HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKR0NIEK ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 VIERDE BLAD HOE DE LANGE BRUG VAN EEN GEDEELTE VAN HET VERKEER TE ONTLASTEN? De verbreeding van de Damstraat. DE BRUGGEN OVER HET BINNEN- EN HET ZUIDER BUITEN SPAARNE. Benige dagen geleden hebben wij mede gedeeld, dat het waarschijnlijk is, dat (nu de voorbereiding van den bouw van de nieu we Houtbrug zoover gevorderd is, dat tot aanbesteding kan worden overgegaan) Open bare Werken van het gemeentebestuur op dracht ontvangen zal, om nu te beginnen met het inleidende werk voor de nieuwe brug die over het Zuider Buiten Spaarne, tegenover de verbreede Rustenburgerlaan, komt. Die brug is, zooals wij betoogd hebben, dringend noodig voor het doorgaande ver keer AmsterdamLeidenDen Haag en Am sterdamZandvoort, dat nu over de smalle Lange Brug moet, waardoor herhaaldelijk verkeersstoornissen ontstaan. Er bestaan ook plannen om de Lange Brug te verbeteren. Die verbetering zal niet alleen een verbreeding zijn, maar er wordt over ge dacht om de brug zoo te leggen, dat zij een onmiddellijke verbinding vormt met de Kampervest. Nu is de toestand daar aldus: Kampersingel Lange Brug Er wordt over gedacht om de nieuwe Lan ge Brug ongeveer als volgt te leggen. Kampersingel Daardoor zou een mooie verbinding verkre gen worden tusschen de Turfmarkt en de Onze Lieve Vrouwegracht. Een nadeel zou evenwel zijn, dat het ver keer Kampersingel over de Eendjespoortbrug een gevaarlijke zwaai zou moeten maken om op de Lange Brug te komen. Misschien blijkt het bij de uitwerking van het plan nog mo gelijk om de nieuwe brug zoo te leggen, dat dit nadeel vermeden wordt. Hoewel verbetering van den toestand bij de Lange Brug noodig is, gaan er stemmen op, om den bouw van de brug over het Zui der Buiten Spaarne te laten voorgaan, omdat daardoor het verkeer op de Lange brug zeer belangrijk zal worden verlicht. Temeer als het plan voortgang vindt, dat ook de E. S. M. over de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne zal gaan. Zooals men weet wordt een weg voor doorgaand verkeer gemaakt van den rijksweg HaarlemAmsterdam ach ter de bebouwing van het Amsterdamsche en Slachthuiskwartier om, naar de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne. De E. S. M. zou dan door de verbreede Rustenburger laan op den Kleinen Houtweg kunnen ko men. Het voordeel zou zijn, dat de groote tram-treinen dan uit een deel der binnen stad zouden verdwijnen. Voor het verkeer in de Anthoniestraat en op de Lange Brug zou dit van zeer veel beteekenis zijn. De mogelijkheid is zelfs geopperd of het, als het verkeer gedeeltelijk wordt afgeleid, nog noodig zal zijn een nieuwe Lange Brug te bouwen. Want er bestaat nog een mogelijkheid om een deel van het verkeer van de Lange Brug te verplaatsen. Op het programma voor bruggenbouw -«an ons gemeentebestuur staat ook een nieuwe brug over het Binnen Spaarne, ter ver vanging van de Gravesteenenbrug, die sinds eenigen tijd alleen nog voor voetgangers en fietsers opengesteld is. Ook de bouw van die brug mag niet lang meer uitgesteld worden, omdat de behoefte daaraan steeds grooter wordt. Het is namelijk de bedoeling om een nieuwe verbinding te verkrijgen tusschen de Amsterdamsche Poort en de binnenstad. De gemeente heeft perceelen in de Koralensteeg aangekocht om daar een doorbraak te ma ken, waardoor een goede verbinding tot stand komt tusschen den weg Amsterdam Haarlem en de Houtmarkt. Een gedeelte van deze perceelen, namelijk aan den kant van de Houtmarkt is