VOOR DE LUISTERVINKEN RADIO-PROGRAMMA BURGERLIJKE STAND SCHEEPVAARTBERICHTEN Transpireerende Voeten HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 19 AUGUSTUS 1929 Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Het tegengaan van koppelingsver schijnselen door het gebruik van een gemeenschappelijke anodespan ningsbron veroorzaakt. Cen- traa lbatterij -systeem. We zullen noi zien hoe het ons gelukt de laagfrequente wisselstroompjes in den laag- frequentversterker verwijderd te houden uit ae gemeenschappelijke anodespanningsbron (laten we aannemen het plaatstroomappa- raat) en daarvoor één van de oorzaken voor mogelijk laagfrequeht-genereeren wegne men. -r+ iv In figuur 1 is geteekend het schema van een normalen 2-lamps laagfrequentverster- ker. Duidelijkheidshalve zijn de accu, negatieve roosterspanning en anodespanning niet ge teekend maar wel zijn de verbindingen er naar toe aangegeven door middel van pijl tjes met het meestal door ons gebruikte bij schrift. Afwijkend van het normale zijn nu echter de 2 smoorspoelen S en de twee vaste, groote condensatoren C. in de plaatkringen, zoowel van de le laag- frequentlamp (dus door de primaire wikke ling van den daar geteekenden tweeden laagfrequenttransformator) als van de eind- lamp (door den luidspreker L dus) vloeien laagfrequente wisselstroompjes. Beschouwen we nu den plaatkring van de le laagfrequentlamp. Waren smoorspoel S en condensator C niet aanwezig dan zou de wisselstroom behalve door de primaire wik keling van den laagfrequenttransformator cok door het plaatspanningsapparaat vloeien (via plus hsp.) Nu in deze geleiding naar het plaatspanningsapparaat echter de smoorspoel S is opgenomen, ondervinden die laagfrequente wisselstroompjes hierin een zeer grooten weerstand, (hoe groot die weerstand is, daarover later) terwijl juist de „parallelweg" via den grooten condensator C naar min gloeidraad voor die laagfrequente wisselstroompjes zeer „gemakkelijk" is, al thans zeer veel minder weerstand heeft dan den weg via smoorspoel, plaatspanningsap paraat ook naar min gloeidraad. Het is dus niet te verwonderen, dat in den plaatkring van de eerste laagfrequentlamp de weg (althans de voornaamste weg) voor de laag frequente wisselstroompjes gevormd wordt door de opvolging van primaire wikkeling van den tv/eeden laagfrequenttransformator (waarin ze nuttig werk verrichten) en den vasten condensator C naar min gloeidraad van de eerste laagfrequentlamp (zie pijl I). Er is dus voorkomen dat die laagfrequente wisselstroompjes door het plaatspannings apparaat vloeien Precies hetzelfde is nu uitgevoerd in den plaatkring van de eindlamp (waarin dus den luidspreker L is opgenomen). De laagfre quente wisselstroompjes vloeien daar dus door den luidspreker L en daarna door den vasten condensator C naar min gloeidraad van de eindlamp. Via plaatspannings appa raat naar min gloeidraad gaan ze niet, om dat in die geleiding weer een smoorspoel S is opgenomen, die voor de laagfrequente trill lingen een hoogen weerstand heeft. De „loop" van de wisselstroomen, die den luid spreker yoeden, wordt dus aangegeven door pijl II, waarbij men natuurlijk wel moet be denken, dat een dergelijke pijl geen richting aanwijst, immers wisselstroomen hebben geen richting maar wisselen telkens van richting om. Nu hebben we den vorigen keer gezien dat een smoorspoel (in het algemeen een zelfin- ductie) een weerstand voor wisselstroomen heeft die grooter wordt wanneer de frequen tie van den wisselstroom grooter wordt. Bij een condensator was het juist andersom. Het zal dus duidelijk zijn dat het effect van deze schakeling met smoorspoel en condensator, centraalbatterij schakeling genaamd, ver schillend zal zijn voor verschillende fre quenties. Hierover een volgenden keer. E, W. OTT. NIEUWE TELEFUNKENLAMPEN. Telefunken is uitgekomen met een nieuwe detectorlamp voor indirecte wisselstroom voeding, de REN 804. De gloeispanning bedraagt 3,8 4 volt, de gloeistroom 1,1 Ampère, plaatspanning 40200 volt, steilheid 2,3 milli-ampère per volt, inwendige weerstand 7000 ohm, zoodat dus de versterkingsfactor ongeveer 16 be- draagt^ O.a. de groote steilheid maakt deze lamp uitstekend geschikt als detector, maar ook als le laagfrequentversterker met trans formatorkoppeling en als hoogfrequentver- sterker met hoogfrequenttransformator is deze lamp zeer goed op zijn plaats. Verder deelen wij nog mede, dat de be kende Telefunken schermrooster-hoogfre- quentlamp voor indirecte wisselstroomvoe ding, de RENS 1204 in het vervolg geleverd zal worden in z.g. gemetalliseerde uitvoering, d.w.z. dat de glasballon overtrokken is met een metaallaag ais afscherming, welke ver bonden is met het kathode-contact aan den lampvoet. De moeilijkheden bij de afscher ming worden hierdoor wezenlijk minder en de toestelbouw wordt daardoor vergemak kelijkt. Tenslotte heeft Telefunken nog een nieuwe gelijkrichtlamp, de RGN 1054 op de markt gebracht. Deze gelijkrichtlamp voor dubbel zijdige gelijkrichting. komt overeen met de bekende RGN 1503, maar is geschikt voor een gloeilspanning van 4 volt en heeft een ge ringer gloeistroom verbruik. De RGN 1504 (met 4 volt gloeidraad) zal uit den handel worden genomen. RADIOVRAGEN. VRAAG: De heer C. B. heeft last van brommen in den l.f. versterker. ANTWOORD: Uit uw beschrijving en uit uw proefneming blijkt wel dat het laagfre- quent-genereeren is. Geneesmiddelen: 1. Verwisselen van de aansluiting der trans formatoren. 2. Secundaire shunten met weer standen tot minimaal' 100.000 ohm. 3. Aarden van kernen en hulzen en andere opstelling der transformatoren. 4. Kortere rooster- en plaatverbindingen. 5. Centraalbatterij systeem (zie artikel van heden en volgende). 6. Serieweerstanden van 0.5 Megohm in de roostergeleidingen. Nader ANTWOORD aan den heer C. v. K.: Ik ken 2 Radiocentrales, nl. Kastanjeplein 1 en Saenredamstraat 41 rood. DINSDAG 20 AUGUSTUS. HUIZEN, 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het AVRO-Kwintet. 2.00 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Micro foon-debutanten. Zang en piano. 5.30 Con cert door het AVRO-Kwintet. Felix Kwast, piano en B. Ravenswaay, banjo. 7.00 Lezing' door Casper Höweler over: Symphonie Fan- tastique van Berlioz. Muzikaal geïllustreerd- 8.01 AVRO-Boekenhalfuurtje. Louise J. v. Everdingen over: Inleiding tot de heden- daagsche Italiaansche Letteren. 8.30 Concert door het Omroeporkest. 9.15 Solisten-concert. Marion Carley. piano en Willem Durieux, cello. 10.00 Voortzetting orkestconcert. Daar na Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 298 M. na 6 uur 1071 M. Uitsl. KRO-Uitz. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het KRO-Trio. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Knipcursus. 