J>J x® J i® i© <B> Lille POSTZEGELRUBRIEK RAADSELS BRIEVENBUS DE SPORTIEVE KONIJNTJES. Zulk een ontmoeting als je op dit plaatje ziet, zul je waarlijk niet eiken dag hebben.Twee konijnen (misschien zijn het wel hazen, ik weet dat niet zoo precies) zijn bezig de edele bob slede-sport te beoefenen. ZijWat zeg je? Zie je maar een konijn? Zijn het er dus geen twee? Welzeker! Toen ik ze daareven zag waren zij met hun tweetjes, hoor. Zij kwamen heel vroolijk van den heu vel afgegleden. Waar is die tweede nu? O wacht eens, ik zie hem al! Ach, de stakker heeft een ongeluk gekregen. Met zijn koppetje is hij tegen een paal gevallen en zijn ka meraad heeft het niet eens gemerkt. Zoek hem eens gauw op, misschien kun je wel even behulpzaam zijn met het verbinden, hoewel ik niet geloof, dat het ongeluk zoo ernstig is. Maar ln ieder geval moet je even helpen. Zoek maar heel goed, dan komt het tweede konijn heusch wel voor den dag. Anders haal je maar een blaadje pieterselie, daar komt hij dan zeker wel op af. EEN A, B, C, PUZZLE. a <fi)@ ©L Op dit vierkant is een compleet A B C geteekend, niet één maal maar verscheidene keeren. Den laatsten keer dat de teekenaar begon met het teekenen van de letters voor 't ABC is hij blijven steken. Opeens ging hij niet verder en dus is het laatste A. B C niet volledig. Zoek nu eerst eens uit hoeveel ma len het ABC compleet is geteekend en dan waar de teekenaar den laat sten keer is blijven steken.Je zult zien dat dit nog niet zoo eenvoudig is als het lijkt en dat komt natuurlijk om dat de letters kris-kras door elkaar staan. VACANTIEPRETJES. Ik zal vast een paar leuke vacan- tle-pretjes voor jullie opschrijven. Ze zijn geschikt voor buiten als het mooi weer is en voor binnen, als het regent. Met hoevelen ben je? Met tien? Goed. Dan gaan er 5 op een rij staan en 5 b.v. 10 Meter verder. Ieder krijgt een schoteltje in de hand met 10 knikkers. Tegelijk ga je van honk. Maar bij 't passeeren moeten de schoteltjes geruild wor den. Wie 't eerst weer op zijn oude plaatsje staat, is kampioen. Een dergelijken hardloopwedstrijd kun je doen met naald en draad. Je bent weer met zijn tienen. 5 zitten naast elkaar op een stoel, met een naald in de hand. Vijf staan 10 Me ter verder met een draad. De 5 draadhouders loopen tegelijk naar de naaldhouders. Ze moeten den draad in de naald steken en dan weer terugloopen naar hun oude plaatsje. Wie er 't eerst aankomt, krijgt een prijsje. HONGARIJE XVIII SS-A1 SS At ld SO/éi /SA> SsAi SM Al SfS-t-S*Of /so A* W, /ft*-**i ét /Af/A In 1922 verschenen 2 opdrukken op dienstzegelsv an de serie 1921 namelijk 15 korona op 20 filler (licht bruin) en 25 korona op 60 fil ler (bruin). Grootte van de vakjes 2.4 bij 2.8 c.M. Gedurende 192224 verscheen een nieuwe serie dienstzegels in 't zelfde type, doch van hoogere waarden. In de ovaal staat „Hivatalos" en 't waar decijfer; er onder in den bewerkten rand „Korona". De waarden zijn: 5 kronen (bruin), 10 kronen (violet- bruin), 15 kronen (leiblauw), 25 kro nen (oranje), 50 kronen (bruin en rood), 100 kronen (geelbruin en rood), 150 kronen (groen en rood), 300 kronen (rood), 350 kronen (violet en rood), 500 kronen (oranje en rood), 600 kronen (geelbruin en rood) 1000 kronen (blauw en rood) 3000 kronen (violet en rood) en 5000 kro nen (blauw en rood). De 500, 1000 en 5000 kr. verschenen op papier geaderd met lichtblauwe streepjes. De 500 en 1000 kronen verschenen in hetzelfde jaar ook op wit papier. Grootte van de vakjes 2.4 bij 2.8 c.M. In 1923 krijgen we nog enkele op drukken op dienstzegels n.l. 