BUITENLANDSCH OVERZICHT DE REACTIE NA EEN VEELBEWOGEN WEEK. DE ONLUSTEN IN PALESTINA DUREN VOORT. STADSNIEUWS BIOSCOOP IETS UIT DE ONTWIKKELINGSGESCHIEDENIS VAN DE MICROSCOOP. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 Weinig nieuws. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Belangrijkste Nieuws geeft heden geen aanleiding tot commentaar. In Genève vergadert men weer. Onder voorzitterschap van het Perzische Raadslid Ali Khan Feroughi gezant te An gora, is Vrijdagochtend kort na 11 uur, de Volkenbondsraad voor zijn 56ste zitting bij eengekomen. Allereerst had een geheime zit ting plaats, waarin de agenda werd goedge keurd en verschillende administratieve aan gelegenheden werden behandeld. Het aanbod van 200.000 Zwitsersche fran ken werd geaccepteerd van de Rockefeller- stichting voor het drukken en uitgeven van de wetten op het geld- en bankwezen. Op voortel van Scialoja beloot de Raad op de agenda te plaatsen de toetreding van de Ver. Staten van Amerika tot het statuut van het Perm. Hof van Intern. Jutitie. Verder keurde de Raad het rapport goed van het Italiaansche Raadslid over den stand der ratificaties van onder de auspiciën van den Volkenbond gesloten internationale conventies. Tenslotte heeft de Raad de regeering van Irak toegelaten tot de Geneefsche opiumcon ventie van 1925. Den J.4den trekken de Britten zich terug. LONDEN, 30 Augustus. De Britsche mi nister van Oorlog heeft de instructies opge steld voor het terugtrekken van de Britsche troepen uit Rijnland. De ontruiming, die 14 September begint, zal drie maanden duren. Het personeel zal via Ostende naar Dover wor den getransporteerd. De families zullen vóór de militairen terugkeeren. Het transport der paarden zal plaats hebben via Antwerpen en Harwich, terwijl de zware bagage, voorraden en voertuigen met Rijn-aken zullen worden vervoerd en vervolgens met booten van het ministerie van Oorlog naar verschillende ha vens in Engeland. (Reuter.) Nog geenszins rust in Palestina. Een aantal Amerikaansche gezinnen heeft Jeruzalem verlaten en is behouden te Jaffa aangekomen. Geëscorteerd door marine troepen begaven zij zich aan boord van het stoomschip .Canada''. De speciale correspondent van United Press heeft van een Britsch onderofficier vernomen, aldus meldt de Telegraaf, dat de troepen Vrijdagmorgen vroeg twaalf Arabie ren hebben gedood, die behoorden tot een bende, welke dorpen bij Jeruzalem overval len wilde, ten einde deze te plunderen. Aan Britsche zijde vielen geen dooden of gewon den. Voortdurend komen groepen Bedoeinen over de grens, die in het grensgebied hun bivak opslaan. Uitgebreide afdeelingen patrouilleerden Vrijdagmorgen in de oude stad van Jeruza lem en bij den Klaagmuur, ten einde een herhaling te voorkomen van incidenten, zooals die een week geleden na het gebed in de moskee plaats hadden. Veertien Amerikaansche studenten en vijftien studenten van andere nationalitei ten verkeeren in gevaar in de kolonie Me- tullah nabij de Palestijnsch-Syrische grens, waar zij op een fietstocht door Syrië afstap ten. De Amerikaansche consul-generaal te Jeruzalem tracht, geholpen door de Brit sche autoriteiten, de studenten in veiligheid te brengen. De Kstinia-kolonie is tot den grond toe afgebrand en dr. Israëli, de directeur van het Hadassah-ziekenhuis is gedood. Te Samakh bij Haifa zijn de verbindingen verbroken. Donderdagnacht hebben zich daar twee gevallen van brandstichting voor gedaan. Troepen uit Haifa zijn thans naar de omringende kolonies gezonden. Ook uit