nin£cn- DE OOST-CHINEE De twistappel tasschen (Dienst van de U (Bijzondere co: De Oost-Chineesche spoorweg, de eigen- lijke twistappel, om het bezit waarvan de strijd tusschen China en Rusland is uitge broken, vormt ondanks zijn naam in ver- keersgeografisch opzicht een deel van den Russischen Siberischen spoorweg, die van Moskou over Tsjeljabinsk naar Wladiwostok leidt. De „Oost-Chineesche" spoorlijn is ook inderdaad door de Russen als een deel van hun groote verkeerslijn aangelegd. Oorspron kelijk waren de Russen van plan de Trans- siberische lijn van Tsjita ten Oosten van het Baikalmeer uit door de moeilijk toeganke lijke, onherbergzame en in economisch op zicht vrijwel waardelooze gebieden ten Noor den van de rivier Amoer te leiden, tot zij bij Chabarowsk aan den Ussuri in Zuid-Weste lijke richting scherp had kunnen worden omgebogen. Zulk een lijn zou het politieke en strategische voordeel hebben gehad, dat zij geheel op onbetwist Russisch gebied zou hebben gelegen. Maar economische en ten slotte zelfs ook politieke overwegingen de den een aanmerkelijke verkorting raadzaam schijnen, ofschoon zij alleen door Chineesch gebied kon worden aangelegd. De afstand van Tsjita naar Wladiwostok werd door den aanleg van de sptorlijn in Noordelijk Mands- joerije met meer dan 600 K.M. verkort. De Chineesch-Japansche oorlog van 1894/95 bood den Russen een gewenschte ge legenheid tot uitvoering van dit plan, dat destijds in Petersburg geen bijzondere poli tieke bedenking wekte, wijl het lag in de groote lijn van de Russische expansiepoli tiek in het verre Oosten en omdat geen mensch in dien tijd kon vermoeden, dat de spoorwegaanleg in Mandsjoerije niet het Russische imperialisme ten goede zoude ko men, maar het Chineesche, daar hij een in de wereldgeschiedenis ongekende kolonisa tiebeweging mogelijk moest maken, die het bijna onbevolkte gbied binnen een men- schenleeftijd met ongeveer dertig millioen Chineezen heeft bevolkt. Toen Japan na zijn overwinning op de Chineezen het schier eiland Llautung, het Zuid-Oostelijk deel van Mandsjoerije als overwinningsprijs eischte, bemoeide Rusland er zich mede en noodigde met hulp van Frankrijk en Duitschland de Japanners uit, van dit gebied afstand te doen. Als belooning voor dezen vrienden dienst verkreeg het van China de concessie voor de spoorlijn van Tsjita naar Wladiwo stok. De Chineesche regeering gaf de .Rus sischChineesche bank" een door de Russen gesticht instituut, opdracht tot aanleg van de lijn, tot de exploitatie waarvan een „Oost- Chineesche spoorwegmaatschappij" zou wor den gesticht. China zou aan het kapitaal van de bank met vijf millioen tael deelne men; de spoorwegmaatschappij ontving voor de op zes jaren getaxeerde bouwperiode en daarenboven nog 80 jaren het uitsluitend exploitatierecht van de lijn, die na afloop van den termijn zonder kosten aan de Chi neesche regeering zou worden overgedragen. China verkreeg bovendien het recht, de lijn terug te koopen na een periode van 36 jaren. Verder werd de bepaling gemaakt, dat de spoorwegmaatschappij het voor den aanleg noodige land en ook de terreinen, die zij voor steengroeven of voor het verkrijgen van ander materiaal zou noodig hebbe gratis verstrekt zouden worden, voorzoover het Chineesch staateigendom betrof en tegen een bepaalde schadevergoeding aan particu liere eigenaren. De spoorwegmaatschappij werd het „absolute en uitsluitende recht