BUITENLANDSCH OVERZICHT Eindelijk een volledige overeenstemming EEN GOEDE DAG IN DEN HAAG. GEEN VALSCH PATHOS, DOCH EINDELIJK EENS EEN DEGELIJK RESULTAAT. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 DERDE BLAD HERSTELCONFERENTIE. De politi^e commissie legt de laatste hand aan een accoord over de geheele linie. De ontruiming zal zonder uitstel beginnen. Men ziet af van eischen tot schadever goedingen voortvloeiende uit de liquidatie der bezetting. Er zijn offers gebracht voor de zaak van den vrede. Briand, 's-Gravenhage, 29 Augustus. Gisteren konden wij reeds in een deel dei- oplage mededeelen dat ter politieke commis sie van de herstelconferentie volledige over eenstemming met de Duitschers is bereikt. De diplomaten hebben dus dadelijk de kroon op hun werk gezet. Na het accoord met den taaien heer Snowden, heeft men, door prijzenswaardige wederzijdsche toegeeflijkheid ook de Duitschers genoeg doening verschaft. Henderson, I Het officieele communiqué van de zitting der politieke commissie luidt als volgt: De heer Henderson opende de zitting en deed voorlezing van het rapport der politie ke commissie, waarin de balans harer werk zaamheden is opgemaakt. Daarna doelde hij op de ernstige moeilijkheden, die bij de ge reedmaking van het rapport zijn gerezen en die geregeld zijn op een wijze, die aan de betrokken regeeringen en volken voldoening zal schenken. Volgens gesloten overeenkom sten zullen de bezettende mogendheden niet gescheiden doch tezamen werken in de ont ruiming, welke zonder uitstel zal beginnen. De schikkingen, welke voor het in werking treden der ontruiming zijrv getroffen, zijn zoodanig, dat alle oorzaken van onnoodige 'vertraging en wrijving zullen worden ont weken. Eindelijk zal, indien de algemeene overeenkomsten die de conferentie, zooals men kan hopen, zal treffen, zoo snel als men dit hoopt zullen zijn geteekend en ge ratificeerd, de ontruiming zich voltrek ken binnen een billijken en redelijken ter mijn. Teneinde de ontruiming in het gemeen schappelijk belang te bespoedigen heeft men het wijze besluit genomen af te zien van de eischen tot schadevergoeding e. d. voort vloeiende uit de liquidatie der bezetting. Wat betreft de vraagstukken, waarop de artikelen 42 en 43 van het Verdrag van Ver sailles betrekking hebben, is eveneens een overeenkomst getrokken. Men heeft 't mogelijk geacht vertrouwen te schenken aan de bestaande verzoenings commissies teneinde een vriendschappelijke en practische oplossing dezer vragen te be- reiken. Deze beslissing is een nieuw bewijs van toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Tenslotte herinnerde Henderson eraan, dat het voornaamste doel der conferentie was tot ccn definitieve, rechtvaardige en billijke liquidatie der kwesties, voortvloeien de uit den oorlog, te geraken. Als gevolg van de besluiten der conferentie is de weg ge opend tot herstel van het algemeene wel zijn en de welvaart der volken op de solide basis van een vasten en duurzamen vrede. Briand dankte den voorzitter voor zijn woorden. Hij sprak de hoop uit dat de over eenkomst over de financieele kwesties zal kunnen worden geregistreerd in den loop van den dag en dat dientengevolge de re sultaten van den arbeid der politieke commis sie zelve zullen kunnen worden vastgelegd. Briand herinnerde aan de voorwaarden, waarop de ontruiming van het Rijnland zal geschieden en hoopte, dat al die voorwaar den, welke bij de inwerking treding van het plan Yoi»-:g zullen worden ver wezenlijkt in den kortst mogelij ken termijn aldus een zoo spoedig mogelijke ontruiming mogelijk makende. Hij wees op de voordeelen, die voor de zaak van den vrede zullen voortvloeien uit de resolutie, die wordt voorbereid om vriendschappelijk de verschillen op te lossen, welke kunnen ontstaan volgens de artike len 42 en 43 van het Verdrag van Versailles, door middel van commissies met bevoegd heid tot enquête, vaststelling en verzoening. Indien door allen gezamelijk offers wor den gebracht, zal niemand die betreuren; zij zijn gebracht