buitenlandsch overzicht answers answers; Vergaderingen der politieke- en economische commissies. DE MOEILIJKHEDEN IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE. DE SPANNING TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND TERUGGEKEERD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1929 DERDE BLAD Herstelconferentie SNOWDEN herhaalt zijn bezwaren. Doch volgens CHÉRON is het onmogelijk de verdeeling der annuïteiten aan te tasten. Is de commissie der ontruiming van het Rijnland goed gezind? Sensationeele berichten omtrent het communisme in Columbia Zitting der politieke commissie 's-Gravenhage, 8 Augustus. Het officieele communiqué over de zitting der politieke commissie van hedennamiddag luidt als volg' De politieke commissie is te 4 uur bijeen gekomen onder voorzitterschap van den heer Henderson. Zij is samengesteld als volgt: Duitschland: Stresemann en Wirth. België Hymans en Van Langenhove. Frankrijk: Briand en Berthelot. Engeland: Sir Eric Phipps en Noel Baker. Italië: Dino Grandi en de markies Durazzo. Japan: Adatsji en Hirota. De heer Henderson heeft de zitting ge opend, er aan herinnerende, dat de com missie haar werkzaamheden moet baseeren op de resolutie van Genève van 16 September 1928. Hij heeft den wensch uitgesproken, dat de arbeid der commissie snel zal vorderen en den nadruk gelegd op het belang, die de resultaten voor de toekomst zullen hebben. De heeren Briand en Stresemann hebben om beurten hun zienswijze inzake het alge- meene vraagstuk der ontruiming van 't Rijn land en betreffende den band tusschen den arbeid der politieke en die der financieele commissie gewezen, overigens, de een zoowel als de ander getuigende van hun wil om pract.ische besluiten te nemen en zich zoo noodig op de hulp der experts te beroepen. De commissie zal morgen te 4 uur weer bij een komen. In de Duitsche persconferentie is over de zitting der politieke commissie van de Her stel-Conferentie van hedenmiddag ongeveer het volgende medegedeeld: De voorzitter, Henderson heeft aan de commissie als program voorgelegd: lo. de ontruiming van het Rijnland; 2o. de „Com mission de constatation et de conciliation" welke den 6en Juli te Genève werd mgesteld. De zitting werd te zes uur gesloten en zal vandaag te vier uur worden voortgezet. Er werd besloten, voor de technische vra gen betreffende de ontruiming van het Rijn land een sub-commissie in te stellen, welke zoo spoedig mogelijk aan den arbeid zal gaan en welke zich uitsluitend zal bezig houden met vragen als het transport der troepen, de overgave van gebouwep e.d. Hoe deze com missie zal zijn samengesteld is nog niet be kend, doch zij zal waarschijnlijk wel beperkt blijven tot de vier betrokken mogendheden. Frankrijk, België, Engeland en Duitschland. Uit het feit, dat deze sub-commissie is in gesteld en zoo spoedig mogelijk aan het werk zal gaan. mag geconcludeerd worden, dat de conferentie de ontruiming van het Rijnland niet slecht gezind is. De zitting der financieele commissie De financieele commissie kwam heden middag onder praesidium van Baron Houtart bijeen. Het officieele communiqué, daarom trent luidt als volgt: Na procedure-aangelegenheden afgehandeld te hebben ving de commissie met algemeene beraadslagingen over het Young-plan aan ten vervolge op de discussies die in de vol tallige vergadering der conferentie hadden plaats gevonden. De heer Ulrich stelde voor dat de financieele commissie zou overgaan tot het bestudeeren van de algemeene pun ten van belang voor de verschillende lan den aangezien het bovenal noodzakelijk was overeenstemming te bereiken. Deze punten betroffen: de bank, de ver deeling van de annuïteiten in voorwaarde lijke en onvoorwaardelijke annuïteiten,en de