van beheer" van deze gebieden afgestaan, waar in ook 't recht van aanleg en exploitatie van de noodige telegraaflijnen was begrepen. Twee jaren na het sluiten van deze ver dragen, in het jaar 1898. wist de Russische diplomatie in Peking zich een pacht over het schiereiland Liautung te verschaffen, die aanvankelijk 25 jaren zou duren; het pachtcontract bepaalde, dat alle aan de Oost-Chineesche spoorwegmaatschappij ver leende rechten tot een zijlijn zouden wor den uitgebreid die van de hoofdlijn naar Dalnj zou leiden. Het als uitgangspunt van deze zijlijn gekozen station was Harbin, des tijds een onbeduidend dorp, dat zich later gedurende den Russisch-Japanschen oorlog krachtig heeft ontwikkeld. De zijlijn bleef echter maar enkele jaren in handen van de Russen, daar zij voor verreweg het grootste deel, namelijk van Dalnj tot Tsjangtsjoen, SCHE SPOORWEG. Rusland en China. dted Telegraph) respondentie.) na den ongelukkigen afloop van den Rus sisch-Japanschen oorlog In het jaar 190o aan de Japanners moest worden afgestaan,, die haar sindsdien als „Zuid-Mandsjoerij- sche spoorweg" explolteeren. De oorspronkelijke verdragen, waarop de Russische souvereine rechten in het Noorden van Mandsjoerije berustten, werden door so v j et-Rusland zelf in de jaren 1919 en 1920 nietig verklaard. Van de reehten op den Oost-Chlneeschen spoorweg deden echter ook de bolsjewisten geen afstand. De Chi neesche regeering beweerde wel, dat een ver klaring van de sovjetregeering, die haar in 1919 had bereikt een dergelijken afstand had bevat, maar de Russen beweerden, dat er bij de vertaling een fout was gemaakt. Toen de ,.wit-Russische" beweging in Wla diwostok en in Oost-Siberië was uitgeroeid, wijdde de sovjetregeering met dezelfde ener gie als de vroegere keizerlijke diplomatie zich aan dit probleem, dat met de verzeke ring van haar voor het economisch leven vitale lijn naar Wladiwostok ten nauwste verband houdt. Zij bracht er tenslotte de re geering van Peking in Mei 1924 toe, een. nieuwe overeenkomst te teekenen, die de voornaamste rechten van de Russen op nieuw bevestigde; eenige maanden later, in September 1924, kwam een gelijkluidende overeenkomst ook met de Mandsjoerijsche regeering van Tsjang Tso-lin tot stand. In deze overeenkomsten werd bepaald, dat ae leiding van de spoorwegmaatschappij zou worden toevertrouwd aan een directorium van tien personen, dat uit vijf Chineezen en uit vijf Russen zou bestaan; het presidium zou een van de Chineesche directeuren voe ren. De bedrijfsleider van de lijn zou een Rus zijn, een van zijn beide assistenten een Chinees; voor het overige zou de aanstelling van spoorwegpersoneel ,,in overeenstemming met het beginsel van evenredige vertegen woordiging, tusschen de onderdanen van de republiek China en die van de Unie der so cialistische sovjetrepublieken" plaats heb ben. Deze bepaling van het verdrag is, ge lijk onpartijdige beoordeelaars meermalen hebben geconstateerd, door de Russen nooit nagekomen, waarin de Chineezen waar schijnlijk een formeel voorwendsel zien voor hun optreden, dat met den letter van het verdrag zonder twijfel in strijd is. Zij hebben dit in hun aan Moskou gerichte nota's in de eerste plaats gemotiveerd met de mededee- ling, dat de Russen hun posities in het be stuur van den Oost-Chineeschen spoorweg en ook de niet onaanzienlijke opbrengst van deze lijn voor hun „communistische pro