voor de zaak van den vrede. Hymans gaf uiting aan de voldoening, die de overeenkomst hem schonk en zeide, dat deze overeenkomst meehelpt tot het herstel der vriendschappelijke betrekkingen tus schen de volken en valt binnen het kader van het werk van den Volkenbond. Stresemann wenschte den voorzitter van de oolitieke commissie geluk met het ver richte werk en uitte eb zijn voldoening over, dat de voorzitter van den aanvang af de ontruiming als onafhankelijk van het finan cieele vraagstuk heeft beschouwd. (Zie ook ,,'t Belangrijkste Nieuws" onder Buitenlandsch Overzicht). Spr. dankte den heer Briand, die hem de verzekering gaf, dat de ontruiming van het Rijnland zoo spoedig mogelijk zal geschieden en hoopte, dat de ratificatie niet alleen door Frankrijk en Duitschland, maar ook door andere landen spoedig kan plaats hebben. Na met voldoening te hebben geconsta teerd, dat geen controle, van welken aard ook, voor het Rijnland is voorzien, wenschte hij zich geluk met de in een geest van ver zoening bereikte resultaten. Grandi, op zijn beurt uitting gevende aan de voldoening der Italiaansche delegatie, verklaarde, dat Italië, als onderteekenaar van het Verdrag van Locarno, zich verheugt over een besluit, dat opnieuw van de be langrijkheid en de levenskracht van dat verdrag blijk geeft. Adatsji sloot zich van ganscher harte aan bij het verrichte werk. Hij zeide, dat de uit voering van het plan-Young er niet van kan worden losgemaakt en hoopte, dat de beslui ten der financieele commissie zijn hoop zul len rechtvaardigen. Over de kwestie van het Saargebied zul len Duitschland en Frankrijk onderling on derhandelen; over de wijze zal wellicht Vrij dag worden beslist. Wij vernemen voorts, dat Engeland afziet van 7 millioen op de onvoorwaardelijke an nuïteiten van 60 millioen mark, waarvan Duitschland de helft betaalt en Frankrijk, Engeland en België de andere helft, in de verhouding van 34:13:4. De kosten bedragen 11 millioen Mark per maand; mocht het be drag van 60 millioen Mark worden overschre den, dan zal het meerdere door de drie be zettende mogendheden worden betaald. Duitschland betaalt bovendien 3 millioen Mark per maand voor het onderhoud der be- zettingsambtenaren. Verder heeft Duitsch land afgezien van de claims op de vergoeding der beZettingsschade (ongeveer 40 millioen Mark) waartegenover België, Frankrijk en Engeland afstand doen van de door hen hierop verleende voorschotten, die tusschen 30 en 40 millioen beloopen. De betalingstabel der onvoorwaardelijke annuïteiten is gewijzigd, zoodanig, dat Duitschland. dat thans 660 millioen Mark on voorwaardelijke annuïteiten betaalt, gedu rende 20 jaar gemiddeld 654.6 millioen Mark per jaar zal betalen in annuïteiten, die aan vankelijk hooger zijn dan 660 millioen mark, doch ieder jaar lager worden. HET OFFICIEELE COMMUNIQUé. Het officieele communiqué der vergade ring van de zes uitnoodigende mogendhe den van hedenavond luidt als volgt: De gedelegeerden der zes uitnoodigende mogendheden zijn hedennamiddag bijeen gekomen ter voortzetting der bespreking van de kwesties, welke in het bijzonder de Duit- sche delegatie aangaan. Een volledig ac coord is bereikt op alle punten en een com missie van redactie is samengesteld voor de voorbereiding der noodzakelijke overeenkom sten. Men heeft vervolgens de schikkingen on derzocht welke genomen moeten worden voor de sluiting der huidige zitting van ae conferentie. Er is besloten, dat een vergade ring der delegaties van de zes uitnoodigen de mogendheden morgen om half elf zal wor den gehouden in de vergaderzaal der Eerste Kamer ter uitwisseling van nota's tusschen de delegaties der bezettende mogendheden en Duitschland over de uitvoering van het rapport der politieke commissies. Eveneens is besloten, dat de financieele commissie om 11 uur in dezelfde zaal zal vergaderen. Men hoopt, dat het werk der financieele com missie vlug genoeg zal 'vorderen om een ple naire zitting mogelijk të maken op Zaterdag teneinde de werkzaamheden van de eerste phase der