150 ko rona op 100 filler (rose), 350 korona op 350 filler (grijsblauw, alleen de opdruk „korona"), 2000 korona op 250 filler (blauw). Grootte van de vakjes 2.4 bij 2.8 c.M. Zie voor de in deeling 't schetsje. S. Rustenburgerlaan 23. EEN PRAATJE OVER MARS Hebben jullie wel eens mais ln je tuintje geplant? Probeer 't dan eens. Een bloeiende maïskolf is werkelijk een prachtig gezicht. Het vaderland van de mais is Mexico. In Mexico viert men nog steeds het korenfeest. Alle mannen loopen dan in optocht door de straten. Het lichaam wordt donkerrood geverfd, de armen en beenen wit, rood en groen gestreept. Strengen roode kralen hebben zij om den hals en veeren op het hoofd. Over hun schouders hangt de huid van een dier, dat ze in 't afgeloopen jaar geschoten hebben. In de hand dragen ze een uitge holde pompoen, waarin korrels mais zijn gestrooid. Ze kloppen aan de huizen en vragen een handje mais. Hebben ze een flinken voor raad, dan gaan ze naar een kamp, waar de mais in groote ketels wordt gekookt. Ten slotte wordt ze ver brand en de asch wordt over de vel den gestrooid. REKENSOMMETJE VOOR KNAPPERTJES. Je maakt, van lucifers 7 vierkan ten. In de 3 eerste vierkanten leg je een cent, in de drie laatste een kwartje en het middelste laat je vrij. De kunst is nu om de centen en kwartjes zoo te verplaatsen, dat de kwartjes in de eerste en de centen in de laatste hokjes komen. Er mogen geen twee centen of een cent en een kwartje ln hetzelfde hokje zijn. Je moogt een cent of een kwartje maar een hokje tegelijk verplaat sen. Je moogt met de eene munt over de andere heen springen, zooals bij halma, maar over één tegelijk maai', Groote leeuwenbek (Antirrhinum majus) fam. Leeuwenbekachtigen (Scrophulariaceeën). Van deze zeer oude plant, die wel eens verwilderd, op oude muren wordt aangetroffen, zijn zeer fraaie kleurverscheidenhe- den geteeld. Ze is afkomstig uit Zuid-Europa. Vroeger waren de bloemen meestal tweekleurig, thans treffen we ze aan in zachte, zuivere kleuren als wit, donkerrood, rose- karmijn, geel. Uit zaad komen ze vrij standvastig terug. Wie eenmaal een bedje leeuwenbek heeft gehad, krijgt ieder jaar vanzelf weer nieuwe plantjes. De donkerbloemige soorten hebben in den regel ook donkere bladeren. De gewone soorten groeien 6070 c.M. hoog; er bestaan echter ook dwergsoorten, die niet hooger worden dan 2535 c.M. Als je zorgt, dat je de uitgebloeide bloemtrossen geregeld verwijdert, zullen de plan ten tot laat in den herfst door- bloeien. Wil je vroeg bloemen hebben, zaai dan in Juli op een klein plekje, dat je des winters met een stukje glas afdekt. Vroeg in 't voorjaar zet men de plantjes uit op 'n afstand van 40 c.M. Je krijgt dan reeds ln Juni bloemen. Deze planten vertakken zich weer en geven grootere bloem trossen en bloemen dan die van 't voorjaarszaaisel. De oude planten behoef je in 't najaar niet op te rui men vaak bloeien ze 't volgend jaar opnieuw. Enkele uiteenloopende verscheidenheden zijn: Corail (ko raalrood), Crescia (donker zwart- purper), Queen Victoria (wit), Gol den Queen (geel). Basterd vlasbek. (Linaria hybrida)', fam. Leeuwenbekachtigen (Scro phulariaceeën) Dit is een klein soort leeuwenbekje, dat in den zomer losse bloemtrossen voortbrengt in tal van heldere kleuren. Het zaad is heel fijn en moet zeer dun uitgezaaid worden, 't Is een zeer dankbaar snijbloemetje. Het kweeken van kruiden in de groentenafdeeling geeft altijd veel voldoening. Zoo nu en dan zullen we er eens een behandelen, misschien dat je lust krijgt dit 't volgend jaar eens te probeeren. Borage