Acre worden onlusten gemeld, troepen uit Haifa hebben in de Noordelijke wijk een militair centrum gevormd, ten einde de orde te herstellen. Gisteren hebben weer ernstige onlusten plaats gehad te Safed. Voordat militaire ver sterking terplaatse was, heeft een groep Ara bieren de huizen der Joden aangevallen en vijf Joden gedood en twintig gewond, terwijl vervolgens de huizen in de hoofdstraat der Joodsche wijk in brand werden gestoken. Zeer groote opgewondenheid heerscht he den te Jeruzalem. Daar het vandaag, Vrijdag de Mohammedaansche rustdag is. wordt ge vreesd voor ongeregeldheden, als de Moham medanen de moskee verlaten; alle winkels zijn gesloten. Op de gevaarlijkste punten zijn soldaten geposteerd. Overigens is het over het algeme.en kalm in het land en politie en soldaten is opdracht gegeven, niet roekeloos te vuren. Enkele ge ïsoleerde aanvallen op dorpen konden afge slagen worden, terwijl in enkele dorpen aan vallen werden gevreesd, die echter uitble ven. Hedenmorgen zijn in Qulonia 70 Arabieren gearresteerd wegens herhaalde aanvallen op Motza. Deze gevangenneming had op zeer merkwaardige wijze plaats. De districtscom missaris had waarschuwingen verzonden, dat bij herhaling van aanvallen zeer strenge maatregelen zouden worden genomen. Niet temin zijn opnieuw huizen en een fabriek verwoest. Hedenmorgen om 4 uur heeft daar op de politie het dorp omsingeld en de belha mels gearresteerd, onder wie enkele Arabie ren uit andere dorpen, die eveneens bij de aanvallen betrokken waren geweest. Tijdens de arrestatie werd bijna niet geschoten en slechts drie Arabieren zijn gewond. Tot op heden bedraagt het aantal dooden totaal 164 en dat der gewonden 272. Hierbij zijn niet begrepen de gewonden en dooden als gevolg van optreden der soldaten en even min de gewonden, die niet in ziekenhuizen zijn opgenomen. TER HERSTELCONFERENTIE. NAGEKOMEN PLEIDOOI VAN HENDERSON. s-Gravenhage30 Augustaus. Voordat Henderson Den Haag verliet om naar Genève te vertrekken heeft hij aan de pers het volgende verklaard; Eenige onverantwoordelijke personen heb ben in de laatte weken de meening geuit, dat er in de toekomst een gebrek aan hartelijk heid en vertrouwen in de betrekkingen tus- schen de tegenwoordige regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk zal zijn. Om dat in de Haagsche conferentie openhartig gesproken is meenen zij een verkoeling of zelfs eenige vijandigheid in de Fransche en Britsche betrekkingen te kunnen aanwijzen. Iedere opvatting van dien aard is absurd en «en bedenksel van een verhitte verbeelding. Ik kan voor mijzelf en vooral mijn collega's in de Britsche regeering, zonder een enkele uit zondering, verklaren, dat wij wenschen, dat onze geheele politiek gegrond zal zijn op nauwe internationale samenwerking met de andere regeerïngen in de wereld. Maar wij t veten, dat een samenwerking als wij hopen slechts resultaten kan opleveren als de be trekkingen tusschen regeeringen van open hartigheid. vertrouwen en hartelijkheid ge tuigen. Wij wenschsa zulke betrekkingen met ieder land maar bovenal met onzen naasten buur: Frankrijk, wiens diensten aan de Westersche beschaving bewezen, wij waar- deeren. Als Europa de crisis, door den oorlog nage laten, overleeft, dan zal dat voor een groot deel te danken zijn aan den moed en de be slistheid, die de heer Briand heeft getoond in zijn werk voor een nieuwe politiek, die de vijandschap en het misverstand uit het ver leden zal wegvagen, en ik ben er zeker van, dat hij in de geschiedenis een naam zal