UIT DE NATUUR DUINWANDELING. Geheimen der Filmfoto grafie. SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 Groote bloei van Muggen orchis. Brand in het duin. Hoe die gedoofd moet worden. Het goede van groote excursies, zooals deze kortgeleden door de Ned. Natuurhistorische Vereeniging zijn georganiseerd in onze om streken. zit nu niet zoozeer in deze excursies zelve, waaraan door een te groot aantal per sonen deelgenomen wordt, dat er veel waar genomen kan worden, dan wel in de belang stelling die ze opwekken. En zoo kwam het dat één deelnemer van die excursies, die op zijn beurt weer een tweetal andere belangstellenden meegenomen had, uit een provincieplaats op de fiets naar Haarlem was getrokken en verder, na mij afgehaald te hebben, naar de duinen. Het waren menschen, die in hun streek, een laag- veengebied, al heel wat van de natuur gezien hadden, maar in de duinstreek belangrijk minder. De één, een landbouwkundig inge nieur, kwam door zijn werkkring al veel bui ten. de andere, een boomkweeker, gaf op zijn zeiltochten door de rietlanden zijn oogen altijd goed den kost en de derde was in de eerste plaats liefhebber van insecten en vo gels en had al tochten gedaan in de duinen bij Schoorl, in het Gooi en in Brabant. Dank baar gezelschap dus, voor wie veel gewoons nieuw was en dat toch ook het minder ge wone naar waarde wist te schatten. De wandeling ging eerst langs een verlaten sintelpad in de richting van de eenigste nog vochtige duinvallei. Ik was wel zeer benieuwd hoe in dezen drogen zomer, voorafgegaan door een drogen winter, de duinmoerasflora er bij zou staan. En dit viel niet mee. De echte moerasplan- ten als moeraswespenorchis hadden wel zeer slecht gebloeid. Purgeervlas, in regenrijke ja ren soms op de hellingen te vinden, was uiterst schaarsch; éénjarige planten, die al leen bij normalen waterstand daar ter plaat se goed kiemen, zooals duizendguldenkruid en slanke gentiaan waren ook zeer schaarsch of ontbraken geheel. Maar wat wel bijzonder frappeerde was, dat de moerasplanten, die een minderen graad van vochtigheid doorstaan als de bo vengenoemde, en dan in streken met leem- bodem ook wel op de hellingen groeien, zooals Parnassia en de muggenorchis (Gymnadenia Conopsea), dit jaar algemeener zijn dan in het vorige seizoen. De verklaring is niet ver te zoeken. In den afgeloopen winter zijn dui zenden konijnen gestorven door koude en honger. Waar vroeger de muggenorchis bijna tot den grond toe afgeknaagd werd, zijn nu hoogstens de bladtoppen beschadigd. Waar de waterstand dezen zomer belangrijk lager stond dan verleden jaar om denzelfden tijd en de muggenorchis zeker tienmaal zooveel voorkomt als verleden jaar en ook op plekken waar ik ze niet verwachtte, zien we hier dat de schade van de daling van het grondwater rijkelijk gecompenseerd werd door de min dere konijnenhoeveelheid. Behalve deze bijzondere planten trokken de meer gewone, de duinroos, de hondstong, het driekleurig viooltje e.d. ook de aandacht van mijn tochtgenooten, die dergelijke plan ten bij hen in het laagveen niet aantreffen. Op een bepaald punt, aan de grens van een streng bewaakt stuk duin, werd de terugtocht aanvaard. Vanaf den zeelooper komt een blauwe walm opzetten, rook, naar we dachten van een kampeerder die opbrak en netjes zijn stroo verbrandde. We moesten toch die rich ting uit en zagen dat de rook toch van een tamelijk breed front kwam en dat er men schen bij waren. Een duinbrandje! De één gooide met een kinderschopje, de ander