FLITSEN VICTORIA-WATER STADSNIEUWS FEUILLETON Liefde de Leid-ster HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 DE REVUE „DOOR DIK EN DUN" IN DEN STADSSCHOUWBURG. Laten wij maar beginnen met deze revue „'Door dik en dun" op rekening te zetten van de kermisweek, die immers nog niet geëin digd is. En ons de omgeving van onzen doftl- gen Stadsschouwburg daarbij weg denken. Misschien kunnen wij dit gewrocht van een gezelschap, dat wij op revue-gebied meer heb ben gezien, maar in andere omgeving, dan zuiverder zien, dan wij aanvankelijk geneigd waren het te doen. Wel kunnen wij, ook wan neer wij tweeërlei maatstaf aanleggen even min bewondering hebben voor de wat oud bakken aardigheden van gebroeders Schakels maar in de kermissfeer gezien valt er toch ook veel goeds in de revue te waardeearen. Originaliteit is er op enkele uitzonderingen na vreemd aan, maar een bijzondere kunst zijn gebroeders Schakels wel machtig, dat is hun wijze van over het tooneel flaneeren. Meer dan in hun bovendien met een weinig „locale kleur" Uitgesproken samenspraken kunnen zij daarin komiek zijn. In de kermissfeer zullen wij dan ook maar aanvaarden den visscher in olie jas met Zuid wester met hakschocncn aan, de dokter in smoking, en bruin® schoenen, die met zijn dop op aan het doodsbed staat, de wat vreemdsoortige vader Mars. Vooral omdat er de bijzonder rijke finales en vele goed ingestudeerde balletten tegenover staan,, om dat de sterfscène met den dokter als geheel tcch knap en verrassend was opgezet. En v/ij willen vergeten, dat de muziek conven tioneel en lang niet nieuw was, alleen al om cie eene scène, waarin „The Rag Doll" on derbroken werd door het stille werken van de revue-girls. Dat was heel treffend. Dc revue-girls zijn inderdaad goed in dit gezelschap. En zoo ls het met de zangers en zangeressen, met Fr. Ronard en Lena Email, de danseuses, Agnes Spaans en Florancet-t-a. En dat de gebroeders Schakels toch komisch talent bezitten bleek in de acte van den koopman in ondergoederen, al bedierf de dienstbode veel door geforceerd spel, en voor al in de scène van de toeschouwers op het voetbalveld, een kostelijk bedenksel. Zoo amuseerde het publiek, dat niet tal rijk was zich toch, zoo was dit een revue waarin alles stak wat des revues is. Wij wil len bijvoorbeeld nog noemen en roemen de schilderijen van den schilderij en koopman en de variéténummers, die in de revue verwerkt zijn, waarvan dc messenwerper met den Ja- panschen vuur-eter de meeste hulde verdie nen, terwijl wij de variatie op Madame But terfly en de oer-sentimenteele zeehelden tragedie maar liefst stilzwijgend voorbij gaan. Wanneer zal het permanente misver stand, dat het bij een Noord westerstorm per sé moet onweeren eens opgehelderd worden? Intusschen bewees de gulheid met applaus wel, dat er voor het revue-minnend publiek veel aantrekkelijks is in „Door dik en dun". Zoodat het gezelschap Schakels en Gosschalk door dik en dun wel zal stand, houden. BIOSCOOP. SCALA-THEATER. Tom Mix en een romantische film, spelende in Amerika in de vorige eeuw. Van het voor-program vermelden wij in het bijzonder de film „Oud-Heldelberg" die niet alleen een goed idee geeft van het ca chet der eeuwenoude unlvor.slWïtstad. doch evenzeer van die sfeer van het leven der stu denten. De klucht die daarna draalt „Het geschaak te meisje" ls volgens bekende beginselen ge ënsceneerd: Een vlotte filmromance in non- sensikalen vorm, het toppunt van ongerijmd heid, het filmblijspel in^optlma forma, met val- en smijtpartijen, met diefstal en list en liefde. De overgang naar Tom Mix is niet zeer groot. Hij fungeert hier de groote cowboy