Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN BILLY BOE VOOR DE KINDEREN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. SOPH1APLEIN 6—14 Toen de vetpotten van de fakkeloptoch ten gedoofd v/aren, de laatste tonen van het Wilhelmus verklonken, de boeienkoningen bepakt en bezakt afgereisd, toen de voet zoekers nog slechts sporadisch ontploften, keerde de rust in de stad weer. De winkels, waarvan vele den geheelen avond open en helder verlicht waren, sloten, het liep toen ook tegen twaalven. De Groote Kerk-toren hulde zich weer in het duister, dat zijn fijne lijnen, van vele zijden fel belicht, zoo fan tastisch gebroken hadden, den geheelen avond. Christelijke Oranje- vereeniging „Schoten". Zaterdagmorgen 9 uur verzamelden zich de 360 kinderen van deze vereeniging, die zich in een sterken bloei mag verheugen, op het Pretoriaplein. Nadat een muziekkorps eenigé nummers had laten hooren, mar cheerden de kinderen door Haarlem-Noord en begaven zich naar het Gem. Voetbalter rein aan den Middenweg, waar allerlei spe len werden gehouden. Ondanks de warmte zag men overal blijde gezichten en de spelen werden met veel am bitie door de kinderen uitgevoerd. Om 1 uur dronken en aten de kinderen om weer moed te krijgen voor den middag, die ook op het feestterrein werd doorge bracht. Om 2 uur werd er dan ook al weer druk gevoetbald, gekorfbald en touw getrokken. Een leuk gezicht was ook het ballontrap- pen met de varkensblazen. Omstreeks half vijf stelden de kinderen zich weer op en met de muziek aan het hoofd aanvaardden zij den terugweg langs Middenweg, Rijksstraatweg en Klooster straat. Op het Pretoriaplein werd de stoet ont bonden. Het muziekkorps onder leiding van den directeur, den heer van Rijn, gaf nog eenige nummers ten beste. De kinderen hadden een gezelligen dag gehad. 's Avonds was er voor de leden feest m Olympia. Het was er warm, maar ook ge zellig. Om half acht opende de voorzitter met een kort woord den feestavond. Het Wilhelmus werd door allen krachtig meegezongen. Daarna werd met de afwer king van het programma begonnen. Vooral de reciteerclub trad op den voorgrond. Deze reciteerclub bestaat uit de jongens en meis jes die te oud zijn voor de kinderspelen, maar die de vereeniging toch niet los wil laten. Toen het programma afgewerkt was gin gen de bezoekers voldaan huiswaarts. De vereeniging zal het volgend jaar haar 5-jarig bestaan vieren. Te Bloemendaal. Evenals vorige jaren boden de feesten te Bloemendaal voor. elck. wat,wils. De optocht met versierde fietsen werd per slot nog een succes door het groote aantal deelnemers en de vele smaakvolle versierin gen. De jury had dan ook geen gemakkelijke taak. Ze kende de volgende prijzen toe: le prijs K. Oranje, 2e pr. A. Straakenbroek 2e pr. P. de Jong, 2e pr. Henny Nader, 2e pr. W. v. d. Berg, 2e pr. C. de Jong, 3e pr. A. Rutte, 3e pr. W. Zwemmer. Wagens: le pr. Groep Komin, 2e pr. Hanny Vader. Extra prijs: Groep Jeugdtuinen. De officieele opening had plaats op het terrein, waar de kleurige stoet voor de tri bune werd opgesteld. Op de tribune was het complete college van B. en W. aanwezig, en kele raadsleden en de Commissie. De burge meester hield een korte rede. Hij zei o.a.: Het feest trekt niet alleen de Bloemenda lers, maar ook uit Haarlem gaat men er heen, en zelfs komen er .menschen uit Am sterdam, om de feeststemming alhier te aan schouwen en te deelen. Het koninginnefeest wordt alhier steeds op waardige wijze ge vierd, omdat de feestcommissie en de bur- j gerij het zoo willen. En dat bezielt het feest en stempelt het eerst recht tot een Konin ginnefeest, waardig voor het Hoofd van den Staat. Moge dit in Bloemendaal nog vele jaren plaats hebben, dan zullen wij ons later met genoegen herinneren een