Engeland en het plan Young. 37e 'Jaargang Nó. 14252 9 yerscKIjnf HageliJEs, EeEafvë óp Zoa- en FeesFJagen Maandag 12 'Augustus 1929' HAARLEM S DAGBLAD pIRECTEUREN: G PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOtf ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïüastreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57J4. Franco per post door Nederland 3.87£4. Losse nummers 0.06. GeïfL Zondagsblad per 3 maanden f 0-57J4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zui der Bmtenapaarae 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14S2S Drukkerij 10122,12713 6 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1-3 regels ƒ1.73, elke regel meer OAS. Reclame* 0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.0^ elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsda» Donderdag en Zaterdag) 1—4 reg. ƒ0.25. elke regel meer /0.1Q. nitsL k contant Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 106. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. H e d e n r MAANDAG 12 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: „Dik Trom" 2 uur. Palace. Cinema en Variété: „De deftige straat". Tooneel: Al-ba-te-So's. 2.30 en 8.15 u. Luxor Theater: „Het meisje van de Va- rité" en „Het zevende Gebod". 2.30 en 8.15 u. Rembrandt Theater: „De Redder in den kanen". Tooneel: Teuber's Marionetten. 2.30 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „De Redder in den Nood"; „De Man zonder Land". 8.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandags. Bloemendaal: Concert H. O. V. in het Bloemendaalsche Bosch. DINSDAG 13 AUGUSTUS Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Dik Trom", 2 uur. Brongebouw tuin. Ledenconcert H. O. V. O. 1. v. Marinus Adam. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en 's avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16- 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. Dr. ALETTA JACOBS f VOORVECHTSTER VAN DE RECHTEN DER VROUW. Zaterdagmiddag is ten huize van mej. Rosa Manus te Baarn, in den ouderdom van 75 jaar, dr. Aletta Jacobs overleden. Aletta Jacobs, in 1854 te Sappemeer geboren werd in 1871 aan de universiteit te Gronin gen ingeschreven als de eerste vrouwelijke student in de geneeskunde hier te lande. Zij deed in 1878 het artsexamen en promo veerde in 1379 te Groningen. Na eenigen tijd in hospitalen in Londen werkzaam te zijn geweest, vestigde zij zich als practiseerend arts te Amsterdam. Zij was dus de eerste vrouwelijke arts in ons land. In haar drukke praktijk leerde zij de noo- den en misstanden in arbeiderskringen van nabij kennen, waarom zij niet alleen een kosteloos spreekuur voor hen openstelde, maar bovendien trachtte de positie dezer misdeelden door sociale hervormingen te verbeteren. In deze pogingen werd zij krach tig gesteund door den socioloog C. V. Ger ritsen, dien zij reeds lang kende en met wien zij in 1891 huwde. Met hem, die later wet houder van he<t armwezen te Amsterdam en lid der Tweede Kamer werd, maakte zij groote reizen voor het bestudeeren van so ciale toestanden in verband met groote con gressen. Over hun reis door de Vereenigde Staten publiceerde het echtpaar belangwek kende brieven. In 1911, zes jaren na den dood van haar man, legde zij de praktijk neer, ten einde zich voortaan geheel te kunnen wijden aan de politieke en sociale ontvoogding der vrouw waarvoor zij van 1883 af onvermoeid gestre den had. In dat jaar trad zij voor 't eerst op als kampioen voor vrouwenkiesrecht. Meer dan 25 jaren was zij presidente van de ver- eeniging, die daarvoor ijverde en redigeerde geruimen tijd het „Maandblad". Voor de pro paganda bereisde zij niet alleen