TER HAAGSCHE CONFERENTIE BUITENLANDSCH OVERZICHT Snowden en de ondeelbaarheid van het plan Young OFFICIEELE VOORSTELLEN INZAKE ENGELAND-EGYPTE. GEZANTEN IN LONDEN EN CAïRO. PUROL HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG DERDE BLAD 7 AUGUSTUS 1929 De Functies der Int. Bank. De verdeeling der annuïteiten onaannemelijk' Effect zeer ernstig voor sommige landen. Philip Snowden, Belinfantë seint ons: In de Dinsdagmiddag gehouden volledige conferentiezitting heeft de Engelsche minis ter Snowden allereerst het woord genomen ten einde op te merken, dat het z.i. voor den goeden gang van zaken ter conferentie aan beveling verdiende, een algemeene discussie aan de benoeming van commissies vooraf te doen gaan. Men stemde hierin toe, waarop Snowden zelf de algemeene beraadslagingen opende. Hij erkende onomwonden, dat in het op de deskundigen-conferentie te Parijs vastgestelde rapport staat, dat het een on deelbaar geheel is, doch hij gaf te kennen, bevreesd te zijn, dat men, zoo men de voor stellen gelijk ze te Parijs geformuleerd waren aanvaardde, met een zeer orifioudbaar en in sommige opzichten vol tegenstrijdighe den zijnd stuk te doen zou krijgen. Wat het hoofdbestanddeel van Young-plan betrof de vaststelling van het totaal be drag aan annuïteiten door Duitschland te be talen waren z.i. geen moeilijkheden te verwachten om dienaangaande algemeene overeenstemming te verkrijgen, r De Britsche regeering, aldus Snowden ver der, is van oordeel, dat de vastgestelde an nuïteiten de Duitsche betalingsmogelijkheid niet te boven gaan. Als een gelukkige ver andering diende men ook nog te beschou wen, dat door het Young-rapport het totaal der annuïteiten was vastgesteld en Duitsch land nu dus weet wat het te betalen heeft. De zekerheid voor de bepaling berust thans op een plechtiglijk door Duitschland aan vaarde regeling, hetgeen een afwijking is van het verdrag van Versailles, waarin im mers die zekerheid op eigendommen en in komsten van Duitschland gebaseerd is. Zoo er zich een moeilijkheid zou voordoen, zou ze niet gelegen zijn in de moeilijkheid voor Duitschland om het voor betaling noodige geld te vinden, doch veeleer in de transfer- aangelegenheid. De Britsche regeering ver heugt zich hartelijk over de afschaffing van de controle op de Duitsche financiën. Er zijn eenige waarborgen in geval van in ge breke blijven van Duitschen kant, wat, naaf Snowden hoopte en geloofde, niet voor zou komen"; dat de sancties verdwenen waren begroette hij eveneens met blijdschap. Voor zoover wij verstaan wat door de des kundigen wordt voorgesteld, zullen de be voegdheden der Bank verre gaan buiten die van een clearing-house" voor herstelbeta lingen. Men zal de functies van deze bank zeer zorgvuldig later moeten nagaan. Vervolgens kwam hij tot kwesties van meer te betwisten aard. De Britsche regee ring maakte geen bezwaar tegen het bedrag van de annuïteiten maar wel tegen het voor stel om het bedrag in twee categorieën te verdeelen. Zoolang als de voorgestelde an nuïteiten werden betaald, deed dit er niet erg toe, omdat alle naties haar geld kregen, maar de onvoorwaardelijke annuïteiten brachten met zich mede een recht van con versie, realisatie of commercialiseering en kregen daardoor grooter zekerheid dan de voorwaardelijke annuïteiten. De Britsche regeering nu had beswaar te gen de voorgestelde verdeeling van deze an nuïteiten, volgens welke Frankrijk ongeveer 5 6 van de onvoorwaardelijke annuïteiten zou krijgen. Italië zal een zeer belangrijk bedrag krijgen, ongeveer twee millioen pond per jaar, dat veel grooter is dan het ont ving onder het Dawesplan. Er blijft dan een volmaakt te verwaarloozen bedrag over, ter verdeeling onder de andere crediteuren- mogenaheden. Spreker hoopte, dat men hem zou verge ven, wanneer hij hierover