Eisch£ CURAsAO NÓG ONVOLDOENDE BEVEILIGD? Zooa£s inawi BINNENL4ND HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1929 NEDERLANDSCH FABRIKAAT. INGEZONDEN MEDEDEELINGEU i 60 Ct«. i-eir.l Het trage oude pantserschip. „EEN ECHT OORLOGSSCHIP" GEVRAAGD. Fyffes' Bananen zijn zeer gemakkelijk te onderscheiden door het blauwe etiket op iedere hand. Dit etiket geeft U de garantie voor de beste bananen? let daarom zorgvuldig op het merk. Een bewoner van Curasao zendt ons de volgende beschouwing; In verband met den overval der Venezola- nen op 8 Juni j.l., dien men in het Moeder land „de Curagaosche tragicomedie" placht te noemen, werden mij dezer dagen uit Hol land de volgende vragen gesteld: primo, is men niet bang op Curacao, dat ze terugko men? Secundo, voelt men zich thans veilig? De eerste vraag zou ik allereerst willen be antwoorden met de wedervraag: zijn de autoriteiten er zeker van dat er geen revo- lutionnairen meer op het eiland zijn? Im mers de Cur. Petroleum Industrie Mij. heeft tal van Venezolaansche arbeiders in haren dienst en wie garandeert dat onder hen geen vijanden van de Gomez-regeering zijn ach tergebleven? Als Urbina of een andere „generaal" terug komt om hen te organiseeren en te comman- deeren, welnu, dan zullen ze gaan, omdat re volutie maken hun in 't bloed zit. Er is voort durend „trouble" in Venezuela en temeer nu de Gomez'vrienden voor de komende jaren aan de regeering zijn gebleven. Nog slechts enkele dagen geleden bereikte ons hier het bericht, dat het stadje Vela de Coro aan den Venezolaanschen kust, vlak tegenover Cura cao, in handen der revolutionnairen was ge komen. Wanneer de opstandelingen worden teruggeslagen of de grond onder hun voeten te warm wordt, wat dan? Zal dan Curasao of een der andere eilanden van dit gebieds deel opnieuw het toevluchtsoord zijn van een bende „ongeregeld goed"? Dan zal het de vraag zijn of de bevolking er zonder kleer scheuren afkomt. Moeten dergelijke elemen ten maar weer vrijelijk rondloopen of wor den ze opgevangen en teruggezonden? Dat de „heeren" contra Gomez niet stil zitten, moge o.a. ook blijken uit een artikel in „De Telegraaf" van 2 Juli j.l., waarin staat dat een zekere generaal Noeales in New York een bureau zal openen, dat het propagandis tische hoofdkwartier zal zijn van alle ele menten die vijandig tegenover het huidige régime in Venezuela staan, welk artikel ove rigens nog meer verrassende mededeelingen bevat. Resumeerende kan ik de eerste vraag aldus beantwoorden. De kans dat de opstandelin gen terugkomen, al dan niet om een of an deren overval te plegen, is grooter dan dat ze zouden wegblijven. Stel, dat ze zouden komen, dan rijst on middellijk de tweede vraag: is men veilig? Het is van het grootste belang voor het Moederland zoowel als voor het gebiedsdeel en zijne bevolking, dat deze vraag ernstig onder de oogen wordt gezien. Welke maat regelen zijn er reeds en zullen in de toekomst genomen worden om de beveiliging van Cu rasao en Aruba (met hare groote millioe- nenbedrijven in de eerste plaats) en verder de andere eilanden permanent te verze keren? Hr. Ms. „Kortenaer", die het eerst uit Holland hier arriveerde, heeft tijdens haar verblijf telkens voor een dag of vier, met onderbreking van een dag rust in de haven, langs den Zuidkust gevaren en schoeners aangehouden, evenwel niets verdachts ge zien of gevonden. En zoo spoedig ze kwam, zoo gauw ging ze weer weg, achterlatende 40 mariniers (landingstroepen) «en de herinne ring. Intusschen was Hr. Ms. wantserschip „Hertog Hendrik" gearriveerd, waarvan 80 matrozen dienst doen aap den wal. Bovendien is op 18 Juni j.l. van Amsterdam het s.s. „Amsterdam" met een détachement van de „Koloniale Reserve" bestaande uit 50 manschappen vertrokken bestemd tot voor- 1 o o p i g e versterking van de troepen. In de stad en op de buitenposten van het eiland VERGIFT IN PLAATS VAN MEDICIJNEN. 