HET LEVEN DM P@WiD$T¥M@W De kolonie van extra's in Hollywood. Ze blijven hopen en wachten.De „Bank der zuchten" en de „Club der ploeteraars". Het jaarlijksche Rumpus-bal. Een mop uit een Hollywoodsch filmblad: 1 Op een informatie-bureau: „Meneer, hoe kan ik bij de film komen? 3k heet Ignatio Umberto Delarosa Maraschi no Cherry, ik kom uit. „Beste Ignatio Umberto Delarosa Maraschi no Cherry, ga de straat op, zoek een bios coop, haal je portemonnaie uit 'je zak, koop een entreebiljet en je bent bij de film". Een mop, zooals er vele voorkomen in „The Extra", het blad van de Hollywood- sche figuranten of „extra's", een mop over de verhoudingen in Filmland. Een waarschu wing, dat het lang niet alles is in de wereld van Jupiter-lampen en camera's een plaatsje te veroveren, dat de pogingen veelal op een mislukking uitloopen. Er zijn genoeg verhalen van tegenwoor dige filmsterren, die vroeger modiste of ma troos, schoonmaakster of schoenpoetser, cas- sière of kellner, waren, om aan te toonen dat het wel eens gebeurt, dat iemand zonder er varing spoedig opklimt tot een der eerste krachten. Doch veelal strandt men op den drempel van een plaatsingbureau, veelal gaan de deuren van de studio nooit open voor een meisje dat toch zulk beeldig haar en toch zulke mooie oogen heeft, veelal blijven ze gesloten voor een jongeman, „waar alle meisjes op verliefd zijn", die zoo'n leuke snuit heeft. Doch er zijn menschen, die altijd blijven hopen, die weten vol te houden, die blijven wachten op d e kans. En zij krijgen kansjes, ze wachten, wachten, altijd maar door in hun cafés, bij de studio's, tot er eindelijk eens een hulpregisseur komt die hen ont dekt. Hij heeft iemand noodig die met een beetje schmink wel lijkt op een artiest die te veel dollars of goudmarken waard is, om zijn leven te wagen. De extra mag de ge vaarlijke toer doen, heeft een paar uur werk, verdient wat, en kan dan weer gaan wach ten. Of er komt een hulpregisseur, die twee honderd mannen noodig heeft, die in Chi- neezen gemetamorphoseerd kunnen worden. Ze komen in de studio, spelen in een massa scène, hebben één dag een buitenkansje en staan dan weer op straat. Menschen die het kunnen weten, zeggen, dat je een stapel bankbiljetten, een paar „stroopkwasten" en een dozijn „kruiwagens" moet hebben om een eenigszins behoorlijk plaatsje te krijgen in de filmwereld. Als ze het dan kunnen uitzingen, gaan ze maar naar de dure restaurants waar regisseurs en sterren komen, koopen ze kaarten van tientallen guldens voor nachtfeesten en bals om zoo contact met de „grooten" te krijgen. Door middel van connecties mogen ze de een of andere ster-van-de-eerste-grootte een handje geven en kunnen ze zich er op laten voorstaan, persoonlijke kennissen van die en die invloedrijke meneer of mejuf frouw zijn. Ze streelen de ijdelheid van een regisseur, van een ster, die zich gevlijd voelt, vriendelijk wordt en de kans op een behoor lijke rol opent. Maar zij die geen geld hebben, die niet zoet en lief kunnen doen, die soms veel ta lent hebben zelfs, zij blijven veelal buiten gesloten. Zij vormen de kolonie van extra's, die elke filmstad kent, van menschen, vol hoop, vol illusies vaak. Poverty Row, in de buurt van Sunset Bou CaliforniëAch, de tooverkracht van dit woord kennen wij eigenlijk niet meer. Als tegenwoordig op de aardrijkskunde-les de Vereenigde Staten van Amerika aan de beurt komen, leeren wij eenvoudig, dat Cali- fornië langs de kust van den Stillen of Grooten Oceaan ligt, dat San Francisco en Los Angelos er de voornaamste steden zijn- dat het klimaat er zoo heerlijk is, dat de landstreek zeker recht heeft op de benaming „het heerlijkste oord der wereld!" Veel meer echter krijgen wij van Californië niet te hooren of de onderwijzer moet in een erg grage praatbui zijn en iets willen vertellen over vroeger! Vroeger! Ja, vroeger, toen was het in Calï- fornië