Uit Haarlem's Gemeenteraad. Verft alles in elke klem SCHEEPVAARTBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1929 (Vervolg der zitting van Woensdagmiddag 31 Juli). Verzoekschrift Haar- lemsche vroedvrouwen Voortgezet wordt de discussie over het verzoek van de Haarlemsche vroedvrouwen, om de vergoeding voor een verlossing op 20 te bepalen. De heer Koppen merkt op, dat de ver goeding van de gemeentelijke vroedvrou wen veel lager is dan die van de particu liere vroedvrouwen. De Voorzitter antwoordt de verschil lende sprekers. Hij zegt, dat B. en W. in dit geval niet alleen hebben gelet op de belan gen van de vroedvrouwen, maar ook op die van de gezinnen, waar een baby verwacht wordt en voor wie de uitgaven heel moeilijk zijn. Het inkomen van de vroedvrouwen is in Haarlem vrij hoog, vooral omdat het voor velen slechts een bijbaantje is. Als de ge meente de vergoeding verhoogt, dan vreest hij, dat de particuliere vroedvrouwen ook weer hoogere eïschen zullen stellen. Verschillende leden repliceeren. Mevrouw Maarschall licht haar voor stel nader toe. Zij vindt het niet goed, dat de gemeente het bondstarief niet zou hand haven. Zij is het met den heer Peper eens, dat bij de belanghebbenden verwachtingen zijn gewekt, die nu niet verwezenlijkt wor den. De Voorzitt er bestrijdt de mee ning van Mevrouw Maarschall. Hij waar schuwt er tegen om het goede hart niet al te veel te laten spreken. Van een toezeg ging van den directeur van den Geneeskun digen Dienst is hem niets bekend. Als dit gebeurd is, dan keurt hij het af. Het voorstel van Mevrouw Maarschall Wordt verworpen met 19 tegen 14 stemmen. (De heer Van de Kamp had vóór de stemming de zaal verlaten). Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het Huurkoop systeem. Aan de orde komt dé bekende motie van den heer Van L i e m t inzake het huur koopsysteem. Deze motie luidt als volgt: „De Raad der gemeente Haarlem, Kennis genomen van de ter visie liggende stukken betreffende het verder voortzetten van door de gemeente in huurkoop uit te geven artikelen; gezien de meening van het College van B. en W. om den Directeur van het Gasbe drijf hiertoe machtiging te verleenen, spreekt, zijn oordeel uit dat deze maatre gel niet is in het belang van de gemeen schap,, doch integendeel funest werkt, voor al voor den huurkoopnemer, noodigt B. en W. uit, aan hun voornemen geen gevolg te geven, doch in deze materie den toestand te laten, zooals deze tot he den is". De heer Van L i e m t is van oordeel dat het niet noodig is om over deze aangele genheid een langdurige discussie te houden. Hij meent dat uitbreiding van het in huur koop uitgeven van artikelen door de ge meente niet noodig is, vooral omdat het debiet van de gemeente zoo gunstig is. De zaken marcheeren goed. Voor wie moet die uitbreiding dan plaats hebben? Toch niet voor den „kleinen man"? Geysers worden immers meestal alleen gebruikt door men- schen, die deze best contant kunnen beta len. Het is blijkbaar de bedoeling van B. en W., om de gemeentekas te spekken met een winst, die volgens spreker daar niet thuis hoort. Bovendien is het in strijd met een vroeger besluit, om alleen gasfornuizen in huurkoop af te geven. Spreker zal dus te gen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Vincent Loosjesis van meening, dat de gemeente niet mag con- curreeren zoolang de middenstand de arti kelen billijk en goed verkoopt. Inmenging van de gemeente in het particulier bedrijf keurt spreker af. Wat den huurkoop be treft, ziet hij niet in, dat dit systeem zoo funest zou zijn. Hem zijn tal van personen bekend, die op deze manier allerlei hygiëni sche artikelen hebben kunnen bekomen. Spreker geeft den heer Van Liemt in over weging de woorden „doch integendeel funest werkt" uit zijn motie te schrappen. Als