FEMINA TENNISJAPON. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 15 AUG. 1929 NO. 333. Hoewel velen zich niet aan den regel hou den, behoort een tennisjapon wit te zijn. Al dus is ook dit model van witte crêpe. Het is van een treffend en eenvoud met een Engel- eche alure. De rok is rondom gepliseerd met breede plooien en het lijfje heeft een gecroi- seerd, ingevoegd vest, van onderen gegar neerd met een grooten blauwen strik. De ceintuur is wit leer. No. 334. Groote clubs schrijven zoowel hun manne lijke als vrouwelijke leden een geheel wit te- nïseostuum voor. Doch zooals we hierboven reeds zeiden, wordt er met dit voorschrift nog al eens een loopje genomen vooral door de dames. We zouden geen goede Hollanders zijn, als we niet graag deden wat ons verboden werd. Op bijgaande teekening zien we een dergelijk, dus eigenlijk verboden costuum voor de tennisbaan. Het is van citroengele, met kleine witte bloemmotiefjes bezaaide crêpe. De rok is van den heukband af met stolpplooien gepliseerd en het ingezet front van het lijfje door twee over elkaar vallende strookjes omgeven en met strikjes gegar neerd. De ceintuur is wederom van wit leer. HET MEISJE EN DE OUDE MAN De tegenwoordige jonge meisjes zijn het er volmaakt over eens, dat we niet meer in de middeleeuwen leven, zelfs niet in de 19e eeuw en kennen zich derhalve het recht toe zelf hun toekomstigen echtgenoot te kiezen, in- plaats dat de ouders zich voor haar van de ze moeilijkheid kwijten, zooals dat vroeger maar al te veel gebeurde. En in 't algemeen hebben ze daarin geen ongelijk, al moet toe gegeven worden, dat er zich gevallen kunnen voordoen, dat de ouders een hartig woordje meespreken om dochterlief van de dwalingen haars weegs terug te brengen. De meisjes krijgen van schoon een hoeveelheid wijsheid mee, die niet meer onder doet voor de ken nis van een jongen en verre uitgaat boven die, welke moeder indertijd heeft moeten opdoen. Daardoor kon een zeker zelfstandig- lieidsgevoel niet uitblijven. Zeer merkwaar dig is ook het feit, dat meisjes tegenwoordig een souvereine minachting hebben voor een jongen van gelijken of slechts iets ouderen leeftijd en zich bijzonder aangetrokken voe len tot den man die minstens tien jaar ouder is of zelfs het dubbele van haar leef tijd heeft. Wat ook al weer het gevolg is van haar grootere school- en wellicht we reldwijsheid, want ondanks al de verande ringen, die de vrouw ondergaan heeft, is haar toch de eigenschap bijgebleven, die haar wil doen opzien tegen een man. En tegen iemand van gelijke capaciteiten ziet ze natuurlijk niet op. Hier schuilt een gevaar, dat voor het meisje de meest funeste gevol gen kan hebben. De oudere man namelijk, gewend zich in de wereld met een zekere vrijmoedigheid te bewegen, en wetend hoe met vrouwen te moeten omgaan, imponeert bewust, maar zonder verdere bedoelingen, heel gemakkelijk het jonge meisje; z'n suc ces stemt hem prettig en daarmee uit. Maar z'n woorden, in een onbezonnen paar minu ten gesproken, kunnen voor haar een heel leven van ellende beteekenen. Zpo kennen we een geval, waarin een jonge man, op een feestelijke verjaardags-maaltijd van een meisje gevraagd, haar na de gebruikelijke gelukwensehen, een ruiker bloemen aanbiedt met het zeer hoffelijk verzoek deze als tolk van z'n gevoelens te willen beschouwen. Dit geschiedde in bijzijn van alle aanwezigen. Nu zou men uit zijn woorden alles kunnen opmakenen ook niets. Het meisje vond het echter prettiger er alles uit te conclu- deeren, met het gevolg, dat ze is gaan hopen op hopelooze dingen. Nu zullen dergelijke te leurstellingen een meisje innerlijk ten goede komen, maar dat neemt niet weg dat ze naar buiten haar stabiliteit verliest, humeurig en onaangenaam gaat wordenEn aan niets heeft een man zoo het land als aan een hu