als „de redder in de nood". Men kent dat: hartverheffende staaltjes van rijkunst-, moed, en zelfopoffering. Dit is de filmfantasie van de „Far West" die nog steeds hoogtij viert. Het programma wordt dan voltooid met het „spel van liefde on trouw", zooals het pro gramma zegt: „De man zonder land", een voortreffelijke William Fox-productie, han delende in het begin van de vorige eeuw. Dc Vereenigdo Staten in 1806: De Vrijheidsoorlog is achter den rug, doch vele samenzweringen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ctt. per regel. worden gesmeed om nieuwe rijken in het Westen te stichten. Een der Expedities wordt aangevoerd door Aaron Burr, een sluwe zoogenaamde idealist, die het Rijk der Toekomst wil stichten. Hij heeft een reeks van volgelingen om zich heen verzameld en allen vereeren hem als den nieuwen profeet. In het militaire hoofdkwartier voert Ma joor Bisell het bevel. Zijn dochter Arme is verloofd met luitenant Nolan cn het tweetal gaat een gelukkige toekomst tegemoet. No lan's vader en grootvader zijn hoogaange- schrevcn militairen geweest en ook de jonge Nolan heeft zich reeds op het slagveld on derscheiden. De fottile van Aaron Burr is in aantocht en luitenant Nolan wordt uitge stuurd om aan de kust der Ohio rivier aan wezig te zijn. Nolan's avontuurlijke geest komt onder Burr's bekoring, hij gelooft blindelings in zijn voorspiegelingen en gaat zelfs zx>o ver, dat hij zijn ontslag uit den dienst wil nemen en zijn krachten beschikbaar stellen van den nieuwen wereldhervormer. Zoo juist zijn er proclomaties van den pre sident der Vereenigde Staten gekomen, waar bij elk Amerikaansch burger en militair ge waarschuwd wordt om toch vooral niet in contact te komen met Aaron Buit cn zijn ex peditie, daar men hem als een landverrader beschouwt. Nolan weigert aan die lastertaal te gelooven. Hij wordt tenslotte voor den krijgsraad ge daagd en hoewel zijn vrienden hem trachten vrij te pleiten door zijn verdiensten als sol daat. wordt hij tot een vrecselijke straf ver oordeeld. Het conflict dat hierdoor ontstaat is de basis van deze uitnemende film. De uitwer king er van is verrassend en gaat ver boven het alledaagsche uit. De hoofdrollen worden zeer goed vertolkt door Edward Hearn, Pauline Harke en Luxy Beaumont. Deze film verdient waarlijk algcmcene be langstelling. PALACE. Dc Deftige Straat. Charley Chaplin in „De Duivelstoejager"! En hij is óók in deze klucht die toch waarlijk niet veel om 't lijf heeft weer buitengewoon goed. Het mag dan langzamer hand wat „cliché" worden dat zwarte bol hoedje en die eigenaardige manier van loopen waardoor je Charley als filmkunste naar uit duizend anderen herkent, er blijft toch altijd nog zooveel moois over in dien ziellgen oogopslag, dat even, geknakt, ter neer zitten waardoor Charley Chaplin zich een kunstenaar blijft toonen, waard onder de allergrootsten gerekend te worden. Op cieze klucht volgt een variété-nummer, dat uitmuntenden samenzang te genieten geeft. Deze vier artisten, twee dames en twee heeren, mogen zich met recht „trans formatie-kwartet" noemen, niet alleen om het feit van de transformatie zelf maar ook om de verbazingwekkende snelheid waar mede zij van een stel straatzangers ver anderen in een gezelschap dames en heeren in smaakvol avondtoilet. Dit is Jonge-Jaü- nerij van de bovenste plank. En dan „De Deftige Straat"! Bioscoopliefhebbers, gaat deze alleraardig ste film, getrokken uit het bekende tooneel- Stuk van Sir James M. Barrio toch zien! Gaat genieten van deze geestige comedie, van de gratie der vroeg-negentiende eeuw, die zoo vol was van conventie, maar toch ook vol van het menschelijke