FEMINA VROUWENKRONIIEK. KINDERKLEEDING. Dl KINDEREN.... HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 29 AUG. 1929 7 Maar natuurlijk: nu is het de beurt aan de kinderen. Wij, vrouwen hebben het soms zóó druk met onze eigen japonnen en man tels en ensembles en complets, en deux- pièces en trois-pièces, dat onze kleine da metjes soms een heel klein beetje in het ge drang komen. En we kunnen ze juist zoo aardig aankleeden, zelfs die moedertjes, met de nog maar al te veel voorkomende platte beurzen! Handigheid, een aardig lapje en een goed idee, met dit drietal kunnen we wonderen doen. En ja, dat goede idee Wel, voor deze keer gaan we te rade bij een bekende ontwerpster van kinderkleeding ja zeker, onze kinderen hebben ook hun eigen kunstenaars, die voor hun denken en teeke- ncn en passen en plooien en meten! na melijk Yvonne Gérard (natuurlijk) van Pa rijs, van het bekende modehuis Cadet Rous- selle. En dan zien we allereerst, van links naar rechts, een jurkje van tussor naturel, aan de schoudertjes ingerimpeld, met een rand die in punten geknipt is, en verder ge garneerd met een heel eenvoudig borduur- seltje van groene en rose wollen steken. Daarnaast een manteltje van rose shantung, op het puntkraagje gegarneerd met een mo tiefje uitgevoerd in witte en zwarte steken. Daarbij hoort dan het jurkje, dat in het midden op de teekening voorkomt, eveneens van rose shantung. Nummer vier is hetzelfde manteltje, alleen van voren gezien. En ten slotte een alleraardigst stelletje: jurk van shantung, beige blouse met gele manchetjes, afgezet met een marineblauw biesje. Het gele rokje is ingerimpeld. En op deze jurk wordt een kort manteltje gedragen van ma rineblauw met een geel kraagje. Dat de peuter, met zóó'n leuk pakje, een heel klein beetje koket is, wel, dat behoeft ons „vrou wen" toch zeker niet te verwonderen, is 't wel? MADELEINE. DEUX PlèCES No. 342. Deze zeer sportieve deux-pièces is van kasha naturel. De incrustaties van de zelfde 6tof, doch in een roode kleur, zijn op ori gine ele wijze aangebracht.. De meeste zijn namelijk door sleufjes in de stof gehaald om een eind verder weer te voorschijn te komen. Hierdoor verkreeg men ook, dat de das deze keer nu eens niet onder, maar over den boord kwam te liggen. Aan den rok verdwij nen de roode strookjes juist bij eiken plooi in de stof om bij 't begin van den volgenden plooi weer te voorschijn te komen. INMAAK IN AZIJN EN SUIKER. Het inmaken van vruchtan, groenten, enz. in azijn of in azijn en suiker doet men het beste met speciale inmaakazijn, die sterker is dan de gewone azijn. Suiker heeft, net als azijn, een conserveerende werking. Inmaak azijn behoeft ook niet opgekookt te worden vóór het gebruik bij inmaak, hetgeen men wel met wijnazijn moet doen. om voor alle zeker heid alle eventueele onzuiverheden enz. te dooden. Men dient den gekookten azijn echter weer volkomen te laten afkoelen, voor men dezen weer over den inmaak giet. De augurken, uitjes, komkommers, enz. die men in azijn alleen gaat inmaken, moet men voor af een tijdje met zout bestrooid wegzetten. De bedoeling hiervan is de volgende. Het zout heeft de eigenschap, vocht op te zui gen. Er wordt dus vocht aan de augurken enz. onttrokken, wat weer tot gevolg heeft, dat de azijn, waarin ze ingemaakt worden, minder verdund wordt. En dit vermindert weer de kans op bederven van den Inmaak door schimmel, enz. Is door een lichte on achtzaamheid een pot toch gedeeltelijk mis lukt, zoodat er na een poosje schimmel op komt., dan verwijdert men die schimmel zoo spoedig men kan en zoo volledig mogelijk, spoelt de ingemaakte augbrken of groenten enz. af en giet er den opgekookten azijn, met wat azijnessence vermengd, over. En houdt men van