schoonen dag in den nazomer, in een schoon landschap, vol zonnewarmte en zonneschijn, vol feestklan ken, feestkleuren en gezonde feeststemming Ik open dit feest met een driewerf: Leve de Koningin! Nadat het Wilhelmus was gezongen, nam de heer A. E. Beekman, de voorzitter der Commissie het woord, die wees op de groote medewerking, die allerwege wordt onder vonden en die allen dankte die dit feest mor gelijk hebben gemaakt. Mr. F. J. D. Theijse, voorzitter van Bloe- mendaal's Bloei, hield een geestig speechje, waarin hij de eenheid prees, die één dag in het jaar de Bloemendalers, die anders als zand aaneenhangen, bindt. Hij deed een beroep op de feestcommissie om niet heen te gaan en van de vele Jannen, die in ons Vaderland een zoo groote rol spe len, kunnen wij, zei spr., Jan Salie missen: veel verwachtte hij van Jan Courage en Jan Cordaat en hij wenschte Jan Pleizieir een prettigen dag. Hierop kon dan ook de pret beginnen, de kermis, de spelen, het goochelen. Professor Bamberg had met zijn uitgebreid program ma een uitbundig succes. Sursum concerteerde 's morgens op het terrein, 's Middags trok Overveen onder lei ding van Euphonia naar het feestterrein, waar de heer Lefèber voor muziek zorgde. 's Middags was het tijdens de spelen voor jongens en meisjes niet zoo druk op het ter rein, als we in Bloemendaal gewend waren. De geweldige hitte zal hiervan wel voor een gedeelte de reden zijn. Maar bij de volksdansen door leden der Vereeniging van Jeugdwerk onder leiding van den heer H. F. v. d. Wateren, op het keu rig B. V. C. terrein, was het buitengewoon druk. De muzikale begeleiding berustte bij Sursum onder den heer Meng. Evenals het vorige jaar hadden de dansen een groot succes. De aardige nationale cos- tuums, de goede uitvoering, het heerlijke weer, de goede stemming, alles werkte mede om dit programmapunt uitstekend te doen slagen. De match BI. IStormvogels I. die hier op volgde, eindigde met een gemakkelijke overwinning voor Stormvogels van 0—5, 's Avonds gaf Euphonia een concert in de beroemde Kuil te Overveen. De heer Joh. Nelissen gaf een zanguitvoe< ring in het Bosch met het koor der R.-K. Kerk. Een zeer talrijk publiek heeft van dezen mooien zang-genoten. Het avondfeest op het terrein werd beslo ten met een vuurwerk, Te Heemstede Toen de kinderfeesten om 12 uur afgeloo- pen waren, trokken de kinderen naar het feestterrein aan de Camplaan, om van de bonnen voor de draaimolen te genieten. Ook de zweefmolen maakte daar gauw goede zaken. Om half drie begonnen de volksspelen in Groenendaal. Het aardigste nummer was het gecostumeerd ringrijden. Er waren onder de 32 deelnemers prach tige costumes.. De daarvoor beschikbaar gestelde prijzen werden gewonnen door de dames: 1. Corrie Schutte, voorstellende de zee;2. Mej. H. de Carpentier fantasiepakje; 3. Mej. A. de Roc.y, pierrette. Door de heer en: 1. Piet Stienstra, als beer; 2. Piet Quarles v. Ufford, cowboy; 3. W. de Zwart, paljas. Voor de andere wedstrijden, ringrijden, zakloopen, touwtrekken, enz. waren ook veel deelnemers. De harmonie „Eensgezindheid" luisterde deze feesten op. Na afloop reikte de heer P. N. Quarles v. Ufford de prijzen uit. 's Avonds was het Raadhuisplein het cen trale punt van de feestviering. Het geheel electrisch verlichte raadhuis maakte een mooi effect. Het concert van het fanfarecorps „Excel sior" en de Chr. gemengde zangvereeniging „Sursum Corda" werd door honderden bij gewoond. Vooral het slotnummer „Het Geu zenvendel op den thuismarsch", gezongen door „Sursum Corda" begeleid door een deel van „Excelsior" was bijzonder mooi, en oogstte luiden bijval. De dag werd besloten met een schitterend geslaagd vuurwerk, dat door duizenden die geschaard stonden om het terrein op Val kenburg vol belangstelling