paganda" gebruikten, .,die gericht is op het in gevaar brengen van de Chineesche re geering en haar sociale systeem". Men kan de Chineezen zonder meer gelooven, dat zij bij de huiszoekingen in de sovjetconsulaten eenige weken geleden documenten hebben, gevonden, die deze beschuldiging bewijzen. De stopzetting van het verkeer tusschen' Rusland en China, die een van de repré sailles vormt, die door de sovjetregeering zijn bevolen, zal in economisch opzicht voor de Russen zelf veel onaangénamer zijn dan voor de Chineezen. In den zomer kan 't den Rus sen nog gelukken, een voldoende verbinding met Wladiwostok met behulp van de rivier- vaart tot stand te brengen; in den winter, wanneer de rivieren bevroren zijn, zou de verbinding door den na den Russisch-Japan schen oorlog aangelegden Moermanspoorweg nauwelijks voldoende blijken. Ook derven de Russen vooralsnog de niet onaanzienlijke in komsten uit het reizigersverkeer door Siberië, waarvoor de plaatskaarten in goud moeten worden betaald. Met deze factoren hebben de Chineezen zonder twijfel rekening gehouden. Bij wijze van curiositeit zij vermeld, dat een Engelsch blad zich uit Shanghai laat mel den, dat men aldaar gelooft, dat de regeering van Nanking geheel het conflict heeft ver wekt, in de hoop, dat de Russen het Mand- sjoerijsche leger van Tsjang Hsüe-liang zou overvallen en vernietigen, waarmede Tsjang Kai-shek zijn gevaarlijksten tegenstander in het binnenland kwijt zou raken. Dr. J. LEWIN. (Nadruk verboden). (Reeds in deel van onze vorige oplaag op genomen). HAARLEM'S DAGBLAD ZWEMMEN. DE 1 KJML-WEDSTRIJD VAN II-P.C. A.s. Zaterdagmiddag te 3 uur zal deze in Juni uitgestelde wedstrijd in de van Merlen- vaart plaats hebben. De start en finish be vinden zich achter den zwemvijver en het keerpunt onder de brug bij het Molentje. Het publiek heeft dus op een dezer plaat sen volop gelegenheid het verloop te volgen. Er zijn vele inschrijvingen binnengekomen, en er zal zeker flink gestreden worden om de fraaie prijzen. Doch niet alleen als wed strijd is dit zwemevenement georganiseerd, ook de propaganda voor de lange-afstand- zwemmerij en opvoering van het uithou dingsvermogen is de bedoeling van de orga- niseerende vereenlging. De Haarlem's Dagblad-beker is reeds twee maal door het H.P.C.-team gewonnen, zoo dat die vereenlging zeker haar uiterste best zal doen, door een overwinning zich van het eigendom van den beker te verzekeren. G ENT—HAARLEM. Ten aanzien van het bezoek van de zwera- club „Haarlem" aan Gent op Zondag ji. waarvan wij reeds in ons nummer van Maandag de resultaten mededeelden, ver nemen wij nog', dat de eerevoorzitter der Gentschc Zwemvereeniging toezegging deed van de uitloving van een zilveren wisselbeker telken jare afwisselend in Gent en Haarlem tusschen de beide vereenigingen te ver- zwemmen. BILJARTEN. DE VIJF QUEUEN—GROENENDAAL. De jubileumswedstrijden van de biljartclub „De Vijf Queuen" werden Dinsdagavond voort gezet. Op bezoek was de biljartclub „Groe- nendaal" uit Heemstede. De uitslag was: Groenendaal: 55, 36, 53, 38 totaal 182 car. De Vijf Queuen: 100, 100, 100,100 totaal 400 car. Donderdag a.s. komt D.O.K. uit Heemstede op bezoek. WIELRIJDEN TOUR DE FRANCE De achttiende etape van de Tour de France werd eveneens gewonnen door den Franschman Leducq voor zijn landgenoot Charles Pélissier en Frantz. In het algemeen klassement Is door deze etappe geen veran dering