na laten. die niet. alleen in Frankrijk zal worden geëerd, maar door alle volken der wereld, die zullen deelen in den duurzamen vrede, welken hij zal hebben helpen opbouwen. Wat mij zelf betreft geloof ik, dat wat wij in Den Haag hebben gedaan ter verzekering van de ontruiming van het Rijnland door een algemeene overeenkomst, en door het andere politieke werk, dat wij te doen hebben gehad, slechts het begin is van onze samenwerking. Ik hoop. dat wij te Genève zullen voortgaan In denzelfden goeden geest samen te werken en dat door dezen arbeid het succes der poli tiek, waaraan wij zoo groote beteekenis hechten, zal worden bevorderd. MACDONALD WENSCHT HENDERSON GELUK. Henderson ontving van Macdonald een telegram van gelukwensch „met het schitte rende werk, dat gij hebt verricht door de moeilijkheden uit den weg te ruimen; een werk waarvan men de resultaten spoedig mag tegemoet zien in den vorm van pacificatie van Europa", 'T VERTREK VAN VERSCHIL LENDE GEDELEGEERDEN- De Fransche premier Briand en de Bel gische eerste Minister Hymans zijn heden te 1 uur 15 min. met den doorgaanden trein van het Holl. Spoorstation te 's Gravenhage naar hun landen vertrokken. Zoowel op Stations plein als in de gang naar het perron en op het perron zelve, had de politie ruimte vrij gehouden om de gedelegeerden een rustigen doorgang te verzekeren. Op het perron waren tot het nemen van afscheid onder anderen aanwezig de gedele geerden Loucheur en Cheron en eenige an dere leden van de Fransche- alsmede van de Belgische delegatie. De Belgische delegatie vertrekt hedenmid dag te 4 20 uur. Minister Henderson heeft Vrijdag ons land verlaten; hij vertrok met den trein van 4 uur 49 Hollandsche Spoor uit de Residentie. Op het perron werd hij uitgeleide gedaan door den Engelsclien gezant Sir Odo Rus sell en eenige leden van de legatie. EEN NOENMAAL VOOR DE PERS. De voorzitter van de Algemeene Commis sie voor regeling en ontvangst der journa listen tijdens de Herstel-Conferentie. Mr. L. J. Piemp van Duiveland, heeft ter gelegen heid van de beëindiging der conferentie in haar eerste phase, Vrijdagmiddag half twee in restaurant Anjema een noenmaal aan geboden aan een aantal personen die het hunne hebben bijgedragen voor het welsla gen van de werkzaamheden van het comité. Tot de genoodigden behoorden onder an dere de heeren Montijn, directeur der H. T. M., Dekkipg, voorzitter van de Commissie voor feestelijkheden en ontspanning, Mr. Rijken, chef van het kabinet van den bur gemeester, Lankhout, secretaris van den Haagschen Kunstkring, baron Krayenhoff, voorzitter van de A. N. V. V.. Henri Asselin, voorzitter van de Buitenlandsche Persver- eeniging en mevrouw Jars de Gubernatis, redactrice van het Bulletin der Journalistes, Dr. van Blankenstein, secretaris-generaal van het Perscomité. Bü den aanvang van den maaltijd nam Mr. Plemp van Duivenland het woord en ver klaarde dat we een werk hadden verricht om t-rotsch op te zijn. Allereerst herhaalde hij nogmaals zijn dank aan Hr. Ms. Regee ring voor de in alle opzichten royale cn ruime hulp die zij het perscomité heeft wil len bewijzen. Spreker bracht dank aan al degenen die in den kring der journalisten hebben mee geholpen aan het bereiken van een groote eensgezindheid en een volmaakte onderlin ge organisatie. In 't bijzonder loofde spr. de arbeid van Post, Telegraaf cn Telefoon. De journalisten zijn over haar werk verrukt. Ook „de Witte" kreeg haar deel van den dank. Tenslotte deed de heer Plemp van Duiveland allen Instellingen en lichamen, die bijgedragen hebben om het verblijf der pers in den Haag, t-ot een hoogst aange naam verblijf te maken, ruimen dank toe komen. Verder spraken onder anderen de heeren Hans (voorzitter van den Ned. Journalistenkring, Dr. van Blankensteyn, V. V.), deheer Asselin (namens de buiten landsche journalisten), de heer Abbing, Baron Krayenhoff, (voorzitter van de A. N. (namens „De Witte") en Mr. Rijken (na mens het gemeentebestuur). Het slotwoord werd gesproken door den heer Dekking. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ctu MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten... 75 ct Staal-Tabletten.90 c Maag-Tabletten .75 ct Bij Apoth. en Drogisten CABARET MODERN. Christ-1 Foerster en. Frans Vilé treden ter gelegenheid van de opening van het seizoen in „Modern" op. Christl Foerster is een Ween- sc'ne uitnemend geschoolde zangeres die het ondefiniëerbaar-aantrekkelijke in timbre en voordracht heeft, dat den toeschouwer behaagt en het geheim is van het succes. Wie Weenen kennen en houden van de sfeer van de „Stadt- der Traume", wie verzot zijn op Strauss en Lehar en op de roman tiek van de geurende „Füeder" zullen zich aangenaam gestreeld gevoelen bij den zang van Christl Foerster Doch ook buiten dit genre presteert deze vrouw meer dan het middelmatige. Terloops zij bovendien nog opgemerkt dat haar mezze voce voortreffelijk is. De overgang naar Frans Vilé is waarlijk groot. In Christl Foerster niets dan gracie en elegance, in Frans Vilé. sappige, echt-Hol- landsche, rondborstige vreugde-om-zich-zelf niet alleen, doch ook frischheid, zwierigheid en ondubbelzinnige pret. Des heeren Vilé's conference is zeer vlot. zijn voordracht is rustig, breed-uit. om het zoo maar eens te noemen, en joviaal. De „tragedie van den dichter" werd uitstekend en gezongen. Men had waarlijk voor een goed openings programma. geen beter tweetal kunnen enga- geeren. Want Christl Foerster is serieus en haar kunst min of meer verfijnd en daarbij toch geestig. Vilé is grappig, brengt ontspan ning en houdt genoegelijk bezig. Een extra alinea voor Tom v. d. Spek's Band die nog steeds in qualiteit vooruitgaat. Men zal lang moeten zoeken om hier in de om geving een band te vinden welke die van Modern overtreft. Door ernstige studie is dit clubje dank zij m de eerste plaats zijn leider er in geslaagd een graad van vol maaktheid te bereiken. STANDAARD THEATER. California en Buster Keaton in „Zeven kansen". Peter B. Kyne heeft eens een roman ge schreven „California". Van die roman is een film gemaakt. Die film is of uit den tijd of alleen geschikt voor liefhebbers van Aimard- gcschiedenissen. 't Is voor de eenc helft een cowboy-rolprent en voor de andere een oor logsfilm. Vol van een romantiek waar wij tegenwoordig doorheen zien. De strijd tus schen Amerikanen en Mexicanen om het be zit van Californië was voor den man van het scenario er een van tegenstellingen, die hij dankbaar kon uitbuiten voor de romantische geschiedenis, die er doorheen geweven moest worden. De Spaansche senorita en de Ame rikaansche soldaat moesten elkaar vinden ondanks de tegenstellingen der nationalitei ten en dat komt ook terecht, maar niet dan na een coup de théatre, die allesbehalve knap gevonden is. Hoe anders zou een hedendaagsch schrij ver. een niet-Amerikaan dit conflict tusschen liefde en vaderlandstrouw behandeld heb ben! Het spel van Dorothy Sebastia. valt te waardeeren in deze film, dat van Tim Mac Coy eveneens. Een geestige film met Buster Keaton is „Zeven kansen", een