anders gesteld. Veertig en vijftig jaar geleden werd er in dit heerlijke land goud gevonden! Goud, puur en zuiver goud, zoo maar in den grond! Beseft gij wat dit zeggen wil? Men is straatarm, doch graaft een beetje in de har de of zachte aarde en haalt goud naar bo ven, waarvan elk kilogrammetje een waar de van vijftienhonderd gulden heeft, tien kilogrammen dus vijftien duizend gulden en zoo maar voort, een jaar lang goud graven en aldus snel, zeer snel, schatrijk wordend- Wég armoede, weg zorg! O, de tooverkracht van dit droombeeld is zoo machtig, dat bijna niemand in de ge- heele wereld daaraan weerstand bieden kan. Toen dan ook de eerste geruchten door Amerika gingen, dat in Californië goud ge vonden was, stonden de landverhuizers bij duizenden en duizenden op en trokken weg, over zee en over land, met vrouw en kinde ren of alleen, alles naar het goudland, het Paradijs op aarde Ach, hoe velen van al die duizenden heb ben Californië nooit bereikt en hoevelen van hen, die er wel kwamen, hebben er niets anders gevonden dan bittere ellende en te leurstelling! Het goud lag ook in Californië niet voor het grijpen, men moest het zoeken, moeizaam, dagen, maanden, ja soms jaren achtereen, eer men het vond. En als men het dan eindelijk vond was het dikwijls nog maar zoo weinig, dat het de moeite van het langdurige zoeken niet eens loonde En daar, waar geen goud was, daar waar men eindelijk de hoop moest opgeven, bleef niets anders dan de kale en harde rotsgrond waarop geen sprietje groeien wilde. Hoe gelukkig waren de paar Nederlandsche en Duitsche boeren, die ook naar het be loofde land trokken uit pure gouddorst, maar die. eenmaal daar, tot inkeer kwamen, toen zij een strook vruchtbare aarde vonden. Zij sloegen zich de handen voor het hoofd, hiel den vergadering met vrienden en vrouwen en vroegen zich af: zullen wij nog verder trekken, het gebergte in om in den kalen rotsgrond naar goud te wroeten, terwijl wij hier een stuk vruchtbaar land voor het grij pen hebben? Een stuk land waar alles op sroeien zal? Wie zegt ons dat wij het goud zeker vinden zullen? Niemand. Maar het is wel zeker dat onze kennis en onze vlijt hier mooi bouwland te voorschijn zal roepen! Zij dachten lang en worstelden weken ach tereen met zichzelve om de begeerte naar het goud, die in hun harten brandde, te ver drijven en.... zij overwonnen, die Nederlan levard in Hollywood is zoo'n extra-stad. Al is Hollywood Boulevard de weg waar je de meeste filmsterren ziet flaneeren en de laat ste mode„grillen" van Parijs of New-York kunt bewonderen, Poverty Row geeft die per kijk op de wereld van de film. Daar leven de extra s. En evenals de sterren lunchen bij Henry, waar ze komen om te zien en gezien te wor den, om te critiseeren en becritiseerd te worden; zoo hebben de extra's in „Dad Kel ly's Corned Beef Parlor" en in ..Raphael's Drug Store" hun verzamelplaatsen om te roddelen en zwaar te boomen. Ze hebben er hun eigen kranten, hun eigen clubs die meestal na eenige maanden op de flesch gaan omdat van een extra nu een keer geen dollars bij hoopjes te halen zijn. Poverty Row is goedkoop. De studio's zijn onoogelijke bouwsels. Het eten is goedkoop. De auto's zijn goedkoop, tweedehandsch. De kunst is er goedkoop. De pret eveneens. De „Club van de ploeteraars" is er, een groot gebouw, weinig mooi, maar gezellig. Toen de zaak 't vorige jaar over den kop dreigde te gaan heeft een ster, een der ge lukkigen, die vroeger ook het leven van Po verty Row gekend heeft, wat van zijn dol lars gegeven, en de Club is nu safe. Tegenover „Al Marsh's", een lunchroom, beroemd omdat er veel gepoft kan worden staat de „bank der zuchten" waar ver moeide, wanhopende extra's neerzijgen om uit te rusten en door collega's opgevroo- lijkt te worden. En omdat er veel afgetobde en wanhopige extra's zijn en evenveel die nog wat moed hebben gehouden, is de „bank der