FUT BUITENLANDSCH OVERZICHT g^cn vliegen meer muggen DE ACTIE VOOR ONTWAPENING. HOOP OP EEN OVEREENKOMST. H. Raymund WILDERMUTH Hervat zijn lessen morgen BINNENLAND HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD Een verklaring van MacDonald. Rust in Palestina behalve bij Safed. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Britsche premier MacDonald heeft Maandagmiddag op een internationale pers conferentie een lange verklaring afgelegd, voornamelijk betrekking hebbende op her ontwapeningsprobleem en de facultatieve clausule van het Permanente Hof voor Inter nationale Justitie. Mac Donald wees er op, dat de veiligheid onder de naties beter door een eerlijke over eenstemming bereikt en gehandhaafd kan worden dan door het uitgeven van millioenen voor bewapeningsdoeleinden. Veelbelovende stappen voor de verwezenlijking van deze over tuiging worden overal voorbereid. MacDonald haalde in dit verband het Kellogg-pact aan en verklaarde, dat de Britsche regeering er aan wilde medewerken om een hechten grondslag voor dit pact .te leggen ten einde daarmede de internationale samenwerking te completeeren. De Volkenbond behoort ook zonder zware bewapening- sterk te zijn. In dien hij het vertrouwen der volken geniet, zal hij veel meer dan een internationale macht beteekenen. Tot het bereiken van dit alles is het persoonlijke contact tusschen de .staats lieden, zooals het. 'te Genève regelmatig' plaats heeft, van onschatbare waarde. Sprekende over zijn onderhandelingen met den Amerikaansehen gezant te Londen, generaal Dawes, verklaarde MacDonald, dat de hoop op een overeenkomst gerechtvaar digd is. Men mag echter niet aannemen, dat bij deze onderhandelingen het ontwapenirjfS vraagstuk als een specifiek Britsch-Ameri- kaansch probleem wordt behandeld. Hoover zoowel, als hijzelf streven er naar het geheele ontwapeningsprobleem ook met betrekking tot andere landen onder de oogen te zien. De te Londen gevoerde besprekingen zijn van groote be teekenis voor de ontwapening in haar geheel. In dit licht gezien zijn de Britsch- Amerikaansche besprekingen een verlichting van de taak van den Volkenbond. MacDonaM hoopte, dat hij spoedig naar de Vereenigde Staten kan vertrekken; het is hem echter niet mogelijk, deze reis te ondernemen nog voor de volgende zitting van het Lagerhuis Immers, in de aanstaande zittingsperiode zullen talrijke moeilijke problemen moeten worden opgelost, financieele en economiscne kwesties van nationalen en internationalen aard, het werkloosheidsvraagstuk, de ontwa peningskwestie, enz. De Britsche premier herinnerde vervolgens aan het feit, dat de Engelsche Labour Party zich voorstandster heeft verklaard van ver plichte arbitrage en wees op de belofte, door zijn partij bij de verkiezingen gegeven betrei- fende de facultatieve arbitrage-clausule. De Britsche regeering zal dienovereenkomsag genoemde clausule onderteekenen. Dit toe treden van Engeland is van groote beteekenis en een groote steun voor hen die hopen dat het principe van verplichte arbitrage ter regeling van internationale geschiilenr alge meen in het leven der volken zal wor-aen aanvaard. Basis voor Britsch-Ameri- kaansch accoord? Volgens een officieus bericht uit Washing ton ziin de Engelsch-Amerikaansche bespre kingen over het vraagstuk der bewapening ter zee gebaseerd op de volgende beginselen. 1. Verbinding van een overeenkomst voor de ontwapening ter zee met het Kelloggpact. 2. Gelijkheid tusschen Groot-Brittanme en Amerika voor alle soorten van oorlogssche- Geleidelijke vermindering van de bewa pening te rzee gedurende een bepaald aantal jaren door niet-vervanging van oorlogs schepen, die gedurende dien tijd de ouder- domsgrens bereiken. 4. Verlenging van den diensttijd van de -oorlogsschepen. 5. Vaststelling van een maximum-tonnage •voor torpedojagers en duikbooten. 