conferentie te voltooien. Een uiteenzetting van Duitsche zijde. In de Duitsche persconferentie werd over de zitting van Donderdagnamiddag o.m. nog het volgende meegedeeld: De financieele vraagstukken zijn slechts te beoordeelen in samenhang met de gansche situatie en zoo gezien zijn de genomen beslui ten een vooruitgang vergeleken bij het Da- wasplan. Duitschland herwint niet alleen zijn souvereiniteit naar buiten, doch ook naar binnen, in economischen zin. Daarbij komt, dat het Young-plan voor langen tijd gelat. De Duitsche delegatie heeft lang gestreden om de 300 millioen mark overschot der 5 laatste Dawesvoorwaarden, doch het is haar niet gelukt, die voor Duitschland te ver krijgen. Wat de bezettingskosten betreft is beslo ten een gemeenschappelijke kas te vormen ten gunste van Japan, Portugal en Yougo- Slavië. Naar verluidt zulten de betrokken regee ringen te zijner tijd in Den Haag de over eenkomsten teeken. Hedenavond om 11 uur zou een juristen bijeenkomst plaats hebben. De wereldoorlog een booze herinnering. Aan hetgeen Henderson zeide, ontleenen wij nog: De Conferentie zal mij vergeven indien ik, bij de aanbieding van het rapport van de Politieke Commissie enkele commentaren maak op den arbeid, welken wij hebben moeten verrichten. De quaesties. welke wij to behandelen hebben, zijn misschien niet even ingewikkeld geweest als die. welke door de Financieele Commissie zijn behandeld, maar ik durf zeggen dat zij van onmetelijke beteekenis zijn geweest voor ae verzoening der volken van Europa en voor de groot? ver standhouding tusschen de naties, waarvan op den langen duur de vrede afhankelijk moet zijn. Ten besluite wensch ik gaarne mijn diep gevoelde erkentelijkheid te betuigen aan al len die het door hun samenwerking ons heb ben mogelijk gemaakt ons doel te bereiken. De finale liquidatie van het oorlogspro bleem is gebaseerd op billijkheid en recht. Ik geloof dat wij de hoop mogen koesteren, dat wij heden besluiten namen die zullen betec- kenen. dat van nu af aan de wereldoorlog met zijn scheidingen, met zijn haat cn bot singen van tegenstrijdige belangen, slechts een booze herinnering zal zijn. De vrede is offers waard Aan hetgeen de heer Briand zeide, ontlee nen we nog: Briand dankte allen, en in het bijzonder den voorzitter, voor den verrichten arbeid en wees er op. dat de regeling van kracht wordt als de financieele kwesties geregeld zijn. Herinnerende aan het woord van Henri IV; ..Paris vaut bien une messe" (Parijs is wel een mis waard" zeide Briand: „La cause de la paix vaut bien un sacrifice". iDe zaak van den vrede is wel een opoffering waard). Niet „Mit einem Schlage". Stresemann prees het werk van Henderson, doch uitte zijn teleurstelling hierover, dat de ontruimingskwestie niet onafhankelijk van de financieele regeling behandeld is. Hij be treurde het. dat de kwestie niet „mit einem Schlage" kon worden afgedaan, Tegenover de critiek zeide spr. dat alles gedaan was om een goede verstandhouding tusschen de vol ken te bevorderen. Nog iets over de ontruiming. Tn een Engelsche persconferentie is het volgende medegedeeld: De 3 bezettingsmogendheden stemmen er ;n toe., de ontruiming te beginnen in den loop van September. België cn Engeland zullen hun troepen volledig hebben teruggenomen binnen 3 Hoe de politieke commissie te werk ging. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Briand heeft gezegd, een variant leverende op het woord van Henri IV: „Paris vaut une messe": „De zaak van den vrede is wel een opoffering waard". In dezen toon zijn alle commenta ren. op den gisteren voltooiden arbeid der Politieke Commissie. Nu is dus ook met Duitschland. volledige overeenstemming be reikt inzake de kwes- Hymans, ties betreffende de ontruiming. Men zie er de uitvoe rige verslagen in dit nummer maar op na. Hier resumeeren wij slechts: De drie bezettingsmogendheden zullen gezamenlijk mede werken aan de ontruiming, die reeds in den loop van September begint. De ge heele ontruiming zal vóór 30 Juni 1930 achter den rug zijn. Men