zuchten" het middelpunt van een open lucht sociëteit geworden. En men gedenkt er Al Marsh, die nu al anderhalf jaar gele den gestorven is, die zijn lunchroom meer hield uit liefdadigheids-overwegingen, dan om er geld te verdienen, die burgemeester van Poverty Row is geweest en die zoo po pulair was, dat bijna alle extra's van Pover ty Row hem maar zijn laatste rustplaats be geleidden. Daar ligt aan Poverty Row nog de oude Christie-studio, de studio waar ontelbaar vele gooi- en smijtfilms werden geboren, waar men alle mogelijke trucs toepaste om maar verschrikkelijk griezelige of dol-dwaze rolprenten te kunnen maken. En even ver der is de Chadwick-studio, waar het eerste groote bal van de extra's werd gehouden. Want de sterren hebben hun fameuze Wam- pas-ba! en dus moesten de lieden van Pover ty Row op denzelfden avond ook een grootsch festijn op touw zetten en stichtten zij het Rumpus-bal. Men hoefde geen en treebiljet van 25 dollar te hebben, iedere extra kon er vrij komen, eventueel met vrienden en vriendinnetjes. En 't werd zóó vol, dat van dansen haast geen sprake meer kon zijn. De extra's kwamen er in hun eenige cos- tuum een uitgebreide garderobe hebben ze niet en de meisjes die altijd in zwem pakjes figureeren werden op een rij gezet en door een jury beoordeeld. De taak van ders en Duitschers, Op een goeden dag stond er één man van zijn legerstede op. De zon was nog maar nauwelijks aan den horizont verschenen; maar hij had zijn besluit geno men, dien nacht. Hij ging naar zijn huifkar, zocht wat in al den rommel, welke hij en zijn gezin hadden medegebracht en een oogenblik later sloeg het eerste Hollandsche houweel den eersten kluit Californische aar de uit den grond. Deze boer was verstandig Hij had de begeerte naar- het goud uit zijn ziel gerukt en sloeg de handen uit om dat gene te grijpen, wat eens zijn heerlijk bezit zou worden, zijn eigen, welvarende boerderij.. Zijn vrouw weende groote tranen van louter dankbaarheid. Zij was met haar man mede- gekomen uit het verre Holland, maar zij had nog geen nacht rustig geslapen bij de gedachte dat zij een leven van avonturiers zouden gaan leiden, afgezien van het stomme geluk dat „goud" heet, maar nu zond zij een vurig dankgebed ten hemel omdat zij wist en zag, dat haar man zich naar den heilza- men arbeid toekeerde en.... boer zou blijven. En al de andere Hollanders en Duitschers, die het goede voorbeeld zagen, vlogen van hun legersteden op, grepen hun houweelen en begonnen als razenden in den vetten bouwgrond te arbeiden. Zij allen hadden het gevoel alsof er een zware last van hen was afgewenteld, nu eindelijk de onzekerheid om trent de toekomst geweken was en zij een doel voor oogen zagen, het groote doel: van maagdelijken grond zoo spoedig mogelijk welvarende boerderijen te maken. Een werk waarmede zij zich bij het nage slacht onsterfelijk zouden maken, want reeds binnen de vier jaren verrezen hun landerijen, zoo machtig en zoo groot als er in de geheele wereld geen andere gevonden worden Hoe anders zag het uit in de streken waar de echte gouddelvers zich hadden neergezet. O. ja. de eersten, die gekomen waren, die hadden het goud Zij hadden zonder hinder van andere hebzuchtigen lang kunnen zoe ken naar de geschiktste plekjes om te graven en zij hadden spoedig de paar rijke goud aders ontdekt. Ha, ha. voor die was het een klein kunstje om even rijk te worden binnen een maand waren zij de bezitters van millioenen. Zoo is het werkelijk ook gegaan. Deze eer stelingen, die het geluk in den schoot gewor pen kregen, doordat zij toevallig vlak in de buurt waren, toen het eerste goud gevonden werd. Met één slag waren zij rijk. konden zij eten en drinken, zooveel als zij maar wil-,, den. Helaas, de geschiedenis leert, dat de' meester hunner ook niet veel anders met hun goud hebben gedaan dan eten en drin kenVooral drinken! Ergens, aan de oevers