hij deze wijziging aanbrengt, dan zullen spre ker en zijn partijgenooten vóór de motie stemmen. De heer Van Liemt; „Met genoegen, meneer Loosj es I" De heer Kees en zegt, dat het indertijd alleen ging om de manier waarop het huur koop-systeem voor gasfornuizen zou werken. Hij vindt het wel goed, dat de menschen nuttige dingen op een gemakkelijke \fijze kunnen koopen. In dezen is hij het met den heer Loosj es eens. Spreker is van oordeel, dat de middenstand daar toch geen bezwaar tegen kan hebben. Hij zal dus vóór het voor stel van B. en W. stemmen. De heer Reinalda is den heer Van Liemt dankbaar, dat deze door zijn motie den Raad in de gelegenheid heeft gesteld, zijn oordeel over deze hoogst belangrijke kwestie uit te spreken. Spreker kan zich met den gedachtengang van B. en W. vereeni gen, namelijk dat het de bedoeling is om de productiviteit van ons gas en onzen electri- schen stroom te verhoogen. Hij begrijpt ook de houding van den heer Loosjes niet. Deze verheugt er zich over, dat menschen hygië nische artikelen op een gemakkelijke wijze kunnen koopen, maar toch zal de heer Loos jes vóór de motie van den heer Van Liemt stemmen. Spreker keurt het af, om een splitsing in de bevolking teweeg te brengen, namelijk tusschen hen, die wel en die niet een geyser kunnen gebruiken. Ook mo«t men het aan de menschen zelf over laten. of zij een gasfornuis van 250 of van f 100 willen koopen. Spreker vindt het zeer verheugend, dat B. en W. ter wille van de gemeenschap er toe willen overgaan, om hoogst nuttige dingen, die niet meer gemist kunnen worden, onder de bevolking te bren gen. In de toekomst, aldus vertrouwt spre ker, moet het er toe komen, dat ook elke arbeider een behoorlijke badgelegenheid in zijn woning kan krijgen. De heer Reinalda is dus voor een zoo goed mogelijke werking van de desbetreffende verordening. Wel zou hij er tegen zijn, dat de gemeente op deze wijze ook luxe artikelen ging verkoopen, zooals bijvoorbeeld eleclrische broodroos ters De heer Van Liemt: „Hou je maar stil, dat komt óók wel!" De heer Rein a 1 d a bestrijdt ook het adres dat de Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken te dier zake tot den raad gericht heeft en waarvan hij, te oor- deelen naar de taal, die gebezigd is, niet ge- looven kan, dat het door den secretaris, den heer C. ten Boom, geschreven is. Spreker herinnert er aan, dat vele middenstanders zelf noodgedrongen vele artikelen op afbe taling verkoopen De heer Van Liemt: „Is het daar om goed?" De heer Reinalda herhaalt, dat deze middenstanders dit noodgedrongen moeten doen. Spreker zal het voorstel van B. en W- van harte steunen en hoopt, dat de raad de motie van den heer Van Liemt met groo- te meerderheid zal verwerpen. De heer Loerakker kan den gedach tengang van den heer Van Liemt niet geheel onderschrijven. Ook spreker begrijpt de hou ding van den heer Loosjes niet. „Enfin", zegt spreker, dat is mijn zaak niet". Hij vindt het 't beste om een commissie te benoemen, die B. en W. adviseeren zal omtrent de artike len! welke practisch door de bevolking in huurkoop kunnen worden aangeschaft. Spreker maakt daar een voorstel van, dat voldoende ondersteund wordt. De heer Visser bestrijdt de rede van den heer Reinalda. Deze heeft geheel in strijd met het socialisatie-rapport gespro ken De heer Reinalda: „Op welke blad zijde van dat rapport staan de geysers?" (Gelach). De heer Visser merkt op, dat het toch voordeeliger is, om douchebadhuizen te stichten, dan in elk arbeidersgezin een bad inrichting aan te brengen. De gevolgen van het huurkoopsysteem zijn vooral funest, als werkloosheid 'en ziekte in het arbeidersgezin komen. Spreker zal dus vóór de gewijzigde motie van den heer Van Liemt stemmen. De heer Peper houdt ook een uitvoeri ge rede. Hij begrijpt niet, dat