gekomen. WERELDKAMPIOENSCHAP Voor de wereldkampioenschappen die in Augustus te Zurich worden verreden, heeft de N. W. U. thans definitief de navolgende renners afgevaardigd: Sprint: Moeskops en Meyer (profs), Mazairae (amateur). Demi fond: Leddy en Schlebaum. Wegwedstrijd (onafh.) Franssen en Polak, amateurs Maas, Aurich cn Cober. Meyer en Schlebaum hebben o.I. al heel weinig kans, terwijl op den weg wellicht alleen wat van Franssen is te verwachten en van Maas, als die zoo'n eeuwige pech vogel niet was. Het ware voor Mazairae te hopen, dat deze kranige renner uit Bergen op Zoom nu eindelijk eens den wereldtitel haalt, dien hij verdient en waarnaar hij al jaren vergeefs heeft gestreefd. Leddy. mits in topvorm, zal zich wel goed weten te plaatsen, zonder den leider al te zeer te ver ontrusten, en Moeskops? Moeskops heeft nog zeker een wereldtitel in zijn beenen, als het hoofd nu ook maar mee wil spelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Voor engros bij: Fa C.H.S.HEILKER, Haarlem UIT Ut umoijxjcjfctn HEEMSTEDE DE PRIJZEN VOOR DE 1 K.M. ZWEMWED STRIJD. In de étalage van den sigarenhandelaar R. v. Odijk. Raadhuisstraat 30 alhier, liggen ter bezichtiging de prijzen voor de op a.s. Zaterdag te houden 1 K.M. zwemwedstrijd, evenals vorige jaren georganiseerd door de Heemsteedsche poloclub H.P.C. Behalve de Haarl. Dagblad-wisselbeker zijn er een 16-tal medailles en plaquetten. TUINLIEDENVEREENIGING AERDENIIOUT. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken haar maandelijksche vergadering in het lo kaal voor Christelijke Belangen. De voorzitter deed mededeelingen over de groote jaarlijksche excursie naar Den Haag. De reis zal gaan met Autobussen, die des morgens om circa 7 uur op 3 plaatsen zullen stoppen. Om half 9 zal de hoofdopzichter van plant soenen zich bij de excursisten voegen waarna de mooiste plaatsen zullen bezichtigd worden. Te circa 12 uur is het gezelschap te Scheve- In den middag zal eer. bezoek gebracht worden aan het Vredespaleis, waar ook de fraaie tuin zal bezichtigd worden, terwijl ook de dierentuin met kassen op het program staat. Hierna volgde het uitreiken der prijzen van de Lathyrus-tentoonstelling, waarbij de voor zitter schetste den enormen vooruitgang der Lathyruscultuur bij de leden, waarvan hij in de toekomst nog meer verwachtte. Ter inzending waren reeds fraaie collecties Dahlia's benevens klein fruit en een collectie Lilium Candidum. waarvoor een commissie verschillende punten toekende. Naar aanleiding van een vraag of ook dit Jaar weer een Dahlia-tentoonstelling zou ge houden worden, werd vastgesteld dat deze plaats zal hebben in de eerste helft van Sep tember. en dat er mee zal worden gecombi neerd de Anjerskeuring van die planten die in dit voorjaar aan de leden zijn uitgereikt. Medegedeeld werd nog dat er op Vrijdag 3 Augustus een kleine excursie zal gehouden worden naar het buiten van den heer Smit in Aerdenhout. DONDERDAG 25 JULI 1929 MUZIKALE WANDELING. De Beverwij ksche Harmoniekapel, die he den, Donderdagavond een concert geeft op het concoursterrein van St. Michaël in Groe nendaal, zal van de Koedieflaan af een muzi kale wandeling houden naar het terrein. SANTPOORT. BLIJFT „CAECÏLÏA" BESTAAN? Ons symphonie-orkest „Caecilia" maakt een moeilijken tijd door en 't is zeer de vraag, of het de crisis te boven zal komen. Laat ons beginnen met te erkennen, dat het uiterst te betreuren zou