H. D.-VERTELUNGEN HANDELSBLAD FEUILLETON Liefde de Leid-ster HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 JULI 1929 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Het drama met den Luidspreker door C. G. B. Het v/aren zulke lieve, aardige mcnschen, ciie lui van beneden. Als oom Wouter een spijker moest slaan voor een portret, dan kon hij beneden altijd een trapje en een hamer en een nijptang en een paar spij kers komen halen, als tante Si'en 's avonds na achten garen noodig had, dan had me- vrouw-beneden altijd wel een klosje dispo nibel, en wanneer de daghit een luiwagen kwijt was, dan kon de daghit-beneden de hare wel een oogenblik lenen. Ze leefden, wat men noemt, in gemeen schap van goederen. Zoo was het ook de gewoonte geworden, dat meneer-beneden zijn luidspreker naar de menschen-boven bracht, door een gaatje in den vloer het snoer met stekker naar la gere sferen liet zakken en zijn radiotoestel in werking zette, wanneer da menschen- beneden er eens een avondje tusschen uit gingen. En dit was oorzaak dat eens in 't hartje van den zomer de breuk kwam tus schen de menschen-beneden en de dito- boven, zoodat oom Wouter hamer, nijp tang, spijkers, trapleer, extra-garen en een tweeden luiwagen moest aanschaffen. Het gebeurde zoo: Op een avond in Juli kregen de menschen- boven den luidspreker, en de familie-bene den stapte weinige oogenblikken later in een auto van kennissen om wat te gaan toeren. Tante Sien luisterde met innig welbeha gen naar de radio verheugde zich over oparafragmenten en oom glunderde bij „Ich küsse Ihre Hand, Madame". Het werd elf uur. Hot-jazz stroomde door de kamer en oom Wouter zat met zijn voe ten te trappelen. Om half twaalf werden ze „Goeden Nacht" gewenscht en ze hoopten ieder oogenblik de menschen-beneden thuis te hooren komen. De luidspreker vloekte knet terende geluiden door de kamer, maar de familie-beneden kwam niet. Tante Sien gaapte en oom Wouter begon gelijk de luid spreker te doen. Half één herinnerde tante Sien zich wij len haar kanariepietje, nam een ouden om slagdoek en hing dien over den luidspreker, zooals ze 't bij Pietje's kooi wel had gedaan. Het knetteren werd gesmoord en de men- Bchen-boven legden zich te ruste. Om zeven uur twintig bobbelden onder den omslagdoek de eerste klanken van een morgenconcert uit. Oom Wouter begon een tegenaanval, dekte met een dubbelgevou wen twee-persoons-sprei de houten kast af en kroop weer in bed. 'n Gejoel begon en wist door de sprei heen te dringen. De men schen-boven stonden op, verzoenden zich met den luidspreker toen die zijn fatsoen weer hield en ordentelijke muziek door de kamer sprenkelde. Om half tien begaf oom Wouter zrch naar beneden. Er was niemand thuis. Men schik te zich in zijn lot en dien middag genoot tante Sien weer van de muziek. En de dag hit stofte de kamer al cha.rlestonnende. Des avonds, militaire marschen adverden door 't huis. kwam een van de buren klagen, dat de kinderen niet slapen konden en hij vroeg of de balcondeuren niet dicht konden. Oom Wouter, beminnelijk als altijd, sloot de deuren en in de broeiwarme kamer zaten de menschen-boven nevens den luidspreker. Den volgenden dag. terwijl ongestoord de muziek weer schetterde, kwam er een brief kaartje van de fainïïie-benedèn: „Maakt u niet ongerust. We zijn met de warmte maar een paar daagjes met de familie Jansen in hun motorboot gaan varen en komen den kelijk over een dag of vijf, zes weer terug. Geen woord over de radio. De avond was smoor-heet in de duffe ka mer. Oom was kregelig, tante uit haar hum. En om negen 'uur werd de luidspreker weer dik ingestopt onder vïer dekens, een hoe dendoos en een oud gordijn. Den derden dag kwam er 's