7 Koelies in Deli overleden. ARSENICUM OVERAL TE KOOP. De „Sum. Post" verneemt dat op de on derneming Aekpaminke een aldaar werk zame krani uit Assahan, die belast is met de verstrekking van medicijnen, den zieken koelies verkeerde medicijnen gaf met het noodlottig gevolg dat een zevental van hen als slachtoffers hiervan zijn gevallen, seint Aneta uit Medan. Op de lijken is sectie verricht, waarbij ge bleken is, dat men hier vermoedelijk te doen heeft gehad met arsenicum-vergiftiging. Een onderzoek wordt nu ingesteld op welke wijze het mogelijk geweest is, dat de krani in het bezit kwam van dit vergif. Bij dit bericht teekent het Hbld. o.a. aan: „Er zijn in Indië een groot aantal stoffen, die vergiftig zijn en zonder twijfel hebben vergiftigingen op allerhande wijzen in de in- landsche maatschapij steeds een groote rol gespeeld. Weliswaar wordt veel meer over vergiftiging gepraat dan dat zij voorkomt, doch het feit blijft dat gevallen van vergifti ging talrijk zijn." „Het meest gebruikelijke vergift is zeker arsenik. Dit is op alle passars te koop onder den naam warangan of (in het Javaansch) walirang abang. Vaak wezen de Indische bladen daarop, doch steeds te vergeefs. Wa rangan bestaat voor 9096.3 proc. uit arse- nigzuur, bijna altijd wordt tevens citroen zuur toegediend. De herkenning eener ver giftiging daarmede is in Indië waar de ge volgen natuurlijk dezelfde zijn als overal el ders zeer moeilijk, omdat daar wel eens gevallen van cholera voorkomen en beide ziektebeelden sterke overeenkomst vertoo- nen. Het Geneeskundig Tijdschrift voor Ned. Indië bevatte ter zake herhaaldelijk bijdra gen. die onze mededeelingen bevestigen. „Maar in deze quaestie blijft dit de hoofd zaak: wie in Indië vergift noodig heeft, be hoeft slechts naar de passar te gaan, waar hij het kan koopen in elke hoeveelheid Wijlen K. Wijbrands sprak ook in dit ver band van „het Indische gekkenhuis 1" CREMATIE IR, J. C. G. GRASé. De crematie van het stoffelijk overschot van den heer ir. J. C. G. Grasé, in leven chef der wetenschappelijke afdeeling van de Fok kerfabrieken, zal a.s. Vrijdag op Westerveld geschieden, na aankomst van trein 13.16. doen dus dienst: 100 militaire politie-agen- ten, 40 mariniers, 50 koloniale reservisten en 80 matrozen, in totaal derhalve 270 mannen. Maar wat zal er nu verder gebeuren? Ziedaar de vraag. De modern uitgeruste „Kortenaer" is reeds weer weg en de koloniale reservisten zijn slechts voorloopig hier, zoo ver neem ik uit zeer goeden bron. Daarbij is het niet waar wat de „Telegraaf aan het slot van een artikel op 14 Juli jl. schrijft namelijk, dat de „Hertog Hendrik" het onderzoekingswerk van de „Kortenaer" heeft overgenomen. Allereerst vraag ik me af of de „H.H.", die omstreeks 1900 is gebouwd en zegge 10 mijl per uur loopt, in staat is te doen wat „de K." deed? Dit tusschen twee haakjes. De Gouverneur heeft een inspectiereis naar de Bovenwindsche eilanden, St. Martin, St. Eustatius en Saba, gemaakt met de „Her tog Hendrik" van 24 Juli tot 7 Augustus, dat zijn veertien dagen, zoodat we hier dien tijd zonder oorlogsbodem waren. In verband daar mede is (m.i. zeer terecht) bij de behande ling van de 2e suppletoire begrooting 1929 op Maandag 5-Augustus jl. door een lid van den Kolonialen Raad de vraag aan het bestuur gesteld, of het met het oog op de omstan digheden wel verantwoord is