6. Onderscheid tusschen groote slagkrui sers en kleinere politiekruisers voor de be scherming van den handel. Wat Briand en MacDonald bespraken De Fransche pers staat eenigszins sceptisch tegenover het onderhoud tusschen Briand en MacDonald. De ,,Temps:' meent te weten, dat MacDonald voornamelijk den wensch koester de, om de wonden te heelen die door zijn luitenant in Den Haag aan de Entente Cor diale zijn toegebracht.'Briand zou voorts van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt, om den Britschen premier er op te wijzen, dat Groot-Brittannië te Den Haag niets zou heb ben verloren, wanneer het een andere me thode had aangewend om zijn eischen voor te leggen. Proclamatie over Palestina. De Britsche hooge commissaris heeft een .proclamatie uitgevaardigd, waarin hij het optreden van de Arabieren, vooral to Hebron, sterk veroordeelt. De- onderhandelingen over de vorming van een Palestijnsch parlement zijn daarom door de Engelschen afgebroken. In zijn proclamatie veroordeelt de hooge commissaris, volgens een nader bericht, in krachtige bewoordingen de „wreede daden die door bloeddorstige boosdoeners" gepleegd zijn. Hij spreekt zijn vastberaden voornemen om de orde te herstellen en de schuldigen streng te straffen, uit. De misdaden hebben de bewerkers er van sa nden afschuw van alle beschaafde volken overgeleverd. Voorts zegt hij van plan te zijn om met het oog od de jongste gebeurtenissen de gedach- ténwisselingen met de Britsche regeering no pens constitutioneele veranderingen te sta ken. welke gedachtenwisselingen hij overeen komstig zijn belofte aan het bestuur van den Arabischen Uitvoerenden Raad was be gonnen. Ten aanzien van den Klaagmuur zal hij de beginselen die in het Witboek van No vember jl. zijn neergelegd, ten uitvoer bren gen. Het conflict RuslandChina. Een regeling van het Russisch-Chineesche geschil betreffende den Oosterspoorweg is niet onmiddellijk te verwachten. De Chinee- zen hebben geëischt, dat Rusland een nieu wen assistent-bedrijfsleider zou benoemen. Litwinof heeft evenwel geantwoord, dat hij geen reden zag voor een dergelijke wijziging, doch dat wanneer China den Chineeschen voorzitter van den raad van commissarissen vervangt, de Sovjetregeering geneigd zou zijn, aan het Chineesche verzoek tegemoet te komen. De Chineesche minister van Buitenland- sche Zaken, Wang, heeft echter hedenavond verklaard, dat de regeering geen reden ziet, om den voorzitter van den raad van commis sarissen te vervangen; hij noemde de berich ten, dat China met de Russische voorst-ellen zou instemmen, volkomen ongegrond. Aan gezien, nu Moskou blijft eischen, dat de Rus sische bedrijfsleider en zijn assistent, wien naar Russische meening niets te verwijten valt, weer in hun positie hersteld zullen wor den, terwijl Nanking dit blijft weigeren, daar het, door hiermede in te stemmen, zijn ern stige diplomatieke nederlaag zou erkennen, zijn de vooruitzichten op een spoedige op lossing van het geschil slecht. In Palestina nog onrust bij Safed. Het Britsche ministerie van Koloniën deelt mede, dat het in Palestina ten noorden van Safed nog steeds onrustig blijft, maar dat in de andere deelen van het land de toestand over het algemeen rustig is. Zondag zijn door een groot aantal vliegtuigen demonstratie vluchten gehouden over de noord-oostelijke districten van Palestina, waar nog steeds ge wapende benden Arabieren over de Syrische grens het land binnentrekken. Van andere zijde wordt gemeld, dat de Joodsche nederzetting Jeisod Hamallah, in de nabijheid van Tiberias en drie Joodsche barakken in Haifa in brand zijn gestoken. Te Jeruzalem zet de politie de ontwapenings actie voort en verricht nog dagelijks arresta ties. Tot 31 Aug. bedroeg het aantal slachtoffers dat gedood werd of aan verwondingen is overleden: 83 Mohammedanen, 4 Christenen, 183 Joden. Het aantal gewonden, dat in ziekenhuizen- is opgenomen, bedraagt 122 Mohammedanen, 10 Christenen, 183 Joden. De proclamatie van den hooge-commissa ris is per vliegtuig in Palestina en Transjor- danië verspreid. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat ge neraal Smuts heeft tegengesproken, dat zijn komst naar Europa verband houdt met den toestand in Palestina. Ik ga slechts voor ge zondheidsredenen naar Europa, aldus Smuts. Mijn naam is in verband gebracht met de gebeurtenissen in Palestina, doch men moet daaraan geen waarde hechten. Als ik echter gelegenheid krijg iets goeds te doen voor Palestina, dan zal ik dat niet nalaten. Smuts sprak verder tegen, dat hij in ver binding met Londen had gestaan betreffen de het Heilige Land en dat hij zich had aan geboden als lid van een commissie, die naar alle waarschijnlijkheid door de Engelsche re geering zal worden ingesteld, om een onder zoek in te stellen naar de jongste gebeurte nissen. DE AANSLAG OP HET RIJKSDAGGEBOUW. EEN SPOOR VAN DE DADERS? Het onderzoek naar de daders van den aanslag op het Rijksdaggebouw te Berlijn is in vollen gang. Reeds meent men een spoor te hebben gevonden. Talrijke personen n.l. beweren even voor de explosie een auto daar te hebben zien stoppen, waar twee jongelie den uitgestapt zijn, en die na korten tijd zou den zijn weggereden in de richting van het Lehrter station. Helaas stemmen de per soonsbeschrijvingen niet geheel overeen evenmin als die van den auto. Toch is het mogelijk, dat hier een belangrijk spoor ge vonden is. aangezien van het Lehrter station de treinen vertrekken naar Sleeswijk Hol- stein en Lueneburg, zoodat het niet onmoge lijk zou zijn dat de daders van buiten naar Berlijn zouden zijn gekomen en na den aanslag weer teruggereisd zouden zijn. Hierop zou tevens kunnen wijzen het feit, dat het wekkeruurwerk van de helsche machine precies overeenkwam met dat, gebruikt bij den aanslag te Lueneburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU, per regel 29 Groote Houtstraat hk. Anegang, (ingang Anegang) - Tel. 12827 Leeraar M. 0. Engels ch. Beëedigd Yertaler Specialiteit Opleiding Mercnrius Diploma els ge sproeit* -* met DE VOLKENBOND BIJEEN. HEDEN DE REDE VAN MACDONALD. De plenaire vergadering van den Volken bond heeft zich Maandagmiddag bezigge houden met de verkiezing van een praesidmm dat uit den voorzitter Guerrero, de vice- presidenten en de voorzitters der zes com missies bestaat. Tot vice-president- werden gekozen Briand met 43 stemmen, Stresemann met 42 stemmen, Adatsji met 41 stemmen, evenals de Letlandsche minister van buiten- landsche zaken, Ballodis. Macdonald verwierf 38 stemmen, terwijl de Chineesche gezant in Washington Chao Chu Wu 36 stemmen op zich vereenigde. De zes commissies stellen Dinsdagmorgen hun werkplan vast. 's Middags om 4 uur be ginnen in de plenaire vergadering de voor naamste gedachtenwisselingen over het jaar rapport van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Hierbij zal waarschijlijk Mac Donald als eerste het woord krijgen. In zijn rede zal hij zich in de eerste plaats bezig houden met de gedachte van de internatio nale arbitrage en het toetreden van Engeland tot- het internationaal gerechtshof. Dr. Stre semann zal, volgens hier Maandag ontvangen berichten Woensdag om 5 u. aankomen Daar MacDonald voornemens is Zaterdag weer naar Londen terug te keeren, verwacht men, dat Woensdagavond of Donderdagmorgen een ontmoeting tusschen Stresemann en Mac Donald zal plaats vinden. DE „GRAF ZEPPELIN". BIJZONDERHEDEN OVER HET VERTREK. Uit Lakcnhuïrst wordt gmeld: Zondagochtend 7 uur 20 Oostelijken stan- daardtijd (12 uur 40 's middags Amsterdam- schen zomertijd) heeft de „Graf Zeppelin" de terugreis naar Friedrichshafen aanvaard. De start