oprecht en zonder omwegen sprak. Deze verdeeling is volkomen onaannemelijk, en de deskundigen hebben niet de minste poging gedaan om ze te ver klaren, te rechtvaardigen of te verdedigen. De Britsche regeering hechtte de grootst mo gelijke beteekenis aan de voorgestelde wij ziging, welke is aangebracht in de verdeeling van de annuïteiten tusschen de verschillende crediteuren-naties, welke een afwijking vormt van de overeenkomst, die reeds be stond. Deze verdeeling is zeer in het nadeel van sommige crediteuren-naties en zeer in liet voordeel van andere. Groot-Britannië zal zeer ernstig lijden onder deze voorge stelde wijziging in de verdeeling van de an nuïteiten, en sommige der kleinere naties zuilen daaronder eveneens lijden. Dit is in één opzicht zeer te betreuren, omdat deze kleine naties, waajvan thans verzocht wordt een offer in hun percentages te brengen, niet vertegenwoordigd waren op de confe rentie van deskundigen. Dit is de eerste maal, dat het denkbeeld is geopperd, dat er zou worden afgeweken van de percentages, vastgesteld in Spa. Spreker haalde vervolgens art. 237 van het Verdrag van Versailles aan, volgens hetwelk, indien de percentages eenmaal waren vastgesteld, daarin geen verandering zou worden ge bracht. De percentages van Spa waren 9 jaren geleden vastgesteld. Sindsdien zijn er acht conferenties geweest voor herstel-beta lingen in den een of anderen vorm, maar dit is de eerste maal, dat het denkbeeld wordt geopperd, dat er een verandering of wijziging wordt gebracht in de destijds vastgestelde percentages. Bij het Dawesplan is deze kwestie nooit ter sprake gebracht en de deskundigen hadden geenerlei bevoegd heid krachtens hun opdracht van tusschen beide te komen in de bestaande regeling voor de verdeeling van de annuïteiten. Toen het Youngcomité werd aangesteld was men het er onder de voornaamste crediteu- ren^mogendheden over eens, dat het zich niet zou bemoeien met de percentages van Spa. Het effect van de verminderingen is zeer ernstig voor sommige landen, die in het geheel geen deel hebben in het voor realisa tie vatbare deel voor annuïteiten. Groofc- Brittannië zal volgens het voorgestelde plan 48 millioen mark per jaar verliezen. Frankrijk zal boven het 5/6 gedeelte van de onvoorwaardelijke annuïteiten, dat het zal ontvangen, 107 millioen mark winnen. Italië 'wint 36,8 millioen mark; België wint 12.2 millioen mark; Japan, Servië, Griekenland, Roemenië en de Vereenigde Staten zullen allen een klein bedrag verliezen. Wij hebben •aan de Vereenigde Staten van Amerika een som van 115 millioen pond sterling betaald, waardoor de interest op onze schuld, welke thans 200 millioen pond sterling bedraagt, is vergroot, voordat wij nog eenige betaling hadden ontvangen van onze debiteuren op hun schulden aan ons. Naar raming zal, wanneer deze schaal wordt aanvaard, Groot-Britannië alleen zijn schuld aan de Vereenigde Staten gedekt zien. Maar men bedenke, dat daarbij geen rekening is gehouden met den achterstand van 200 millioen pond sterling, die verschul digd zijn aan Groot-Brittannië, volgens de bepalingen van de nota van Balfour. Vervolgens behandelde spreker de levering in natura, waaraan Groot-Brittannië groote beteekenis hechtte. Onze betrekkingen met Duitschland, zeide hij, zijn commercieel van zeer vriendschappelijken aard en zij mogen dit lang blijven. Maar desniettemin zijn wij scherpe concurrenten op de wereldmarkten. Daarom was de kwestie van leveringen in natura van zulk een groot gewicht. Het standpunt van Groot-Brittannië sa menvattende zeide spreker, dat het bezwaar heeft; lo. tegen de verdeeling van de voor waardelijke en onvoorwaardelijke annuïtei ten; 2o. tegen de wijzigingen van de percen tages van Spa; 3o. tegen de leveringen in natura. Ten slotte zeide spreker: Gij zult mij ver