of Bemagic (Boorago offi cinalis) fam. Ruwbladigen (Asperi- f oliën) een éénjarige plant met breede, ruwe, grijsgroene bladeren en kleine mooie hemelsblauwe, soms roodachtlg-witte bloemen. Deze plant behoort tot de gezondste krui den/Worden de Jonge, sappige blade ren fijngehakt, door de salade ge mengd, dan krijgt deze er een kom kommerachtige geur en smaak door. De levendlg-blauwe bloempjes wor den wel gebruikt ter versiering van kropsla en andere gerechten, ook in vereeniging met de oranjekleurige bloemen van Oostindische kers. Bo rage bloempjes geven aan drinkwa ter een bijzondere frischheid. Werp bij heet weer enkele in een glas water, dan blijft dit merkwaardig koel; een eigenschap, die nog niet te verklaren is. Het zaad wordt in den nazomer of in 't voorjaar uit gestrooid. De planten worden onge veer 40 c.M. hoog en bloeien mild en lang. Door het neervallende zaad kweekt Borage zich zelf voort. TUINIER. UIT DEN MOPPEN TROMMEL. Een klein meisje loopt voorbij een poelierszaak en ziet hoe een poelier kippen aan 't plukken is. Thuisgekomen zegt ze tegen haar moeder: „Er was een man, die kleedde zijn kippen uit." Een grappig boertje vraagt aan den tramconducteur: ,,Wat kost het van Schoten naar den Hout?" „Een dubbeltje, meneer." „Dank je baas. Ik ga loopen hoor. Dan verdien ik het op mijn sloffen/* MIJN HERBARIUM. Zwanenbloem (Bütomus umbella- achtigen (Alismaceeën). Een echte Waterplant, die aan de kanten van allerlei slooten of in moerassen al gemeen voorkomt. De bladen staan aan den voet van den stengel. De bloemen bij vele tegelijk aan den top van den ronden stengel. Schijnbaar staan ze in een scherm. Kelk en bloemkroon zijn 3-bladig, roodachtig donkerder geaderd. Bloeitijd Juni tot Augustus. Pijlkruid (Sagittdria sagittifólia) tie fig. 2, fam. Waterweegbreeach- tigen (Alismaceeën). Een algemeen voorkomende plant in onze slooten. De bladen staan aan den voet van den stengel, zijn langgesteeld, toe gespitst, pijlvormig. De bladstelen evenals de stengel driekantig. De bloemen vormen een tros, bestaande uit 3 bloemige kransen. De drie bloemkroonbladen zijn wit. Bloeitijd JuniAugustus. Kleine lischdodde (Typha angus- tifolia) fam, Lischdodden Typha- ons waterlandje voorkomt. Welke Hollandsche jongen kent niet de water- of rietsigaren, die in de zo- mervacantie wel geplukt worden voor een droog bouquet. Wanneer de plant bloeit, bestaat de bloem uit een vrouwelijke- en een mannelijke aar, de mannelijke iets boven de vrouwelijke. De vrouwelijke heeft alleen stamperbloemen, de mannelijke meeldraadbloemen. Deze laatste vallen gauw af, zoodat al leen een stukje stengel overblijft. De stempels zijn zwartbruin en geven aan de vrouwelijke aar de donkere kleur. De bladen zijn smal-lijnvor- mig, grasgroen. Bloeitijd JuliAug. Ook komt wel voor de groote Lisch dodde (T. latifólia). Ze zijn dadelijk van de eerste te onderscheiden, doordat de mannelijke en vrouwe lijke aar tegen elkaar zitten; de bla den zijn breed, lijnvormig, blauw groen. S. Rustenburgerlaan 23. (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken "erloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Roetkopje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 8 letters. 6 7 6 is een voorzetsel. 6 7 8 is kinderspeelgoed. 1 3 2 is een soort meikever. 5 4 zegt de ezel. 2. (Ingez. door Boschviooltje). Ik ten een spreuk van 19 letters. 6 7 8 9 is een getal. 4 11 3 is op ieder huis. 16 17 18 19 is 6 7 8 9. 15 16 11 3 is een hemellichaam. 13 12 10 1 5 is een deel van een huis. 1 2 3 is een lidwoord. 