Metro Goldwyn product. Dat het allerminst tragisch is als iemand nooit lacht heeft Buster Keaton meer dan eens bewezen. Zoo ook hier. waar zijn lach- loos spel van het beste is. dat wij in lang ge zien hebben in dit theater, dat inderdaad naar climax streeft. Met een aantal goede films in het vooruitzicht, in de verwachting van goed variété, willen wij een enkele mis lukte rolprent op den koop toe nemen. Zoo een achten wij „De boksplaag" een film, waarin het onsportieve het komische moet te voorschijn roepen, hetgeen natuurlijk niet anders dan falen kan. Jammer-, dat er toch om gelachen wordt. Met als propaganda van de Reichszentrale für Deutsche Verkehrswerbung een reisje naar Bad Kreuznach is het voorprogramma overigens zeer interessant. „De actrice" cn „De jolige weduwnaar". Een geestige cn een vermakelijke film. Norma Shearer is een knappe actrice in dubbele beteekenis en, bijgestaan door goede medespelers zagen we haar weer eens in een comedie die wel „dramatisch" liect in het programma maar die eigenlijk door-en door geestig is. amusant zonder dat er in ge vochten wordt, zonder dat halve serviezen aan scherven vallen, zonder dat met room taarten gesmeten wordt. Een geestige film, een goede karikatuur van 't leven in de zes tiger jaren der vorige eeuw. toen dc dames er nog aardig uitzagen met hun crinolines en Oude exemplaren in Teyler's Stichting. De microscoop wordt gebruikt om kleine voorwerpen vergroot te zien. Om dit doel te bereiken is onder aan een buis een sterk lenzenstelsel geplaatst dat van 't voorwerpje een vergroot beeld vormt. Boven aan de buis bevindt zich een tweede lenzenstelsel. Daar door bekijkt men. als door een loupe, het beeld, dar door het onderste lenzenstelsel ge vormd is. De voorwerpen die men bekijkt, zijn meestal doorzichtig. In dat geval wor den ze tusschen twee glasplaatjes gelegd en op een tafeltje geplaatst, dat aan het statief van den microscoop bevestigd is. Onder dat tafeltje bevindt zich nog een lenzenstelsel en een spiegeltje, die het licht op het voor werpje concentreeren. De microscoop is in Holland uitgevonden, n.l. door den brilleslijper Zacharias Jansen te Middelburg. Het juiste jaar is niet bekend, maar vermoedelijk is hei omstreeks 1590 ge weest. In 1610 vond dezelfde brilleslijper ook den verrekijker. Terwijl de verrekijker dade lijk de aandacht trok, duurde het heel lang voor de microscoop eenige bekendheid kreeg. Ieder haastte zich kennis te nemen van de sterrewereld, die door den verrekijker ontslo ten werd. en „men vergat het meer nederige werktuig, waarbij men met gebukten hoofde naar schijnbaar nietige en doorgaans ver achte dingen staarde" (Harting). De verrekijker en de microscoop hadden een groot gebrek; ze vertoonden alles omge ven door gekleurde randen. Wanneer het licht, dat van dc voorwerpen uitgaat, in de lenzen treedt, wordt het gebroken. Die rich tingsverandering is voor de verschillende kleuren verschillend. Daardoor wordt er niet één enkel beeld gevormd, maar voor iedere kleur één. Die gekleurde beelden val len niet alle op elkaar en zijn ook niet even groot. Geen wonder dus dat het resultaat er uit ziet als een mislukte kleurendruk. Pas in de achttiende eeuw vond men een midd?l om die fout op te heffen. In plaats van de ééne enkele lens die men tot nu toe vóór in den kijker gebruikt, had, nam men er twee vlak bij elkaar. Die lenzen werden van ver schillende glassoorten gemaakt. Door een ge schikte keuze van den vorm van die twee lenzen kon men bereiken dat de beelden van