werd door een aantal onvoorziene omstandigheden belangrijk vertragd. /Den avond te voren ontdekt men namelijk in het omhulsel van den ballon een gat, dat klaarblijkelijk van een kogel afkomstig was. Het projectiel bleek echter slechts het buiten ste omhulsel te hebben doorboord, zoodat geen belangrijke deelen waren geraakt. De schade was spoedig hersteld. Een der offi cieren was van meening, dat het projectiel moet zijn afgeschoten, terwijl het luchtschip zich boven den staat Texas bevond. Voorts was de extra-trein met de passagiers over tijd. Toen hij eindelijk uren te laat te Lakehurst arriveerde, stak juist een hevige wind op, die met een snelheid van 15 K.M. dwars op de luchtscliiphal stond, zoodat men het gevaarte niet naar buiten kon brengen. De manschappen, die bij de opstijging be hulpzaam moesten zijn, konden dan ook voorlcopig weer inrukken. Tegen den ochtend ging de wind eindelijk liggen. Het luchtschip kon toen gemakkelijk uit de hal worden gebracht. Het steeg snel op en verdween spoedig in Zuid-Oostelijke richting, zonder eerst nog New York te pas- seeren. De medegenomen vracht is tot 800 K.G. ge reduceerd. Voorts bevinden zich negen zakken mail, inhoudende 12.000 brieven en 10,000 briefkaarten, aan boord. Het vervoer .per post levert de Zeppelin een netto-winst van 15.000 dollar op. Aan den tocht nemen 22 passagiers deel; ook de slaaphut van Eckener is bezet. Onder de passagiers bevinden zich twee dames, na melijk een zekere mevrouw Parker en haar nicht, mevrouw Hobson. Laatstgenoemde was op het vliegterrein verschenen om afscheid van haar tante te nemen, die haar echter overreede, zelf ook mee te gaan. De bemanning bestaat met inbegrip der officieren uit 44 koppen, zoo dat zich in totaal 66 personen aan boord be vinden. Er had in verband met het vertrek van het luchtschip nog een ongeval plaats. Het vlieg tuig, dat een der passagiers. Scholl genaamd, uit Chicago naar Lakehurst had gebracht, sloeg toen het naar Chicago wilde terug vliegen om, waardoor vijf personen kwetsuren opliepen. Sedert het vertrek stond de „Graf Zeppe lin" voortdurend in contact met het radio station te Chatham (Massachusetts). STORM OP DE ZWARTE ZEE. BOOTEN GEZONKEN EN VISSCHERS GEDOOD. Op de Zwarte Zee heerschen sedert eenige dagen buitengewoon hevige stormen. Buiten de Roemeensche wateren werd een heele vis- schersvloot door den storm verrast. Verschei dene booten zijn gezonken en eenige vis- schers lieten, daarbij het leven. In de buurt van Constanza is een met hout beladen zeil boot gezonken, waarbij acht van de 15 kop pen tellende bemanning in de golven om kwamen. Het Britsche s.s. „General Churchill" liep zware averij op bij het binnenloopen van de haven van Constanza; het kon slechts met moeite voor stranden worden behoed. Het scheepsverkeer op de Zwarte Zee is stopge zet- De radiostations aan de Roemeensche kust hebben verscheidene S. O. S.-seinen op gevangen. STUURLOOZE AUTO RIJDT OP HET PUBLIEK IN. EEN ONGELUK IN BRUMMEN, DAT GOED AFLIEP. In Brummen is Zaterdagavond een merk waardig ongeval gebeurd, dat gelukkig zon der ongelukken afgeloopen is schrijft de Tel. Toen de heer J. T. uit Eerbeek na afloop van het vuurwerk zijn auto, waarin reeds twee personen zaten, wilde aanzetten, raakte door tot nog toe onbekende ooi-zaak de auto op gang. Hij reed, zonder dat de ver schrikte inzittenden konden ingrijpen, met steeds sneller wordende vaart op het talrijke publiek in. De consternatie was groot. Ver schillende personen werden aangereden, en kelen kwamen geheel onder den wagen. Op het Marktplein heerschte een paniek. Ein delijk. kwam de auto tegen een afrastering tot stilstand. Een tweetal meisjes lag toep. nog onder den auto. Merkwaardig genoeg kwamen allen er met ontvellingen en ge scheurde kleeren af. De polity heeft den auto