de midden standers niet rondweg kunnen zeggen, dat hun winst ook grooter wordt, als de ge meentelijke bemoeiing wordt uitgebreid. Want hun winst zal ongetwijfeld grooter worden. Zij wenschen echter het principe niet, omdat zij meenen dat zij uitsluitend de leveranciers moeten zijn. Spreker ziet geen verschil in het huurkoopsysteem en het koo pen op crediet door de middenstanders zelf. Zij verdedigen alleen maar hun enge groeps belangen en niet die van de gemeenschap. Spreker dient de volgende motie in: „"De Raad der gemeente Haarlem, kennis genomen hebbende van de mede- deelingen van B. en W. inzake gemeentelij ke verstrekking van huishoudelijke ver bruiksvoorwerpen door middel van huur koop; van meening dat het standpunt der be trokken middenstands-organisaties tegen over deze aangelegenheid, behoorlijke sa menwerking in deze uitsluit; noodigt B. en W. uit, alle maatregelen te treffen om, zoowel in het belang van den algemeenen hygiënisch en toestand, als in het belang der gemeentebedrijven, die uit breiding aan de verstrekking van gemeente wege van genoemde gebruiksvoorwerpen te geven, welke de behartiging van het alge meen belang in den grootst mogelijken vorm eischt". Deze motie wordt voldoende ondersteund- Wethouder Slingenberg antwoordt de verschillende sprekers. Hij zegt, dat het een misverstand van de middenstanders is, dat de Raad indertijd besloot, om alleen gasfor nuizen in huurkoop uit te geven. Spreker leest de notulen der raadsvergadering van 28 Maart 1928 voor, waaruit blijkt, dat als No. 1 op de agenda stond een voorstel tot uitbrei ding van het verstrekken van artikelen in huurkoop. Uitvoerig verdedigt spreker het voorstel van B. en W. In antwoord aan den heer Van Liemt zegt hij, dat B. en W. geen enkel stuk voor den raad achter houden. Hij komt op tegen deze beschuldiging De heer VanLiemt: „Nee, zoo sterk heb ik het niet gezegd!" Wethouder Slingenberg wil zelfs den schijn van zich afwerpen, dat hij een stuk achter zou houden. Komende tot het voor stel, is spreker van meening, dat ook in een arbeidersgezin een gelegenheid moet zijn voor een eenvoudigen geyser. Hierbij kan im mers elke luxe vermeden worden. Het is ook niet de bedoeling van B. en W., dat de ge meente concurrentie aan den middenstand zal aandoen. Hij vertrouwt, dat ook de meer derheid van den raad dit niet wenscht. Ook ontkent spreker, dat de middenstand schade zou hebben van het in huurkoop geven van artikelen door de gemeente. De middenstan ders loopen niet het minste risico, zij krij gen bovendien twintig procent van de in koopsom. Zij worden dus niet uit, maar in geschakeld. Het is de gemeente ook niet om winst te doen. Spreker leest eenige cijfers voor, waaruit blijkt, dat de gemeente met dit huurkoopsysteem geen cent verdient. Dit be hoeft ook niet. Hij ziet echter ook groote gevaren in het systeem van huurkoop. Er is een „voor" en een „tegen", die niet wegge cijferd mogen worden. Maar het gevaar kan zeer gereduceerd worden, ais de gemeente den huurkoop van artikelen van eenvoudi gen aard en van blijvend nut ter hand neemt. Elke luxe behoort te worden vermeden. Spre ker is tegen de motie van den heer Van Liemt en den heer Peper geeft hij in over weging. evenals in 1928 zijn motie in te trek ken. want spreker meent, dat de raad haar zal verwerpen en dan is de zaak weer een stap achteruit. De motie van den heer Loerakker acht hij overbodig, want een der gelijke commissie bestaat al. Als de midden stand van de dwalingen zijns weegs terug keert en weer met B. en W. wil samenwer ken. dan zijn B. en W. daartoe natuurlijk be reid. „We moeten", zegt spreker, „elkaar dagelijks zooveel vergeven!" (Gelach). Spre ker geeft tenslotte den heer Loerakker in ovenvèging, zijn motie in te trekken. De heer Van Liemt voert ook in tweede