Een Tonijn op het droge. 47e Jaargang No. 14161 Verschijnt dagelijüs, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 22 Augustus 1929 HAARLEM S DAGBLAD »UtECTEUREl«i X C PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER RV. LOURENS COSTER BOOFDREDACTEURi ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.2754, met GeiUustreerd Zondagsblad f032 Per 3 maandenHaarlem en plaatse* waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 337)4. Franco per post door Nederland 3-87)4. ƒ0.06. GeiII Zondagsblad per 3 maanden f 0-57)4, franco per poet. Bmeaiui Groote Hoot straat 33 Drukkerij: Ztnder Bmtenspaarne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122,12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIENI 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0-35. Reclame* f 0.60 per regel Redoctie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.<5Q, dke regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag eo Zaterdag) 14 reg. f 0^5. dke regel meer 10.10. uitsi i contant. Gratis Ongevallenverzekering toot Weekabonné*. Uitkeermgea: Levenslange ongeschiktheid en Overladen f 600.-, Verlies ran Hand, Vost of Oog f 400.-, Duim f 25<U Wgsvinger f 150.-, Elke andere ringer f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. DONDERDAG 22 AUGUSTUS .Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 1—4 uur. Den Hout: Concert H. O. V. 8.15 uur. Palace. Cinema en Variété. „De Eenmans- wagen". Tooneel: John Awegey and partner. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Wilddooder" en „De Mees terzanger van Neurenberg"; 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Getemde Feeks". Tooneel: Refala, 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Zijn Doodsvijand". 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 11—4 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. VRIJDAG 23 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen. Nieuw programma. Teyler's Museum. Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandags. DADER VAN DEN MOORD AAN_ DE ZOMERKADE VEROORDEELD VIER JAAR PLAATSING IN EEN BIJZONDERE STRAFGEVANGENIS. Hedenmorgen deed de vacantiekamer van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem uitspraak in de zaak tegen R. F. K., den da der van den moord op zijn vrouw, aan de Zo- merkade in den nacht van 28 op 29 April jl. gepleegd. De eisch van den officier van justitie was geweest 3 jaar gevangenisstraf wegens dood slag en daarna ter beschikking stelling van de regeering ter verpleging in een psycho- pathen-asyl. De verdediger, mr. P. Tideman, had er op aangedrongen om die beschikbaarstelling onmiddellijk te doen plaats hebben. Dc Rechtbank achtte den ten laste geleg den doodslag bewezen en op grond van de conclusies van den psychiater verdachte strafbaar en veroordeelde hem tot plaatsing in een bijzondere strafgevangenis voor den tijd van 4 jaar, met aftrek van preventieve hechtenis, met bevel dat verdachte ter be schikking gesteld zal worden van de Regee ring om van harentwege te worden ver pleegd. Het woord is aan., Bismarck Doctoren zijn slechts acteurs die gezworen hébben elkaar niet te verraden. TERUGKEER. Ze komen weer terug bij ons, Uit buitenland en binnenland, Uit de hotels en de pensions, Verreisd, vermoeid en zonverbrand; En vader moet weer naar ..de zaak", Als winner van het daaglijksch brood, Hem wacht opnieuw de ai'beidstaak, Die hij voor korten tijd ontvlood; En moeder moet weer aan den slag, In haar huishoudelijk bedrijf, Dat zij een wijl' vergeten mag, In het vacantie-lustverblijf; De school roept weer de frissche jeugd, Tot stilzitten en vlijtig zijn, 't Is uit met de vacantievreugd. Al mag dat dan wat spijtig zijn; Het meisje is weer op haar post, En doet weer welgemoed haar plicht, Een poos vacantie-met-den kost, Heeft kleur gebracht in 't bleek gezicht; Zij doen den vrienden het relaas, In keuken, huis, kantoor en klas, Hoe ernstig soms en soms hoe dwaas, Hoe