meurige vrouw ZEG EENS HUISVROUW WIST U DAT? Het is verstandig een citroen, in schijfjes gesneden, met het witte goed mee te was- schen. Het houdt de kleeren mooi wit en verwijdert er tevens de vlekken uit. Vochtige schoenen poetsen valt niet mee. Maar men kan het voel vergemakkelijken, door een klein beetje petroleum bij de crème of smeer te doen. Doe een beetje zout bij de stijfsel voor uw strijkgoed. Dan zult u geen last ervan heb ben, dat het ijzer blijft kleven. Versche inktvlekken kunt u uit uw karpet verwijderen met warme melk en een schoon lapje. Daarna bestrooien met meel. Na 24 uur het meel er af borstelen. Tenslotte houdt u uw karpetschuiers bezems enz. veel langer goed en stevig, als u ze van begin af aan eens per week in kokend zeepsop doopt. Het heetc water versterkt de vezels, maakt ze tevens buigzaam, zoodat uw karpet ook minder te lijden heeft. NOG EEN PAAR VACANTIE- JURKEN De gelukkigen, die met vacantie gaan, kunnen er heusch nog wel een paar japonne tjes bij gebruiken. Want het is net, of je er veel meer aan kunt, als je voor je plezier buiten bent enniets doet, dan wanneer je in je gewone dagelijksche doen bent. Zou het misschien zijn, omdat in de vacantie feitelijk iedere dag een feestdag is? Laten we ons er maar niet in verdiepen, feit is, dat we heel wat jurken aan kunnen^ En de thuis blijvers? Wel, om die te troosten krijgen die een extra jurk! Ten minste, we geven er het ideetje van weer. En zooals u weet is er een goed begin het halve werk. Allereerst hebben we dan, van links naar rechts, een japon van pastelblauwe wollen mousseline, waarvan de rok met twee stolpplooien is, van voren zoowel als van achteren. Van boven zijn de plooien vastgestikt. In het lijfje is een be drukte strook gezet, terwijl de rok van on deren met een zelfde strook is afgezet. Aan 3.25 M. stof van 80 c.M. breed heeft men voldoende. Nummer twee is van zwart-groen- wit bedrukte crêpe. De rok is met heele kleine plooitjes aangezet. Hals en armgaten zijn met wit afgezet. Aan 3.75 M. stof van 1 M. breedte zal men wel genoeg hebben. Nummer drie is van beige crêpe de Chine. De rok is wijd en valt klokkend. Het lijfje is a jour gewerkt, terwijl er van voren met een breed feston een schuine baan in gezet is. Ook hier voor zal 3.75 M. stof van 1 meter breedte toereikend blijken te zijn. Voor de eenvoudi ger, goedkooper en toch alleraardigste va- cantiejurken gebruikt men ook veel de Schot- sche en gebloemde cretonne stofjes, die sterk en frisch zijn. Men treft er een rijke ver scheidenheid van kleuren en motieven in aan, massa's bedrukte bloemen-stoffen, waar van men leuke, eenvoudige japonnetjes kan maken zonder noemenswaardige garneering. MADELEINE. RECEPT. Tapioca met bessensap is een heel smake lijk schoteltje. Op 1 kan bessensap neemt men 1/2 kan water, iets minder dan een ons tapioca en een stukje citroenschil (of pijp kaneel). De tapioca wascht men en weekt ze gedurende 3 uur in het water met het bessensap. Dan brengt men ze met het smaakje erin aan de kook en laat ze op een zacht vuur, terwijl men af en toe roert, gaar koken, wat ongeveer 1 1/2 uur duurt- Dan neemt men het smaakje er uit en presen teert er suiker apart Of als men het koud opdient, dan roert men de su'ker erdoor, als het nog warm is. Ongeveer een goed ons cp de bovengenoemde hoeveelheid. UIT DE ERVARING VAN EEN HUISMOEDER. Kromme brei- of haakpennen van celluloid kan men weer recht maken door er heet wa ter over te gieten, met de vingers recht te ma ken en ze daarna in koud water te dompe len, om ze weer hai-d te maken. Roest verwijdert men van messen door ze met een doorgesneden ui te wrijven. Een rauwe aardappel verwijdert vruchten- en zuurvlekken van staal. Men kan altijd zeggen of een ei oud is of niet. Wanneer de. schaal erg glimt, kan men er