zijn, als „Cae cilia" van de lijst van symphonie-orkesten geschrapt moest worden. Men weet, dat „Caecilia" onder de symphonie-orkesten uit den omtrek een zeer eervolle plaats bekleed de. Vooral onder leiding van den heer Kerk- hoff uit Haarlem bereikte het een ongeken de hoogte. Aanvankelijk scheen „Caecilia" geen financieele nooden te zullen kennen, daar het aantal donateurs en kunstlievende leden zeer groot was, zóó groot zelfs, dat de concertzaal van „Zomerlust" twee avonden achtereen geheel bezet was. Den laatsten tijd echter was één avond ruim voldoende en toen „Caecilia's" steunpilaar, haar voorzitter de heer C. de Vries overleed, scheen het einde van ons orkest nabij. Een flinke kern uit de leden wil nu trach ten dit te voorkomen. Daarvoor heeft men echter den steun van de burgerij noodig, en men zal nu in de allereerste plaats een be roep doen op hen, die vroeger donateur of kunstlievend lid waren. Zijn eenmaal de fi nancieele vooruitzichten weer gunstig, dan zal men weer trachten „Caecilia" de plaats terug te bezorgen, welke het eenmaal in ons dorps-muziekleven heeft ingenomen. VELSEN VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering v.an den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 30 Juli 1929, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Aanbieding van de rekeningen over 1928 van: a. de gemeente. b- het gasbedrijf. c. de waterleiding. d. het bedrijf openbare werken; e. het bedrijf reinigings- en ontsmettings- dienst. f. het grondbedrijf; g. den ophaal- en stortingsdienst. h. de Algemeen burgerlijke instelling van maatschappelijk hulpbetoon. i. de R.K. burgerlijke instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon. j. de gezondheidscommissie; k. de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 3. Vaststelling van de 3e suppletoire be grooting der gemeente, dienst 1929. 4. Verhooging der kasgeldleening voor het dienstjaar 1929. 5. Vaststelling van Pensioensgrondslagen. 6. Vaststelling van een gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Beverwijk omtrent de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot enkele openbare lagere scholen aldaar. 7. Prae-advies omtrent het verzoek van het bestuur der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken" te IJmuiden, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen. 8. Verbreeding van een gedeelte van den Driehuizerkerkweg. 9. Prae-advies omtrent vaststelling van een tarief voor aan te besteden straatwerk. 10. Verkoop van grond te IJmuiden. 11. Verleenen van vergunning tot het aan leggen van wegen te Driehuis. 12. Verleenen van vergunning tot het aan leggen van een gedeelte van de Tulpenstraat te Santpoort. 13. Prae-advies op het verzoek van J. A. Boskamp te Bloemendaal, om een terrein aan den Bloemendaalschestraatweg te Santpoort aan te wijzen voor geslotefi bebouwing. 14. Wijziging en vaststelling opnieuw van plan 1 tot herziening van het oorspronkelijk, bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vast gestelde uitbreidingsplan voor de gemeente Velsen. PROVINCIAAL NOORD-IIOLL. ZENDING S- FEEST. Woensdag werd in Velserbeek het 33e Pro vinciaal Noord-Hollandsch zendingsfeest ge houden, dat ondanks het gunstige weer min der goed bezocht was dan andere jaren. Nadat ds. H. J. Hak van Alkmaar een welkomstwoord had gesproken hield Ds. Jac. Poort van Beverwijk een openingsrede. Ver volgens sprak de heer