instantie uitvoerig het woord. Hij betreurt het, dat de heer Reinalda personen in het debat heeft gebracht, die zich hier niet kun nen verdedigen. Spreker vindt dit zóó min, dat hij over deze zaak met den heer Rei nalda niet meer wil spreken. De heer Van Liemt begrijpt, dat zijn motie geen kans van aanneming heeft: hij trekt haar in onder voorwaarde, dat B. en W. zullen handelen in den geest van de motie van den heer Loerak ker. De Voorzitter: „Heeft de raad daar geen bezwaar tegen? Daar gaat-ie dan!" De heer Vincent Loosjes zegt. dat de conclusie van zijn eerste rede goed geweest is. Er zijn ook middenstanders, die aan huur koop doen. De heer Reinalda zegt., dat het niet zijn bedoeling is geweest, om de voortreffe lijke kwaliteiten van den heer Ten Boom in een bespottelijk daglicht te stellen. Hij heeft alleen willen doen uitkomen, dat de heer Ten Boom, die dit in zulk een gezwollen toon geschreven adres als secretaris heeft onder teekend, het niet geschreven kan hebben. Sprekers kritiek geldt den schrijver van het adres, dien de heele raad kent. Voor honderd procent handhaaft spreker hetgeen hij over den inhoud van dit adres, dien de heer Van Liemt zelfs niet voor zijn verantwoording zou durven nemen, gezegd heeft. De heer Loerakker trekt zijn motie in na de rede van den heer Slingenberg ge hoord te hebben. De heer Peper handhaaft zijn motie. Deze wordt verworpen met 27 tegen 7 stemmen. Verkoop grond. Het voorstel van B. en W. betreffende ver koop van grond voor den bouw van een Prot. Christ. Nijverheidsschool aan de Tetterode- straat wordt aangenomen, nadat wethouder Roodenburg een paar vragen van den heer Scholl heeft beantwoord- De Raad vereenigt zich ook met de voor stellen van B. en W. betreffende verkoop van grond aan de Brakenburghstraat aan M. A. Scheffers en aan de Zaanenlaan aan L. Kla assen. Om een afdak. B. en W. stellen voor in te stellen een rechtsvordering tegen J. ter Wal, alhier, zoo wel in eersten aanleg, als zoo noodig in hooger beroep en cassatie, ten einde een uitspraak te verkrijgen, dat het in den tuin achter het perceel aan de Kenaustraat No. 9, aangebracht afdak in strijd is met de rech ten der gemeente Haarlem en daarom be hoort te worden verwijderd. De heer Peper herinnert er aan, dat bo vengenoemde toestand reeds 25 jaar bestaat. Hij vindt het een beetje plagerij, om daar nu verandering in aan te brengen en acht dit niet in het belang van de gemeente. De heer Klein Schiphorst heeft zich ook over dit raadsstuk verwonderd. Hij spreekt in denzelfden geest als de heer Pe per en zou het onbillijk vinden, als de heer Ter Wal hier het slachtoffer zou worden. De heer Oversteegen noemt het voor stel van B. en W. een zoeken van spijkers op laag water. De heer VandeKamp zegt, dat er geen afdak gemaakt is; de heer Ter Wal heeft al leen de deuren van een bestaande schuur uit de hengsels gelicht. Wethouder Gerritsz keurt het af, dat eenige leden reeds hun oordeel hebben uit gesproken, vóórdat het wederverhoor heeft plaats gehad. Spreker licht dan het stand punt van B. en W. nader toe. Als men den heer Ter Wal zijn zin gaf, dan zouden de be langen van andere eigenaren geschaad wor den. De eigenaar van perceel Kenaustraat 7 is indertijd door B. en W. gewaarschuwd, dat hij wegens een servituut geen garage in zijn tuin mocht laten bouwen. Ook de heer Ter Wal is gewaarschuwd. Toch heeft hij daar een fietsenstalling gemaakt. De vorige eige naar gebruikte de schuur voor eigen gebruik. De heer Ter Wal heeft er dus eigenmachtig een andere bestemming aan gegeven. In an dere tuinen in de buurt is ook een schuur voor rijwielbewaarplaats ingericht, maar dat geschiedt voor eigen gebruik. In het belang van degenen, die recht hebben en die mogen verlangen, dat de gemeente dit recht hand haven