Koninginnedag in Haarlem en Omstreken HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD Goed geslaagd feest in alle stadswijken. Onordelijkheden niet voorgevallen. Zaterdagmorgen op de Groote Markt deel de aubade Spaamhovenstraat was afgezet, het leek wel of er een „galgenveld" van gemaakt was. Want middenin stonden een paar withou ten galgen, waaraan de begeerde ringen hin gen. Jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar en van 17 jaar en ouder kregen gelegenheid om daar onder door te peddelen en de rin gen er met een houten sabel af te steken. Er hadden zich 31 jongens opgegeven en 7 meisjes. Midden op het terrein stond een groot versierd draai-orgel, dat opwekkende tonen de lucht in zond. Tegen twaaif uur kwamen de burgemeester en wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de oud-bur gemeester van Schoten immers, met hun dames eens kijken. Ook zij vonden den wed strijd alleraardigst. De voorzitter van de Oranjevereeniging Haarlem-Noord, de heer S. C. de Haas van Dorsser onving hen en leidde hen rond over de „Wielerbaan". Hij reikte ook de prijzen uit. Kinderspelen op het R.C.H.-terreïn. 's Middags werden in het Noordelijk stads deel de feesten voortgezet op het R.C.H.- terrein. Onder leiding van den heer. S. Hooy, leeraar in de lichamelijke opvoeding werden daar verschillende spelen gedaan. Leuk; was het, de jongens en meisjes van 8 tot 9 jaar te zien bij den vlaggeloop, den balwedloop, het happen naar krentenbroodjes, die waren opgehangen en die zij op de knieën moesten naderen. Den geheelen middag musiceerde de Har monie „St. Caecilia" uit Schoten-dorp, di recteur de heer Chr. Huyboom. Het publiek was niet zoo talrijk, als dat andere jaren wel geweest is, het was 's middags in de over dadige oranjezon dan ook geweldig warm. De burgemeester en wethouder Heerkens Thijssen gaven ook hier weer door een be zoek van hun belangstelling blijk, zij toon den zich zeer verheugd over de goede orga nisatie. Te half zes begon de heer S. C. de Haas van Dorsser de prijzen uit te reiken. Vaandeloptocht en Bloemencorso. De Vaandeloptocht en het Bloemencorso trokken door de geheele stad een enorme be langstelling. Overal stonden de menschen in dichte rijen geschaard langs den langen weg dien de stoet volgde. De Muziekvereenigingen Harmonie Cres cendo, directeur de heer H. W. Hofmeester en „Utile Dulci", directeur de heer A. C. Jutjens, verleende haar zeer gewaardeerde medewerking. Het was een zeer verzorgde stoet en van de versiering der auto's was veel werk gemaakt. Eenige buitengewoon geslaagde nummers verdienen een afzonderlijke vermelding. Daar was bij voorbeeld de zeer mooie groep van de Vereeniging „School- en Werktuinen" die verschillende gewassen, versch geplukt uit de tuinen meevoerde. En dan het kleine meisje op een driewielige, smaakvol versierde fiets! Buitengewoon aardig was ook het oud- Hollandsch paartje in een „sjees", waarvan de kap geheel uit bloemen bestond. De meisjes van de Chr. Ned. Meisjesclub (de Driehoekmeisjes) reden mee in een echte „mailcoach", bestuurd door koetsiers in lanee roode jassen en grijze, hooge hoeden. Het duivenhok, getrokken door een jeugdig wielrijder, trok ook zeer de aandacht. Onder de auto's was een kwistig getooide Graham Page, met het portret van de Konin gin gevat in een reservewiel. Een bloemenma gazijn voerde boven op een auto een groote hond van witte bloemen mede. Een radio bureau deed mee met een auto, waarop an tenne en luidspreker bevestigd waren cn distribueerde muziek. Vele van onze bekende Haarlemsche ver- eenigingen hadden bestuursleden afgevaar digd en dezen voor elke vereeniging in een afzonderlijk rijtuig gezeten hieven hun