al ge sloopt. Als de huur der huizen in de Spaarn- wouderstraat geëindigd is, zullen ook die hui zen gesloopt worden, waardoor de Koralen- steeg die dan geen steeg meer zal zijn, een breedte van ongeveer 12 Meter krijgt. De Houtmarkt wordt dan van een nieuw plaveisel voorzien, dat geschikt is voor groot verkeer. Door de nieuwe brug zal de overkant van het Spaarne bereikt worden. Er zijn reeds door den raad gelden toegestaan voor een beteren aanleg van den weg langs het Spaarne tusschen de brug over de Bake- nessergracht en de Damstraat. Wil evenwel deze nieuwe verkeersweg be teekenis hebben dan moet ook het reeds ja ren hangende plan tot verbreeding van de Damstraat worden uitgevoerd. De gemeente heeft op twee na alle per ceelen aan de Zuidzijde van de straat daar voor „in handen". Dit zijn het perceel Lange Veerstraat-hoek Damstraat, bewoond door den kapper Van Looy en het perceel Dam straat 12, bewoond door der» slager H. Riet berg. Aankoop of onteigening zal noodig zijn, want eerst dan zullen de 140.000, die de ge meente besteed heeft voor den aankoop van de andere huizen, nuttig effect kunnen af werpen. De Damstraat zal dan na de slooping van de huizen een flinke breedte krijgen, zoodat daar zonder bezwaar een verkeer in twee richtingen zal kunnen toegestaan worden. Dan zal het verkeer Amsterdamsche Poort- binnenstad niet meer over de Lange Brug gaan, maar over de nieuwe brug en door de verbreede Damstraat. Als Haarlem binnenkort een nieuwen di recteur van Openbare Werken krijgt, zal hij aan dit belangrijke verkeersvraagstuk aller eerst zijn aandacht moeten wijden. In verband met hetgeen wij eenigë dagen geleden schreven over de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne schrijft een van de groote industrieelen te Haarlem ons: „Als abonné van uw blad las ik met belang stelling, dat waarschijnlijk zal worden be gonnen met het maken van plannen voor een brug over het Zuider-Buiten-Spaarne. Daar ik dagelijks eenige malen per auto de Lan- gebrug passeer, en daar geregeld de opstop pingen bijwoon, kan ik niet anders dan dit plan ten zeerste toejuichen. Ik vind het haast van zelf sprekend, dat overwogen wordt om de brug electrisch te bedienen. Er worden toch bijna geen nieuwe bruggen meer gebouwd, welke niet mecha nisch bediend worden. Wat ik echter niet las, en waarop ik de aandacht wil vestigen, is de hoogte waarop de brug gelegd wordt. Bij het vele verkeer AmsterdamDen Haag (dat deze brug zal moeten verwerken) zou het toch zeer zeker gewenscht zijn de brug zóó hoog te leggen, dat zij slechts zel den behoeft te worden geopend. Indien de brug gelegd wordt on dezelfde hoogte als de spoorbrug over het Noorder Buiten Spaarne. zou dit, m.i. voor het verkeer een zeer groot gerief zijn. Wellicht zal het mogelijk zijn aan beide zijden van het Spaarne een behoorlijken op rit te maken. Trouwens, voor het automo- bielverkeer hindert het weinig, of deze oprit wat steil is. Indien men ziet hoeveel gemak, b.v. de hooge spoorwegovergangen bij Bus- sum en bij Rotterdam-Feijenoord voor het verkeer opleveren, dan moet m.i. zeer zeker het maken van een dergelijke hoogliggende brug worden overwogen". Wij maken hierbij de aanteekening, dat er wel bezwaren zullen zijn om de brug zqo hoog te maken als de spoorbrug over het Noorder Spaarne, omdat daarmede zeer groote kosten gepaard zouden gaan. Dan zouden toch viaducten aan beide kanten van het Spaarne gemaakt moeten worden. Bo vendien is het de vraag, of de oprit van de zijde van de Rustenburgerlaan zooveel om hoog gebracht