heerlijk en hoe kort het was; Maar is de stemming niet gedrukt, Nu al dat schoons weer is gedaan, En vangen z' onder smart gebukt, Niet elk hun bezigheden aan? Weineen, zij komen vróolijk thuis. Want Oost is Oost en West is West, - Maar eigen werk en eigen huis, Zijn toch tenslotte weer het best. Het 4000-tons dok voor Curaqao naar zee gesleept Een moeilijke schutting te IJmuiden Het dok ih de sluis. Het door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam voor rekening van de Ned. Indische Tankstoomboot Mij. te Cura cao, gebouwde 4000-tons dok, is Woensdag van IJmuiden vertrokken. Van Amsterdam werd het. groote gevaarte gesleept door twee sleepbooten der fa. Goedkoop. De reis door het Noordzeekanaal was voorspoedig. Om streeks 8 uur was het convooi vertrokken en tegen twaalf uur kwam het voor de sluis te IJmuiden aan. Teneinde de grootst mogelijke doorvaart- wijdte te verkrijgen werd de vloed afge wacht, zoodat het dok eerst tegen half drie in de sluis werd gesleept. Dit geschiedde door de „Annie Goedkoop". Langzaam gleed het gevaarte langs het binnensluishoofd. Het was „Pietje-pas"; de ruimte aan weerskanten bedroeg slechts eeni- ge centimeters. Om de meest mogelijke ruimte te verkrijgen, had men zelfs de stoot kussens der contreforts ingehaald. Met een staaltros op bakboord- en stuur boordbolders trok de „Annie Goedkoop" het gevaarte met de grootste voorzichtigheid verder de sluis in. Op de sluis was de belangstelling zeer groot. Vooral van de zijde der betrokken di recties stelde men. zooals te denken valt, veel belang in het lastige karwei. Nadat de binnendeuren gesloten en de buitendeuren geopend waren, voer men we- per langzaam ïoorwaarts, Het passeeren der contreorts eischte de grootste voorzichtig heid, doch dank zij de uitstekende manoeu vres liep alles zonder ongevallen af. Nu en dan kraakten de „schuurhoutjes", die men ter vervanging der stootkussens tusschen het dok en de contreforts hield. Omstreeks kwart voor vier was het „Julia- nadok" de sluis gepasseerd. „Kokkie neem je een apic mee?" Op het sluishoofd riepen de achterbl ij ven den hunne makkers, die de lange reis gingen meemaken, een hartelijk vaarwel toe. „Dag Kokkie", hoorden we een hunner roepen, „neem je een apie mee?" Kokkie beloofde er een.... op 'n stokkie! Thans ging het varen vlugger. In de buiten haven kwam de zware zeesleepboot „Ganges" van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst de „Annie Goedkoop" vervangen en korten tijd daarna stevende het convooi de haven uit, nagestaard door honderden be langstellenden aan de buitenhavens en op de pieren. Het droogdok meet, zooals wij reeds schre ven 4000 tons. Het onderste gedeelte bestaat uit zes aan de opstaande deelen ge klonken pontons, welke bij eventueele be schadiging stuk voor stuk verwijderd en in het dok zelf gedokt kunnen worden. Op het dok bevinden zich twee kranen van 2 en 5 ton. Het is bestemd om de tankbooten der Anglo-Saxon te dokken. TRAM - AANGELEGENHEDEN. Moet de lijn SoendapleinHeemstede blijven bestaan?, DE NIEUWE TRAMWAGENS. Er wordt thans gewerkt aan de voorbereï- ding van de reorganisatie van het tramnet. Zooals men weet heeft de gemeenteraad in beginsel daaraan zijn goedkeuring gehecht. Vast staat in elk geval, dat alle lijnen breed spoor zullen krijgen, terwijl het voornemen der directie is om de stadslijnen aldus in te deelen: BloemendaalStationspleinHeemstede. Soendaplein—Stationsplein—Leidschevaart. Overveen (Julianalaan)Stationsplein. Overveen (Bloemehdaalsche weg)-Verwulft. Met zekerheid is daarvan evenwel nog niets te zeggen. Indertijd is in den gemeenteraad al van enkele zijden bezwaar gemaakt te gen het opheffen van de directe verbinding SoendapleinHeemstede. Wij vernemen thans, dat ook van de zijde van het perso neel aandacht aan deze zaak gewijd is. De Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel heeft een telling laten houden. De uitslag daarvan is nog niet be kend, maar de