DE ONTWIKKELING VAN INTERNATIONALE SPORT. HET PING PONG-TOURNAMENT OP RIJNEGOM. ROEIEN. ATHLETIEK DOOR DE INTERNATIONALE SPORTWERELD Een nieuwebelangrijke factor voor den wereldvrede HOE EUROPA BEPLANT IS MET GOALPALEN. door Professor NOEL BAKER De wereld wordt op het oogenbiik be- heerscht door een nieuwe belangstelling in internationale sport. Er is geen staat ter we reld, die er niet. binnen het kader van zijn leefwijze en de sociale omstandigheden, waaronder zijn bevolking leeft, naar streeft, zijn eigen binnenlandschen toestand te ver beteren en aangenamer relaties met andere naties aan te kweeken. Er zijn vele metho den aangewend, om het laatstgenoemde doel te bereiken, maar een van deze wordt thans met meer enthousiasme dan ooit tevoren ge bezigd en dat is de methode der interna tionale sport. Ik geloof dat hierin een be lofte van groot succes ligt en dat de inter nationale sport een van de belangrijkste heilzame bewegingen is voor de nieuwe be schaving aan welker vorming de wereld thans arbeidt. Wanneer deze beweging tot succes leidt, zooals thans geschiedt in Rusland, in Duitschland en in mindere mate in Engeland zal zij een onberekenbaar effect hebben op de opvattingen, de leefwijze en de algemeene geestesgesteldheid van de volkeren der we reld. Weinigen beseffen ten volle hoe belang rijk deze Internationale sportbeweging wel is. Wij in Engeland beseffen het zeker niet. Wij zien graag elk jaar bekende buitenland- sche tenniskampioenen te Wimbledon ko men, wij zenden af en toe een rugby ploeg naar Frankrijk en gedurende eenige weken In het jaar volgt onze geheele bevolking met belangstelling de crickettoetswedstrijden, inaar, in het algemeen gesproken, hebben wij den invloed dien de sport op de volken van Europa heeft, niet gerealiseerd. tNeem voetbal bijvoorbeeld. De vooruitgang in dezen tak van sport is overal verbazing wekkend. Ga waar u wilt In Europa en u zult er voetbal zien spelen. Ga naar Servië en van uw plaats in de spoorwegcoupé zult gij honderden voetbalvelden zien liggen. In Duitschland is voetbal bijna een nationaal spel geworden. In Polen nemen de verslagen van voetbalwedstrijden de frontpaginas van de couranten in beslag/Voetbal heeft zich zelfs uitgebreid tot de verafgelegen staten van Zuid-Amerika en het vorig jaar bestre den Uruguay en Argentinië elkaar in de fi nale om het wereldkampioenschap. In afge legen streken van Azië verrijzen overal goal- palen. Voetbal wordt gespeeld in China, in Iridië, in Burna en in Japan. Terloops zij gezegd, dat in Japan honkbal evenzeer een nationaal spel is als in de Vereenigde Staten en bovendien ondernam onlangs de voetbal ploeg van de Universiteit te Tokyo een tour nee in Amerika, die zeer succesvol verliep. De internationale sport culmineert na tuurlijk In de Olympische Spelen, waaraan het vorig jaar 7000 sportsmen van 50 ver schillende nationaliteiten deelnamen. Er werd In vrijwel eiken tak van sport gestreden en deze geheele demonstratie verliep ln een geest van enthousiasme en vriendschap die nauwelijks op een andere internationale bij eenkomst zouden kunnen worden geëven aard. Men zegt weieens dat de Olympische Spelen een soort namaak-antlek zijn, maar zij die deze qualificatie voor hun verant woording nemen hebben de Spelen nooit bij gewoond, of zij zouden hun meening spoedig van de Universiteit te Londen, wijzigen. Internationale sport bewijst den volkeren der aarde drie belangrijke diensten. In de eerste plaats verbreidt zij den geest der spor tiviteit naar de verstafgelegen streken der wereld en kweekt een nieuw saamhoorig- heidsgevoel en begrijpen tusschen de ver schillende naties. Niet alleen ontwikkelt zij een internationalen geest, maar zij vormt een stimulans voor een waar sportief voelen binnen de grenzen der landen zelf; en ten derde werkt zij mede aan den groei van een hoogeren norm van