SANAT0CEN BUITENLANDSCH OVERZICHT Alweer uitstel van executie. Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN TERWIJL MEN IN DEN HAAG CONFEREERT.... STEEDS MEER TROEPEN VAN 2 KANTEN NAAR MANDSJOERIJE. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1929 HERSTELCONFERENTIE. Men zal in ieder geval verder onderhandelen. Vaag optimisme. 's-Gravenhage, 22 Aug. Naar wij vernemen is heden de bijeenkomst der zes uitnoodigende mogendheden geëein- digd met het besluit, dat verdere onderhan delingen zullen plaats vinden. De beslissing zoo hooren wij in Duifc- schen kring verluiden hangt er nu van af of er tusschen Engeland en de overige cre- diteurstaten overeenstemming tot stand zal komen over de Britsche vorderingen, d.w.z. of Engeland zich met de aanbiedingen die de andere crediteurstaten den Engelschen zullen doen in de privé-besprekingen, welke onmid dellijk een aanvang nemen, kan vereenigen. Het plan bestaat, dat de privébesprekingen zullen plaats vinden tusschen de 4 crediteur staten onderling en Duitschland, tusschen de vier en Engeland en tusschen Engeland en Duitschland onderling. Het resultaat daarvan zal morgenmiddag in een bijeenkomst van de zes uitnoodigen de mogendheden een onderwerp van beraad slaging uitmaken. De voorzitter Jaspar vatte het verloop van de heden gehouden beraadslagingen aldus samen, dat het Duitsche voorstel (om zoo met 1 September het Young-plan nog niet in werking zou treden, dit plan, wat de Duit sche positie betreft, provisorisch van kracht te doen zijn) al kan er thans ook nog geen definitieve beslissing over genomen worden, toch wel de noodzakelijkheid heeft aange toond een oplossing der problemen in het leven te roepen. Aan deze opvatting gaven ook de andere gedelegeerden uitdrukking, waarbij Briand het Duitsche voorstel kenmerkte als alleen in geval van de uiterste noodzakelijkheid in aanmerking te komen. Van alle kanten werd betoogd, dat er tot Zaterdag genoeg tijd overblijft om overeen stemming te bereiken en dat het dus voor- loopig niet noodzakelijk is over het Duitsche voorstel te stemmen zoolang nog de mogelijk heid bestaat een accoord over het Young- plan tot stand te brengen. Of het gelukken zal het Engelsche en Fransche standpunt tot elkaar te brengen is nog een open vraag, want de besprekingen van gisteren en vandaag hebben doen blij ken, dat de zakelijke verschillen vooralsnog dezelfde zijn gebleven. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Snowden heeft de Haagsche heeren al thans voorloopig voor de schade van een eclatant fiasco behoed, door zijn verklaring, dat het er hem niet om te doen is, het Plan Young en de Herstelbank te torpedeeren. Ook in het officieele communiqué dat wij hier onder afdrukken, schewert iets door van deze mededeeling: De afgevaardigden der zes uitnoodigende mogendheden hebben hedenmorgen om 10.30 vergaderd teneinde de bespreking dei- werkzaamheden van de conferentie voort te zetten. Zij hebben eenstemmig besloten on middellijk de privé-besprekingen te hervat ten en zonder onderbreking voort te zetten, met den krachtigen wil tot conclusies te komen, die zij in een nieuwe bijeenkomst van deze gedelegeerden, welke morgen namiddag zal plaats hebben, zullen mede- deelen. Van een plotseling afbreken der confe rentie is dus geen sprake. Toch was men van een rampzaligen afloop reeds overtuigd, en al klinken de laatste mededeelingen weer wat optimistischer het zal nog zeer de vraag zijn, of de onderlinge besprekingen het zoo vurig verlangde principicele accoord zullen brengen. Voorts nog iets over de ontruiming: Van Fransche militaire zijde wordt ver nomen, dat het