algemeene indruk van het personeel, dat wij spraken, is, dat er in de tegenwoordige manier van reizen geen aan leiding gevonden kan worden om de directe verbinding SoendapleinHeemstede op te heffen en te vervangen door een directe ver binding BloemendaalHeemstede. Er gaan namelijk meer passagiers uit Haarlem Noord verder dan het Stationsplein, dan er voor die lijn passagiers met de trams uit Bloemendaal en Overveen worden aange voerd. Het zou dus niet in het belang van de trampassagiers zijn om de reizigers uit Haarlem-Noord te verplichten om op het Stationsplein over te stappen. Bovendien moet de tram reeds alles doen om haar passagiers uit HaarlemNoord te behouden, omdat de drie lijnen der stads autobussen voor een groot gedeelte parallel loopen aan de tramlijn Soendaplein—Sta tionspleinGroote Markt en dus sterk con- curreeren. De mogelijkheid zou ook bestaan om een middenweg te kiezen. Namelijk om de 5 mi nuten een tram SoendapleinHeemstede on Soendaplein-Leidschu vaart. Dan zouden na tuurlijk ook om de 5 minuten trams rijden BloemendaalHeemstede en Bloemendaal— Leidschevaart. Als deze diensten dan voor het publiek duidelijke kenteekenen krijgen, zou men weten welke diensten men moet kie zen om te kunnen reizen zonder verplicht overstappen. Er is indertijd geschreven over de wen- schelijkheid om de tramlijn Overveen (Bloe- mendaalsche weg)Verwulft door te trekken tot de Turfmarkt. Nu de Ceintuurbaan op geheven is komen er stemmen om de lijn Overveen (Julianalaan) die nu op het Sta tionsplein ophoudt, door te trekken naar de Turfmarkt. Heen zou de richting dan moeten zijn: StationspleinKruiswegKruisstraat BarteljorisstraatGroote MarktKoning straatVerwulftGed. Oude GrachtTurf markt. Terug: TurfmarktSpaarneDam straatKlokhuisplein—RiviervischmarWt JansstraatJanswegStationsplein. Er zou dan voor een groot gedeelte gebruik gemaakt kunnen worden van de rails voor de lijn Sta tionspleinHeemstede. De verbinding met Overveen zou daardoor ongetwijfeld in beteekenis toenemen, terwijl ook velen gebruik zouden maken van de mo gelijkheid om op de Turfmarkt op de tram te kunnen stappen. 4 Gelijk wij reeds meegedeeld hebben, wor den er thans in de remise aan de Leidsche vaart proeven genomen met het vaststellen van het nieuwe model tramwagen, dat in Haarlem de oude smalspoorwagens zal ver vangen na de reorganisatie van het tramnet. Nader vernemen wij, dat de nieuwe wagens niet zooals de oude E.N.E.T.-rij tuigen ban ken in de lengte, maar in elk geval dwars- banken zullen hebben. Doordat de wagens van lijn 1 en de vroegere E. S. M.-wagens die reeds lang hebben is het publiek daaraan gewend en stelt er de practijk bewijst het prijs op. Waarschijnlijk zullen het geen wagens zyn met middenbalcon, doch defini tieve plannen zijn nog niet gemaakt. Op het oogenblik wordt een aantal wagens voor de lijn Scheveningen—Leiden gebouwd bij de N.V. J. J. Beynes te Haarlem. Verwacht mag dus worden, dat voor de nieuwe wagens ook de mogelijkheid van een opdracht aan de plaatselijke industrie zal worden overwogen. De vele orders, die de N.V. ,.J. J. Beynes" en andere Nederlandsche fabrieken hebben voor Nederlandsche tramwagens (bijvoor beeld voor Rotterdam, Amsterdam en Arnhem) bewijst, dat onze industrie in dit opzicht wel met het buitenland concurreeren kan. Wij ontmoetten dezer dagen een gemeen teraadslid, dat eenige van zijn vacantieda- gen te Rotterdam doorgebracht heeft. Hij toonde ons een 10 rittenkaart van de Rotter - damsche tram, 12 ritten voor 1 gulden. Wij moeten hier zoo zei hij nog steeds 1 gulden voor een 10 rittenkaart betalen. Er zou alles voor te zeggen zijn dat ook de tram directie te Haarlem 12 ritten-kaarten voor 1 gulden invoerde. Dan zou er reden zijn om zulke kaarten te koopen.Nu niet. Als men voor een dubbeltje een kaartje koopt, mag men overstappen; op een 10-rittenkaart niet. Er worden dan ook nu alleen slechts 10- rittenkaarten gekocht door menschen die er een hekel aan