Strandfeest te Zandüoort De feesten te IJmuiden De gymnastiekuitvoering op het terrein van stormvogelshet werken aan het rék. ZANDVOORT DE BURGEMEESTER EN „ONDERLING HULPBETOON". Ter aanvulling van de reeds geplaatste mededeelingen verzoekt het bestuur van „Onderling Hulpbetoon" ons de correspon dentie af te drukken gevoerd tusschen het bestuur en den burgemeester, den heer H. van Alphen. De burgemeester schreef d.d. 5 Augustus aan het bestuur van Onderling Hulpbetoon: Mijne Heeren, Het zij mij vergund u te mogen mede- deelen, dat mijn gevoelens ten opzichte van het bestuur van „Onderling Hulpbetoon's Mannenkoor" althans over sommige leden van het bestuur, niet hetgeen ik zou willen noemen bijzonder „Sympathiek" zijn aan te merken. Ik weet niet in welke verhouding het Mannenkoor, tot uw bestuur of uwe ver- eeniging staat; u begrijpt, dat dit mijn be langstelling heeft, omdat ik het voorrecht heb, om mij eere-voorzitter. van „Onderling Hulpbetoon" te mogen noemen. Uw antwoord zie ik met belangstelling tegemoet en verblijf van u mijne heeren met de meeste gevoelens van hoogachting, (volgt onderteekening). Daarop heeft het bestuur van „Onderling Hulpbetoon" het volgende aan den burge meester geantwoord d.d. S Augustus: „Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 5 dezer, inzake de door „Onderling Hulpbe toon's Mannenkoor" gehouden „Oud Hol land-avonden", hebben wij de eer UEd. het volgende te berichten: Dat het bestuur van Onderling Hulpbetoon de houding van enkele bestuursleden van voornoemd Mannenkoor, jegens UEd. aange nomen zooals in de dagbladen is vermeld ten zeerste afkeurt en dit niet in overeen stemming met de belangen van „O. H." en evenmin bevorderlijk voor een goede samen werking acht. Het zal u ongetwijfeld volkomen duidelijk Gisteren was de vlag geheschen op de in aanbouw zijnde Hervormde Kerk. De kapspanten waren geplaatst, wat een feit van beteekenis voor dit gebouw is, om dat de spanning der spanten zeer groot is. Een is van beton gemaakt, de andere span ten zijn van hout. SPAARNDAM Ter gelegenheid van de op 31 Aug. a.s. te houden Koninginnefeesten zal de S.F.C. Spaarndam" een wegwedstrijd organiseeren voor hardloopen afstand ongeveer 2 1/2 K.M. opengesteld voor nieuwelingen. VALSCH GELD. Naar de Tel. uit Aalten verneemt zijn in de grensolaatsen weer valsche Duitsche bank biljetten, gedateerd 11 October 1924. in om loop, welke van de echte zijn te onderschei den doordien het papier weeker is en het watermerk slordig is nagebootst. Het con- trólestempel, nummer enz., zijn met boek druk aangebracht en onvolledig afgewerkt, terwijl bij het woord Berlin en de ondertee kening het puntje van de letter i ontbreekt. Beeldhouwer in zand DE STAKING IN HET HOUT BEDRIJF TE ZAANDAM. VRIJDAG VOORTZETTING BESPREKINGEN. DER In een der zalen van de „Industrieels Club" te Amsterdam, zijn Woensdagmiddag de vertegenwoordigers der betrokken par tijen in het houtbedrijf te Zaandam bijeen gekomen om te trachten aan den strijd, die nu reeds eenige maanden duurt, een einde te maken. Bij deze besprekingen zijn verschil lende mogelijkheden overwogen om tot over eenstemming te komen. Om half zeven werd besloten Vrijdagmiddag de conferentie voort te zetten. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Op de Handelskade te Amsterdam reden Woensdagmiddag een auto en een motor achter elkaar. De motorrijder deed een poging den auto voorbij te komen. Toen hij achter den auto vandaan schoot, kwam hij in bot sing met een voetganger, die op den rijweg liep; deze laatste werd zeer ernstig ge wond. De man, die een Hongaar bleek te zijn, bleef bewustloos liggen en werd door den G. G. D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand is niet zonder zorg. Behalve een kniefractuur zijn nog inwendige kneu zingen geconstateerd. DE MOORD TE WADDINXVEEN. DE BEGRAFENIS VA NHET SLACHTOFFER Woensdagmorgen te half twaalf uur had te Waddinxveen de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den j.l. Zaterdag ver moorden heer H. A. Schotman. Een zeer groo- te menigte had zich op het kerkhof om de groeve vereenigd. Onder de aanwezigen wa ren de waarnemende burgemeester, wet houder Herfst, de gemeente-secretaris en ont vanger ds. De Geus, Ds. Grisnigt en vele an deren. Allereerst nam wethouder Herfst het woord, die zich met woorden van troost tot de familie richtte. Spr. zeide, dat het ge beurde van zoo bijzonderen en treuri- gen aard was,dat de geheele gemeente met de familie Schotman medeleeft, wat dan ook de reden is, dat het gemeentebestuur gemeend heeft aanwezig te moeten zijn. Spr. wees er voorts op, hoe men vaak verkeerdelijk meent, dat de eenige oplossing van burentwisten is de tusschenkomst van de overheid. Veel be ter is het echter, als door vredelievende mid delen getracht wordt onder Gods zegen de geschillen uit den weg te ruimen. Spr. was eerst zoo verheugd toen vorige week een ge schil een soortgelijk als dit door de po litie bij minnelijke schikking uit den weg kon worden geruimd; hoezeer was hij daarna ont steld toen Zaterdagavond dit vrceselijke ge schiedde. Tenslotte sprak nog Ds. De Geus, die hier vroeger predikant was. In gelijken zin als de vorige spreker wees de predikant er op, hoe vreeselijk de gevolgen van een eenvoudige ruzie kunnen zijn en vermaande de men- schen voor de toekomst ten dezen den driften niet den vrijen loop te laten. Na afloop dankte een neef van den over ledene voor de laatste eer aan den doode bewezen. Diep ontroerd door deze indrukwek kende plechtigheid verliet men het kerkhof. HET ONGEVAL TE BREDA. BEGRAFENIS DER TWEE SLACHTOFFERS Woensdag werden de beide slachtoffers van het noodlottig ongeluk bij de Holland- sche Kunstzijde-Industrie te Breda ter aarde besteld. De arbeider De Jonge werd te Gin- neken op de R.-K. begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Vele kransen dekten de baar, terwijl talrijke volgauto's en rijtuigen in den stoet volgden. Talrijke arbei ders en vrienden van den overledene, allen personeel van de H. K. I.. liepen in den stoet mede. Maar ook van de zijde van het publiek bestond zeer veel belangstelling en medele ven in de doefheid van de nabestaanden van den overledene. Aan het graf werden woor den van deelneming en troos gesproken door den heer Stulemeyer. Om halftwaalf had van uit het gemeente ziekenhuis de begrafenis plaats van het tweede slachtoffer, den arbeider H. Bruynin- ge. Ook hier was de belangstelling van het publiek groot.. Langs den geheelen weg dien de stoet volgde stond het zwart van de men- schen. Op de protestantsche begraafplaats Zuylen waren velen saamgekomen om de laatste eer aan den overledene te bewijzen. De kist werd bedolven onder een schat van bloemen, afkomstig van de directie en het personeel van de H. K. I. Aan de geopende groeve werd het. woord gevoerd door dr. Loeff, die de verdienste van den overledene schetste en troostwoorden sprak tot de ach tergebleven echtgenoote en kinderen. De heer Bemsen, directeur der II. K. I., noemde den overledene een van zijn trouwste arbei ders. die acht jaar lang aan ds fabriek zijn beste krachten had gegeven. BIJ HET BADEN VERRONKEN. Woensagavond is te Gorkum de heer Brug mans. leeraar aan de Ambachtschool, in het zwembad, vermoedelijk tengevolge van kramp in de diepte verdwenen. Nadat tot drie keer toe tevergeefs was gedoken, is dc ongeluk kige tenslotte boven gebracht. Hoewel direct pogingen in het werk werden gesteld de le vensgeesten op te wekken, kon de genees heer slechts den dood constateeren. De ver dronkene was 34 jaar oud, en laat een vrouw en drie kinderen