middags be zoek van twee stijve, uitgemergelde dames. En de luidspreker plaagde met een lief kin deruurtje, waardoor de dames al spoedig, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. zeer nijdig, de trap afdaalden en op de stoep besloten nooit meer bij tante Sien een voet over den drempel te zetten, 's Avonds was de atmosfeer geladen, letterlijk en ffguur- lijk. Oom Wouter knielde bij het gaatje in den vloer neer en begon voorzichtig" aan het snoer te trekken om zoo de verbinding Ie verbreken. Maar tante schoot toe, gaf hem een standje, de familie-beneden had im mers altijd gezegd, dat ze heel voorzichtig moesten zijn. Den vierden dag kendè de daghit „Ich küsse Hire Hand, Madame" al schoon van buiten. Een vrouwenstem gilde een aria door de kamer. Oom, geprikkeld, snauwde terug: „Hou je mond, mensch! Hou je mond!" Om acht uur kwam plotseling de dominee op bezoek en Kees Pruis zong aar dige liedjes. Oom Wouter verontschuldigde zich, tante Sien liet van zenuwachtigheid d:r kopje thee vallen en hevig gechoqueerd verliet dominee na twintig minuten het huis. Er kwam onweer, 't Ratelde en knetter de en gilde door den luidspreker en den ganschen nacht deed noch tante Sien, noch oom Wouter een oog dicht. Om tien uur 's morgens werd de belasting inspecteur gehinderd in zijn uiteenzettingen door dreunend orgelspel. Weer werd de luid spreker ingepakt. Maar om twaalf uur pelde tante hem weer af voor de dosis lunch- muzïek. De climax kwam om drie uur vijftien, toen een zeer geacht ingezetene oom kwam vragen of die ook als nummer zes op de candidatenlijst van de „Vereeniging van be woners van bovenhuizen" voor de aanstaan de gemeenteraadsverkiezingen wildo ge plaatst worden. Tante Sien glunderde, dat zou het hoogtepunt van haar leven wor den; d'r ielve, beste brave man als vroede vader van het stadje. En oom Wouter groei de. bood den politicus een fijne sigaar aan. sleepte wijn voor den dag, trachtte van louter geluk en blijheid te walsen op een deuntje dat uit den luidspreker zweefde, toen hij plotseling, stijf van ontzetting, bleef staan, de wijnflesch in de hand, sta rend naar den luidspreker die aankondigde een vijftien-minuten-speech over „De na- deelige invloed van kleine plaatselijke par tijen op het bestuur eener gemeente". Bibberend zette oom de wijnflesch op tafel, paktehet snoer, rukte en rukte. Bene den klonk een doffe slag. de luidspreker kreunde en huilde, zweeg dan. Op straat hield een auto stil. De men schen-beneden keerden terug van him zo- mer-warmte-ontvluchting. De daghit stofte de trap en zong „leg kuuse iere hand, madaam".... OriZE. GROEMTJES DIM5DAG DONDERDAG ZATERDAG GEREFORMEERDE JËUGDKERK. GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE. Het programma van de Gereformeerde Jeugdcentrale voor Haarlem en omstreken ken, voor het vereenigingsjaar 1929/1930 ver meldt: le. een Jeugddag op 31 Augustus onder leiding van dr. J. H. Bavinck, op de buitenplaats „Meer en Berg" van Jhr. Deutz van Lennep te Heemstede. Ds. L. Oranje van Laren IN.H.), zal een rede hou den. 2e. een openbare feestelijke jaarvergade ring op Vrijdag 4 October, 3e. een vijftal „cursusvergaderingen", t.w.: Woensdag 16 October: Ds. J. C. Brussaard over „Karaktervorming". Maandag 4 November: Dr. J. H. Bavinck over „Zending en Nationalisme". Woensdag 8 Januari: Ds. S. G. de Graaf van Amsterdam, over „Kerkelijk Besef". Vrijdag 21 Februari: Mr. A. Bruch over: „Het Program van Actie der Anti-Rev. Partij". Tusschen7-11 April: dr. C. Tazelaar.van Amsterdam, over de dichteres Jacqueline van der Waals. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS TE HAARLEM. VERSLAG OVER HET JAAR 1928. Verschenen is het versla g omtrent den toe- stand.van het Middelbaar Onderwijs te Haar lem over het jaar 1928, uitgebracht aan den gemeenteraad door de Plaatselijke Commis sie van Toezicht op het M.O. Het volgende is er aan ontleend. Het M.O. blijft zich in deze gemeente ln een bloeienden toestand verheugen, al lever de de huisvesting van enkele scholen ook in 1923 nog gegronde redenen tot klachten. De H.B.S. (B.) met 5-j. cursus zou ten tijde dat het verslag werd opgemaakt, spoedig naar een nieuw gebouw verhuizen, maar de huisvesting der Middelbare School voor Meisjes baarde de Comissie nóg steeds zorg. De Commissie heeft dan ook niet nagelaten het gemeentebestuur mededeeling te doen van haar overtuiging, dat het aanbrengen van de noodige verbetering urgent is en die verbetering alleen zal kunnen gevonden wor den door de stichting van een nieuw, aan de tegenwoordige daaromtrent te stellen eïschen beantwoordend, gebouw in rustige omgeving. Omtrent het peil van ontwikkeling der leerlingen van de Hoogere Burgerscholen stelde de Commissie een enquête in. Uit de daarop ingekomen antwoorden bleek de alge- meene indruk, dat dit peil ln vergelijking met een vroegere periode is gedaald. Omtrent de oorzaken van dit verschijnsel laten de Directeuren zich zeer voorzichtig uit, omdat in dezen zooveel factoren werkzaam zijn, welker invloed verder reikt dan het school leven. Gewezen wordt op de omstandigheid dat de aandacht der jeugd meer dan vroeger wordt afgeleid door technische uitvindingen en toepassingen (die overigens zeer zeker de belangstelling waard zijn) en door ontspan ning en versnippering. De groote onregel matigheid en gejaagdheid van het moderne gezinsleven doet ook haar invloed gelden en voorts is de mindere waardeering voor nauw keurig en methodisch werken aan het ver schijnsel niet vreemd. Men noemt ook den jeugdigen leeftijd, waar op veel leerlingen de school bezoeken en de gewijzigde verhouding tusschen leeraar en leerling ln zooverre tegenwoordig bij eerst genoemde meer belangstelling bestaat in den leerling en diens particuliere omstandig heden. De schoolopvoe^ing is daardoor mooier, doch ook- moeilijker geworden, In het bijzonder voor zooveel het geldt de op voeding tot plichtmatigheid en nauwkeurig heid. De gestelde vraag of de verlaging van het peil der ontwikkeling al dan niet voorname lijk een gevolg zou kunnen zijn van de om standigheid. dat de leerlingen tegenwoordig voor een deel komen uit een ander milieu dan vroeger het geval was. wordt in de rao- porten verschillend beantwoord. Natuurlijk wordt de invloed van het milieu, waarin de leerlingen leven en werken, door geen der Directeuren ontkend, maar over de beteeke- nis van dien invloed wordt verschillend ge oordeeld. COMENIUS' GRAF. Men heeft thans vastgesteld, dat volgens de theorie van dr. Oosterhuis en de opvatting van prof. Maziegka Comenius' graf te Naar- den in de tweede rij ligt. Men heeft de op graving van de eerste rij onmiddellijk ge staakt en is met de tweede rij aangevan gen, meldt de Tel. De werkzaamheden, tot nu toe verricht, hadden 'grootendeels ten doel, dat de geleerden zich zouden oriën- teeren. Thans kan men eiken dag definitieve resultaten verwachten. Met onvermoeiden ijver wordt thans doorgewerkt. Het onder houd met den Tsjechoslowaakschen gezant heeft Woensdag geruimen tijd geduurd. Zeer laat. eerst om ongeveer half acht, keerden prof. Maziegka en ir. Sochol van Naarden naar hun hotel in Bussum terug. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta a 60 Cts. per regeL Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverbooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. LIEBERMANN IN HOOGER BEROEP. MRS. KOKOSKY EN DUYS ALS VERDEDIGERS. Naar het Hbld. verneemt heeft Salomon Liebermann hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, waarbij hij dd. 5 Juli j.l., wegens het uitlokken en het mede- plegen van bedriegelijke bankbreuk veroor deeld werd tot drie jaren gevangenisstraf. Ook het O. M., dat 3 1/2 jaar met aftrek der preventieve rechtenis eischte, teekende ap pèl aan. Als verdedigers zullen in hooger beroep optreden mr. F. A. Kokosky en het Tweede Kamerlid mr. J. E. W. Duijs. Zooals men weet, was mr. D. Giltay, Veth in eersben aan leg de verdediger. DE NEDERLAND-EXPRESS. Zondagmorgen in ons land. - De speciale trein die met post en passa giers in aansluiting op het m.s. „P. C. Hooft" van Genua vertrekt, zal Zaterdagmorgen a.s. te 11.10 vandaar vertrekken. In verband met de zware bezetting zal deze trein na Bazel in tweeën worden ge splitst en zal het eerste gedeelte Zondagmor gen 2t- Juli op de bekende tijden in Holland arriveeren; t.w. te 8.57 te Arnhem, te 9.46 te Utrecht te 11 u. te Den Haag (S.S. Station), te 10.25 te Amsterdam (W.P.), te 10.41 te Amsterdam (C.S.) en te 11,12 te Rotterdam (Maasstation). Bet tweede gedeelte zal dien dag te 9.36 te Arnhem, te 10.26 te Utrecht, te 11,27 te Den Haag, te 11.06 te Amsterdam (W.P.), te 11,21 te Amsterdam (C.S.) en te 11,34 te Rotterdam (Maasstation) arriveeren. EEN NIEUWE VEILING SMETHODE. De veilingsvereeniging „Hoogezand-Sappe- meer" past bij het veilen een methode toe, die een groote verbetering blijkt, meldt het Hbld. Met behulp van een projectielantarn met een sterkte van 10.000 kaarsen wordt, zoodra de monsters zijn voorgereden, de geheele veilingsbrief op het doek geprojecteerd, zoo dat de koopers dadelijk een duidelijk over zicht hebben van alles, wat daarop betrek king heeft als de naam van den aanvoerder, de soort, de qualiteit, de hoeveelheid, de verpakking en eventueel andere bijzonder heden. Misverstand is hierdoor vrijwel uitgesloten. Voorzoover bekend, is „Hoogezand-Sappe- meer" de eersteveilingsvereeniging in ons land, waarbij deze methode wordt gevolgd. Per uur worden pl.m. 500 posten geveild. DE VERBRANDE ABDIJ VAN TONGERLOO. ANTWERPEN, 17 Juli (V. D.) Aan de op 28 April 1.1. door een feilen brand grootendeels verwoeste Abdij van Tongerloo is men thans druk bezig met herstel en heropbouw. Het dak op de kerk is thans gelegd, het welk voorspoedig gegaan is. Gevreesde instor tingen van gewelven deden zich niet voor. Op 15 Augustus O. L. Vrouwe Hemelvaart, een der groote feestdagen voor de Abdij, hoopt men met de restauratie zoover te zijn, dat de kerkelijke diensten en de koorofficies hervat kunnen worden. Men begint thans eveneens met de andere gebouwen en hoopt deze voor den a.s. winter onder dak te heb ben. Dit werk houdt echter door de bouw valligheid van verschillende muren zeer te gen. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Zaterdag 20, Zondag 21, en Maandag 22 Juli zullen in bovengenoemden schouwburg* drie voorstellingen worden gegeven van de Amsterdamsche schets „Bruine Moeders", met de bekende karakterspelers Mie en Koo in de hoofdrollen. Genoemde schets werd meer dan 350 maal opgevoerd en heeft nu te Amsterdam weer avond aan avond veel succes. Vj htS James gCH* OoA bij cfames zee/- v* gte/iefd venAni/ghasi-perf/escft mei gedeponeerd ei/A ei ofoen glas, öere/d van spuil-, mineraat- (unaerstaande bericnten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen). KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. H. J. A. v. D. het te Haarlemmerliede c.a. als bestuurder van een motorrijtuig daar mede rijden met grootere snelheid dan 25 K.M. per uur f 6 subs. 6 dagen hechtenis. M. H. overtreding der verordening op de win kelsluiting f 1 subs. 1 dag