HERINGA WUTHRICH EXIDE BATTERIJEN haarlem's dagblad VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 INGEZONDEN MED15DEELINGEN a 60 Cts. per regel. HAARLEM OOK REPARATIES in brand te steken? Dat lijkt haast onge loof elijk. Uit een interview, dat dr. R. B. de Boer aan het Handelsblad heeft verleend, blijkt dat deze leeraar tevoren met een van zijn leerlingen „die door sterfgeval in zijn familie een revolver had geërfd" had afgesproken, dat deze zich gedragen zou zooals hij gedaan heeft. „Op bevel van den leeraar loste hij eerst vijf waarschuwingsschoten in het wa ter voor de schouw, daarna twee in de lucht waardoor de mast en het zeil doorboord werden en daarna twee in het boord van de schouw. Eén der kogels maakte een slachtoffer, en volgens dr. de Boer's eigen lezing werd daarop uit de troep aan boord van de schouw geroepen: „Houdt op, hij bloedt als een rund". Ik moet eerlijk bekennen, dat ik het verde digingssysteem van de kampeerders vooral niet minder als gekkenwerk beschouw dan het gooien van brandende fakkels tusschen tenten. Wie is deze leeraar? Is hij een „op voeder". Hoe haalt hij het in zijn hersens om een jongen „bevel" te geven om met scherp op een zeilboot-vol-menschen te schietenof zelfs ervóór in het water, of er overheen, in het donker, zoodat geen richten mogelijk is? Ieder die de geringste kennis van vuurwapens bezit weet, dat schie ten in het donker volkomen onberekenbaar is en tot alles kan leiden. Het schieten in het water vóór de boot, waarbij trouwens alle kans bestond dat de kogels ricocheteerden, was zeker even gevaarlijk als dat op de boot zelf. Dat daarbij het hout doorboord zou worden had ook ieder mensch die het minste weet van de uitwerking van revolverschoten, kunnen voorspellen. Met de grootste verbazing lees ik dr. De Boer's verklaring, dat hij den leerling „bevel" gaf om te schieten. Met welk recht? Wie is hij? Wat heeft hij te bevelen? Niets. Ver beeldt hij zich dat hij, als leider van een troep kampeerende jongens op een eiland, een soort van Indiaansch opperhoofd of Ve- nezolaansch rebellenleider is? Het ware in derdaad te kinderlijk! Had zijn collega van Staatsinrichting hepi niet eens kunnen on derwijzen in de rechten en de verplichtingen van den Nederlandschen staatsburger? Had die jongen verlof om vuurwapens te dragen? Het sterkste is wel, dat dr. de Boer vooruit geweten heeft dat er kans op den overval be stond. Zijn voorzorgsmaatregelen waren een wachtpost en de instructies aan den jongen met den revolver! Waarom heeft hij niet om politietoezicht gevraagd? Dat was de normale, aangewezen methode geweest. In plaats daarvan heeft hij een bestuurslid van de Watersportvereeniging Loosdrecht over de zaak gesproken, die hem zei dat hij niet bank hoefde te zijn: er zou niets gebeu ren. Hij was evenwel niet gerustgesteld. Volgens zijn mededeelingen aan het Han delsblad voer de schouw het haventje bin nen. Dat had natuurlijk met een drijfboom gebarricadeerd kunnen worden. De eerste brandende fakkel die geworpen werd, moest uitgeslagen worden met een riem, die half verbrandde. Waarom hadden de kampeer ders niet wat emmers wat,er neergezet. Dat was wel zoo practisch geweest. Wij kennen niemand van de betrokenen, en zijn niet in het minst geneigd om van de eene of de andere zijde iets goed te praten. Tot dusver heb ik geen andore verklaring onder naam gezien dan die van den leeraar. Dat deze, als hij naar zijn redeneering gevaar liep om op deze wijze overvallen te worden, het kamp niet ontruimde en zijn leerlingen waaronder n-b. ook een aantal meisjes niet naar huis liet gaan, is al onbegrijpelijk. Dat hij