purol' BRIEVEN UIT BERLIJN. BINNENLAND Stukge/oopen] HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1929 KON. NED. MIDDENSTANDSBOND (Van onzen correspondent). Een periode van weinig nieuws. Een vacantie- stemming. De succesvolle tocht van de Zeppelin. Late vereering van graaf Zeppelin. Een overvloed van tentoonstellingen. Een teveel aan jaarmarkten. De burgemeester van Berlin zal nieuwe groote ideeën uit New-York halen. Berlijn, 19 Augustus. Sinds de opwindende dagen van den wa penstilstand, heb ik in Duitschland zelden een periode meegemaakt, waarin zóó weinig voorgevallen is als juist in deze dagen. Ware Dr. Eckener er niet, die ons sinds een week of twee eiken dag naar de krant doet grijpen, om na te gaan, hoever hij zijn luchtschip alweer op het geweldige traject rondom de aarde voortgestuurd heeft, dan zouden we zonder eenige risico, zelfs wij journalisten, kunnen inslapen, met verzoek ons op in teressanter oogenblikken maar weer wakker te maken. Tientallen Berlijnsche correspondenten van de buitenlandsche pers de Neder- landsche natuurlijk uitgezonderd zitten niet hier maar in den Haag, waarheen ze den voor hen onmisbaren Dr. Stresemann gevolgd zijn, die daardoor in onze residentie in de hem bekend gebleven persomgeving wel „Heimatgefühle" krijgen moet. En wie in de allerhoogste politiek in Dawes- en Youngregelingen en alles wat daar zoo bij hoort geen belang stelt, is met vacantie en denkt er niet aan naar deze, nog steeds door drukkende hitte ge plaagde, wereldstad terug te keeren. Natuurlijk is daar in de eerste plaats de Haagsche conferentie schuld aan. Vier Duitsche ministers zijn in Holland, en nog f-el de belangrijkste. De Rijkspresident, die en republikeinschen feestdag van den elfden Augustus nog moest bijwonen, is op den avond van dien dag nog met vacantie gegaan en jaagt in de bosschen van Boven- Beieren. Waaruit wel blijkt, dat alle ge ruchten omtrent.de zwakke gezondheid van den twee en tachtig-jarige uit de lucht gegrepen zijn. De rijkskanselier is van een zware operatie half hersteld en vertrekt dezer dagen van zijn ziekenhuis in Zuid- Duitschland naar Ead Mergentheim, waar ook zijn partijgenoot de te vroeg ontslapen Friedrich Ebert, zoo vaak genezing gezocht heeft. Daar de groote heeren ontbreken en de talrijke parlementen, die Duitschland nog altijd „rijk" is, de deuren wegens vacantie gesloten houden, kan men niet verwachten dat het vulgus profanum, dat zich hier te lande toch al niet veel van politiek pleegt aan te trekken, nu aan politiek op eigen houtje gaat doen. Men leest de berichten van de Haagsche conferentie, en wel met zeer gemengde gevoelens ja, door de er varingen van vele jaren een beetje scep tisch geworden, met over het algemeen absoluut gebrek aan werkelijke belangstel ling. De wereldreis van den „Zeppelin" trekt meer. En wie kan zich daarover verwon deren? Hier is nu eens geen gepraat, geen gegoochel met cijfers, geen geheimdoenerij, geen beloven en toch niet nakomen maar een daad. En zoolang het menschdom bestaat zullen daden op de massa's meer werken dan praatjes, hoe gewichtig voor Duitschland's toekomst de besprekingen in den Haag ook mogen zijn. Op Zeppelin en Eckener zijn de Duit- schers terecht trotsch. En vandaag wel het allermeest, nu ze in de middagbladen ge lezen hebben, dat het luchtschip, hun luchtschip reeds boven Tokio kruist en c-lk oogenblik de tweede en moeilijkste étape van de grootste aller luchtreizen kan be ëindigd hebben. Men herinnert zich, het luchtschip een paar jaar geleden in de loodsen in Friedrichs- hafen in aanbouw gezien te hebben, en toen in het kleine museum van de Zep- pelinfabrieken de stukken te hebben doorge bladerd, waaruit bleek, hoe weinig ver trouwen „höchste und allerhöchste Stel len" toenmaals in de „krankzinnige uitvin ding van den koppigen ouden graaf" had den. Zoo weinig zelfs, dat ze er de waar lijk geringe credieten, gering in ver houding tot de enormer vllucht der ideecn van den genialen uitvinder