verschillende kleur samen vielen. De Engel- sche opticus Dollond bracht in 1758 voor het eerst dergelijke achromatische kijkers (d.w.z. kijkers zonder kleuren) in den handel. In Amsterdam vervaardigde Jan van Dcyl, geholpen door zijn zoon Herman, sinds 1762 ook dergelijke achromatische kijkers. Nu zij het principe een keer hadden leeren kennen slaagden zij er in zeer lichtsterke kijkers te vervaardigen. Als gevolg van htm ervaring kwamen zij er toe deze constructie ook op de microscoop toe te passen. Ze berekenden de afmetingen van de lensjes met groote zorg en hadden de voldoening in 1766 een achro matische microscoop te vervaardigen die ge heel aan hun verwachtingen beantwoordde. Jammer genoeg hadden ze het te druk met het fabriceeren van kijkers, en ze lieten den microscoop voorloopig rusten. Toen wilde het ongeluk dat zij in 1779 in het bezit geraak ten van een pas verschenen boek over mi croscopen. Daarin werd onder anderen ver teld van een mislukte poging om achromati sche microscopen te vervaardigen. Op het eerste gezicht zou men denken dat dit een aansporing voor de Van Deyls moest zijn om hun vinding te pubiiceeren. In plaats daar van schreef Herman van Deyl in 1807; „Deze beschrijving echter deed ons toen denken: nu zal men in Engeland dit alles wel in korten tijd verbeteren, en wij zullen wel haast zoodanig verbeterd microscoop alhier te zien krijgen". Het liep echter anders, en hij schrijft ver der: „Doch zulks tot heden (1807) geen plaats hebbende gehad en mijn vader in den ouder dom van 85-jaar, op den 24 Februari 1801, zijnde overleden, en ik reeds in mijn 69ste jaar zijnde, zoo heb ik niet langer willen wachten, dewijl ik heden nog in staat ben het uit te voeren, en eenigen van zoodanige achromatische microscopen te maken". Zoo'n achromatische microscoop van Her man van Deyl bevindt zich in de verzameling van Teyler's Museum. Men kan over de kwa liteit van het beeld zelf oordeelen, door het oog van de vlieg te bekijken, die onder den microscoop in een tangetje zit. De volgende groote vooruitgang in het construeeren van microscopen kwam toen men zich bewust ging afvragen onder welke omstandigheden men fijne bijzonderheden met een microscoop kan zien. Op het eerst® gezicht zou men meenen dat daarvoor een sterke vergrooting noodig is. Deze opvatting is zóó algemeen dat de eerste vraag van een niet-deskundige, die een microscoop ziet. is: „Hoe sterk vergroot hij?" En de vrager is altijd teleurgesteld wanneer hij hoort, dat do vergrooting maar een paar honderd keer is, in plaats van een paar duizend. De eisch dien men aan een microscoop moet stellen is dat hij een scherp beeld geeft. Natuurlijk moet- men dan zorgen dat het beeld zóó groot is. dat men het gemakkelijk zien kan, maar het beeld moet in de éérste plaats dui delijk zUn. Als men twee punten, die zeer dicht bij elkaar liggen, nog afzonderlijk zien wil, dan moeten de beelden ook werkelijk naast elkaar liggen. Vallen die beelden ge* deeltelijk over elkaar kan kan men de pun ten nooit gescheiden zien. hoe sterk men de vergrooting ook maakt. Het lijkt er op alsoj men een teekening gaat maken mei een pot lood met een dikke punt. Bijzonderheden die fijner zijn dan de punt van het potlood kan men er niet mee teekenen. Hoe fijner detail men hebben wil, hoe fijner dc punt} van het. potlood moet zijn. Wat komt er nu bij het licht overeen met de punt van het potlood? Licht bestaat uit kleine golfjes in den aether. Voor rood licht is de lengte van die golfjes acht maal het tienduizendste