geen politiehulp inriep is een raadsel. Dat hij het raadsel oploste door een leer ling „bevel" te geven met scherp te schie ten waarom deed de held het zelf niet, als hij meende in Niemandsland te leven?.... dat gaat alle perken te buiten. Als de kampeermode tot zulke excessen zou moeten gaan leiden. Het is te hopen dat deze zaak scherp on derzocht zal worden en dat de schuld aan beide zijden zal worden vastgesteld. R. P. SCHIETPARTIJ OP DE LOOS- DRECHTSCHE PLASSEN. EEN ZEILER GEWOND, In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft zich op de anders zoo vredige Loos- drechitsche plassen een verschrikkelijke ge- sohdendenis afgespeeld, meldt het Hbld. In het hplst van den nacht, omstreeks half twee, werd de omgeving opgeschrikt <loor revolverschoten, welke klonken van een eilandje omstreeks 3 K.M. van Loosdrecht verwijderd. Het is in huur bij een leeraar te Bussum, die daar jaarlijks met zijn leerlingen een waterkamp betrekt- en ook andere groepen waterrotten daar wel vergunning tot kam peeren geeft. Over het nachtelijk gebeuren heeft een tendenzieus verhaal de ronde gedaan, waar uit kon worden opgemaakt, dat de kampeer ders zonder bepaalde aanleiding op vreed zame spelevaarders revolverschoten zouden hebben gelost, waarvan één helaas doel ge troffen heeftHet slachtoffer, een tand arts te Hilversum, werd getroffen in zijn enkel. Eerst het vallen van een gewonde zou aan de schietpartij een einde hebben ge maakt. Omtrent de hier bedoelde voorvallen had de Gooische correspondent van het blad een onderhoud met den heer dr. R. B. de Boer, leeraar aan de Gooische H-B.S. te Bussum die juist teruggekeerd van zijn tiendaagsch waterkamp op de Loosdrechtsche plassen, met verontwaardiging kennis nam van de voorstelling van zaken. Hij vertelde ons het volgende, dat wel een heel ander licht doet schijnen op het brood dronken optreden van een troepje jongelui, dat 's nachts de rust op de Loosdrechtsche plassen heeft verstoord. „Tot goed begrip van de zaak, zei dr. De Boer, moet ik beginnen met de voorgeschie denis. Ai dertien keer heb ik met mijn leerlingen een zomerkamp betrokken op het door mij gehuurde eilandje en nog nooit was onze rust verstoord totdat in het vorige jaar ccn soort 1 overval heeft plaats gehad. Gewoonlijk houdt een der jongens 's nachts wacht; toen juist niet; en terwijl ik in mijn tent wakker lag, kwam een groote schouw in de nabijheid waaruit vuurwerk werd ontstoken. Ik reageer de niet, totdat ik hoorde hoe de schuit aan wal kwam en onze booten beklommen wer den. Het was toen 2 uur. Naar buitentredend stond ik plotseling in een luid tierende groep jongelui. Mijn optreden deed. ze afdeinzen, waarbij een der indringers zelfs té water viel. De heeren amuseerden zich daarna met het afschieten van vuurwerk op de tenten en trokken met de schouw af -toen de voorraad was uitgeput. Dit is de reden geweest waarom dit jaar eiken nacht goed wacht gehouden is, vooral ook omdat in Loosdrecht vage geruchten liepen, dat de leden van de watersportver eeniging Loosdrecht" rondliepen met plan nen om den aanval te herhalen. Dr. de Boer die vooral omdat een twaalftal meisjes aan de hoede van zijn vrouw en hem waren toe vertrouwd, de komende gebeurtenissen ver ontrust tegemoet zag, heeft zich nog tot een bestuurslid der watersportvereenigir.g gewend om raad. Deze gaf echter de stellige verzeke ring, dat niets zou gebeuren; dr. De Boer be hoefde niet angstig te zijn, zoo werd hij ge rustgesteld. Toch nam hij de noodige voorbereidende maatregelen. Afgesproken werd, dat bij een mogelijken aanval, een der kampeerende jongelui, die door sterfgevallen in zijn