physieke en geestelijke gezondheid en een zuiverder leefwijze van net individu. Laat ons een enkel voorbeeld geven van de wijze waarop zij een grooten en edelen geest van internationalisme kweekt. In 1924, toen de Franschen het Roergebied bezet hielden, bestond er een gevoel van intens antago nisme tusschen de regeeringen van Frankrijk en Duitschland. Ongeveer in dien' tijd ech ter kwam een Dultsche wielrenner naar Pa rijs, om er deel te nemen aan internationale wedstrijden. Hij was de eerste Duitsche sportsman, die na den oorlog Parijs bezocht. Om zijn bezoek te memoreeren, gaven de Franschen hem een prachtige krans. Den volgenden dag legde de Duitsche wielrenner dezen krans aan den voet van het oorlogs- gedenkteeken, opgericht ter herinnering aan de Fransche wielrenners, die in den oorlog sneuvelden. Toen hem naar de reden van deze geste gevraagd werd, antwoordde hij De Fransche wielrenners waren mijn ka meraden. Ik heb xet ze gereden en iedere Duitscher is het met mij eens, als ik zeg. dat zij slechts hun plicht deden, zooals wij Duit- schers de onze deden." Dat was de eerste daad van verzoening tusschen de beide vroegere vijanden en zij vond plaats, jaren" voor er .aan Locarno gedacht werd. Dat is de geest van de inter nationale sport. Ik zou vele voorbeelden van deze soort kunnen aanhalen, die alle bewijzen dat de Internationale sportbeweging niet alleen de sport over de geheele wereld verbreidt, maar dat zij een vriendschap en saamhoorigheids- gevoel tusschen de naties opbouwt, die die per en verstrekkender zijn dan de overeen komsten die door officleele vertegenwoordi gers der naties in plechtige conferenties be reikt worden. De democratieën der wereld hebben veel meer belang bij deze beweging dan bij vredesconferenties. Wanneer een internationaal sportevenement plaats heeft volgen de volkeren van de verschillende landen die eraan deelnemen, het verloop met groote belangstelling en de winnaars worden, welke hun nationaliteit ook zij, over de geheele wereld toegejuicht. Daardoor is de internationale sport een beweging, die een der voornaamste factoren is voor het bereiken van den wereldvrede. Wanneer de sportsmen elkaar ontmoeten in gezonden kamp om de prijzen der vaardig heid, worden nationale bitterheid en voor- oordeelen vergeten, wederzijdsche waardee ring ontstaat en er wordt een fundament ge legd waarop staatslieden en politici een hecht gebouw voor den wereldvrede kunnen doen verrijzen. (Nadruk verboden). Zeer geanimeerde wedstrijden. HAARLEMSCHE P1NG-PONGCLUB OPGERICHT. Zooals we het Zaterdag voorspeld hebben Is het ping pong tournament Rijnegom uit stekend verloopen. De wedstrijden waren ge animeerd en er werd blijk gegeven dat „bin nenshuis" in Haarlem ping pong veel be oefend wordt. Het resultaat er van. is, dat in principe besloten is tot oprichting eener Kaarlemsche ping pongclub. welke in den aanstaanden winter haar oefeningen zou be ginnen. Bij de dames deelnemers heeft alleen mej. Borggreve zich ondersheiden. In afdeeling II kwam ze tot den eindstrijd, waarin ze ver loor van den uitstekenden speler Marchant, die haar in drie straight sets elimineerde. A. de Groot heeft tenslotte den keurigen wisselbeker gewonnen, door in de finale Mar chant te slaan met 97, 63, 11—9. De win naar was zoo verstandig om profijt te trek ken van de bepaling dat volleeren geoorloofd was. Met keurige volleys bleef hij Marchant de baas. De overige prijzen zagen er kostelijk uit en gelet op de belangstelling, ook van niet deelnemers, gelooven we dat het tournooi in 1930 een menigte pingpongers en pingpong- sters op de been zal brengen. De uitslagen luiden aldus: De Keizer slaat Helmieg 6—2, 4—5, 6—2; mej. Robbers sl. Henfling 6—3, 6—1; Groeneveld sl. mej. Men- sing 64, 64; mej. De Kadt sl. Mevr. Glas 6_o, 6—1; Schmidt sl. Sluiter 6—2, 6—1; Jkvr. v. Riemsdijk sl. mevr. Eijsvogel 6—1, 61; Bakker sl. Jochedskyda 62, 64; Zo mer sl. Leyenhorst 64, 46. 