Fransche hoofdkwartier een rapport over de ontruiming heeft uitgegeven. Hierin wordt verklaard, dat van een ontrui ming in 1929 om militair-technische redenen geen sprake kan zijn. Het zou slechts moge lijk zijn een contingent van hoogstens 20.000 man voor het intreden van den winter terug te trekken. Zelfs wanneer de voorbereidende werkzaamheden voor het vertrek van meer toepen met kracht ter hand zouden worden genomen, zouden hiermede vier a zes maan den gemoeid zijn, voordat er van een regel matige ontruiming kon worden gesproken. De voornaamste moeilijkheden zouden hierin gelegen zijn, dat het gansche legermateriaal tot aan het vertrek van het geheele leger in het bezette gebied moet blijven. Wij onthouden ons aan commentaar, be geven ons liever niet in de voor den leek on doorgrondelijke wijsheid van de techniek eener bezetting, al gelooven wij. dat de heeren in den Haag bij een royaler opvat ting van hun verheven plicht, zoowel wat de pntruiming als wat de schuldenkwestie aan- Snowden en Henderson zouden voorne mens zijn a.s. Zaterdag eventueel voor een weekend naar Londen te gaan. Men verwacht in conferentiekringen, dat wanneer Zater dag nog geen definitief resultaat bereikt zal zijn het werk der conferentie in Genève of elders zal worden voortgezet. Ter verduidelijking van het Engelsche standpunt vernamen wij nog het volgende: De opmerking is gemaakt, dat de voorstel len der Britsche delegatie tot herziening van de verdeelingsbepalingen in het Young-plan louter een voorwendsel zouden zijn en dat de werkelijke bedoelingen waren, de oprichting van de internationale Bank te verhinderen. Voor deze geruchten bestaat geen enkele grond. Men moge het overbodig achten op dit moment nog eens te herhalen dat de Britsche vorderingen'op financieel gebied op de meest elementaire overwegingen van rechtvaardigheid en goeden naam gebaseerd zijn en dat het voldoen aan de Britsche ver langens een conditio sine qua non voor een verder vorderen der conferentie is. Deze eischen hebben niets te maken met 't bank- schema, dat in de oogen van de Britsche de legatie te gerechter tijd op zijn eigen ver dienste onderzocht moet worden. Voor zoover de Britsche delegatie er bij betrokken is, heeft zij altijd met de grootste sympathie de factoren beschouwd, welke aan het bank-schema ten grondslag liggen. De Britsche delegatie hoopt, dat de voor gestelde instelling zal mogen bijdragen tot een nauwere samenwerking tusschen de cen trale banken der verschillende landen met betrekking tot kwesties als de controle van het crediet en goud-reserves. De voorstellen, die de Britsche delegatie eventueel zal doen, zullen ten doel hebben, het nut van de Bank in dit opzicht te be vorderen. Hedenavond zijn de privé besprekingen van de vier mogendheden, Frankrijk, België, Italië en Japan en van Duitschland in het gebouw der Eerste Kamer voortgezet. De be spreking over de leveringen in nature is verder gevoerd, terwijl tevens gesproken is over de Engelsche vordering op het be schermde en het onbeschermde deel der Duitsche annuïteiten. Bij het onbeschermde deel gaat het om het Spa-percentage van 22 1/2; bij het beschermde om de 48 millioen mark uit de totale annuiteit. Morgen om tien uur worden de beraadsla gingen voortgezet. gaat, betere resultaten zouden hebben bereikt. Tenslotte laten wij de laatste berichten uit China de revue passeeren: Naar in Japansche bladen gemeld wordt, zijn 2000 Chineesche soldaten van Girin naar de Sowjetgrenzen gecommandeerd- Tjsang Hsoe Liang heeft bevel gegeven tot mobili satie van 7 brigades troepen die in garnizoen lagen nabij Moekden. Verscheidene