familie een revolver geërfd had, deze zou meebrengen en in geval van onraad waarschuwingsschoten zou lossen, n.l. eerst vijf in het water, daarna •twee in de lucht en ten slotte desnoods in de boot van het vaartuig der aanvallers. Alles was goed gegaan gedurende de eerste j.l. omstreeks 10 uur manoeuvreerde een groote vereenigings schouw om het eilandje, zeven nachten. In den avond van Dinsdag bezet met ten minste 20 personen, waarbij ook een dame. Deze schouw was niet zoo vol bemand van het vereenigingsgebouw afge varen. Later is gebleken, dat de passagiers, om geen argwaan te wekken, hier en daar aan boord gekomen waren. In het kamp deed men alsof niets kwaads werd vermoed. Het kampvuur brandde lustig en langzamerhand ging een deel der bevol king naar de tenten, waarin ook de lichten gedoofd werden. Dr. de Boer bleef met 14 jongens en meisjes bij het vuur zitten in af wachting van de dingen die komen zouden. Men had daarbij de voorzorg genomen, dat uit den plas tenslotte niemand meer te zien was in het schijnsel van het nagloeiend! kampvuur en de eenig brandende lantaarn. 't Was ongeveer half -twee toen de schouw het haventje, waarin de schouw van dr. De Boer lag, binnenkwam. Alles gebeurde muis stil. De plecht raakte het gemeerde vaartuiL en plotseling werd een fel brandende fakkel tusschen de tenten geworpen. Het was er een zooals visscherlui die ge bruiken om seinen te geven in geval van nood. Het felle vuurding plofte op geen 10 cM. afstand van een der tenten neer, waarin twee jongens slapend verbleven. Onmiddel lijk sprongen de wachters op om het vuur, dat de licht vlambare tent bedreigde, te dooven. De daarvoor gebruikte roeispaan is er half door verbrand. Meer brandende fak kels werden geworpen. Schoten op de boot gelost. Dr. De Boer sprong maar voren en som meerde de aanvallers om af te houden. Toen deze daar geen gevolg- aan gaven, gaf hij zijn oud-leerling (deze heeft juist toelatings examen gedaan vor de Militaire acanademie), bevel om de afgesproken schoten te lossen. Eerst vijf in het water vóór de schouw, daarna twee in de lucht, waarbij de mast en het zeil doorboord werden, en toen ook dat niet hielp, twee in het boord van de schouw. Een van deze schoten bleek den houten wand te heb ben doorboord en een der aanvallers in den enkel getroffen te hebben. Er werd tenminste uit de ordelooze troep, waarvan verscheidene in zwempak voor op de plecht geschreeuwd: „houdt op, hij bloedt als een rund". Spoedig daarop was de troep wat gekal meerd en trad men over en weer in een be spreking. Van de nu heel gedwee geworden aanvallers betrad op uitnoodiging van dr. de Boer een viertal met den gewonde het eiland, waarna een der kampeerders, een pad vinder, een noodverband legde.. Mevr. de Boer, die inmiddels op het ge rucht, alles was in enkele minuten afgespeeld, uit het meisjeskamp aan den anderen kant van het eiland nader gekomen was, heeft het slot van de scène aanschouwd, en gaf ons daarvan een levendig beeld. Het is een politiezaak geworden. Woensdag stelde een bestuurslid van de Watersportvereeniging dr. de Boei- voor, om de zaak te laten rusten, waarin deze zeide toe te stemmen, 'mits garantie verschaft werd tegen herhaling. Een onhebbelijk antwoord had het gevolg dat dr. de Boer aanklachten heeft ingediend wegens huisvredebreuk en poging tot brand stichting. Later zijn drie half uitgebrande fakkels terug gevonden, de anderen niet meer. Ze zijn gevuld met magnesium en een koperzuur blijkens het door dr. de Boer. die zelf chemi cus is ingestelde onderzoek. De tenten dragen nog de sporen v,an de uitgespatte vonken. DE JAPANSCHE VLOOT. Reuter