64; C. Gall sl. mej. Hulshof 6—1. 6—0: Casse sl. De Boer 6—3, 7—5; Hesterman sl. mei. Beunder 6—0, 6—3; Jhr. Mollerus sl. mej. Brinkman 6—1, 64; De Keizer sl. mej. Robbers 61, 60; Groeneveld sl. mej. De Kadt 61, 60; Schmidt sl. Jkvr. v. Riemsdijk 6—4, 8—6; Bakker sl. Zomer 6—4, 6—2 Jhr. Mollerus sl. Hesterman 6—0, 6—1; De Keizer sl. Groene veld 6—1, 6—0; De' Groot sl. Schmidt 6—4, 6—4; Bakker sl. Jhr. Mollerus 6—3, 9—11, 75; De Groot sl. Bakker 75, 6—2, 62. Tweede afdeeling: De Kadt sl. Jhr. B. v. Riemsdijk 6—1, 6—0: Rustiger sl. mej. Bilder- beek 6—4, 61; mej. Borggreve sl. Frant 68, 64. 8—6; Engelenberg sl. Glasz 6—2.1 6—2; v. d. Wal sl. Houtman 6—3, 6—2 F. Gall sl. mej. Brantjes 64, 68, 6—3; H. Tuininga sl. De Kadt 6—3, 6—3; mej. Adams sl. mej. Hillen 6—1 6—0; B. Gall sl. H. Visser 4—6, 60, 60: Hesse sl. mej. Ter Heide 64, 61: mevr. v. Huystee sl. mej. C. Adams 6—1. 6—2; Poederbach sl. B. Cornet 60, 61; Sluiter sl. K. Aanstoot 63, 64; Borgerding sl. Koppen 63. 6—1; Marchant sl. M. de Groot 6—i" 6—1; De Kadt sl. Rustiger 6—1, 6—4; mej. Borggreve sl. Engelenberg 61, 64; Gall sl. v. d. Wall 6—1, 3—6, 6—4; Tuininga sl. mej. I. Adams 61, 26, 63; Hesse sl. B. Gall 4—6, 6—1, 64; Borgerding sl. Sluiter 6—3. 6—4; Marchant sl. Gall 6—1, 6—2; De Kadt sl. Erickson 64, 4—6, 6—2; mej. Borg greve sl. F. Gall 6—2, 6—4; Tuininga sl. Hesse 6—0 6-4; mej. Borggreve sl. De Kadt 5—7, 64. 10—8; Poederbach sl. Tuininga I6. 63. 7—5: Marchant sl. Borgerding 6—2, 3—6. 60; Marchant sl. Poederbach 62, 46, 86; Marchant sl. mej. Borggreve 64, 6—3, 6—2. Eindstrijd: De Groot sl. Marchant 97, 6—3, 11—9. Troostronde: Halve eindstrijd: Janchews- ky sl. De Boer 62, 61; De Groot sl. mej. Hillen 6—1, 6-0. Eindstrijd: M. de Groot sl. Janchewsky 6—1, 5—7, 6—3, 6—1. De Groot wint den eindstrijd. Het ping pong tournooi op de tennisbanen van Rijnegom te Aerdenhout is een door slaand succes geworden èn voor de organisa toren èn voor hen, die het initiatief namen. Met een élan en enthousiasme werd daar om die houten tafels gedraafd, gestreden en gespeeld. Den laat st en dag wilde de wind wel als spelbreker komen spelen, doch de wedstrijd leiding had weldra doeken gespannen, zoodat de lichte celluloid bal ongestoord zijn baan kon vervolgen. En dat ging meest hard; het was Zaterdag en Zondag dat er in Aerden hout klappen vielen! Dit eerste ping-pong tournooi in Haarlem is ongeëvenaard geslaagd. Van de 12 dames hield mej. Borggreve het langste stand tegen het, meppen der hee- ren eerst in den halven eindstrijd stierf zij een roemrijken ping-pong-dood tegen Mar chant.'Als langst aangebleven dame ver overde zij echter den zeer verdienden extra prijs. In den halven eindstrijd trok De Groot te gen Bakker van leer. De laatste gaf eerst nog al tegenstand doch in de beide laatste sets zakte hij zeer af. In de finale kwamen de Groot- en Marchant dus tegen elkaar uit. Als climax en eindpunt van dit gezellige tournament een pracht eindstrijd! Met volle belangstelling werd deze spannende partij gespeeld en gevolgd. Vooral het volley-spel van de Groot was magnifiek, hierin lag wel de grondslag van zijn moeilijke maar des te fraaier overwinning. Hoe enthou siast wel gespeeld werd moge dienen het feit, dat een der spelrs in volle élan tegen de tafei aanliep, zoodat deze amechtig ineen zakte. Dit eerste tournooi zal waarschijnlijk reeds van dezen winter door een tweede worden ge volgd. Ook bestaan er al plannen om een ping-pong club op te richten; inlichtingen hieromtrent worden gaarne door den heer D de Kadt, Westerlaan 16, Aerdenhout, ver strekt. De laatste uitslagen van het ping-pong- tournooi zijn.' Halve eindstrijd: De Groot—Bakker 7—5, 62, 62; Marchantmej. Borggreve 64, 6—3, 6—2. Finale: De Groot—Marchant 9—7, '6—3, II—9. Troostronde: Janchewskide Boer 67, 