Oamss- en Heeren* Hoeden stoomen leer inge-Naaister Vreemd geld en chèques tlAVBBOlUj^i Dr, COLENBRANDER C. L. W. RUYS Dr, J, W. Lindenbergh Or, Land is Afwezig AFWEZIG Selien Mok TULPENPELSTERS FLINK MEISJE NOODHULP JONGENSBOEKEN. Kans Boogaard, een boek voor jonge menschen, door Rein Valk hoff. (Uitg. Valkhoff en Co., Amers foort). De heer Rein Valkhoff, die voor jongens „Toffie en Co" en „De Bruinvisscher" schreef, is thans met Hans Boogaard gekomen, dat hij een „boek voor jonge menschen" noemt. Hieruit blijkt reeds, dat dit geen ge woon jongensboek is. In een voorwoord schrijft Valkhoff, wat zijn bedoeling met hét schrijven van Hans Boogaard was: hij wilde een boek geven „aan jongens boven den leef tijd van 15 jaar, waarin zij iets kunnen lezen van wat zij waarsclyjnlijk later in him militairen diensttijd, hun studententijd of in het dagelijksch leven zelf zullen medemaken" Zooals er reeds vele boeken bestaan voor oudere meisjes, schreef Valkhoff dus een boek voor „oudere jongens". Valkhoff had met zijn boek blijkbaar in de eerste plaats didactische en paedagogisehe bedoelingen. Hans Boogaard moet een voor beeld zijn voor de jonge menschen, die zijn boek zullen lezen. Geen held dus uit een ge woon jongensboek, die de eerste is in sport, lichaamskracht, durf, bravour, maar één, die moreel een steun is voor heel zijn omge ving. Een jonge man van rustige, innerlijke kracht, die in het militair hospitaal de sol daten, in de studentenwereld zijn mede-stu denten en in den familiekring de zwakkeren voorthelpt en den weg naar het goede wijst. Het groote gevaar voor zulk een boek is, dat de held al heel spoedig door jonge men schen als een „brave Hendrik" zal worden beschouwd en ik zou niet durven beweren, dat de auteur ondanks alle excellente bedoe lingen geheel aan dit gevaar is ontkomen. Hans Boogaard draagt het etiket van su perioriteit wat al te zichtbaar door heel het boek met zich mede. O zeker, hij toont in het leiden en in het redden van zijn mede- menschen jonge mannen als hij tact en levenswijsheid, maar de schrijver laat zijn jeugdige lezers wel heel sterk en opzettelijk telkens weer voelen, hoe goed en nobel en verstandig deze Hans Boogaard is. En wat erger is:.Hans is zich zelf van zijn superiori teit al te veel bewust. Dat geeft iets irritee- rends aan heel dat boek. Het is er zoo geheel om geschreven om „een voorbeeld te geven". Wanneer Hans Boogaard's goede invloed wat minder opzettelijk, wat minder zelfbewust uit dat verhaal voor jonge menschen naar vo ren ware gekomen, wanneer deze Hans ook zijn zwakke plekken had gehad, hoeveel ster ker zou dan de indruk zijn geweest. Wij wor den nu om het maar eerlijk te zeggen wat wee van dezen nobelen, braven, superieu ren jongen man, die altijd als een gebo ren paedagoog precies"-weet. hoe hij han delen moet en voortdurend klaar is om de „zwakkere" te helpen, te steunen en om te preeken! Deze student heeft de levenserva ring van een man van vijftig! Ik zou, wan neer ik als jongen van 17 of 18 jaar dit boek m handen had gekregen, het zeker op zij hebben geschoven en hebben gezegd: „Nou ja, nou weet ik het wel! Die Hans is een voorbeeld van edelaardigheid, zonder een smet, maar hij verveelt mij met zijn braaf heid, waarvan hij zich zoo bewust is, gruwe lijk!" De schrijver zegt als het ware op bijna elke bladzij: „zie jullie wel. jongelui, hoe goed en nobel mijn Hans is! Neemt er 'n voor beeld aan!" Het doet mij eenigszïns denken aan de verhaaltjes, die ik in mijn prille jeugd altijd moest hooren van goede, brave jonge tjes, die zoo veel beter waren dan ik en die ik daarom juist niet kon uitstaan. Wie" te" veel wil bewijzen, bewijst niets! Het is wel jammer, dat Valkhoff zijn jon gen held zulk een aureool van superioriteit heeft meegegeven, want er zijn voortreffe lijke fragmenten in zijn -boek. Het. hoofdstuk bijvoorbeeld van den dood van Hans' moe der is zelfs heel gevoelig en fijn geschreven. In zijn verhouding tot „Poes Boogaard" zooals mevrouw Bogaard door haar kinderen wordt genoemd is veel, dat mij zeer trof en igts heel moois geeft de auteur, als