meldt uit Tokio dat de bladen al daar weten mee te deelen dat het departe ment van marine een vlootprogram voor zes jaar heeft uitgewerkt. Het program omvat den bouw van vier kruisers van 10.000 ton, 15 groote torpedojagers en ettelijke kleine oorlogsvaartuigen. De kosten zouden 400 millioen jen bedragen. Het doel van de Ja- pansche regering met dit program is, zich in een gunstiger positie te bevinden, wanneer de conferentie over de vlqotbeperking be perking begint. LADY HEATH BUITEN GEVAAR CLEVELAND (Ohio) 30 Aug. (Reuter.) De aviatrice lady Heath, die ernstig werd ge wond toen zij met haar vliegtuig omlaag storte en die gisteren een operatie heeft on dergaan, is naar men gelooft thans buiten gevaar. BEDRIJFSONGEVAL. Hedenmorgen had een arbeider der Haar- lemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figée het ongeluk in de Constructiewerkplaats een stukje van een nagel in het oog te krijgen. Het geval was niet ernstig. De getroffene kon zich naar den dokter begeven om be handeld te worden. NOCTURNE. VREEMDE HOUDING VAN EEN BOEKHOUDER. De politie vond hem in de poort-gang van het gebouw waarin de Dienst voor Licha melijke Opvoeding gevestigd is, Kleine Hout weg 47. Hij was daar gansch alleen, in het holst van den nacht om kwart voor eenen. Zijn handen zaten vol stopverf. Een ruit was gebroken, de scherven lagen in het rond, iets verder lag een mes. Zijn mes? De politie, gealarmeerd door een nachtelijken wande laar, die glas had hooren rinkelen, vroeg het hem. Hij zeide het niet te weten. Hoe kon hij het ook weten? Hij had gedronken, zijn verstand was beneveld. Wat deed hij hier eigenlijk, de 31-jarige boekhouder, die hier in zijn eigen stad, te goeder naam en faam bekend stond? Bij een raam, dat van binnen getralied was. De politie nam hem mee en verhoorde hem 's morgens. Het mes was van hem, zei hij toen. Hij had gerinkel gehoord en was de poort binnen gegaan. Verder was alles nog dof in zijn bewustzijn. Wellicht zullen de verdere verhooren klaarheid brengen. De boekhouder blijft voorloopig op het politiebureau. Het is een mysterieuze poort die bij den Dienst voor de Lichamelijke Opvoeding. Kort geleden werd er nog een inbraakje gepleegd, dat de ge meente eenige tientallen guldens kostte, die uit een kistje meegenomen werden. OVERPEINZINGEN VAN EEN RIJWIELDIEF BEDRIJFSUITKOMSTEN NIET ONGUNSTIG. „Dat was een drukke week", zei de rijwiel- dief en vleide zich neer in zijn easy chair, iu de geriefelijke omgeving, die hij zich door voordeelige bedrijfsuitkomsten in den loop der tijden had kunnen scheppen. En hij telde op zijn vingers: „Een gevonden in de gang van het huis Gedempte Oude Gracht 51, één dameskarre tje, verleden Zaterdagavond. Een meegenomen Zondagnacht half twaalf; uit een portiek Kruisweg 50 en drie kwartier later zoowaar weer een op den kop getikt voor het huis Morinnesteeg 17. Maandag een heerenrijwiel tegengekomen voor een huis in de Kweektuinstraat en het niet laten staan. Donderdag in de Schoterveenstraat gewan deld, en er uit gefietst. De malaise in het vak is gelukkig voorbij." 12'/2 jaar afdeelings- VOORZITTER VAN „ST. RAPHAëL". DE HEER DE ROOY GEHULDIGD. Bloemen op de bestuurstafel ter weers zijden van den voorzitter, een flinke opkomst, wezen er op, dat de vergadering van de af deeling Haarlem der R.k. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" Donderdagavond een buitengewone was. In derdaad, de voorzitter, de heer De Rooy, vierde zijn 12 1/2 jarig jubileum als zoodanig. Onder de ingekomen mededeelingen was dan ook een gelukwensch van het Hoofdbestuur, een telegram van gelukwensch van den heer Geers, voorzitter van de afdeeling „Tram". Verder een uitnoodiging van het Hoofdbe stuur om Zondag 22 September het in aan bouw zijnde Mgr. Mutsaersooi'd te komen be zichtigen. De tweede voorzitter de heer Van Emmerik nam spoedig na den aanvang de leiding over, sprak den voorzitter toe, en schonk hem can portefeuille en een kistje sigaren. Een der leden bracht eveneens hulde aan den voorzitter voor zijn ijver en werk lust. Een deputatie van de afdeeling „Tram" deed den jubilaris gelukwenschen bij monde van den heer Harren en een fraaie mand bloemen aanbieden. De heer de Rooy dankte merkbaar onder den indruk. Niet altijd brachten de vele op offeringen de gewenschte resultaten, doch naast teleurstelling ondervond hij toch ook voldoening. Liefde tot de organisatie was bij hem de drijfkracht en hij hoopt, dat dit nog lang zoo zal zijn. werd de nieuwe loonregeling besproken. Een aantal voorstellen werd geformuleerd. Zij zullen behandeld worden in een in October te houden vergadering van de afdeelings- besturen. Ook voor den Raad vanAf gevaar- digden kwamen nog enkele voorstellen binnen. De geestelijk adviseur, de eerw. heer De Lugt sprak tenslotte den voorzitter zijn dank en gelukwenschen uit namens de ïferkelijke Overheid. EEN VERDWAALDE DUIF. De heer B. Hombroek, Glipperweg 61 c te Heemstede, verzoekt ons mede te deelen, dat bij hem is komen aanvliegen een aan een der pooten gemerkte postduif, welke naar hij vermoedt, heeft deelgenomen aan de j.l. Zondag gehouden wedvlucht Noyon-Haarlem. „DE LINNENBAAL" BESTAAT 50 JAAR. De manufacturenhandel van den heer J. A. M. Koehorst. „De Linnenbaai", Kruisweg 5254 bestaat Zondag 1 September 50 jaar. Het zal den heer Koehorst dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de provincie Noord-Holland te Haarlem aan besteed: het maken van een paar ijzeren deuren voor de oude Noordzee-sluizen te IJmuiden. behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. De laagste inschrijf ster, de Rotterdamsche Machinefabxüek Braat te Rotterdaixi was met 34.950 nog 450 boven de raming. De overige inschrijvers waren: Werkspoor Amsterdam 35.515. Pexxn en Bauduin. Dordrecht 37.890. Burgerhout's Machinefabriek, Rottex-dam 38.980. Intern. Scheepsbouw Mij. „De Maas", Slik kerveer 40.500. Scheepswerf Jonker en Stans, Hendxük Ido Ambacht 43.673. August Klönnc, Dortmund 43.700. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den mor gen van 30 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Akureyxi; laagste barometerstand 748.3 m.M. te Stensele. Verwachting tot fn den avond van 31 Aug.: Meest zwakke Oostelijken tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer, BAROMETERSTAND TE HAARLEM Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. A. FEDERMANN Opticien Gr. Houtstraat 37, Tel. 11059 THERMOMETERSTAND 30 Augustus. Hoogste gisteren 73 F. Laagste hedennacht 56 F. Hoogste heden tot 12 uur 66 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 30 Augustus 1929. Ondertrouwd: 29 Aug.: R. van den Broek en P. M. Roosen; J. C. van der Voort erx M. A. A. Reijer, T. C. J. M. Friethoff en H. M. Cliteur, P. B. Loerakker en J. Rol, J. F. Westenburger en E. Sitskoorn, P. de Wilde en H. van Es, J. van Vuure en P. G. van Broekhuizen, J. Knoppert en A. M. ter Pelle, J. Cornet en A. M. Boer. Getrouwd; 29 Aug. J. G. A. Harbrecht en J. Cornet, H. J. A. Lomans en M. G. P. Ne- lissen, J. J. IJzerman en A. van Seventer, S. van der Heim en S. Zwarts. Bevallen: 26 Aug.: J. Smitvan den Berg d. 27 Aug.: H. B. SternFrank z. J. G. A. van Rijswijkvan Gerdinge d. T. C. Muller- Teeuwen z. C. M. van OpzeelandStokman, d. F. M. M. LouwererxsFranke