ons land, doch bezocht, gewoonlijk door een mede kampioen vergezeld, de meeste Europeesche hoofdsteden, ja strekte haar tochten zelfs tot in Azic en Afrika uit. In 1908 presideer de zij met succes het te Amsterdam gehou den congres van den „Wereldbond voor Vrou wenkiesrecht." Tijdens den ooi-log werkte zij mee aan de oprichting van de „Internationale Vrouwen beweging voor den Vrede", waarvoor op haar initiatief in Den Haag een congres bijeen kwam. De verassching van haar stoffelijk over schot heeft Woensdagmiddag op Westerveld plaats, na aankomst van trein 15.16. SNOWDEN's houding ter conferentie, De diepere beteekenis en de samenhang van de verschillende vraagstukken. (Zie ook lste pagina van het 2de Nad). Nu de Haagsche Conferentie een zeer moei lijken dag heeft doorgemaakt door de on- verzettelijkhe houding van Snowden, is wel licht het oogenblik gunstig, er aan te her inneren, dat de gereserveerde houding, die Engeland ten opzichte van het Youngplan heeft aangenomen, herhaaldelijk in de Engelsche pers is tot uitdrukking gekomen en nog kort geleden 27 Juli voor de verdaging van het parlement in het Lager huis geaccentueerd. Lloyd George leidde het debat in en het antwoord van Snowden be wees, dat Labour en de liberalen het in dit opzicht volkomen eens zijn; de conservatie ven nemen hetzelfde standpunt in. Lloyd George beoogde, gelijk hij zelf verklaarde, de regeering voor de conferentie den rug te ver sterken. Dit doel kon den minister van finan ciën niet anders dan welkom zijn. De Brit- sche delegatie te Den Haag heeft derhalve het parlement en de openbare meening van Engeland achter zich. Begin Mei, aldus heeft Snowden betoogd, deed de Amerikaansche voorzitter in de com missie van experts een voorstel over de Duitsche annuïteiten, dat in Engeland wre vel wekte. Het verschil tusschen dit voorstel en de definitieve adviezen van het rapport der experts, is slechts gradueel. De Britsche regeering is het eens met de annuïteiten, die het Youngplan voor Duitschland beoogt. Zij wil het bedrag van de vorderingen op Duitschland niet verhoogen. Op dit punt zullen, naar de meening van Snowden, alle mogendheden het eens zijn. Het plan schrijft 36 annuïteiten voor, die van 1.7 tot 2.4 mil liard stijgen en gemiddeld 1.99 milliard be dragen. Voor de daaropvolgende 22 jaren, van 1966 tot 1983 vallen dan nog de oorlogs schulden te dekken, door annuïteiten, die van 1,7 milliard geleidelijk tot 900 millioen Mark dalen. Van de gemiddelde annuïteit van 2 milliard zy'n 660 millioen onbeschermd en de rest voor uitstel vatbaar. Frankrijk werd een groot deel van de onbeschermde annuïteiten toegewezen; het heeft een garantiefonds van 500 millioen Mark gereed te houden voor het geval, dat het uitstel effectief wordt. Voor Engeland is geen noemenswaard aandeel in de onbeschermde betalingen gereserveerd, die voor vijf zesden naar Frankrijk gaan en voor het overige voornamelijk naar Italië. Snow den vergelijkt het Britsche aandeel in de annuïteiten - met de gewone aandeelen van „een misschien niet zeer solide concern", ter wijl de onbeschermde betalingen als eerste klasse obligaties beschouwd zouden kunnen worden. In Spa werden in 1920 bepaalde percen tages voor de verdeeling der Duitsche repa ratiebetalingen overeengekomen, „gelijk zij destijds werden genoemd". Sindsdien zijn vele conferenties over dit vraagstuk gehou den en het is Snowden niet bekend, dat de percentages van Spa ooit ernstig aangevoch ten zijn. Toen zij werden vastgesteld ver klaarde Lord Bradbury, dat zij een aanzien lijk offer waren van Groot-Brittannië ten gunste van de andere schuldeischers. Voor de herziening der quota in het