P. Boon, evangelist te Breezand over „Het eeuwig Evangelie". Na de pauze gaf het Christelijk Harmo niegezelschap „Nut en Genoegen" van Edam een muziekuitvoering. Daarna trad als spreker op Ds. H. M. E. Bremer van Buiksloot, met het onderwerp: „De Zaligste Bede" en voerden verder nog het woord de heer Joh. J. van Kempen over „Onbekende Soldaten"; Dr. E. R. Damsté van Huisduinen over „Oude en Nieuwe Wegen" en de heer A. van Dijk van Heemstede over het onderwerp: „Christus naar de overzij brengen". De bijeenkomst werd te ongeveer half zes door ds. J. H. Crolle gesloten. Spreker bracht in het bijzonder dank aan het muziekgezel schap voor z'n medewerking. De verschillende psalmen en gezangen die door de bezoekers werden gezongen, werden door „Nut en Ge noegen" begeleid, LEERMIDDELEN „P. W. A. CORT VAN DER LINDENSCHOOL". B. en W. stellen den Raad voor te voldoen aan het verzoek van het bestuur der Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken" om de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen ten be hoeve van de door bedoeld bestuur beheerde „P. W. A. Cort van der Lindenschool" te IJmuiden. REGELING MET BEVERWIJK. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Beverwijk omtrent toelating van i leerlingen uit deze gemeente tot enkele open bare scholen aldaar. GEMEENTE-CONCERT. Programma van het concert te geven door het Fanfarekorps „Wilhelmina" te Santpoort op Maandag 29 Juli a.s., des avonds tusschen 7 3/4 en 9 3/4 uur, op het Terras te Sant poort. 1. Adolf v. Nassau, Marsch J. R. v. d. Glas. 2. Coté d'Argent, Fantaisie, J. N. Labole. 3. Feest-ouverture, S. Vlessing. 4. Ouverture Joyeus© Kéler Béla. arr. M. J. H. Kessels. Pauze. 5. Bazarmarsch 6- Theresen, Wals 7. Fantaisie Pastorale 8. Rameau d' Argent 9. Finale. HAARLEMMERMEER DRINKWATERGEBREK. Tengevolge van de aanhoudende droogte is op die plaatsen in Haarlemmermeer, waar het buizennet van de waterleiding nog niet is doorgetrokken, weder gebrek aan drinkwater ontstaan. Vele regenputten zijn geheel ledig. Ook voor het vee in de weide begint het er treurig uit te zien, omdat er toch al zoo weinig gras is gegroeid en sommige weilan den er reeds verdord eh verschroeid begin nen uit te zien. De veehouders zien dan ook met verlangen naar overvloedigen regen uit. De verschillende te velde staande gewassen hebben zoo oogenschijnlijk nog niet te lijden van de langdurige droogte. Voor den toevoer van het water naar de landerijen wordt de waterstand in dezen polder vrij hoog gehou den, hetgeen den stand der gewassen onge twijfeld ten goede zal komen. DROEVE PLECHTIGHEID. Hedenmorgen werd op de R.K. begraaf plaats aan den Spaarnwouderweg nabij de Lijnden alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de 19-jarige Gesina Petronella Lefeber, die bij den brand bij den landbouwer Vertegaal op zoo'n treurige wijze om het leven is gekomen. Vertegenwoordigers van het R.K. gesticht in den Haag, waar het meisje eenige jaren werd verpleegd, waren bij de droeve plech tigheid tegenwoordig. DE SLECHTE WEGEN. Woensdagavond geraakte op den in slechte conditie verkeerenden Kruisweg die meer op een landpad gelijkt dan op een verkeers weg en voor het openbaar rijverkeer feitelijk niet meer geschikt is van een passeerende auto, door het schokken, onderdeelen zoo danig los, dat de wagen van den eenen naar den anderen kant van den weg slingerde en de bestuurder niet kon vermijden dat