zal kunnen worden. DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. HET TIENJARIG BESTAAN. Het is reeds meer dan tien jaren geleden dat te Haarlem werd opgericht de Vereeni- ging voor Ambachts- en Middelbaar Tech nisch Vakonderwijs. Deze vereeniging vatte het stoute plan op, vooral ook op initiatief van haar voorzitter, den heer H. J. Geyl JCzn., in onze stad een gebouw te stichten, waarin zou worden ondergebracht de be staande Ambachtsschool en een nieuw op te richten Middelbaar Technische School. In de Raadszitting van 17 November 1915 werd goedgunstig op de voorstellen van het bestuur der Vereeniging beschikt. De plannen voor den bouw waren reeds in 1913 opgemaakt door den toenmaligen direc teur, den heer Doorn. Veel steun werd van verschillende zijden ontvangen. De gemeente gaf 100.000 en door een 14-tal industrieele en financieele ondernemingen in en om Haarlem werd gedurende 5 jaar van 1918 af tezamen ongeveer 5000 per jaar be- schikbaarbaar gesteld, onder voorwaarde dat de school in September 1919 zou geopend worden. Deze opening had plaats door den toenmaligen Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Dr. De Visser, en wel op 8 September 1919, zoodat op 8 Sep tember a.s. de Haarlemsche Middelbare Tech nische School zal kunnen terugzien op een tijdperk van 10 jaren van harden, maar succesvollen arbeid. In 1919 werd begonnen met 44 leerlingen, thans zijn voor den nieuwen cursus ingeschreven 429 leerlingen. „De school", zoo zeide ons de Directeur, Ir. G. Hofstede, „is op 't oogenblik meer dan tjokvol. Ik moet tot mijn spijt verschillende aanvragen afwijzen en de groei van het aan tal leerlingen heeft nu weer de vermeerde ring van het leerarencorps met twee tijde lijke leeraren noodzakelijk gemaakt." Van den gestadigen groei geeft het vol gende lijstje een duidelijk beeld. In de jaren van 1919 tot en met 1926 bedroeg het aantal leerlingen achtereenvolgens: 44, 84, 141, 201, 249, 287, 307, 347 en het aantal gediplomeer den was van 1923 tot en met 1926: 29, 30, 40, 51. Steeds wordt de school op de hoogte van haar tijd gehouden hetgeen aan een inrich ting van dezen aard, bij de snelle en voort durende ontwikkeling der techniek zware eischen stelt en groote financieele offers vraagt. Vele machines zijn bij voorbeeld in de afgeloopen tien jaren door geheel nieuwe vervangen. Maar de inrichting ontvangt dan ook loon naar werken, alleen reeds door het groot aan tal aanvragen om plaatsing van nieuwe leer lingen. Maar ook door den lof, die door des kundigen in verschillende rapporten en ver slagen aan den directeur en het personeel wordt gebracht. Het is geen wonder dat de zaken aan de M.T.S. een méér dan bevredigenden loop hebben, daar aan het hoofd der inrichting iemand staat, die zóóveel voor de school voel de en voelt dat hij indertijd een hem aange boden hoogleeraarsplaats aan de Technische Hoogeschool te Delft afsloeg, om zich met hart en ziel aan de Haarlemsche M.T.S., die hem zoo lief was, te kunnen wijden. Het feit dat vele leerlingen der Haarlem sche M.T-S. op den dag waarop zij de inrich ting verlaten meteen de zekerheid hebben van een benoeming in ons land. de koloniën of het buitenland spreekt boekdeelen. Alles wordt gedaan om de leerlingen tot flinke, praktisch bruikbare menschen te maken, zelfs wordt daarbij tegen excursies in het buitenland niet opgezien. Zooals bekend bestaat er ook een vereeni ging van leerlingen: „Het Corps van leerlin gen der M.T.S.", een zeer bloeiende vereeni ging, die wel het aangename met het nut tige weet te vereenigen, maar toch vooral den nadruk legt op het nuttige en van veel waar de is voor de geestelijke en technische ont wikkeling der M.T.S.