zal, hoopt spreker dat de raad het voorstel van B. en W. zal aannemen. -De heer Klein Schiphorst handhaaft zijn bezwaren. De heer Oversteeg en begrijpt niet, welke schade de gemeente zal lijden als de heer Ter Wal zijn rijwielbergplaats mag be houden. Hij acht het in het belang van de gemeente, als er geen kostbare procedure ge voerd zal worden. De heer VandeKamp bepleit nogmaals, om den toestand, die daar nu al zoo lang be staat, te handhaven. Nadat wethouder Gerritsz nogmaals geantwoord heeft, wordt heb voorstel van B. en W. met 22 tegen 12 stemmen aangenomen. Reorganisatie Avond school voor Handels onderwijs. B. en W. stellen voor: I. Den cursusduur van de gemeentelijke Avondschool voor handelsonderwijs van 8 maanden te verlengen tot 12 maanden; II. aan die school een voorbereidende klasse te verbinden; (een en ander met in gang van 1 September 1929); en in verband hiermede het Reglement voor bedoelde school verschillende wijzigingen te doen ondergaan. De heer Scholl stelt voor, de toelatings examens te doen vervallen voor de leerlin gen, als het hoofd verklaart, dat die niet noodig zijn. De heer Boes vindt die toelatingsexamens ook overbodig. Spreker stelt voor, om de woorden „commissie voor M. O." te vervan gen door „B. en W." De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. dit overnemen. Wethouder Roodenburg verdedigt het voorstel van B. en W. Hij is ook geen be wonderaar van de toelatingsexamens, maar deze kunnen toch niet gemist worden. Hier door ontstaat een prikkel op de verschillen de scholen om er voor te zorgen, dat het on derwijs zoo goed mogelijk zal zijn. Tegen deze examens zijn ook nimmer ernstige be zwaren ingebracht. Spreker meent dus, dat het aan B. en W. kan worden overgelaten, of de examens al dan niet afgenomen moeten worden. Mej. Berdenis van Berlekom is van meening dat een toelatingsexamen niet noodig is voor kinderen, die een school van zeven klassen normaal en met vrucht heb ben doorloopen. De motie van den heer Scholl gaat haar echter te ver. want daarin staat, dat ook kinderen-tot de Handelsschool kun nen worden toegelaten, die de lagere school al één of twee jaar hebben verlaten. Wethouder Roodenburg antwoordt, dat er geen schoolhoofd gevonden zal kun nen worden, die verklaren durft, dat een kind het onderwijs op zijn school met vrucht heeft doorloopen, als het reeds een paar jaar geleden die school verlaten heeft. Het amendement van den heer Scholl wordt verworpen met 18 tegen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging Volksonderwijs. B. en W. stellen voor te besluiten, aan de Vervolgcursussen III, IV en VI. (onderschei denlijk thans gehuisvest in de schoolge bouwen aan de Haarlemmerliedestraat, Jacob straat en Soendastraat), als leervak in te voeren: Handen-arbeid en voor de aanschaf fing van de daartoe benoodigde gereedschap pen toe te staan een bedrag in eens van f 575 en voor de aanschaffing van materialen benoodigd voor dat onderwijs gedurende de maanden September tot en met December 1929, een bedrag van f 180. De heer Scholl stelt voor, een commissie te benoemen, die de zaak van een ruimer standpunt zal bekijken. De heer Boes meent, dat een cursus voor handenarbeid geen reden van bestaan zal hebben. In Velsen is reeds gebleken, dat er geen liefhebbers genoeg voor waren. Spre ker zal het voorstel van den heer Schol! steunen. De heer Peper merkt op, dat kinderen, die overdag in fabrieken of werkplaatsen hun energie verbruikt hebben, niet in staat zijn, om 's avonds nog eens met lust en vrucht onderwijs te volgen. Spreker zal het voorstel van den heer Scholl steunen. Hij hoopt ech ter, dat door die commissie ook overwogen zal worden, om het vervolgonderwijs overdag te doen geven en niet 's avonds. Het spreekt dan natuurlijk vanzelf, Zegt spreker, dab