in beslag genomen. ALASTRIM. De keer Heyermans over alastrim in Engeland. INENTING OP HET LOO. De directeur van den Amsterdamschen ge neeskundigen dienst, de heer L. Heyermans, heeft aan de N.R.Ct. eenige mededeelïngen gedaan betreffende zijn studiereis naar Enge land, waarvan hij zoo juist teruggekeerd is, en waarvan de bedoeling was, zich op de hoogte te stellen van de daar sinds ongeveer 10 jaar epidemisch heerschende alastrim en de maatregelen, die er ter bestrijding geno men worden. Zijn indruk was, dat de bestrijding van de epidemie in Engeland sterke belemmering ondervindt van de campagne, tegen inenting gevoerd door den anti-vaccinatiebond. waar door men ex daar betrekkelijk machteloos tegenover staat. De gevallen in Engeland, aldus de lieer Heyermans, stemmen volkomen overeen niet die, welke zich thans te Rotterdam en enkele andere plaatsen van ons land voordoen. Men aanvaardt in Engeland echter niet de Diag nose: alastrim, doch beschouwt de ziekte als een lichten vorm van pokken omdat men dan meer macht heeft om, voor zoover dat moge lijk is, de vaccinatie te bevorderen en de con tacten te isoleeren. Een afzonderlijken vorm van pokken wil men er in Engeland niet in zien, ook omdat elke besmettelijke ziekte, ook als zij met een goedaardig of minder kwaadaardig karakter optreedt, toch plotse ling een kwaadaard:g karakter kan aan nemen. Tegen deze pokken epidemie in lichten vórm neemt men In Engelnd dus volkomen dezelfde maatregelen als tegen de gewone pok ken. Ook daar is men sterk doordrongen van een economisch nadeel, hetwelk zulk een epidemie teweeg brengt, al is zij in haar ge volgen voor de aangetasten direct minder ernstig. Men bedenke slechts wat het be- teekent-, als patiënten bij duizenden drie tot vier weken ziekenhuisverpleglng behoeven. Daarom moeten wij hier, aldus de heer Heyermans verder, met alle macht trachten de epidemie in haar begin te smoren. Gelukt dat niet vóór October, als weer kouder weer intreedt, dan staat gedurende den winter een sterke opleving te vreezen en daarna een steeds verder uitzaaien van de besmetting. De eenige ten dienste staande middelen, die bij algemeene toepassing naar de meening van den heer Heyermans afdoende zijn en ook in Engeland voor afdoende gehouden worden, zijn vaccinatie en isolatie. In de mogelijkheid van het voorkomen van encephalitis postvaccinal ziet men in Enge land minder bezwaar dan in het later uit breken van een kwaadaardige epidemie; sinds 1922 zijn daar op de 5 1/2 millioen inentingen (waarbij echter de herinentingen zijn gere kend, die nooit, encephalitis ten gevolge heb ben) slechts 175 gevallen van encephalitis voorgekomen. Men moet er hierbij rekening mee houden, dat men volgens de hier gelden de medische opvatting slechts te doen heeft met encephalitis postvaccinal, wanneer de verschijnselen optreden 10 of 12 dagen na de inenting, terwijl men hiervoor in Engeland een tijdperk van drie maanden maakt. In een vorig communiqué heeft de heer Heyermans gezegd, revaccinatie een half jaar na de men ting raadzaam te achten. Dit gold niet voor kleine kinderen, die een half jaar geleden met succes gevaccineerd zijn; de bedoeling was ook niet, dat de verkregen im muniteit slechts een half jaar zou duren. Men neemt aan, dat de onvatbaarheid als gevolg van geslaagde Inenting van 5 tot 7 Jaar duurt; bij revaccinatie echter bet-eekent niet opkomen van de pokken niet steeds, dat de onvatbaarheid nog steeds bestaat. Dat niet- opkomen kan ook van toevallige omstandig heden, waardoor de entstof niet „pakt", het gevolg zijn; daarom is het zekerder, zich na een half jaar nog eens te laten intenten, wanneer na revaccinatie niets opkomt. Op Het Loo. De Tel. verneemt, dat, op bevel van dc Koningin, alle leden van de hofhouding ten paleize Het Loo door dr. Haverkamp zijn In