van een klein beek je, dat springend en dansend door een rots bedding vloot, stond een eenvoudig houten blokhuisje. Daar woonde ook een gouddel ver, nog wel met een vrouw en twee kinde ren. Maar het was geen gewone gouddelver, een halve roover zooals die gewoonlijk waren, neen. integendeel, het was een deftig man. Een ingenieur uit Amsterdam, die het in het vaderland niet naar zijn zin had cn op het hooren van den eersten kreet „goud. de jury was (natuurlijk) moeilijk maar ein delijk werden Diana Daire. Liona Lombardy en Margarita May uitgekozen als de drie mooiste bathing-girls. Ze kregen prijzen be staande uit toiletartikelen en schminkdoo- zen. Ten slotte werd het kon niet anders een schoonheidskoningin uitgezocht, die als prijs een nieuw japonnetje en haar por tret op de voorpagina van „The Poverty Row Bugle" kreeg. En zoo leven ze daar bijeen in Poverty Row de extra's met hun zorgen en idealen, de meisjes die even mooi zijn en even goed spelen als Greta Garbo, Gloria Swanson, Clara Bow, de jongens die niet onder doen voor Tom Mix, Douglas Fairbanks, John Gilbert. En ze blijven wachten op d e kans, ze blij ven hopen, ook al worden ze lid van „Trou pers Ciub", de vereeniging van mannen en vrouwen dielanger dan dertig jaar ex tra zijn en oud werden in Poverty Row en omgeving. C. G. B. DE KLEUREN DER ZEE. Hoeveel vacantïegangers hebben al niet genoten van de kleuren der zee! Waarom is de zee vandaag blauw en mor gen groen? Deze vraag zullen zij zeker meer malen hebben gesteld. Waarom is zij den eenen dag loodkleurig en den anderen dag grijs als lei? Een groote massa water heeft, volgens de mannen der wetenschap, een blauwe kleur. Maar die kleur ondergaat vaak een verande ring doordat de kleur van de lucht verandert en door de samenstelling van den zeebodem. Wanneer men naar de zee kijkt ziet men vaak op een afstand van een kwart mijl van de kust een lijn die duidelijk twee kleuren afscheidt. Het water dicht bij de kust is groenachtig en dat aan de andere zijde van de lijn is blauw. Dit verschil wordt veroorzaakt door de diepte en den aard van den bodem der zee. Het zand vlak bij de kust is geel en dit geeft een groen schijnsel in het water; het groen wordt blauw naarmate de bodem van de zee naar beneden afloopt en de plantengroei op den bodem dichter wordt. Welke rol speelt het zout in de zee bij het bepalen van de kleur van het water? Het maakt waarschijnlijk de blauwe kleur nog intenser. Zoowel de Middellandsche Zee als de Golfstroom, die als een afzonderlijke zee door den Atlantischen Oceaan stroomt, heb ben een groot zoutgehalte en hebben een mooie, diepblauwe kleur. Aan de Chineesche kust is de zee geel. Dat komt doordat de groote rivieren van China er voortdurend groote hoeveelheden gele modder in uitstorten. Zoo gaat het ook met de Roode Zee. De roode kleur wordt veroorzaakt door rottende planten in het water. Eenzelfde eigenaardig heid is het kenmerk van eenige Zuid-Ame- rikaansche wateren. Waarom draagt de Zwarte Zee dien naam? Omdat het water van deze zee bijzonder donker is: niet zwart maar eerder purper. Een wetenschappelijke verklaring van dit merkwaardig verschijnsel is nog nooit ge geven. Dat de kleur van de lucht invloed heeft op die van het water is gemakkelijk te be wijzen, daar het water den helderen, blauwen hemel evenzeer weerspiegelt als de donkere, dreigende luchten. in Californië zijn spaar duitjes geofferd had" om voor vrouw en kinderen den overtocht te kunnen beta len Goud, goud! Dat was het, wat hij hebben moest. En het lag in den grond. Wacht even, dan zou hij het er snel uithalen. Hij, een ingenieur, hij zou niet zoo dom zijn als al die anderen, neen, hij had teveel verstand van dergelijke dingen. Het goud lag daar op hem te wachten, een man van zijn kennis was daar noodig om het te vinden En zijn jonge vrouw ging mede en zijn kinderen even eens. Hij had een