6—1. De Grootmej. Hillen 61, 60. Finale: De Groot—Janchewski 6—1, 5—7, 6—3, 6—1. GUNTHER EUROPEESCH KAMPIOEN. LAGA TWEEDE VIER Z. STUURMAN. Naar de Cour. het Nws. v. d. Dag meldt heeft de Amstel-skiffeur Gunther te Brom berg in Polen het Europeesch skiff-kampioen- schap gewonnen, terwijl Laga tweede werd achter Italië in het nummer stuurmanlooze vier. Het succes van den Henley-winnaar Gun ther kwam stellig niet onvenvacht, maar dat- van Laga was een blijde verrassing. De Delftsche studenten moeten zich wel buiten gewoon goed geweerd hebben. Zij bleven voor Polen, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en België. Italië won dit nummer evenals nog vier andere kampioenschappen en dit resultaat, hoe overweldigend Italiaansch het zij, be hoeft ook nauwelijks verwondering te baren. Het is bekend dat de zonen van Mussolini in een zeer apart en stijl roeien, die door de theoretici algemeen veroordeeld wordt. Zij slaan een zeer korten, ongeloofelijk snellen slag. Niet mooi. en op dat punt hebben do theoretici gelijk, maar je wint er kampioen schappen mee, zooals de Italianen ook thans weer bewezen hebben. Zoo dekken ook hier theorie en practijk elkaar weer niet. Boven dien was het- feit, dat de baan te elfder ure van 2900 Meter was ingekort tot 1750 Meter zeer gunstig voor het Italiaansche systeem, dat uiterst vermoeiend is. Zwitserland won het öouble-scull-num- mer. Bij elkaar genomen heeft Nederland, in twee nummers gestart- en geëindigd met een eersten en oen tweeden prijs dus wel een buitengewoon loffelijk figuur geslagen. Dames-athletiekwedstrijd Nederland- België. Zondag had op het M. V. V.-terrein te Maastricht de athletiekwedstrijd plaats tus schen de Belgische en Nederlandsc'ne dames- ploegen. Verschillende recordhoudst-ers, zoo wei van Nederlandsche als van Belgische zij de namen aan de zeer spannende wedstrij den deel. De wedstrijden waren georgani seerd door de K.N.A.U.. terwijl de Belgische ploeg was samengesteld door de „Federation Sportive Feminine Beige". De uitslagen luiden als volgt: 100 Meter hardloopen: 1 Ter Horst 13.4 sec. (Nederland). 2 Aengenandt 14 sec. (Ne derland), 3 Sogers (België). Discus werpen: 1 Wevers. 31 Meter 10 c.M. (Nederland i. Hierdoor wordt het Neder- landsch record met 95 c.M. verbeterd. 2. Hortgans 29 M. 36 c.M. (België). 3 Paques (België)28 M. 20.5 c.M. Hoogspringen met aanloop: 1 Gisolf (Ne derland*. 1 M. 60 c.M. Hot Neder'.andsch re cord wordt- hierdoor met 2 c.M. 6 mM. verbe terd. terwijl het wereldrecord met l c.M. 3 m.M. wordt verbeterd. 2 Stevens (België) 1 M. 37 c.M.. 3 Bulsma (Nederl.) 1 M. 32 c.M. 800 Meier hardloopen: 1 Segcrs (België), 2 min. 37.2 sec.. 2 Bondu (België) 2 min. 39 sec.. 3 Mallon (Nederland). 80 Meter hordenloop; 1 De Jong Zondervan (Nederland) 13 sec.. 2 Tolsma (Nederland), 13.6 sec. (België geen ploeg). Verspringen met aanloop: 1 De Jor.g Zon dervan (Nederland) 4 M. 97.5 c.M. 2 Briejere (Nederland) 4 M. 75 c.M. 3 Stevens (België) 4 M. 39 c.M. Speerwerpen: 1 Rombout (Nederlapd) 36 M. 42 c.M. Het Nederlandsche record wordt met 4 M. 40,5 c.M. verbeterd. 2 Leonhart (Ne derland) 32 M. 4.5 CM., 3 Van Kesteren (Bel gië) 28 M. 65 c.M. Vier maal 100 Meter estafette: 1 Nederland in 51.4 sec. 2 België in 55.4 sec. De wedstrijden worden door Nederland ge wonnen met 46 punten tegen België 26 pun ten. Cricket-experimenten Uit Australië komt het oericht, dat men binnenkort te Adelaide gaat experimentee ren met wicketveranderingen, vlie tot gevolg moeten hebben, dat de wedstrijden, die tot- nutoe altijd drie dagen in beslag nemen'en dan soms nog wegens gebrek aan tijd in een draw eindigden, voortaan in een fatsoenlijk tijdsverloop tot een beslissing komen. Welke veranderingen zullen worden toegepast, ver meldt het bericht niet, maar het feit bewijst, dat men in Australië ook genoeg begint te krijgen van wat men