werd gadege slagen. Toen het groote stuk „Leve de Ko ningin", omgeven door vlinders, peletons en batterijen, ontbrandde, speelde de Harmonie „St. Michaël" die des avonds een muzikale wandeling had gehouden, en als slot in op tocht de feestcommissie naar het terrein had gebracht, het Wilhelmus, dat staande door de talrijke menigte werd meegezongen. Nog een uurtje bleef het op het kermis terrein en in de cafés levendig, tot om 12 uur het sluitingsuur aanbrak. Te Santpoort. Der gewoonte getrouw had de vereeniging „Koninginnedag" Zaterdag wederom een groot kinder- en volksfeest georganiseerd. De meisjes en jongens marcheerden met muziek voorop van den Kruidbergerweg naar het feestterrein, waar weldra de pret in vollen gang was. De draaimolen genoot; weldra een druk bezoek. En dan de wedstrijden om ver schillende mooie prijsjes. Na een pauze vingen des middags om 2 uur de volksspelen aan. Aanvankelijk was de be langstelling niet zoo groot, doch dank zij de Radio-Centrale, die weer gramofoonplaten afdraaide, was het toch gezellig op het feest terrein. angzamerhand liep het terrein ech ter meer en meer vol, zoodat tenslotte alles als „van ouds" was. De uitslag van de volksspelen was als volgt: Ringsteken (Heeren). 1 A. Uitendaal, 2 G. Meïnders, 3 G. Hoogzaad. Idem (dames)1. L. Kaasenbrood, 2 A. Wigchert, 3 M. Hoogzand. Reiswedstrijd (paren)1 S. Wigchert en J. Hoogzaad, 2 J. Nijssen en A. Nijssen, 3 J. Böhm en A. Schoorl, 4 J. Cornegge en A. Koene. Touwtjespringn: (gehuwde dames): 1. E. Hoogzaad, 2 mej. Molenaar, Idem (ongehuwden)1 Mej. Antsmoli, 2 mej. Wigchert. Kinderwagen-race (Heeren): 1 L. v. Dalf- sen. 2 Joh. Boon. Idem (dames): 1 mej. Van Heekeren, 2 mej. A. Zonneveld. Tot slot werd des avonds om 10 uur een vuurwerk afgestoken. Dit geschiedde ten aanschouwe van een zeer talrijk publiek. Het vormde een waardig slot vair een welgeslaagd „Koninginnefeest". Te Veisen. Nadat onder begeleiding van het muziek corps Caecilia eenige vaderlandsche liederen waren gezongen, nam het kinderfeest op het weiland nabij „De Prins" een aanvang. Na afloop dezer feester vond des middags een wedstrijd plaats van versierde fietsen, die veel bekijks had. Daarna begonnen de wedstrijden op het land aan den Stationsweg. Hier werd een ringstekerij op fietsen gehouden, waaraan ongeveer 100 jongens en meisjes deelna men. Ook het traditioneele mastklimmen ontbrak niet. Des avonds kwamen op het plein voor het Raadhuis vele kinderen uit het dorp bijeen, om deel te nemen aan den dichts toet". In het programma sprak men van een „fakkel optocht" maar de fakkels ontbraken. Geluk kig waren alle kinderen voorzien van een lampioen zoodat men een aardigen stoet kon vormen. Voorop ging het rijtuig met het feestcomité, daarachter volgde de eveneens met lampions versierde muziekauto en ver volgens kwamen eenige honderden kinderen met hun lampions. Na door het dorp te zijn getrokken werd een bezoek aan „den over kant" gebracht, alwaar de stoet werd ont bonden. Te IJmuiden. Honderden schoolkinderen kwamen op het Willemsplein bijeen. Onder leiding van den heer Sam Vlessing en begeleid met fanfare muziek zongen zij eenige liederen. Na afloop van de zanguitvoering trokken de kinderen naar het feestterrein in de Hadleystraat, het terrein waar de kinderen zich uitstekend vermaakt hebben. Des middags vonden op hetzelfde terrein volksfeesten plaats voor de grootere kinderen Een dichte drom belangstellenden verdrong zich op het terrein. Tegen half vijf was de drukte op het ter rein het grootst. Op dat tijdstip nam de wed strijd in hardrijden met kinderwagens een aanvang. Hieraan namen een twaalftal stoere IJmuidensche jongens deel, waarvan de helft fungeerde als moeder, de andere helft als baby. Deelnemers en „deelneemsters aan dezen wedstrijd hadden zich schitterend ver momd en verkleed, zoodat het geen wonder was, d,at de „racebaan" door honderden toe schouwers was omgeven. Een incident. Een groot aantal kijklustigen, niet tevre den met een parterreplaats, vanwaar van den wedstrijd niets te zien was, was op het dak van een consumptietent geklommen. Het dak dat uit gegolfd plaatijzer bestond, bleek er niet op berekend te zijn om als tribune te dienen. Plotseling bracht een hevig gekraak gevolgd door een niet minder hevig gegil het terrein in opschudding. De houten steunbal ken waren bezweken en de ijzeren platen met een 30 tal personen, meest kinderen kwamen naar beneden. Ontstelde moeders, die haar kinderen op het dak of in de tent waanden drongen door de omstanders. Maar inmid dels hadden eenige mannen, nadat alles wat er op stond er af was gerold, de ijzeren platen opgetild en zoodoende allen die zich er onder bevonden, bevrijd. Het bleek dat niemand eenig letsel had bekomen. De schrik, door dit incident veroorzaakt, was zoo groot, dat de wedstrijd met de kin derwagens gestaakt werd en de meesten het terrein verlieten. In de drukte raakte een juffrouw haar portemonnaie met 5 a 6 gulden kwijt. Degenen die zich door dit incident niet uit de feeststemming lieten brengen, gingen hun aandacht concentreeren op het steekspel met den vollen emmer water. Na afloop dezer volksspelen waren de of ficieele feestelijkheden feitelijk geëindigd. Snippers. Het aantal buurt-vereenigingen rijst als paddestoelen uit den grond. Dat komt vooral op Koninginnedag uit. Zoo was er o.a. in Bosch en Vaart op verschillende plaatsen een aardige versiering aangebracht. In de Wester houtstraat had men zelfs een groot afzonder lijk feest georganiseerd. Er was een over vloedige versiering van gekleurd papier en slingers en in het midden was een geheel met oranje papier omwikkelde tafel geplaatst waarop de prijzen lagen, die door de kinderen met verschillende wedstrijden gewonnen kon den worden. Een der bewoners van den Wagenweg stelde de deelnemers van den optocht in de gelegenheid zich met 'n glas water te verkwik ken. Er werden 3 emmers leeggedronken. Zaterdagmorgen gaf een beer een de monstratie op het politiebureau. Hij was op het Bureau ontboden, omdat er een klacht was ingekomen dat hij gewond was. Die klacht bleek evenwel ongegrond. Toen ging de beer weer gauw de straat op om geld voor zijn begeleider te verdienen. De draaimolens op versohillende feest terreinen opgesteld, maakten goede zaken. De exploitanten sloegen, in verband met de vele gegadigden, de prijzen op. 's Avonds moest voor een draaimolen te Bloemendaal een kwartje betaald worden en daarvoor draaide men niet langer dan één minuut. Op het feestterrein te Bloemendaal was een man die glazen water voor 1 cent ver kocht. Hij kwam handen en glazen te kort. Omstanders berekenden, dat hij 20 glazen per minuut verkocht. Dat was op het drukste moment 12 gulden per uur! Waar ze op Koninginnedag vandaan komen begrijp je niet, maar op zulk een dag ziet men overal „artisten" aan het werk. Op de Ge dempte Oude Gracht hadden drie acrobaten post gevat, die zoo slim waren om eerst entréeprijzen te heffen alvorens met de „voor stelling" te beginnen. Daartoe werd een pet in het midden van den grond gelegd. Eerst als de aanvoerder van meening was, dat er een voldoende recette gestort was. kregen de omstanders niet onverdienstelijke hoogstand-! jes te zien. Billy voelde te zullen slagen. Want hij had een goed idee. Hij dacht„Ik zal hem leeren, Dat valt hem wis niet mee." Onder de kin de beenen kruisend, Liep hij op zijn handen rond. Men juichte van alle kanten, Omdat men het zoo aardig vond. Men lachte, gilde, gierde, Men allerlei liedjes zong. Toen Billy Kareltje een duw gaf, Zoodat hij in de hoogte sprong. „Nu zal ik hem in de hoogte houden," Zijn snoeverij zet ik betaald. Hij moet zeggen vóór ik eindig. Dat ik de zege heb behaald." Wij gelooven, dat Kareltje het niet prettig vindt. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 puizenden gciioteii. de mooie volksdansen de Koninginnejeesten ie Bloemendaal, De reidansen op de Groote Markt. werd. Er was vreugde onder de menschen, het ging er rustig en opgeruimd toe, hot was een waardige, juiste wijze, waarop daar in Oostelijk Haarlem het feest van Koninginne dag werd gevierd. Nadat 's morgens in een tent aan de Zomervaart de kinderen van de leden-buurt bewoners en dat waren er heel wat een paar versnaperingen hadden gekre gen, verzamelden zich op het Teylerplein om twee uur de deelnemers aan de verschillende v/edstrijden. Met muziek voorop marcheerden de honderden jongelui naar het feestterrein dat aan het einde van de Kruistochtstraai was afgezet. En toen hebben daar, van half drie af, onder de belangstelling van een tal rijk publiek langs de lijntjes, de verschillende wedstrijden en spelen plaats gehad. Daar liepen en strompelden kleine kleuters in groote zakken, daar werd hard geloopen, daar werd door meisjes van elf tot dertien jaar onder groote hilariteit „tobbetje gestoken" en kreeg menige Jongedochter een plens water over zich, als ze den stok tegen het plankje inplaats van er door stak. Zeer werd het op prijs gesteld, toen me vrouw Maarschalk, die in gezelschap van den burgemeester, wethouder Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijsscn, diens echtgenoote en dochter, zoo vriendelijk was, de prijzen uit te reiken aan de jongens en meisjes die bij de wed strijden van groep I uitgemunt hadden door handigheid en vlugheid. Blaastrappen en tobbetjesteken voor de oudere jongens en meisjes waren erg verma kelijk. Het was een lust, ernaar te kijken hoe daar bij het blaastrappen gewerkt werd, hoe de meisjes evenals haar jongere zusteren trachtten het neerstortende water te ont wijken als ze op een wagentje de glijbaan afrutschten. En daarna trok een vreemde troep potsier lijk uitgedoste jongelui het veld op, om te gaan voetballen en korfballen onder leiding van een scheidsrechter met een stopbord en onder toezicht van een jury de de fraaist gecostumeerden prijzen toekenden. Een bruine beer holde achter het „bruine (monster" aan, een andere voetballer bleek de voorkeur gegeven te hebben aan een 1-man nenkracht-auto, een baby van om en bij de duizend weken wilde ook meedoen. Het was een kostelijke vertooning! En meer dan vijf-honderd kinderen heb ben zoo, bij wedstrijd of spel, deelgenomen aan de feesten. Een respectabel aantal, en alles werd vlot afgewerkt. Om half acht begon op de Turfmarkt de muzikale wandeling maar het Teylerplein, waar de Haarlemsche Politie-Muziekvereeni- ging onder leiding van den heer Reinier van 't Hoff een concert gaf, dat voornamelijk uit marschen en populaire wijsjes bestond. Het was een genot daar, onder de boomen, te luisteren naar de mooie, frissche marschen. Het concert van de politie werd onderbroken door een uitvoering van het mannenkoor „St. Caecilia" dat onder andere het Wilhelmus en „Ave Maria" van Fr. Wiedt ten gehoore bracht. De zes nummers werden mooi ge zongen en werden beluisterd door de vele aanwezigen. Toen daarna de Politie Muziek vereniging haar programma afgewerkt had en eerst nog 'n muzikale ommegang gemaakt had. stelden de muzikanten zich op cm naar het speelterrein aan de Zomervaart te mar- chceren. Door verschillende straten ging het, honderden menschen en kinderen achter de muziek, meezingend, soms eens even hos send. De fakkels wierpen hun schijn tegen de huizen als een vuurbol was hier en daar een