2.20 Vrouwenuurtje. 5.00 Gramofoonmuziek. 7.00 Lezing over den Cursus Engelsch,~'f.l5 Gramofoonmuziek. 7.45 Declamatie. 8.00 Concert. Oi-kest en violist. 9.15 Nieuwsber. 9.30 9.45 Declamatie. 9.45 Voortzetting concert. 11.30 Sluiting. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoon muziek. 12.20 Ogelconceri. H. Brown, klarinet. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Bcelduitzending. 4.20 Dansmuziek. G. Ellis, voordracht. 5.35 Kin- deruurtje. 6.35 Nieuwsber. 8.05 Orgelconcert. 8.25 Revuefragment. 8.35 Dansmuziek. 9-00 M. Miller, komiek. 9.08 Dansmuziek. 9.20 Con cert. D. S. White, bariton. Militaire kapel. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 G. Wood en D. Harmer, liedjes. 10.50 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Or kest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest, koren en solisten. LANGENBERG. 473 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoon muziek. 1.25 Orkestconcert. 5.55 Concert. Mandoline-orkest. 8.20 Concert. Orkest en yocale solist. ZEESEN. 1635 M. 6.10 Lezingen. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.15 Lezingen. 5.20 Concert uit Leipzig. 6-20 Lezin gen. 8.20 Orkestconcert. HAMBURG 372 M. 11.50 Muziekuitzending voor scholen. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Vroo- lijk concert. 8.20 „Undine". Opera van A„ Lortzing. 11.05 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Concert. Strijkkwartet Galimir. 6-50 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Orkest. EEN DIERENVRIEND. De Tel. verneemt uit Diepenveen: Van een auto. waarmede rijpaarden wer den vervoerd, zakte Zaterdagmorgen op den Rijksweg Lochem—Diepenveen een as in. De chauffeur werd licht gewond. Hij weigerde echter voor zich zelf hulp te aanvaarden, alvorens zijn paarden verzorgd waren. Dooi de goede capitonnage van den auto liepen de paarden slechts schaafwonden op. Een vee arts uit Lochem heeft ze verzorgd. IS onduleeren kappen? De Tel. verneemt uit 's Krertogenbosch: De vraag of onduleeren al dan niet kappen is en dus volgens de gemeentelijke verorde ning op het kappersbedrijf op Zondag verbo den moet worden, werd den kantonrechter alhier ter beslissing voorgelegd. De beide kappers, die zich wegens ondula tie op Zondag te verantwoorden hadden, be riepen er zich op dat onder kappen alléén dient te worden verstaan knippen en scheren, zoodat onduleeren op Zondag zou zijn toege laten, iets wat dan ook vrij veel geschiedt. De kantonrechter was echter van meening, dat onduleeren wel degelijk tot kappen dient te worden gerekend. Niettemin schorste hij de zaak voor nader onderzoek. BOSCHBRAND VOORKOMEN. Naar de Tel. uit Nijmegen verneemt, is Vrijdagavond in de omgeving door onbe kende oorzaak een gevaarlijke brand uitge broken in een stroomijt, bevattende onge veer 50.000 K.G. stroo, behoorende aan den heer Zijlstra. Het vuur greep met groote snel heid om zich heen en aangezien groot gevaar voor de belendende bosschen en korenvel den bestond, werd de assistentie van de Nij- meegsche brandweer ingeroepen, die spoedig met een motorspuit ter plaatse verscheen en ongeveer 300 M. slang uitlegde. Na inspan- nenden arbeid mocht het gelukken, den brand tot de stroomijt te beperken. Al het stroo, benevens de aorsch- en een maai- machine gingen verloren. N.V. ITALIAANSCHE OPERA HET