reeds Marathon cricket was gaar. noemen. Zooals men weet zijn de Engelschen reeds d't geheele seizoen met experimenten doende geweest en het resultaat is dat hec grooterc wicket daar algemeen als een succes wordt beschouwd. Een der resultaten is. dat op het oeger.blik nog vijf counties „in the running" zijn voor het kampioenschap en zulk een situatie is sinds den oorlog ongekend. De wijziging in de lbw bepalingen is echter op eer. mislukking uitgeloooen. Niemand is daar tevreden over, zelfs de bowlers niet en hei is vrij zeker, dat in het volgend seizoen de oude bepalingen weer in eere zullen worden hersteld. De bowlers moeten toegeven dat zij wickets door louter geluk veroveren, cle batsmen klagen dat zij lbw worden uitge geven als zij een bal hard tegen hun leg- guards slaan en alle spelers staan met de umpires op het standpunt, dat de2e laatster» in de meeste gevallen niet met zekerheid kunnen zeggen dat een bal het wicket ge raakt sou hebben. 3etty Nuthall. Wij behoeven nauwelijks te vertellen, wie Betty Nuthall is. De Engelsche pers heeft er wel voor gezorgd da: de geheele wereld dat- weet. Sinds haar 14e jaar, nu 5 jaar geleden, is zij reeds de hoop cn de lieve ling van eiken Engelschman, die ooit aan tennis denkt. Als bakvisch was zij met haar lange blonde krullen een tenniswonder cn Engeland droomde van een Engelsche op volgster van Suzanne Lenglen. Toen Betty echter tegen de groote sterren moest strijden, bleken haar onöerhandsche service en haar overhead-play veel te zwak. Zij oefende systematisch en onvermoeid, maar noch in 1928, noch in dit laatste seizoen beantwoord de de jonge vrouw aan de hooge verwachtin gen, die men van de bakvisch koesterde. Te Wimbledon speelde zij goed, zonder meer. Zij bereikte de laatste acht, maaj kwam niet verder in het enkelspel. Maar ziet, daar gaat zij met de Engelsche damesploeg naar Ame rika om voor de Wlghtman Cup te spelen op de Forest Hills banen tegen de Ameri- kaansche dames. En zij krijgt de wat zenuw- pijnigende eer om bij gelijken stand het beslissende punt in den laatsten wedstrijd met Helen Wills uit te vechten. Wie van de toeschouwers en wie overigens van de mil- lioenen afwezige Engelschen zal iets anders verwacht hebben dan do gebruikelijke zelf bewuste ruime overwinning van de onge naakbare Amerikaansche. Welnu. Helen Wills heeft gewonnen, maar nog nooit in de laatste paar seizoenen is haar het vuur zoo na aan de schenen ge legd. In twee long sets. beider met- 8—6. be vocht zij een kleine zege. En het behoeft ons niet te verwonderen dat Betty Nuthall thans weer meer dan ooit tevoren de heldin van tennissend Engeland is. Nu kan het wezen dat Helen Wills dien dag niet zoo goed op dreef was als anders, want zelfs de besten falen weieens, maar dit neemt niet weg. dat het Engelsche meisje een buitengewone prestatie heeft geleverd. Zij heeft ongetwij feld die zeer lofwaardige eigenschap ge toond, die het Agcl Saksische ras zoo bij zonder sterk bezit, namelijk zich liet sterkst te weren, als de tegenstand het zwaarst is en het moment het critickst. Wij hebben dat zelfde gezien van Austin, die nadot de Engel schen in den Davis Cup-strijd tegen Duitsch land met 20 achter waren geweest en toen met inspanning van alle krachten gelijk had den weten te komen, in de laatste partij een buitengewoon spel vertoonde. Evenals Betty Nuthall faalde hij op het nippertje. Maar deze wedstrijd op Forest Hills heeft ons nog iets anders geleerd, dat wij anders niet zouden gelooven. En wel, dat Miss Wills toch tenslotte niet onverslaanbaar is. Michard recordhouder. De wereldkampioen-sprinter Luciën Michard heeft een paar dagen na de finale te Zurich, waarin hij, door Moeskops baas te blijven, zijn derden wereldtitel behaalde, te Parijs een match gereden tegen Faucheux, kampioen van Frankrijk en winnaar van den Grand Prix. De wereldkampioen