niet eens voor over hadden. Nu is de gestorven graaf Zeppelin natuurlijk een der grootste Duitschers en binnenkort zal zijn naam evenveel nationale waarde hebben als die van Otto von Bismarck, die ook andere tijden dan die der vereering heef doorge maakt. Dingen, die we constateeren, zonder daarmee te kennen te willen geven, dat in andere landen profeten wel tijdens ihun leven geëerd plegen te worden! Maar zelfs als er zoo goed als niet gebeurt in Duitschland, althans wat dingen betreft, die de publieke aandacht trekken, dan is er toch hier of daar nog wel een groote ten toonstelling, want zonder tentoonstellingen en jaarmarkten is onze Duitsche buurman nu eenmaal niet gelukkig. Dat wil zeggen: het is de vraag, of de Duitscher in het al gemeen wel zoozeer op deze soort van publieke vermakelijkheden gsteld is. Hij trekt er heen, omdat ze er nu eenmaal- zijn, om zijn nieuwsgierigheid te bevredigen en om zich op bijbehoorende kermisterreinen of andere attractie-bijkomstigheden te vermaken. Maar als men hem bij een schervengerecht de vraag stelde, of hij meer van dit moois wenschte, dan zouden er geloof ik veel meer „neen" dan „ja"- stemmen uit de bus komen. De jaarmarkten zoowel als de tentoon stellingen in het hedendaagsche Duitsch land zijn een pretje van weinigen, een paskwil, dat mode geworden is, en waar van enkele menschen, die het organiseeren niet laten kunnen, meer profijt trekken dan de kringen, voor welke het zoogenaamd be- bsgonnen is. De industrie heeft al lang ge klaagd over een veel-l-e-veel aan jaar markten, die zoo geweldig veel geld aan transport van waren, aan reclame en andere dingen kosten, dat ze 'ten slotte meer verlies dan winst opleveren. Zelfs de Leipziger Messe heeft moeben dulden, dat de groote industrie nog slechts in het voor jaar ter jaarmarkt trekt en de herfst-messe aan kleinerec branche's overlaat. En de jaarmarkten van Frankfort en Keulen wor den nog slechts kunstmatig in het leven gehouden, zelfs tegen de wenschen van de getrokken gemeenteraden. Nog erger staat het met de tentoonstel lingen. Het is algemeen bekend, dat de groote exposities in Dusseldorp, Keulen en andere steden de laatste jaren stroppen van je welste geworden zijn. Weliswaar zijn deze steden eigenaars van tal van prachtige blijvende tentoonstellingspaleizen geworden, maar die hebben dan ook tien tallen millioenen gekost in een tijd. waarin men de eene buitenlandsche stedelijke leening na de andere moest sluiten om de arme bevolking te eten en een dak boven het hoofd te geven. Niemand minder dan de president van de Duitsche Rijksbank heeft daartegen een goed jaar geleden heftig geprotesteerd. Het is bij een protest gebleven. De steden wisten door haar handige advocaten aan te toornen, dat het ten slotte niet zoo erg geweest was als Dr. Schacht de dingen beliefde voor te stellen. En sindsdien zijn andere gemeen ten weer aan het shows-organiseeren ge weest, zoodat bijvoorbeeld Essen in deze maanden een tentoonstelling op tuinbouw gebied te genieten geeft, die de vraag wet tigt, waartoe men zich weer in zulke ge weldige onkosten gestort heeft. Ja, -en wat van mijn geliefd Berlijn te zeggen? Berlijn is een energieke stad. Altijd ge weest trouwens. Men weet hier van aan pakken. Weliswaar is de schuldenlast van deze gemeente van vier-en-een kwart mil- lioen zielen reeds tot ruim een milliard rijksmark gestegen, maar dat verhindert den burgervader niet, zijn beroepsorgani satoren tot telkens nieuwe prestaties op te zweepen. Dezer dagen gaat de burge meester naar New York, om zijn collega Walker, die ook al weer zijn dagen geteld ziet, een tegenbezoek te brengen. En we zijn er hier al op voorbereid, dat de heer Boess, die door een eerzucht gekweld wordt, zijn stad wereldrecords te laten slaan, met een heel stel nieuwe ideeën uit de hoofdstad der United Staten terugkeert, die oogenblikkelijk, koste wat het wil, in Berolina's residentie moeten na-geaapt werden. Dat kan goed worden! Tienduizend werklieden