AANSTAANDE SEIZOEN Voor haar 32ste winterseizoen fn Holland heeft de directie der Italiaansche Opera wederom een reeks artïsten weten te enga- geeren, waarvan verschillende op internatio nale vermaardheid kunnen bogen en waarvan ook het meerendeel reeds een of meer sei zoenen de waardeering van het publiek in Holland wisten te verwerven. Het seizoen voor den aanstaanden winter is verlengd en zal thans duren van 10 Oc tober 1929 tot ongeveer 2 Maart 1930, dus bijna vijf maanden in beslag nemen. Geëngageerd 2ijn thans reeds: Maestri: M. Parenti en V. Marini; voorts C. Brenna, F. Fanfani, A. Cataneo en G. Bar- terra. De Sopraanzangeressen'. Signorine G. Co- belli, E. Piave, R. Bardelli, Y. la Fuentes, G. Sabino, L. Paglulghi, P. Fantini, E. Alberti, F. Balboni en N. Ferrari; Mezzo-sopranen: Signorine L. Abbrescia, V. Palombini, M. Ceccherini en L. Squarzina; Tenoren: Signori T. Verona, O, Bellussi, G. Traverso, F. Perulli, P. Montanari, P. Mariobti en L. Parodi; Baritons: Signori P. Biasini, S. Sabeffi, L. Piccioli, S. Marchi, A. Santolinï en F. Franchi; Bassen: Signori G. Melnik, G. Flamini, L. Balzan en E. Coda. Het zeer omvangrijke repertoire bevat aan bekende werken de navolgende opera's: Adrfana Lecouvreur, Aïda, Bohème, Africana, Butterfly, Barbicre di Siviglia, Cavalleria Rusticana, Carmen, Faust. Forza del Destino, Fra Diavolo, Gianni Schlcchi, Gioeonda, Lohengrin, Luisa, Lucia di Lammermoor, Iris, Mefistofele, Manon (Puccini), Otello, Paglïac- ci, Pescatori di Perle, Rigoletto, Sansone e Dalila, Traviata, Trovatore, Tosca, Ugonotti. Als noviteiten staan op het programma: Francesca da Rimini (naar tekst van Ga- briele d'Annunzio, muziek van Zandonai), Somnambula van Bellini, Suor Angelica van Puccini, Zaza van Leoncavallo. Het orkest der opera zal bestaan uit 42 vaste leden en kan zoo noodig worden uitge breid tot 60; het mannen- en vrouwenkoor zal 48 leden tellen; het ballet#zal bestaan uit 14 danseressen; voorts is er een tooneel- orkest, een kinderkoor en -ballet en niet te vergeten de eigen costumes, decors en requi- sleten, meubelen, etc. ook speciaal nieuw vervaardigd voor de voorstellingen ïh de pro vincieplaatsen. JHR. RUYS DE BEERENBROUCK. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck heeft, in verband met zijn benoeming tot minis ter ontslag genomen als voorzitter van het bestuur der Heilig-Landstichting bij Nijme- OVER DEN NIEUWEN DIJK! Zooals men weet is sinds eenige weken de dijk door de Zuiderzee van Medembhk naar De Oever op Wieringen nagenoeg ge reed, waardoor de afsluiting van den 22.000 H.A. grooten Wieringermeer- of Noord-West polder tot stand gekomen is. Deze dijk is voor het verkeer nog niet geheel klaar. Intusschen, aldus de Tel., zijn er eenige Medemblikkers op uit gegaan om een wandeling er over naar Wieringen te ondernemen. Het waren de ge broeders Spijker en zekere Smak. Zij waren de eerste ingezetenen van Medemblik die te voet over -den nieuwen dijk Wieringen be reikt hebben. De tocht werd afgelegd in vijf en een half uur. DE VLAGGEN UIT Aan de Surinaamsche bladen is het vol gende officieele communiqué verstrekt: „Blijkens telegrafische mededeeling van den Gouverneur van Curasao keert alhier op Woensdag a.s. per stoomschip Oranje Nassau terug het detachement militairen, dat onder bevel van kapitein B. A. W. Schlimmer te zijner Excellentie's