zal afzien van eischen tot schadevergoeding voortvloeiende uit de li quidatie der bezetting. Een belangrijk ding is het ook, dat Duitsch land niet opgescheept zal worden met een min of meer vernederend instituut expres- seliik voor den nieuwen toestand in het leven te roepen; een instituut dat controle zal houden zij het op verkapte wijze op Duitschland en dat formeel zou moeten dienen om eventueele geschillen bij de ont ruiming op te lossen. Inplaats daarvan blij ven de bestaande lichamen gehandhaafd. Deze overeenkomst, die wel na al het pessimisme heel plotseling is tot stand gekomen, bewijst weer eens te meer, dat de heeren diplomaten er nog steeds van houden de goegemeente een rad voor de oogen te draaien. Toen heel Europa systematisch voorbereid was op een daverend fiasco kwam den Haag met een resultaat dat geluk kig met genoegen geslikt werd, omdat men op niets meer had gerekend. Na dit eerste succes begon men reeds "weer stem ming te maken voor de ernstige moeilijk heden „inzake de ontruiming". De overeenkomst dienaangaande is echter in nauwelijks 36 uur tot stand gekomen! Italië, België, Frankrijk en Duitschland hebben offers gebracht. Vooral de Italianen en Belgen hebben in de moeilijkste uren reddende maatregelen mogelijk gemaakt. Snowden nam tenslotte genoegen met zijn 83%En Briand en Stresemann werden het daarna spoedig eens, al hield de eerste een slag om den arm. Zonder pathetisch te worden, kan men nu met de hand op het hart verklaren,, dat er iets degelijks be reikt is. L. A. Groote Joodsche betooging in Parijs. To Parijs woonachtige buitenlandsche joden hebben een vergadering gehouden om te protesteeren tegen de gebeurtenissen in Palestina, aldus het Hbld. De vergadering werd gehouden in de synagoge in dc wi.ik van de Bastille, welker bevolking grooten- deels bestaat uit Joden uit Oost-Europa. De synagoge was vol. Vierduizend betoogers ble ven buiten staan. Er werden redevoeringen gehouden en er vormden zich stoeten om naai de Britsche ambassade te trekken. Met veel moeite verspreidde de politie de volksver zamelingen en deed zij de kreten en het ge zang op straat ophouden. Bernstorff leider der Duitschers in Genève. Graaf Bernstorff zal voorloopig de leiding der Duitsche delegatie op de Assemblée in Genève op zich nemen. Het schijnt vast te staan, dat in elk geval Stresemann na af loop der Haagsche conferentie naar Genève zal reizen. De toestand in Palestina ernstig De onlusten in Palestina beginnen ten zeerste te verontrusten, daar men terecht vreest, dat de onlusten zich niet zullen be perken tot Palestina, doch zullen overslaan op Egypte en ook op het Fransche mandaats- gebied Syrië. Berichten uit Londen melden reeds demonstraties uit Damascus en Beiroet. Het Joodsche kwartier in Damascus wordt door troepen en tanks bewaakt. Men vreest, dat de Arabieren een aanval op het Joodsche kwartier voorbereiden. In Beiroet hebben De crisis is geweken Adatsji, Briand, Snowden, Stresemann en Loucheur bij het „Haagsche ziekbed". maanden na den datum waarop de onl-« ruiming begint. Frankrijk zal binnen hetzelfde tijdsbe stek de 2e zóne ontruimen. De ontruiming door de Franschen van de 3e zóne zal be ginnen onmiddellijk na de ratificatie door het Fransche cn het Duitsche parlement en de inwerkingtreding van het Young-plan. De ontruiming, zal zonder onderbreking doorgaan cn wei zoo snel mogelijk als de verschillende omstandigheden die hierbij van belang zijn, het zullen toelaten en zij zal in elk geval voltrokken zijn binnen het tijds bestek van 8 maanden en niet later dan einde Juni 1930. 