geven, indien ik met zoo groote beslistheid mij uitlaat over de verdeeling van de annuï teiten. Het Lagerhuis zou nooit willen toe stemmen in eenig verder offer van Britsche belangen ten dezen aanzien. Op dit punt zijn de partijen niet verdeeld. Wij zijn het hier over eens, en zooals gij allen Weet, zijn alle' partijen in Groot-Britannië het hierover eens. Wij zijn bereid om schoone lei te maken met alle internationale schulden en alle her stelbetalingen. Dat was beloofd in de nota van Balfour. Dat was ook de verklaring van onze partij, voordat wij aan het bewind kwamen. Maar zoolang als herstelbetalingen geschie den en in ontvangst worden genomen en zoolang als schulden moeten worden betaald, zal Groot Brittannië er op moeten aandrin gen, dat Groot Brittannië te dezen aanzien fair behandeld wordt. Het was zijn vurig ver langen, deze conferentie tot een succes te maken, en hij hoopte oprecht, dat zij een definitieve regeling zou tot stand brengen van deze langdurige en moeilijke kwestie. In de gisteren gehouden voltallige zitting van de conferentie is besloten, dat het voor zitterschap van dergelijke zittingen bij toer beurt zal worden bekleed door de leiders van de delegaties der zes uitgenoodigde mogend heden. Tot secretaris-generaal is benoemd sir Maurice Hankey, secretaris van het Engel- sche Kabinet. Vanochtend 10 uur zal weer een besloten bijeenkomst der voltallige conferentie plaats hebben. De openïngsvergajiering der conferentie is gistermorgen ook bijgewoond door den Ame- rikaanschen waarnemer, den heer Wilson, verbonden aan de Amerikaansche ambassade te Parijs, die niet aan de conferentietafel, doch in een der banken, in de nabijheid der Britsche delegatie, zat. DE PLENAIRE OPENINGSZITTING. (Van onzen parlementairen correspondent.) Den Haag, 7 Augustus. In aansluiting op het verslag in de cou rant van gisteren nog het volgende: Wie in gewone tijden de zaal van de Eerste Kamer binnenkomt wordt getroffen door de plechtigheid en de waardigheid van het in terieur, door de harmonieuse rust van het geheel,architectuur en schildering, overhuifd beide door mooi licht. Het was gistermorgen niet mogelijk onder den indruk te komen van die schoone har monie. De rhytmische lijnen waren verbro ken. Het geheele maakte een rammeligen in druk. Beneden in de zaad waren tallooze stoe len bijgezet, het geheele middengedeelte was ingenomen door een groote ronde tafel, waaromheen de groene stoelen uit de Rid derzaal een plaats hadden gevonden. De tribunes deden rauw aan door de planken stellages, waarop de pers en de photografen en de filmopnemers een plaats hadden ge vonden. Op de gereserveerde tribunes waren zitplaatsen (zonder lessenaars overigens) voor de buitenlandsche pers, op de publieke tribune staanplaatsen voor de Nederlandsche pers. Te half elf inspecteerden hooge ambte naren van Buitenlandsche Zaken of alles in orde was. Langzaam stroomde toen, tegelijk met de tribunes de zaal vol en voller tot over vol. Eerst kwam Henderson binnen, die met en kele nijdige rukken een depêche openscheur de. Spoedig daarop Snowden, moeilijk zich voortbewegend op twee stokken, dan de En- gelsche gezant. En toen deze binnen was, wrong zich heel de conferentie met alle ge delegeerden door de deur, Overvol werd 't zitplaatsen waren er niet genoeg. Velen der adviseurs en experts moesten blijven staan. Ook de gezanten waren aanwezig o.m. de internuntius Mgr. Schioppa. De delegaties zochten haar zitplaatsen te elf uur. Er kwam een overzicht, de koppen maakten zich los uit hunne omgeving. Daar herkenden wij de voornaamste man nen, die in de laatste jaren pogingen doen, con amore of met tegenzin, om den oorlog te liquideeren in tallooze conferenties. Deze Haagsche conferentie is na Versailles de vijf- en-dertigste. Het gaat bij deze gelegenheid