dat van alle eeuwen is en dat in deze film zoo prachtig tot uiting komt: gaat genieten van het geestige gevoe lige spel van Marion Davies als Miss Ptioebe (en later als Miss Livvy!) en van die ver persoonlijking van mannelijke deugd en on deugd (meer van de eerste dan van de tweede!) die in Conrad Nagel zulk een uit muntenden vertolker vindt. Gaat ook genieten van de zeer goede muzikale illustratie van deze film, die bovendien nog zulke mooie, historisch-Juiste, interieurs te zien geeft. Een bijzonder uitgebreid en varieerend journaal opent dit aantrekkelijk vacantie- programma. LUXOR-THEATER. „Het Zevende Gebod", een sensationeel drama, cn Bessie lave in „Het Meisje van de Variété". Als men weer eens echt ouderwetsch wil lachen dan moet men deze week beslist een bezoek brengen aan het Luxor-Theater. Daar draait na de pauze „Het Meisje van de Variété", waarin Bessie Love de hoofdrol vervult en dat doet op een wijze die het pu bliek doet schudden van het lachen. Het wemelt in dit nummer van malle situaties. Wat wordt er gebruld om de draak die door het gezelschap „De Bolivar Players" gespeeld wordt. Daarin vervult een bij toeval tot tooneelspeler gepromoveerde negerzanger een rol. Niet alleen tot zijn eigen genoegen, maar ook tot die van het publiek. Het top punt wordt echter bereikt als het geheele gezelschap „Bolivar Players" in Broadway optreedt. Dan davert het gelach voortdurend op. Ook de oude Bolivar op het bal-masqué is onbetaalbaar. Als men een avond genoeg lijk wil uitgaan, moet men vooral dit nummer zien. Vóór de pauze draait: „Het Zevende Ge bod". Hierin worden we verplaatst naar de onderwereld van New-York. Daar huist o.a. een bende zijde-dieven. Een heel jonge agent van politie is te lastig voor die menschen en dus moet hij opgeruimd worden. Het middel daartoe is zijn broer, die zich ook bij de die ven bevindt. Als nu weer een diefstal ge pleegd is, was de agent Malone niet op zijn post, omdat hij gevangen genomen was. Hij weet te ontvluchten, maar komt toch nog te laat. Het gevolg daarvan is dat hij oneer vol ontslagen wordt. Hij besluit niet te rus ten voordat hij gerehabiliteerd is, daarin bij gestaan door een journalist, die ook nu en dan nogal komisch is. Op welke manier het aan Malone gelukt zijn functie te herkrijgen, moet men maar eens gaan zien. Het is sen sationeel en spannend. Voorts was er nog een dolle klucht in twee acten „Hooikoorts". Deze week maken we een reisje door het Harzgeoergte. Een programma dat we kunnen aanbe velen. REMBRANDT-THEATER. Dc Koning van Pelikanië, genaamd 1/2 Watt en Watt mag ook meedoen. We hebben ze vaak gezien, die Watt en 1/2 Watt, heel vaak. Ze zijn wel eens verve lend, wel eens afgezaagd geweest. Ze hebben lang op eenzelfde thema voortgeborduurd. Maar plots heeft de Palladium het over een andere boeg gegooid; men heeft ingezien, dat een film niet geheel en al op dat illus tere tweetal kan drijven, men heeft nu een film in elkaar gezet, waarin ze niet de hoofdpersonen zijn, maar waarin ze toch haast niet voor de lens wegkomen. Boven dien is die rolprent grootscher opgezet dan verschillende, vorige van de 11/2 Watt en hij staat zeker gelijk met de film waarmee de twee Deensche komiekelingen opeens be roemd werden met „Hij, zij en Hamlet". En do halve compagnie figuranten in zwem pakjes of kostschoolmeisjesjurken is verdwe nen, wat zoo erg nog niet is. Het land der Pelikanen de Pelikaan- derie noemt 1/2 Watt het ligt naar de costuums te oordeelen ergern op den Bal kan, al heeft de natuur er ook veel weg van Denemarken. En Watt en 1/2 Watt, die al tijd iemand volkomen belangeloos en met een vriendelijken