-ers. Bij ons bezoek aan de school, hedenmor gen, toonde de directeur ons met vreugde en trots nog eenige nieuwe aanwinsten: een ruwoliemotor van Thomassen, een Kromhout motor van 30 P.K. (in bruikleen), een Radi- calboormachine en een draaibank. De mees te van deze aanwinsten zijn altijd geschen ken van het „Steunfonds ter Bevordering van het onderwijs aan de M.T.S. te Haar lem". En nu de viering van het tweede lustrum! De School zelf „viert" niet, de School „her denkt" en wel door een tentoonstelling van het werk der leerlingen. Van „parade" is hierbij geen sprake: de vervaardigde voor werpen worden eenvoudig tentoongesteld. En verder zullen alle machinerieën zooveel mogelijk in werking te zien zijn. Hiervoor zijn eenige duizenden uitnoodigingen ver zonden. Voorts is er te 4 uur gelegenheid om het bestuur geluk te wenschen. Maar het bovengenoemde „Steunfonds" heeft toch iets willen doen. Het biedt daar om een feestavond aan in den Stadsschouw burg, waar door „Het Schouwtooneel", onder regie van Ko van Dijk, voor het eerst zal worden opgevoerd „De Familie Stastok", naar Beets' Camera Obscura bewerkt door Ir. J. P. Valkema Blouw, vroeger te Haarlem. Voor dezen avond zijn uitgenoodigd de Commissaris der Koningin in dit gewest, leden van Ged. Staten en van het College van B. en W., het bestuur der „Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs", die de M.T.S. be heert, de leeraren en het verder pei-soneel der school, alle gediplomeerden met hun dames en alle leerlingen. In de eerste pauze van deze voorstelling zal aan het bestuur een huldeblijk worden aangeboden. Het initiatief voor het huldeblijk is uitgegaan van de „Vereeniging van Afge studeerden" en verder hebben er ook aan bijgedragen het corps van leerlingen, de ver eeniging van leeraren en het verder perso neel der M.T.S. In de groote pauze zullen de aanwezigen ruimschoots de gelegenheid hebben zich met elkaar te onderhouden. Na afloop van de voorstelling wordt het feest voortgezet in het Krelagehuis. Auto bussen zullen de genoodigden van den schouwburg daarheen brengen. Wij vestigen er de aandacht op dat ten toonstelling, demonstraties en feestviering zullen plaats hebben op 7 September, daar de 8e September, de eigenlijke herinnerings dag, op Zondag valt. LICHTFESTIJN IN AMSTERDAM. NAAR BETER EN AESTHETISCHER STADSVERLICHTING. Het zal 21 October a.s. vijftig jaren geleden zijn dat de wereld verrijkt werd met de eer ste practisch bruikbare electrische gloeilamp. Deze uitvinding, welke in een korte spanne tijds een revolutie teweegbracht in de mo derne verlichtingstechniek, was het resultaat van een reeks proefnemingen door Edison, den grooten Amerikaan, die kortgeleden weer eens in het centrum der belangstelling stond in verband met de verkiezing van zijn „Op volger". Toen de eerste electrische lamp. welke Edison tenslotte construeerde, was ontstoken, bleven de uitvinder en zijn hel pers bij het kleine, gloeiende wonder de wacht houden totdat de draden in den luchtledi- gen glazen bol zich begaven. Deze wake duurde veertig uren In de Vereenigde Staten heeft men natuur lijk de noodige voorbereidingen getroffen om dit gloeilamp-jubileum op glorieuze wijze te herdenken en van het land van den dol lar uit is aan de voornaamste landen in Europa het verzoek gericht, zich bij deze herdenking aan te sluiten. De geweldige beteekenis dezer uitvinding blijkt te duidelijker, indien