kwesties van de wijziging van de percen tages der leveringen in natura. Hij stelde daarom voor deze verschillende punten in de allereerste plaats te bestu deeren. De heer Titulesco behield het recht voor de Roemeensche delegatie voor, om op een later tijdstip de verklaring aan te vullen die hij in de volledige conferentie- vergadering had afgelegd. De heer Marin- kowitsj gaf een uiteenzetting van de bezwa ren, die zijn Regeering ten aanzien van het Young-plan zal formuleeren.. De heer Snowden bevestigde opnieuw de onmogelijkheid voor d'e Britsche regeering het rapport der deskundigen te aanvaarden, tenzij het wijzigingen zou ondergaan wat betreft de verdeeling der annuïteiten. Hij legde ook weer den nadruk op het belang voor Groot-Brittannië als een land van veel uitvoer in zake de kwestie van herstel- leveringen in natura. Hij stelde de vorming van een subcommissie van deskundigen voor die o.a. de herziening van den verdee- lingsgrondslag in overweging zou nemen, teneinde haar in overeenstemming te bren gen met de bestaande regelingen. De heer Chéron verklaarde dat het voor de Fran- sclie delegatie onmogelijk is Snowden's voorstel te aanvaarden. De deskundigen waren benoemd ingevolge de resolutie van Genève. Zij hebben hun taak volbracht en vijf van de zes mogend heden hebben hun voorstel goedgekeurd. Door een nieuwe verdeeling der annuïteiten voor te stellen laat Snowden het plan der deskundigen vastloopen. Dit voorstel is niet aannemelijk. Over de vraagstukken die het plan ter beoordeeling van de regeeringen heeft overgenomen is elke discussie moge lijk. Alle denkbeelden die niet raken aan het mechanisme van het plan kunnen in overweging worden genomen, maar er is geen denken aan een nieuwe verdeeling der annuïteitent te maken en met name weer in debat te brengen, hetzij het aandeel dat Frankrijk krijgt, hetzij den vorm waaronder haar dat is toegekend. De Fransche delega tie kan van dit, haar standpunt, dat duide lijk en klaar is, niet afwijken. De heer Pirelli gaf een kort overzicht van den door het deskundigen-comité onder nomen arbeid. Hij liet het licht vallen op den geest van onpartijdigheid en het gron dig karakter aan het voltooide werk. Hij bracht de verschillende oplossingen in her innering door hét comité-Young onder de oogen gezien, welke aanleiding gaven tot dis cussies en concessies over en weer. Na meer in 't bijzonder Italië's positie behandeld te hebben en na te hebben uiteengezet om welke reden de deskundigencommissie eenstemmig de Italiaansche verlangens, zij 't slechts ten deele. aanvaard had. bracht hij de verkregen voordeelen in herinnering en de opofferin gen, die elk land. Italië inbegrepen, zich had moeten getroosten. In antwoord op Snow den's rede maakte hij gewag van de voor deelen die Groot-Brittannië ingevolge de be palingen van het plan zal genieten Hij be sluit met een opwekking om het plan een stemmig aan te nemen en wees op de vruch ten die een verhooging der veiligheid en de algemeene stabilisatie zouden opleveren, met als gevolg een ontplooiing van den inter nationalen handel en een daarmee gepaard gaande afneming der werkloosheid. De heer J a s p a r sluit zich aan bij Pidelli's opwekking om tot overeenstemming te komen. Het ware een vergeefsch en onmoge lijk werk den arbeid der deskundigen over te gaan doen. De Belgische delegatie is be reid zekere ondergeschikte punten in nadere overweging te nemen, maar het Young-plan vormt een geheel dat men onmogelijk kan herzien zonder de grondslagen in een te doen storten. De heer Jaspar wil niet terugkomen op de offers die België gebracht en het leed, dat het doorstaan heeft, welke voldoende erkend en naar waarde geschat zijn. De weg dien de heer Snowden ons wil doen