deze eilanden veertien dagen zonder oorlogsbodem te laten. Zeer terecht zeg ik, want stel dat er „iets" zou gebeuren, dan doet de „Hertog Hendrik" 3 dagen over het traject St. Martin-Curasao. Natuurlijk moet de Gouverneur op inspec tie, maar waarom juist met de eenigste oor logsboot, die we hier hebben? Ja, zal men mij tegenwerpen, er is geen andere regee- ringsboot. Precies, maar er zijn nog Fran- sche stoombooten, die naar de bovenwindsche eilanden gaan en de tusschenliggende trajec ten kunnen met een schoener worden afge legd. Immers alle ambtenaren van hoog tot laag moeten daarmede reizen. En zooals ik reeds opmerkte is de „Hertog Hendrik" geen boot die snel vaart, maar kruipt, en dat oudje mochten we hier krij gen. Intusschen ligt het sinds 7 Augustus rustig in het „Schottegat* uit te blazen van de vermoeienissen. Heusch, de menschen zij* hier een beetje bang geworden, wat heel goed te begrijpen is. Daarom hoopt en wenscht de gansche bevolking dat Holland eindelijk zal zijn wak ker geschud na het gebeurde op 8 Juni, en dat die blamage de stimulans zal zijn om gelden te voteeren voor een echt oorlogs schip, bestemd voor de West-Indische wate ren, ter bescherming van de bezittingen al daar. De interpellatie-Colijn heeft in Holland critiek van linksche zijde uitgelokt. De heer Colijn is iemand, die goed begrijpt en beseft wat de eer van de Hollandsche vlag betee- kent, die weet, er van doordrongen is, dat het Moederland de verantwoording draagt voor hare overzeesche bezittingen en ze dient te beschermen, en als een rechtschapen Christen ook in deze niets voelt voor stief moederlijke bedeeling. Als ik dan, naar aan leiding van die interpellatie, de beschouwin gen van Mr. Mendels in de Eerste Kamer lees, dan lach ik bitter en vraag mij af of hij er wel aan gedacht heeft, dat hier partij- genooten van hem wonen en werken voor loonen van 400 a 500 gulden per maand, wier belangen toch ook behartigd moeten wor den en hunne gezinnen verdedigd tegen iede- ren vijand. Zoodat ik besluit met de opmerking, dat we hier blijvend, dus niet voor enkele maan den, noodig hebben: een voldoend aantal troepen en een oorlogsbodem. Curasao, 12 Augustus 1929. DE MOORD OP MEVROUW LANDZAAT. Telegrafisch antwoord van de Koningin op de rekesten der Delische dames. Naar de Deli Crt. vernam ontving mevr. Van Heutsz te Lima Poeloeh, als hebbende het eerst het telegram der vrouwen op afge legen ondernemingen onderteekend, het vol gende telegram van den Gouverneur-Gene raal in antwoord op het van uit Kisaran ver zonden telegram aan de Koningin: Mevrouw Van Heutsz, Kisaran „Ingevolge bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer U als eerste onder- geteekende van het aan Haar Hoogstderzelve gericht telegram, mede te deelen, dat Hare Majesteit met deelneming kennis nam van het gebeurde en in de verwachting, dat daar naar een minutieus onderzoek wordt inge steld bepaaldelijk den wensch heeft uitge sproken te worden ingelicht omtrent de be- teekenis welke het voorval heeft voor de be oordeeling der veiligheid op de ondernemin gen en ten aanzien van zoo noodig ter ver hooging dier veiligheid te treffen maatrege len. (w.g. DE GRAEFF) Gouverneur-Generaal. Ook mevrouw Kouwenaar te Medan ont ving op het rekest, der Medansche vrouwen een gelijkluidend telegram. AUTOBUS DOOR TREIN VERNIELD. CHAUFFEUR UIT BOLSWARD ZWAAR GEWOND. Op den onbewaakten overweg bij Scharne- goutum (Fr.) is Woensdagmorgen tegen zeven uur de autobus, bestuurd door K. Miedema uit Bolsward, door den uit Leeuwarden komenden trein gegrepen. De autobus werd eenige honderden meters meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder liep eenige zware hoofdwonden op en werd met denzelf den trein, die ongeveer een kwartier vertra ging had, naar Sneek vervoerd, waar hij in het St. Anthonieziekenhuis werd opgenomen. Hij is zwaar, doch niet levensgevaarlijk ge wond, meldt het Hbld. De man moet den trein niet hebben opgemerkt, want bij den onbe waakten overweg, waar het ongeval gebeurde, is het uitzicht goed. De machinist kon den trein niet meer tijdig tot stilstand brengen. Miedema had met de autobus juist een ge zelschap naar Sneek gebracht, hij reed met den leegen wagen terug. „Invoer, uitvoer en welvaart". Wat de school kan doen. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft Woensdag te Dordrecht haar algemee- ne vergadering gehouden, onder voorzitter schap van den heer ir. J. van Dusseldorp. die in zijn openingswoord sprak over „in voer, uitvoer en welvaart", meldt het Hbld. Hij zeide o.a.: Hoewel het streven der Ver eeniging om bij gelijken prijs aan het bin nenslands voortgebrachte de voorkeur te ge ven, hoe langer hoe meer instemming vindt, gaan ten gevolge van de verkeerde begrip pen, die bij sommigen omtrent het verband tusschen in- en uitvoer bestaan, van tijd tot tijd nog wel eens stemmen op, die waarschu wen tegen het verminderen van den invoer. Wanneer er in takken van nijverheid een opleving ontstaat, dan heeft dit tot gevolg, dat er meer verdienste is voor den onderne mer, dat er meer bedienden en werklieden werkzaam zijn, dat er overwerk verricht wqdt, dat de transportbedrijven meer ont vangen, dat de winkeliers meer omzetten, kortom, dat in alle takken van volksbestaan een vermeerdering van verdienste zich open baart. Aangezien slechts een klein deel van die grootere verdienste bespaard wordt, wordt het leeuwendeel besteed voor het zich aan schaffen van verschillende artikelen. De on dernemer koopt misschien een auto, de be diende een fiets, de werklieden koopen.meer etenswaren, kleeren, schoenen, kousen, ci- garetten, tabak en tal van andere artike len, waaronder er vermoedelijk veel zijn die uit het buitenland worden ingevoerd. Zou men nu in ernst willen beweren, dat de meerdere welvaart is ontstaan door dien grooteren invoer? Die grootere import is een gevolg van de grootere welvaart, maar die grootere welvaart is geen gevolg van den import. De economische opleving zou nog grooter geweest zijn, indien die patroon, bedienden en werklieden, in plaats van buitenlandsche, evenwaardige binnenlandsche producten hadden gekocht, zoodat er minder werd in gevoerd en minder werkloosheid was. Hier bestaat inderdaad een wisselwerking, die tot steeds hoogere welvaart opvoeren kan. Het koopen van Nederlandsche fabrikaat steunt die wisselwerking. In- en uitvoer zijn geen vaste maatstaf van welvaart, even weinig of evenveel als de omzet eener Naamlooze Ven nootschap maatstaf is van de winst. En als het artikel evengoed binnenslands verkrijg baar is, geven onnoodige in- en uitvoer ver spilling van transportkosten, dus economisch verlies. De openingsrede werd met applaus on derlijnd. Het woord was daarna aan den heer H. F. R. Snoek, alg. secr.