Toen Blériot den grooten sprong waagde c en de wereld in opschudding bracht BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD Twintig jaar geleden de eerste vliegtocht over het kanaal. zaterdag 20 juu 1929 Vijfde blad De Blériot XI "boven het Kanaal. 25 Juli aanstaande zal het 20 jaar geleden zijn dat Louis Blériot als eerste, over .het Kanaal vloog, van Sangatte naar Dover. Het publiek stond versteld. De sceptici wa ren verbijsterd. De couranten putten zich uit in pathetische ontboezemingen. Men schreef koppen als: .Engeland is geen eiland meer" „Blériot vloog over het Kanaal." Men besefte allerwegen de ont zaggelijke beteekenis van deze vlucht, waar mee den Franschman den door de Daily Mail uitgeloofden prijs won, doch niemand uitgezonderd de grooten en verlichten kon toen al vermoeden welk een grootsche toekomst de luchtvaart tegemoet ging. En niemand vermoedde waarschijnlijk welk een vreeselijk wapen het vliegtuig helaas in het weerzindwekkend oorlogsbedrijf zou worden. Voor dat Blériot den sprong volbracht, had Hubert Latham reeds een mislukte poging gewaagd. En twee dagen na Blériot's succes poogde hij ten tweede maal Dover te berei ken. Doch 400 meter van de witte krijtrotsen verwijderd kwam hij in zee terecht. Met een sloep van de Engelsche oorlogsboot Russel werd hij gered. De matrozen vonden hem, rustig zittend op het armzalige skelet van één der eerste vliegmachines, een cigaretje rollend. Motorpech, zonder twijfel ontstaan door kortsluiting, ontstaan door de neerstra- lende regen, had hem gedwongen, zijn vlieg tuigje zoo spoedig mogelijk op zee neer te la ten strijken. Alle hulde zij gebracht aan Blé riot, doch voorzeker is het gerechtvaardigd Hubert Latham's naam te vermelden. Zijn bewonderenswaardig pionierswerk is niet met hetzelfde succes bekroond als dat van Blé riot. Fortuna was hem niet gunstig. Ook later niet. Hij kwam om het leven bij een buffel- jacht in centraal Afrika. Woensdag 21 Juli van het jaar 1909 arriveerde Blériot met zijn vrouw in Calais. Vóór hem waren daar aangekomen de luchtvaarder Alfred Leblanc en de „coureur" Anzani. Anzani was motorbouwer en zijn assistenten waren Mar- net en Collin. Zondag 25 Juli was begonnen met een rus- tigen mooien nacht. Een klein groepje men sen en had zich verzameld nabij Calais, bij de zoogenaamde Baraques, waar in een primi tieve hangar Blériot's machine was ge stald. Een tijdgenoot uit die dagen, foto graaf-reporter van de Miroir des Sports schreef onlangs zijn herinneringen aan de gebeurtenissen neer: „Wij stonden bij elkaar en rookten. Het kwam ons voor dat het weer uitnemend was voor een vlucht. Fournier, voorzitter van deAéroclub gaat den comman dant van de torpedojager waarschuwen. Daarna holt Fournier naar Leblanc om Jiem mede te doelen dat hij nu 't oogenblik gekomen acht. Leblanc gaat Blériot wekken. Het is half drie in den morgen. Blériot komt min of meer strompelend de trap van zijn hotel af, want hij heeft zijn voet gebrand onlangs, bij proefnemingen in La Brayelle in de buurt van Douai. Hij steunt op een kruk. Ik bied hem een klavervier aan die ik plukte in het Vélodrome te Neuilly, eenige dagen daarvoor. Madame Blériot en Blériot's vrien den gaan aan boord van den torpedojager. Het wordt dag. Nu gaan wij naar Les Bara ques. In Leblanc's auto. Die schudt en stoot dat wij er bijkans ziek van worden. In Bara ques worden eerst Anzani en zijn helpers gewekt. Anzani schiet in de hall van het ho telletje zijn revolver leeg. Een radicaal mid del. Niemand slaapt meer. Blériot doet de Blériot 11 naar een geschikt punt vervoe ren. Vleugelbreedte zeven meter tachtig. Een vijf-en-twintig paards motortje van Anzani, 3 cylinders. Blériot laat zijn kruk in den steek. Hij laat zich als de motor heeft proef gedraaid in de stuurplaats hijschen. Te 4.41 is de Blériot 11 boven 't Kanaal en verdwijnt in oostelijke richting. Wij gaan naar San gatte, waar een telegraafstation is en wach ten. Ruim een half uur later komt het morse telegram dat ons bijna krankzinnig maakt van vreugde: Anzani gilt met Italiaansch accent: Mijn motor, mijn motor, in 32 minu ten!" Naast ons staat een man. Hij huilt. Het is Hubert Latham. Doch hij is de eerste die Blériot een telegram met een gelukwensen stuurt. Met de boot gaan wij naar Calais. Blé riot ontvangt ons stralend van vreugde. Lon den (doch ook Dover) bereiden den held van den dag een onvergetelijke ontvangst. Twee dagen later deed Latham zijn tweede vergeefsche tocht. En meer naar het zuiden, bij Wissant stijgt le comte de Lambert met een Wright op. Op weg naar Wissant ko men wij een kar tegen, waarop de overblijf selen van de Wright liggen; het vliegtuig werd vernield bij een proefvlucht. Om u een idee te geven hoe wij hier ageer den op het bericht dat Blériot over het ka naal was gevlogen, citeeren wij een gedeelte uit een „Om Ons Heen" van J C. P„ in het nummer van Dinsdag 27 Juli 1909: Hoe is het mogelijk, dat niet de men- schen in de heele were'd, voor zoover zij toen in slaap waren, wakker geschrikt zijn door den indruk, dat iets heel bijzonders ge beurde toen de Fransche vlieger Blériot Zon