vaandel hoog in den stoet. De Driehoekmeisjes stapten op de Groote Markt uit en voerden daar eenige reidansen uit ten aanschouwe van een groote menigte, terwijl de stoet zijn weg vervolgde om later weer op de Groote Markt terug te keeren. De burgemeester sloeg deze dansen en spelen op het bordes van het Stadhuis gade. In de Wilhelminastraat was een gedeelte afgezet voor de ouden van dagen en de wees kinderen uit de verschillende tehuizen van Haarlem. De Jury voor het Bloemencorso bestond uit de heeren: J. L. Bouwer, Directeur van Den Hout cn de Plantsoenen, M. J. F. Bolder- dijk en J. F. Ch. Dik;, die yoor dc vaandels KERKCONCERT Een groot gedeelte der 4500 kind.eren die namen aan Kinderspelen in den Hertenkamp. Nadat Zaterdag de aubade geëindigd was marcheerden de kinderen met 3 muziek korpsen naar den Hertenkamp. De aubade, de optocht en ook de kinderfeesten in den Hertenkamp dit alles was het werk van vijf heeren Martin, waarvan de vier gebroeders lid zijn van de Commissie voor de kinderfees ten. De Hertenkamp vulde zich allengs met kinderen, de blokjes voor het blokjesrapen werden uitgezet, de stoven voor het vlaggetje steken stonden klaar, het spel ging begin nen, De herten waren zoolang in een hoek teruggedrongen, achter hun stal stond een groote sproeiwagen, waaruit menig glas wa ter getapt werd. Van 10 tot 12 uur duurden de spelen. Onderwijzers en onderwijzeressen hadden de leiding van de groepen. Vele hoofdbestuursleden van Koninginnedag kwa men eens kijken, ook de burgemeester en eenige wethouders namen een kijkje op het terrein. De politie zorgde, dat er niemand in kwam,, die er niets te maken had. Alle kinderen kregen een zakje met wat lekkers, bovendien was er een cantine inge licht, waar van alles te krijgen was. En het muziekgezelschap van den heer Quax blies vroolijke tonen. Dank zij de goede zorgen van de commis sie was de orde uitstekend. De kinderen, die een prijs gewonnen hadden, ontvingen dien van den leider van hun groep. Na twaalf uur trokken de jongens en meisjes, alweer met muziek, naar huls. Leden van het college van B. en W. van Haarlem luisteren op het bordes van het Stadhuis naar de aubade. Vooraan de burge meester de heer C. Maarschalk. Beiaard-concert. Van 10.30 tot 11.30 beierden de klokken van den Groote Kerktoren hun liederen, bespeeld door de bekwame hand van den stadsbeiaardier, den heer H. W. Hofmeester. Het begon met volksliederen, gevolgd door „Mijn Nederland" van Richard Hol, „Aubade Printan'ière" van P. Lacombe. „Merck toch hoe sterek", uit Valerius Gedenckklanck, „Wilt heden nu treden" uit dezelfde bundel, „Marche Turque" van L. Guillaume, „Naar zee" van J. Kistta, „Onze Duinen" van Hu- ber, „Wij willen Holland houwen" van Ar nold Spoel en het „Marschlied" van Brandts Buys. Het publiek op de Groote Markt luis terde aandachtig. Dienst in de Waalschc Kerk. Voor den aangekondigden dienst in de Waalsche Kerk, Zaterdagmorgen, was vrij vee' belangstelling: ongeveer 80 personen waren aanwezig en volgden met aandacht de korte predikatie van Ds. Krafft, die sprak over Willem den Zwijger en Marnix van St. Aldegonde. Bij het begin van den dienst die onge veer een uur duurde werden drie verzen van het Wilhelmus in het oud-Fransch ge zongen en aan het einde weer drie verzen. Mej. Siegers bespeelde het orgel. Ringrijden in de Spaamhovenstraat. De afdecling in. het Noordelijk stadsdeel van „Koninginnedag" de Oranjevereeniging Haarlem-Noord had een ringrijderij op fiet sen georganiseerd, die van half elf tot on geveer half een duurde. Een gedeelte van dc en banieren uit Ce heeren J. C. Caderius van Veen, Herman Moerkerk en Mathé van der Weiden. Prijsuitreiking bij Brinkmann. 