zuur bij het middag eten' Maak dan een flesch „allerlei Snijdt hiervoor allemaal nette stukjes van diverse groenten, als worteltjes, uitjes, boontjes bloemkool, augurkjes, doperwtes- Waschdie en laat ze een minuut of twee koken in water en zout. Uit laten lekken en heelemaal af koelen. Vervolgens in een flesch bewaren, onder den inmaakazijn, met een paar laurier bladeren en venkel. MENU. Gevulde eieren met kerrysaus Blinde vinken Appelmoes Aardappelen Chocoladevla. Voor het voorgerecht wordt 1 ons rijst gaar en droog gekookt, wat het gemakkelij- ste is met 3 d.L. water in de hooikist. Voor de kerrysaus wordt een uitje in boter licht bruin gefruit met kerry: hierbij wordt bloem geroerd en daarna bouillon van versch vleesch, van blokjes of er wordt water met zout bij gegoten. De saus wordt op smaak verder afgemaakt. De eieren worden goed hard gekookt, gepeld, overlangs doormidden gesneden, en de dooiers eruit genomen. Een klontje boter wordt tot room geroerd, hierbij worden de dooiers goed glad geroerd, wat zout erbij gevoegd en dit in de eiwitbakjes gevuld zoodat er een kop op staat. De rijst wordt in een omgespoeld kommetje gedaan, dit op een verwarmden schotel gekeerd, de halve eieren er tegenaan gelegd en wat saus er omheen gegoten. De rest van de saus wordt er apart bij gepresenteerd. De chocoladevla wordt in den vlakom ge garneerd met schuimpjes, stijfgeslagen eiwit met wat suiker, dat cr door een spuitzakje op is gespoten, terwijl moscovische gebakjes er in het laatste geval bij worden gediend. DUIZEND EN ééN WETENS WAARDIGHEDEN VOOR DE HUISVROUW. Bewaar citroenschillen in een bakje koud water. Als het waschdag is, doe ze dan in den wasch ketel. Ze zijn een prachtig middel om tafellakens en theedoeken mooi schoon en blank te krijgen. Die zakdoeken kan men goed schoon krijgen door in het water waarin ze gewasschen wor den, een lepel water stof-peroxyde (bij drogist te koopen) te doen. Niet alleen maakt dat de zakdoeken wit, maar het verwijdert tevens vruchtvlekken eruit. Als men aluinpoeder strooit in de kuiltjes en onbereikbare hoekjes van de gecapiton neerde canapé of dito stoelen, enz. zal men voorkomen, dat zich daarin motten nestelen, eitjes leggen, en aldus de vraatzuchtige larven voortbrengen. Wanneer een cake (hetzij groot of klein) aan den blikken bakvorm blijft haken, doop den vorm dan met bodem en zijkanten in heet water. De cake zal er daarna gemakkelijk uitkomen. Om zweetvlekken uit witte zijde te verwij deren, maakt men een stijf papje van dub- belkoolzure soda met water en legt dat in een dik laagje op de vlekken, om ze een uur aldus te laten liggen. Daarna op de gewone manier wasschen. Hiermee kan men ook schroeivlekken, als ze niet al te erg zijn, goed deels wegkrijgen. Wanneer men ramen lapt, moet men eens een scheutje azijn in het water doen. Let eens op, hoe de ruiten dan glimmen! Het is verstandig, twee minuten nadat men de branders van den gasoven heeft aange stoken, om de ovendeur een paar seconden open te doen, ten einde de vochtige luchtt te laten ontsnappen. De oven zal dan veel gauwer heet zijn. Om de melk in heete dagen frisch te houden, raadt, men aan de flesch midden in een aarden bloempot te zetten en die weer in een pan vol met water. Hebben de kinders bij het baden of alleen al bij loopen in de zon last. dat ze erg rood worden, in plaats van bruin, en dat ze erg gaan vervellen? Wrijf de huid dan vóór het. uitgaan in felle zon in met een weinig olijfolie. Dan zullen ze een gelijkmatige bruine kleur krijgen en niet gaan afschilferen of vervellen. Een kunst apart. Kleine vrouwtjes en mannetjes. Wat kinderlijk is en wat niet. Lang niet iedere moeder die smaak heeft om zichzelf te kleeden, heeft dat ook voor haar