de auto in den kant van den weg reed en om sloeg. Hij maakte de tuimeling mee, doch kwam er met een paar lichte kwetsuren af. Met vereende krachten kon het motorrijtuig weder overeind worden gebracht. NIEUWE PASTORIE. Op den hoek van den Nieuweweg en de Parklaan te Hoofddorp is een pastorie ver rezen, behoorende bij de even verder aldaar staande kerk van de Oud-gereformeerde gemeente. Het gebouw, dat een verfraaiing voor de omgeving beteekent, is door den leeraar, Dr. Franke.met zijn gezin reeds be trokken. De inwoonster van Hoofddorp, die ter be reiking van dit doel den benoodigden grond ten geschenke aanbood, kan met voldoening op de bestemming, die nu aan deze mooie bijdrage is gegeven, terugzien. BEVERWIJK OPENING VEILINGHAL „KENNEMERLAND". De officieele opening van de nieuwe veiling hal der Velingvereeniging „Kennemerland" zal geschieden a.s. Zaterdagmiddag. REGELING MET HEEMSKERK INZAKE ARBEIDSBEURS. Het gemeentebestuur van Heemskerk had B. en W. dezer gemeente verzocht de voor waarden te mogen vernemen, waarop B. en W. bereid waren om die gemeente onder te brengen bij den alhier gevestigden gemeente lijken dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. B. en W. hebben thans In overleg met den directeur een regeling ontworpen, welke zij den Raad ter goedkeuring voorleggen. Vol gens deze regeling betaalt Heemskerk jaar lijks f 100 en bovendien 1/12 gedeelte der ver dere kosten van den dienst. BENOEMING ONDERWIJZER LICHAMELIJKE OEFENING. Ter voorziening in de vacature J. J. Bol land van onderwijzer in de lichamelijke op voeding aan de openbare scholen, hebbeh B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. H. J. Blaauw, tijdelijk onderwijzer in lichamelijke oefening, alhier. 2. H. J. v. d. Brug, Kollum. 3. J. R. Lezer, Assen. HILLEGOM REIZIGERS NAAR DUITSCHLAND. Voor de reizigers, die van hier naar Duitsch land gaan. willen wij nogmaals mededeelen. dat zij vanaf het station Hillegom steeds rechtstreeksche plaatskaarten voor geheel Duitschland kunnen verkrijgen. Het komt dikwijls voor. dat reizigers reeds zeer vroeg in den morgen per auto naar Amsterdam vertrekken, om vandaar naar Duitschland te gaan. Zij zouden geruimen tijd later van het station Hillegom kunnen vertrekken en op denzelfden tijd op de plaats van bestemming in Duitschland aankomen. Vermoedelijk meent men, dat de reisgelegenheid nog de zelfde is als voorheen. PERSONALIA. Aan het station der H. S. M. alhier is als leerling-klerk geplaatst de heer A. A. Bakker te Delft. GEVAARLIJK. Men verzoekt er de aandacht op te vestigen dat het opgebroken terrein aan de Leidsche- straat des avonds niet van licht wordt "oor zien. Dit is gevaarlijk en o.i. in strijd met de politie-verordening. OVER EEN BENOEMING. Aan de gemeente-secertarie is een tijdelijk ambtenaar aangesteld van elders. Dit geeft onder 't corps kantoorbedienden misnoegen, natuurlijk niet om of tegen den benoemde, doch om de wijze van benoemen. Men be treurt het nl„ dat geen oproeping is gedaan, waardoor plaatsgenooten in de gelegenheid zouden gesteld zijn te solliciteeren. Daarbij zegt men, dat de gemeenteraad inzake werk verschaffing bij voortduring verzoekt,alvorens werkkrachten van elders te nemen, te den ken aan de plaatsgenooten. Het thans ge beurde is wel eenigszins in strijd met het ge vraagde. Tot zoover het oordeel van de zijde van kantoorbedienden, zooals het ons meegedeeld is. In den raad is al meermalen gezegd, ook in verband met het koopen bij ingezetenen, of elders dat dergelijke wenschen van werk nemers en van middenstanders ter harte wor den genomen. De raadsvoorzitter liet toen echter zeer duidelijk uitkomen, dat kleinzie lige klachten hem begonnen te vervelen. Er wordt gelet op de capaciteit van het aan te stellen personeel, op de kwaliteit en den prijs van goederen en op het belang van de ge meente, wat ook het belang van de ingezete nen is. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: v. Dedum, Boeken- rodeweg 2 (Bloemendaal) armband. Hurk- mans, Gen. Bothastraat 120, armbandhor loge. Hilhorst. Tetterodestraat lOd, actetasch met inhoud. Kuip, Kruistochtstraat 55, bad pak met handdoek. Kuijk. Nagtzaamstraat 18, duimstok, v. Gelder, Aagje Dekenstraat 8, halsketting, v. Dantzig. Oosten de Bruijn- straat 83. rol horrengaas. Kennel Haerlem, fox terrier, gebracht door: Gerritse, Duin- lustparkweg 56; hond, gebracht door: Aarts, Havenstraat 29 (Heemstede). Kennel Fauna zwarte hond, gebracht door: Wodtke, Haem- stedeplein 30; hondje, gebracht door: Lied- meijer, 2e Zuidpolderstraat 19; grijze kat, gebracht door: Hoonhout, Amsterdamstraat 3m; grijs-witte kat. gebracht door: Wijtkamp, Lange Heerenstraat 12. Kennel Haerlem, kat met jongen, gebracht door: v. Eden, Zijl- weg 9. Toornend, Papentorenvest 46. kinder manteltje. v. Neelen, Gen. Cronjéstraat 104, onderdeel v. auto. Lemmers, De Clercq- straat 119, portemonnaie met inhoud. Moran- sart, Gr. Houtstraat 47, katje. Fortgens, Saen- redamstraat blok 13 I, rijwielbelastingmerk. v. d. Vlugt, Drappenierstraat 20, taschje. v. Someren, Amsterdamschevaart 116, tasth. Fibbe, Groote Houtstraat 149, kindertaschje, v. Eerde, Vergierdeweg 70, gonjezak. Bur. v. Politie, Smedestraat, zweep. Meijer, Reitz- straat 80, linnen zak met inhoud. DR. J. WEENER. Kan voorloopig geen predik beurt van ds. Dorgelo te Naarden vervullen. Dr. J. Weener predikant der Ned. Hervorm de gemeente alhier heeft, onlangs eenige zij ner beurten aan de Vrijzinnig Hervormden afgestaan, waarvan er twee door Ds. H. H. Porgelo uit Naarden werden vervuld. Thans heeft Ds. Dorgelo aan de evangelisatie te Naarden een zijner beurten afgestaan, en hij verzocht dr. Weener voor het vervullen dezer beurt te willen uitnoodigen. Het bestuur der evangelisatie wilde zich echter niet binden, en Ds. Dorgelo meende, uit erkentelijkheid tegenover dr. Weener te moeten vasthouden aan zijn conditie. De evangelisatie heeft hem daarop bericht, niet op zijn aanbod in te kunnen gaan, waarna ds. Dorgelo dr. Weener heeft uitgenoodigd een zijner beurten op een bepaalden datum te willen vervullen. Daar dr. Weener op geen der beide opge ven data naar Naarden kan gaan heeft hij, gelijk hij ons mededeelde, dit aanbod niet kunnen aanvaarden. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Ter gelegenheid van de algemeene ver gadering van het Ned- Onderwijzers Genoot schap hier ter stede zullen B. en W. de deel nemers aan deze vergadering officiéél ten Stadhuize ontvangen op Donderdag 1 Augus tus, des middags te 12 uur. PERSONALIA Mej. C. M. van Tilburg uit Haarlem is te Amsterdam geslaagd voor het examen Nut tige Handwerken. Geslaagd is voor de hoofdacte „Fröbel" aan de Kweekschool te Leiden, mejuffrouw M. E, Deinum te Haarlem. Peter Wit. C. Faust. S. Vlessing. Elobal.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10