zijn al bezig, grond om te spitten en hallen te bouwen voor een geweldig project rondom onzen kleinen Eiffeltoren, die we „Funkturm" ge doopt hebben en van waaruit de Berlij- ners met radio-programma's verzorgd wor den. Over een jaar of twee zullen we hier over tentoonstellingsterreinen beschikken, die zich met Wimbley meten kunnen. En dan zal de heer Boess ons weer vertellenr dat Berlijn de grootste shows van de ge- heele wereld ten beste geven kan. Op het oogenblik is hier de groote reclametentoon stelling te genieten, en binnenkort, nog voor deze haar deur-en gesloten heeft, komt vlak daarnaast de (zeer belangwekkende) j aarlij ksche radio-expositie. Het zal niet lang duren, dan behoeven we geen dag meer zonder wereldtentoon stelling te zijn. Wie beweert daar, dat Berlijn geen wereld stad is? H. v. B. DE GRIEP IN DE KAZERNE. VAN ZEER LICHTEN AARD. De Tel. verneemt uit Arnhem: Zooals wij reeds meldden zijn de griep gevallen bij het 19e regiment infanterie, dat voor eenigen tijd te Doesburg in garnizoen ligt, niet van ernstigen aard. Naar wij Dins dagmorgen vernamen, is wel het aantal ge vallen nog toegenomen. Waren er Maandag ongeveer zestig patiënten, Dinsdag lagen er ongeveer honderd militairen in het hospitaal. De gevallen zijn echter zeer licht en van le vensgevaar voor een der patiënten is geen sprake. Er hebben dienaangaande wel dolle geruchten geloopen, vooral in Doesburg, waar men o.a. sprak van pokken en alastrim, doch gelukkig zijn die verhalen verzonnen. Zaterdagavond deden zich de eerste griep gevallen voor. Het aantal is toen in korten tijd belangrijk toegenomen. Op het oogenblik ziet het er echter naar uit, dat de griepaan val zijn hoogtepunt heeft bereikt. Maandag avond zijn er nog maar enkele nieuwe geval len bijgekomen. De patiënten, die sedert Za terdag ongesteld zijn, zijn vrijwel weer ge zond, doch voor alle zekerheid houden zij het bed, waar zij rustig liggen te lezen. Het oude militaire hospitaal te Doesburg is voor de mannen ingericht en bovendien nog een lokaal in de kazerne. Drie artsen, reserve-officieren van gezondheid, hebben de geneeskundige verzorging op zich genomen. Zij kunnen den arbeid volkomen vervullen. Alleen is het aantal verplegers wat versterkt. Isolatie wordt niet toegepast. Deze is trou wens ondoenlijk en zou geen resultaat meer hebben. Een aantal manschappen klaagt over keelontsteking. Over het algemeen is de lichaamstemperatuur niet zoo ver boven nor maal. De zieken hebben en dieet. De stem ming onder de menschen is buitengewoon goed. Er werden verschillende vermakelijk heden voor hen georganiseerd. Zoo waren er b.v. revue-uitvoeringen en concerten. Al neemt het 19e regiment niet deel aan de manoeuvres, degenen van de circa negen honderd man, die niet zeker zijn, hebben ge wonen dienst, echter met verminderde uit rusting. DE STAKING TE ZAANDAM DUURT VOORT. De vier bij de staking betrokken arbeiders organisaties hebben Dinsdag, nadat door de hoofdbestuurders aan de stakende arbeiders verslag was uitgebracht van de conferentie met de werkgeversorganisaties van Woensdag en Vrijtlag j.l., de voorstellen van de werk gevers na uitvoerige discussies algemeen te ongunstig beoordeeld om een einde aan het conflict te maken. De staking duurt dus on verminderd voort. ALGEMEENE VERGADERING EN MIDDENSTANDSCONGRES. „Uitverkoopen". Woensdag en Donderdag worden te En schedé de algemeene vergadering van den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond en het 26ste Nationaal Midden standscongres gehouden. Dinsdagavond werden het bestuur en de leden van het Congres ten Stadhuize door het Gemeentebestuur van Enschedé ontvan gen, waarna de ontvangende vereeniging „De Enschedesche Handelsvereeniging" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan reci pieerde. Woensdagochtend werd de algemeene ver gadering van den Kon. Ned. Middenstands bond na een begrootingswoord van den voorzitter van „De Enschedésche Handels vereeniging" den heer H. F. van Baaren