hechtenis. J. D. overtreding der verord. van politie van Haarlemmerliede f 8 subs. 8 dagen hechte-, nis. J. v. H. overtreding van het tramweg reglement f 3 subs. 3 dagen hechtenis. A. C. P. overtreding van het Motor- en Rijwielre glement en het opgeven van een valschen naam f 4 subs. 4 dagen hechtenis en S> 10 subs. 10 dagen hechtenis. H. J. v. K. het als^ bestuurder van een rijwiel daarmede een* persoon vervoeren f 2 subs. 2 dagen hech tenis. J. H. K. overtreding der Motor- en Rijwielwet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. L. K. overtreding der verordening op de winkel sluiting te Haarlem f 3 subs. 3 dagen hech tenis. H. B. N. overtreding der pol. verord. van Haarlem f 2 subs. 2 dagen hechtenis: G. B. het te Haarlem als bestuurder van een motorrijtuig daarmede met grootere snel heid dan 20 K.M. per uur rijden f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. v. d. B. overtreding der pol. verord. van Bloemendaal f 10 subs. 10 dagen hechtenis. M. J. v. d. P. overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement: 3 subs. 3 dagen hechtenis. Th. v. G. over treding van de pol. verord. van Haarlem f 8 subs. 8 dagen hechtenis. J. A. overtreding van de Motor- en Rijwielwet f 3 subs. 3 da gen hechtenis. M. M. openbare dronken schap f 3 subs. 3 dagen hechtenis. P. v. d. L. openbare dronkenschap f 4 subs. 4 dagen hechtenis. C. D. overtreding van het Motor en Rijwielreglement f 5 subs. 5 dagen hech tenis. L. F. G. overtreding der Leerplicht wet f 3 subs. 3 dagen hechtenis. A. P. v. d. L. overtreding der Arbeidswet ff 3 subs. 3 da gen hechtenis. W. F. K. overtreding der Mo tor- en Rijwielwet f 20 subs. 20 dagen hech tenis. H. v. Z. overtreding van het Brood- besluit f f20 subs. 20 dagen hechtenis. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bijTollenaar, Wilhel- minastraat 66, actetasch. J. Zurendonk, Ja- cobstraat 21, badpak. W. Waalewijn, Klever parkweg 174, bril. A. de Beider, 't Krom 24rd., dames-bont. Van Ommeren, Mr. Cornelis- straat 1 .badpak. Kennel Fauna, Parklaan 119, gevonden door: Mevr. de Craaf, Schag- chelstraat 23, hondje, Serné, Rozenhage- straat 20, hond, Mul, Jansweg 28, kat. H. J. Luiting, Geldeloozepad 5, kunstbeen. J. v. d. Haak, Badhuisstraat 16, regenjas. F. Timmer mans, Oostvest (woonschip), lorgnet. P. Vlie- slager, Oostvest 20 rd., mantel. P. de Jong, Voorhelmstraat 10, mantel. Scheffer A. J., Z.B. Spaarne 144rd., nummerbewijs. J. Schuurman, Logger N. Spaarne bij Vrouwe- brug, pagaai. R. Maas, Spaanschevaartstr. 56, pet. C. Droog, Acaciastraat 28, portemonnaie. B. v. Bouckaert, Harmenjansstr. 68, rijw. bel. merk. F. Veenstra, Rijksstraatweg 228. idem. J. Hellingman, Damaststraat 22, idem. J. Dirks, L. Veerstraat 8 B rood, idem. L. Staal, Santpoorterstraat 29rood, idem. P. Maijboom, Rijksstraatweg 428, rozekrans. F. Flipsen, Heerensingel 37 B, scapulier. L. Mann, Ged. Voldersgracht 14, tasch met inhoud. A. J. Scheffer, Z.B. Spaarne 144rood, wegenbelas- tingkaart. J. Baars, N. Geldeloozepad 34, zwemkaart. T. Waterbalk, Kloosterstraat 58, zak meel. Politiebureau, Smedestraat, hand schoen. 25) Uit het Engelsch van CHARLES GAR VICE. Of in Engeland blijven, zei Spon. Het was al laat toen het gesprek afgeloo- pen was. Toen Spon opst-ond zei hij: Praat er maar niet meer over totdat Darn- ley werkelijk gaat, Hepburn. Goed hoor, stemde de argelooze Hep burn toe. En zoo hielden zij zijn vertrek geheim tot den morgen dat Larry een gordel met robij nen om zijn middel kreeg, zijn geweer over den schouder nam en naar de hut ging om afscheid te nemen van Linda. Ga je ergens heen? Op jacht? vroeg Linda, toen hij stilstond bij de deur. Ze kwam naar hem toe zonder eenig vermoeden