glimlach helpen, bezorgen de prinses der Pelikanen haar rechtmatige plaats op den troon van dat land en haar menschelijke plekje in de ai-men van een dokter. Maar voor het zoover is, gebeurt er veel, worden intrigues gesmeed, treedt 1/2 Watt op als Sagenkoning en reclame-agent bij verkiezingen, als tooneelknecht, fungeert de lange Watt als souffleur en menschen- redder. En als ge niet met vacantie gaat, en als het weer niet al te mooi is dan moet ge heusch dit stel eens gaan bekijken. De film bit vol origineele moppen en Watt en 1/2 Watt zijn geestiger, leuker, dan ze het in langen tijd geweest zijn. In het bijprogramma treden Teuber's Ma rionetten op; zij die aan de touwtjes trekken doen dit heel verdienstelijk. En voorts is er o.a. een aardige klucht en een goed jour naal. VOOR DEN POLITIE- RECHTER. De muntgasmeter is geen portemonnaie! Het schijnt te IJmuiden vaak voor te komen, dat menschen, wanneer ze bij voor beeld hun belasting moeten betalen en daar voor geen gereed geld hebben, doodeenvou dig de zegels van den muntgasmeter verbre ken en uit den meter putten alsof die hun portemonnaie was. Eenige van deze geval len werden Vrijdagmorgen voor den Politie rechter behandeld en het O. M. zeide toe in het vervolg gestrehg tegen deze eigenaardige handelwijze te zullen optreden, Het ging in het eene geval om vrij belangrijke bedragen. Nu kwamen de verdachten er nog met boeten af maar zij die het nog eens zouden willen probeeren op deze onrechtmatig® wijze zich uit tijdelijke geldverlegenheid te helpen zijn nu gewaarschuwd! „Huurkoop". Drie maanden gevangenisstraf werd ge- eischt tegen H. K. te Beverwijk, die op 9 Juni een rijwiel in huurkoop had gekocht en het denzelfden dag weer had verkocht. Na enkel© uren was de flets reeds door de politie in beslag genomen. Het vonnis leidde conform den eisch. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1471 DE WERELD OP HAAR ERGST De zolderkamer van ieder jong getrouwd paar bevat een zeker aantal gewogen en te licht bevonden huwelijksgeschenken, die voor den dag gehaald moeten worden als er visite dreigt, om zeker to zjjn dat niemand's gevoelens worden gekwetst. (Nadruk verboden.) De verleidelijke fiets. Verleidelijk lag de fiets daar aan den kant van den weg in Januari van dit jaar, ergens in Haarlemmermeer. Een jongen was gaan schaatsenrijden en had zijn karretje daar zoo lang gedeponeerd. Toen kwam de 22- jarlge L. U., los werkman en pakte de fiets mee. Of hij had willen stelen? Hij had het rijwiel meegenomen, omdat het daar zoo alleenlg „sting". 't Was dus meer een edelmoedige impuls van den ver dachte geweest. Hij wilde blijkbaar het „al- leenige" rijwiel gezelschap geven. Voor de gezelligheid nam hij het mee naar huis en ontdeed het daar van kettingkast, rijwiel plaatje en zadel. „Ma&r waarom ging je met die gevonden fiets niet naar de politie?" vroeg de Politie rechter. ,Nou", zei verdachte, „ik heb zoo eens aan dezen en genen gevraagd, of ze ook iets van een fiets af wisten." „Aan wie dan?" „Amme Oome Kb", antwoordde de losse werkman. Een inspecteur van politie verklaarde dat verdachte de fiets wel 2 maanden in huis had gehad en haar ook nog voor 12 te koop aangeboden had. Hij kreeg 30 of 30 dagen. De man die de klappen kreeg. Dat was de oude heer J. D. te IJmuiden. Hij incaseserde op 25 Mei 1929 een paar fiksche opstoppers, die zeer waarschijnlijk voor zijn jongsten zoon Ko bestemd waren. De 37-jarige losse werkman T. H. „had iets" met dien Ko en zwierf daarom in den avond van 25 Mei om het buis van Ko's vader, telkens roepende volgens het om standig verhaal van den ouden heer bij het voorraam: „Ko!", bij het achterraam „Ko!" en bij het zijraam: „Ko!" Dit roepen was geenzins te vergelijken met het zoet gefluit van den vogelaar, veeleer was het een invitatie om een robbertje te komen vechten. Tenslotte zei de oude heer tegen zijn vrouw: „Ga naar Ko en breng meteen het trapje mee, want de klok moet opgewonden worden." Toen de familie terugkwam, mitsgaders het trapje, was daar nog altijd de losse werk man en toen de oude heer de deur opendeed kreeg hij meteen een „doffer" van verdachte. De oude heer kon zich niet voorstellen dat die doffer voor hem bestemd zou zijn want hij had nooit iets met dezen lossen werk man met de los zittende handen „van doen" gehad. Hetgeen niet wegnam, dat hy later nóg een fermen por van verdachte kreeg, die ook waarschijnlijk op zijn zoon was ge munt. 20 boete of 20 dagen hechtenis kreeg d© uitdeeler van doffers. Grappige schilders* Twee Zaandamsche schilders kregen van een juffrouw een theeblad om te repareeren en omdat de man van deze juffrouw „onder kruiper" was en zij met de werkwilligen in de Zaanlandsche staking niet sympathiseerden, besloten zij eens een grap, een „lolletje" noemden zij het, uit te halen. Zij stuurden het theeblad, keurig verpakt, aan de juffrouw, nadat zij op den rand van het blad de woorden maffer, bloedzuiger, loondief en onderkruiper hadden geschilderd. Dat dit beleedigend was schenen zij niet te begre pen. „We hebben er maar een paar spreu ken op gezet", zei een der schilders lachend. Maar O. M. en Politierechter vonden dat zij een laffe, flauwe streek uitgehaald had den. Zij kregen elk f 50 boete of 50 dagen. JUBILEUM J. G. PORRE. Gister, Vrijdag, is de heer J. G. Porre •veertig jaar werkzaam ter particuliere zetterij van de firma Joh. Enschedé Zonen. Ter gelegenheid daarvan is hij gehuldigd door een commissie uit het per soneel bestaande uit de heeren H. Rij kens en J. v. d. Akker. De eerste voerde het woord en verblijdde den jubilaris met een divan kleed en een bloemstuk. Op het kantoor dep firma sprak mr. H. J. D. D. EnSchedé den jubilaris toe, en schonk een enveloppe met inhoud. Ook hier stond een mand bloemen. De heer Porre bedankte zeer getroffen. Hij heeft den dag verder thuis doorgebracht. N JUBILEUM A. BRAUCKMANN Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer A. Brauckmann, meesterknecht bij de Firma van Liemt (VerwulftGroote Hout straat) bij genoemde firma in betrekking kwam. Hij werd Vrijdagmorgen per auto van zijn woning gehaald en daarna aan de zaak door de firmanten en het personeel welkom ge- heeten en gelukgewenscht. Van de firma ontving de jubilaris een enveloppe met in houd en eeri bloemstuk; het personeel schonk hem, behalve een bloemstuk een rookstand- aard. De heer Brauckmann bracht' den dag ver der in huiselijken kring door. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». PER REGEL. Reeds t dan 40 jaren OBERIAHNSTEIM 1 in Nederland ingevoerd. 44) Uit het Engelsch van CHARLES GARVICE. Philip wist niets van den plotselingen terugkeer van Lady Marie. Hij verkeerde in een toestand van de grootste zenuwachtigheid na zijn gevecht met den „Snapper" en het buitmaken van den koffer met het geld en hij had gehandeld in een opwelling van ziedende verontwaardiging. Maar als hij bedacht welke maatregelen van weerwraak de oude zigeuner zou kunnen nemen, rilde hij. Ondanks de gevaren die hem, zooals hij meende, omringden, ging hij naar de partij. De weg naar het landgoed van Lord Stornoway liep door de moerassen en hij trok zich zoo ver mogelijk in de auto terug toon hij de plaats naderde waar hij de zigeuners de vorige maal gezien had. Het was oen heldere avond en men kon