achter. HET WEGEN DER AUTOMOBIELEN. Naar het Haagsch Correspondentiebureau aan de Tel. meldt, is de termijn van vrij willige weging van automobielen verlengd tot 16 Sept. a.s., zoodat automobilisten morgen dus nog niet blootstaan aan aanhouding op den weg. „MERIJNTJE" 15 JAAR. Het gezelschap Nap de la Mar, op tournée ter kermis te Hoorn, vierde daar Dinsdag den 15en verjaardag van Siska Kremer, die reeds bijna 200 keer Merijntje Gijzen gespeeld heeft. In de pauze werd zij toegesproken door dr. Van der Hoog, die haar namens het gezel schap bloemen aanbood, terwijl daarna Nap de la Mar een hartelijke toepraak hield. Hij schonk „Merijntje" een armbandhorloge en vertelde haar, dat hij hoopte, dat zij nog heel liang samen zullen mogen optreden, immers, zij zullen binnenkort uitkomen in het tweede deel van De Jong's boek „Fliere fluiters oponthoud". Het publiek was zeer enthousiast in zlln bij valsbetuigingen. HET ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM VAN PASTOOR C. WIJNKER. Vrijdagavond 7 1/2 uur zal door de Zand- voortsche Reddingsbrigade een demonstratie worden gegeven in het redden van drenke lingen, vervoer en het opwekken van levens geesten van drenkelingen onder leiding van Dr. Wiilems alhier. De demonstratie heeft plaats op het gedeelte voor de bad-inrichting Driehuizen aan den Standweg. HILLEGOM DE VLAG OP DE HERV. KERK. De deelnemers aan het werk. Woensdagmiddag 2 uur verzamelde zich een groote schare kinderen op het Stations plein om deel te nemen aan de j aarlij ksche Zandbouw wedstrijden op het strand nabij het Kurhaus te Zandvoort. Het initiatief daar voor was wederom genomen door de steeds active Zandvoortsche feestcommissie, waar van de heeren Meijer en Rouffair wel het leeuwenaandeel hebben. Er waren zeer veel deelnemers. Op het strand heerschte een levendige drukte, omdat natuurlijk vele ouders en andere be langstellenden het werk van de kinderen volgden. De jury had geen gemakkelijke taak om onder de aardige bouwwerken het beste uit te zoeken. Omstreeks half 5 werden de deelnemers en deelneemster (voorafgegaan door de muziekka pel „Oberbayern" uit 't Kurhaus naar hotel „Suisse" gebracht, waar de prijsuitdeeling plaats had, door den heer Rouffair. Prijswinners fsters) waren in groep A, Leeftijd van 6—8 jaar: 1. Annie en Evert van den Bent. 2. Frans van Lee-r, 3. Adrie Borg- holz. 4. Hans Solzen, 5. Frans van Eelst, 6. Bep Vergouw, 7. Eddy van Leer. Groep 8—10 jaar: 1. Netty Nijhuls, 2. Frans Borgholz, 3. Roosje Rijs, 4. Stella Roodveld; 5. Truus van de Geer. 6. Benny van Hees. Groep 10—12 jaar: 1. Cita van Lier. 2 Pierre le Comte. 3. Duo Kleerekooper en Plotzke. 4. Nelly de Roode, 5. Maria Bijvoet. 6. Duo Claa- der, 7. Tini Werner, S. Eddy Barten. Groep D. leeftijd 12—14 jaar: 1. Alida Kok, 2. Frits Lindeman, 3. H. Schilthuis, 4. Kees Keur, 5. Robert Tak. Bovendien kregen de verschillende deelne mers van eiken groep als een troostprijs een reep chocolade. Dank zij de medewerking van de directie van hotel Kurhaus, was de commissie in staat zeer aardige prijzen aan te koopen en uit to reiken. Het Kurhaus dat den 2den prijs verwierf Alie Kok uit Zandvoort won met hQt Volen- dammer boerinnetje den lsten prijs. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG IS AUGUSTUS 1929. DERDE BLAD UIT DE OMSTREKEN. Schitterend geslaagd zijn, dat de bewuste handelingen geheel buiten medeweten en verantwoordelijkheid van ons bestuur zijn geschied. Het ligt can ook in ons voornemen aan het bestuur van het Mannenkoor onze mee ning dezer zaak kenbaar te maken. Wij koesteren de gerechtvaardigen hoop, dat hetgeen heeft plaats gevonden, geener lei afbreuk zal doen aan.de zoo noodige samen werking met u, als hoofd der Gemeente, in verband met uw Eere-voorzitterschap. En dat de gevoelens, welke tusschen