OM ONS BU1TENLANDSCH OVERZICHT NOG STEEDS DREIGENDE BERICHTEN UIT CHINA. HET INITIATIEF DER VIJANDELIJKHEDEN SCHIJNT VAN MOSKOU UIT TE GAAN. HEEN GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 20 AUGUSTUS 1929 DERDE BLAD Ho. 3817 REISHERINNERINGEN I OVER PASPOORTEN EN RIJTOEREN DOOR STEDEN. Willen de Sovjets Nanking imvoneeren?, Chineesche troepenconcentraties. MINDERWAARDIGE ACTIE DER ACTION FRANsAISE. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dr. Wang. In aansluiting op de wederzijdsche dementis uit Moskou, Moekden, Nanking en Charbin, waarin de Chineezen en Russen elkander de schuld geven, kunnen wij thans berichten, dat China's Minister van Buitenlandsche zaken. Dr. Wang het bericht officieel heeft bevestigd, dat de re geering in Nanking, den bevelvoerder in Mandsjoerije, Tsjang Hsue Liang, opdracht heeft gegeven 60.000 soldaten naar de be dreigde gebieden te zenden. Dr. Wang voegt aan deze bevestiging nog toe, dat deze troepenzending een zuiver defensieve maat regel is tegen de opdringende Sovjetlegers. De regeering is bovendien bereid nog meer troepen te zenden. Verder werd aan Tsjang Hsuliang medegedeeld, dat zij een belang rijk contingent troepen van Poekau naar het noorden heeft gedirigeerd, dat onder zijn commando zal worden geplaatst ten einde zoo noodig in Mandsjoerije te gebruiken. Te Tsisihar zijn 24.000 man van het Mand- sjoerijsche leger aangekomen. Thans is men in buitenlandsche kringen in Sjanghai algemeen van opinie, dat het daadwerkelijk optreden der Russische troe pen, niet direct uitgelokt werd door de Chineesche troepen. Men neemt aan, dat de Russen, om hun eischen inzake den Mandsjoe- rijschen spoorweg kracht bij te zetten, een dreigende houding aannemen, en niet voor krassere maatregelen zullen terugdeinzen, hierdoor willen de Sovjets Nanking impo- neeren. Men kan op het oogenblik niet spre ken van een oorlogstoestand. China heeft voorloopig slechts naar beweerd wordt met defensieve maatregelen geantwoord, en de mogendheden doen weten, dat het zich aan het Kelloggpact zal houden. Dat deze toestand echter niet kan voort duren is duidelijk. Geen enkel bericht immers doet mededeeling van het staken der vijan delijkheden. Integendeel: Uit Moekden wordt gemeld, dat afdeelingen Russische verken ners met steun van Koranen zich meester hebben gemaakt van het dorp Szetsotze in de provincie Kirin, welk dorp zij plunderden en vervolgens in brand staken. Twee Chinee sche kooplieden werden gedood en drie an. deren gevankelijk weggevoerd. Vrijdagmiddag zijn in dezelfde streek de Chineesche stellin gen door Russische artillerie beschoten. Als men verder in aanmerking neemt dat zich tusschen de Russische en de Chineesche strijdkrachten een niemandsland bevindt van slechts 11/2 K.M. breedte.dan beseft men hoe dicht de brandende lont zich bij het kruitvat bevindt. L. A. In Bretagne wordt elk jaar in den nazomer een pelgrimstocht ondernomen naar het „Champs des Martyrs" bij Auray, waar een kapel is opgericht ter herinnering aan de martelaren van Quibcron. Het vorige jaar heeft de Action francaise een dergelijken pelgrimstocht misbruikt voor een politieke manifestatie, hetgeen aanlei ding gaf tot protesten en ongeregeldheden, die weinig strookten met het karakter der plechtigheid. Het is gebleken dat de „Action" reeds een manifestatie organiseert voor de aanstaande processie Thans heeft de bis schop van Vannes de geestelijkheid in zijn diocees verboden deze betooging bij te wonen aldus het