Young-plan is geen verklaring en geen motiveering ge geven. Groot-Brittannië zou per jaar ge middeld 48.300.000 Mark inboeten, die bijna geheel naar Frankrijk en Italië zouden gaan, voor het grootste deel (36.300.000) naar Italië. Van de beschermde annuïteiten en de beta lingen van (geallieerde) schulden zal Enge land precies voldoende ontvangen, om zijn toekomstige betalingen aan de Vereenigde Staten te kunnen dekken. Daarmede zou aan de voorwaarden niet worden voldaan, die Engeland (in de Balfournota) had gesteld, want er bestaat een verschil van vier mil liard Mark tusschen zijn betalingen aan de Vereenigde Staten en het bedrag, dat het van zijn continentale schuldenaren heeft ont vangen. Indien dus de aanbevelingen van het comité van experts worden aangenomen, zou Engeland wegens den nïeuwen verdee- lingssleutel vijftig millioen Mark per jaar moeten opofferen en bovendien de hoop moeten opgeven iets van den achterstand van vier milliard in te halen. De Britsche regeering blijkt zich ook ten volle rekenschap te hebben gegeven van den ernst van het vraagstuk der leveringen in natura voor een exportland gelijk Engeland. Over zijn houding ter conferentie heeft Snowden zich zeer voorzichtig geuit. Enge land zou instemming betuigen met de annuï- tieten, die het Youngplan aanbeveelt. Ziedaar het eenige posftieve, dat de minister van financiën voor het begin der conferentie heeft gezegd. Voor het overige heeft hij zich tot niets verplicht. Ten opzichte van de leve ringen in natura b.v. merkte hij op, dat de regeering de voorstellen van de commissie van deskundigen niet zal aannemen, tenzij ze daar tenslotte toe zou worden gedwongen. Zij zal, verklaarde hij, ter conferentie ook iets over de scheiding in beschermde en on beschermde annuïteiten te zeggen hebben, alsmede over de omstandigheid, dat zij geen aandeel heeft in de onbeschermde annuïtei ten. De grens van de Britsche concessies is bereikt. Snowden besloot: „Ik ben mij de moeilijke taak ter conferentie bewust. Ik Philip Snowden geteekend door Cabrol. kan alleen zeggen, dat ik 'mijn best zal doen,' de rechtvaardige belangen van ons land te behartigen. Ik weet niet, in hoeverre wij succes zullen hebben; maar wat ook het re sultaat van de conferentie is, ik kan het Huis verzekeren, dat geen Britsche belangen zul len worden opgeofferd." Deze diplomatieke verklaringen kunnen bezwaarlijk anders worden uitgelegd, dan dat Groot-Brittannië weliswaar zal trachten, betere voorwaarden te verkrijgen, doch de conferentie daarop niet zal laten mislukken. Het wijst op de financiëele offers, die het zich reeds getroost heeft en op de nieuwe offers, die het Youngplan ter> gunste van Frankrijk en Itaüë van Engeland verlangt. Engeland heeft dus geen direct materieel be lang bij het Youngplan. Het loopt zelfs het risico van groote verliezen, gelijk Lloyd George betoogde. Indien Duitschland eens het „be schermde" deel van de betalingen niet kan voldoen, krijgt het twee jaren uitstel, d.w.z. Engeland krijgt dan niets. Blijkt dan, dat de gezamenlijke annuïteiten de Duitsche beta lingscapaciteit overtreffen en moét tot een verdere herziening worden overgegaan, dan zal tenslotte Engeland het verlies te dragen hebben, daar Frankrijk zijn deel dan reeds zal hebben ontvangen. Men zou kunnen aanvoeren, dat onder het Dawesplan Britsche verliezen niet minder waarschijnlijk waren. Engeland zal het in- tusschen niet bij platonische uitingen laten. Indien het met het Youngplan instemming betuigt, staat het tegenover Frankrijk en Italië in de moreel sterke positie van gever en dan zal het volgens oude traditie het recht hebben, compensaties te verlangen. Die liggen uit