met een kinderemmertje kleine hoeveelheden zand op de vlammende doode halm en duin- öoorntakken, maar d e methode, die blijkbaar niet bekend was bij onze menschen, omdat duinbranden bij ons zooveel minder voorko men dan branden in de heide, het uitslaan met bebladerde takken, kende men niet. La ten wandelaars, die bij dergelijke branden meestal het eerst ter plaatse zijn, er toch aan denken dat zoo'n brandje met de meeste kans op succes in zijn begin gesmoord kan worden en bij gebrek aan flinke spaden, tak ken met groen blad de beste hulpmiddelen vormen. Op ons voorbeeld begonnen de nieuwsgie rigen die toegeloopen waren de vlammen te dooven. Fietsers op het strand werden ge roepen en kwamen ten deele ook helpen. En kele heeren stonden met de handen in hun zakken te kijken, en werden aangespoord om te helpen, wat enkelen deden. Toen de vlam men op zijn hoogst gingen kwam een jacht opziener van naburig duinterrein aanloopen, die op zijn beurt het blusschende, slaande, trappende en hijgende gezelschap, bestaan de uit de meest verschillende menschen, da mes in zwemcostuum, heeren in dito, heeren op zijn Zondagsch, A. J. C.'ers, kampeerders en wandelaars weer aanvuurde. Soms was de hitte van de vlammen door den wind te groot om er dicht bij te komen maar dieper in het dal was minder wind en daar lukte het tenslotte de gevaarlijkste vuurplek te naderen en de vlammen uit te slaan, Wel smeulde overal de helm op de randen van het zwartgebrande stuk maar de jachtopziener zou er bij blijven tot de politie uit Bloemendaal, die vanuit Santpoort (sic!) opgebeld zou worden door een wielrijder, zou komen. We bleven nog een oogenblik rusten bij het terrein van den brand, bespraken met een heer van het naburige duin deze en derge lijke duinbranden en constateerden dat, als de brand niet uitgeslagen was en aan de windzijde van de vallei weer naar boven was gekomen, de brand veel grooter afmeting aangenomen zou hebben. Hoewel een duinbrand als deze zoo goed als geen geldelijke schade meebrengt (de plantengroei komt na den brand door de aschbemesting dikwijls nog weelderiger uit den grond dan te voren), is zooiets vooral voor het aanzien van het landschap en voor de vogels, wier voedsel en schuilplaat-s ver nield is, een minder mooi iets. En de rookers, die hier wel uit onacht zaamheid den brand aangestoken zullen hebben, mogen zich wel tweemaal bedenken eer ze een niet gedoofde sigaret of lucifer wegwerpen. De wandeling werd nog eenigen tijd voort gezet in Zuid-Westelijke richting. Er was daar namelijk een duintop, een kilometer van zee, één van de hoogste toppen uit de buurt, die voor twintig jaar beplant was met Oostenrijksche dennen. Jaren lang had ik ze kunnen volgen in hun groei en hun strijd tegen het zeeklimaat. De afrastering tegen de konijnen was vergaan en weg, doch dat heeft de forsche boomen, die een langzamen groei vertoond hadden, niet gehinderd. Aan de Westzijde stonden ze wat minder maar in het midden en op den oostkant was het een lust om te zien hoe mooi en gezond alles er bij stond en mijn tochtgenoot, de boomkwee ker ontlokte het den uitroep: „waarom zoo iets niet op meer plaatsen in 't duin en over grootere oppervlakte!" Langs een sintelweg, die ons weer naar de fietsen zou voeren, groeiden nog enkele min der gewone planten zooals de aardbeispina- zie In een pas uitgewaaide pan had men op het laagste punt een fazantenkuil gegraven, zoo'n kom voor het drinkwater voor de vo gels en daaruit bleek dat het met- den wa terstand