Hbld. en den geloovigen verzocht er niet aan deel te nemen. LUCHTVAARTTENTOON STELLING IN VERSAILLES. De Aéroclub de France heeft besloten om van 23 dezer tot 30 September ln het expo sitiepark aan de Versaillespoort een interna tionale luchtvaarttentoonstelling te organi- seeren, welke hoofdzakelijk gewijd zal zijn aan het toerisme. Tal van buitenlandsche constructeurs van lichte toestellen interes seeren zich voor deze tentoonstelling, aldus de N.R.C., terwijl een groot aantal van de machines, die met succes hebben deelgeno men aan de rondvlucht over Europa op het expositieterrein zullen worden getoond. Zoo hebben de Duitsche Klemm-fabricken en do Bayrische Flugzeug-Werke reeds ingeschre ven voor een volledige inzending. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. HAGEN, 19 Aug. (VI).) Gisteren vond tusschen Dangnenei en Gleierbrueck een ernstig au\o-ongeval plaats. Tengevolge van het breken van een der wielen liep een uit Oberkirchen komende auto op den langs den weg loopenden spoorweg en sloeg over den kop. De drie inzittenden werden uit den wagen geslingerd. De chauffeur en een jongeman werden licht gewond, terwijl de moeder van den jongeman een schedelbreuk opliep en kort daarop overleed. VUURWERK BIJ EEN TROUW- STOET ONTPLOFT. SECUNDERABAD, 19 Augustus (Reuter). Bij het passeeren van een trouwstoet ontplof te hier vuurwerk, tengevolge waarvan drie personen gedood en 32 zwaai' gewond werden. Meermalen heb ik in deze rubriek mijn reisherinneringen beschreven en altijd met het grootste genoegen; helaas moest ik on langs in een ernstig betoog de verzekering lezen, dat het publiek reisbeschrijvingen ver velend vindt en die derhalve niet leest. Nu weet ik wel, dat wie zich waagt aan het me- dedeelen van zijn ondervindingen en opiniën in het publiek niet opzij moet gaan voor de eerste de beste afkeurende meening, maar dat neemt niet weg, dat hij die toch ook niet moet verwaarloozen en dat het wellicht goed gezien is om er in elk geval niet een soort van dagboek van te maken in den trant van ,,'s middags te 3 uur kwamen wij te Bremen; den volgenden dag arriveerden wij te Ham burg enz." Laat ik dus ditmaal de volgorde verwaarloozen en alleen eenige opmerkingen ten beste geven over wat ons, mijn reisge noot en mij, getroffen heeft ïn het rijtje van steden, waaraan wij achtereenvolgens een vluchtig bezoek brachten: Bremen, Hamburg, Kopenhagen, Stockholm en op den terugweg Berlijn. Het ligt voor de hand, dat menigeen zal vragen, hoe men er toe komt om in het mooiste gedeelte van het zomerseizoen een bezoek aan warme steden te gaan brengen inpïaats van de vlucht te nemen in de nog veel schoonere en in ieder geval frisschere natuur. Het antwoord op die vraag is ge makkelijk te geven: wie steden wil leeren kennen en geen andere vacantie heeft dan die van den zomer, kan niet kiezen en moet de natuur wel opofferen voor de stad. De eerste ondervinding, die hij op zijn reis ont moet, zal de belachelijkheid zijn van het in ternationale paspoort. Wanneer je als Neder lander je paspoort verlengd hebt tegen be taling van zooveel, of ondervonden, dat ver dere verlenging niet mogelijk is, omdat het maximum van 4 keer bereikt is, (waarom een vijfde keer niet is toegestaan, begrijpt geen schepsel) wanneer je daarna het gemeente bestuur hebt lastig gevallen om een nieuwe pas en vervolgens ook nog ambtenaren van de Provinciale Griffie (natuurlijk ook weer tegen betaling van zooveel) dan sta je toch wel even te kijken, wanneer bij