de gemeente dan eventueel vergoeding voor loon derving zal moeten geven. Mej. Berdenis van Berlekom her innert den heer Peper er aan, dat in het hangende wetsontwerp reeds voorgesteld wordt, om het vervolgonderwijs overdag te doen geven. Wethouder Roodenburg zegt, dat B, en W. op het oogenblik nog niet verder kun nen gaan, want het is moeilijk om nu al uit te maken, hoe in de toekomst het onder wijs aan de niet-leerplichtige kinderen en de rijpere jeugd zal moeten zijn. Spreker is genegen, het amendement van den heer Scholl over te nemen, evenwel onder de beperking, dat de te benoemen commissie niet eerder aan het werk zal gaan vóór men weet, hoe het met het hangende wetsontwerp is afge- loopen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Overplaatsing onder wijzend personeel. Bij het voorstel van B. en W. tot over plaatsing van onderwijzend personeel uit de heer Scholl eenige bezwaren: hij merkt o-a. op, dat de school aan de Prins Hendrik straat bij de ouders zeer in trek is. Hij stelt voor, geen kinderen van deze school naar andere scholen over te plaatsen. De heer Boes brengt hulde aan wethou der Roodenburg voor de wijze, waarop deze in zulk een korten tijd gebruik heeft weten te maken van de adviezen van deskundigen. Hij waarschuwt echter tegen een te snel tempo om klassen op te heffen. Spreker noem: eenige klassen, die volgens hem niet opge heven mogen worden. Ilij dient daartoe een voorstel in. Wethouder Roodenburg verdedigt het voorstel van B. en W.; hij deelt mede, zich niet met het voorstel van den heer Scholl te kunnen vereenigen. Het voorstel van den heer Boes wordt ver worpen, met 20 tegen 13 stemmen. Het voorstel van den heer Scholl wordt verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W- wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nieuwe U. L. O.-school. B. en W. stellen voor, een bedrag van f 190.000 beschikbaar te stellen voor den bouw en inrichting van een school voor uitge breid lager onderwijs op een terrein nabij het „Huis te Zaanen". De heer Visser heeft de teekeningen voor den bouw van deze school bestudeerd. Hij meent, dat eenige muren het aanzien van een kazerne hebben. Er moet een monumen taal gebouw komen. Hij zou wenschen, dat de plannen aan een schoonheidscommissie of aan andere architecten buiten Openb. Wer ken om ter beoordeeling zullen worden voor gelegd. Wethouder Roodenburg antwoordt, dat voor dit laatste geen tijd meer is. Hij ver trouwt evenwel, dat het gebouw, als het klaar is, wel zal meevallen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoemingen. De heeren Reinalda c.s. stellen voor, de benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur aan te houden, totdat de reorganisatie heeft plaats gehad. De heer Visser spreekt in denzelfden geest en neemt het voorstel over. Wethouder Heerkens Thijssen ont raadt aanneming van dit voorstel, omdat het werk van het Armbestuur toch verricht moet worden. Dit werk is geen sinecure. De heer Reinalda zegt, dat met de be noeming van een directeur van het Arm wezen een volle ambtenaar aan het Armbe stuur wordt toegevoegd. Die ambtenaar was er vroeger niet. Spreker meent, dat het reëel is, om met dc benoeming van een be- sturuslid van het Armbestuur te wachten. Wethouder I-I e e r k e n s Thijssen blijft zich tegen dit voorstel verzetten. Het werk stapelt zich op, vooral in dezen vacantie- tijd. Het voorstel van den heer Visser wordt verworpen met 20 tegen 14 stemmen. In de vacature F. H. Smit wordt tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer J. F. H. Pruschen. Tot tijdelijke leeraren (essen) aan de H. B. S. a met 5-j. c. worden benoemd de heeren H. J. Nauta en H. Zanen en Mevr. J. L. van SiuijsBarbiers. Tot tijdelijk leeraar aan de H.BJS. b met 5-j. c. wordt benoemd Drs. J. H. de