's Avonds half negen was een vrij groot gezelschap in de bovenzalen van Brinkmann bijeen. Aan de bestuurstafel vele leden van het Hoofdbestuur van Koninginnedag en van 't Centrumlcomité. in de zaal de juries verschillende belangstellenden en last not least de fortuinlijken, die de prijzen ge wonnen hebben bij Vaandeloptocht en Bloe mencorso. Het eerst nam de heer W. Worst, voorzit ter van het, Centrum-comité het woord. De heer Worst sprak woorden van dank in het bijzonder tot B. en W., tot den gemeente secretaris en den commissaris van politie, het Hoofdbestuur van Koninginnedag en de jury. Voorts tot de vereenigingen, die mede gewerkt hebben aan het welslagen van vaan deloptocht en bloemencorso, speciaal tot mejuffrouw Westendorp van de Vereeniging voor School- en Werktuinen, tot kapelaan Leesberg, die eveneens aanwezig was, ten slotte ook tot de deelnemers, de schenkers van de prijzen, de danseresjes onder leiding van mejuffrouw Ten Boom, de firma Brink mann, de muziekkorpsen, de Pers. En te recht vermeldde hij daarbij eveneens de le den van het Centrum-comité, vooral den secretaris, den heer H. Stinis, dien hij nog jaren lang den steun hoopte te mogen noe men van het Centrum-comité. De heer Worst besloot met een ieder te verzoeken om drie hoera's uit te brengen op de Koningin, eep verzoek waaraan spontaan voldaan werd. De prijsuitreiking zeff geschiedde door den voorzitter van het Hoofdbestuur, Mr. Th. A. Wesstra. Deze noemde dit „het eind van een volmaakten dag". Vervolgens dankte hij den heer Worst en het Centrum-comité. Het eerst werd de heer J. Limbach naar voren geroepen om een zilveren beker en een zil veren rozenschaal in ontvangst te nemen, als eerste prijs in de afdeeling luxe-automo bielen van het Bloemen-corso. Dan kwam de heer Giebels naar voren, die de legpenning kreeg van het Hoofdbe stuur van Koninginnedag als prijs 2a. De prijs 2b is voor den heer Brinkmann. Deze was echter niet aanwezig. De derde prijs was voor den heer J. Ackema Jr., een beker met een doos bonbons voor de dame. In de afdeeling Reclame-auto's mocht de firma De Jong den eersten prijs in ontvangst nemen, een verguld zilveren legpenning, geschonken door den heer G. B. Crommelin. Een zilveren beker, geschenk van dan heer Worst, viel de firma Lippïts als tweede prijs ten deel. De derde een zilveren lauwer krans, geschonken dóori de 'Kleine Hout- straatvereeniging Noordzijde, was voor de firma Beun. Het Technisch Bureau Metha sleepte den vierden prijs, een zilveren lau werkrans,. in de wacht. In de afdeeling Rijtuigen werd slechts één deelnemer bekroond, van wege den zeer ge ringen omvang van deze afdeeling. Het was de heer Bos, die een legpenning kreeg en een doos bonbons, beschikbaar gesteld dooi de firma Droste. De afdeeling Rijwielen bracht de jeugd naar voren. Daar was eerst Hans Matse, die de mooiste fiets heeft gehad en die daarvoor een keurig etui kreeg met een zilveren pot lood en een vulpenhouder. En Hans was daar heel blij mee. Adolf Winkler had op een na de mooiste fiets gehad, aan de versiering had zijn vader geholpen. Daarom kreeg hij een doos chocola en zijn vader een medaille. Een verdeeling, die volkomen aan de ge koesterde hartewenschen beantwoordde. De grootste vreugde, het hartelijkst ap plaus begroetten Alida Martin, het mïnia- tuur-fietstertje, dat den derden prijs gewon nen heeft. De kleine stapte parmantig naai de groote tafel en ging er triomfantelijk vandaan, een groote doos bonbons geklemd in de armpjes, die zoo ferm het stuur kun nen houden. In de afdeeling Motorfietsen met zijspan heeft de heer Van Deursen een eervolle ver melding gekregen, daaraan was verbonden een medaille, die Mr. Wesstra hem over handigde. Nu was de Vaandelwedstrijd aan de beurt. Een eerste prijs is daarin niet toegekend. De tweede verwierven de Christelijk Natio nale Werkmansbond cn de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap". De verte genwoordigers van die vereenigingen namen de prijzen in ontvangst. De heer Kuiper, ondervoorzitter van de Liedertafel voerde daarbij nog even het woord. Den derden prijs hebben de muziekvereeni- ging „Utile Dulci" en de Kon. Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer, van welke laatste de tweede voorzitter, de heer P. de Wit en kele dankwoorden sprak. De vierde prijs werd uitgereikt aan de vertegenwoordigers van „Francisca Romana" en den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. De vijfde prijs was voor „Haarlem's Zangenot" en ac Tooneelvereeniging ..Jacob van Lennep". De groepsprijzen voor de Vereeniging voor Schc-ol en Werktuinen, „Francisca Romana", de Korfbalclub van R.K. Meisjespatronatcn en het St. Annapatronaat konden nog niet uitgereikt worden, omdat over den aard van de prijzen met de vereenigingen nog overleg gepleegd zal worden. Tenslotte zal ieder der deelnemers nog een fraai gecalligrafeerd diploma ontvangen. De heer Wesstra besloot met allen geluk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat de anderen zich niet ontmoedigd zullen ge voelen. Het is goed, wanneer een bloemen corso periodiek weerkeert, maar de deelne ming moet andere jaren veel en veel groo- tcr zijn. Want Haarlem is eens beroemd ge weest om zijn bloemencorso's en moet dat weer worden. Eenige mooie versierde auto's die aan de manifestatie van den nationalen herden kingsdag, vooral voor hen die zich van de roezemoezige feestvreugde in de straten liefst afzijdig houden. Het Wilhelmus, in de hoog gewelfde ruimte zich aan de majestueuze or gelklank parend, klinkt dan op als een bede. die nog krachtiger, nog dringender zou zijn ais ook het tweede couplet gezongen werd. Dc zin der woorden in het eerste heeft voor ons slechts historische beteekenis; die in het tweede blijft actueel voor alle tijden. Met het. Wieit Neerlandsch bloed is het evenzoo. Maar het is traditie om van beide volkszan gen slechts het eerste couplet te kennen George Robert eerbiedigde haar en liet het overige weg. Het is begrijpelijk; toch ware er wel wat voor te zeggen geweest om, althans in deze omgeving, juist ook de beden te laten zingen, zij het dan van een gedrukten tekst af; misschien dat zij ten langen leste ge meengoed worden. En ook voor de omkeering der volgorde had ik veel gevoeld; het Wien Neerlandsch Bloed aan 't- begin, het Wilhel mus aan 't slot; niet zoozeer om de symboliek als wel om de muzikale beteekenis: hoeveel machtiger en oorspronkelijker is de 16e eeuw- sche hymne, vergeleken bij het latere Yolks- lied, welks melodie geheel gebouwd is naar een recept dat traditie, om niet te zeggen sleur werd. We hebben op hetzelfde concert er nog meer proeven \>an gehad; niet minder dan drie. achter elkaar gezongen composities van Arnold Spoel toonden diens liefde, diens eerbied voor traditie cn conven tie, zijn gebrek aan eigen persoonlijkheid. Alle drie vingen met dezelfde opmaat aan. alle drie waren in denzelfden vorm gegoten, van alle drie werd na het begin het vervolg, rhythmisch en melodisch, door ons al met juistheid voorspeld, en daartoe was heusch geen fantasie, was slechts routine noodig. In de teksten der liederen is daaren tegen soms wel degelijk fantasie. Lees ik niet in ,,'k Hou van Holland" van L. C. Steenhui- sen. bij zijn vraag, waarom hij zoo van Hol land houdt, o.a. het volgende: „Zijn 't zijn bosschen. zijn 't zijn boomen, Zijn rivieren breed en blauw?'' De tegenstelling tusschen bosschen