de grens de controleur een zoo onverschilligen blik in dat kostbare document slaat, dat hij onmogelijk de afbeelding van je physionomie met de werkelijkheid kan hebben vergeleken. Het portret in onze paspoorten had evengoed dat van onze tante, van Lloyd George of van een beroemde filmster kunnen zijn. Geen van die controleurs, hetzij in Duitschland, in Dene marken, in Zweden, en naderhand weer in Duitschland, heeft daar een oogenblik naar gekeken; indien zij ergens op gelet heb ben, dan kan het geweest zijn op onduide lijke stempels, die vorige autoriteiten in het boekje hadden gezet en die zij zich haastten met een dito te vermeerderen. Waarvoor die nen deze passen? hebben wij ons afgevraagd. Toch niet alleen om ons wat geld uit den zak te kloppen en zeer zeker niet om te voor komen, dat gevaarlijke elementen zoo maar in het buitenland zouden worden toegelaten. Het onderzoek was daarvoor niet grondig genoeg en bovendien is het algemeen bekend, dat wanneer gevaarlijke sujetten, laat ons zeggen propagandisten van den Russischen Sovjet, het nuttig vinden om zich door Euro pa te bewegen, zij op geheimzinnige manier .voorzien worden van vervalschte documen ten, die er minstens even mooi uitzien als de echte en zelfs als het zijn moet, met valsche visa zijn versierd. Als wij leeken zooiets we ten, hoe zou dat dan onbekend kunnen zijn gebleven aan de autoriteiten! Zij weten er dan ook alles van en de eenige, die op zijn vingers getikt zal worden, is de doodonschul dige burger, die zijn pas heeft laten verloo- pen en op de eene of andere grens hooren moet, dat het vandaag 30 Juli is, terwijl zijn pas maar tot den 2Ssten geldig was. Werke lijk gevaarlijke lieden worden door het pas- sensysteem buiten geen enkele grens gehou den. Wij hebben ons dus niet anders kunnen voorstellen, dan dat de passenmisère nog maar alleen in stand wordt gehouden om een aantal ambtenaren, die nu eenmaal aan dit onderdeel van de staatsadministratie zijn verbonden, aan het werk te houden. Ziedaar nu juist een van de vele schaduwzijden van de ambtenarij. Is eenmaal een af deeling in gesteld, dan kan zij, hoe verouderd ook, haast niet meer worden opgeheven omdat er dan weer een aantal ambtenaren beschikbaar komt. dat volgens de fraaie regeling van wachtgeld en andere systemen onmogelijk aan den dijk kan worden gezet. Ik ontken de waarde en de beteekenis van een goede ad ministratie in den staat geen oogenblik; wanneer het geheele ambtenarencorps aan verkoudheid of alastrim kwam te overlijden, dan zou men niets haastiger te doen hebben, dan nieuwe ambtenaren te benoemen, maar dat verouderde instellingen zooals het pas- sensysteem eenvoudig in stand worden ge houden ten believe van eenige tientallen of honderdtallen (weet ik het) ambtenaren, dat is een van de redenen, waarom de nuttige met de nuttelooze samen zich niet in de sympathie van het publiek mogen verheu gen. Des te zotter wordt het, wanneer wij opmerken, dat hoe langer hoe meer de men- schen zich door de lucht gaan bewegen, de lucht, waarin geen controle mogelijk is, om dat de aardworm voorloopig nog aan den bol gekluisterd blijft en wij nog niet toe zijn aan den vliegenden douanebeambte, die zich op 1000 Meter hoogte aanmeldt bij de voor bijsnellende vliegmachine. Trouwens zoo hoog behoeft men niet te gaan. Er blijven ook beneden eenvoudiger middelen om een grens over te komen. Ik zou man en paard kunnen noemen van het geval, dat in een klein reisgezelschap, dat zich naar Begië begaf, een