men in het oog vat dat Edison het menschdom mét de gloei lamp tevens een geheel systeem geschonken heeft om haar te gebruiken. Hij wilde nl. iets maken dat parallel was aan het gas en zoo vond hij de dynamo uit om zijn lamp van stroom te voorzien, de schakelaar om haar te ontsteken, ja. zelfs is de eerste electrici- teitsmeter door Edison geconstrueerd en is ook van hem afkomstig de idee van bevei liging van een electrischen kring tegen kort sluiting door het aanbrengen van smeltknop- pen op het schakelbord! Het is Edison, die de visie gehad heeft, een geheel systeem te ma ken, waarin tot op het huidige oogenblik nog geen groote wijzigingen zijn aangebracht. Het behoeft uit den aard der zaak geen betoog dat ook ons land, hetwelk dank zij de Philipsfabrieken een der grootste produ centen van gloeilampen in Europa is, bij deze herdenking niet wilde achterblijven, en zoo werd besloten hier te lande deze herdenking te doen gepaard gaan met het houden van een z.g. „Edison-lichtweek", welke van 21 tot en met 26 October te Amsterdam zal plaats hebben en die ten doel heeft, de massa te laten zien, welke mogelijkheden er met electrische verlichting te bereiken zijn. In een persconferentie met de heeren E. B. W. Schuitema en ir. N. A. Halbertsma van de Philipsfabrieken mochten wij omtrent deze lichtweek verschillende bijzonderheden vernemen. Dat Amsterdam voor de „Edison-lichtweek" is uitverkoren, vindt zijn oorzaak hoofdzake lijk in het feit. dat de hoofdstad zich door haar typische schoonheid bij uitstek voor zulk een lichtfestijn leent. Alvorens echter tot de definitieve vorming van een comité over te gaan heeft men het gemeentebestuur gepolst over zijn al of niet instemmen met het plan. Dit viei erg mee: de burgemeester verklaarde zich bereid, het eere-voorzitter- schap van het te vormen Comité te aanvaar den: uit de journalistieke wereld namen zit ting de heeren Heldring, Kalff. Holdert, Goedhart en Kouwenaar, de laatste ais voor zitter der vereeniging „De Amsterdamsche Pers", voorts traden toe de heeren Vattier Kraane. Rud. du Mosch. de Marez Oyens. mr. Vissering e.a. Het Comité verzekerde zich de medewerking van een Commissie van Uit voering, aangevoerd door dr. Lulofs als di recteur der G.E.W. te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling om uit een alge meen Verlichtingfonds de mooiste gebouwen De ontwikkeling van de scheepvaart. Geleide lijke verbetering. Tabaksvooruitzichten. Emissies. De beurs. Amsterdam, 29 Augustus De periode van geleidelijk herstel, welke zich krachtig kenbaar maakt, vindt vanzelf sprekend weerklank in de scheepvaart-ai- deeling ter beurze, aangezien de scheep vaart een belangrijk aandeel heeft in de ver werking van het wereldverkeer, zoowel van personen als goederen. De scheepvaart hoek ter beurze, hoewel meestal stil, aangezien zich geen krachtige speculatieve invloeden kunnen doen gelden, heeft den laatsten tijd in het bijzonder een vasten grondtoon ver toond, terwijl op sommige dagen zich zelfs een aardige handel ontwikkelde. De toene mende bedrijvigheid in het scheepvaartver keer is daaraan ongetwijfeld verwant. Ver der geeft men er zich rekenschap van, dat de interne positie van tal van maatschap pijen aanmerkelijk gesaneerd is. Zooals de „Tel." nog onlangs in een gedocumenteerd en van statistisch materiaal voorzien betoog uiteenzette, toonen de resultaten van de lijn reeder ij en een geleidelijke verbetering, terwijl verder de stijging van de exploltatie- saldi het mogelijk maakte, de financieele positie te consolideeren, zoodat