hebben om telkens te moeten betalen en liever een keer een gulden geven dan tienmaal een dubbeltje. Het eigenaardige is dat de 10 rlttenkaarten HaarlemHeemstede wel goedkooper zijn dan de gewone kaartjes namelijk 1.25, ter wijl anders 0.15 per rit betaald moet wor den. Tenslotte klaagde dit raadslid er nog over, dat er geen uniformiteit is voor het over stappen op de tram. Op enkele lijnen heeft men een uur den tijd, maar op andere slechts een half uur. Dat is voor het publiek lastig. Gemakkelijker zou zijn, als hier één bepaling gold. BINNENBRAND TE HEEMSTEDE. MAN VAN 80 JAAR LEVEND VERBRAND. Van de Heemsteedsche politie ontvangen wij het volgende bericht: Hedenmorgen omstreeks vijf uur ontdekte een agent van politie dat er rookwolken kwa men uit het dak van perceel Kerklaan no. 49, te Heemstede, bewoond door den 80-ja- rigen heer J. Meesters Goederson. Onmiddellijk is door den agent de brandweer gewaarschuwd. Hij is toen dadelijk met den bewoner van perceel Kerklaan 51 het huis binnengedrongen. Dikke rookwolken belet ten echter om verder te komen, dan het por taal. Even later is de Inspecteur van politie met twee brandweermannen het perceel binnen gegaan. Zij vonden boven op de slaapka mers de bedden onbeslapen. In de benedenvoorkamer werd echter het half verkoolde lijk van den bewoner gevon den. Zooals later bleek sliep hij gewoonlijk in de benedenkamers, aangezien hij te slecht ter been was om de bovenslaapkamers te bereiken. Bij onderzoek is gebleken dat de kleeren van G. vermoedelijk in de serre door onbe kende ooi-zaak vlam gevat hebben. Hij is toen naar de voorkamer willen vluchten, daar gevallen en hulpeloos in de vlammen omgekomen. Er zij noverigens niets anders verbrand dan een paar stoelen en een kapok bed. Het verhaal van een ooggetuige. Tot zoover het bericht van de politie. Van één der brandweerlieden, die van morgen in het bewuste perceel geweest is, hoorden we de volgende bijzonderheden: „Het huis had beneden drie kamers achter elkaar en boven een paar slaapkamers. In de voorkamer stond het ledikant van den ouden heer, die geheel alleen in huis was. In de tusschenkamer stond een kachel, waar van de deksel boven op den schoorsteen lag; boven dien deksel lagen een paar halfver brande stukjes hout, evenals in de kachel. Het is niet bekend geworden of die kachel vannacht gebrand heeft. In het achterste kleine kamertje staat een divan en daarvóór lag een vloermatje, dat ook gedeeltelijk ver brand was. Aannemelijk nu is het vermoeden, dat de heer G. op dien divan heeft zitten rooken en daarbij in slaap is gevallen. Toen hij voelde, dat hij in brand geraakt was, heeft hij blijkbaar via de tusschenkamer de vlucht genomen naar de voorkamer, waar hij waarschijnlijk nog getracht heeft een deken om zich heen te slaan om de vlam men te doven. Dit is niet gelukt, waarop de De Tonijn van 800 pond in een vischwlnket in de Frankestraat, iZie onder «Langs de Straal jn het Berde BlacLX man op zijn bed is gevallen, waar hij jam merlijk den dood vond. Het bed is als het ware onder hem weggebrand, evenals alle kleeren van zijn lichaam. Alsof liij rustig lag tc slapen werd hij verkoold gevonden. De arme man heeft waarschijnlijk nog om hulp geroepen, want één der buren meent een schreeuw gehoord te hebben, maar omdat het daarna weer geheel stil werd, heeft hij er verder geen acht op geslagen. Dc brand is heelemaal niet erg geweest, want de ruiten waren nog niet eens ge sprongen; die werden vanmorgen door de brandweer kapot geslagen. Doordat alle ra men gesloten waren stond het huis. toen we daar arriveerden ook de burgemeester Jhr. J. P. W. van Doom was aanwezig vol met rook. We hebben toen dadelijk de ruiten stukgeslagen, omdat we niet wisten of er nog meer menschen in huis waren. Dit. was ge lukkig niet het geval. In de wollen deken, die bij het bed in de voorkamer op den grond lag, werden nog resten van het li chaam van den heer G. gevonden. We heb ben natuurlijk