van de deelne mers zijn pas had thuis gelaten en zonder het minste bezwaar, natuurlijk tegen beta ling van een fooi, door een inboorling zon der aarzeling langs een verborgen paadje over de grens gesmokkeld werd. Wie zou hem daarvan een verwijt durven maken, daar hij toch een paspoort bezat, maar het alleen niet op de juiste plaats beschikbaar had, maar ook welke controle zou met de Belgi sche durven verzekeren, dat het cordon con troleurs zoo ongebroken op de grens op den uitkijk staat, dat een paslooze mijnheer niet voor een rijksdaalder daarover gebracht zou kunnen worden? Hier wordt dus de schijn voor het wezen aangezien, een legioen van zomerreizigers van alle nationaliteiten, ge plaagd met een nutteloos document en een aantal ambtenaren en beambten, gedemora liseerd door een bezigheid, waarvan zij zelf het beste weten, dat die niet de minste be teekenis heeft. Zonder in den gewraakten dagboekstijl te vervallen, moet ik wel even vermelden, dat wij op tijd in onze eerste halteplaats Bremen arriveerden en dienzelfden middag nog deel namen aan een van die stadsommegangen, in een vuurroode auto, waarover ik nu in het algemeen iets zeggen wil. Met kunst en vliegwerk worden een reeks aangelegenheden bijeengezocht, die men aan een goedigen drom vreemdelingen als bezienswaardigheden presenteert. Het was niet alleen in Bremen, maar evengoed in grootere steden, zooals Hamburg en Berlijn, dat ons met grooten nadruk de consulaten of gezantschappen van allerlei staten wer den aangewezen. „Links het Italiaansche consulaat, rechts dat van Griekenland", zegt de explicateur en hij lacht er niet eens bij. Want geen van die gebouwen heeft een bij zondere architectuur of iets anders, dat het van de omgeving onderscheiden zou. Het zijn doodgewone, meestal saaie en dikwijls onbe grijpelijk groote huizen, die evengoed voor de Duitsche als voor de Fransche vertegen woordiging zouden kunnen dienen en die dan ook door de rondgeredenen met de grootste onverschilligheid worden bekeken. Na twee minuten weten ze niet meer of het nu Italië was of Spanje. Gewoonlijk hebben al deze tochten één eigenaardigheid gemeen, dat zij namelijk halt en front maken voor een uit spanning, waarin iets moet worden verteerd. Of de uitlegger bij deze consumpties eenig be lang heeft, zou ik niet durven zeggen. Dat hij, wat mij betreft, na het luidkeels spreken door zijn scheepstoeter, een koelen dronk be hoort te kunnen genieten, is een feit, maar daarvoor zou het heele gezelschap niet be hoeven te worden opgehouden, wanneer niet ook dat oponthoud moest dienen om de tour- née, laat ik zeggen een beetje aan te dikken, de belangrijkheid van de stad, in uren uitge drukt, wat te vergrooten. In zooverre past een hulde aan de stad Kopenhagen, waar de consumptie door de ondernemers van den rijtoer aan de gasten werd aangeboden, of schoon ik niet onnoozel genoeg ben om te veronderstellen, dat zij niet vooraf in den vrachtprijs verdisconteerd was. Hier werd althans de vriendelijke schijn bewaard. Met alle waardeering van deze oude Han zestad, hadden wij Bremen gemakkelijk kun nen overslaan. De stad is noch bijzonder fraai, noch op een andere manier interessant,- behalve misschien ten opzichte van den al- ouden Rathskeller, een verzameling van lo kalen, die herinnert aan den tijd toen de le vering van Rijn- en andere wijnen door het gemeentebestuur als een monopolie werd ge reserveerd. Tegenwoordig doen wij dat alleen met gas, electriciteit, water en een elegante keur van