vast plan gemaakt, reeds op de boot. Hij zou niet wachten tot hij in Californië was, maar reeds dadelijk in New-York zijn maatregelen nemen. En hij nam zijn maatregelen. Hij kocht in New-York de rechten op een goudveld in Californië en offerde daar voor alles wat hij bezat tot op den laatsten cent. Maar dat hinderde niet, eenmaal op zijn veld, had hij de kos ten weldra terug verdiend, met duizendvoudige rente bovendien. Helaas! Toen hij eenmaal op zijn „veld" was, zijn huisje had gebouwd en aan het zoe ken toog, bleek het hem dra: zijn goudveld bevatte geen goud, geen korrel! Men had hem bedrogen, zooals men duizenden voor en na hem bedrogen had. En eiken avond keerde hij huiswaarts met ledige handen en eiken dag toog hij verder van zijn woning om te zoeken, steeds maar weer te zoeken. Maar hij vond niets anders dan kalen en dor ren rotsgrond. Zijn vrouw en kinderen wer den mager, zij leden gebrek! Bittere armoe de voor menschen, die vroeger welstand had den gekend! Maar zijn vrouw was dapper en zij plaag de haar man niet met verwijten, want ook zij had eens gehoopt, dat hij in zijn pogin gen slagen zou! 's Avonds spraken zij samen, de ingenieur en zijn vrouw, over de bittere teleurstelling, welke zij hier gevonden had den en beraadslaagden wat hun te doen stond. Zoo kon het niet blijven. O, man, zei eindelijk eens de vrouw, we moeten het nu toch wel bekennen, dat hier geen goud te vinden is. Je zoekt en zoekt maar eiken dag en je vindt het niet. Ga morgen gerust eens wat verder, blijf maar een paar dagen weg. Het kan mij niet schelen; ik ben niet bang en onze Gerard is al veertien jaar. Hij kan goed schieten en best een paar dagen voor onze veiligheid wakenGa ver weg en zoek nog eens; zoo zullen wij van honger nog sterven Ik ga, bromde de ingenieur, terwijl hij het hoofd diep op de borst liet zinken. Waarheen moest hij gaan. dacht hij bitter in zichzelf. Zijn vrouw wist niet wal hij wist, nl. dat al het land al mijlen en mijlen in den omtrek aan andere delvcrs verpacht was. Zou hij dan ergens maar in het wilde weg naar goud moeten zoeken. Bah, wat was VOLKSTOONEEL IN ITALIë. De oude Thespiswagen is door fascistisch Italië weer in beweging gebracht. Hij zal al lereerst van Rome uit de kleine steden van midden- en Zuid-Italië gelukkig maken. Men heeft te doen met een transportabel theater, aan den bouw en outillage waarvan bekende ingenieurs zoowel ais het Milanee- sche Scala en het Turijnsche Teatro Regio maandenlang hebben gewerkt.. Zelfs hebben de uitvinders een patent op hun werk geno men. Het is een uitgebreid tooneel, dat -in enkele uren opgesteld en weer afgebroken kan worden. Het wordt vervoerd op een vrachtauto met aanhangwagen voor het transport van de verlichtingstoestellen. Een andere auto vervoert de requisieten en dé cors, een personenwagen de tooneelspelers. Ook aan gemakkelijk in Ce pakken zitgele genheid voor 300 personen ontbreekt het niet. Er zal steeds maar twee dagen op een plaats worden gespeeld; den tweeden dag tegen een eenheidsprijs van één Lire. Voor- loopig is tot een tournée van honderd dagen besloten; de Thespiswagen zal van Aquila tot Syracuse en Taormina vijftig plaatsen bezoeken. Een eerste proefneming voor de bevolking van Senago nabij Milaan, waar het theater werd gebouwd, had een schitte rend succes. Opgevoerd werd Alfieris „Ores- te". Het nieuwe tooneel veroorloofde de wis selende stemmingen van den dag, vliegende wolken en wat men zooal aan ensceneering in groote schouwburgen beleeft, zeer goed weer te geven. Het geroep en het tumult der menigte in „Oreste" werden door een gramo- foon met luidspreker voortreffelijk weerge geven, een andere gramofoon gaf de koralen weer. De vader van het denkbeeld om op de ze wijze voor de volksontwikkeling te werken is niemand minder dan Turati. DE GROOTSTE SCHOUWBURG VAN LONDEN. (Van onzen Londenschen correspondent.) „The