hij Hans tegenover den dood van deze nobele vrouw plaatst. In dit fragment heb Ik heel na aan hem gestaan. Maar dan waren er weer gedeelten zoo als zijn verhouding tot Leo die mij om de zelfbewustheid en overtuigde superioriteit van Hans hevig irriteerden. Het streven ech ter om den jongen menschen iets „mee te geven voor het leven" verdient in ieder geval waardeering en om dit streven zal het boek waarschijnlijk door velen in handen van oudere jongens gewenscht worden. J. B. SCHUIL, BRANDEN IN ROTTERDAM. GROOTE PARTIJ GOEDEREN VERLOREN GEGAAN. De Rotterdamsche brandweer heeft het Donderdag weer buitengewoon druk gehad. Ongeveer vijf uur des avonds heeft zij een brandje moeten blusschen in spoorbiels, die als onderstopping dienst doen bij een in aanbouw zijnde electrische draaischijf op het spoorwegemplacement aan de Tweede Rose- straat. Bij de blussching van dit brandje on dervond de brandweer grooten last door het feit, dat in Rotterdam op de spoorwegempla cementen, waar vaak zeer brandbare stoffen liggen, geen brandkranen zijn, zoodat hon derden meters slang moesten worden uitge legd, om met drie stralen het vuur te kunnen bestrijden. In den loop van den avond heeft zich daarna nog een drietal kleinere branden voorgedaan, doch om half één hedenmorgen brak brand uit in een pakhuis aan de Hoog straat, welke een ernstig karakter droeg. Dit pakhuis is in gebruik bij L. van Zanten, koopman in ongeregelde goederen. Indertijd heeft deze reeds een brand gehad in een partij goederen, die hij uit den brand bij Van Reeuwijk had opgekocht, en nu wilde het toeval, dat zijn pakhuis volgeladen was met goederen, afkomstig van den brand bij de firma E. en L. aan het Haagsche Veer, eenige weken geleden. Het pakhuis was zoo vol, dat zelfs de trappen versperd waren door stapels kisten. De brandweer heeft dan ook moeite gehad om den vuurhaard op de eerste verdieping te bereiken. Een zestal slangen werden uitgelegd, die van voren door het pand heen en langs den achterkant aan den Groenedaal naar boven konden worden geleid. Na een uur was men den brand meester en was het gevaar voor uitbreiding in de dichtbevolkte buurt geweken. De eerste verdieping brandde geheel leeg en de groote partij goederen is verloren ge gaan. De schade wordt door verzekering ge dekt. DE STAKING TE ZAANDAM. Een bemiddelingsvoorstel. WEINIG KANS VAN SLAGEN? Donderdagmiddag heeft te Zaandam op uitnoodiging van den waarnemend Rijksbe middelaar voor district II de heer H. A. IJs- selstein een conferentie plaats gehad met het bestuur van den Bond van werkgevers in •het houtbedrijf eenerzijds en afgevaardigden van de vier in. het houtbedrijf samenwer kende organisatie's anderzijds, ter bespreking' wan het conflict van de Zaansche hout industrie. Na beëindiging van de bespreking, heeft de Rijksbemiddelaar partijen in over weging gegeven de loonen van de losse arbeiders met 50 cent te verhoogen eh de ta rieven, dienovereenkomstig op te voeren. Aan beide partijen is verzocht uiterlijk Maandag 22 dezer den Rijksbemiddelaar mededeeling te doen of dit voorstel wordt aanvaard. De N. R. Ct. meldt nog: Zoodra het voorstel van den Riiksbemid- delaar in de stad bekend werd dit aan leiding tot veel commentaar. Unaniem is men hier van oordeel, dat met dit voorstel de staking, welke nu reeds langer dan drie maanden duurt, niet tot oplossing is te brengen. „Nooit kunnen wij aan zulk een voorstel onze stem geven, voor één cent meer per uur, gaan wij toch geen veertien lange weken in staking", aldus luidt het in stakerskrin gen. Te oordeelen naar de mededeelingen van de werkgevers, ons een 14-tal dagen geleden gedaan, is het eveneens zeer twijfelachtig of dezen het voorstel zullen aanvaarden. Hedenmorgen zou de Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam vergaderen, terwijl de leden van de vier in het conflict betrokken arbeidersorganisaties eveneens hedenmorgen, elk afzonderlijk, het voorstel in stemming zouden brengen. AUTO MET OUDE MENSCHEN TE WATER GERAAKT. Op de terugreis van een autotocht met ouden van dagen, -uit Schagen, is een van de auto's te