en boo men, die hier waarschijnlijk niet als collec tivum tegenover individu bedoeld is, doet onze fantasie zich aangorden te trachten om 's schrijvers bedoeling te doorgronden; en de blauwe rivieren, breed of smal. waar zijn ze? O Waal, Rijn, Maas, Lek, IJsel, Ilollandsch Diep, Zwarte Water, en hoe ge meer moogt lieeten, ik heb uw water nooit anders dan grauw en troebel gezien en zelfs ons Spaaime en onze Nieuwe Gracht hebben nooit blauwe indrukken bij mij kunnen wekken. Maar ik ben geen dichter en zelfs geen litterair ver slaggever en mag me dus niet op terrein wagen, waar een poëtisch art. 461 mij van daan dient te houden. Dies keer ik tot het muzikale gebied weer en constateer dat de andere drie liederen, die onze bekende bas zanger Jac. Ph. Caro voordroeg vrij wat min der spoeling doch degelijker kost waren: de naam van Mevr. Anna LambrechtsVos stond daarvoor reeds borg. maar bij haar streven om de sleur te ontwijken heeft zij eenige gedwongenheid niet steeds kunnen vermijden. De teksten zijn Afrikaansch; het doet op een dag als deze ons vaderlandsch hart goed te weten dat onze taal in verre gewesten ook nog verstaan wordt. Caro zong als steeds goed, zuiver en met duidelijke uit spraak: in het laatste lied „Komaan" scheen hij zelfs in vuur te geraken en zong hij met ongewone geestdrift en warmte, hoewel het orgel wat te log bleek om ziju oproep meer- kracht te geven. Veel beter sloot het koninklijk instrument zich aan bij het lied van Valerius „Kom nu met sang", dat als een voorlooper van de melodie van het tweede gedeelte uit Brahm's derde symphonic aandoet; Welk een beeld van kracht, degelijkheid en vroomheid geven Valerius' zangen weer! Daarbij vergeleken verbleekte Saint-Saëns' kunst, die ook minder toepasselijk scheen; Handei's aria uit „Sam son", het eerste wat Jo Vincent zong straal de echter in heerlijke pracht ondanks de kerkgalm, die aan de duidelijkheid wat af breuk deed. ondanks ook de niet in allen deele gelukkige begeleiding. Dit was weel een dier schitterende momenten die Jo Vin cent als dc uitverkoren opvolgster van de grootste van onze zangeressen eener oudere generatie aanwijzen. De Nederlandsche kunst werd nog geëerd in de „Ciacona en Fuga" van Willem Petri, knap en degelijk werk, dat natuurlijk Bach als voorbeeld heeft, maar de muziek des Cantors is de slechtste der voorbeelden niet. In het „Symphonische Choral" van Karg- Elert is die invloed niet zoo merkbaar; de componist toont meer zelfstandigheid, cn is er niet te minder om. Dat Robert beide wer ken met talent voordroeg, behoeft wel geen vermelding, ook dit is „traditie". KAREL DE JONG. het bloemencorso deelnamen. Concerten cn ommegangen. Intusschen knalde in de stad het vuur werk flitste het licht tegen den hemel cn joeg dit alles schrikachtige zielen telkens weer de stulpen op het lijf. En toch, de drukte leek ons dit jaar lang zoo groot niet als vorige jaren. Tijdens het concert, dat „Harmonie Crescendo" van 8 uur af op de Groote Markt in de gemeentelijke muziek tent gaf was het zoo kalm. als het luisteren de publiek op een dag als dezen slechts kon wenschen. Behalve de volksliederen werd onder leiding van den heer H. W. Hof meester een aantal bekende muziekstukken uitgevoerd, zooals de „El Capitan Marsch" var. Sousa. de „Preciosa-Ouverture" van Weber. „Kuss Walzer" van Waldteufel, „Die Mc-istersinger-potpourri" van Lincke, „Kai ser Marsch" van Beislg, „Un tour des Ban dits" van Suppé, „The British Patrouille" van Aseh en „Weaner Madeln" een wals van Zieiirer. „Harmonie Crescendo" heeft zich inderdaad «ook op dezen Koninginnedag weer zeer verdienstelijk gemaakt. Het korps is bü deze feestviering onmisbaar. Op het- Stationsplein