-penningmeester, die een overzicht gaf van de werkzaamheden der vereeniging van af 1 Jan. tot 1 Aug. van dat Jaar. Hij zeide hierbij o.a.: Op twee zaken is het wellicht in het bij zonder waard in deze bijeenkomst de aan dacht te vestigen, n.l. de vooral in dit jaar toenemends belangstelling en medewerking van schoolautoriteitën, blijkende o.a. uit de voortdurend groeiende aanvragen om film materiaal ter vertooning ter beschikking te stellen voor leerlingen van scholen, de vra gen, die worden gesteld om medewerking bij het organiseeren van zoo te noemen Neder landsche aardrijkskundig economische ten toonstellingen en de vragen die ons herhaal delijk in den laatsten tijd hebben bereikt om materiaal beschikbaar te stellen voor het schrijven van schoolboeken betrekking heb bende op de Nederlandsche industrie. Een tweede zaak, waarop de aandacht dient te worden gevestigd, is hetgeen het be stuur der vereeniging doet in het belang der collectieve reclame van de Nederlandsche Industrie. Ten slotte zij nog de aandacht gevestigd op de voorbereidende werkzaamheden, welke op het oogenblik op het algemeen secreta riaat geschieden teneinde een verzameling bijeen te brengen van voorwerpen in ver schillende stadia van bewerking, teneinde met behulp van deze voorwerpen zooge naamde reizende schooltentoonstellingen te organiseeren. ALASTRIM. IN ROTTERDAM REEDS 60.000 PERSONEN INGEëNT. Tot en met 24 Augustus 11. zijn vanwege het Genootschap tot Bevordering der Koe pokinenting te Rotterdam 2520 personen ge vaccineerd en 58.412 gerevaccineerd. Boven dien is er koepokstof verstrekt voor 43-683 personen, meldt de Tel. Vanwege den P. T. T.-dienst is in eenige daarvoor in aanmerking komende platasen iaan het personeel gelegenheid gegeven zich kosteloos te laten inenten tegen alastrim door den controleerenden geneesheer, meldt de NR.C. Te Rotterdam en te Amsterdam is hiervan reeds zeer ruim gebruik gemaakt. Te Hillegersberg heeft zich een nieuw ge val van alastrim voorgedaan. Van de drie nieuwe patiënten in Rotterdam zijn er twee in het ziekenhuis aan de Hil- degardisstraat opgenomen. ONGELUK IN EEN FABRIEK TE WAALWIJK. VLIEGWIEL DOOR HET DAK. WAALWIJK. 28 Aug. (V. D.) Door het bre ken van een drijfriem is heden in de leder- fabriek der N.V. P. van Loon Gzn. een vlieg- wiet weggesprongen en uit elkaar geslagen. Het vliegwiel richtte in de machinekamer groote verwoestingen aan en sloeg door het dak. Een stuk van het wiel kwam op den stoomketel terecht. Het personeel doofde on middellijk de vuren. De materieele schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KIND TE EIBERGEN ONTVOERD NAAR DE OUDERS TERUG? Maandagmiddag is bij het huis van den landbouwer V. te Eibergen een tienjarig kind R. K. ontvoerd door een grooteren jongen die langs de woning fietste. Hij nam het kind plotseling op zijn fiets en reed snel weg. Tot dusver heeft men den wielrijder nog niet kunnen achterhalen. Men vermoedt dat de bedoeling is, het kind dat 'oij V. was uit-» besteed door de Vereeniging Kinderzorg weer naar zyn ouders te Zullen terug te voeren, schrijft de TeL REGLEMENT VAN ORDE VOOR ADVOCATEN EN PROCUREURS. TREEDT 1 SEPTEMBER IN WERKING. Met ingang van 1 September a.s. treedt in werking het K.B. van 17 Aug. 1928, tot vast stelling van een nieuw reglement van orde en discipline voor de advocaten en procu reurs. Dit vervangt het oude reglement, dat als nr. Ill van 14 September 1838 af gegolden heeft, aldus de Tel. Voortaan moet de advocaat kantoor houden binnen het arrondissement van het rechter lijk college, waarbij hij is ingeschreven; de woonplaats mag daarbuiten zijn, hetgeen in de practijk toch reeds voorkwam. In ieder arrondissement moet nu een Raad van Toezicht en Discipline zijn, welke, met inbegrip van den deken, zes of vier leden telt, er van afhangende of er meer of minder dan veertig advocaten zijn ingeschreven. De Raad behoeft dus niet meer uit zes leden te be staan, gelijk tot dusver. Nieuw is voorts o.m. de facultatieve publi catie van een uitgesproken schorsing in de uitoefening van de praktijk welke hoog stens een jaar kan duren en van schrap ping van de