tamelijk ver vooruit zien. Met een zucht van verlichting nam hij waar dat er bij de tent geen menschc- liik wezen te bekennen was. Plotseling echter, alsof hij uit de aarde was verrezen, stond Iemand naast den wagen, die langzaam tegen den heuvel opkroop. Bij het licht van de lantaarn herkende Philip de gestalte cn hij hoorde oen welbekende stem die den chauffeur aansprak: de zachte-stem van den Snapper. Philip ving het woord „gevaar" op cn veronderstelde dat de oude schurk een of andere bedreiging uitsprak. Hij liet het raampje aan den anderen kant neer en riep boos tegen den chauffeur, die gestopt had. dat hij moest doorrijden. Bij het geluid van deze stem liet de Snap per die niet scheen geweten te hebben wie eigenlijk in de auto zat, een woedende kreet liooren, sprong op den wagen t-oe en greep den knop van het portier. De chauffeur ech ter had den wagen weer op gang gebracht en door den schok verloor de Snapper het even wicht en viel voorover, waarbij bij nauwe lijks aan do wielen ontsnapte Philip hoorde hem schreeuwen en vloeken maar hij keek niet om door heb achter- raampje en zag niet hoe de oude man mid den op den weg zijn vuisten schudde. De Snapper ziedde van razende drift. Dit voorval droeg er niet toe bij om Philip's stemming te verbeteren cn hij zag bleek toon hij op het buiten van Lord Stornoway aankwam. Het was een vrij groote partij, de meeste gasten waren er al en ston den in groepjes te praten. Even werd Philip verblind door al het licht, door de avond- kleeren en de Juweelen-schittering van de vrouwelijke gasten. Eén oogenblik was hij weer de oude. verlegen Philip. Toen raapte hij al zijn moed bijeen en met een air van zelfvertrouwen ging hij de vrouw des huizes begroeten. Het aanvangsuur van het diner was reeds enkele minuten voorbij maar men wachtte blijkbaar nog een gast. Lord Stornoway kwam met een ondeugend glim lachje op Philip toe. -- Er komt nog iemand Philip, zei hij. We hebben een verrassing voor je. Op hetzelfde .oogenb!ik kondigde dc knecht aan'de deur Mevrouw Merston en Lady Marle aan. Philip schrok hevig en zijn oogen waren star op haar gericht. Ze kwam op hem toe en toen ze zag hoe bleek hij was, vroeg ze, na de eerste be groeting: Philip, ben Je niet heelemaal in orde? En ze legde haar hand op zijn arm. Neen, ik voel me best, antwoordde hij moeilijk. maar ben jij weer heelemaal beter? Wanneer ben je teruggekomen? Vandaag, zei ze en ze keek hem met een bezorgden blik aan. de uitdrukking van zijn gezicht verontrustte haar. Tijd om meer te zeggen was er op dat oogenblik niet, want de butler kondigde aan dat het diner opgedaan was en men zette zich aan tafel. Philip at haast niets en was zoo in gedachten, dat hij nauwelijks aandacht aan zijn omgeving schonk. Het eenige wat zijn geest vervulde was, dat Lady Marie daar naast hem zat en dat er gevaar dreigde, dat hij haar ozou verliezen. Hij merkte niet, dat de butler zijn wijnglas telkens opnieuw vulde en dat hij ongemerkt veel te veel dronk. Het gepraat om hem neen begon in 2ijn ooren te gonzen en het licht voor zijn oogen te dansen. De maaltijd werd niet gerekt, het scheen Lord Stornoway niet te ontgaan dat Philip meer dronk dan goed voor hem was en weldra ging het gezelschap naar dc salon. Ik hoop dat u uw viool hebt mee gebracht, zei Lady Stornoway tegen Philip. We hebben gelukkig uw accompagnatrice ook weer hier, voegde ze eraan toe, met een blik op Lady Marie. Neen, zei Philip bruusk, die heb ik niet meegebracht, die is weg; Ik heb hem kapotgeslagen I Hij draalde de verbijsterde gastvrouw den rug toe cn ging naar Lady Marie. Deze was het middelpunt van een groepje gasten