kinderen: menige jonge moeder die zelf zeer elegant en smaakvol is gekleed, hult haar kinderen in de wonderlijkste kleeren, die óf van groote onverschilligheid, óf van gebrek aan smaak getuigen. Die onverschilligheid is dikwijls een uit vloeisel van zelfzucht: als moeder er zelf maar naar de laatste mode gekleed uitziet, is het allang mooi: de kinderkleeren zijn een zeer onbelangrijke factor, waarmee geen rekening behoeft te worden gehouden. Ande ren zijn onverschillig, omdat het „maar kinderen" zijn, voor hen komt 't er niet op aan- Moeder gunt het ze wel degelijk, maar ze vindt het onnoodig. Sommige moeders, en dat ziet men vooral veel bij de echte groote-stadsmenschen, kleeden hun kinderen als copïe van zichzelf en vader: heel kleine vrouwtjes en manne tjes komen daar de plaats der kinderen in nemen. Dit is ook het geval bij onze nationale kleederdrachten: of ge ze nu ziet van Marken, van Spakenburg, uit Goes of van de Veluwe, allemaal zijn het mannetjes en vrouwtjes, die, als zij er niet van de wieg aan gewend geweest waren zich akelig in hun bewegin gen zoudf/i belimmerd voelen. Maar zij be merken het schijnbaar totaal niet. Nu mogen wij er al eens om lachen, omdat het zoo komiek-eigenwijs staat bij een jong kindergezicht, maar bij nadere beschouwing past het toch niet bij elkaar, het frisch-jonge met het groote-menschen-omhulsel. En nu onze tegenwoordige kinderkleeding zoo frisch en fleurig is, nu de kinderen er zich zoo ge makkelijk in kunnen bewegen, mogen wij blij zijn, dat ons heele land niet in die nationale kleederdracht is gehuld, al meenen vele Amerikanen dan ook, dat dit het geval is. Over smaak valt niet te twisten, maar er is toch ook voor het smaakvol kleeden van kinderen wel een regel aan te nemen; en deze is dezelfde als voor volwassenen: de kleeding moet passen bij de persoonlijkheid van het kind. En omdat het persoonlijke element in het karakter van het kind nog gevormd moet worden, is er ook alweer een lijn aan te geven voor alle kinderen samen: hun kleeding moet jeugdig, frisch, eenvou dig, en wij zouden willen zeggen onschuldig zijn. De laatste modenieuwtjes volgen voor kinderkleeding is uit den booze: dat roept van zelf de mannetjes en vrouwtjes in minia tuur weer in de wereld. Maar een wisse ling in de mode is voor kinderen in vrij geringe mate ook wel degelijk, en de moeder die haar kind aardig wil kleeden zal er zeker rekening mee houden. Kinderkleeding moet onopvallend en een voudig zijn, wil zij echt kinderlijk wezen.' glimmende stoffen staan nooit aardig en ook zijde is in de meeste gevallen ongeschikt voor hen. Een heel dunne waschzijde voor jongens blouses of een feestjurk voor meisjes kan weieens aardig staan, hoewel het gevaar van opgeprikt zijn er wel bij blijft bestaan. Shan tung kan heel goed: een kleine-meisjesjurk van effen shantung, met een contrasteeren- de kleur omgeboord, kan allerliefst staan, mits de kleuren kinderlijk zijn en zacht, dus bijvoorbeeld geen wijnrood met hardgeel, en dergelijke tinten. Ook jongensblouses van shantung kunnen heel goed staan, hoewel deze stof voor oudere jongens natuurlijk alweer te „mooi" is. Linnen, frisch katoen en desnoods ook kunstzij zijn voor jongensblouses heel goed te gebruiken, terwijl de broekjes natuurlijk stevig materiaal vragen. Pul lovers in een paar frissche kleuren, met een gedekt pa troon, staan de meesten ook goed; een korte broek met sportkousen, en later een een voudig model rijbroek met sportkousen zijn zeer geschikt. Mooi is onze mannen- en Jongenskleeding nu eenmaal niet maar er is toch meer teekening in gekomen, en dat is al een heele vooruitgang. De zoogenaamde „plus fours" zijn m-i. rondweg leelijk: zij geven een allerdwaast model aan iemand