zeker van zijn, dat het ei oud is. Een ruit of een spiegel maakt men prachig schoon, door het eerst af te wrijven met een stuk vochtig krantenpapier en daarna met een droog stuk. Emaille-pannen, welke erg aangebakken zijn, maakt men het beste schoon met zout of fijne asch en een zachte lap. Daarna de pan naspoelen met warm water. Maar ge bruik nooit soda om emaille af te schuren. Sitsen of cretonne overtrekken, gordijnen enz. kan men droog schoonmaken met een mengsel van gelijke deelen zemelen, krijt poeder en heet zout. Men wrijft het mengsel met een flanellen lap over de schoon te mal ken stof. Om schroeivlekken uit linnen te verwijde ren, gebruikt men het volgende vlekkenwa- tertje: kook 1/2 ons volderaarde in een halve liter azijn en het sap van drie uien. Om kinderkleertjes voor een belangrijk deel onbrandbaar te maken, spoelt men de klee ren, na het wasschen, in lauw water uit, waarin men 'n flinke hoeveelheid aluin (min stens een half ons op elke 4 liter water) heeft opgelost. CHOCOLA-GEBAK. Voor een smakelijke chocoladetaart ggeft men het volgende recept: 1 ons bloem, 1'2 ons cacao-poeder, 2 ons suiker, eenige eieren (hoogstens 3), 1 theelepeltje bakpoeder, half kopje melk, 1/2 ons zoete amandelen en een bittere. Nadat de amandelen met kokend water overgoten zijn, kan men ze makkelijk pellen en fijnmalen. De eierdooiers worden melk geroerd. Het laatst gaat het stijfge- met de suiker, amandelen, cacao, bloem en klopte eiwit er bij. Dan bakt men de massa in een geprepareerden springvorm snel gaar. Na bekoeling door snijden en tusschen de lagen vulsel doen, bereid van 2 ons onge- zoute boter (tot room geroerd) waardoorheen 1 ons poedersuiker, cacao (70 gr.) en drup pelsgewijs 2 lepels warme melk, waarin op gelost 1 blad gelatine. DE LAATSTE MODE OP HET GEBIED VAN SCHOENEN. Voor de hoog-zomerdagen is de bruine schoen van kalfsleder, gegarneerd met wit glacé-leder, haast tot een uniform-dracht ge worden. Zeer elegant zijn de Pump-modellen, met of zonder riemsluiting. Keurige wandelschoenen in een bruine tint afgezet met biezen leder in een andere tint bruin zijn „bon ton". Suède neemt een. voorname plaats in onder het schoenmateriaal. De chiqueste avondschoen worden in crepe de chine uitgevoerd in lichte tint, afgezet met satijn in donkere kleur. De hak der avondschoentjes speelt een voorname rol; zilver of goudversierselen, glazen kralen of glinsterende, zeer kleine steentjes worden er op aangebracht, hetgeen een feestelijk aspect geeft. De zeer correcte avondschoen is die van zwart satijn, versierd met eenig zilver-stiksel langs de contouren. KINDEREN WASSCHEN. „Men hoort dikwijls zeggen", aldus schrijft een (Engelsche) huismoeder, „dat kinderen ervan houden om vuil te zijn, en dus bij in stinct een afkeer van wasschen zouden heb ben- En dat zou dan de huilpartijen moeten verklaren, waarmee djjjwijls het wasschen der kinderen gepaard gaat. Maar ik geloof, dat dit meer een excuus is van dat soort moeders, die de kinderen behoorden te was schen en het niet doen. Natuurlijk, kinde ren houden er niet van op een hardnekkige manier zeep in hun oogen gewreven te krij gen, of in een kille kamer gewasschen te worden of ruw afgedroogd te worden met een harde handdoek, die hun teere huid schuurt alsof het een rasp is. Maar wie met wat zachtzinnigheid en liefde de kinderen wascht en het hoeft heusch niet eiken dag, men kan overdrijven pok! die weet, dat de kinderen het wasschen een pretje vinden! Kinderen vinden het leuk hun kleeren uit te hebben, en hun huid vindt het aangenaam in een behaaglijke temperatuur met een lek ker stuk zeep gewasschen te worden en zacht droog gewreven. De kinderen hoeven er heusch niet bij te huilen. En zoo, heerlijk rozig van het fijne badje zullen de kinderen zonder tegenstribbelen in bed