Dominion" is de naam van een nieuwen schouwburg in Londen die naar men verwacht in September zal worden geopend. Het wordt de grootste schouwburg van de stad, indien men een paar bioscopen niet meerekent. Men vindt het gebouw op den hoek van Tottenhamcourt Road en Oxford Street, op den rand van wat men in het al gemeen „Theatre Land" noemt. Het is een drukke en wat rommelige buurt met machtig veel vertier van pleizierzoekers van den tweeden of minderen rang. De vestibule is zeer indrukwekkend. Men zegt er van dat ze de mooiste in Europa is- Zeker is dat de breede marmeren trap, die naar de dress circle" (de eerste gallerij) leidt in majestel- teüjken aanblik in Londen haar weerga niet vindt. Het auditorium kan meer dan 3000 menschen bevatten. Een groote verbetering voor Londen is in dezen nieuwen schouw burg de ruime foyer. Zulke zalen, waar men in de pauze ververschingen kan gebruiken, mist men veelal in Londensche schouwbur gen, waar men vindt dat aan de eischen in dit opzicht is voldaan, wanneer er een „bar" is, met juist genoeg ruimte om een dozijn menschen die in eikaars weg staan te bergen. In de onmiddellijke nabijheid van The Dominion is een ondergrondseh station. Dit station is met een subway of tunnel verbon den aan den nieuwen schouwburg, zoodat het publiek straks het gebouw zal kunnen bereiken zonder de noodzakelijkheid de straat op te gaan, een groot voordeel bij het on vriendelijke klimaat van deze stad. hij diep gezonken Toch ging hij den volgenden morgen bij het krieken van den dag. Zijn vrouw keek hem na en wuifde hem dapper vaarwel toe. Haar man mocht niet zien. hoe vreeselijk bang zij was om alleen met de kinderen ach ter te blijven in haar eenzaam hutje met niets dan roovers en ander gespuis in de naaste omgeving. Zij grendelde de deuren en sloot de ramen en zat den geheelen dag dooi de kiertjes van het hout naar buiten te kij ken, steeds in angst dat er onraad komen zou. Zoo ging het drie dagen lang, drie dagen en drie nachten. De ingenieur kwam niet terug. Hij zoekt, hij zoekt, dacht de vrouw. O. als hij het vinden mochtdan was er een einde aan de ellende. Zoo hoopte zij! Niet om het goud; dat kon haar niet meer schelen, maar omdat zij dezen toestand niet langer verduren kon. Zij wilde terug naar menschen in de beschaafde wereld, al was het arm, als zij maar genoeg goud vonden voor de reis In den ochtend van den vierden dag kwam de ingenieur terug. Hij liep rechtop cn een lachje speelde om zijn vermagerden mond. Op den rug droeg hij een zakeen gevulden zak! Zijn vrouw slaakte een kreet, toen zij den zak zag: Gevonden? gilde zij bijna. Goud? Ik heb zwart goud gevonden, zei de ingeniéur zeer ernstig. Nu is er een einde aan het getob Zwart goud? vroeg zijn vrouw vol ver bazing. Wat is dat? Kijk, sprak de ingenieur, terwijl hij den zak op den grond leegschudde. Er viel zachte Eerste holbetconerWaarom heb je een andere typiste genomen?" Ticeede holbeioonerOmdat de vorige al- door op 'r vingers sloeg". ZEEBADEN. Dat men niet alleen in een badkuip, doch ook in zee kan baden en dat zeebaden zeer gezond zijn, is een inzicht, dat nog niet zoo heel oud is. Wanneer het baden in open zee een gebruik werd, is nog r.iet vastgesteld. Doch men mag aannemen, dat in Frankrijk en Engeland de eerste zeebaden werden ge nomen, aan het einde van de l&de en begin van de 19de eeuw. De Engelschen beweren dat Margate de eerste zeebadplaats is geweest, de Franschen zeggen dat het Dieppe was. Een bijzonder genoegen zullen de zeebaden in dien tijd wel niet zijn geweest. Zonder kleeren kon men natuurlijk niet baden. En aan een badcostuum dacht men toen ook nog niet. En zoo ging men eenvoudig met de kleeren in het water. Men weet wat men in die dagen onder och „vrouwelijk badcostuum" verstond. Een japon van donkerkleurige, dikke, dichte stof van wol of katoen, die aan den hals was gesloten, met