in de Overveensche duinen, ten minste op flinken afstand van de waterlei ding, nog niet zoo heel slecht gesteld was, al stond het water ruim een meter beneden het normale peil. Grooter gevaar voor onze duinen dan de wa terleiding is wel het bebouwingsplan, waar van in de pers gewaagd werd. Daarover in een volgend artikel. C. SIPKES. HET NOODWEER BOVEN BRABANT. DE SCHADE VALT MEE. De Tel schrijft: De avond van 3 September en de nacht daarop volgende, zijn uren geweest van angst- en ontzetting, die nog lang in bange herin nering zullen blijven bij hen. die deze ver schrikking hebben doorgemaakt. Een nood weer, zoo ontzettend zwaar als sedert men- schenheugenis niet is voorgekomen, heeft een gedeelte van Noord-Brabant en Noord-Lim burg geteisterd. Van des avonds negen uur tot des mor gens vijf uur flitste onophoudelijk de blik sem en rolde de donder. Het was een grootsch ofschoon angstwekkend schouwspel. Het leek één vuurzee, zoo vertelde ons de bevolking toen wij op onzen tocht door het geteisterde gebied verschillende personen spraken. Nog ligt de angst hun in de oogen bij de gedach te aan zooveel doorleefde ontzetting. Wat het geheel nog angstiger en fantastischer maak te, waren de overal hoog oplaaiende vlam men der door den bliksem in brand geslagen boerderijen. Heel de omgeving scheen een sprookjesachtig vuurwerk van spattende von ken met geelgroene en purperen .slangen van vuur. Het spatte en knetterde vuur, overal zoover het oog reikte. Gelukkig heeft het noodweer, alhoewel ongekend in kracht, be trekkelijk weinig materieele schade aange richt. Bij onze informatie in de geteisterde plaatsen en bij eigen aanschouwing bleek de aangerichte schade nog mee te vallen. Wel zijn er veel branden geweest, dooh deze be perken zich meestal tot één woning in elke gemeente. Een bijzonder onweer. De correspondent van de Tel. te Utrecht heeft zich naar aanleiding van het noodweer van Dinsdagnacht, in verbinding gesteld met den hoofddirecteur van het Kon. Meteoro logisch Instituut. Prof. Van Everdingen deel de hem mede, dat hij nog geen juiste inlich tingen kon verschaffen, omdat hij zelf nog niet alle officieele berichten in zijn bezit had. De directeur zeide wel, dat het zware onweer veel studie materiaal zal opleveren, omdat het gepaard is gegaan met hevige bliksem, zonder dat er regen. viel. ALASTRIM. ZEVEN NIEUWE GEVALLEN OP ééN DAG IN ROTTERDAM. OOK OP T KORNWERDERZAND. In den loop van den dag zijn Woensdag zeven nieuwe alastrïmpatiëntcn opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam. Deze patiënten zijn afkomstig uit woningen aan den Soet-endaelscheweg, aan den Mathenesserweg, Rembrandtstraat en Albrecht Engelmanstraat. Onder deze patiënten bevindt zich een huisgezin be staande uit man, vrouw en kind. die alle drie zijn aarigetast, voorts een 40-jarige en een 43-jarige vrouw, aldus de Tel. Dinsdag is te Harlingen een geval van alastrim geconstateerd bij een persoon werk zaam bij de Zuiderzeewerken te Kornwer- derzand. De patiënt is in het R. K. zieken huis te Harlingen opgenomen. NA HET DRAMA TE RUCPHEN. Dinsdagmorgen had te Rucphen de begra fenis plaats van de zoo noodlottig om het leven gekomen drie kinderen van het gezin K. Kwart voor acht werden door de ge meente-veldwachters de lijkkistjes van uit het gemeentehuis gedragen en geplaatst op de gereedstaande baren. Nadien begaf de stoet zich naar de kerk. Zoowel in de kerk als daarbuiten was de belangstelling buiten gewoon groot, meldt de Prov. N. Br. en 'sH. Crt. EEN ONBEGAANBARE WEG. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer „Floris V" te Muiden, heeft volgens de Tel., aan den minister van Waterstaat hei volgende telegram gezonden: „Door dezer dagen op den weg Hakkelaars- brugMuiderberg neergeworpen bazalt, is deze weg, voornamelijk voor wielrijders, on berijdbaar geworden, terwijl hij zeker in dezen toestand gevaar oplevert. Muiderberg ondervindt hierdoor groote schade. Reeds bij verschillende autoriteiten op verbetering aangedrongen. Dringen aan op spoedige verwijdering ba- zalfcslag en afdoende verbetering van den weg", ONTPLOFFING EN BRAND TE OOSTERHOUT. EEN VROUW ERNSTIG GEWOND. Dinsdagavond had op den Groenendijk op de grens DongenOosterhout. (N3.) in een slagerij een ernstige ontploffing plaats van de koelmachine. De slager was zelf afwezig, doch zijn vrouw die dicht by de machine stond. kreeg zeer ernstige verwondingen. Onmiddellijk na de ontploffing brak er brand uit, welke gretig voortwoekerde in het licht ontvlambare en droge materiaal. Twee woon huizen en een schuur werden een prooi der vlammen. De brandweer van den Horst was spoedig aanwezig, doch kon tegen het zich snel uitbreidende vuur niets beginnen. VOLKSONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den voorzitter van den Kennemerkring van Volksonderwijs. Mr. L. G. van Dam, heeft te Bloemendaal eene bespreking plaats gehad tot oprichting eener afdeeling Bloemendaal van Volkson derwijs. In begin October zal een groote openbare vergadering worden gehouden. In het voorloopig bestuur hebben zitting ge nomen: B. Heijmans, voorzitter: D. Manas sen, Prof. van Vlotenweg 12, Bloemendaal, secretaris-penningmeester; Mr. J. H. Schultz van Haegen; W. Noorman, J. H. Kuling. Het bestuur zal nog met eenige personen worden uitgebreid. VLIEGTUIG TEGEN EEN DIJK BIJ SCHELLINGWOUDE GEVLOGEN. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Gistermiddag omstreeks vier uur is het Duitsche watervliegtuig Henkei No. 1731, op weg van Warnemünde naar Schellingwoude bij laatstgenoemde plaats tegen den zeedijk gevlogen. Het toestel kwam op den dijk te recht, waardoor de drijvers ernstig werden beschadigd. De drie inzittenden werden niet gewond en konden op den dijk uit het toe stel stappen. Onmiddellijk is van 't marine- vliegstation te Schellingwoude personeel ge zonden om het toestel te bergen. DE NIEUWE GEZANT VAN DE VEREENIGDE STATEN. De heer G. J. Diekema voorgedragen. Naar de United Press uit Washington aan de Tel. seint, heeft President Hoover aan den Amerikaanschen Senaat de benoeming van den heer G. J. Diekema tot gezant der Vereenigde Staten bij het Nederlandsche Hof ter bekrachtiging voorgelegd. DE HULDIGING VAN KARDINAAL VAN ROSSUM IN AMSTERDAM. Woensdagmiddag heeft in het Amster- damsche Concertgebouw de huldiging plaats gevonden van kardinaal van Rossum, ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest. Prof. dr. J. Hoogveld opende de feeste lijke bijeenkomst. Hij sprak een welkom uit, tot de vrouwen en mannen uit alle Neder landsche gouwen, uit allen staat en stand, en in het bijzonder riep spr. een welkom toe aan den pauselijken internuntius, mgr. Schicppa en aan den aartsbisschop van Utrecht. Mgr. H. van de Wetering sprak vervolgens het welkomstwoord tot kardinaal van Ros sum. meldt de N. R. C. Hierbij releveerde hij de liefde van den kerkvorst voor zijn ge boorteland, voor Nederland. Uw vijftigjarig priesterschap, zeide hij, was een voortdu rend verkondigen in woord en voorbeeld, dat 's menschen