beschikking was gesteld. „In verband daarmede zal op dien dag van de openbare gebouwen de vlag worden uit gestoken. De bevolking wordt verzocht voor zooveel mogelijk dat voorbeeld te volgen". Het blad Suriname vernam, dat het ver zoek aan de bevolking om te vlaggen zou zijn op uitnoodiging van de Nederlandsche re- geering. De N.R.Ct. teekent hierbij aan: Wij zullen maar niet onderzoeken, of dit juist is, maar mogen toch niet nalaten op te merken, dat er voor het ontplooien van de Nederlandsche vlag, zij het ook in zij de- lingsch verband met de smadelijke Curagao- sche historie, wel allerminst aanleiding was. Deze opmerking doet niets af aan onze waardeering voor de opgewektheid, waar mede de Surinaamsche militairen blijkens de berichten uit de West de expeditie naar Cu racao aanvaard hbben op het oogenblik, dat zij in de meening verkeerden, dat er voor hen nog iets te verrichtep. viel voor de eer van de Nederlandsche vlag op Curacao. ORANJEBOND .PRINSES JULIANA" Men schrijft ons: Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging acht het noodzakelijk nog eenmaal een duidelijke uiteenzetting te geven omtrent de feestviering op 31 Aug. a.s. in het Amster- damsche kwartier. Dit naar aanleiding van de vele verzoeken om inlichtingen, die de laatste dagen bij het bestuur inkomen, waaruit blijkt, dat het publik, ondanks herhaalde voorlichting nog niet voldoende is ingelicht. De Kïnder-Oranjebond „Prinses Juliana" en de Feestcommissie ..Bavodorp" zijn, op initiatief van het Hoofdbestuur van Vereeni- ging „Koninginnedag" samengevloeid tot één vereenlging. onder den naam „Oranje- bond Prinses Juliana" met het doel op 31 Augustus en op 30 April kinder- en volks feesten te organiseeren in het Amsterdamsche en Slachthuiskwartier. De inschrijving voor de op 31 Aug. as., te houden wedstrijden geschiedt als volgt: Groep I; Voor jongens van 713 jaar op Woensdag 21 Aug. van 35 uur, en Donder dag 22 Aug. van 45 uur bij Mej. Vogel. Bisschop Ottostraat 4. Voor meisjes van 713 jaar op dezelfde dagen en uren bij J. Felix, A. L. Dyserinckstraat 13 D. Groep II: Voor meisjes van 1317 jaar en voor dames boven 17 jaar op Woensdag 21 Aug. en Donderdag 22 Aug. telkens van 8—9 uur n.m. bij J. H. v. Engelen, 2e Zuidpolder straat No. 22. Voor jongens van 1317 jaar en voor heeren boven de 17 jaar op Woensdag 21 Aug. en Donderdag 22 Aug. telkens van 89 uur n.m. bij G. F. v. Dijk, DamiaSestraat1 No. 12, BILLY BOE VOOR DE KINDEREN Een reusachtige kabouter was daar, Heel dicht bij den papegaai, Die met zwaar gewicht aan 't werk v Halters opwierp in één zwaai. „Dag, heer Simson," zcide Billy, „Wordt U daardoor nimmer moe?" De man staakte toen zijn spelen En vroeg: „Hoe gaat het Billy Boe?" Knicky Knock waarschuwde Billy: „Kom niet te dicht bij dien sterken man, lk geloof niet dat ik me vergis. Dat je hem niet vertrouwen kan." Doch Billy gaf den man 'n handje, Maar op hetzelfde oogenblik, Tilde de man hem van den grond. Tot Billy Boc's zeer grooten schrik. Voortaan moet Billy racer naar raad luisteren. VERKEERSONGELUKKEN. Te Haarlem-Noord- Vrijdagmiddag half vijf reed op het Soendaplein een motor met zijspan in de richting van Haarlem. De bestuurder moest uitwijken voor een handwagen, dien hij in moest halen. Achter de zijspan naderde een autobus, die juist op het oogenblik dat de motorbestuurder den handwagen