inslaan zou tot een impasse leiden. De heer Jaspar stelt voor den gedelegeerden tijd te laten om na te denken en daarom de voortzetting der alge meene beraadslagingen te verdagen. Te 6.30 n.m. wordt de zitting opgeheven. De volgende bijeenkomst wordt bepaald op Zaterdag 10 Augustus te 10 u. v.m. Ophelderende discussie. Naar wij nader vernemen, heeft heden aan het einde van de bijeenkomst van de poli tieke commissie van de herstel-conferentie voorzitter Henderson het resultaat der dis cussie tusschen Briand en Stresemann samengevat als een discussie, welke de situa tie tamelijk heeft opgehelderd. Onderlinge besprekingen. Naar aanleiding van de mededeeling, dat Venizelos hedenochtend een bezoek heeft ge bracht aan Briand. dient vermeld, dat hij wel de Fransche delegatie in het Hotel des Indes bezocht heeft, doch daar alleen heeft gesproken met de ministers Chéron en Lou- cheur, met wie hij speciaal de financiëele punten behandelde, welke Griekenland in teresseeren. Tsjecho-Slowakije en de Haagsche Conferentie. Onder voorzitterschap van den minister van buitenlandsche zaken dr. Benesj, is de commissie bijeengekomen, welke tot taak heeft advies uit te brengen over de quaesties welke verband houden met de deelneming van Tsjecho-Slowakije aan de Haagsche con ferentie. Het rapport, alsmede het aanwezige materiaal voor de deelneming aan de confe rentie, werden goedgekeurd. Het „Prager Tagblatt" meldt omtrent het rapport, door dr. Benesj uitgebracht, dat Tsjecho-Slowakije in alle schadevergoedings- quaesties met de staten der Kleine Entente in contact zal treden, teneinde zooveel mo gelijk op uniforme wijze op te treden. Tsjecho-Slawakije is op grond van het schema der verdeeling van Spa niet betrok ken bij de betalingen der annuïteiten. De hoegrootheid van de vorderingen op Duitsch land is weliswaar nog niet medegedeeld, doch kan op grond van een voorloopige schatting op 500 millioen papieren franken- worden geraamd. Tsjecho-Slowakije staat op het standpunt, dat zijn aanspraken ten opzichte van Duitschland, evenals zijn schadevergoedings- eischen op Oostenrijk, die intusschen slechts een gering bedrag uitmaken, benevens de aanspraken op Hongarije, die het grootste bedrag vormen, bij wijze van compensatie op de schadevergoedingsverplichtingen van Tsjecho-Slowakije, in mindering moeten worden gebracht. De Tsjecho-SlowaakscVe schadevergoedingsaanspraken op Oostenrijk en Hongarije zouden eerst ter sprake ge bracht worden als het tweede complex der schadevergoedingsquaesties, de niet-Duit- sche, aan de orde wordt gesteld, wat nog niet vaststaat. Daarentegen zullen in ieder geval de schadevergoedingsaanspraken op Duitschland behandeld worden. DINER VOOR DE ENGELSCHE DELEGATIE. De Engelsche gezant bij ons Hof heeft een diner aangeboden aan de leden der Engel sche delegatie ter Herstel-Conferentie, aan welk diner o.m. mede aanzaten Jhr. mr. Bee- laerts van Blokland, minister van Buiten landsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn, burge meester der Residentie en Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Uitstapjes voor de journalisten. In de Woensdag gehouden vergadering van de perscommissie voor ontspanning bleek, dat weer eenige belangrijke uitnoodigingen waren ingekomen o.a. voor Noordwij k, te ver binden met een bezoek aan de Kaag; verder voor het Westland, enz. Baron Krayenhoff deed de mededeeling, dat de Spoorwegen op de meest royale wijze extra-treinen ten be hoeve van de journalisten hebben aangebo den voor de te ondernemen excursies, meldt de N. R. C. GEVAARLIJKE ONTSNAPPING VAN ANTI-FASCISTEN. Prof. Carlo Rosseli Emilio, de voormalige Italiaansche afgevaardigde Lussu en de heer Nutti, een neef van den oud-premier van dien