u en onze vereeniging hebben bestaan, zullen blijven voortduren met dezelfde intensiteit als voor heen". Deze brief is geteekend door de heeren F. Zwaan, H. Bluys, L. N- Weber, A. J. Hollen- berg, J. J. Dijkstra, J. Water, M. v. d. Bosch, W. v. d- Meye en Jb. Schaap. Van Pottum stijgt met zijn luchtballon op De clou van de feestelijkheden op Woens dag was het opstijgen van Pottum's groote luchtballon op het terrein van „Stormvogels". Evenredig aan het zwellen van den ballon vulde zich ook het terrein van „Stormvogels", zoodat op het tijdstip, dat de ongeveer 850 M3. gas door het groote gevaarte waren op geslokt, eenige duizenden toeschouwers hét terrein vulden. Buiten de hekken, op de ver schillende duintoppen stond eveneens een groote menigte schouder aan schouder, om het schouwspel gade te slaan. Ook deze niet- betalenden hadden een fraai gezicht op het terrein, waar de bewegingen van een veel kleineren bal zoo menigmaal het publiek in extase bracht. Het vullen van den ballon liep, dank zij de goede zorgen van den heer A. de Wit, di recteur van het gas- en waterbedrijf, die een eenige honderden meters lange buisleiding speciaal voor dit doel had doen leggen, vlot van stapel en reeds vóór vier uur kon de gas kraan gesloten worden. Eenige oogenblikken later gleed de ballon statig de hoogte in. In de mand hadden plaats genomen mevr. Pot tum, een Belgisch bestuurder en een passa gier. Langzaam voortgedreven door den zwakken Westenwind, dreef de ballon land waarts, op z'n reis door het luchtruim nage staard door duizenden paren oogen. Onge veer een kwartier na het vertrek zag men hem in een wolk verdwijnen. Korten tijd daarna was hij geheel aan het gezicht ont trokken. Kort na het opstijgen wierpen de lucht- vaarders eenige honderden kleine parachutes ■uit de mand. Sommige dezer parachutes wa ren verzwaard met een bon, waarvoor de ge lukkige vinder tot een bepaald bedrag inkoo- pen kon doen bij aan de feestweek deelne mende winkeliers. Dat vooral de jeugd druk jacht maakte op deze uit de lucht vallende waardevolle stukjes papier laat zich denken. Tijdens het vullen van den ballon zorgden een paar honderd leden van de gymnastiek- vereeniging „Olympia' onder directie van den heer Smit voor de noodige afwisseling. De verrichtingen der turnsters en turners wer den met belangstelling gevolgd. De opgewekte muziek van „Concordia" en het prachtige zomerweer maakten, dat de feeststemming niets te wenschen overliet. Naar wij later vernamen is de ballon des namiddags 5 uur, dus na een tocht van om streeks een uur veilig en wel op een weiland onder Oostzaan geland.'De ballon bereikte een hoogte van 1100 M. De luchtvaarders werden door eenige veehouders hartelijk ont vangen. De étalagewedstrijd. De tijdens de feestweek georganiseerde étalagewedstrijd had het volgende resultaat: Juryprijzen: Groep A len prijs de heer Joh. de Waard. Kanaalstraat, 2en prijs de heer A. Ros, Oranjestraat, 3en prijs de hnor R. N. Blok, Kennemerlaan. Groep B: prijs de heer S. Hogeland, Wilhelminakade, 2en prijs de heer D. Ott, President Steynstraat, 3en prijs Gez. Jimmink, Trompstraat. Publieksprijzen. Groep A: le nprijs de heer C. J. Snooy. Kanaalstraat, 2en prijs de heer Jacq. Tellier, 3en prijs de heer J .J. Glas, Kalverstraat. Groep B: len prijs fa. Duinker, Frogerstraat-, 2en prijs de heer Jb. Ris, Prins Hendrikstraat, 3en prijs de heer S. van Dorp, Prins Hendrikstraat. Op het laatste moment werd een verstekeling ontdektdie door „den sterken arm" ver wijderd werd. Woensdagavond 7 uur was het Kerkgebouw van de RJC. Parochie van de H. Agatha ge heel gevuld met belangstellenden, om getuige te zijn van de huldiging van Pastoor i Wijnker. Voor de kerk had zich een compacte massa belangstellenden opgesteld. Voo het Kerkgebouw was een in stijl op- j