van het doel van zijn tocht. Ik ga op reis. Op reis? Waarheen? Ze staarde hem met wijd open oogen aan. Larry vermeed haar blik en deed alsof hij bezig was het bandje van zijn rugzak vast te maken. Naar Engeland, voor zaken. Het bord dat Linda in de hand had viel kletterend op den grond en hij keek op. Haar gezicht was doodsbleek geworden: haar lippen waren half-geopend alsof ze opeens moeite had om adem te halen. Naar Engeland? herhaalde ze en haar stem was gebroken en toonloos. Naar En geland? Nu, vanmorgen? De arme Larry probeerde te glimlachen. Hij zag nu toch ook wel dat Spon gelijk had en al kon hij er zelf niets aan doen, hij voelde zich als een verrader. Hij trachtte zoo luchtig mogelijik te pra ten. Plotseling hè? Nu dag, tot ziens hoor Spon wacht op den heuvel op me om me te zien weggaan, ik kan hem niet laten wachten Het spijt me dat ik weg' moet, maar ik kom natuurlijk terug. Ze beet zich op de lippen en vocht met haar tranen, maar ln haar oogen bleef die zelfde angstige uitdrukking. Je komt toch niet terug, zei ze hard. Je komt toch niet terug. Maar waarom heb je me niet eerder er wat van gezegd? Wat ga Je doen? Zaken, antwoordde Larry, maar ze keek hem opeens begrijpend aan en zei: Je gaat zeker de robijnen verkoopen. Hoeveel zijn er wel? Ze zijn natuurlijk heel wat waard, duizenden ponden zeker en neem je ze allemaal mee? Heb je ze goed verbor gen? Wat een risico. Wat een gevaarlijk werk zoo'n verre reis met al die juweelen Hoe kunnen ze jou wegsturen met zooveel waarde bij Je? Ik wou dat jullie nooit ro bijnen gevonden hadden. Ik haat ze. Ik Haar stem brak en ze snikte zoo hevig dat haar heele lichaam er van trilde. Ze verborg haar gezicht tegen zijn arm. Larry legde zijn arm om haar heen met den instinctleven wensch haar te doen be daren. Maak Je maar niet bezorgd over mij, Linda, niemand zal mij bestelen. Ik ben vol komen veilig, het is heel vriendelijk dat je zoo aan mij denkt, maar het hoeft heusch nieten ik zal terug zijn voordat je het weet, voordat je begrepen hebt dat ik weg ben, verbeterde hij zichzelf stamelend. En ik zal iets voor je uit Londen mee brengen, ietsalles wat je maal- wilt. Ze probeerde haar snikken in te houden en tenslotte gelukte haar dat. Zc ging een paar passen van hem weg en stak hem haar hand toe. Goede reis, zei ze heesc.h. Onmiddellijk wendde ze zich af en ging langzaam de hut binnen. Hij vond het een ellendig afscheid. Toen ging hij den heuvel op naar Spon. Moeilijk geweest? vroeg de oude man, terwijl hij Larry scherp aankeek. Nu moeten wij afscheid nemen en dat is beroerd. We zijn goede vrienden geworden, we zijn samen aan den dood ontsnapt en samen hebben we dit fortuin ontdekt en nu moeten we van elkaar. Jongen, ik vind het vreeselijk. Zijn stem klonk schor.. Hè, die vieze vliegen komen in je keel. Opeens 'draaide hij zich om en wlschte zich de oogen af. Pas goed op Jezelf jongen zei hij, en kom terug als wij het je vra gen. Kom, ga nu maar, je hebt het daglicht noodig, Bonjour. Larry drukte hem de hand cn scheen deze haast niet los te kunnen laten. Tenslotte ging hij; een halve mijl verder draaide hij zich nóg eens om. Spon stond te kijken met de hand boven de oogen. Larry kwam bij de haven aan en scheepte zich in. Gedurende de reis dacht hij aan zijn vrienden daar ver weg in de woeste wilder nis, aan het meisje dat hij achtergelaten had, maar het meest van alles was toch Ravenford ln zijn gedachten. Een moment kwam de verleiding in hem op om Reuben te schrijven, maar hij wilde den ouden man toch liever verrassen. Hij zou eerst zijn zaken afdoen en dan naar Ravenford gaan, het dorp doorloopen en Zijn hart sprong op als hij er aan dacht hoe heerlijk het zou zijn