die topzwaar lijkt op een paar veel te dunne beentjes. Als ik die jongens zoo zie loopen, en het zijn er vele tegenwoordig, dan schiet me altijd door de gedachten: „Ze vinden het zeker keiïg staan en moeder heeft aan hun smeekbeden geen weerstand kunnen bieden.'" Meisjes zijn gemakkelijker te kleeden om dat er meer verscheidenheid bestaat voor haar, en omdat het laten wij het maar zeggen veelal meer aan haar is besteed. Niet alleen zijde en glimmende of zware stoffen moeten vermeden worden, maar ook groote bloemenpatronen, omdat daarvoor de lapjes te klein zijn, en het zware bont. Dit laatste kan op een wintermanteltje nog wei eens gebruikt worden in zeer smalle randjes, maar ruime bontkraagjes en vooral bont manteltjes staan nooit kinderlijk. De alleraardigste onverschietbare katoenen, linnen en mousseline stofjes, met echte kinderpatroontjes bedrukt, staan hen altijd goed, zij zien er steeds frisch uit en hebben bijna geen garneering noodig. Een moeder was voor haar dochtertje op jacht geweest naar een leuk lapje voor een jurk in een uitverkoop, maar ze had niets gevonden, want alles wat er eenigszins voor in aanmerking kwam, was onverschietbaar katoen of linnen met een klein patroontje. „En daar loopt haar heele klas mee", zuchtte de moeder. Maar wat doet dat er nu toe, als het aardig staat: het maken is van ieder jurkje toch weer anders. Feestjurkjes voor meisjes kunnen heel goed gemaakt worden van effen of klein-gebloem- de voile of wollen mousseline, terwijl hun winterkleeding gemaakt kan zijn van vyella, flanel, dunne fluweel (hoewel dit geen war me dracht is) en van gebreid goed, als zij er tenminste een figuurtje voor hebben. Laat uw meisjes geen glacé-handschoen tjes dragen en geef ze geen klein dames hoedje: kunt ge geen geschikt hoedje vinden en dit is het moeilijkste van kinderkles- ding zet ze dan liever een mutsje op, dat kan echt kinderlijk zijn. Jongens van twaalf jaar en ouder ook, dragen meestal geen hoofddeksel moeder heeft zeker gedacht: een pet is leelijk, een hoed te ouwelijk, ze hebben een natuurlijke pet in hun haardos, ik ben dus gauw klaar. En dan loopen ze met hun natuurlijke pet, die 's zomers heel vaak uit peenhaar bestaat van de zon en het water. E. E. J.—P. RIJSTSCHOTEL. Kook drie kopjes melk in een stoompan, voeg daarna een tafellepel gewasschen rijst bij en laat doorkoken tot de korrels bijna in het vocht zijn opgelost. Voeg drie tafellepels suiker, een weinig zout en vanille naar smaak bij. Daarna overgieten op zoo stijf mogelijk geslagen eiwit. Af laten koelen en serveeren met hier en daar een klein schepje marme lade. HOE MEN DE KLEUTERS BEZIGHOUDT. EEN DRAAISCHOMMELTJE. Als laatste model voor de poppenspeeltuin maken we nu een heel eenvoudig draai- schommeltje, een schommeltje, dat dus ge zellig in de rondte kan draaien. Het schommeltje bestaat slechts uit één groote garenklos, 2 langwerpige kartonnetjes, 2 luciferdoosjes en één spijker. De kartonne tjes worden weer gesneden of geknipt. Aardi ge afmetingen zijn 18 bij 2 c.M. Van beide kartonnetjes zoekt men het midden op en legt de kartonnetjes kruislings op elkaar. Door het middelpunt der kartonnetjes hun wordt een spijker geslagen, deze spijker past weer in h et garenklosje. Op deze manier kunnen de kartonnetjes goed in de rondte draaien. Nu komen de twee lucifersdoosjes ons helpen. De huisjes worden niet gebruikt en de doosjes worden door midden geknipt. Er ontstaan dus vier halve doosjes, die als stoeltjes dienst doen. De stoeltjes worden daarna op het einde van de kartonnetjes vast gelijmd. En wanneer de schommel nu nog van een aardig kleurtje voorzien wordt, dan is ons laatste modelletje geheel gereed, De kleuters kunnen ook nog voor de popjes in den