er voor het grootste deel der ondernemingen een einde is gekomen aan de voortgezette kapitaals- intering, door afschrijvingen uit reserves. Niet slechts waren als regel in het afge loopen jaar de bedrljfsoverschotten voldoen de om daaruit de noodzakelijk geoordeelde afschrijvingen op vlootbezit en vaste goede ren te bestrijden, maar daarnevens bleek het mogelijk aan aandeelhouders een hoogere uitkeering te doen. In de vrachtvaart is van een blijvende verbetering vooralsnog geen sprake. Al is men dan ook hier den laatsten tijd wat optimistischer gestemd. Tabakken hebben in recente dagen van weinig opgewektheid blijk gegeven. Terwijl men een zelfde stemming voor rubbers als van voorbij gaanden aard kwalificeert aangezien de toeneming der voorraden niets verontrustends heeft en volgens technische marktfactoren verklaard kan worden is men voor tabakken voorloopig niet bepaald zeer willig. Hetgeen zijn oorsprong vindt in de omstandigheid, dat volgens de jongste berichten het nieuwe Sumatra-gewas wat kwaliteit beti*eft geen al te hooge verwach tingen doet koesteren inzake de winstbereke ningen der Sumatra-ondernemingen en de daaraan vastzittende dividend-verwachtin gen. De somberste onder de prognostici voorzien dan ook een lager niveau voor ta bakken, hoewel het feitelijk wel wat voor barig kan schijnen, nu reeds dividendcalcu laties te maken voor het nieuwe boekjaar. Maar zou men inderdaad de verschillende dividendcalculaties „au serieux" nemen, dan schijnt het huidig niveau wel wat geflat teerd. Voor Deli Batavia noemde men bijv. een dividend van 20 pCt. Wij herhalen ech ter, dat al dergelijke berekeningen, bijna een jaar vooruit, ten zeerste speculatief zijn. Er kan nog zooveel gebeuren. Er komt meer leven in de brouwerij op de emissiemarkt, en onze aandacht wordt o.m. gevraagd door verschillende buitenlandsche waarden. Behalve de inschrijving op Maan dag 2 Sept. op 3 millioen 4'/2 pCt. obl. Ge meente Groningen tegen 9S 3 4 pCt. (oen prima beleggingspapier), en 4000 aandeelen a J 250 der Mij. voor ondernemingen in Ne- derl. Indië met recht van voorkeur voor aan deelhouders op 2000 aandeelen, tegen 100 pCt. op 13 September, kan worden gemeld: 1 millioen dollar 7 pCt. Vereenigde Chileen- sche stedenleening a 94 1 4 pCt.: de uitgifte van eert. v. d. 6 dollar cum. conv. pref. aand. en gew. aand. Gold Dust Corp.; aand. Clas» A Central Public Service Corp. a 40 dollar per aand. voor certificaathouders in verhou ding van 1 op 4; terwijl ter beurze geïntro duceerd worden 15.000 gew. aand. in eert. v. 10 aand. Detroit Aircraft, tegen een koers van ca. 16 1/4 dollar per aandeel. De beurs, die aanvankelijk al vast van toon was, bij min of meer beperkte affaire, werd bepaald willig xxa de totstandkoming van het accoord van den Haag, waardoor de markt over vrijwel de hccle linie gunstig beïnvloed werd. Er ontstond goede vraag en vooral de favorieten konden nieuwe winsten boekeix. Zoo kwam men per saldo in de bankafdeeling meestal een puntje hoogcr af. In de industrieele afdeelingen zetten Mar garine Unies, met Calvé Delft in het kielzog, hun triomftocht voort en zoo bereikte men hier een nieuw hoogterecord, op een koers van pl.m. 660. De belangstelling voor Phi lips was weer herleefd en men bereikte bijna de 950. Later trad een lichte reactie in. Ook kunstzijdewaarden deelden in de algemeeno wilügte, al was het in bescheidener mate, zoodat men hier enkele punten boven vorig peil afkwam. Van Bcrkels hadden aanvan kelijk van een reactie te lijden, toen men do beweerde