arm- en beenbekleeding en daarover nog een rokje. Zoo zal ook wel het costuum er uit hebben gezien van gravin de Berry, die de eerste was, die het zeebad in de hooge kringen heeft ingevoerd. Dat naast den gewonen sterveling thans ook een lid van de Fransche hofkringen zich aan de zee toevertrouwde, was overigens een ongewone gebeurtenis. Ze had dan ook niet zonder een bijzondere plechtigheid plaats. Een saluutschot werd afgeschoten, toen de hertogin het strand be trad. Ze was niet alleen, ze werd plechtig door den directeur van de badinrichting ver gezeld. Natuurlijk niet in een badcostuum, doch in groot gala. Rok, hooge hoed en witte handschoenen. In deze kleedij voerde hij de hertogin een paar meters ver in zee, om zich dan, toen het water tot aan zijn knieën reikte, zeer onderdanig terug te trekken. Dat was in Dieppe, in het jaar 1817. Tegenwoordig gaat het niet zoo plechtig meer toe in onze badplaatsen. en weeke aarde uit, vol met wurmen en tor ren Wat moet dat? fluisterde de vrouw. Zit daar goud in? Toen ik anderhalven dag geloopen had, zoo vertelde de ingenieur met bevende stem, merkte ik dat ik op anderen grond kwam. Ik zag dezen keiharden rotsgrond niet meer, maar liep in zachte aarde, vet en week. Hier en daar zag ik planten groeien en ook vo gels zag ik en hazen en konijnen O, ik haalde diep adem, dat verzeker ik je. want hier op dezen kalen grond was ik vergeten hoe gras er uit ziet. Maar daar zag ik het weer. Ik liep steeds maar voort en dacht niet eens meer aan goud, toen ik plotseling over een heuvel ging en naar beneden keek. Wat ik daar zag, zal ik van mijn leven niet meer kunnen vergeten. Ik zagkoeien! Vrouw, raad eens, schreeuwde de inge nieur plotseling, hoeveel koeien denk je dat ik daar zag Zijn vrouw haalde de schouders op en zuchtte: honderd, tweehonderd misschien..... Neen, bulderde de ingenieur, terwijl hij zijn vuist dreunend op de tafel liet vallen, het waren er tusschen de veertig en de zestig duizend; ik kon ze niet tellen. Reusachtige koeien.... en zij leven daar in het wild! Ilcele- maal in het wild; niemand kijkt er naar om! Wij zijn gek als we nog langer hier blijven en naar goud zoeken. Daar moeten wij heen. Ik heb een kluit aarde medegebracht om je te laten zien dat het waar is wat ik vertel. Ik ga boer worden; ik heb gehoord dat er nog meer Hollanders zijn die daar den grond verbouwen Zijn vrouw stond op. Het kon haar niet schelen wat haar man wilde, maar zij had één ding goed verstaan; hier gingen zij van daan in elk geval. Dadelijk dan man, dadelijk dan....! De ingenieur heeft nooit den tijd gekregen om een echte boer te worden. Nauwelijks had hij een stuk land in bezit genomen en hadden de andere Hollanders en Duitschers van zijn komst gehoord of zij holden naar zijn huis. De geheele inge nieursfamilie stond buiten haar wonLng om de naderende landgenooten te begroeten, maar dezen hadden geen tijd voor 'n groet. De boeren trokken den ingenieur mede en wezen hem op de zotte bodemgesteldheid; hier was het kurkdroog en daar dreigde elk oogenblik een overstrooming. Dat moest ver anderen, dadelijk, want anders baatte hun arbeid niets en konden zij wel weer tcrug- keeren. De ingenieur had dit nog niet eerder gezien, evenmin als de boeren zelf Jongens, schreeuwde hij, herinneren jullie je de Betuwe in Holland. Ja, de Betuwe, riepen de boeren door een! Zoo wordt dit land ook, zoowaar als ik hier sta. sprak de ingenieur. Wij gaan dijken bouwen en waterschutten en alles wat vruchtbaar is. tot uren in den omtrek, gaan wij inpolderen. Morgenochtend, bij het krie ken van den dag begin ik met land meten Hoera! schreeuwden de boeren, wij voor den grond en hij voor het water En zoo verging de gouddroom van dezen ingenieur, die ginds in het verre Amerika door noesten vlijt, een Hollandsch polderland geschapen heeft].

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15