en toen zo hem op zich toe zag komen hield ze op met praten cn keek hem angstig aan. Hij zag er opgewonden uit, hoogrood en met on na tuurlij k-sch it terende oogen. Ik moet Je even spreken, zei hij op denzelfden norschen toon als waarop hij tegen Lady Stornoway had gesproken. Ze kwam bij hem en keek rond naar een plaatsje waar ze ongestoord zouden kunnen praten. den salon binnen en noodigde de gasten uit om de nieuwe kassen te komen bezichtigen, die aan den anderen kant van het kasteel lagen. Allen volgden hem en Philip liep met Lady Marie. Ze gingen om het huis heen en eenige van de gasten hadden de kassen al bereikt, toen het geluid van twistende stemmen hoor baar werd. Lady Marie draaide zich om en zag een ouden man, die met een paar be dienden aan het vechten was. Ze stonden in een kring om hem heen, zoodat hij bijna onzichtbaar was en de her innering van Lady Marle werd onweerstaan baar getrokken naar dien avond op het ter ras van haar eigen huis, toen Larry gevoch ten had voor haar diamanten sieraad. Ze greep Philip's arm steviger vast. Ze voelde hoe hij trilde, hoe zijn heele lichaam beefde. Maar toch bleef hij met opeengeklemde tan den en starende oogen naar de vechtende groep kijken. Wat is er aan de hand?, vroeg Lord Stornoway verbaasd en boos. terwijl de an dere gasten nieuwsgierig stonden toe te kijken. De butler kwam naar voren. Het is een oude zigeuner Mylord. Hij heeft kans gezien bij het huis te komen en hij stelt zich aan als een krankzinnige. Ik geloof heusch dat hij gek is. Lord Stornoway kwam op de groep toe en zei tegen do bedienden dat ze' den man konden loslaten en dc Snapper sprong naar voren. In zijn gegroefd sprekend gezicht brandden do oogen en wild schudde hij de vuisten. Zijn lange haren waren nat van het zweet en plakten aan zijn voorhoofd, hij was overdekt met modder en zijn jas was ge scheurd in hot gevecht.. De buttler had niets te veel gezegd: hij zag er werkelijk uit als een krankzinnige. Op een bevelend gebaar van Lord Storno way bleef hij stilstaan; de edelman wist zich te beheerzchen en sprak den man vriende lijk aan. Mijn beste man, wat wil je hier eigen lijk? Wat kom je hier doen? Waarom Voor hij.zijn vraag ten einde had kunnen brengen had de Snapper Philip in het oog gekregen. Toen verdween zijn laatste greintje zelfbeheersching; met een wilde schreeuw sprong hij naar voren en terwijl hij zijn vinger dreigend tegen Philip ophief, bruide hij heesch: Daar heb je hem. Blijf staan, blijf van hem af, jullie. Ik zal u allemaal de waar heid ontmaskeren. Kom, kom, trachtte Lord Stornoway, die nu overtuigd was, dat de man gek was. hem te kalmeeren. Als je Lord Belmayne iets te zeggen hebt De Snapper lachte en er was iets onheil- spellend-wreeds in dien lach, dat hen allen deed huiveren. Lord Balmayne, zei de Snapper en zijn stem werd weer even zacht als gewoonlijk. Ja, onder dien naam is hij hier bekend maar zoo heet hij niet, maar hij is een be drieger, hij is de zoon van mijn dochter Miriam, hij is mijn kleinzoon. En weer lachte hij zijn r'uivelschen lach. Jullie hier bent fatsoenlijke menschen, ging hij voort, jullie zult me behoorlijk behandelen, al denken Jullie dat ik gek ben, want dat zie ik wel aan jullie gezicht, maar ik ben niet gek, ik weet drommels goed wat ik zeg. En als jullie niet gelooft wat ik ver tel, kijk dan maar naar zijn gezicht. Onwillekeurig keken allen naar Philip. Zijn medegasten verwachtten dat hij er opgewon den zou-uitzien, maar zijn bleek gezicht druk te meer dan opwinding uit, er was iets in die saamgeknepen lippen en starende oogen dat (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6