den aard der zaak op het gebied van politiek en bankwezen, d.w.z. zij betref fen de ontruiming van het Rijnland en den zetel van de Internationale Bank. Walter T. Layton, de hoofdredacteur van de „Economist", noemde, in een beschouwing in de „Manchester Guardian", het Young-rap- port een diplomatiek meesterstuk. Daar Duitschland ontwapend is. daar Engeland en Duitschland in Locarno Fankrijk een zeker heid hebben gegeven, die in het vredesver drag niet was voorgeschreven, en daar het Dawesplan bijzondere inkomsten en panden in handen van een geallieerden agent legde, was de Britsche openbare meening reeds lang van oordeel, dat Duitschland, misschien niet juridisch, stellig echter moreel het recht had, een beroep te doen op art. 431 van het verdrag van Versailles (over de vroegere ontruiming) zegt Layton. De belangrijkste politieke eisch van het Youngplan bestond hierin, de nieuwe regeling een „afdoende element van definitieve strekking" te verlee- nen, om Fankrijk te bewegen, de onmiddel lijke ontruiming van het Rijnland goed te keuren. De experts hebben dit vraagstuk op gelost en ter conferentie gaat het er thans om of de andere mogendheden de zeer aan zienlijke concessie aan Frankrijk sanction- neeren, om het er toe te brengen, zich bij hun meening over het Rijnland aan te sluiten. Men zou deze formuleering van Layton aldus kunnen uitbreiden, dat het hoofd vraagstuk zelf gecompliceerd is. Voor Frank rijk toch heeft de bezetting, van Fransch standpunt gezien, twee zijden, een herstel- politieke en een veiligheidszijde. Daarom presenteert Parijs de stelling: in herstelpo- litiek opzicht kan eerst ontruimd worden, wanneer het Franschc aandeel gemobili seerd is en wat de veiligheid betreft zou de bezetting door een „aanvulling" van het verdrag van Locarno vervangen moeten worden, namelijk door de commissie van vergelijk. Hoeveel Frankrijk zich van deze stelling laat terugdringen, hangt niet alleen af van de onbuigzaamheid van Duitschland, maar ook van de volharding van Engeland. De Duitsche delegatie zal zonder twijfel trachten, de conferentie te overtuigen van het gevaar van de vele wrijving, die door het bestaan van de zoogenaamde commissie van vergelijk als het ware zou bevorderd worden en de pacificatie van Europa zeer twijfelachtig maken. Zal de Britsche delega tie zich door dergelijke argumenten laten winnen of zich door Frankrijk laten impo- neeren? Zij zou deze mogelij kheid valt niet te ontkennen van haar overwegingen ten gunste van een ondubbelzinnige oplossing, kunnen worden afgeleid door een anderen factor: Engeland wenscht de internationale bank voor Londen te reserveeren. Men mag wel aannemen, dat de andere aan de con ferentie deelnemende mogendheden dit insti tuut liever in Zwitserland zien gevestigd. Maar wanneer het op een beslissing aan komt, zal Frankrijk vermoedelijk liever inza ke den zetel van de bank toegeven dan ten opzichte van de commissie van vergelijk. Italië zal mogelijk bereid zijn in ruil voor de Britsche concessie inzake den sleutel van verdeeling, Londen als zetel van de bank te accepteeren. Snowden zal stellig veel doen, om de internationale bank als een persoonlijk succes mede naar Londen te brengen. Indien de inlichting van het „Jour nal of Commerce" juist is, zou de gouverneur van de Bank of England, Montafu Norman, er reeds in geslaagd zijn, de Amerikaansche financiers voor Londen te winnen. Er bestaat in ieder geval geen reden voor de veronderstelling, dat Frankrijk er niet naar zal streven, Engeland voor het alter natief: bankzetel of commissie van vergelijk te stellen. Snowden is er van overtuigd, dat de financieele concessies van Groot-Britan- nië