gedeelte van een millimeter en voor blauw licht vier maal het tiendui zendste gedeelte. Die golflengte komt over een met de dikte van de punt van het pot lood. Het is nu duidelijk dat blauw licht ge schikter is om fijne bijzonderheden mee te zien dan rood licht. Maar er is nog meer. Teeken met een dik potlood eens twee lijnen die elkaar onder een zeer scherpen hoek snijden, en twee andere lijnen die elkaar loodrecht snijden. Waar is nu in beide gevallen het snijpunt van die twee lijnen? Dat moet daar zijn waar de lij nen elkaar bedekken. Men zal in het figuur tje (dat men zelf eens maken moet) direct zien dat het gemeenschappelijke gebied van de twee streepen veel kleiner is als ze een grooten hock met elkaar maken dan wan neer ze een scherpen hoek met elkaar ma ken. Door de snijding van de twee loodrechte lijnen wordt het punt dus het nauwkeurigst bepaald. Overgebracht op de microscoop wil dat zeggen dat de uiterste lichtstralen die nog in de microscoop kunnen komen, een zoo groot mogelijken hoek met elkaar moeten maken. De openingsverhouding van een microscoop objectief wordt dan heel groot. Bij een lens van een fototoestel is een openingsverhou ding van F: 1 wel het uiterste dat men ge bruikt (bij filmtoestellen) maar bij micros coopobjectieven komt heel dikwijls F: tS voor. De eerste die theoretisch de beteekenis van de groote openingsverhouding inzag, was Ernst Abbe (ongeveer 1870). De volgens zijn voorschriften vervaardigde microscopen overtroffen dan ook alle andere. Wat is nu wel de kleinste afstand waarop men twee punten nog met een microscoop kan onderscheiden? Met een gewonen mi croscoop kan men het brengen tot het vier- duizendste gedeelte van een millimeter. Om dat nog goed te kunnen zien is een vergroo ting van ongeveer 800 maal noodig. Doop een kunstgreep kan men met een speciaal daarvoor geconstrueerd lenzenstelsel het nog iets verder brengen, n.l. tot het zesduizend- ste gedeelte van een millimeter, maar dan moet men een vergrooting van ongeveer 1300 maal gebruiken. Aan de mechanische inrichting van de mi croscoop hebben we in het bovenstaande niet veel aandacht geschonken. En toch is dat even belangrijk als de constructie van do lenzen. Maar zonder afbeeldingen is het niet goed mogelijk daar een idee van te geven. Het beste is dat men eens in het Museum komt kijken. Daar staan thans eenige mi croscopen uit de vorige eeuw opgesteld. Ze zijn voorzien van verklarende bijschriften. Het Teyler Museum is aanstaanden Zon dag geopend »an één tot vier uur (op andero dagen zie de Agenda) en het zal onderge- teekende een genoegen zijn belangstellendo bezoekers nadere inlichtingen te verstrek ken. Dr. N. W. DOORN. Natuurkundig Laboratorium van Teyler's Stichting. de heeren nog geen confectie droegen. „De actrice" is een rolprent waar veel zorg aan is besteed, die goed gefotografeerd werd door een knappen cameraman, die onder uitste kende regie stond. En zoo krijgen we dan de geschiedenis te zien van de actrice en den adellijken jongen man, die veel moeten mee maken in hoofdzaak een heel lastigen grootvader en elkaar tenslotte toch krij gen. Ondanks alles. En, als ge deze film in Palace gaat bekijken, moet ge er eens op Ietten welke mooie scènes in het trappen huis verkregen werden met de „losse" ca mera. Harry Liedte met zijn eeuwigen glimlach, de oude makker, dc vroolijke gezel, lacht en knipoogt in de hoofdfilm „De jolige weduw naar", die alleen in titel iets lijkt op „Die lustige Witwe" maar verder zoo origineel is, zoo vol nieuwe