lijst den zwaarsten discipii- nairen strafmaatregel. In geval van schorsing kan de Raad tevens bepalen, dat de ge- schorschte den titel van advocaat gedurende den tijd der schorsing niet zal mogen voeren. Voorts krijgt de procureur-generaal bij het competente gerechtshof recht van hooger beroep ter zake van beslissingen, door den Raad genomen, betreffende misbruik van een recht of gelegenheid, den advocaat bij het Wetboek van Strafvordering toegekend, of indien ter zake van hetzelfde feit een schor sing door de rechtbank wat uitgesproken, alsmede wanneer de uitspraak van den Raacl genomen was naar aanleiding van een klacht, vermogensnadeel betreffend, door den advocaat bij de uitoefening van zijn beroep toegebracht of wel verwaarloozing betref fend van aan den advocaat toevertrouwde belangen. In de arrondissementen, waarin op 1 Sep tember a-s. minder dan 40 advocaten zijn in geschreven, wordt ten spoedigste tot de ver kiezing van een Raad overgegaan. MOORDEN OP ASSISTENTEN IN INDIë. ASSISTENT TEGENOVER KOELIE. De heer F. van der Weide, oud-hoofdadmi nistrateur van de H. A. P. M. ter Sumatra's Oostkust schrijft aan het Hbld.: Wel krijgen wij den laatsten tijd bijzon dere berichten uit Deli: men leest over het aanbrengen van tralies voor de ramen van employé-woningen, over het plaatsen van met klewang gewapende wachten bij die wo ningen, over het gewapend loopen der assis tenten, over het verstrekken van revolvers aan assistents-vrouwen etc. De al of niet wenschelijkheid of noodzake lijkheid van deze maatregelen buiten be schouwing latende, wijst dit alles er in elk geval op. dat noch de planters zeiven noch hunne vrouwen zich veilig voelen, en ook dat men niet van plan is om zich nog langer ongestraft te laten overvallen door een koelie die een rechtmatige of vermeende grief heeft of tegen den Europeaan in het algemeen of speciaal tegen een bepaalden Europeaan. Dit gebrek aan vertrouwen in veiligheid van persoon kan zeer ernstige gevolgen heb ben; er bestaat m.i. een zeer groote kans, dat vandaag of morgen geschoten wordt op een koelie, van wien alleen nog maar wordt vermoed dat hy minder goede bedoelingen heeft. Zc-lfs voor iemand, die zeer rustig en kalm is, valt het vaak moeilijk met verdedigen te wachten tot van den anderen kant inder daad reeds gestoken of geslagen is; hoeveel moeilijker moet dat wel zijn voor den. door de vele aanslagen van den laatsten tijd en vooral door den moord op mevrouw Land zaat, in min of meer opgewonden toestand verkeerenden Deli-assistent (of diens vrouw). Wat doet nu de N.-I. regeering? of liever wat zou de N.-I. regeering moeten doen in deze zoo ernstige omstandigheden? Mag ik, alvorens deze vragen te beant woorden, even verwijzen naar het optreden der Indische regeering in zake de vroeger in Deli veel voorkomende „klapzaken"? Heeft toen de regeering er zich bijzonder in verdiept waarom de assistent dikwijls sloeg? Hield zij er rekening mede, dat de Europeaan dit slaan had geleerd van de mandoers en tandils, dat toen de koelies het krijgen van klappen bij misdragingen heel normaal en billijk vonden, da*, de onderne mingen vaak zoo ver verwijderd waren van politieposten en er zoo weinig politie was, dat bijna nooit tijdig politle-hulp kon worden ingeroepen, dat een klap heel dik wijls door den koelie opzettelijk werd uitge lokt? Neen, met al die omstandigheden hield de regeering geen rekening. Zij stelde zich op het volgende, m.i. zeer juiste standpunt: dat in een goed geordende maatschappij niemand zijn eigen rechter mag zijn. En dit standpunt is er systematisch bij de planters ingehamerd, niet alleen door de re