schommelstoel zorgen. De wollen kabou ters zijn wel heel aardig en oo kheel geschikt, maar zij kunnen op een veel eenvoudiger manier popjes maken. Wij zoeken slechts een stukje krantenpapier en willen wij het popje wat fraaier maken, dan nemen wij crêpe papier. Het papier wordt eenige keeren dubbelgevouwen en dan in elkaar gedraaid. Het hoofdje wordt met een draadje vastge bonden, ook het middeltje wordt met een draadje omwonden. De armpjes die weer uit een stukje gedraaid papier vervaardigd wor den, steekt men door het romp je heen. Het gezichtje wordt met een paar streepjes aan gegeven. Van crêpe-papier kan het popje nog een rokje en een mutsje krijgen. Het papiereen kopje is een zeer eenvoudig popje, maar in een paar minuten gereed. De modelletjes zija in dc Tijdingzaal van ons blad te zien. W. R. Als U het doet op deze manier, Bespaart U zichzelf veel displezier. U gebruikt niet veel mosterd en is bang, dat het aangebroken potje zuur zal worden? Doe er dan een snuifje zout zij, dat voorkomt zuur worden. Arabische-gom-kristallen, opgelost in ver houding van 1/2 ons op 1 liter heet water, wordt gebruikt om allerlei fijne mousseline- stoffen te stijven, en een nog zwakker oplos sing, voor het geven van een zekere stijfheid aan zijden stoffen. Als u een groote cake bakt, met veel vruchten (rozijnen, enz.) er in, en die lang zaam gaar moet worden, zet den cake-vorm dan op een blik, dat dik met zand of zout be strooid is. Dat voorkomt dat de cake van on deren verbrandt. Appels zijn een goed eten. Zij bevatten ijzer, zwavel, magnesia, fosfor en kalkzouten, welke alle nuttig voor het lichaam geacht worden. Als u een koperen ketel moet poetsen, vul hem dan eerst met kokend water. Dan glimt hij veel vlugger. Gebruik nooit zooals wel eens aanbevo len wordt zout om een karpet goed te schuieren. Want de achterblijvende zoutdeel tjes trekken vocht aan en maken ten slotte, dat de vezels van het karpet zullen gaan ver gaan en rotten. Als u koperwerk mooi gepoetst heeft wrijf er dan met een schoone lap nog wat p.eu- belwas op en wrijf nog eens. U moet eens op letten, hoe lang de glans dan bewaard blijft. Houten ledikanten, enz. moeten van tijd tot .tijd met een zwakke oplossing van azijn in water afgenomen worden, om te voorkomen dat er houtbeestjes enz. in ko men. TOMATEN OP WATER. Om tomaten op water in te maken, maakt men ze schoon, wascht ze en doet ze voor zichtig in de uitgekookte flesschen, waarna men er zooveel water op giet. dat ze net even onderstaan. Dan worden de flesschen gesloten met ringen, deksels en knippen, om ze ver volgens te verwarmen tot 70 graden Celsius, en wel niet langer dan twintig minuten. Met de knippen er op bekoelen laten en ze daarna pas er afnemen, om de flesschen ten slotte van etiket met naam en datum te voorzien. RECEPT. Over een maizenapudding kan een choco ladevla heerlijk smaken. Chocolade-vla maakt men van: 1/2 kan melk, 12 ons suiker, 10 gram maizena, 20 gram cacao, en 1 ei. Een deel van de melk kookt men met de suiker. Cacao en maizena vermengt men met de eierdooier en de rest van de melk. welk mengsel men bij de ko kende melk doet. Dit alles nog een minuut of vijf, onder voortdurend roeren laten door koken. Het mengsel bekoelen laten en er het stijfgeklopte eiwit doorroeren. VISITEJAPON. Dit is een bijzonder goed model voor bo vengenoemd doel, hoewel ze natuurlijk voor tallooze andere gelegenheden gebruikt kan worden. De stof is een liclit-grijze crêpe da chine, waarvan het rokgedeelte rondom ge- plisseerd is met heel fijne plooien. Het lijfje is mouwloos en heeft een vaste ceintuur, die van voren met een monogram van zilver als gesp is gegarneerd. Het kraagje is aan weers zijden met een breeden geplisseerden volant