Vriend. Tot tijdelijk leerares aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c. wordt be noemd mej. A. C. Kersbergen. Tot onderwijzeres aan School no. 1 voor buitengewoon lager onderwijs wordt benoemd Mevrouw A. M. HuijkmanHeilo, te Haar lem. Directeur Armwezen. Voor de benoeming van een directeur van het Armwezen hebben B. en W. de volgende voordracht ingediend: 1. S. C. de Haas van Dorsser; 2. H. Meeusen; 3. A. M. Tijsseling. Benoemd wordt de heer S. C. de Haas van Dorsser, met 18 stemmen. Op den heer Meeusen waren 14 stemmen uitgebracht en op den heer Tijsseling 1. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Ct». per regel. Verkleurd wellen goed kan thans weer helder wit worden1 Sportkleeding, Jumpers, rokken, kousen verliezen door de zon en door het wasschen hun oorspronkelijke witte kleur en worden dan fleet Wascht zc eens in een kom met water waarin een weinig Tintex (zwarte doos) Is opgelost Onmiddellijk worden zc weer helderwit. Tintex verft zc letterlijk wit Een paar dobbeltjes aan Tintex besteed zullen Uw witte wollen en zijden klceren altijd als nieuw houden. Binnen vijf minuten kant en klaar. Koopt nog heden een doos. Verkrijgbaar btj aOe drogtrira. Prijs per pakje f 0.35. Rondvraag. De lieer Castricum stelt een vraag betreffende een voorstel inzake de tarieven voor gas en electrlschen stroom. Wethouder Slingenberg zegt, dat bij de behandeling van de aanstaande begroottng de tarieven onder de oogen zullen worden ge zien. De heer Scholl zegt dat, nu de nood woningen op het Brouwersplein gesloopt zijn, het gcwenscht is. dat dit plein weer in een behoorlijken toestand wordt gebracht. Het is noodig, dat dit spoedig geschiedt, daar anders de kinderen in die omgeving dit plein hoe langer hoe meer als een blijvend gebied voor hun bemoeiingen gaan beschouwen. Daarom stelt hij voor, B. en W. uit te noodi- gen, maatregelen te nemen tot het doen aan leggen van een plantsoen op het Brouwers plein. Wethouder Gerritsz antwoordt, dat deze zaak spoedig onder de oogen zal worden ge zien. Te kwart voor zeven wordt de vergadering gesloten. Arendskerk 31 te Melbourne v. Rotter dam. Alhena 30 v. Las Palmas, Buenos Ayres n. Rotterdam. Almkerk p. 31 2 uur Suez, Rotterdam naar Australië. Breda 30 van Curagao naar Europa. Enggano 29 te Penang van Amsterdam. Ganymedes 30 van Willemstad n. Corpus Christ i. Grijpskerk 30 te Marseille, Beira naar Rotterdam. Gelria (vacantierels) p. 31 Portsmouth. Gemma 31 te Rotterdam v. A'dam. Gelria (vacantiereis) p. 31 2 uur. 15 m. Dungeness. Gorontalo 30 20 uur van Suez, Rotterdam naar Australië. Garoet 29, 18 uur v. Oran, Batavia naar Rotterdam. Indrapoera p. 31 11 uur Ouessant. Insulinde p. 31 7 uur Kaap Guardafui, Ba tavia naar Rotterdam. Johan de Wltt, 31 van Suez, Amsterdam n. Batavia. Johan de Wit 30 te Port Said, Amsterdam naar Batavia. Kota Radja p. 31 1 uur Suez, Rotterdam naar Australië. Modjokerto 31 te Singapore. Menado 31, 3 uur te Suez v. Proboüngo. Medan 31 8 uur van Port Said, Bassein n. Hamb. Nljkerk 29 v. Mosselbaai n. P. Elizabeth. Nijkerk 30 te Algoabaai v. Mosselbaai. Oranje Nassau 29 v. Trinidad naar Madei ra. Procyon 30 van Rio Janeiro, Rotterdam n. B.-Ayres. Rijperkerk 29 van Beira naar Rotterdam. Ridderkerk 30 van Algiers, Bombay naar Rotterdam. Stuyvesant 31, 9 u. 40 m. 80 mijl West van Nordeich, Amsterdam naar Hamburg. Schiekerk p. 31 Gibraltar, Calcutta naar Rotterdam. Sibajak 31 van Batavia naar Rotterdam. Sitoebondo 31 1 uur te Antwerpen, Rotter dam naar Batavia. Telamon 29 te Porto Rico van Amsterdam. Tapanoeli 23 tc Philadelphia van Batavia. IJstroom p. 31 Gibraltar, Beira naar Rot terdam. Zeelandia 30 van Rio Janeiro, Buenos Ayres naar Amsterdam. Zosma 30 van Marseille, Japan naar Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11