bijschrijving op de aandeelen in twijfel trok. Later trokken ook deze waar den iets aan. In de olie-afdeellng doet zich. in navol ging van Anxei-ika. een aanmerkelijke be langstelling voor Koninklijke gelden, wat de koers een kleine 25 punten omhoog dreef, vergeleken met het peil van vorigen keer. Voorwaar geen kleinigheid. Want we zijn niet verwend in dezen hoek den laatsten tijd. Andere waarden trokken eveneens de belangstelling, o.a. Panolan. Zelfs zoch men verband met dc willige stemming in den oliehoek, voornamelijk voor Koninklijke, bij de beoordeeling van de op gewekte stemming van Algem. Exploraties in de mij nafdeeling. De cultuui-waarden werden ondanks zich- zelve, om het zoo maar eens uit te drukken, door de willigte van de overige markt mee gesleept, zoodat rubbers de laatste dagen wat meer handel zagen en iets opliepen. Men sloot dikwijls een fractie onder het peil van vorigen keer. Suikers, hoewel ook stil meestal, bleken per slot van rekening het peil van vorlsen keer vrij goed te hebben gehandhaafd. Dc ver schillen waren onbeduidend. Tabakken stil met eenlg aanbod, zoodat men hier ten slotte een weinig lager af kwam. Zeer stil lagen ook scheepvaarten, waaromtrent vrijwel niets bijzonders te ver melden valt dezen keer. BEURSMAN. en belangrijkste stadsgedeelten van Amster dam te verlichten, waai"bij men is uitgegaan van de gedachte om van het Centraal Sta tion uit waaiervormig een verlichtingsplan op te stellen. Men zal er echter bij de uitvoe ring van dit plan naar streven, om de ge- heele stad deel te doen uitmaken van de al- gemeene verlichting. Bovendien zal aan eigenaars van kapi tale gebouwen en aan winkeliers worden verzocht om speciale gevel- en étalage verlichting te organiseeren. Een techni sche commissie en een aest.hetische com missie, zullen daarbij het particulier initiatief in goede banen leiden. Het Verlichtingsfonds heeft daarbij reeds belangrijke bijdragen ontvangen van banken, handels- en tech nische ondernemingen; voorts zal door mid del van affiches en annonces getracht wor den om duizenden belangstellenden uit de provincie tot een bezoek aan Amsterdam te bewegen. „Permanente" doeleinden. Bij den opzet van het verlichtingsplan heeft men vooral aan den aesthetischen kant van het vraagstuk bijzondere aandacht gewijd. Zoo zal wel niemand willen betwisten dat, wat do moderne straatverlichting van onze steden betreft, met aesthetische eischen weinig of geen rekening is gehouden. Dank zij het jubileum is thans een gelegenheid geboden om ook dezen kant der moderne verlichtings techniek in letterlijken en figuurlijken zin te belichten en zoodoende het opvoedkundige element een belangrijk woordje te laten mee spreken! Met andere woorden: het streven is om naast de feestverlichtingen, welke alle weer gedoemd zijn om te ver dwijnen, dingen te maken, welke voor bestemd kunnen zijn om permanent te wor den. Indien, om een voorbeeld te geven, de contouren van het Centraal Station In de week van Edison des avonds glanzend zullen oplichten, zal zulks niet blijvend zijn. Maar indien de vier groote wijzerplaten, welke als het donker is, volkomexx onleesbaar zijn, dank zij een oordeelkundige beliohting, ook in de avonduren hun diensten bewijzen zullen, is daarmede de gelegenheid geschapen om te zorgen dat een zoodanige verlichting perma nent blijft Een andere voorbeeld. Het aspect- onzer straten ondergaat des avonds, als de lantaarns branden, een algeheele wijziging. De straten en de onderstukken der gebouwen zijn ver licht, maar wat zich hooger verheft gaat