door den bondsvoorzitter, den heer Ed. G. Schürmann, geopend. De verslagen over 1928 en de begrooting voor 1930 werden goedgekeurd. Na de bestuurverkiezing kwam in behan deling het rapport over het resultaat eener enquete naar het al of niet bestaan van een „euvel der uitverkoopen", bewerkt door A. Ingenool Jr., directeur van het Bureau van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De heer Ingenool concludeert, dat uit de ingekomen antwoorden blijkt, dat zoowel omtrent het feit zelve nJ. of er al of niet gesproken kan worden van het bestaan van een „euvel der uitverkoopen" alsmede om trent de wijze waarop dat euvel bestreden zou moeten worden, de beoordeeling nogal uiteenloopt. Van het trekken eener defini tieve conclusie te dezen opzichte meent hij zich dan ook te moeten onthouden, zulks te meer daar een prae-advies over het onder havige onderwerp, dat als antwoord op het in den aanhef dezes bedoelde rondschrijven is gezonden door den heer R. J. Koopmeiners namens het bestuur der Rotterd. Midden stand svereeniging „Handel en Nijverheid" is toegevoegd. De heer Koopmeiners komt in zijp prae- advies tot de volgende conclusies: le Gefingeerde uitverkoopen, waaraan misleiding van het publiek ten grondslag ligt, behooren door wettelijke maatregelen te worden gekeerd; 2e. Dit kan geschieden door een strenge toepassing van art. 328 bis Wetboek van Strafrecht; 3e. Deze strengere toepassing zal moeten worden betracht, door de Politie en Justitie ten deze, tot grootere activiteit te prik kelen; 4e. De middenstandsorganisaties zullen de betreffende autoriteiten van elk door haar geconstateerd misdrijf op de hoogte stellen en op vervolging daarvan aandringen. De heer J. J. Korff "diende vervolgens een rapport over het afbetalingssysteem in. Daarna deed de directeur van het Bonds- bureau mededeling over de gevoerde pro paganda, terwijl het Algemeen Bestuur me- dedeeling uitbracht, over een Algemeene Bedrijfsvereeniging voor den Middenstand, gesticht ten behoeve van leden der bij den Kon. Ned. Middenstandsbond aangesloten organisatie, ter uitvoering van het be paalde bij de Ziektewet. Het Congres Daarna begon het 26ste Nationaal Mid denstandscongres. De heer Ed. G. Schürmann hield de ope ningsrede. De heer Schürmann had zijn rede geti teld: „Eenheid", en begon met er op te wijzen, dat er over het geheele land een opleving valt te constateeren op middenstands- gebied. Voor een niet gering deel is dit toe te schrijven aan de activiteit die in het afge- loopen jaar van het bondsbureau is uitge gaan, en van de wisselwerking die hiervan in de vereer.iging het gevolg was. Gestadig wint de gedachte terrein, dat centralisatie op middenstandsgebied het eenige middel is om versnippering van krachten, en af brokkeling te voorkomen. Het gaat in de eerste plaats om in het be lang der geheele maatschappij: een krach- tigen, zelfstandigen, onafhankelijken mid denstand tot ontwikkeling te brengen, on danks de groote tegenwerking, welke van verschiliende zijden nog steeds wordt onder vonden. Vrije concurrentie, waarbij de sterkste wint, zij het parool voor de toekomst. Samenwerking der drie groote econo mische groepen is op den duur de eenige basis waarop ons geheele economische leven moet rusten. En deze samenwerking zal eerst dan duurzaam kunnen worden, wan neer gebroken zal zijn met oude leuzen, die velen aanheffen, zonder er de ware beteeke- nis van te kennen, en zonder te beseffen, dat deze leuzen reeds lang hebben afgedaan. Men passé zich aan over de geheele linie. Ondanks alle theorie ziet men de toekomst van den middenstand niet somber in, mits de middenstand blijve wat hij steeds is ge weest: een groote economische groep van nijvere en vakkundige ondernemers, als dege lijke Hollanders rekening houdende met de nuchtere feiten, zich aan de zich snel wij zigende maatschappelijke toestanden weet aan te passen. Mr. A. C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid hield vervolgens een inleiding over „Medewerking van belang hebbenden aan wetgeving en bestuur." De inleider concludeert, dat het een groote mate van kennis van zaken vereischt niet alleen, maar ook een juist begrip van dc waarde van het gezag en bovenal van tact, om met medewerking van de georganiseerde belanghebbenden tusschcn de Scylla van het staatssocialisme en de Cliarybdis van den maatschappelijken choas den juisten koers te houden. De dag wordt besloten met een officieelen maaltijd, een concert in het Volkspark en een avondfeest. DRIJVEND DROOGDOK VOOR CURASAO. Woensdag zal het door de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappy gebouwde 4000 tons drijvende droogdok, bestemd voor de haven van Curasao zijn reis naar West- Indië beginnen. Het dok, bestaande uit 6 pontons heert een lengte van 365'-0", een breedte van 31'-6" en een hoogte van 33-6" en zal juist de sluizen te IJmuiden kunnen passeeren. Het overslepen geschiedt door de N.V. Smit Co's Internationalen Sleepdienst te Rotterdam. Tenzij de weersomstandig heden mochten veranderen, zou het dok heden. Woensdag, tusschen 2 en 3 uur in den namiddag de sluizen passeeren. PLUNDERAARS AAN 'T WERK. INBRAAK IN EEN VILLA TE BUSSUM. Consternatie heerschte Dinsdag te Bus- sum. zoo verneemt de Tel. vandaar, ovèr een inbraak, zooals er in langen tijd niet een ge pleegd is. Op sluwe wijze hebben dieven zich in den nacht van Maandag op Dinsdag toe gang weten te verschaffen tot de groote witte villa „Wartburg" aan de Lindelaan no. 10, bewoond door den heer G. Wendelaar, van het Amsterdamsche Effectenkantoor van dien naam, die tijdelijk logeert bij fa milie te Baarn, vanwaar hij dagelijks naar Amsterdam gaat. Zijn vrouw en kinderen be vinden zich in een badplaats. In het trapportaal is een glas-in-lood-ruit stukgesneden. Daardoor hebben de dieven zich toegang weten te verschaffen. Zij heb ben zich laten zakken op een radiator en vandaar zijn zij hun werk begonnen. Het eerst moeten zij wel in de studeerkamer van den heer des huizes zijn geweest. Alles ligt hier vol bedruppeld met kaarsvet en afge brande lucifers. Van het groote schrijfbureau zijn alle laden opengebroken. Uit de rechter- lade is het geldbakje geplunderd. Alleen het kopergeld is blijven liggen. Daar bovenop liggen in de grootst mogelijke wanorde ge ledigde portemonnaies, boekjes en portretten, alles overdruppeld -net kaarsvet. Het groote slaapvertrek in den linkervleugel der villa lijkt nu wel de rommelkamer. Kostbare klee- den en fijn kantwerk zijn totaal bedorven. Linnenkasten zijn opengebroken. Over den vloer liggen verstrooide lucifers en voorts kandelaars en boeken chaotisch door elkaar. Op het ledikant zijn kranten uitgespreid. Van de prachtige kasten zijn de laden gefor ceerd en wij zien slechts een verzameling leege bijouteriedoosjes. Het is slechts de vraag of dit het werk der dieven is of dat de familie de kostbaarheden heeft meegeno men. De inbrekers schijnen intusschen in groo te haast te hebben gewerkt. Een rechercheur vond een doosje met pareltjes en een ketting van gebrand zilver waarschijnlijk inderhaast vergeten. Van een groote kleerenkast puilt het linnengoed uit de half opengetrokken laden. Fleschjes odeur liggen verspreid naast een Chineesch dominospel en damestoiletbe- noodigdheden. Van het linnengoed is echter niets meegenomen. Van het zilverwerk even min. Slechts geld en juweelen schijnen het doel der inbrekers te zijn geweest. De kamer hiernaast is blijkbaar het slaap vertrek der kinderen. Er staan twee kleine ledikanten. Ook hier hebben de dieven erger lijk huisgehouden. Niets is ontzien. Kasten en laden van kostbaar hout hebben de in brekers met hun werktuigen opengebroken. Intusschen vergezelt ons inspecteur De Vries naar een étage lager en wij zien dat het ergste nog komt. Hier bevinden zich fraai gemeubelde vertrekken van de familie Wendelaar. In den salon zijn tapijten en an tieke meubelen in' groote wanorde. Het ver trek levert een treurigen aanblik op. Een groote kast is bij het