naam, die als tegenstanders van h,et fascistische regime naar een der Liparische eilanden bij Messina werden gedeporteerd, hebben weten te ontsnappen en zijn te Parijs aangekomen, aldus meldt het Hbld. Volgens het onder leiding van Turati staande anti fascistische nieuwsagentschap was hun ont snapping slechts mogelijk tengevolge van de zorgvuldige voorbereiding door en de per soonlijke hulpverleening van eenige Italiaan sche ballingen. De moeilijkheden waren voor al zeer groot, omdat zij voortdurend in het oog werden gehouden. Zoo werd b.v. Lussu steeds door vier politieagenten gevolgd. De drie anti-fascisten bereikten de Fransche kust dan ook eerst na een gevaarlijke en hoogst avontuurlijke reis. The popular Home Journal of Great Britain. The Journal that tells how Britishers lhre, think, work and play Splendid Stories 4 Bright Articles T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wederom is het aantal belangrijke berich ten uit het buitenland minimaal. De groote belangstelling is voor de Herstelconferentie. Een aantal verspreide berichten maakt ieder verder commentaar in deze rubriek overbo dig, Wij vestigen echter nog eens in het bij zonder de aandacht op de nogal onrust barende berichten betreffende de spanning tusschen China en Rusland. De bemiddelingspogingen in de Engelsche katoenindustrie. In het conflict in de katoenindustrie van Manchester is tot nog toe geen verandering gekomen. Volgens de berichten in de Engel sche bladen worden echter pogingen gedaan om tot arbitrage of bemiddeling te komen, waarvan men goede resultaten verwacht. Sir Edwin Stockton wordt genoemd als toekom stig bemiddelaar, die beider partijen zeer welkom zou zijn, daar hij grondig bekend is met het textielbedrijf en bekend staat als een man met een gezond oordeel. De Algemeene Raad van het Vakverbond heeft zich, nadat alle bemiddelingsvoorstel len vruchteloos gebleven waren, thans ook met het loonconflict in de katoenindustrie beziggehouden. Hij zal trachten de beide vak- vereenigingen der wevers en spinners te be wegen tot elkaar te brengen. Terwijl de arbeiders der spinnerijen wel bereid zijn over een zekere loonsverlaging te onderhandelen, hebben de wevers elke be spreking hieromtrent van de hand gewezen. Reuter verneemt officieel, dat de ver tegenwoordigers van den Alg. Raad van het Vakverbond heden, Vrijdag, naar Manches ter zullen gnan ten einde in contact te tre den met de vertegenwoordigers der Vakver- eeniging van arbeiders in de katoenindustrie. Onderhandelingen afgebroken. TOKIO, 8 Aug. Een telegram uit Man- sjoeli zegt, dat de directe besprekingen tus schen China en Rusland afgebroken zijn; de Chineesche gedelegeerden zullen Vrijdag naar Nanking terugkeeren. Uit Charbin wordt gemeld, dat de hervat ting der demonstraties van Russische vlieg tuigen boven Pogranitsjnaja en Mansjoeli er op wijst, dat de spanning tusschen Rusland en China weer is teruggekeerd. Voorts wordt bericht, dat Russische pantserauto's zich op dreigende wijze bij de grens vertoonen. Fransch burgemeester uit de communistische partij gezet. PARIJS, 8 Aug. (N.T.A.) Aan de „Temps" wordt uit Straatsburg gemeld, dat het be stuur der afdeeling Straatsburg der commu nistische partij den communistischen burge meester Huber en een zijner medewerkers wegens ernstige overtredingen der partij discipline uit de partij heeft gezet. Men be schuldigde hem, dat zij met de clericalen gemeene zaak hebben gemaakt, terwijl Huber aan Poincaré patriottische brieven zou heb ben gezonden en op den nationalen feestdag den Dom van Straatsburg zou hebben doen illumineeren. Men schrijft beiden de bedoe ling toe, dat zij een scheuring in de partij hadden willen veroorzaken. De Britsche troepen in Egypte. Omtrent