z. 28 Aug.: C. I. M .H. KühlemeierRappard d. J. W. van ThienenStevenhaagen d. H. C. van den HurkVlug z. W. J. C. de GoedeHoedt d. E. A. G. Heeresvan Buuren d. E. J. Me- chelseHollebeek z. H. van AbsMeijer d. 29 Aug. A. Petterssonde Boer z. S. A. Gill Joch emus z. Overleden: 27 Aug.: P. H. C. Dolk, 84 j., Delftstx-aat; 28 Aug.: C. M. HoetmerMol- loman, 56 j.E.endjespo.ox-tstraatA...E, W. van der VeIdt,"2I j„ Rextzstraat: J. Kuipers- Peèters, 90 j., Tuixistr; J. Dam, 66 j., Kam- perlaan. DE OOGST. GEBREK AAN WERKVOLK. Men schrijft ons uit Haax-lemmermeer: Men vertelde ons dat de landbouwers erg veel moeite hebben om voldoend werkvolk te krijgen voor den oogst van hun gewas sen; het is in geen jaren zoo moeilijk ge weest als nu. Er zijn boeren die f 5 a f 6 per dag loon willen betalen en geen voldoende ar beiders kunnen krijgen en dit gebi-ek aan werkvolk op de akkers wil men verklaren als een gevolg van de groote werken welke nu hier en daar in ons geheele land worden uitgevoex'd aan de openbare wegen. Door de aannemers van de verbete ring van den Spaarnwoudex-weg en den Kruisweg en den Rijksstraatweg tusschen Haax-lem en Alkmaar, worden flinke loonen betaald en de werktijden zijn zoo voox'deelig, dat tal van pei*sonen liever bij zoo'n aannemer voor weg ver betering wer ken dan op het akkerland bij een boer. Gelukkig dat er nog aelfbinders en maai- machines en Ixooiharken en andere land bouwwerktuigen bestaan, anders zag het er voor onze boeren inderdaad hopeloos uit! DE POLITICI NAAR DE CITY. (Van onzen Londenschen correspondent). Naar de City beteekent entree in den han del, den grooten, lucratieven handel op dat kleine plekje, in de wereld, waar meer geld zit dan in gansche werelddeelen. Men weet dat Lox-d Biikenhead indertijd, reeds voor dat het spaak liep met de Conservatieve re geering, naar de City is gegaan. Nu wordt een lang loopexxd gerucht bevestigd dat ook Sir Austen Chamberlain en Sir Laming WorthingonEvaxxs (eens Posterijen, later Corlog) door dit commercieel magnetisme zijn aangetrokken. Loi'd Birkenhead heeft zijn oude politieke vrienden de entree ge makkelijk gemaakt en hun lieet het eexi plaats bezorgd aan den beheerderstafel van zijn groote maatschappij voor den verkoop, op honderdvoudige wijze, van electrischen stroom. En Sir William JoynsonHicks, de populaire maar ongetwijfeld ondiepe „Jix", wel bekend als oud-lioofd van het Home Office, heeft zeer spoedig na zijn ge- dwongeix afstand van zijn ambt te kennen gegeven dat commissarisschappen in de City mits fatsoenlijke hem welkom zijn. Een spottende anti-conservatieve pers vraagt zich af wat er zit achter dezen weer- galoozen ren van oud-ministers naar iets in de City. En ze veronderstelt dat men hier wel te doen kan hebben met ratten, die het zinkend schip van het Conservatisme ver laten. Lord Birkenhead ging weg toen het schip nog goed ging en vex-scharxste zich stevig ixx de City-veste voordat de marktwaarde van Tory-ministers was gevallen tot drie om een dubbeltje. Tot zoo ver de spottende pers. Wat merkwaardig is, is dat een nog recente historie een garxschen ommekeer heeft zien plaats hebben in zekere politieke verschijn selen in Engeland. Twaalf jaar geleden deed de politieke wereld een beroep op de City om haar te voorzien van business men, die den oorlog moesten leiden en het land be sturen. En nu is de vraag geheel in tegen overgestelde richting. Nu wordt het poli tieke Whitehall afgezocht om er de men sehen te vinden, die het zakenleven op moe ten stuwen tot heil van het land. Men mag slechts honen dat zij het er in hun nieuwe bezigheid beter zullen afbrengen