eigenlijk niet om het negatieve van de li quidatie van den oorlog, maar om het posi tieve van de organisatie van den vrede, zoo als Jhr. Beelaerts van Blokland het zeide. Daar zagen wij de groote figuren, die als verbeeldingsmenschen tot nu toe voor ons leefden, figuren, waarvan men hoorde en las, en zich natuurlijk een voorstelling vormde, maar die wij nu in de gelegenheid waren in levenden lijve te aanschouwen. Jhr. Beelaerts nam den presidentszetel in. Om kwart over elf opende hij de vergade ring om enkele oogenblikken aandacht te verzoeken „pour nos amis, les photographes Daar klikten de apparaten en ratelden de filmtoestellen. Alle gezichten hieven zich naar boven, verstrakten even, kwamen in den plooi. Daar zat rechts van Jhr. Beelaerts Briand. Vriendelijke, zachtmoedige kop, ernstig, in de puntjes gekleed, heelemaal niet den in druk makend van een bohémien, zooals men hem zoo gaarne afteekent. Ook toen hij sprak was er niet dat vurige, meesleepende in houding, gebaar en intonatie, dat wij verwacht hadden. Slechts een enkel maal onderstreepte hij met een sober armgebaar een nadruk vereischende passage. Toch een groot genot was 't Briand te hooren spreken, zóó soepel en zóó welluidend. Naast Briand breed-uit, patriarchaal Ché- ron, dan Loucheur, sphinxachtig, zijn karak ter niet blootgevend. Naast Loucheur de Belg Jaspar, roode kop omhuifd door een zilver witte haardos, ongeduldig mensch. Veel ver fijnder is de schrandere om niet te zeggen sluwe kop van Hymans. Weinig bijzonder is de figuur van den Belgischen minister ba ron Houttain. Door iedereen met aandacht beschouwd als vooraanstaande persoonlijkheid zat naast den laatsten Belg Dr. Stresemann. Kleine man, mager, zijn pak zat slof en te ruim. Blijkbaar is Dr. Stresemann nog niet vol komen hersteld van zijn ziekte van verle den jaar. Geen soepele stem, geschikt voor alle gevoelsnuances, toch weet hij te pakken, wanneer hij een eensgezind economisch-één Europa teekent. Een uitmuntend improvisa tor. De handdruk, dien bij de begroeting Stre semann en Briand wisselden was zeer har telijk. Stresemann was vergezeld door Hilfer- ding, die een eenigszins ruwen indruk maakt door den veel keuriger minister Cur- tius en het onverbeterlijke leeraarstype Dr. Wirth. Naast de Italiaansche delegatie, levendig en hoffelijk, zonder markante persoonlijk heid, zat Venizelos, guitig-ironisch de zaal en zijn menschen rondkijkend vanachter blikkerende brilleglazen, ze alle wegend. Bleek gelaat, wit baardje, opvallende per soonlijkheid. Daar zaten verschillende der delegaties van de kleinere landen Tsjechen (Benesj was er niet) Roemenendan de groep der Japanners met den blijkbaar wilskrach- tigen, intelligenten Adatsji aan het hoofd. Naast de Japanners de Britten, die links van Jhr. Beelaerts gezeten waren. Het meest spreken de figuren van Henderson, keurig in de kleeren, maar de kop van burgerlijke makelij, geen gemakkelijk heerschap blijk- boor en Snowden, den intellectueel, den cerebralen mensch allereerst, met het gewel dige voorhoofd en de groote hersenkas. Zijn woord tot Jhr. Beelaerts klonk zeer formeel en wat naïef, toen hij het had over de net heid van de straten en de schoonheid der Haagsche architectuur. Hilariteit wekte hij op, toen hij Nederland gelukkig roemde, dat het niet aan de beraadslagingen behoefde deel te nemen. Inderdaad want gemakke lijk zullen de delegaties 't niet hebben. Welke bezwaren moeten al niet overwonnen worden om tot een goed presidium te komen! Het geheel van de openingszitting was niet geestdriftig, niet enthousiast, er was geen stemming. Zooals men dat toch gaarne wenscht. Maar wij vergeten niet, dat de delegaties aan conferenties gewend zijn: het nieuwtje is er voor de heeren af. En waar schijnlijk is nuchtere zin een betere waar borg voor welslagen dan stemmingsvolle redevoeringen. Bewondering moet men hebben voor de tolken, die de al'improviste uitgesproken re devoeringen stenografeeren, om ze daarna vloeiend (één der tolken vertaalde heele pas sages uit het hoofd!) en direct weer te ge ven in de gewenschte taal. Er werd voorloopig geen tweede plenaire 1 zitting verwacht. Ingrijpende veranderingen. Egypte lid van den V. B. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Ter publicatie in de bladen van Woensdag morgen wordt de tekst gepubliceerd van de voorstellen tot het verkrijgen van een over eenkomst inzake de tusschen Engeland en Egypte hangende kwesties. Omtrent deze voorstellen zegt Henderson in zijn begelei dende nota, dat de Engelsche regeering be reid is ze aan het parlement voor te leggen ten einde te komen tot afsluiting en ratifi catie van een verdrag, dat deze voorstellen van kracht zou doen worden. De voorstellen zijn de volgende: lo. de mi litaire bezetting van Egypte door Britsche troepen wordt geëindigd. 2o. Een alliantie wordt gesloten tusschen beide landen ter be vestiging van hunne vriendschap, hartelijke verstandhouding en goede betrekkingen. 3. Egypte, dat verlangend is, lid te worden van den Volkenbond zal onder de in artikel 1 van het covenant gestelde voorwaarden een re quest indienen tot toelating tot den Volken bond hetwelk zal worden ondersteund door Engeland. 4. Ingeval een conflict met een derden staat een situatie te voorschijn roept, die 'n breuk met dezen staat mogelijk maakt, zullen de beide contracteerende partijen sa menwerken ten einde een regeling van ge zegd conflict te verkrijgen door vreedzame middelen in overeenstemming met het Vol- kenbondscovenant en alle andere nationale verplichtingen die op dit geval van toepas sing zijn. 5. Elk der beide landen neemt op zich om in vreemde landen geen houding aan te nemen, die niet in overeenstemming is met de alliantie of die moeilijkheden zal scheppen voor de andere partij. Te dien einde zullen zij elkanders politiek in vreemde landen niet tegenwerken noch eenige overeenkomst van politieken aard af sluiten met een derde macht die schade lijk zou kunnen zijn voor de belangen der andere partij. 6. Engeland erkent, dat de ver antwoordelijkheid voor leven en eigendom van vreemdelingen in Egypte in den vervol ge op de Egyptische regeering berust. De ko ning van Egypte zal de nakoming van zijn verplichtingen te dien opzichte op zich ne men. 7. Mocht ondanks de termenyan para- graaph vier een der beide contracteerende partijen in oorlog geraken, dan zal de an dere partij hem onmiddellijk te hulp komen in zijn kwaliteit van bondgenoot. In het bij zonder, zal de koning van Egypte in geval van oorlog of oorlogsbedreiging Engeland alle faciliteiten verleenen op Egyptisch grond gebied en allen bijstand dien hij in zijn macht heeft inclusief gebruik van zijn havens, vliegvelden, en communicatie-middelen. 8. Met het oog op de wenschelijkheid van ge lijkheid in training en methoden tusschen de Egyptische en Engelsche legers neemt de koning van Egypte op zich, dat, mocht hij het noodig achten buitenlandsche militaire instructeurs in dienst te nemen, deze zullen worden gekozen uit Engelsche onderdanan. 9. Ten einde de bescherming te verzekeren en te vergemakkelijken van het Suezkanaal, dat een essentieel verbindingsmiddel vormt tusschen de verschillende deelen van het Britsche Rijk machtigt de koning van Egyp te den Koning van Engeland te handhaven op Egyptisch gebied in nader overeen te ko men localiteiten ten Oosten van 32 graden OL. die troepen, die de koning van Engeland noodig oordeelt voor dit doel. De aanwezig heid van deze troepen zullen in geenendeele een bezetting-vormen en zullen op geenerlei wijze de soevereine rechten van Egypte be- nadeelen. 