begrijpelijke en zonderlinge belas tingen. Oudheidkundigen zullen waarschijn lijk meer dan zomerreizigers in snelle vaart dat doen, den Rathskeller als herinnering aan den ouden tijd waardeeren. Wij vonden er alleen een gelegenheid in om te avond malen en hebben dat ook met succes gedaan, hoewel het feit, dat wij door een andere deur werden uitgelaten dan die, welke wij waren binnengekomen, ons ten opzichte van de richting, die wij hadden te gaan om naar ons hotel terug te keeren, wel een weinig in de war heeft gebracht. Eén merkwaardigheid dient in het voorbijgaan te worden vermeld, dat de gebakken tong, waarop wij onze zin nen hadden gezet, dien avond in Bremen evenmin te krijgen was als naderhand in Hamburg en later in Malmö aan de Zuidpunt van Zweden. Het schijnt, (zeg ik met voor zichtigheid, want men moet als reiziger op passen met zijn conclusies) dat gebakken tong in het algemeen in verschillende landen meer dient tot versiering van de spijskaart dan wel om te voldoen aan de nuchtere werkelijkheid, maar het was niet om die re den, dat wij Bremen een dag eerder verlie ten dan aanvankelijk in onze bedoeling lag. Er was inderdaad te weinig te zien. Ten spijt van de Rundfahrt en den Rathskeller. Ten spijt zelfs van de haven met hare pakhuizen voor tabak, speciaal de Braziliaan- sche waarvan wij het product in alle siga renwinkels zien liggen in den vorm van siga ren, die zwart zijn als pijpen drop en waar een Nederlandsche rooker van schrikt. J. C. P. DE „HARTJESDAG" TE AMSTERDAM. STR A ATB RANDEN, VUURPIJLEN EN RELLETJES. Den derden Maandag in Augustus wordt nog steeds te Amsterdam de Hartjesdag ge vierd. Reeds vele jaren wordt beweerd, dat dit „feest" stervende is, maar daarvan schijnt nog geen sprake te zijn. Elk jaar wordt in den avond in alle deelen van de stad vuurwerk afgestoken. De laatste jaren is het brand punt, in den letterlijken zin van het woord van dit feest in het kwartier buiten de Muiderpoort. Straatbranden, dikwijls van grooten omvang, moesten door de brandweer gebluscht worden. Maandagavond had de politie uitgebreide maatregelen in die buurt genomen om aan deze ongeregeldheden paal en perk te stel len. Een groot aantal agenten liep patrouille. Hoofdzakelijk in de Dapperstraat was veel publiek op de been. Telkens wanneer zich wat veel volk, voornamelijk op de hoeken van die straat verzamelde, werd aangemaand, tot doorloopen. Wanneer niet dadelijk gevolg werd gegeven aan die aanmaning, werd dor middel van den gummistok kracht bijgezet aan de woorden, Ir.tusschen scheen de voorraad onuitputte lijk, want behalve in de bovengenoemde Dap perstraat schoten in de aanliggende straten de vuurpijlen hoog in de lucht, knalden de zevenklappers lustig en werden de vensters der huizen telkenmale hel verlicht door groene en roode bengaalsche lucifers. Toch was het vuurwerk minder dan andere jaren, omdat door agenten in burger de vuurwerkafstekers zoo mogelijk werden gegrepen en tegen hen proces verbaal werd opgemaakt. Bij een van de tallooze charges viel een man, die hard weg liep over een hek. Hij kreeg een punt van het hek in een zijner beenen en werd door den G. D. naar het O. L. Vrouwen gasthuis vervoerd om verbonden te worden. Tegen 11 uur had in de Wagenaarstraat nog een relletje plaats, doordat met bloempotten uit de ramen naar de politie geworpen werd. Straatbranden kwamen in dit kwartier ech ter niet voor. De brandweer had een avond zoo rustig als ze nog nooit op Hartjesdag heeft gehad, dank zij de