vondsten, dat hij een ieder vermaakt en pakt. Er zijn menschen meest dames die dwepen met Liedte. er zijn ook menschen meest heeren die hem niet zoo bijster kunnen lijden: een feit is het toch, dat hij in zijn genre onverbeterlijk is en dat hij on verbeterlijk blijft. En met een scenario als dat van „De jolige weduwnaar" en met een kranig regisseur als Land moest er wel een film ontstaan die stukken beter ls dan ver scheidene andere van de zeer vele Liedtc- rolprenten. Het begint al direct goed als Hij en Zij ruzie krijgen over de thans niet meer zoo actueele vraag: „Waar zal ik mijn vacantle doorbrengen?" Zij gaat naar een kroegje tevens logement in de bergen, waar het als maar regent, hij trekt naar de Rivièra, be landt als eerste en eenige gast in een gewel dig hotel cn raakt direct bij de roulette al zijn geld kwijt. Hoe het hotel, dank-zij een gehuurden grootvorst, een dito-romanschrij ver a la Wallace en een dito piano-virtuoos plus Liedtke als weduwnaar tenslotte vol komt. hoe Harry zijn vrouw ontmoet, hoe het aardig gevonden slot is, dat vertellen wij niet. Op het toonecl werken twee zeer vingcr- vlugge, zeer vaardige harmonica-virtuozen een paar nummertjes af en het wcekjournaal geeft een bonten schat aan filmreport agc, o.a. heel mooie beelden van de „Graf Zep pelin." LUXOR-TnEATER „Een Held uit Liefde" en „Het Geheim van de schaduw". Nadat we de fantasie „Martha" gehoonJ hadden, die heel goed door het orkestje ge speeld werd, brachten we een bezoek aan de Alpen; wat waren dat weer mooie natuur* tooneelen op het witte doek. De filmbeelden in dit gedeelte van het programma waren opgenomen door E. M. Schuhmac'ner. Lupino Lane vervult de hoofdrol in een twee-acter: ..Een eigenaardige gast". Het vu koddig, hoewel het geheel iets of wat on mogelijk is. „Een held uit Liefde" speelt In de boksers- wereld. Johnnie Walker vervult de rol van Spike Mullens. Het schijnt wel of elke rol voor den acteur Walker geschikt is, want in heel wat nummers is hij al opgetreden cn altijd met succes. Zoo ook hier. Zijn optre den als krachtmensch is niet sympathiek, maar dat hoort In deze rol zoo. De inhoud van het nummer draait om de groote boks match, waarin zijn tegenstander .verhinderd is aanwezig te zijn en dan als diens plaats vervanger optreedt, de medeminnaar van Spike. Eerstgenoemde heeft zich tot nu als een lafaard gedragen. Het meisje heeft ech ter Sipke zooveel laten eten dat hij eigenlijk niet in staat is te boksen, zoodat hij dc match wel verliezen moet. Gelukkig ziet het meisje nog bijtijds dat ze haast een verkeerde keuze gedaan zou hebben. Een echt leuke sport film. Na de pauze draalt „Het Geheim van de Schaduw", mysterieus drama. Nu mysterieus is het wel. Er komen heel wat geheimzinnig heden in voor. die de bezoekers wel eens doen huiveren. Het optreden van een juwce- lendicf is zóó geslepen dat de politie hem maar niet op het spoor kan komen. Ten einde raad geeft ze de zaak in handen van den detective X-9. Het gegeven speelt op een buitenplaats van een rijke weduwe. Deze heeft daar voor het week-end eenige ken nissen genoodled, waaronder ook Schnij- ber Smith, de onbekende X-9. en Betty Ster ling. We hebben heel wat geheimzinnige dingen gezien, o.a. personen die al lang overleden zijn, loopen door de gangen van het kasteel, kortom er wordt beweerd dat het spookt in dat huls. De gastvrouw, Betty en twee heeren zitten te kaarten. Betty gaat met Schuyler een luchtje in den tuin schcp-

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9