om thuis te komen, de verloren zoon die terugkwam bij zijn vader! En hij dacht aan Lady Marie, aan het kleine meisje met de korte rokjes en de witte korte kousen. Hij kwam veilig in Londen aan en had een onderhoud met een juwelier. Een zeer res pectabel en ouderwetsch man. Eerst was hij achterdochtig. Waar had meneer Darnley al die juweelcil vandaan? Larry voerde dezen naam nog, den naam dien hij had aangeno men. En mr. Darnley vertelde iets, maar niet alles. Meneer Welford, de handelaar, zou er eerst graag met zijn compagnon over spre ken, die uitstedig was. Of meneer Darnley een paar dagen zou willen wachten? Larry wachtte een paar dagen vol ongeduld en terwijl hij wachten moest had hij gelegen- hei te beletten dat de armband van een dame die in een auto zat, gestolen werd. Hij bleef staan en keek de auto na. En toen opeens begon zijn hart sneller te kloppen. Larry stond maar steeds te kijken en een politie verzocht hem vriendelijk om door te loopen. Toen schrok hij op en vervolgde zijn weg. Ik ben een idioot, zei hij tegen zich zelf, dat komt omdat ik altijd aan haar denk, nu denk ik van iedere mooie jonge vrouw, dat het Lady Marie is. Hij had een kamer in een klein hotel in Bloomsburry, hoewel hij heel goed in het Carlton Hotel of in Savoy had kunnen wonen, maar Larry had geleerd dat zuinigheid een deugd is. Overigens had hij overwogen dat hij in een klein hotelletje veiliger was met zijn schatten want de mondaine hotels zijn maar al te vaak het jachtterrein van avonturiers en hotelratten. Toen hij in het hotel kwam, vond hij een brief van mr. Welford, den juwelier, waarin deze meedeelde dat zijn compagnon terug w.as en dat hij Darnley den volgenden mor gen verwachtte, doch hij voegde erbij: „Ik ben er zeker van dat mijn compagnon, evenals ik zelf, precies zal willen weten hoe u aan zoo'n groote hoeveelheid van deze kostbare steenen komt". Larry haalde de schouders oj) en stak den brief in zijn zak. Hij voelde zich eigenaardig rusteloos en had heelemaal geen slaap. De kleine kamer werkte op zijn zenuwen. De gelijkenis van de dame in de auto met Lady Marie had hem onrustig gemaakt. Hij ging naar beneden, de straat weer op. Er waren in deze buurt niet veel menschen meer op straat, maar tenslotte kwam hij in een drukker gedeelte en zonder dat hij wist waar hij was, liep hij door Holborn, naar net smerige Savon Dales. Savon Dales is geen paradijs en allerminst een buurt die men kiest voor avondwande lingen maar Larry die op zijn reizen belang stelling had gekregen voor het doen en drij ven in de volksbuurten van de steden, keek geïnteresseerd naar de vuile huizen, naar de vuile straten en naar de schaduwige indi viduen die hem voorbij gingen en die zich snel uit de voeten maakten als hun natuur lijke vijand, de politie-agent opdoemde. Op den hoek van een van de smalle straten zag hij een ouden man uit een huis komen en de straat oversteken. Toen de oude man Larry in de gaten kreeg, bleef hij stilstaan en keek hem aan. Het was een magere oude man met een gerimpeld gezicht. Niemand anders dan de Snapper! Hij zag er nog roof vogelachtiger uit dan vroeger. Natuurlijk herkende hij Larry eerst niet. Maar iets in het gezicht en de houding van den goed- gekleeden vreemdeling trok zijn aandacht. En nadenkend wreef hij zijn kin, terwijl hij verder liep. Larry gin gde straat verder af, stak onderweg een sigaar op en terwijl hij dat deed kwam een kind uit een steegje, een klein meisje dat haar vies schortje voor haar oogen hield en bitter snikte. En ze scheen te veel in beslaggenomen door haar verdriet, om den voorbijganger op te merken., want ze bonsde tegen hem aan. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6