8 2 1 4 is ook een lidwoord. 3. (Ingez. door Dikkie Bigmans.) Strikvragen. a. Zes en twintig heeren, Die heel de wereld regeeren. Ze eten geen brood, ze drinken geen wijn, Wie zouden die zes en twintig heeren wel zijn? b. Het hoofd van een koning, De staart van een vogel, Vormen samen een ding zoo kwaad, Dat het vernielen kan land en staat. 4. (Ingez. door Arretje Noff.) Neem uit onderstaande Rubrle- kertjesnamen telkens een letter, zoodat er een nieuwe Rubriekertjes naam ontstaat. Brillantster, Floris V, Craco, Dan seresje, Bloemenfee, Papavertje, Ha genaar, Vèrspringer, Zonnestraaltje Draaitol, Zwaluw, Zonsondergang, Robbedoes, Goudsbloem, Reseda, Theeroosje, Knagelijntje, Roodwan getje, Heliante, Jasmijn, Erica. 5. (Ingez. door Margriet.) Mijn 1ste is een kleur, mijn 2de is een vrucht, mijn 3de is een verklein woordje. En mijn geheel is een Ru briekertjesnaam. 6. (Ingez, door Electricien) Ik ben een spreekwoord van 21 let ters. 6 7 8 9 zit op ons hoofd. 5 11 12 is een inham in een muur. 16 1 4 3 gebruikt de bakker. 17 18 19 20 21 is in een herberg. 13 14 15 10 is een edel metaal. 16 2 1 5 is een verkorte meisjes naam. f AFDEELING H (Leeftijd 9 Jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Hagenaar.) Ver borgen schuilnamen. a. Wie is Jan Gereilkeed? b. Wie is Roos Hage? c. Wie is Sien Huh? d. Wie is Ali Pekan? e. Wie Is Leni Apvooltje? 2. (Ingez. door Pelikaan.) Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. Bloe mengodin, Heliante, Bloze Krieksike, Lelie, Hannie Doddle, Libra, Darwin- tulp, Blondine, Vlinderfee, Amico, Blauwoogje, Mannetji?, Blondkopje, Overvener, Groenling, Pelikaan, El- zekatje, Wenda, Draaitol. 3. (Ingez. door Rompelsteeltje.) Neem uit lederen vogelnaam één letter, zoodat ge een nieuwen vogel naam krijgt. Kraai, arend, eend, kanarie, leeu werik, vink, spreeuw. 4. (Ingez. door 't Kloppertje.) Strikvraag. Wat bloeit er 's zomers en is er 's winters? 5. (Ingez. door Arretje Noff.) 1 maal m en 2 maal i 1 maal J en 1 maal p 1 maal s en 1 maal 1 I maal e en nog één o, welk Ru- brlekertje heet zoo? 6. (Ingez. door Damiaatje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 13 letters. 5 6 gebruikt men vaak bij het ont bijt. 7 8 11 8 13 Is zwart. 3 4 5 6 7 is niet groot. 9 10 is het tegenovergestelde van neen. II 12 13 is een verkorte meisjes naam. 9 10 7 is een jongensnaam. 4 5 6 gebruikt men op school. 4 12 7 10 is een meisjesnaam. 9 10 5 11 8 13 draagt men in den winter. 1 2 is een lidwoord. Raadseloplossingen Raadseloplossingen van de vorige week zijn: AFDEELING I 1. Mijningenieur. 2. a. stoel, b. De letter r. c. De thee want die wordt gezet en de koffie moet trekken. 3. a. Rhenen. b. Rolde. c. Olst, d. Aalsmeer. 4. De morgenstond heeft goud in den mond. 5. Roermond. 6. Noord-Brabant. AFDEELING II 1. Barbier. 2. Hageroos. 3. HaarlemHarmeien. 4. Roetkopje, Krielkip, Mannetje, Breeroo, Craco, Witrauis. 5. Goudhartje. 6. De letter m. Goede oplossingen ontvangen van: De kleine Bouwer 6 Blauwoogje 6 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Bloemenverzorgstertje 6 Damiaatje 6 Alba 6 Hageroos 6 Wenda 5 Waterlelie 5 Mariannetje 5 Katuil 6 Graaf Lodewijk 6 Dorus Rijkers 6 Een naamlooze 6 Goud elsje 6 Prinsesje Zonneglans 6 Inzendingen ontvangen van: Kleine Timmerman, oud 7 jaar. Een naamlooze, Goudsbloem, oud 12 jaar, Floris V oud 13 jaar, Bosch wachter, oud 11 jaar, Viooltje oud 9 jaar, Alba oud 9 jaar, Damiaatje oud 12 jaar, Bloemenverzorgstertje oud 14 jaar, Blauwoogje, oud 12 jaar De kleine Bouwer, oud 9 jaar. Jerrie 3 Berliner Bol 6 .Graspieper 5 Babbelkous 5 Zonnestraaltje 6 Sarina 6 Krullebol Steilhaar 6 Bril lantster 6 Obone 6 Zevenster 6 Tee- kenaarster 6 Fabrieksmonteurtje 6 Zeeuwsch Boerinnetje 6 Krielkip 5 Interieur 5 Boschwachter 6 Draaitol 6 Hagenaar 6 Arretje Noff 6 De Woudlooper 6 Kaboutertje 6 Melat- tie 6 Snibbelaartje 6 De kleine Met selaar 6 Floris V 6 Roomsoes 5 't Kloppertje 6 Boerinnetje 6 Juffer tje Schrijf-graag 6 Pioenroos 6 Til- burgertje 6 Roodwangetje 6 Don Frederlk 6 Jopie Slim 5 Pelikaan 5 Papavertje 6 Zigeunertje 5 Baby Peggy 6 De kleine Lord 6 Knagelijn tje 6 Zangvogeltje 6 Amico 6 Poe senmoedertje 4. UITSLAG VAN DEN JUNI- WEDSTRIJD. Nagekomen inzendingen van: Papavertje, oud 12 jaar, Elsje van Eek, oud 8 jaar, Amico, oud 16 jaar, Zangvogeltje, oud 11 jaar. De namen waren: Van het plantenrijk: 1. Walstroo, 2. Brunelle. 3. Duizendblad. 4. Waterranonkel. 5. Bitterzoet. 6. Slangenkruid. 7. Stalkruid. 8.Bremraap. 9. Asperge. 10. Duinroosje, 11. Boekweit. 12. Man gelwortels. 13. Kropsla. 14. Andijvie. 15. Radijsjes. 16. Riddersporen. 17. Paardebloem. 18. Hondstong. 19. Eereprijs. 20. Goudsbloem. Van het dierenrijk: 1. Avondpauwoog. 2. Eekhoorntje. 3. Spitsmuis. 4. Grasmusch. 5. Wielewaal. 6. Graafwesp. 7. Grutto 8. Tureluur. 9. Kievit. 10. Kemphaan. 11. Vliegend hqrt. 12. Hagedis. 13. Wulp. 14. Egel. 15. Nachtegaal. 16. Sluipwesp. 17. Populierboktor. 18. Salamander. 19. Libel. 20. Karper. Ik heb heel wat inzendingen ge kregen, maar geheel goede inzendin gen ontving ik 53, waarvan 34 voor Afdeeling I en 19 voor Afdeeling II. In iedere afdeeling heb ik dus moeten loten om de drie prijzen. De gelukkige winnaars waren in Afdee ling I: BLAUWOOGJE, oud 12 jaar, SA RINA, oud 10 jaar en HAGENAAR, oud 12 jaar. Afdeeling II: ZONNESTRAALTJE, oud 8 jaar, Poesenmoedertje, oud 9 jaar en DE KLEINE BOUWER, oud 9 jaar. De zes prijswinnaars mogen Woensdag 24 Juli bij mij hun prijzen komen halen. Brieven aan de Redactie van de KInder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG- ZEEMAN, Marnixstraat 20, In de bus gooien zonder aan bellen. DE KLEINE VIOLIST. Hoera, 't is vacantie, hè? En wat zijn de plannen? Zijn jullie met een goed rapport overgegaan? Wie heeft de langste vacantie van de twee ge broeders? Al blijven jullie thuis in eigen omgeving valt er genoeg te genieten, vooral nu de zomer werke lijk gekomen is. BLOEMENVERZORGSTERTJE. Juist, dat is net wat voor jou zoo'n Album voor Kamerplanten. Nu moet je gauw zorgen, dat je de groote platen ook krijgt. Die zijn toch zoo mooi. Op onze bolwerken kun je ook heerlijk wandelen, vooral 's avonds is het er fijn. Zijn je dahlia's al uit? Ik wist niet, dat ze van blauwselwa- ter blauw werden. Was het een ge zellig dagje, Tjeri de IJmuldensche familie er was? Breng me je poe- zie-album maar eens. ZEEUWSCH BOERINNETJE. Hartelijk dank voor dat aardige Vo- lendamsche meisje, 't Is zeker een prettig schoolreisje geweest. INTERIEUR. En jou bedank ik wel voor dat mooie strandgezicht van Zandvoort. Was je daar met de klas? MEVR. M. A. M.—II. Vriende lijk dank voor de ontvangen Texel- plaatjes. Ik heb er al een kind ge lukkig mee kunnen maken. DAMIAATJE. Wat troffen Jullie prachtig weer op Je reisje naar Schoorl. Ik dacht wel. dat je veel plezier zoudt hebben. Deed je hals later geen pijn van de zonnebrand? PRINSESJE ZONNEGLANS. Ja, ik cienk ook, dat de stekeltjes onder het brugje een nestje bouwen. Ze houden niet van bekijks. Aardig, dat je vriendinnetje jou ook een Volendammertje heeft gestuurd. Heb

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12