won beide manches en toen kwam er iemand op het idee, beide rijders een aanval te laten doen op het wereldrecord 500 Meter met vliegende start, staande ten name van den Italiaan Li- nari, die er een jaar geleden 32 seconden over deed. Faucheux begon en maakte pre cies denzelfden tijd als Linari, waarna Mi chard te tanden eens extra op elkaar klem de en toen hij met een laatsten ruk zijn voor wiel over de streep geworpen had. wezen de chronometers 31,6 seconden aan. Michard is dus tevens nieuw wereldrecordhouder en wij mogen zeggen, dat de titel niet in onwaardi ge handen is. Want de renner die, onmiddel lijk na twee, vermoeiende races, 500 meter „tegen het horloge" kan rijden met een uur gemiddelde van 56 K.M. Is zeker niet voor de poes. Wanneer Michard er aardigheid in heeft de records over 100, 200 400 Meter en een halve mijl aan te vallen, waarvan er twee reeds meer dan twintig jaar oud zijn. dan zal hij r.iet veel moeite hebben, zich deze reeks vol ledig toe te eigenen. Billijkheidshalve moet vermeld worden, dat de Duitscher Ehmer een paar weken geleden de 500 meter reed ln 31.8 seconden, dus sneller dan Llnarl. Men heeft echter nog geen gelegenheid gehad deze prestaties als record te erkennen, voor nu Michard er weer een fractie heeft weten af te knabbelen. Sportbeoefening in Amerika. - Niet om bet spel doch om de overwinning. - Amerikaansch voet bal. Voetbal in Schotland officieel begonnen. Scheidsrechters in khaki. Oostenrijksche clubs in Scandinavië. Het Noorsche voetbal. Negers als athlcten. Van de hand van J. Roberts, een journalist in Amerika, die geregeld brieven schrijft over Amerikaansche sport ïn Engelsche bladen, las ik dezer dagen een beschouwing over sport beoefening in het land van de dollars, die een eigenaardigen kijk op het Amerikaansche sportleven geeft. Het is zeker wel de moeite waard enkele punten uït het bewuste artikel naar voren te brengen. Gelukkig beoefent men in ons land voetbal of een andere tak van sport of om der wille van die sport zelf. Een zeer middelmatig voetballer, om even bij voetbal te blijven, kan zich in een wed strijd van een vierde of vijfde elftal of zelfs reeds bij een oefenpartijtje, vaak uitstekend vermaken. Bij een Amerikaan is dat echter slechts een groote uitzondering, die speelt een spel alleen om te winnen. De Amerikaan is bovendien zeer vaderlandslievend. Hij hangt met z'n geheele hart aan zijn land doch hij is niet minder" gehecht aan zn school of z'n universiteit. Het is dan ook ge makkelijk de Amerikaansche jongens te overtuigen, dat ze in een of andere sport moeten uitkomen voor hun school. Ze geven zich in dergelijke schoolwedstrijden geheel en zien er ook niet tegen op om daarvoor een langdurige en nauwgezette training te ondergaan. Een coach is in verband hier mede op elke school en elke Universiteit een man van gewicht. In de meeste gevallen zijn het menschen, die zelf een graad hebben behaald en in de een of andere tak van sport hebben uitgeblonken. Ze volgen dan nog eep paar jaar de lessen in „physical cul ture", soms nog een medischén cursus en zijn dan voor hun vak gereed. De merkwaardigste sport is het z.g. „Ame rican Football", dat niets met association, en weinig met rugbyvoetbal gemeen heeft. De eenige overeenkomst met het hier bekende voetbal is, dat het met een bal wordt ge speeld. Deze wordt echter slechts zelden ge trapt. Alleen bij het maken van een doelpunt moét de bal over de lat getrapt worden. Het is een soort schaakspel, waarbij de spelers de door den coach uitgedachte zetten trachten uit te voeren. Dit spel wordt gedurende drie maanden per jaar in alle Universiteitssteden gespeeld. In die drie maanden moeten de spelers eiken dag een uur of drie oefenen. De ploegen bestaan uit 11 spelers doch men kan zooveel invallers nemen als men wil, zoo dat dikwijls 20 of meer spelers aan een wed strijd