10. Het Egyptische gouvernement zal bij het in dienst nemen van buitenlandsche be ambten als regel Britsche onderdanen aan nemen. 11. De koning van Engeland, erkent, dat het capitulatoire regiem, dat thans in Egypte bestaat niet langer in overeenstemming is emt den geest van den tijd en met den tegen - woordigen toestand van Egypte en neemt dien overeenkomstig op zich om al zijn in vloed te gebruiken bij de machten, die in het bezit zijn van capitulatoire rechten in Egypte om onder voorwaarden, die de wet tige belangen van buitenlanders zullen veilig stellen, de overdracht daarvan te verkrijgen op gemengde rechtbanken der bestaande consulaire hoven en toepassing van de Egyo- tische wetgeving op vreemdelingen. 12. De koning van Engeland zal aan het hof van den koning van Egypte worden ver tegenwoordigd door een behoorlijk geaccre diteerd ambassadeur en de koning van Egypte zal den vertegenwoordiger van den koning van Engeland den hoogsten diploma - tieken rang aan zijn hof reserveeren. De ko ning van Egypte zal aan het hof van St. James worden vertegenwoordigd door een ambassadeur. 13. Onder voorbehoud van de vrijheid De receptie in de Ridderzaal. Maandagavond half tien heeft de Neder landsche regeering ter gelegenheid van de opening van de conferentie een druk be zochte receptie gegeven in de Ridderzaal, welke was versierd met tapijten, palmen- groepen en bloemen. Op de galerij, die door draperieën aan het oog was onttrokken, luisterde de Kon. Mil. Kapel de soiree op, meldt de N. R. c. De gasten werden ontvangen door den mi nister van buitenlandsche zaken; voorts wa ren aanwezig de ministers van arbeid, han del en nijverheid; van Waterstaat; van Jus titie; van onderwijs, kunsten en weten schappen en van koloniën. Zeer vele leden van de delegaties der con- Haag en vele bekende personen uit de toon aangevende kringen, velen vergezeld van hun dames, waren aanwezig. O.a. werden opgemerkt de ministers van Staat mgr. No- lens, mr. Cprt van der Linden en jhr. mr. dr. van KannJoeek, de Tweede Kamerleden Co- lijn, Schokking en Snoeck Henkemans, de vice-president van den Raad van State, graaf van Lynden van Sandenburg. en Staatsraad mr. Limburg, de rechters in het Permanente Hof van Intern. Justitie dr. Loudon en Hughes, generaal Insinger, en de burgemeester der residentie, mr. Patijn. In de zaal waren rijk voorziene buffetten aangericht. ferentie, verscheidene gezanten cn andere leden van het corps diplomatique in Deri nieuwe verdragen af te sluiten in de toe komst welke de overeenkomsten van 1899 wijzigen, komen de beide partijen overeen, dat de status van den Soedan zal zijn vol gens de genoemde conventies. Dienovereen komstig zal de gouverneur-generaal voort gaan om ten behoeve van beide contractee rende partijen de macht uit te oefenen hem bij gezegde conventies gegeven. 14. Geen van deze voorstellen heeft de bedoeling of mag op eenigerlci wijze de rechten of verplichtingen benadeelen die voortvloeien of kunnen voortvloeien voor de contracteerende partijen uit het convenant van den Volkenbond of het Kellogpact. 15. Ieder geschil betreffende de toepassing of interpretatie van deze voorstellen, die de partijen niet kunnen regelen in directe on derhandelingen zullen behandeld worden overeenkomstig het convenant van den Vol kenbond. 