geering zelf, doch ook vooral door justitie, het Binnenlandsch Bestuur en de Arbeids inspectie. En zoo goed was dat standpunt er ten slotte ingehamerd, dat men vaak, zelfs door planters hoorde zeggen, telkens als een assistent vermoord was, nadat hij eerst een klap had uitgedeeld: „Eigen schuld, waarom heeft hij ook geslagen, niemand mag nu een maal zijn eigen rechter zijn". Zoo sterk wa ren de planters van de juistheid van dit standpunt overtuigd dat toen enkele jaren geleden een mijner beste assistenten, een jonge Engelschman, door een koelie, die eerst een klap had uitgelokt en ook gekre gen, werd neergestoken, hij den te hulp snel lenden man toevoegde: ,zeg tegen den con troleur dat het mijn eigen schuld was. ik had niet moeten slaan". Even daarna stierf hij. En wat gebeurt thans, nu de rollen zijn omgekeerd, nu niet meer de koelie te lijden heeft van handtastelijk optreden van den assistent, doch de assistent daarentegen te lijden heeft van den koelie, met dit groote verschil dan, dat de assistent nooit sloeg met de bedoeling om te dooden of te verwonden, doch alleen om te kastijden, en dan uit sluitend sloeg met z'n hand of wandelstok, en verder altijd spontaan en niet met voor bedachten rade. terwijl de koelie uitsluitend aanvalt met dolk of kapmes, feitelijk altijd met het doel om te dooden, in elk geval zwaar letsel toe te brengen. Zelden spon taan. meestal met voorbedachten rade. Wat doet de regeering nu? Zeker: de aan vallende koelies worden dikwijls gestraft, Indien aangeklaagd, doch ook lang niet altijd daar de Europecsche assistent steeds alleen staat tegenover honderden koelies, zoodat getuigen a charge moeilijk, getuigen a dé charge zeer gemakkelijk te krijgen zijn. Doch van een systematisch optredén tegen een euvel, waarin wel systeem zit, is geen sprake. Waarom treedt nu de regeering niet even doelbewust op als vroeger? Reeds lang geleden, doch zeker nu, na de groote beroering veroorzaakt door den moord op de arme mevrouw Landzaat, had de regee ring opdracht moeten geven aan Binnen landsche bestuur, magistratuur en Arbeids inspectie om systematisch en met klem de Delische koeliebevolking in te prenten: „Wat jelui grieven ook mogen zijn, welke leerstellingen aan Jelui ook verkondigd mogen worden, hoe weinig respect jelui ook nog maar voor den Europeaan hebt overge houden, „Hands off" van den assistent, want in een goed geordende maatschappij mag niemand zijn eigen rechter zijn Dit standpunt is vroeger met alle moge lijke middelen den planters ingehamerd, waarom doet men hetzelfde niet bij do koelies? De regeering had nog verder moeten gaan, en den Europeanen in Deli moeten toeroe pen: „Het is niet noodig dat gij uwe wonin gen versterkt, u wapent op uw werk, uwe vrouwen schieten leert, gewapende oppassers bij uwe huizen plaatst want: evenmin, als in een goed geordende maatschappij iemand zijn eigen rechter mag zijn, behoeft iemand speciale maatregelen te nemen voor de vei ligheid van zijn persoon en zijn gezin; dit Ls regeeringstaak en -plicht". Dit laatste is. m.i, de consequentie van het eerste. Een dergelijk geluld echter hebben wij niet gehoord: de regeering heeft in den Volksraad haar leedwezen betuigd met den moord op mevr. Landzaat, vertegenwoordi gers van bestuur, magistratuur en arbeids inspectie hebben haar begrafenis bijge woond, de gouverneur heeft de grooto protestvergadering in Medan nlet-officiecl bezocht. Ziedaar de eenige daden van de Indische regeering; want het gedurende een paar weken laten patrouillccren van drie brigades soldaten beteekent immers niets.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11