geënt ter voorkoming van alastrim. Tevens is door ae Koningin aan alle leveranciers van het Hof, t.w. die welke zich dagelijks binnen het hek moeten begeven, de verplichting op- legd zich te laten inenten. Nieuwe gevallen. De toestand van mevr. L. te Amersfoort, die aan alastrim lijdt, is vooruitgaande. Thans is echter ook een van haar kinderen aangc- .tast. Te Scherpenzeel (G.) heeft zich een geval van alastrim voorgedaan bij een vrouw, die in contact was geweesth met een alastrim- patient uit Amersfoort. Bij een 20-jarige juffrouw te Oegst-geest is ook een geval van alastrim geconstateerd. Bij een bewoner van de Jacobuslaan te Hiliegersberg is een geval van alastrim vast gesteld. Dit, is het vierde geval in de ge meente Hiliegersberg. DE STAKING DER GRONINGSCHE LANDARBEIDERS. NIEUWE VOORSTELLEN TE WACHTEN. Het zichten van het koren is in Groningen dank zij het bijzonder mooie weer grooten- deels geëindigd, zoodat vele werkwilligen, die langen tijd in het stakingsgebied heb- vertoefri, thans huiswaarts gekeerd zijn en niet meer ir. dit gebied zullen komen. Ge meld wordt dat ter beëindiging van de sta king voorstellen zijn te wachten om voor het jaar 1029 de loonen met 10 pet. en die voor het jaar 1930 met 12 pet. te verhoogen al dus de Tel. OUDE VROUW TE ZWOLLE DOOD GEVONDEN Door de walgelijke lucht geleid, kwamen Maandagmiddag de buren van de alleen wonende bejaarde vrouw H. K., wonende nabij het Aplein te Zwolle tot de lugubere ontdekking, dat het in verren staat van ont binding verkeerende lijk van genoemde vrouw op het bed lag. In do brievenbus be vonden zich de couranten van de laatste 15 dagen. De politie stelt een onderzoek naar de doodsoorzaak in. KARDINAAL VAN ROSSUM IN ONS LAND. DOOR MGR. AENGENENT IN AMSTER DAM VERWELKOMD. Kardinaal Van Rossum verblijft de eerst volgende weken in ons land en zal dan ge huldigd worden ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest. Maandagochtend is hij uit Keulen vertrok ken. vergezeld van zijn secretai-is. mgr. dr. Drehmann. De voorzitter en secretaris van het uitvoerend comité voor de huldiging, mgr. prof. dr. J. Hoogveld, rector magnificus van de universiteit te Nijmegen, en dr. Theo Ver hoeven. directeur van het Kath. Centr. Bu reau van Opvoeding en onderwijs te 's-Gra- venhage, zijn acn kardinaal tegemoet gereisd tot Zevenaar. Zij hebben hem daar op Ne- derlandsch grondgebied welkom geheeten en begeleidden hem verder naar Amsterdam. In ae wachtkamer op het Centraal Station te Amsterdam werd de kardinaal welkom geheeten door den bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent. In de wachtkamer was o.a. mede aanwezig mgr. Schioppa, in ternuntius te 's-Gravenhage. Nadat men eenige oogenblikkcn In de wachtkamer had. vertoefd, kwam de auto van den kardinaal op het perron voor de wacht kamer. Het verdere gezelschap stapte In de aut-o's, die aan den Westelijken uitgang ge reed stonden. Nauwelijks was do auto van den Westelijken afrit van het station geko men, of de groote menigte, die zich daar had opgesteld, juichte hartelijk. Langs den gehee- len weg stonden tal van belangstellenden. In de Obrechtstraat had de politie de noodige ordemaatregelen genomen. Tegen zes uur kwam de stoet bij het kerkgebouw „De „Hei lige Rozenkrans" aan, dat geheel gevuld was met geloovigcn. Hierna hield mgr. J. D. J. Aengenent, een korte toespraak, waarin hij het een hooge eer en een bijzonder voorrecht noemde het eerste woord tot den kardinaal te mogen spreken bij zijn komst in het vaderland. Ka tholiek Nederland staat gereed zoo ver volgde spr. om in een grootsche bijeen komst u te huldigen en u geluk te wenschen met het hooge voorrecht, dat God u schonk om uw gouden priesterfeest te mogen vieren. Aan anderen is het voorbehouden, om op die bijeenkomst de gelukwenschen van katholiek