getrokken baldakijn aangebracht. Zoowel van den kerktoren als van de pastorie was de driekleur uitgestoken. Met indrukwekkende letters waren op den gevel van het baldakijn aangebracht de woorden „Bone Pastor". Voor het kerkgebouw waren de bruidjes opgesteld onder leiding van de Eerwaarde Zusters, allen voorzien van een palmtak en bouquet- jes om den jubilaris te begroeten. Door den voorzitter van het feestcomité, het Kerk- en Armbestuur uit Haarlem afge haald in een 3-tal auto's, werd de jubilaris, voorafgegaan door een gedeelte der bruidjes, ontvangen door het Comité en het Kerk gebouw binnengeleid. Onmiddellijk daarop werd door de Parochianen een welkomstlied j toegezongen, waarvan de eerste regel luidde: „Welkom, welkom, dierb're feestling". Daarna werden door het Kerkkoor onder leiding van den heer C. Siegers, eenige koor nummers uitgevoerd, die door den organist, den heer Meullman, werden begeleid. Vooral het Salve Regina en het 4-stemmige Tantum Ergo maakten diepen indruk op de aanwezi gen. Daarna had een kort H. Lof plaats en nam Kapelaan Ligthart het woord, om den jubi laris toe te spreken. Aan deze rede ontleenen we het volgende: „Pastoor Wijnker, deed in Mei 1927 zijn in trede alhier. Allereerst deed hij pogingen um het werk van zijn voorganger op te bouwen en trachtte gelden bijeen te brengen om een nieuw kerkgebouw te stichten. Binnen een zeer korten tijd kon met den bouw worden begonnen en binnen een jaar was deze vol tooid. Op zijn initiatief werd het oude Kerk gebouw ingericht om het intense R.K. leven te dienen. De St. Josephgezellen vereeniging werd opgericht en een patronaat gesticht, zoowel voor jongens als meisjes. Ook riep hij een Maria congregatie voor jongens en meisjes in het leven. Zoo heeft Pastoor Wijn ker, gemoedelijk in den omgang, ook met andersdenkenden, zich in een korte spanne tijds bemind en populair weten te maken in Zandvoort. Over den levensloop van Z.Ew. mochten wij nog nader het volgende vernemen: Pastoor Wijnker werd :2 Juli 1878 te Heer- hugowaard geboren. Zijn eerste kapelaans- plaats was Hoek van Holland, waar hij on geveer 2 jaar werkzaam was om daarna zijn arbeid te Nootdorp voort te zetten. De er varing en ijver waren voor de geestelijke autoriteiten aanleiding om Z.Ew. te benoe men tot kapelaan te Amsterdam in de Paro chie van den H. St. Nicolaas. De zegenrijke arbeid, vooral in de achterbuurten en in de tehuizen van kleurlingen, werd door de Ker kelijke overheid zoozeer gewaardeerd, dat hij na een 7-jarigen arbeid aldaar naar Rotter dam werd geroepen, waar hem een niet min der zwaren werkkring wachtte- Hier onder scheidde de jubilaris zich op het gebied van het Patronaatswezen en den Volksbond. Na een 9-jarigen arbeid aldaar onder de laagste klassen der bevolking vooral, waar veel tact en aanpassingsvermogen noodig was, be noemde wijlen Mgr. Callier hem tot pastoor te Texel te Oudeschild. Tijdens zijn verblijf op Texel wist hij zich een eerezuil te stich ten bij zijn Parochianen niet alleen, doch ook bij een groot gedeelte van de bevolking niet tot de R.K. gemeente behoorende. De populaire Pastoor Wijnker, voortspruitende int den boerenstand, hield veel van dat be drijf en als een weinig voorkomend feit, hield hij op Texel een eigen paard en rijtuig, welke betrekkelijke weelde, hij zich alhier meermalen tot groote verwondering van on- ingewijden, ook veroorloofde. Pastoor Wijnker is evenals op Texel, alhier een populaire fi guur, gemoedelijk in den omgang en ont vankelijk voor ieder, die zijn hulp, steun of voorlichting noodig hebben, zoowel op mo reel als geestelijk gebied. Heden worden de herdenkingsdagen inge luid met een plechtige Hoogmis en de uit voering o.a. van de Priestercantate. REDDINGSBRIGADE.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9