water geraakt. Met groote moeite heeft men de oude menschen uit de diepe vaart kunnen redden, meldt de N. R. Ct. HITTE TEN DEPARTEMENTE. In verband met het warme weder is het aanvangsuur der werkzaamheden aan het departement van Defensie van heden af tijdelijk vervroegd~eirgesteld op B uur voor middag, meldt de N. R. Ct. De werkzaam heden eindigen dan om 1 uur in den mid dag. BILJARTEN. JUBTLEUMWED STRIJD. „DE VIJF QUEUEN". Donderdagavond werd deze wedstrijd voort gezet. „Sportlust" opende als eerste tegen stander de tweede ronde. De eerste partij is spannend; na een mooien strijd weet de speler van De Vijf Queuen de eer van zijn club op te houden, door zijn partij te winnen met 10093 ca ramboles. In de tweede partij is de Sportlust-speler slecht op dreef. Wel weet hij in den beginne aardig vooruit te loopen, doch het is van korten duur. Van het slechte spel weet zijn partner flink te profiteeren; het einde komt met 100—57 voor De Vijf Queuen. In de derde partij kan de speler van De Vijf Queuen zijn vorm niet vinden. Zijn tegenstander loopt flink voor. Toch geeft de speler van De Vijf Queuen het niet op; met een paar series van dubbele cijfers weet hij aardig in te loopen. Hij verliest zijn partij met 83100 caramboles. De laatste partij is spannend. Belde spelers spannen zich geweldig in, doch de speler van de Vijf Queuen weet ten slotte de over hand te behouden; het einde komt met 100— 88 voor De Vijf Queuen. De einduitslag is dus: SDortlust: 93, 57, 100, 88, is 338. De Vijf Queuen: 100, 100, 83, 100 is 383 caramboles. .Dinsdagavond komt de -biljartclub „Groe- bëïidaal" op bezoek, WIELRJJDEN DE TOUR DE FRANCE. De veertiende étape van den Tour de France (Nice—Grenoble), een afstand van 333 KM., is gewonnen door Rcbry in 13 uur 19 min. 6 sec. Dewaele heeft nog steeds de leiding. VERZEKERINGSVOORWAARDEN VOOR WEEK-ABONNéS VAN HAARLEM'S DAGBLAD Elke weeknbonné van Haarlem's Dagblad Is. too- 1 lang rijn abounement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van .Haarlem's Dagblad de verzekering doet durenverzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongc- vallen, op de volgende voorwaarden: i Artikel r. Als verzekerden worden oeschonwd alle' per week betalende geabonneerdendie aan de volgende 1 vereiscülcn voldoen a. gedurende minstens twee weken als geabonneerde I in de registers van „Haarlem's Dagblad' lijn' ingeschreven; b. tusscflcn 18 en 60 jaar oud zijn; C. niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor ben het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen bet gebruik hebben van bunne lede maten co liutuigen. Art. 2 Onder ongeluk, als tn deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en recht- streckschc oorzaak van een lichamelijk letsel (waar onder ook te water geraken verstaan wordt), den ver zekerde, onalbankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt, met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Art. 3. Dc uitkecringen bedragen: 600 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en zecbtstreckscbe oorzaak is van de levenslange on geschiktheid van -len verzekerde, waaronder be- grepen wordt de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten oi beide handen, dan wel eén voet en één hand, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheideen en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval: <00 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaaruen) de eenige en recht- strceksche oorzaak is van den dood van den ver zekerden geabonneerde, betzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na bet ongeval; 400 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- atreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van bot onhorstolbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een eo ander bin nen 10 dagen na deD datum van bet ongeval: 450 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- streokscbe oorzaak is van de amputatie van beide leden van een duim. binnen tien dagen na den datum van bet ongeval Xjc "iULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recht- streeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; 50 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige en recht- strcckscbe oorzaak is van de amputatie van alle leden V3n een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval; ttoo GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en cecht- streeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van een boven- en.of onderbeen; terwijl onverminderd de bepaHnj* der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkecringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zomen nooit meer dan I 600.— kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk, de bovengenoemde ledematen v.au bet lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verdei onder bepaling, dat het verlies van vóór bet oogcluk reeds onbruikbare, gebrekkige ot verminkte ledematen geen aanspraak geeft op. en niet in a merking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor geval dat reeds vóór bet ongeluk ledematen gemist werdeo Heeft een ongeval bet verlies van meerdere vingers van een band tengevolge, dan gaat de volle te vcrieeoen ettkeerlng in geen geval bet bedrag te boven dat voor verlies van de geheele hand fa vastgesteld. Eén ongeval geeft nlipmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- 01 onderarm of been, tengevolge beeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Art 4. De uitkeering ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, of oij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers oogen geschieden aan den abonné zei ven. In geval reebt op schadeloosstelling ontstaat, zal dc uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat dc noodlgc inlichtingen verkregen zijn en het persoon lijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haar lem's Dagblad". Art. 5. Ecne uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood o! verlies van ledematen of oogen, o't breuk in ledematen, 'direct of indirect, veroorzaakt: door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde; door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die opératie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd 15); door cenc bevalling ol zwangerschap, ook al mocht de dood veroorzaakt zijn door een ongeluk; door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkcling of somnambulisme was. of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zelven te dragen; door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, betzij willekeurig of niet, onverschillig of de ge abonneerde al dan niet goed bij zinnen vras; in duel. of gedurende dc voorbereiding tot of deel neming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaart- tochten. of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motonvielrijden of wielrijden; door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of door vechten, ol aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitcnlandschcn oorlog of binnen- landsche beroerten. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlem's Dag blad bet bcwiis van het tegendeel wordt bijgebracht. Dc verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tcfigcvolge van recht matige zelfverdediging, of wel bij poging tot redding van personen, of tot afwending van dreigende gevaren. Onder benalinc. dat indien een abonné in staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europecsehe haven naar een andere Euro- peosche haven reist in een schip roet vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft cn evenzeer van den dag af waarop hii ophoudt zijn abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van Haarlem's Dagblad dc verzekering doet eindigen, alsdan dere verzekering voor hem geheel zal vervallen cn krachteloos worden. Van de verzekering ziin uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met dc bereiding, het verwerken of proef nemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dyn amict, napbta. ace ty leen gas, of andere licbt- ontplofbare of lichtontvlambare stoffen bezig houden, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin gelde deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders cn dergclijken. Zcevisschcrs, zeevarenden cn personeel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkec ringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering bij overlijden kan voor hen uitsluitend aanspraak worden' gemaakt indien het ongeval dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogcnblik dat het ongeval plaats bad. vergroot worden, wordt eventueel g:en boogcre schadeloosstel ling betaald, dan die, welke volgens bet oordeel van deu geneeskundigen adviseur van „Haarlem's Dag blad" zoude hebben moeten rijn uitgekeerd aan een normaal persoon door hetzelfde ongeluk getroffen. 1 Gedurende den termijnwaarin de verzekerde lijdend* is aan de gevolgen van een ongeluk, cal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treilen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letselzoo spoedig mogelijk schriitclijk gemeld worden aan de Directie van „Haarlem'sDagblad'teHaarlem enlncllenzooilunIjJe kennisgeving niet binnen driemaal ié uur na bet ongeluk is geschied, dan zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn. Indien de getroffene zeevarende 13, moet de kennis geving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belang hebbenden Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behan deling te blijven en de voorschriften van deD geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer van „llaarlem's Dagblad" toegestaan worden den verwonde té onder zoeken wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze geéischt kan worden, cn „Haarlem's Dagblad" beeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- cn heelkundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem's Dagblad" van tijd tot tijd zou kunnen cischen betref- lende eenig ongeluk ol verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriitclijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeluk met doodelijkefl afloop moet hiervan aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, on middellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend'zal zijn geworden. Het o iet nakomen van een of meer der tn dit artikel dichtingen, zal elke aanspraak op uit keering voor belanghebbenden verloten doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage- formulier tot uitkeering, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven bet eigendom van „Haarlem's Dag blad". De kosten der geéischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krach lens deze verzekering ver schuldigd ziju, zullen betaalbaar zijn ten kantore vsn „Haarlem's Dagblad", slechts na ontvangst van eens door öe(n) rechthebbende(n) geteekende quitintie, terwij! de verzekering bij uitbetaling vaD een bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal ver- Van geen som, die verschuldigd is, zal interest be taald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de ver plichting tot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer bel niet binnen een maand nadat het fa toe gestaan geworden, is ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit de voorwaarden voort vloeiende. zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen iV benoemen. Bij weigering ot bij gebreke van overeen stemming geschiedt ae benoeming der drie scheids lieden door den Kantonrechter te Haarlem. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onder worpen als aan een vonnis in het hoogste ressort cn zullen eik haar eigen kosten dragen benevens dc helft van het honorarium der scheidslieden. Ari. 8. Bezwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit deze verzekering voort- vloelende. heelt geen rechtsgevolg Al zoo zal het out- vaogbewijs van den verzekerde 01. bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen'van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge bebbcn- Met bet oog op d: vaststelling -Ier identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woon plaats. beroep ot naam. hetzij door huwelijk 01 anders- rins. daarvan ten spoedigste opgaTe doen **n do Directie van „Haarlem'» Dagblad" te Haarlem. STADION-WIELERBAAN. Zondag 