voldoende zijn, om Londen de interna tionale bank en Duitschland de onvoorwaar delijke ontruiming te verzekeren. Misschien zal hij het genoemde alternatief van de hand wijzen. Er zal stellig ook veel van af hangen, of Henderson de strikken van een bekrompen veiligheidspolitiek beseft, of hij over een werkelijk Europeeschen blik be schikt en de kracht van zijn overtuiging be zit. EEN 80-JARIG MAN DOOD GEREDEN. ONVOORZICHTIG EEN WEG OVER GESTOKEN. Zondagavond 7 uur wilde de 80-jarige heer C. K,. wonende in het St. Jacobs Godshuis in de Hagestraat alhier, bij het Soendaplein den weg oversteken, om nog in een tram, die al op het punt stond van wegrijden, te kun nen stappen. De man keek niet om of de weg veilig was. Hij werd door een motorrij der overreden. Een te hulp geroepen genees- neer constateerde ftersenscriuüomg. De ge wond werd naar de Mariastichting vervoerd, waar hij even na aankomst reeds overle den is. De motorrijder, die nog signalen gegeven had, had geen schuld aan het ongeluk. De dame die op de duo-zitting zat, is over den grond gesleurd. Een schaafwonde die zij aan een knie bekwam, is door een lid van den Ongevallendienst verbonden. Het woord is aan., Terentius: De toorn der minnenden is de hernieuwing der liefde. WELKOM VREEMDELING! (240 Engelsche reclame-experts, op de doorreis naar Berlijn, zijn to Hoek van Holland verwelkomd met een geschenk be vat tonde eer» reep chocolade cn een fleschje jenever). Het is een lumineus idee. Om zoo'n bezoek van over zee, Met een cadeautje in te halen. De achting van de gasten stijgt. Als men bij 't landen al iets krijgt. Waarvoor men niets hoeft te betalen; En verreweg t geschiktste punt, Waar je een gast zoo oeren kimt, Is dan natuurlijk wel de haven, Want dan nietwaar, staat onze gast, Na veel gezwalk weer veilig vast, En wenscht hij zich eens flink te laven; Hij stapt in prillen morgenstond. Op onzen vaderlandschcn grond, Nadat hij weinig heeft geslapen, Zijn stemming wordt bcheerscht door lust Tot eten en gebrek aan rust. En beiden doen hem knorrig gapen; Wat zal hem dan meer welkom zijn. Dan t pakje dat hij in den trein, Reeds op zijn plaats gereed zal vinden. Hij eet een stukje chocola. Hij neemt een slok jenever na. En Holland heeft weer nieuwe vrinden: Ik loof dit schoon initiatief, Zoo krijgt de vreemdeling ons lief, Dus hulde aan den milden gever, Als 't land,, waar onze woning is, Al niet van melk en honing is, Dan chocola toch en jenever; Ofschoon ik wel betwijfelen moet, Is deze combinatie goed, Voor juist op proef gestelde magen? Eerst zeegeschommel en daarna, Jenever met (sic!) chocola Een sterke maag, die dat kan dragen. P. GASUS. DE BRANDWEER. ER KOMT TIJDELIJK EEN GELEENDE (TWEEDE) MOTORSPUIT. Er is naar wij vernemen aan de fabriek opnieuw vertraging gekomen in de afleve ring van de nieuwe motorspuit die onze brandweer besteld heeft. Nu is de verwachting dat de bestelde spuit op 15 September hier ter stede zal aanko men. Omdat het ongewerischt geacht wordt nog langer te volstaan met één motorspuit, heeft de fabriek zich bereid verklaard tijdelijk een andere motorspuit aan Haarlem te leenen. Deze spuit wordt nu gemonteerd en zal bin nen enkele dagen hier ter stede aankomen. Onder de veel voorkomende gevangenisopstanden in de Vereenigde Staten is die van Auburn de sensationeelste geweest. 1700 gevangenen probeerden uit tc breken en ge- aakten met het leger slaags. In den strijd vielen vele dooaen en de gevangenis vloog in brand. De opstandelingen vielen de brandweer aan cn verwoestten een brandweerauto Van de gevangenis bleven slechts de muren overeind.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1