dadelijk de hulp van Dr. Co lenbrander ingeroepen, die niet anders kon doen dan den dood constateercn. Op de bovenslaapkamers vonden we wel drie bed den, maar we kregen den indruk, dat deze in een geruimen tijd niet beslapen waren; or lagen namelijk bijna geen dekens op", al dus eindigde onze zegsman. Eén der buren vertelde ons, dat hij inder daad vannacht eenig gestommel in het huis van den heer G. heeft geiioord. „Maar dat was voor ons niets bijzonders", zeide hij. „want dat hoorden we den laatsten tijd bij na iederen nacht. De man, die een weinig zonderling deed, was niet goed gezond meer en niet goed ter been. Hij sliep dan ook heel slecht. Hoewel hij niet goed was, ging hij toch nog dikwijls alleen de straat op, wat velen in de buurt onverantwoordelijk vonden. Die zeiden dan ook vaak: „hij valt hier of daar nog eens dood!" Gistermiddag nog kon hij in Haarlem niet verder en is per taxi naar huis gebracht; dat gebeurde trouwens ook de vorige week nog". DOODELIJK ONGEVAL. JONGEN OVERLEDEN AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AANRIJDING. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Bergen Woensdagmorgen te 11 uur heeft tusschen Egmond en Bergen een ernstige aanrijding plaats gehad. Een 12-jarige wielrijder, die wilde afstappen om een uit Egmond komen de autobus te laten passeeren, kwam. ver moedelijk door den slechten toestand van het rijwielpad daar ter plaatse te vallen. Achter hem kwam in volle vaart een motor rijder aanrijden, die niet meer kon uitwijken en den jongen aanreed. In bewusteloozen toestand en met een ehrsenschudding is de jongen die te Haarlem woonachtig is, per auto naar zijn woonplaats vervoerd. Tot zoover dit bericht. Bij nadere informatie vernamen wij dat de jongen is de 12-jarige J. Jansen, wonen de in de Kritzingerstraat, Haarlem-Noord. Hfj is Woensdagavond to half 6 in het St. Elisabeths Gasthuis binnengebracht cn daar aan de gevolgen v,an zijn val overte-, den. HAARLEM, 22 Augustus Manoeuvres. Op de Veluwe manoeuvreert het Neder landsche leger, en uit oude relatie lees ik met deelneming en oprecht medegevoel de tijdingen omtrent het verloop der krijgs operaties. De Blauwen zijn doorgedrongen tot aan den Hessenweg, maar in hun verder oprukken gestuit door artillerievuur en be schieting door zware mitrailleurs uit den N. O.-rand van dc Doesburger heide." Tenslotte openden zij een hevigen aanval over het open terrein maar werden weldra opnieuw tot staan gebracht. De Rooden zullen een strategischen terugtocht trachten uit te voeren en dan uit een gunstiger gelegen stelling een tegenaanval doen. Zij zijn, zoo lees ik ergens, op hun qui vive. Dc mobilisatiehoek in je herinnering wordt wakker als dit nieuws erin doordringt. Hoe- vele veldslagen van dit soort heb ik wel meegemaakt, als soldaat, als sergeant, ten slotte als luitenant. Hoe vaak zijn we niet beschoten door artillerie en mitrailleurs, uit geweren en karabijnen! Hoeveel duizenden aan moeilijk-verdiende belastingpenningen heb ik in de rookwolkjes der losse flodders zien verzwinden! Soms wierp je je midden In den strijd, andere malen lag je urenlang in reserve, wachtend of de kolonel die, zooals de hee- Ie strijdmacht .vist, bij deze gelegenheid zijn geschiktheid voor promotie-tot-generaal moest bewijzen, en 'm knéép je zou laten oprukken. Het regiment lag daar uren lang, ergens In een boschrand of achter een dijk. in verspreide orde. Er mocht niet gerookt worden, de kapitein was een kopje koffie gaan drinken in de dichtstbijzijnde boerde rij, de kleinste man van dc kompie wist al lang geen enkele geestigheid meer en zong loom het populaire, zeer melige lied; „Wie z'n vader hep vermaurd En z'n moeder hep vergelve, Die is nog veels te goed Voor 'et soldate-leive". Waarop dan de nog moedeloozer strofe volgde: „As ik op wacht mot staan Met duizende gedachte.... Dan denk ik bij mesellef: Hoe lang mot ik nog wachte?**

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1