ln duisternis verloren. In Amerika is dat anders: door een geheele gevelbelichting zorgt men daar dat het aspect van een straat bewaard blijft. Indien men nu bijvoorbeeld in de Vij zelstraat te Amsterdam met haar hooge ge bouwen in de Edison-week een zoodanige ver lichting zou aanbrengen, ware het niet on mogelijk dat er stemmen zouden opgaan, wel ke deze verlichting tot een permanente zouden willen bevorderd zien. Men bedenke achter dat wij met deze voorbeelden aller minst- op het Lichtwcek-programma, dat nog niet in zijn geheel is vastgesteld. willen vooruitloopen. Maar wel is zeker dat het ..say it with light!" van 21 tot en met 26 October in Amsterdam de eenige leuze zal zijn! KONING GEORGE IN SANDRINGHAM. (Van onzen Londenschen correspondent). Koning George is dezer dagen naar zijn buitenverblijf Sandi-ingham vertrokken. Hij is nergens liever. Het is zijn tehuis. Bucking ham Palace, de officieele Londcnsche wo ning van den koning, heeft veel aantrek kelijkheden, in de eerste plaats dc ruime gronden, schitterend beplant, dan histori sche schatten en herinneringen. Maar voor zijn troonsbestijging was de koning er, praktisch gesproken, een vreemdeling. Want in den tijd van Koningin Victoria werd het Londensch paleis zelden bewoond. En gedu rende de regeering van Koning Edward woonde de Prins van Wales in Marlborough House. Sandringham ligt Noord-Oostelijk van Londen, in het graafschap Norfolk, het graafschap dat in zijn landschappen zoo vaak aan Holland herinnert. Daar heeft Koning George het grootste deel van zijn leven en zijn aangenaamste dagen doorge bracht. George was vijf jaar oud toen zijn ouders. Edward en Alexandra, Sandring ham betrokken. Het huis werd ln 1868 van een particulier voor £200.000 gekocht. Maar het verkeerde in zulk een vervallen toestand dat het geheel opnieuw moest worden opge bouwd. Dat was in 1870 geschied. En van dat jaar af werd Sandringham het tehuis van Edward en zijn vrouw. Daar heerschte het gezinsleven. Daar brachten dc tegenwoor dige koning, zijn broers en zusters, hun jeugd door. Hun moeder zag er eiken dag zelf op toe dat zij een bad namen en zij vond er bijzondere vreugde in met een fla nellen schort voor de trappen op te loopen naar de kinderkamer, de kinderen te was- schen en hen in bed te stoppen. Het leven van George en zijn broers en zusters was cr uiterst eenvoudig. Op raad van Ruskin, konlnging Alexandra's geliefden wijsgeer, was de moeder uiterst streng met de jon gens maar zeer toegeeflijk met de meisjes. Weinig weelde en weinig speelgoed, was do leus. Wandeltochten in de omgeving van Sandringham. een verblijf zoo nu en dan in Londen, een jaarlijksche vacantie bij dc grootouders aan moederszijde op het kasteel Bernstorff bij Kopenhagen, en een bezoek aan „grootmoeder" Victoria dat waren do bescheiden jeugdgenocgens van Koning Geor ge, totdat hij op twaalfjarigen leeftijd naar de Marine ging. Maar tot zijn huwelijk in 1893 bleef SandrLngham zijn tehuis. En zelfs toen betrok hij de naburige York Cottage om naar „het groote huis" terug te keeren bij den dood van Koningin Alexandra. Sinds dit sterfgeval is de oude koninklijke woning geheel vernieuw^ en gemoderniseerd WIE MIST EEN „BOSCHS-MAGNEET? De Commissaris van Politie te Haarlem, verzoekt bekend gemaakt te worden met ce herkomst van een „Bosch"-magneet, welke in beslag is genomen als zijnde vermoedelijk van misdrijf afkomstig. Belanghebbenden geheven zich te vervoe gen ten Poütiebureelc, afd. Justitieele Dienst,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13