speelde tegelijkertijd de Muziekvereniging „Utile Dulci" .onder leiding van den heer A. C. Jutjens. Ook voor dit concert bestond groote belangstelling. Na afloop maakten beide korpsen een rond gang door de stad. langs dc hoofdstraten. Dat gaf een enorme drukte, dc politie zorg de echter, dat alles ordelijk toeging. Merk waardig weinig zagen wij hossen, er was een zekere bedaardheid onder de menigte. Wei waren de onmisbare „feeststokken" in ontel- barer. getale vertegenwoordigd, wel liepen de menschen. en natuurlijk vooral de jonge menschen. die men opgeschoten noemt, met allerdwaaste parasolletjes en allerzonder lingste hoofddeksels, maar oen lawaai-stem- ming maakten zijniet. 'tWas alles heel or delijk. Het Avondfeest te Haarlem-Noord. Het avondfeest van Haarlem-Noord word op het terrein van de H. F. C. Haarlem aan den Schoterweg gehouden, dat voor deze ge legenheid geheel electrisch verlicht was. De tribunes waren dicht bezet en ook aan den zijkant waren veel toeschouwers. Te acht uur werd begonnen met een ge- costumeerden voetbalwedstrijd, waarvoor hun medewerking verleenden de vereeniging van Vrijwillige Brandweerlieden .,De Negende Lus" te Haarlem-Noord en de voetbalvcr- eeniging F. H. B. Het was een vroolijk gezel schap, dat de aanwezigen menigmaal deed schateren, vooral „Opoe" had veel succes. Minder gelukkig was een agent van politie, die een proces-verbaal wilde opmaken maar er niet best afkwam! De filmoperateur liep met zijn toestel onder zijn arm en kon met zijn opname niet slagen. De scheidsrechter, gekleed als bergbeklimmer, kon de orde niet handhaven en vergat zichzelf door menig maal met den bal aan den haal te gaan! Een aardig moment was het, toen de bal ver dween in een meelzak van den bakker en deze met den inhoud naar doel liep. De wedstrijd bleef onbeslist, wat ook maar de beste verhouding was. Het bleek dat zelfs in donker een doelverdediger slecht is te pas- seeren. Als geheel had de gecostumecrde wedstrijd wel voldaan al was het jammer, dat op het midden-terrein weinig viel te zien. De mu ziek hielp de artlsten steeds met een vroolijk wijsje. Een dankbaar applaus was het slot van dit nummer, wat dan ook verdiend was. net vuurwerk. Even na tien uur pafte de eerste vuurpijl door het luchtruim, spoedig gevolgd door vele andere. De lichtstralen waren niet van de lucht; 't terrein werd af cn toe prachtig verlicht in verschillende kleuren, wat tegen den donkeren achtergrond een schitterend effect, maakte. De groote stukken oogstten een luid applaus. Het slótstuk vomde de woorden: „Leve de Koningin" geflankeerd met oranje stralen. Het Wilhelmus weerklonk. Dit was het slot van het feest van Haarlem-Noord, dat even als andere jaren weer schitterend is ge slaagd. In het Amsterdamsclie kwartier. Zaterdag konden wij in 't kort reeds iets vertellen over den inzet van de feesten op Koninginnedag in het stadsgedeelte beoosten het Spaarne. Den geheelen dag is het daar,feest geweest. Ononderbroken draaiden de autobaan cn de aloude draaimolen, daverden en t-jingelden de orgels, heerschte er een echte, vroolijke feeststemming. ö!e, voor zoover wij kunnen oordeelen door geen onordelijkheden gestoord Het traditioneele kerkconcert op 31 Augus tus had. naar het scheen, niet zoovele be langstellenden doen opgaan als vorige jaren. Noch de verkwikkende koelte der kerk. noch de medewerking van de meest, bewonderde onzer jongere zangeressen hadden aantrek kingskracht genoeg om do St. Bavo ter helfto tc doen volstroomcn. En toch is juist het kerkconcert wellicht de meest indrukwekkea- Ben diligence cn pongicagentjc, succesnummers can hel bloemencorso.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5