lampion. En tegen elven, kwam de stoet aan de Zomervaart. De vermakelijkheden waren er nog in vollen gang en maakten goede zaken. En duizenden stonden reeds te wachten op het vuurwerk, in dichte drom men waren ze aan den Noordkant, bij de kerk geschaard. Het werd even over elven. Toen schoot de eerste vuurpijl den donkeren hemel in, von- ken-sproeiend, fel knallend. En andere vuur pijlen, kleurige regens van lichtbollen, schit terende slangen, brillantsterren, gouden regens, fonteinen van dartellevend licht, spetterden en kronkelden boven het terrein. Er waren tal van groote nummers met zon nen en bommen, sterren en kanonnades, kartetsen en raketten. Het eene stuk was al anooier dan het andere. Het vonkenspel dar telde tegen do donkerte, het knetterde en flakkerde. En het was een heel mooi schouw spel. En een zeer geslaagd slot, een apotheose v,an dit zoo uitstekend geslaagde feest, dat, nu de Jullanabond en de feestcommissie „Bavodorp" op initiatief van „Koninginne dag" vereenigd zijn, met grooten luister ge vierd kon worden, wijl allen ertoe medewerk ten. Tijdens de kinderfeesten in het Amsterdam- sche kwartier. Langs de straat op Koninginnedag. Behalve de officieele muziek is er op Ko ninginnedag in ruime mate onofficieels. Daarvan was de stad vooral dezen keer bij zonder vol. Noemen wij allereerst het oude getrouwe troepje, waarvan men zich af vraagt, waar het 't verdere jaar van leeft, maar dat op Koninginnedag steevast ver schijnt. Dat zijn de vrouwen met de zware bas op den rug en de groote harp, die met de gitaar en die met de viool en de jongste methet centenbakje. Elk jaar zijn zij er te vinden, op het trottoir voor Brinkmann, de bas bromt, de harp geeft" droge knap- geluidjes, de viool zingt. En de jongste gaat rond en verzamelt het kapitaal, waarvan zij lang na dezen een schamel bestaan moeten lijden. Ze waren werkelijk vooruitgegaan, dit jaar, want ze zongen er nu bij. Van „der Weisse Flieder" natuurlijk. En dat in origi neel Duitsch. Maar er was meer» vermaak dan louter en alleen muzikaal. Op de Gedempte Oude Gracht trokken de standwerkers er profijt van, dat op Koninginnedag de politie een oogje half toedoet. Daar was bijvoorbeeld de man, die een lo terij organiseerde, waarin je als hoofdprijs „drie knaken" kon verdienen, daar stond de met een purperen doek geblinddoekte juf frouw, die alles raadde, wat haar man aan wees. tot het aantal knoopen aan iemands vest toe. Daar werkten de boeienkoningen en acrobaten in hun gekleurde tricot jes. Er was er zelfs een, die Latijnsche woorden sprak, zeer zeker een heel begaaafde. De „Vijfhoek" vierde een eigen feest. De Breestraat en de andere straten van de ka rakteristieke oude buurt waren geheel ver sierd, met slingers, lampions en guirlandes, 's Middags waren er kinderspelen geweest, 's avonds was het er gezellig voor de oude ren. Midden in de Lange Raamstraat was een podium getimmerd, waarop het orkest gezeten was. En de jongens van den Vijfhoek pakten de meisjes van den Vijfhoek om het middel en zwierden door de Lange Raam straat en langs de menschen, die op stoelen voor de deur, op de stoepen en voor het raam genoten van de vreugde. Hier was het zooals Jacques Perk gezongen heeft „De vlugge voeten reien zich ten dans. En de arm buigt om de leesten heen, de slanken, Den oude, die daar op den dorpel staat, Ziet men de vreugd uit lachende oogen blinken". Op het Wilsonsplein was het een volledige kermis in het klein. Daar draaide de ca- roussel, daar geurden de wafels, de gerookte palingen en de haring in 't zuur. Zoo was het ook op de Nassaulaan, met de lange rij 1 van tenten en kramen en draaimolens. Maar op het Soendaplein liedft het niet willen gelukken.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6