brigades, vliegtuigen en treinen zijn naar Mandsjoerije gezonden. Mandsjoerijsche bandieten hebben twee Engelsche verzekeringinspecteurs, Burton en Godfrey, gevangen genomen, die op een jaar- lijkschen inspectietocht waren naar het filiaal der maatschappij te Kiamuze, aan de Soengari-rivier, op 280 mijl ten Noordwesten van Charbin. Uit andere berichten blijkt dat de „groote leider" der Russen, de mysterieuze generaal Blücher, spoedig aan de Mandsjoerijsche grens zal komen. Men venvacht dat de Russen dan met krachtiger middelen zullen gaan ageeren. Uit Moekden wordt voorts gemeld, dat Tsjang-Hsoe-Liang bevel heeft gegeven tot mobiliseering van het geheele Noord-Ooste lijke leger, bestaande uit totaal 120.000 man. Twee gemengde brigades zijn op het oogen- blik op weg van Sjanhaikwan naar Mand- sjoeli. In Japansche kringen heerscht een zenuwachtige stemming. Men zal wellicht denken, dat nu de direc te oorlogsverklaring geruimen tijd achter wege is gebleven, deze zaak wel met een sisser zal afloopen. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat de toestand inderdaad veel ernstiger is, dan in het begin. Toen was er van een georganiseerde, groote troepenmacht aan beide zijden van de grens nog geen sprake, toen had men nog niet onderhandeld. De hartstochten zijn inmiddels opgezweept, de legers bij elkander getrommeld, de onder handelingen mislukt. Terwijl men in den Haag rustig con fereert en niets bereikt. L. A. Een waarschuwins van Japan. De „Daily Mail" verneemt uit Tokio, dat de Japansche regeering verklaard heeft, dat zij zich niet zal mengen in het Chineesch-Rus- sisc.he conflict, zoolang de eigendommen en levens van Japanners in Mantsjoeli niet be dreigd worden. ucn den tekst van een stuk betrekking hebbend op het Fransch-Engelsche vloot- compromis. Tegen den publicist Deleplanque en den attaché van buitenlandsche zaken De Noblet d'Anglure werd op grond hiervan een instructie geopend wegens spionnage en medeplichtigheid daaraan. Dezer dagen heeft de rechter van instructie beiden bui ten vervolging gesteld. De Fransche broodprijzen weer omlaag. De broodprijs te Parijs, die op den lOden dezer vijf centimes omlaag ging, werd met ingang van gisteren opnieuw met hetzelfde bedrag verlaagd en bedraagt thans 2 frs. 10 cent. het kilo, aldus het Hbld. Natuurlijk was dit goed nieuws voor de consumenten en slecht nieuws voor de boeren. Nu bestaat er elk jaar om dezen tijd in de Fransche pers een neiging om de resul taten van den oogst te overdrijven; een nei ging die wordt toegeschreven aan lieden die de graanprijzen willen drukken. Dit jaar echter bestaan en redenen om aan te nemen dat de graanoogst inderdaad ongewoon goed is geweest. Voorspeld wordt een record opbrengst en het schijnt vast te staan dat geen graan behoeft te worden gekocht in Noord-Amerika en Argentinië. De graanprij zen dalen, gevolgd door de meelprijzen, en een verdere daling van den broodprijs wordt verwacht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. SOPH1APLEIN 6—14 Dr. Julius Neumann, privaat do cent voor obstetrie en gynaecologie a/d. Universiteit tè Weenen, schreef: „Vrouwen nemen Sanatogen gaarne en de mededeelingen over spoedige ver betering van den algemeenen toestand en toename van eetlust waren som wijlen buitengewoon verrassend." ^anneer gij U slap of lusteloos gevoelt, volg dan den raad van dezen bekenden vrouwenarts: Sterk Uw lichaam met Het Zenuwsterkend Voedsel Vanaf f I,* per bus bij alle apoth. en drog. Bereidt men zich in het Oosten steeds beter voor op een oorlog Ter conferentie herlevend optimisme

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11