Nederland voor uwe eminentie te vertolken en getuigenis af te leggen van den diepen eerbied, de warme genegenheid en de op rechte liefde, die wij allen koesteren voor uwen verheven en eerbiedwaardigen persoon. Maar mij vah de hooge eer te beurt om reeds thans, nu gij nauwelijks den vaderlandschen bodem hebt betreden, u de verzekering te ge ven allereerst, dat uwe eminentie van gan- scher harte welkom is en dat wij het hooge- lijk waardeeren, dat u ons in staat wilt stel len om u persoonlijk onze meest eerbiedige en hartelijke gelukwenschen aan te bieden met het gouden priesterfeest, dat u binnen kort zult vieren. Na deze eenvoudige toespraak, die den kar dinaal zichtbaar ontroerde werd een kort lof gecelebreerd, door pastoor Hoosemans, pas toor Filbry en pater Klamer. Een koor van studenten van het seminarie van Warmond zang Gregoriaansche gezangen. Van de kerk werd gereden naar zijn tijde lijk verblijf, de woning van den heer W. J. R. Dreesman in de Joh. Vermeerstraat. Ook hier hadden zich weer vele belangstellenden verzameld om van het binnentreden van den kardinaal getuige te zijn. LOOSDRECHT'S WATERSPORT BEDREIGD? MEN VREEST EEN VAARVERBOD. In verband met de onttrekking van water uit de Loosdrechtsche plassen ten behoeve van de drinkwaterleiding van Amsterdam heeft het bestuur van de watersportvereenl- ging „Loosdrecht", een adres aan den raad gericht, waarin zij er o.ra. op wijst dat, in verband met deze drinkwateronttrekking van de Loosdrechtsche plassen, de mogelijk heid bestaat, dat verboden zal worden met motorbooten op de Loosdrechtsche- en Breukelerveensche plassen te varen meldt de Tel. Tevens wUst zij er op, dat een even tueel te stellen vaar verbod voor motoren de watersport, die te dezer plaatse zeer bloeit, ernstig benadeelen zal. Bovendien bepaalt dit vaarverbod zich niet alleen tot de eigenaren van deze motorbooten, doch ook en wel het ergste tot de ingezetenen van Loosdrecht, die ligplaatsen verhuren en bo vendien vele andere ingezetenen, die in komsten trekken uit het verblijf der vaar tuigeigenaren te Loosdrecht. In verband met bovenstaande, verzoekt het bestuur van ge noemde watersportvereeniging den Raad de belangen der eigenaren van motorbooten en van buitenboordmotoren te willen beharti gen door te trachten te voorkomen, dat een vaarverbod worde ingesteld. Door tal van watersportliefhebbers is adhaesie aan dit adres betuigd. MOORDAANSLAG TE BAARN De vrouw in het spel. Sedert eenigen tijd woont te Baarn de voddenkoopman v. E. samen met de vrouw van D. O., betonwerker te Hamcrsveld bij Amersfoort-. Herhaaldelijk kwam D. O. naar Baarn en bezocht daar zijn vrouw; deze be zoeken waren van zeer onaangenamen aard en meermalen werd de politie ter assistentie geroepen. Dc laatste dagen hield D. O. zich wederom te Baarn op. Maandagavond ont moetten D. en v. E. elkaar in een café. Toen zij op straat kwamen, greep D. O. v. E. beet en bracht hem met een mes vier steken toe in rug, pols, hals en neus. Het slachtoffer, dat in zorgwekkenden toestand verkeerde, werd per brancard naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd; de dader is later te Amers foort aangehouden. Hij heeft reeds een vol ledige bekentenis afgelegd aldus de N. R. C. TH. F. M. SCHAEPMAN Benoemd tot lid van dc Tweede Kamer. Dé voorzitter van het Centr. Stembureau heeft in de plaats van den heer J. C. van Beek te Deurne, die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangenomen, benoemd verklaard tot lid dier Kamer den heer Th. F. M. Schaepman te Den Haag. In herinnering moge worden gebracht, dat de heer Van Beek. die benoemd was in dc vac.-Deckers, voor deze benoeming zou bedanken op grond van de overeenkomst inzake qualiteitszetels der R.-K. Staatspartij pieldt het Hbld,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9