slot versplinterd De inbrekers graaiden hier door een rijken buit. Door elkaar liggen hier sigarettendoosjes, blikjes van kalkpreparaten, sigarettenasch. boeken, alles vol kaarsvet. In de eetkamer staat een porseleinverzameling van groote waarde, benevens eenige zilveren serviezen. Hiervan wordt niets vermist. De porselein kasten zijn niet eens geforceerd. De politie vond een gouden horloge, dat eveneens ach tergebleven is. De heer Wendelaar, die zich Dinsdag op zijn kantoor te Amsterdam bevond, werd telefonisch gewaarschuwd. Dinsdagmiddag zou hij zijn inventaris komen inspecteeren. Het is gebleken dat men hier zeker met meer dan één dief te maken heeft. ALASTRIM. Geval te Apeldoorn. Ook te Apeldoorn heeft zich een geval van Alastrim voorgedaan, n.l. bij een onderwij zeres. die na een bezoek aan Rotterdam de ziekte kreeg. Zij is terstond in de barak van het ziekenhuis opgenomen. Het ziektegeval heeft tot nog toe een goedaardig verloop Door het gemeentebestuur zijn in overleg met de gezondheidscommissie, den schoolarts en de gemeentegeneesheeren alle voorzorgs maatregelen genomen. De school waar dc onderwijzeres werkzaam is, is ontsmet. Het onderwijzend personeel en de kinderen zijn ingeënt. Op een zestal plaatsen in de gemeente is gelegenheid zich kosteloos te laten inenten of revaccineeren. MR. J. B. KAN TE DOORN. BESPREKINGEN MET DEN EX-KEIZER Uit Doorn wordt gemeld, dat de oud-mi- nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, mr. J B. Kan. secretaris-generaal in algemeenen dienst aldaar Maandag vertoefde tot het houden van besprekingen met den ex-Keizer. ERNSTIGE AANRIJDING De heer O. Lammens uit Roosendaal kreeg toen hij van een ritje per auto terugkeerde, een lekken band. Toen hij bij zijn wagen knielende een nieuwe band om het wiel leg de, kwam met groote snelheid van den tc- genovergestelden kant een Belgische auto aangereden, die in volle vaart op den stil- staanden wagen inreed. De heer L. werd met zijn auto over den weg geslingerd. Hij bleef bloedende uit eenige wonden aan het hoofd bewusteloos op den weg liggen. Toegescho ten voorbijgangers vervoerden hem naar een ziekenhuis te Antwerpen, alwaar zijn won den wei ernstig doch niet levensgevaarlijk bleken. Per auto is hij naar zijn woning in Roosen daal teruggebracht. De politie hield don chauffeur van den Belgischen auto aan. Hij was zwaar beschonken. DE STAKING IN OOSTELIJK GRONINGEN. Te Scheemda hebben de meeste stakende landarbeiders het werk op de oude voor waarden hervat. Een reclame- en verkooptentoonstelling, welke te Winschoten zou worden gehouden, gaat wegens de staking van landarbeiders niet door. Te Vriescheloo werd een werkwillige uit Friesland door stakers ernstig mishandeld. Hij kreeg een messteek in den rug, waarbij een long geraakt werd. Zijn toestand is ernstig. In verband hiermede .heeft de politie drie personen gearresteerd. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN k 60 Ct». per regel. voeien,verzacht J T en geneest men met i v ,4-^8 Doo» XW0. Tube 80 Bi» Apoth <o Drc-glMtB ZES INBRAKEN IN ééN NACHT. „HOE LATER IN DEN AVOND HOE SCHOONER VOLK." Het aan' brutale inbraken en diefstallen in dezen g»...ieente neemt met den dag toe, zoo wordt uit Arnhem aan de Tel gemeld. Er schijnt hier een bende aan het werk te zijn, want men kan moeilijk aannemen, dat één persoon al deze wandaden op zijn kerfstok heeft. Voortdurend wordt er driester opgetre den. De politie heeft met haar Jacht tot dus ver geen succes gehad. De Vijverwijk te Arnhem blijkt een geliefd operatieterrein voor de heeren te zijn. Er is daar in één nacht op zes verschillende plaatsen Ingebroken. Vervolgens heeft een bewoonster van de Stroolaan 's avonds be zoek gekregen van een man, die door een schuurtje is binnengekomen en uit haar lin nenkast vijf en dertig gulden heeft gesto len. Een andere inbraak In deze woonwijk leverde slechts een rijpe banaan op, die de dader rustig op de plaats van de vondst op peuzelde. Een wandbord je met den