21 Juli wordt op de Stadion-wie lerbaan een Race-motorendag gehouden met wedstrijden over langen en korten afstand, waaraan door 12 bekende motorrijders wordt deelgenomen. Bovendien wordt verreden een extra-wedstrijd tusschen Herkuleyns (Hol land), Quaglienl (Italië) en Bergotti (Frank rijk). Achter groote Motoren wordt een voorgift- wedstrijd gehouden over 3 maal 25 K.M., waaraan wordt deelgenomen door: Schle- baum (van meet). Storm (van mee), v. d. Wulp (van meet), Anspach (1 ronde voor gift)* L. Leene (2 ronden voorgift), Slesker (4 ronden voorgift), terwijl het programma wordt aangevuld met een wedstrijd op tri- plets. ALGEM. NEDERL. TYPOGRAFENBOND. De afdeeling Haarlem van dezen bond ver gaderde Donderdagavond in „De Centrale". Medegedeeld werd. dat het resultaat van de gehouden referendumstemming over het Be drijfspensioenfonds is, dat 349 stemmen zijn uitgebracht, waarvan 249 stemmen voor aan vaarding. 67 tegen en 33 blanco. Door den secretaris den heer D. L. Rooze- krans werd een uitvoerig verslag uitgebracht van de gehouden 56ste bondsvergadering. De heeren F. Keerwolf en G. Flameling Jr. resp. eerste en tweede penningmeester brach ten verslag uit over net tweede kwartaal van 1929. Een tiental nieuwe leden werd aange nomen. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het herstellen van stormschade door bezinkingen en bestortin- gen aan de hoofden op het Noorderstrand en aan den kop van den Oosthavendam op Vlie land. Raming 60.000. Ingekomen waren zes inschrijvingen. Het laatst, werd ingeschreven door de firma M. van Makeren en W. S. de Boer, te Hindeloo- pen, voor 59.300. Verder werd aanbesteed: het op diepte brengen van een gedeelte van het Noord- Hollandsch kanaal onder de gemeente Aker sloot, De raming was niet gepubliceerd. Hiervoor waren ingekomen vier biljetten. Het laagste was dat van B. P. de Groot, te Hilversum, voor 11.600. Tenslotte werd aanbesteed: het uitvoeren van herstellingen en vernieuwingen aan brug no. 26. gelegen over de Kno'.ler.dammervaart te Spijkerboom; raming 7000. Ingekomen waren negen biljetten. Het laagst was ingeschreven door J. de Groot, te Purmerend, voor 6775. HET GERDESSENFEEST Men schrijft ons: Begunstigd door schitterend zomerweer had Donderdag het jaarlij ksch Gerdessen- feest plaats voor de hoogste klassen van de openbare scholen. Op de binnenplaats van de school aan de Tempeliersstraat verza melden zich tegen half 8 400 kinderen, die onder de opgewekte tonen der muziek naar de aanlegplaats der booten in het Spaarne tegenover de Bakkerstraat, marcheerden. De reis was naar Alfen aan den Rfjn. Aan boord heerschte een gezellige drukte en te gen 12 uur werd Alfen bereikt. Na een flinke wandeling door deze plaats werd om 1 uur de terugreis aanvaard. Was de heen reis langs Ringvaart en Brasemermeer, de terugreis geschiedde door Zijl, Kaag en Ring vaart. Even over 5 uur werd Haarlem bereikt waar de booten tegenover het Teylermuseum meerden. Een woord van weigemeenden dank Ls op zijn plaats aan de beheerders van het Ger- dessenfonds. eigenlijk Schuurman-Schimmel van Outerenstichting en aan de Maatschap pij Bus, die er door haar buitengewone.gul- heid niet weinig toe heeft bijgedragen dat de kinderen een genoeglijken dag hadden. Medegedeeld door de Nation. Bankrereen. teHaarlem Koersen tot hedenmiddag 12 uur VRIJDAG 19 JULI 1929 BILJETTEN Berlin 59.25 —59 50 Parijs 9 70— 9.85 Belga 34 50 —34 SO New York2 46 —2.50 Londen 12.07 -12.11 CHEQUES Berlijn 59.35 -59.43 Parijs 9 73 - 9.89 Brussel 14 55 —14 70 Ziirlch 47 86 -47 96 Londen 12 084 -12 C94 Rome - 12 98 —13.08 Weenen 35. CO —35.15 Madrid 36.10 —36 35 New-York (Cable)2.48*f- 2 49If Kopenhagen 66.30 —66.45 Oslo 66 32 - 66.47 Stockholm 06.72 —66.87 Praag 7.32 7-42 ADVERTENTIEN Den I9den Juli 1929 werd te Haarlem geboren ons dochtertje J. HALJE—DE JONG A. HALJE. Koninginneweg 33. 8 De Heer en Mevrouw BIJVOET EVéQUÓZ geven met ...vreugde kennis van de geboorte van hun zoon FRANS FRTBOURG. 