deelnemen. Als een elftal niet goed speelt, roept de coach de zwakke spelers er uit, ze worden dan door anderen vervangen. Somst wordt een speler alleen in het veld gestuurd om een goal te maken, waarna hij onmiddellijk weer wordt vervangen. Een land met zoo groote bevolking als Amerika, met zoo'n doorgewerkt systeem van coaches en met de geweldige rivaliteit, die er bestaat tusschen de 590 colleges en universiteiten met 683.000 studenten waarvan minstens twee derden mannen, die slechts strijden om te v/innen en die zich daarvoor alle mogelijke moeite en opofferingen willen getroosten, moet wel in staat zijn een aantal goede sportlui naar voren te brengen. Een schaduwzijde van dit systeem is echter, dat de sportlui genoeg van sport hebben, zoodra ze de Universiteit hebben verlaten. Ze hebben in hun studententijd zooveel aan sport moeten doen. dat ze de sport meer als een werk, dan als een ontspanning beschouw den. Gedurende het seizoen voor voetbal, roeien, athletiek enz. worden de leden van een ploeg bijeen gebracht onder leiding van een coach, die zeer nauwkeurige leefregels voor schrijft. Alle in training zijnde sportlui moe ten op een vastgesteld uur naar bed gaan, ze mogen geen alcoholhoudende dranken ge bruiken en niet rooken, ze mogen niet naar bals of andere vermakelijkheden gaan. Dat duurt eenige maanden. Iets dergelijks is ook alleen in Amerika mogelijk. Op heel wat Universiteiten verdienen de sport-coachs veel meer dan de professoren. Buiten de scholen en de Universiteiten ia er betrekkelijk weinig sport in Amerika, wat na het voorafgaande wel eenigszins verklaar baar is. Ik voor mij geloof dan ook dat de Holland- sche sportman van de beoefening van zijn sport veel meer en veel langer genoeger? heeft dan de Amerikaan, die, zoodra hij in zaken is, slechts bij uitzondering nog aan sport doet. Nog slechts enkele weken en koning Voet bal is weer vrijwel alleenheerscher op de sportvelden. In Engeland zijn de beroepsspe lers na drie maanden rust weer in training gegaan. Het meerendeel heeft echter veel korter of heelemaal geen zomer vacantie ge had. Ik denk aan de spelers, die in Zuid- Afrika hebben gespeeld en juist eenige da gen geleden weer zijn teruggekeerd. Die heb ben natuurlijk geen speciale voorbereiding voor het nieuwe seizoen noodig. Het bleek, dat Seed, de aanvoerder van de ploeg, in de laatste Testmatch een rib gebroken had waardoor hij voorloopig niet voor zijn ver- eenigïng zal kunnen uitkomen. Dit maakt het weer eens verklaarbaar dat de groote Engelsche beroepsclubs er heelemaal niet happig op zijn, dat haar spelers voor der gelijke toeren worden uitgenoodigd. In Schotland is op den jongsten Zaterdag het seizoen reeds officieel geopend. Bij den wedstrijd van de Celtics waren reeds dadelijk 40.000 toeschouwers bij een wedstrijd van de Rangers 25.000. Over gebrek aan belangstel ling hebben de Schot-sche voetballers dus nog niet te klagen. Aarfvankelijk scheen het, dat men een soort scheidsrechterstaking zou krijgen. De Schotsche Football League had nl. bepaald, dat voortaan de scheidrechters bij het. leiden van wedstrijden in khaki- hemden gekleed moesten zijn. Aan die oor logskleur zijn voor de Engelschen zulke on aangename herinneringen verbonden, dat men heftig tegen dit besluit protesteerde. Bovendien beweren de scheidsrechters, dat ze er veel te opvallend zullen uitzien, wat ze niet wenschelijk achten. Blijkbaar zijn ze beducht voor hun eigen veiligheid, het pu bliek vindt na afloop van een wedstrijd spoe diger een man in khaki dan iemand in een donkerblauw jasje! Khaki is echter de eenige kleur, welke door geen enkele club wordt gedragen, zoodat men door deze kleur te kie zen voortaan elke verwarring tusschen scheidsrechter en spelers zal voorkomen. Reeds op den eersten voetbaldag in Schot land bleek weer, hoe hartstochtelijk de Schot ten met