het ontwerp-verdrag met Egypte, weet de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph nader te berichten, dat de Britsche troepen en luchtstrijdkrachten zul len worden teruggetrokken, doch dat de in Egypte gedetacheerde vaste Britsche troepen niet zullen worden verminderd. Van de zijde der Dominions is tot dusver slechts metter daad bezwaar gemaakt door de Australische regeering, waar de nieuwe overeenkomst in haar geheel weinig waardeering vindt. De oppositie blijft echter zwak omdat ook vol gens de nieuwe overeenkomst het Suez-ka- naal op voldoende wijze beschermd blijft. Daarom zijn ook van Indische zijde slechts zwakke protesten te verwachten. COMMUNISME IN COLUMBIA. De communistische agitatie in vele depar tementen van Columbia baart den autoritei ten groote zorg en zij nemen krachtige maat regelen om meester te blijven van den toe stand. In gevechten tusschen de politie en de communisten zijn, naar reeds werd ge meld. tien personen gedood en velen ge wond. Te Bucaromanga zijn omstreeks hon derd communisten gevangen gezet en voorts nog 30 op de kanonneerboot Colombia te Puerto Perrio, aldus het Hbld. Onder de papieren van een Boliviaansch agitator, Jose Gonzalez, die te Cartagena is gearresteerd, heeft men bolsjewistische pro pagandaliteratuur gevonden, alsmede pro clamaties, waaruit blijkt, dat de spoorwegen het speciale doel zijn van een algemeenen aanval op het bezit. Het departement Tolima is een broeinest van het communisme. Meer dan duizend communisten hebben daar deelgenomen aan het vernielen der particuliere eigendommen en het dooden dergenen, die tegenstand bo den. De Regeering heeft er troepen heenge zonden en beweert meester te zijn van den toestand, maar er loopt een gerucht, dat een afdeeling cavalerie, gedemoraliseerd door de propaganda, geweigerd heeft tegen de com munisten op te trekken. Generaal Arbelez. de leider der nationale politie, die een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand op de bananenplantages van het departement Santa Marta, rappor teert. dt de arbeiders aldaar onder den in vloed staan van agitators, die hen trachten over te halen wraak te nemen op de troepen wegens de door hen gespeelde rol bij het on derdrukken der staking van verleden jaar. Hij zegt te hebben vernomen, dat de United Fruit Cy. den verkoop harer uitgestrekte be zittingen in Santa Marta overweegt, tenein de haar werkzaamheden in het vervolg tot Centraal Amerika te beperken. Zulk een stap zou. volgens de „Times", een zeer ernstige zaak zijn voor Columbia, daar er uit zou blijken dat de Regeering niet in staat is de buitenlandsche belangen te verdedigen. „SPELEN MET VUUR?" In een hoofdartikel, dat getiteld is „Spelen met vuur", schrijft naar de Times uit Mel bourne verneemt, de Argus, dat de voorstel len voor een Engelsch-Egyptisch verdrag in Australië met geen geestdrift ontvangen zul len worden. Oogenschijnlijk zijn er tal van waarborgen, maar zij dragen voor het meeren deel meer een streclend. dan een practisch karakter. „Kan men Egypte vertrouwen?" zoo vraagt het blad. Duizenden en duizenden Australiërs hebben geholpen het in den oor log te verdedigen. Sindsdien zijn er Engel sche militaire en burgerlijke waardigheids bekleders vennoord. Het land, dat dit volk bewoont, beschouwt Australië als het. be langrijkste stuk van de verbindingswegen des rijks. Het blad geeft toe, zegt de N. R. Ct. dat de bescherming van den weg door het Suez- kanaal voor het oogenblik verzekerd is. maar voegt daaraan toe: „Als het ministerie Mac Donald de clausule toekent-, welke het inter nationaal Gerechtshof macht geeft twist punten inzake het verdrag te interpreteeren, is het mogelijk, dat. zelfs dit beet je gezag zal verdwijnen. Oppervlakkig