10.000 personen deelgenomen aan een de monstratie; de optocht leidde door de Chris telijke en Turksche stadsgedeelten. Roode vlaggen met anti-Joodsche opschriften wer den rondgedragen terwijl de deelnemers riepen: „Palestina voor de Arabieren"- Ook uit andere Syrische steden komen gelijk luidende berichten. Voor Donderdagavond bestaan plannen voor een Joodsche verga dering, die tegen de bloedige aanvallen der Arabieren zal protesteeren en zich tevens tegen de politiek der Engelsche regeering zal keeren. V.D. verneemt nog uit Londen: Uit Telaviv wordt gemeld dat in Transjordanië dreigen de troepenbewegingen der Arabieren plaats hebben. De autoriteiten in Transjordanië trachten de beweging der Arabieren tegen te gaan. De over een sterke en uitstekend gedisciplineerde strijdmacht beschikkende sultan El Atrash zou zijn leger reeds gemo biliseerd hebben en een opmarsch naar Palestina voorbereiden De vlootontwapening. Generaal Dawes, de Amerikaansche ambas sadeur, heeft Donderdag een bezoek gebracht aan MacDonald en weer een onderhoud ge had met den premier over de vlootontwape ning. Het bericht, vervat in een telegram uit Washington, dat een overeenstemming tus schen Groot-Brittannië en de V-S. over de verdere vlootontwapening binnen twee weken bereikt zal kunnen worden, is met groote voldoening in Londen ontvangen- Ofschoon nog niets definitiefs bekend is. komt dit be richt overeen met inlichtingen verkregen in welingelichte kringen alhier volgens welke er vorderingen zouden zijn gemaakt en dat een formule betreffende vlootontwapening in de naaste toekomst zal kunnen worden be reikt. Scheepsarbeiders bij MacDonald. MacDonald heeft. In tegenwoordigheid van Lansbury (First Commissioner of Works'», Sir Oswald Mosley (kanselier van het hertogdom Lancaster) en Lawson (pari. secretaris van het ministerie van arbeid), een deputatie ontvangen uit de vakvereenigingen der ar beiders uit het scheepsbouwbedrijf aan de Tyne, die hem een aantal vragen stelde, ver band houdend met de arbeidsvoorwaarden in dit gebied. De eerste-minister beloofde de geuite wenscnen zorgvuldig te onderzoeken. PROEFVLUCHT MET DE „LOS ANGELES". In Cleveland in den staat Ohio Is Don derdag voor duizenden toeschouwers door net luchtschip „Los Angeles" een proefvlucht ondernomen. Een kleine tweedekker vloog onder het vliegende luchtschip, v^erd daar gevestigd, nam een passagier over en werd weer losgelaten, waarop het vliegtuig zijn vlucht voortzette en ten slotte zonder eenig incident vlot landde. Duitschland's rechten. y\ Toen de bijeenkomst zou gesloten worden vroeg Wirth 't woord om de aandacht te vestigen op den laat- sten zin van de over eenkomst: zij is te- I vens onderworpen aan het beding, dat elk van die mogendhe den. die het verdrag onderteekenen, op 16 October 1925 te Lo carno gesloten tus schen Duitschland; Wirth. België, Frankrijk, Groot Brittanfë en Italië het recht behoudt, om iederen moei lijkheid te allen tijde voor te leggen aan den Volkenbond overeenkomstig art. 4 van dat verdrag. Wirth verklaarde nu dezen zin aldus tc verstaan, dat Duitschland ook gerechtigd zou zijn om te allen tijde 'n beroep te doen op den Volkenbondsraad in aangelegenheden het. Rijnland-pact betreffende, zelfs indien er een geschil in deze aangelegenheid was ontstaan. Briand zeide hierop, dat het stellig de be doeling is, dat de overeenkomst waartoe men is gekomen, in geen enkel opzicht van invloed was op de rechten van welke mogendheid ook om eenig aangelegenheid voor den Volkcnbondsraad te brengen en dat zij evenmin op conige wijze de bevoegdheden van den Volkcnbondsraad beïnvloedde. DE KONING VAN SIAM Vermoedelijk lijdende aan Malaria. De koning van Siam Is te Wonosobo (Java) waar hij momenteel vertoeft, plotseling on gesteld geworden. In verband daarmede is het voorgenomen bezoek aan Solo cn Jogja verschoven. De koning zal nu eerst 1 Sep tember a.s. naar Solo en 5 September naar Jogja vertrekken. De koning was Zondag j.l. om vijf uur ln den middag te Wonosobo gearriveerd. Den volgenden dag maakte hij een uitstapje naar het Diëngplateau, waar in de pasan- grahan de lunch werd gebruikt, 's Middags om vier uur keerde het gezelschap terug naar het Diënghotel, terwijl 's avonds op de onderneming Tambia de thee werd gebruikt. De koning speelde Dinsdagmiddag nog een partijtje tennis, doch werd 's avonds ziek. Vermoed wordt, dat de koning malaria heeft, seint Aneta,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9