, ter ver vanging (en verlichting) van het Dawes-plan Men krijgt zeer sterk den indruk en dit wordt ook meermalen door de groote bank- lichamen uitgesproken dat de heele zaken wereld gedurende de 4 maanden van moei zame onderhandelingen in spanning zat af af te wachten en intusschen stokte de han del en het vertrouwen in de toekomst wat. Ook op de beurs had het natuurlijk Invloed. En nu, eenige weken na de aanvaarding, heeft een stemming van versterkt vertrouwen en optimisme de overhand gekregen. De beste typeering van het Young-plan achten wij wel deze: „De aanvaarding van het Young- plan is verreweg de allerbelangrijkste inter nationale financieele overeenkomst sedert den oorlog. Door de bepalingen ervan kan de loop van den wereldhandel geleid worden; de levensstandaard kan in vele landen er door beïnvloed worden; en zooals door de Experts-commissie is uiteengezet, het zal den grondslag leggen, waarop de wereldvrede be waard kan worden". Suikerwaarden ter beurze werden gunstig beïnvloed door de berichten van groote af doeningen door de Visp. Achtereenvolgens verd in enkele dagen tijds de afdoening van 141.000 tons en 150.000 superieur tegen f 12.50 gemeld, nadat eerst vrij onverwacht een 183.000 ton tegen f 12 was afgedaan. Er komt dus schot in. Wat noodig was, aange zien van den geraamden oogst 1929 van ca. 2.754.000 tons tot voor kort nog maar 1 millioen ton verkocht was, tegen dooreen f 11.50 per 100 K.G. kristal, tegen 13.10 voor oogst 1928. De Visp verklaarde zich voor deelneming aan een internationale regeling, al gelooft zij. dat definitieve voorsteilen nog wel wat uit zullen blijven. Men krijgt don indruk van den omvang van het suikerprobleem, als men weet, dat de suikerprijs momenteel het laagste punt heeft bereikt sedert 30 jaar, het geen wijst op de verwachting van een wereld oogst die alle records breekt. Voor Cuba bij voorbeeld was tot nu toe het hoogste cijfer 5.125.000 tons, terwijl officieuse ramingen den nieuwen oogst stellen op over dc 5.200.000 Het Amerikaansche departement van Land bouw raamt de wereldproductie dit jaar op 6,7 pet. boven die van verleden jaar. Voor de rubber is men over hot algemeen beter gestemd. Men geeft er zich rekenschap van, dat over het geheel genomen het ver bruik grooter is dan de productie momenteel wat ook kan blijken uit de afneming der Londensche voorraden, welke bijv. In de week per 6 Juli j.L ca. 1000 beliep. Dat de toe stand in ieder geval bezig is zich in deze richting te stabiliseeren (dus naar een even wicht van productie en consumptie) blijkt uit het feit, dat de rubberprijzen in het loopende jaar zoo weinig fluctueerden, dat 1927 buiten beschouwing latend sinds 8 jaar de fluctuaties van den rubberprijs niet zoo beperkt zijn geweest als thans. Van de emissies noemen we o.a. de uit gifte van 500 6 pet, cum. pref. winstd. aan- deelen serie C a f 1000 van C. Hoying te 's Gravenhage, tegen 100 pet.; ter beurze werden geïntroduceerd certificaten van 10 aandeelen (zonder nom.waarde) Class A, der Ford Motor Co. of Canada Ltd. tegen ca. 49 1/2 per aandeel. De 6 pet. leening Chili 1929 werd belang rijk overleekend. Het beursverloop was weinig emotioneel. De markt was meestal zeer kalm en met uit zondering van eenige speciale fondsen als bijv. Acoustiek en Boeton, die heftig reageerden op verkoopen hcerschte dc ge bruikelijke zomerstilte. Wat evenwel niet wil zeggen, dat 'de stemming lusteloos was. Geens zins. De Amerikaansche afdccling was wil lig dikwijls, en suikers vertoonden een pret tiger aanzien, zoodat de grondtoon over het geheel gunstig was te noemen. De handel bleef meestal evenwel beperkt. Banken kwa men in verband hiermee meestal een puntje hooger af. De industrleelë afdeellng was over het geheel genomen kalm en goed prijshoudend. Kunstzijde boette veel belangstelling in en brokkelde eerder iets af per saldo. Oliewaarden die aanvankelijk een punt of wat moesten prijsgeven, herstelden zich later een weinig. Veel had de heele fluctuatie niet om het lijf. Net zoo min als in rubbers, die hoewel wat -gunstiger gedisponeerd op de rubbermarkt weinig'verschillen te zien gaven. Hessa Rubber brokkelde iets af op de fusie-plannen met de Amsterdam Bc- dagei. Scheepvaarten waren weliswaar stil, floch de grondtoon was tamelijk goed, zoodat men hier dikwijls een punt of zoo verbeteren kon. In den suikerhoek waren het natuurlijk de vlottere verkoopen van de ViS>. die het ver trouwen wat deden terugkecren en tot niet onaanzienlijke koersverheffingen leidden. In tabakken ging evenwel weinig om, niet tegenstaande men hier In aansluiting met rubbers, wat beter van toon scheen. De koersen waren per saldo echter eerder iets lager. BEURSMAN.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11