beschouwd lijkt het verdrag veilig, maar Australië's achter docht is te diep geworteld om zelfs ook maar door het gewichtige document te worden ver dreven". HET UITBREIDINGSPLAN VAN VELSEN. BEZWAARSCHRIFT VAN VIJF RAADSLEDEN. De raadsleden F. P. Vermeulen. H. Hom burg, A. Krijger, A. ten Broeke en K. H. Tu- senius hebben aan Gedep. Staten verzocht, hun goedkeuring te onthouden aan het be sluit van den Raad der gemeente Velsen van 30 Juli j.l., waarbij werd gewijzigd en op nieuw vastgesteld plan I tot herziening van het oorspronkelijk, bij Raadsbesluit van 13 Juli 1924 vastgestelde uitbreidingsplan voor de Gemeente Velsen. Ter toelichting en ondersteuning van dit verzoek deelen de onderteekenaars van het verzoek mede dat het voorstel inzake het uit breidingsplan in den Raad in stemming is gebracht zonder dat aan den Raad gelegen heid werd gegeven in openbare vergadering één enkel woord over dit voorstel te spreken, of ook maar één woord te spreken over de vele en belangrijke bezwaarschriften, die van vele zijden tegen dit voorstel waren ingeko men. Adressanten zijn van oordeel dat ook al zouden Ged. St. van oordeel zijn dat daar mede formeel niet is gehandeld in strijd met de bepalingen van de Gemeentewet en het reglement van orde van den Raad der Gemeente Velsen. het toch niet toelaatbaar mag worden geacht, dat alle gelegenheid om in openbare vergadering over dit vitale be lang der gemeente te spreken, zonder meer wordt afgesneden, dat de belangen van adressanten geen onderwerp van openbare beraadslaging kunnen uitmaken, dat aan alle critiek het zwijgen wordt opgelegd en een minderheid in c'.c onmogelijkheid wordt gebracht in het openbaar belang van haar inzichten te doen blijken. Verder meenen adressanten ook nog de aandacht te mogen vestigen op het feit dat in het ontwerp-uitbreidingsplan, zooals dit in Augustus 1928 door B. en W. is ter visie gelegd, tot tweemaal wijzigingen zijn aange bracht, waarvan sommige zeer zeker van principieelen aard. Er is hier dus alle reden om te vragen of aangenomen mag worden, dat het gewijzigd uitbreidingsplan, zooals dit thans is aan genomen, hetzelfde mag worden genoemd als het ontwerp-uitbreidingsplan, dat in Augustus 1928 heeft ter visie gelegen. Verder heeft de heer Tusenlus het volgen de schrijven aan den Gemeenteraad verzon den: „Ter voorkoming van misverstand meen ik het volgende onder Uw aandacht te mogen brengen. In uw vergadering van Dinsdag 30 Juli j.l. heb ik gestemd vóór het voorstel Sluiters tot sluiting der debatten over het voorstel van den heer Vermeulen. Later bleek mij dat de Raadsmcerderhcid hiermede bedoelde het verhinderen van opening der debatten over het uitbreidingsplan, want van sluiting kan toch geen sprake zijn waar over dit uit breidingsplan nog niet een enkel woord in het openbaar werd gesproken. Waar het, zoo ver mij bekend is, in den Raad van Velsen nog nooit is voorgekomen dat een Raadsmeerderheid een minderheid heeft verhinderd, zelfs in eerste instantie, het woord te voeren, mocht ik toch niet ver wachten dat iedere discussie over een zoo geweldig ingrijpend plan, waarvan volgens mijn meening de financieele gevolgen voor ónze Gemeente funest zullen zijn, op geweld dadige wijze verhinderd zou worden. Het komt mij dan ook voor dat verschil lende Raadsleden, behoorende tot bovenge noemde meerderheid, met mij dezelfde ver gissing hebben begaan en ik kan dan ook niet anders doen dan u voorstellen gelegen heid te geven deze vergissing te herstellen*. m- -x c~v<« - -^v - Khi akmipm* Kopstukken ter Herstelconferentie, geteekend door Kelen. V.l.n.r.: Snowden, Henderson, Stresemann, Hilferding, Loucheur, Chéron, Briand.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9