dagochtend ten aanschouwe van maar een handvol menschen, het Engelsche kanaal overstak en in Dover landde? Welzijn we dik De Blériot 11 bereikt de Engelsche kust. sneuvelden, is lang, zeer lang. Namen als Nungesser, Colli, Amundsen (welke laatste per vliegmachine het onbekende Noorden in ging om verloren reizigers te zoeken) staan diepgegrift in ons geheugen. En is het geen tragische bijzonderheid, dat het een Latham vliegtuig was, dat met Amundsen in de Noordelijke IJszee ten onder ging?. Doch boven alles schitteren de namen der eersten, der Wrights, der Lathams, der Blériots, die in wrakke apparaten van latten, linnen en broos metaal, met motoren die eigenlijk nog het allergrootste gevaar opleverden voor den vlieger, puffende, hortende, stootende, wei gerende motoren, de oneindigheid Invlo gen. Zeker: oneindigheid, figuurlijk en let terlijk. Want het luchtruim was, wat het nu ten deele niet meer Is, een vraagteeken, een kans, een onzekerheid waarachter meestal de dood schuilde. Doch de eersten (hoe dik wijls schold men hen niet uit voor roekeloo- zen) gewapend met het motto van Rostand, dat er maar één deugd is: het enthousiasme en maar één ondeugd: de inertie, streefden verder en hooger en zagen ver vooruit en kregen gelijk in ieder opzicht. En hoe zal het zijn over nogmaals twintig jaar? L. A. Blériot direct na de landing op Engelsch grondgebied, van huid en traag van hersens, dat we dat niet in het diepste van ons binnenste ge voeld hebben." „Wat een moed vooreerst en wat een zelf vertrouwen moet die Franschman gehad hebben, dat hij met zijn kleine apparaat „je moet weten hoe zwak zoo'n ding in el kaar zit", zei iemand, die zoo'n toestel van dichtbij gezien heeft zich waagt in de nevels van den morgen, met de zekerheid dat een val zijn dood is, daar hij zelfs niet kan zwemmen. Wat een kerel, die in de wol ken de torpedoboot vooruitvliegt, waarvan hij in geval van nood toch hulp zou moeten krijgen. Aan zijn leven kan hij niet gedacht hebben, alleen aan het schitterende doel; de eerste te wezen, die vliegen zou over het ka naal!" „Tot gisteren wist men niet of 't kon, of 't gaan zou in de sterke en dikwijls tegen strijdige luchtstroomen boven de zee. Dat is nu gebleken: het ging.... en zonder bezwaar. Nu zullen we zien komen, de Lathams en de Farmans, om 't hem na te doen, nu zal binnen zes maanden een vliegtocht over smalle kanalen en zee-armen geen zeld zaamheid, maar de gewoonste zaak van de wereld zijn. De luchtweg zal als gebaand zijn en daarvoor heeft Blériot de richting aan gewezen. De 25ste Juli zal in de geschiedenis van den vooruitgang in ons onderling ver keer een glorieuze datum blijven." „En voorts ontleenen wij nog aan het Om Ons Heen van genoemden datum: „Engeland is geen eiland meer. De Franschman heeft den draad gespannen, die het aan het vas teland verbindt. Straks wordt het zwakke draadje een koord, dan een touw, daarna een kabel." Glimlachend lezen wij in het laatste ge deelte van het artikel uit 1909, over de groote misvatting die door den schrijver bestre den werd van een redacteur die in de „Kampioen" in een beschouwing over bal- lontochten beweerde, dat het voornemen om het kanaal per vliegtuig over te steken niet vrij was te pleiten van roekeloosheid en dat dit voornemen overigens weinig kans op uit voering had. Twee dagen na het verschijnen van de Kampioen waagde en volbracht Blé riot den sprong! De werkelijkheid die wij thans beleven overtreft ongetwijfeld verre de stoutste fan tasieën die men zich in het begin van de twintigste eeuw vormde. Er zijn een Lind bergh, een Eckener een Dornier. Het wereldduurrecord vliegen is op 246 1/2 uur gebracht. Er is ook een Caterpillar club, waarin alleen zij toegelaten worden, die hun leven door middel van een valscherm red den. De lijst der dooden, der pioniers die een postzegel van 10.000 pond. Op een postzegeltentoonstelling te Ld Havre was onlangs een postzegel te zien, die 10-000 pond waard was. Dit exemplaar, waarvan gezegd wordt dat het eenig in zijn soort ter wereld is, is de beroemde één-cents Britsch Guinea postzegel. Deze postzegel werd door een gewonen druk ker gedrukt om tegemoet te komen aan een tijdelijke onregelmatigheid Iri dé uitgave van Februari 1856 en er komt niet veel anders op voor dan de afbeelding van een zeilschip en een motto. Hij is i.p zwart ge drukt op magenta (aniline-rood) papier. Gedurende vele jaren lag de postzegel ver borgen tusschen vergeten brieven in George town (Demevara). De jongen die hem vond verkocht hem voor een paar gulden aan een verzamelaar. Zoo vond hij zijn weg naar da wereldberoemde collectie van Baron Reno- tiere von Ferrari, maar in 1922 kocht een Amerikaansch millionnair hem voor 7313 pond sterling. De twee illustraties links van dit bijschrift (De ,J3lériot" bij de Engelsche kust en Blériot onmiddellijk na de landing) zijn ont leend aan de „Miroir des Sports". De overige hoogst merkwaardige foto's wisten wij in Parijs te bemachtigen. Blériot en zijn vrouw even voor den terugkeer, uit Calais naar Frankrijk. Blériot's 'aankomst in Parijs.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13