krachtige politiemaat regelen. Werd de brandweer het- vorig jaar op geroepen voor 51 straatbranden, ditmaal waren het er slechts 5. In de andere volksbuurten is het over het algemeen rustig geweest, behalve in de Kan kerbuurt. Daar heeft de politie ook moeten optreden. Tegen half tien was daar veel pu bliek en werd vuurwerk afgestoken. Het werd zelfs in de tramwagens geworpen. Toen de politie hiertegen en tegen andere baldadig heden optrad, werden bloempotten uit de vensters naar de politie geworpen. Er werden eenige schoten gelost en verschillende charges uitgevoerd. Menigeen liep daarbij harde klappen op, doch niemand werd ernstig gewond.. Tegen 11 uur %verd het hier rustig. RUSSISCHE HUMOR. Hoeveel men de menschen ook ontneemt, hun rest toch altijd de humor en de lach, die hen over de ernstige tegenslagen heen kan helpen. Al heeft deze humor ook meestal den bitteren bijsmaak van den „galgenhumor", daarom is hij nog niet minder opmerkelijk en effectief. Zoo hebben de Franschen in de dagen van de revolutie om zich zelf gela chen; zoo doen het thans de Russen ondanks alle nooden en ondanks den dwang van de sovjetregeering en geen toekomstige geschie denis van Rusland zal deze „anecdoten" voorbij mogen gaan, met behulp waarvan de communisten zich over zichzelf vroolijk maken en ook voor de overigens zoozeer on derdrukte critiek een ventiel openzetten. Iedere nieuwe situatie van het gekwelde land, al is zij ook nog zoo bitter, wordt in talrijke komische geschiedenissen van den vroolijken kant beschouwd. In het bijzonder Moskou is een vruchtbaar veld voor dergelijke anec doten, die vervolgens van mond tot mond over geheel het land worden verspreid. En kele karakteristieke voorbeelden worden in Londensche bladen medegedeeld. Menigmaal is deze humor eenigszins on vrijwillig, zoo b.v. de opmerking van den leider Rykow ter conferentie van de commu nistische partij, toen hij het plan voor de productie van de eerstvolgende vijf jaren uiteenzette en verklaarde, dat „indien het plan zou slagen mag de sovjetunie verwach ten, dat er na afloop van het vijfjarenplan per inwoner weer 3/4 paar schoenen beschik baar zal zijn." Over het groote gebreK aan goederen maakt men zich bijzonder graag vroolijk. Zoo wordt melding gemaakt van een gesprek tusschen den commissaris van han del, Mikojan en den commissaris van volks gezondheid, Semaschko. „Ge hebt in het ge heel niets bereikt", meent de commissaris van handel. „Toen ge elf jaren geleden Uw ambt aanvaardde, was er malaria in het land, nietwaar? Nu tegenwoordig heerscht die nog." „En wat heeft Uw commissariaat feitelijk tot stand gebracht?" valt Dr. Se maschko hem in de rede. „Het mijne?" ant woordt Mikojan trotsch. „Ja, in dat opzicht is de stand van zaken anders. Toen ik mijn ambt aanvaardde, was er nog brood in het land, nietwaar? Nu, tegenwoordig is het er niet meer." Een andere geschiedenis gaat uit van de omstandigheid, dat er in Moskou een van de grootste warenhuizen van Europa zal worden gebouwd; de geheele onderneming wordt door één enkelen man bestuurd. „Hoe is het moge lijk, dat één man alles doet?" vraagt men zich verwonderd af. „Doodeenvoudig", luidt het antwoord. „Hij staat bij den hoofdingang en roept: „Hier is niets te krijgen, geen goederen, dank U voor de belangstelling, maar geef U verder geen moeite!" Op het zelfde gebied beweegt zich een anecdote, waarin het inkoop en in Moskou zuiver tot een genoegen wordt verklaard: „Geen om slag, geen vergissingen, geen