17 Juli 10TQ Met blijdschap geven wij kenni van -de geboorte van onsen zoon FRANS PIETER A. DEKKER B. M. C. DEKKER- JORDAAN Haarlem, IS Juli 1929. Kennemerstraat 56 rood. Eanige kennisgeving. Getrouwd: ANNIE JOOSTEN en S. ROODENBURG die tevens danken voor de langstelling. Getrouwd: JACQUES DE KADT en AUGUSTA J. B. M. DUFRAENG Haarlem, 19 Juli 1929. De Heer en Mevrouw J. de Kadtr—Dufraing, zeggen hartelijk dank voor de vele Wijken van be langstelling bij him huwelijk on dervonden. 19 NIC. J. ND MAN architect en DYMPHENA M. G. CHRISTEN geven hiermede kennis, dat we gens sterfgeval de voltrekking van hun huwelijk tot 6 Aug as. is uitgesteld. Heemstede, 19 Juli 1929. Thuis: Zondag 4 Aug. a.s. 34.30 uur, Eindenhoutstraat 13. 12 Heden overleed onze bes te zuster behuwdzuster en tante. Mejuffrouw RACHEL SON Uit aller naam, R. SON 18 Juli 1929. Haarlem. Sohotersingel 53. Geen bezoek. AFWEZIG van 21 Juli tot 12 Augustus HEEMSTEDE Praktijk wordt waargenomen door Dr. Tombrock en Dr. van Wal- Eem, Apotheek Dr. Tombrock. Chirurg tot 8 Augustus Afwezig ARTS !s afwezig. Praktijk: Dr. Anholt, Dr. Breukelaax, Dr. van Eekelen. Waarnemers: Dr. Menalda van Schouwenburg, Dr. Joustra, Dr. de Vries. J. Ph. Joosten Hattink Chirurg tot 'Q Augustus.6 J. H. VAN BEERS Arts AFWEZIG Praktijk: Doctoren v. d. Belt, Chericx, Franken, Leijih, Twaalf- hoven, de Vries; na 1 Aug. Dr. Maurita. OOK VOOR RADIO bedienen wij u vakkundig. Leve ren. onderhouden en verbouwen van alle toestellen enz. enz. A. KOELEMEÏJER, Rreeslraat 3 Dr. W. van Nüss Tandarts Kinderhuissingel 68 Afwezig tot 3 Augustus.1 Tandarts Afwezig tot 5 Augustus. Waarne- meais: HH. Paesi. Pereira, Petri. Tegen Augustus FLINK MEISJE gewaagd te Bentveld van 97 uur. Zich aan te meiden tusschen 67 uur Zandvoortschelaan 179c bij halte Waterleiding. Ververij en Chemische wassche- rU J. LOTTGERING, Amster- damsche vaart 30A, vraagt eenige Costuumstrijksters en Leerlingstrijksters WERKSTER gevr. voor M.. W. en Vrijdag van S'A2 u. (met middagkost), Hee. renweg 331. Haarlem.4 DAGDIENSTBODE gevr.. die zellst. kan koken en werken. Aanm. 's av. van S10 u., Hedastraat 26. 4 Terstond gevraagd een flinke Dagdienstbode geen zwaar winkclwerk, F. A PlëT. Zijlstraat 75.4 gevr. J. ROOZEN Nz.. Zl.ilweg 21S- per 1 Aug. v. Spaarne ï'ó- Adres 6 Mej. Moser vraagt, en biedt aan voor terstond en Augustus als noodhulp en voor vast Hollandsche en Duitsche keukenmeisjes, dienstboden als meid-alleen, 2e meisjes, werkmeis jes. hulp in de huishouding, huis houdsters en dagmeisjes voor hee- ie en halve dagen. Adres of brie ven Groote Houtstraat 159 rood. Telefoon 11684. Tulpenpelster gevraagd door J. BARTH BOS, Zljlweg 273, Overvcon.4 Gevraagd NET DAGMEISJE niet beneden 16 j., loon f6.50. Adres 11a 8 uur Zljlweg 70. 4 Tegen 1 Augustus as. flink Meisje gevraagd voor dag en nacht. Goed kunnende koken. Zich te vervoe gen bjj J. SCHARPFF, Stations weg 180, Hiliegom, liefst na 7 uur 's avonds.7 Café Germania NET DAGMEISJE gevraagd voor direct, leeftijd on geveer 16 jaar, loon 8 gld. p. w. Koningstraat 54. 5 Mevrouw PAHUD DE MOR- TAGNE, Fontoinlaan 9 (einde Dreef) Haarlem, zoekt met 1 Sept. wegens huwelijk der tegenwoor dige TWEEDE-MEISJE P.G. zelfst, kunnende werken, naaien, strijken en tafeldienen. Loon f35. gevraagd voor 2 woken, ingaande 3 Aug. Aanm. Tuinwijklaan 35. Dames BARGER, 't Kopje, Hooge Duin en Daalsoheweg 9, Bloemen - daal, vragen liefst tegen 24 Augustus een flink Werkmeisje en een net Binnenmeisje P.G. Driemaal p;r jaar vacantle met kostgeld. Brieven met voiL inlicht, aan bovenstaand adres. flink Kamer-wcitemclsje voor dag of dag en nacht, loon f 15 per week en verval. Lunchroom Pen sion de Krocht, Groote Krocht. Zand voort. 10 NET MEISJE gevraagd in stil gezin, liefst voor heelc dagen. Lc:cl-chevaart 140. Wordt gevraagd voor spoedige in diensttreding een jonge Dame van 16—18 jaar voor kantoor werkzaamheden. Br. onder No. 6729 bureau van dit blad. gevraagd, I. C. HAAN. Bartel Jo- risstraat '9-11 Beschaafde Juffrouw gevr. voor direct van Syi-^-6 u.. goed kunn. naaien en stoppen bij meisje van 5 Jr. Loon f 10 p. w. Spiegelehburgerlaaa 6, Aerüen- hout.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 3