tekst: „Hoe later op den avond hoe schooner volk", prijkend in een der gangen van het bezochte huis, werd van den muur genomen en als vi sitekaartje op de tafel gezet. Ook zijn ae bewoners van Klarendal en omgeving door de inbrekers opgeschrikt. Midden in den nacht klonk een gegil van het achterbalcon van een der perceelen aan de Klarenbeekstraat. Een vrouw had een man In haar.huis gezien en maakte nu alarm op dusdanige wijze, dat in korten tijd de heele buurt gealarmeerd was. De buurtbewoners stelden op uitgebreide schaal een onderzoek in en weldra was ook de politie aanwezig om assistentie te verleenen. Van de inbrekers was echter geen spoor te ontdekken. Dc agenten van politie surveilleerden in den loop van den nacht in de omgeving, doch zonder resultaat Wel ontdekten zij na eenige uren in de Klarenbeekstraat een gedaante, die groote haast scheen te hebben. De die naren der wet ondernamen een stormloop, doch groot was hun teleurstelling, toen het een bezorgd huisvader bleek te zijn, op weg naar de vroedvrouw. Maandagmiddag is opnieuw een brutale inbraak gepleegd, thans in de boerderij „De Hunekamp" op Schaesberg te Arnhem. De bewoonster, die na enkele oogenblikken af wezig te zijn geweest, in haar woning terug keerde, zag een man, die door een venster was binnengeklommen. De vrouw ontstelde hevig en snelde naar de in de nabijheid ge legen villa, van waar haar hulp werd "ver leend. De man bleek echter verdwenen met medeneming van een portemonnale, inhou dende ruim veertig gulden. ZIJ werd later ledig op den weg teruggevonden. Dc politie was dadelijk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. KARDINAAL VAN ROSSUM IN ONS LAND. Naar de „Limburger Koerier" verneemt zal Kardinaal van Rossum Zondag 15 September des avonds in het Redemptoristenklooster te Wittem aankomen. Dinsdag 17 September zal dc Kardinaal dc Heilige Priesterwijding verrichten in de Kloosterkerk aldaar. BRUND EN STRESEMANN VOOR DE A.V.R.O. De Fransche minister Brland zal Woens dagavond na acht uur voor den A.V.R.O.- microfoon een rede houden; dr. Stresemann zal hoogstwaarschijnlijk Donderdagavond een rede uitspreken. PROF. DR. R. C. BOER f. Na langdurig lijden is Maandag professor Boer, hoogleeraar in de Oud-Germaansche taal- en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam, overleden. PROF. TREUB NAAR GENèVE. Naar de Tel. verneemt zal oud-minister prof. mr. M. W. F. Treub zich Donderdag naar Genève begeven, ter bijwoning van de vergadering van de Interparlementaire Unie. AUTO TE WATER. Dinsdagavond is te Amsterdam een auto in de Bloemgracht gereden. De wagen stond aan den waterkant en werd door den eige naar nagezien, omdat de ontsteking niet functionneerde. Hij had de remmen losgezet en daaride weg eenigszins helt, kwam er be weging in den auto en voor de eigenaar het verhinderen kon, liep de wagen in de gracht. Door een particuliere inrichbing is de auto in den loop van den avond weer op het droge geheschen. BRAND TE AMERSFOORT. Te Amersfoort brak Dinsdagavond te half zeven door nog onbekende oorzaak brand uit in de waschinrichting „De Kolk" eigenaar de heer F. H. Hofwegen. De brand ontstond in de droogkamer, waar een groote hoeveel heid militaire kleedingstukken waren opge hangen. Te zes uur was de inrichting ver laten. Na drie kwartier had men den brand be dwongen. De geheele wasscherij waarin nog dit jaar nieuwe machines waren geplaatst, is uitgebrand. Het woonhuis kon op de boven kamer na, worden behouden, terwijl even eens nog een groote hoeveelheid waschgoed met de hulp van toegesnelde militairen uit de cavalerie-kazerne kon worden gered. De eigenaar was verzekerd voor het huls de inboedel, alsmede voor bedrijfsschade. EEN GOEDE BUUR. Te Hontenisse is aangehouden de arbeider J. de K., die er van verdacht wordt, in de regenbak van zijn buurvrouw, met wie hij in onmin leeft, petroleum te hebben gewor pen, na vroeger reeds daarmee te hebbca gedreigd-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7