uitgebreid, wat een zeer eleganten indruk maakt. Natuurlijk zou deze japon niet vol maakt zijn, zonder het modieuze jasje, wat in dit geval uit een fijne voile in dezelfde kleur als de japon is gemaakt. SCHILDEREN OP HOUT. Een typisch moderne bezigheid is het be schilderen van houten voorwerpen. Allerlei voorwerpen komen er voor in aanmerking, luxe zoowel als gebruikartikelen. De houten voorwerpen zijn in winkels van artistiek ma teriaal zeer billijk te koop en het eenige hier voor noodig, bestaan in een paar penseelen, eenige tuben studie-waterverf, een fleschje spiritusvernis en een flinkere kwast om te vernissen. Zeer aanbevelenswaard is het om, alvorens de voorwerpen te beschilderen, deze eerst te behandelen met gomwater: een oplossing van wat fijne of stukjes gom in kokend wa ter. Hiermede wordt over de houten voorwer pen gestreken, waarna het goed moet indro gen. Deze behandeling voorkomt het te vlug indringen van ile verf en het eventueel uit vloeien ervan tijdens het beschilderen. Het allerleukste van het heele werk is het zelf ontwerpen van een teekening, doch wie dat niet zoo maar ineens aandurft, kan een schablone koopen. Het patroon wordt met potlood nagetrokken. Dan kiest men de kleu ren. Niet te veel water gebruiken bij het aanmaken van de verf. Wanneer de verf echter toch te dun mocht blijken bij het aanmaken, verft men tweemaal. De tweede maal wordt echter pas toegepast wanneer de eerste verflaag geheel droog is. Als de verfbehandeling is geschied en de verf absoluut droog is, vernist men de opper vlakte van het houtwerk in dunne lagen, slechts één maal over één plaats. Dan 4 a 5 minuten drogen en dan nog eens vernissen. Men vermij de zorgvuldig eiken vingerafdruk, daar deze er niet meer afgaat en het heele werk zou bederven. Tijdens het droog wor den van de voorwerpen kiest men zorgvuldig een plaats, welke stofvrij is en waar er geen mogelijkheid is dat men het aan zal pakken vóór het algeheel gedroogd is (waar min stens één dag voor noodig is). Servetringen, sigarettendoosjes, kandelaars, poederdoosjes, bloembak jes, sigarenstan- daards enz. enz., kunt ge met een geoorloofd gevoel van trots, na gedanen arbeid in ge bruik gaan nemen. TRTX. HUISVROUWENWIJSHEID. Die zeevlekken op de schoenen van de kinderen kunt U verwijderen met een doekje met vocht van gewone soda, die men in melk heeft opgelost (heet). Is de tandpasta of tandpoeder onverwacht op? Een klein beetje citroensap In een glas water vormt een uitstekend tandenspoel- middel. Als U de hand kunt leggen op een uitge knepen tubetje witte olieverf, dat voor den schilder geen waarde meer heeft, maar waar in toch nog wel wat witte verf zit, doe het dan! Want die witte verf is een uitstekend lijmmiddel voor porselein en aardewerk. Doe wat verf op de deelen, die tegen elkaar ge lijmd moeten worden, druk ze vervolgens stevig tegen elkaar, en bindt er, zoo mogelijk, een stevig touwtje omheen. Leg het aldus gerepareerde voorwerp op een plaats, waar het zes weken ongestoord kan liggen. Dan is het weer bruikbaar en kan zelfs in het warme sop afgewasschen worden. Kaas houdt men in warm weder versch door het stuk te wikkelen in een doek, die uitgedrongen is in water met een scheut azijn. Als de kinderen met bemodderde schoenen thuiskomen, laat ze de schoenen dan meteen uittrekken en neem de moeite, om de schoe nen, terwijl ze nog nat zijn, met een natte lap af te nemen. Dat voorkomt, dat U later de korsten modder er met veel moeite (em- tot schade van de schoenen) af moet krabben. Schimmel op schoenen, ontstaan door voch tig wegzetten, verwijdert men door ze eerst in te wrijven met vaseline en daarna met een zachten doek af te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 12