passeerde, eveneens voorbij trachtte te komen. De zij span werd omvergeworpen en beschadigd, maar persoonlijke ongelukken hadden won derlijk genoeg niet plaats. Tegen den auto busbestuurder werd proces-verbaal opge maakt. GEVONDEN VOORWERPEN EN DCEREN. Terug te bekomen bij. Terhorst, Gen. Bothastraat 76, bril. Ploeg, Olyslagerslaan 58. badhanddoeek en zwembroek, v. d. Plicht, Turfmarkt 18rood, handschoenen, v. Hoorik, Scheeperstra at 60, handschoen. Kennel Fau na, Duitsche herder (zwart-bruin) gebracht door: Van Zutphen, Kloosterstraat 63. De Boer, Prinsenbolwerk 5c, stropketting. Kooi, Kromme Elleboogsteeg 2zw. zwart-witte kat. v. Velsen, Delf straat 3, mantel. Tabbers, Heerensingel 58, portemonnaie met inh. Koster, Schoterstraat 11, idem. Oosterbaan, Colensostraat 4, rijwielbelastingmerk. Ploeg, Olyslagerslaan 58, rozenkrans. Kemper, Gen. Cronjéstraat 168rood, idem- Frijn, Korte Dijk 9, lederen riem. Koster, L. Poellaan 23, rij wielbelastingmerk. Verheijde, Allanstraat 59, sleutels, Brouwer, Indischestraat 133, idem. Posthuis, Gen. Cronjéstraat, sleuteL Van Bergen, Wolstraat lörood, waschgoed. velsen. Ondertrouwd: A. i? Huyboom en A. M. Ruijter; J. G. n. Aggenbach en n. e. Peere boom; H. N. van Amesfoort en G. Saris; J. Th. Groeneveld en G. M. Bore; J. v.d. Vaart en e. y. d. Pijl, f. Schaap en w. Kramer. R. GroenZwart z., M. E. HooglandSlee man d., A. Groen—Wijker z. A. Oldendorp— Zegel d. J. Kramervan Leeuwen z., Overleden: Arentje Born 90 j„ wed. J. de Krijger, Duifje Dedding 76 j., ongeh. Gehuwd: P. J. Heilig en W. H. C. Duijn, A. ter Haar en E. Kruiswijk, P. Schutte en M. E. Duyn, f. Beekhuis en T. van Leeuwen, C. v. d. Oever en J. G. Mol, E. G. van Eerde en G. M. Schoo, J. Kloosterman en B. Kohlivers, J. A. de Krijger en W. D. Bijl. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Wijnia en D. Both, J. van 't Klooster en J. G. Sijtsma, Bevallen: M. C. van Roodenvan der Lin den z., M. Ve,nMeijer z.. C. H. Verstraten van der Lans d., J. D. Reijneveld—Op 't Land z.. H. M. BerkKuiper z., E. M. Weijersvan Berkel z., C. BakkerLommerse d., Overleden: Petras Warmerdam 37 j., Cor nelia van KempenMeijer 67 j. ZANDVOORT. Geboren: Geertrulda, dochter van N. Zwemmer en A. van der Meij. Simon Petrus, zoon van P. J. Berkhout en C. M. Buis. Gerardus, zoon van F. B. Pool en A. van Duivenvoorden. Overleden: Willempje Molenaar, wed. van W. Konig, oud 73 jaren, Rudolf Wilhelm Otto Bijck, oud 36 jaren. Catharina Johanna Kooi, echtgen. van A. W. G. Otten, oud 53 jaren. Gehuwd: C. Snijder en M. Heemskerk. Ondertrouwd: P. J. Korkman en T. E. Wierda. P. A. Klomp en W. H. Schraal. Abbekerk 16 Aug. 21 u. te Suez, Australië n. Rotterdam. AJchiba 16 Aug. 19 u. v. Bremen n. Ham burg. Australië n. Rotterdam. Alkaid 15 Aug. te Duala, West-Afrika n. Amsterdam. Amstelkerk 13 Aug. v. Las Palmas, West- Afrika n. Amsterdam. Alchiba 17 Aug. te Hamburg, Australië n. Rotterdam. Baarn p. 16 Aug. Dungeness, Amsterdam n. Curacao. Bilderdijk 17 Aug. van Rotterdam naar Baltimore. Breda 16 Aug. te Duinkerken van Chili, vertr. 20 Aug. n. Amsterdam. Bodegraven 17 Aug. van Cuxhaven n. Am sterdam. Burgersdijk 15 Aug. v. Boston naar Rot terdam. Buitenzorg 17 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Crijnssen 16 Aug. te Barbados van Amster dam. Eemstroom 14 Aug. van Duala n. Santa Isabel- Eemland 16 Aug. te en van San Francisco Do Sul, Amsterdam n. Z-Amerika. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per rejeL en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Puroipoeder, als zijnde het meest a.doende middel daarvoor. Purol-Voet,- Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Glekerk 17 Aug. v. P. Elizabeth n. O. Londen. InsulLnde 17 Aug. 8 u. 15 m. v. Cowes, Ba tavia n. Rotterdam. Johan de Witt 17 Aug. te Batavia van Amsterdam. Kllpfontein 17 Aug. te Rotterdam van Am sterdam. Kedoe 17 Aug. van Rotterdam naar Ham burg. Kennemerland 16 Aug. te Bordeaux, Am sterdam, n. W.-Afrika. Kangcan 17 Aug. van Batavia n. Amster dam. Kota Inten p. 17 Aug. 1 u. Dover, Rotter dam n. Batavia. Kota Radja 17 Aug. 16 u. te Padang, Rot terdam n. Batavia. Maasdam 17 Aug. te Rotterdam van New Orleans. Maasland 15 Aug. van Buenos Aires naar Amsterdam. Maaskerk 15 Aug. v. Freetown n. Monrovia. Madioen p. 17 Aug. 6 u. Perim, Batavia n. Rotterdam. Nebraska 14 Aug. van Astoria, Paclfickust n. Rotterdam. Nieuw Holland 16 Aug. van Belawan Deli n. Singapore. Nickerie 16 Aug. van Paramaribo n, Madeira en Amsterdam. Procyon 16 Aug. te Santa Fé van Rotter dam. P. C. Hooft p. 16 Aug. Ouessant, Amster dam naar Batavia. Poelau Roebiah 17 Aug. te Amsterdam v. Batavia Rotterdam 16 Aug. te New York van Rot terdam. Rijnland 16 Aug. te Pemambucco, Am sterdam n. Buenos Aires. Sommelsdijk 17 Aug. van Oran, Rangoon n. Rotterdam. Soemba 16 Aug. te Liverpool, Batavia n. Amsterdam. Kribi. Saleicr 16 Aug. te Sabang van Amster dam. Salabangka 16 Aug. te New York van Java. Slamat 17 Aug. 11 u. van Colombo, Rot terdam n. Batavia. Texel p. 16 Aug. 21 u. Flnisterre, Rotterdam n. Batavia. Tjitaroem 16 Aug. te Manila van Sjanghai, vertr. n. Macassar. Ternate p. 17 Aug. 8 u. Gibraltar, Rotter dam n. Batavia. Van Rensselaer 15 Aug. 22 u. 50 m. 1000 mijl Z.-West van Valentia, West-Indië naar Plymouth en Amsterdam. Volendam 17 Aug. van New York naar Rotterdam. Walcheren 16 Aug. te La Guaira van Am sterdam. Waterland 17 Aug. te Amsterdam van Buenos Aires- Zeelandia 17 Aug. te Amsterdam van Buenos Aires. Alkmaar 16 Aug. te Hamburg van Rot terdam. Aagtekerk 17 Aug. te Genua, Rotterdam n. Australië. Alpherat 17 Aug. van Rotterdam naar Buenos Aires. Burgersdijk 17 Aug. 11 u. te Philadelphia, Boston n. Rotterdam. Drechtdijlc 17 Aug. van Rotterdam n. Van couver. Dinteldijk 17 Aug. 12 u. 15 m. te Londen Pacifickust n. Rotterdam. Delfland 17 Aug. van Amsterdam naar Gaasterland 17 Aug. van Amsterdam n. Hamburg. Hoogkerk p. 16 Aug. Gibraltar, Bombay n. Rotterdam. J. P. Cocn 17 Aug. te 9 u. te Genua, Batavia, n. Amsterdam. Kota Gede p. 17 Aug. Gibraltar, Java n. Rotterdam. Meerkerk 17 Aug. v. Colombo, Rotterdam n. Calcutta. Nias 19 Aug. van Hamburg te Amsterdam verw. Palembang 17 Aug. van Marseille, Java n. Rotterdam. Polydorus 17 Aug. te Suez, Batavia naar Amsterdam. Poelau Bras 17 Aug. van Amsterdam n. Hamburg. Ridderkerk 17 Aug. van Rotterdam naar Hamburg. Reggestroom 17 Aug. van Amsterdam n. W.- Afrika. Randfonteln 18 Aug. van Hamburg te Am sterdam verw. Sommelsdijk p. 17 Aug. Gibraltar, Rangoon n. Rotterdam. Streefkerk 17 Aug. 13 u. te Suez, Rangoon n. Rotterdam. Veendam 17 Aug. n.m. te Plymouth verw. New York n. Rotterdam. IJselkerk p. 16 Aug. Ouessant, Rotterdam n. Calcutta.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11