stappen en slapen als rozen." UIT HET GROOTE WENKENBOEK Vleesch zal hard worden hoe goed de kwaliteit ook raag zijn als men het vóór het braden niet eerst dichtschroeit in het vet, zoodat bij het braden de sappen niet kunnen ontsnappen, waardoor het vleesch hard en droog zou worden. Om vleesch in warm weer frisch te hou den, borstele men het af met een zwakke oplossing van azijn in water. Leg vervolgens een paar schijfjes ui op het stuk vleesch. Voor het bereiden, wascht men het vleesch weer goed af, opdat geen spoor van den azijn- sm'aak overblijven kan. Mayonnaise-saus. Op een sla-schoteltje (sla, 'tomaat, komkommer) smaakt mayon naise-saus heerlijk. Men kan die saus maken van 2 eierdooiers, 2 1/2 maatje beste sla-olie, 3 eetlepels azijn, 11/2 theelepeltje mosterd, wat peper en zout en maggi aroma. De eier dooiers, mosterd, peper en zout roert men goed dooreen; daardoor heen klept men den azijn en schenkt vervolgens, onder voort durend kloppen met een goed vertinde garde, in een ononderbroken dun straaltje de olie erbij, totdat de saus mooi dik en glanzend is. Tot slot gaat de aroma erdoor. No. 321. Een zeer elegant constuum met een jacket van crêpe de chine, groen bedrukt op een zwart frond. Het lijfje der japon is effen groen, in den toon van het groen der be drukte stof. De rok is verwijd door een groep prissee in het voorpand, benevens een paar godets in de zijden. Een strook langs den voorzoom kenmerkt het jasje, waar overigens niets aan op te merken valt dan z'n groote soberheid. No. 322. Een gelijksoortig model als het voorgaande, doch min of meer in het genre tailleur. Effen grijze kasha diende als stof voor rok en jasje, terwijl de blouse uit witte toile de soie is gemaakt. De rok heeft twee zijpa- neelen, die een plooi vormen met het mid den voorpand. Lange revers kenmerken het jasje, dat bedoeld is open gedragen te wor den, maar desgewenscht op een knoop geslo ten kan worden. In elke zijde een klein zakje en een rood gelakten ceintuuh om den heup band van den rok. Een grijze hoed van stroo of vilt, met een rood bandje om den bol, zal met deze japon een aardig geheel vormen. RECEPT. Broodschoteltje. In den zomer gebeurt het nogal eens, dat men oud brood heeft. Maak daar een brood- schoteltje van met krenten en rozijnen. Op ongeveer 20 dunne sneetjes oud brood (zon der korst) neemt men een halve kan melk, een ei, half ons krenten, half ons rozijnen, half ons boter en èen paar theelepeltjes ka neel. Men klopt de eieren met de suiker en doet daar de lauwe melk bij. De krenten en rozijnen worden goed gewassen en van steeltjes ontdaan, terwijl men de sucade snippert. Nu worden de sneetjes brood aan twee kanten met boter besmeerd, waarna men ze laag om laag met het mengsel (van krenten, rozijnen, sucade) in een vuurvast schoteltje legt. De laatste laag moet uit brood bestaan. Elke laag brood moet men bevochtigen met wat van de saus (van melk en eieren). Over de laatste laag besmeerd brood strooit men wat suiker met de kaneel. In de oven laat men een knappend korstje op het schoteltje komen. En dan moet u eens kijken of de huisgenooten op die ma nier de oude korstjes wel opeten! DINGEN OM TE WETEN EN NOOIT MEER TE VERGETEN. Een mengsel van zand en zaagsel (1 pond zand op 2 pond zaagsel) moet een goed brandbluschmiddel zijn. Het mengsel ver stikt de vlammen. Wist u, dat een kleine kamer grooter zal schijnen met crème of geelachtig behangsel? Men wekt den indruk, dat een kamer hoog is, wanneer men een smalle streep in het patroon van het behang kiest en het plafond wit houdt. Is een kamer pas opnieuw geschilderd en wilt u de verflucht er vlug uit hebben? Snijd dan een groote ui in tweeën en leg die ui, met de snij kanten naar boven, in de kamer. In een paar uur zal de verflucht verdwenen zijn. Wanneer men een beetje