het spel meeleven. Bij een wedstrijd te Falkirk werd de scheidsrechter, die een strafschop tegen de thuisclub gaf, met stee- nen gegooid. Door zijn khaki was hij blijk baar een gemakkelijk mikpunt. De politie nam vier van deze enthousiasten gevangen. Gedurende de zomermaanden trekken vrij wel elk jaar Weensche voetbalelftallen naar het hooge Noorden om in Zweden, Noorwegen en Finland eenige wedstrijden te spelen. Vroeger kreeg men daar geregeld Engelsche ploegen op bezoek doch deze elftallen stellen tegenwoordig bijzonder hooge eischen, welke zeker niet evenredig zijn aan het door hen vertoonde spel. De Oostenrijksche clubs zijn echter in het Noorden gaarne geziene gasten, die zich bovendien met een zeer bescheiden vergoeding tevreden stellen. Austria heeft door het Noorden een ware zegetocht ge houden. Het sterke Weensche elftal heeft in Zweden, Finland Letland en Estland 17 wedstrijden gespeeld en daarvan 16 gewon nen. De sterkste tegenstanders trof het in Zweden aan. Nu is Admira, dat verleden jaar het Oostenrijksche kampioenschap verover de. in het Noorden aan het toeren en ook dit elftal heeft een bijzonder succes. Het heeft tot dusver in Zweden en Noorwegen negen wed strijden gespeeld en ze alle negen gewonnen. Men kwam tegenover sterke ploegen. Te Oslo was o.m. het Noorsche elftal eenmaal de tegenpartij. Overigens zijn de Noren over hun natio nale ploeg dit jaar buitengewoon tevreden. In landenwedstrijden werd het elftal tot dus ver alleen door de Schotten geslagen. Naar men weet. speelde cle ploeg tegen Nederland gelijk. Daarna werd echter een 40-overwin- ning op Finland behaald, doch nog grooter succes was de 52-overwin- ning van de Noren op de Denen te Kopenha gen. In September wordt de wedstrijd tegen ae Zweden gespeeld. In Oslo is men over dezen wedstrijd, zeer optimistisch. Winnen de Noren dan hebben ze daarmede tevens het Scandinavische kampioenschap gewonnen. Tot dusver heeft ln den loop van ruim 20 Jaar Noorwegen echter slechts driemaal van Zwe den gewonnen, na 1920 wonnen cle Zweclen steeds, de taak der Noren is dus blijkbaar niet gemakkelijk. Negers hebben blijkbaar een bijzonderen aanleg voor hardloopen op korten afstand. Zoo heeft in den laatsten tijd de Amerikaan sche neger Tolan weer van zich doe nspre- ken. Deze is eigenlijk pas een paar maanden geleden ontdekt, zijn eerste optreden in een belangrijken wedstrijd was ter gelegenheid van de Amerikaansche athletiekkampiocn- schappen, waarbij hij onbedreigd de sprint- nummers in goeden tijd won. Onmiddellijk na die kampioenschappen is hij op reis ge gaan naar Europa, waar hij tot dusver aan verschillende wedstrijden heeft deel genomen en steeds gemakkelijk heeft gewonnen. Vrij geregeld loopt hij de 100 M. in 10 3/5 en een enkele maal ook in 10 1/2 sec. Eenige da gen geleden heeft hij te Stockholm ccn po ging gedaan het 100 Meter record te verbe teren. Hij liep zonder tegenstander in 10 3 5 sec. Waarschijnlijk doet hij dezer dagen een tweede poging. Men beschouwt hem in Ame rika als een tweede Drew. Drew was een vijf tiental jaren geleden wel de snelste sprinter der wereld. Hij liep b.v. de 100 yards in 9 3 5 sec. Ee nander neger, die van zich laat spre ken is de Canadees Edwards, die wel hoofd zakelijk op den gemiddelden afstand uitkomt maar toch ook een verdienstelijk sprinter is Voorts noem ik den Engelschen neger Lon don, die het Engelsche kampioenschap heeft gewonnen cn den zwarten Théard. (Haiti) die in Frankrijk met groot succes aan sprint- wedstrijden heeft deel genomen. Overigens munten enkele negers uit als ver-springers Hubbard is wel dc beste. Wel eigenaardig is het dat in geen der andere onderciec-len van j^etiek overigens negers op bijzondere wijze hebben uitgeblonken. C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, 16 Aug. 1929.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7