uitgaven. Men behoeft verder niets te doen dan naar de artikelen te vragen, die men wenscht te hebben, de inlichting te krijgen, dat zij er niet zijn, en naar huis te gaan." Een sovjet- ambtenaar houdt een redevoering voor een groep arbeiders, die zich beklaagd heeft over de gebrekkige voorziening met kleeren. De ambtenaar tracht ze te troosten met de mede deeling, dat andere volken, in het bijzonder de negers en de Zuid-Amerikaansche India nen, veel minder kleeding hebben dan de Russen, waarop een der arbeiders droogjes opmerkt: „Die hebben waarschijnlijk de sovjetregeering veel langer dan wij". Er wordt een concert aangekondigd en wel met de on gewone voorwaarde, dat ieder biljet 10 roebel kost, maar dat een bedrag van 100 roebel wordt uitbetaald aan dengeen, die zijn af keuring over het laatste nummer van het programma duidelijk te kennen geeft. De zaai is vol menschen, die op gemakkelijke wijze 100 roebel willen verdienen. Het concert is miserabel, maar wanneer het laatste num mer wordt gespeeld, blijkt het de „Inter nationale" te zijn. En dan waagt natuurlijk niemand het, zijn afkeuring tot uitdrukking te brengen en de 100 roebel te verdienen, daar hij anders onmiddellijk gearresteerd wordt. Van Karl Radek wordt verteld, dat hij, toen hij wegens zijn steun van Trotzki naar Siberië werd gezonden, van de regeering per post een jas en een paar puttees ontving. Hij telegrafeerde daarop naar het centrale co mité van de communistische partij: „Jas en puttees ontvangen. Lang leve de revolutie!" RECLAME IN AMERIKA. Professor Meivin T. Copeland van de Har vard Universiteit heeft een onderzoek inge steld om vast te stellen, welke sommen in Amerika voor reclame worden uitgegeven. Het onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat de uitgaven voor reclame gedurende de jaren 1921 tot 1927 met ongeveer 50% zijn geste gen, voornamelijk in de jaren 1923 en 1926, toen o a. de automobielindustrie zich krach tig inspande, om haar afzet te vergrooten. Professor Gopeland schat, dat alleen in het jaar 1927 in de Vereenigde Staten 1.502.000.000 dollar voor reclamedoeleinden werden uitge geven; daarvan ontvingen de dagbladen 690 millioen, magazines en andere ontspannings bladen 210 ihillioen; 400 millioen werd voor directe reclame uitgegeven; 20 millioen voor reclame in tramwagens, 75 millioen werden besteed voor buitenreclame (langs de wegen) voor 7 millioen werd radioreclame gemaakt; voor 75 millioen werd in vakbladen geadver teerd en tenslotte voor 25 millioen in pro gramma's, adresboeken en dergelijke publi caties. 200 Chineezen gedood? WASHINGTON, 19 Aug. (Reuter). De con sul der Ver. Staten te Charbin heeft het Dept. van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat bij gevechten tusschen Chineesche troepen en de Russische afdeelingen, die bij Laha- soesoe en Pogranitsjna het Chineesche grond gebied waren binnengedrongen, ongeveer 200 Chineezen zijn gedood. Weer 24000 Chineezen naar de grens. Te Tsitsikar zijn 24000 Mandsjoerijscie sol- daten aangekomen. Uit Nanking meldt Reuter, dat Tsjang Hsoe Liang bei-icht heeft ontvangen dat de nationale regeering een belangrijk troepen contingent uit Poekow naar het Noorden zendt hetwelk onder zijn bevelen zal wor den geplaatst om zoo noodifi in Mandsjoerije gebruikt te worden. Alweer incidenten bij den „Klaagmuur" Naar uit Jeruzalem gemeld wordt, hebben zich gisteren nieuwe incidenten bij den Klaagmuur te Jeruzalem voorgedaan. Een bende van ongeveer honderd Arabieren, ge