dan zij het in de wereld der politiek hebben gedaan. ROEIEN. DE VAARDIGHEIDSPROEVEN. OVER 20 K.M. Door de volgende drie Spaarne-leden werd Donderdagmiddag de vaardigheidsproef van den Ned. Roeibond, over 20 K.M., met succes afgelegd: Ir. W. J. Burgersdijk, in wherry m. st., tijdlimiet 3 uur. gemaakte tijd 2 uur 47 min. 50 sec.. Ir. F. Muller van Brakel. In overn. skiff, tijdlimiet 2 1/2 uur. gemaakte tijd 2 uur 20 min. 45 sec.; P. Lakeman, in wherry m. st., tijdlimiet 2 1/2 uur, gemaakte tijd 2 uur 8 1/2 min. De beide eerstgenoemde heeren behooren tot de veteranen-klasse voor de vaardigheids- proeven waarin de tijdlimiet met een extra half uur verlengd wordt. Dat ook reeds ver scheidene oudere leden dit jaar deze proef met succes volbracht hebben, waarbij geen bijzondere snelheid en dus ook geen over matige inspanning, maar voldoende roeica- paciteiten en xxithoudingsvermogen als crite ria zijn gesteld, is voor Het Spaarne een bij zondere voldoening. Het bewijst immers dat het zoo veelzijdige en gezonde roeien ook ouderen de gelegenheid geeft om met ge noegen en voordeel voor zichzelf aan sport te blijven doen. BEVERWIJK TOCHT VAN OUDEN VAN DAGEN NAAR SCHIPHOL VLIEGEN BOVEN BEVERWIJK. Donderdagmiddag brachten 170 ouden van dagen uit Beverwijk met particuliere auto's een bezoek aan Schiphol. Behalve twee vluch ten boven Beverwijk, werden ook drie vluch ten boven Amsterdam gemaakt, waaraan 16 commissieleden en 40 ouden van dagen deel namen. De oudjes waren zeer opgetogen over deze voor hen onbekende sensatie. ZANDVOORT CONCERT, ZANDVOORTSCHE MUZIEK KAPEL. Heden, Vrijdagavond geeft de Zandvoort- sche Muziekkapel, onder leiding van den heer R. van 't Hoff eerx uitvoering op het Gast- liuisplein. Programma: -Marche .Bruxelles Louis Vermaelen. Grande Öuvértüre: Dichtet und'Bauer F. v..' Suppé. Grande marche de l'opéra Taxxnhaiiser R. Wagner. Wals. Chou F- Popy. Marche Alte Kamërade Teike. Fantaisie Suite Oriëntale F. Popy. Wein, Weib und Gesang J- Strauss. Fantaisie Champêtre L. J. Baüdonck. Jubileummarsch Sam. Vlessing. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Maandagavond 2 September, wordt iri „Zomerlust" een liefdadigheidsconcert gege ven, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van het fonds voor tijdelijke „Hulp- verleening in de huishouding" te Zandvoort, welke vereeniging onlangs is opgericht, waar haar taak reeds is begonnen. Medewerking tot dit concert verleenen: Gravin van Limburg Styrum, zang: mevr. Schultz van Haegen. viool; E. von Brucken Fock, begeleiding en Wouter Loeb, voordracht „Zeeduin". MONTESORI-ONDERWIJS. In ons nummer van 21 Augustus werd me degedeeld dat het bestuur, der bijzondere la gere school voor Montesori-ondexw/ijs het voornemen had om de klasse in het school- geboxxw in de Bakkerstx-aat op te heffen. Het blijkt ons thans, dat deze mecledeeling, ons gezonden door een medewerker, niet juist is. Van opheffing van deze klasse is geen sprake. IJMUIDEN. OP ZEE OVERLEDEN. Zooals wij reeds meldden heeft de Firma Wed. Groen in Embden drie trawlers aange kocht. Van deze trawlers, die door personeel der firma uit Embden werden gehaald, kwamen heden, Vrijdagmorgen twee in de vïsschershaven binnen. Van de derde die elk oogenblik verwacht kan v/orden is via het Lichtschip Haaks bericht ontvangen dat de stoker Dobbelaar, wonende te IJmuiden, op zee is overleden. Meermalen moet een bestek of een ander uitge breid Drukwerk in zeer korten tijd gemaakt worden. Met haar ACHT zetmachines doet dat voor U, tot gewonen prijs, de drukkerij van Haarlem's Dagblad

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 2