zout bij de stijf sel voegt, waarmee men het strijkgoed stijft, zal men geen last hebben, dat het ijzer blijft kleven. Een klein scheutje azijn in het water, waar mee men de ruiten lapt, zal deze do$n glim men als spiegels. Vlekken op marmeren waschtafelbladen enz. kan men verwijderen, door te wrijven met een papje van gewoon wit teekenkrijt en citroensap. Vlekken op wit gestucadoorde muren kan men wegmaken, door er met een doek met wat stijfselpoeder over te wrijven. Een theelepeltje glycerine op elk pond meel voor cakes, brood enz. verhoogt de kwa liteit van het beslag en maakt, dat de cake of het brood veel langer versch blijven. Indien men een nieuwe boender of bezem in heet water zet, waarin een handvol zout is gedaan, zullen de vezels van boender er taaier door worden en zal de bezem veel lan ger meegaan. „BUTTERSCOTCH"PUDDING. Kook een liter melk. Roer met wat koude melk 5 eetlepels maizena aan en meng die al roerende door de kokende melk, zoodat deze zoo volkomen mogelijk aandikt. Klop twee eieren met wat zout, en een groote theekop bruine suiker en giet daarna het melkmengsel langzaam over de eieren, steeds roerende, opdat geen klonten ontstaan. Zet nu de pan van het vuur en roer vier eet lepels boter bij, waarna de pudding in een vorm overgegoten kan worden. Zet deze in koud water tot hij afgekoeld is. Om op te dienen doet men den inhoud op een schotel over. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIGHOUDT. EEN SCHOMMEL. Eenïgen tijd geleden hebben wij voor de popjes een draaimolen gemaakt en nu zullen wij de popjes eens gezellig laten schommelen. Ja, ieder kind houdt van schommelen. Bij vele kleuters hangt met het mooie zomer weer de schommel buiten en weer andere kleintjes gaan met moeder naar den speel tuin en dan natuurlijk zoo lang mogelijk van den schommel genieten. Maar nu laten wij de popjes eens genieten en zullen wij met den poppenschommel beginnen. Daar de poppen- kinderen nog al klein zijn, gaan wij een stoeltjesschommel vervaardigen. De poppen kunnen er dan in elk geval niet uitvallen. De schommel wordt van heel stevig karton gemaakt en wij beginnen met een bodem te snijden of te knippen van 19 bij 16 c.M. In de 4 hoeken worden 4 insnijdingen ge maakt. Elke insnijding wordt 11/2 c.M. inge- knipt. De afstand tot de beide zijden is 1 c.M. De insnijdingen loopen wel evenwijdig met den korten kant (afb. a.) '9 Daarna snijdt men van het karton 4 reeperi. Alle met een lengte van 26 c.M. en de breed te iets minder dan 11/2 c.M. Deze 4 stroa ken passen in de gleuven van den bodem. Aan elke korte zijde komen dus twee strooken, die zooals afbeelding b ook aangeeft kruislings over elkaar heen worden gelegd. Daarna wor den deze strooken verbonden met een rechte reep van 19 c.M. lengte en 2 1/2 c.M. breedte, Op 1 c.M. van de korte zijde wordt aan weers kanten een gleuf gemaakt van 1 c.M., volgens afbeelding c. Deze laatste uitsnijdingen moeten in de kruiselings gevormde strooken passen. Nu volgt nog het stoeltje, dat natuurliik ook geheel uit karton vervaardigd ban wor den. Maar wanneer U een kartonnen doosje opzoekt is dit wel zoo eenvoudig. Een hoog vierkant doosje is heel gemakkelijk in een stoeltje te veranderen. Eén der zijkanten wordt weggeknipt. Om nu echt het idee van een stoeltje te krijgen neemt men van de twee zijkanten nog 1/3 gedeelte af en de leuning wordt een klein beetje rondgeknipt. Met dunne touwtjes maakt men het stoeltje aan de lange kartonnen strook vast. In het stoeltje worden dus nog twee kleine gaatjes gemaakt, 2 in de zijkanten en twee in de leuning. Nu den schommel nog een mooi kleurtje geven en de poppenkinderen zullen heerlijk kunnen zweven. U kunt den schommel in de Tijdingzaal van ons blad komen zien. W. R.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12