16. Na verloop van 25 jaar van het van kracht worden van het verdrag af sal te allen tijde een wijziging van de termen, zoo deze gewenscht kunnen voorkomen onder omstandigheden, zooals zij dan kunnen be staan .kunnen worden uitgevoerd. Een korte nota betreffende de minderhe den erkent, dat deze aangelegenheid in het vervolg de uitsluitende zaak zal zijn van de Egyptische regeering. Ten slotte verklaart de Britsche regeering zich bereid om een voorstel voor 't terugkeeren van 'n Egyptisch bataljon naar den Soedan gelijktijdig met het terugtrekken van de Engelsche troepen uit Cairo gunstig in overweging te nemen. Nu begrijpt men eerst recht de hevige opwinding die zich van het Engelsche Hoo- gerhuis meester maakte toen er geïnterpel leerd werd over Lord Lloyd's ontslag, dit ontslag was de bevestiging van de veronder stelling dat de Arbeidersregeering gereed was met nadere plannen, te naanzien van een algeheele wijziging in de betrekkingen met Egypte, wijzigingen waarmede de con servatieve senatoren zich natuurlijk geens zins vereenigen konden, temeer, daar het Hooger- noch het Lagerhuis vóór Lloyd rijn ontslag kreeg geraadpleegd waren. L. A. De Engelsche katoenarbeiders weigeren te onderhandelen, i In een te Manchester gehouden gedelgeer- denvergadering van den katoenspinners- bond werd de aanbeveling van'het bestuur om de onderhandelingen te heropenen ver worpen. De eerstvolgende dagen is er nu op onderhandelingen geen kans, Kans op Lord Derby's bemiddcling?i Door de verwerping door de organisaties van textielarbeiders in Lancashire van het voorstel om voort te gaan met onderhande lingen met de werkgevers, is de toestand in het gebied van de uitsluiting aanzienlijk verscherpt. Men hoopt thans, dat Lord Der by, die in dit gebied grooten invloed heeft, dezen zal aanwenden voor het aanbieden van zijn bemiddeling tusschen beide par tijen. Gisteren zijn wederom tachtig bedrij ven gesloten, waarin in totaal 1300 arbei ders werkzaam waren. Als Maxton eens premier was. Het Lagerhulslld James Maxton, de extre mistische voorzitter van de Engelsche Onaf hankelijke Arbeiderspartij (de I. L, P.), heeft ter opening van een vacantiecursus te Wel- wyn, een uiterst-vinnige critick geleverd op de Arbeidersregeering, aldus het Hbld. Hij stelde de vraag, of ook maar een mensch geprofiteerd had van het feit dat er sedert de laatste paar maanden een Arbeidersre geering aan het bewind was en beantwoord de deze vraag als volgt: Ik ken niemand, be halve dan twee moordenaars, die gratie hebben gekregen. Hij verklaarde dat de L L. P. niet bereid was, eeuwenlang op het so cialisme te wachten, niet door bloed te wa den naar een betere maatschappelijke orde. Hij maakte er de regeering een scherp ver wijt van dat zij schier onmachtig was, iets te doen in de crisis in de katoenindustrie van Lancashire en legde haar verder ten laste dat zij haar stem voegt bij de stem van degenen, die zeggen dat het niet moge lijk is reeds thans de dingen te doen, waar in zij beweert te geloóven. Maxton zag er geen heil in, het stilzwijgen te bewaren en een niet-kritische houding aan te nemen, omdat een Arbeidersregeering aan het be wind is. Hfj en andere Lagerhuisleden, die industrieele districten vertegenwoordigden, schaamden zich, voor hare kiezers te ver schijnen, omdat zij niet geloofden dat de belosten die zij namens de Arbeiderspartij hadden gegeven, werden ingelost. De I. L. P. moest de publieke opinie bewerken, die de regeering zou dwingen, de gegeven beloften na te komen, in het bijzonder wat betreft de verschaffing aan iedereen van een inko men, dat verhongering verhindert en de vrees voor verhongering wegneemt. Op de vraag wat Maxton zelf zou hebben gedaan indien hij in de afgeloopen twee maanden premier zou zijn geweest, ant woordde hij dat hij ervoor zou hebben ge zorgd. dat de werkloozen een behoorlijke toelage zouden hebben gekregen, dat hij Trotzki tot Engeland zou hebben toegela ten, dat hij Rusland direct zou hebben er kend, dat woningsubsidie op haar oorspron- kelijken grondslag zou hebben hersteld en den schoolplichtigen leeftijd onmiddellijk zou hebben verhoogd. De .Daily Herald" dient Maxton voor deze rede een scherpe berisping toe. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Ct». per regel. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9