wapend met dolken, deed een aanval op de Joden, die bij den muur baden. De Arabieren vernielden eenige Joodsche doeken r#et op- schi-iften die bij den Klaagmuur waren aan gebracht. Duitsche klachten inzake de bezetting. De „Frankf. Z." zegt dat als Stresemann in Den Haag met Briand praat over de ont ruiming, de minister zijn Franschen collega ook eens moet vragen of het nu noodig is, dat de Fransche troepen nog altijd schiet oefeningen houden met inkwartieringen enz. in door vreemdelingen bezochte badplaatsen, zooals nu weer in Soberheim. Ook maakt het blad zich tot tolk van klachten over het ver treden door Fransche manoeuvreerende troe pen van te velde staanden oogst. Dit acht het blad allerminst in overeen stemming met de schoone bedoelingen van den heer Briand inzake liquideering van den oorlog. Gebrek aan arbeiders in Frankrijk. In de Fransche ijzerindustrie wordt her haaldelijk geklaagd over gebrek zoowel aan geschoolde als aan ongeschoolde arbeiders. Alleen reeds in Noord-Frankrijk heeft men een tekort van ongeveer 20.000 werklieden. Thans zijn Fransche industrieelen doende om arbeiders tewerk te stellen uit Oost-Europa, vnL uit Zuid-Slavië, Roemenië en Polen, BRAND TIJDENS EEN FILM- VERTOONING. EEN PANIEK. SCHWERIN, 19 Augustus (VJD.) Gister avond had in Hotel Poel in het Dorp Wreden- hagen bij Roebel een filmvertooning plaats. Plotseling vloog de film in brand. In de donkere zaal, waarin zich eenige honderden personen bevonden, ontstond een paniek. Allen drongen naar de uitgangen, die echter gesloten waren. Ruiten werden stukgeslagen en deuren opengetrapt- Vrouwen en kinderen werden onder den voet geloopen en vele dames verloren het bewustzijn. Eerst na tien minuten kon weer licht gemaakt worden en konden de deuren geopend worden. Het brandje was spoedig gebluscht. POOLSCH MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. WARSCHAU, 19 Aug. (V. D.) Zaterdag Ia een Poolsch militair vliegtuig omlaag ge stort, waarbij de beide inzittenden werden gedcod. Een luitenant-vlieger, die twee da gen tevoren bij een ander vlieg-ongeval zwaar gewond werd, is gisteren in een zieken huis aan de gevolgen overleden. REPLIEK VAN SHAW. Een uitgever, die Shaw in gepeins verzon ken zag zitten, bestormde den schrijver plot seling met de woorden; „Een dollar voor Uw gedachte!" „Zooveel is die niet waard," meen de Shaw. „Zoo? Waaraan hebt U dan ge dacht?" vroeg de uitgever opgewonden. „Aan U", luidde het antwoord. Shaw was als jeugdig Titicus bij een fa milie genoodigd. Toen hij verscheen speelde de dochter des huizes piano- „Ik heb ge hoord", aldus wendde de dochter zich tot den bezoeker," dat U van muziek houdt". „Dat klopt", antwoordde Shaw, „maar dat hindert niet, speelt U gerust verder!" Een jonge student kwam Shaw bezoeken en vertelde hem, dat hij zijn studie in de medicijnen had opgegeven om schrijver ta worden en zich voor de menschheid verdien stelijk te maken. „Daar behoeft TJ geen schrijver voor te worden," meende Shaw. „Waarom?" vroeg de student nieuwsgierig. „U hebt U al verdienstelijk gemaakt voor de menschheid". antwoordde Shaw, „door dat U de studie in de medicijnen hebt op gegeven." Op een feest danste Shaw met een dame. Gedurende den dans maakte deze dame haar partner het compliment: „Het is alleraar digst van U, een wereldberoemd man, dat U met mij, een onbekende dame, danst „Waarom zou ik niet", antwoordde Shaw, „Wij zijn toch op een weldadigheidsfeest^,"-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9