gehechtheid aan eigen land en volk nooit zoo ver mag gaan, dat hij practisch jegens andere landen en volken in genegenheid te kort schiet. Spr. gaf uiting aan de gevoelens van warme vereering, die katholiek Nederland voor den persoon van kardinaal van Rossum en zijn eerbiedwek- kenden missiearbeid koestert. Namens het Episcopaat, de priesters en de geloovigen van ons land wenschte de aartsbisschop den kardinaal hartelijk geluk met zijn vijf tig-jarig priesterschap. Na de uitvoering door het koor van „Tu es Petrus" van Falestrina, hield prof. dr. J. Hoogveld de huldigingsrede. Spr. gaf o.a. een kort overzicht van het leven van kardinaal Van Rossum. Door lei ding der jeugd, door de verklaring der leer stellige godgeleerdheid en het zorgzaam bestuur der kloostergemeenschap heeft U de Nederlandsche ordeprovincie gediend en gesticht, en sinds 34 jaren staan in de Eeuwige stad uwe zeldzame gaven van hart en geest in dienst van het opperbestuur der kerk. Uit eigen studietijd in Rome herin nert spr. zich, hoe hard pater van Rossum, nu 25 jaar geleden met Nederlandsche stoer heid werkte in de drukkende zomerhitte, terwijl andere consultoren reeds in villegia- tura waren, in 1911 riep de Paus hem tot zijn oppersten raad, en niet lang daarna werd aan zijne handen toevertrouwd wat na net pauselijk bestuur welhaast het gewich tigste is in Christus' kerk: de algemeene leiding der geloofsverbreiding. Tenslotte bood prof. Hoogveld het hulde blijk aan, de feestgave, welke, volgens den wensch van den kardinaal, zal worden be stemd voor de opleiding van opvoeders der inlandsche priesterstudenten voor de mis siegebieden. Het gemengd- en knapenkoor zong het Gloria in Exceisis Deo uit de Missa in hon. Stae Caeciliae van Hub. Cuypers, en daarna dankte Kardinaal van Rossum in eene toe spraak. Hij verklaarde dat het hem onmogelijk was, in woorden weer te geven den diepen entroerenden indruk, dien de huldiging op zijn gemoed gemaakt had. Dat deze huldi ging zulke afmetingen zou aannemen, wist en vermoedde hij niet. Uit het diepst van zijn gemoed sprak hij hiervoor zijn innig- sten, warmsten dank uit. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». p«r regel. FOTOGRAFISCH Gr. Houtstr. 169 Tel. 13472 Htirlcm ATELIER „RICHE" ARTISTIEKE DAMES- EN HEERENPORTRETTEN Verrassingen van komischen aard. Het maken van een muur van vuur Door ROY POMEROY, den bekenden Kunstenaar, die de effectvolle Scènes verzorgde van „De Tien Geboden" en vele andere welgeslaagde Films. Het ven-a ardi gen van truc-foto's voor de film is een van de moeilijkste kunsten ter wereld. Ik heb er als het ware een speciale opleiding voor gehad. Nadat ik voor inge nieur had gestudeerd aan de Universiteit van Ohio, maakte ik ook een speciale studie van het teekenen, werd teekenaar aan een courant en had veel succes als illustrator van Amerikaansche maandbladen („magazines"). De teekenkunst heeft mij altijd aangetrok ken en het is juist de combinatie van tee kenkunst en technische bekwaamheid die noodig is voor de truc-fotografie. Ik stichtte het eerste atelier in Amerika voor dit werk en een van de eerste films waarvoor ik de truc-foto op mij nam was „De Code der Zee". Deze film heeft betrek king op de Amerikaansche kustwacht en er komen een aantal spannende en zeer opwin dende tooneelen in voor. Hiervoor bouwden wij het model van een lichtschip van onge veer 8 voet lang en het model van een plei- zierjacht van dezelfde afmetingen. Het jacht werd weelderig opgetuigd als het ple zierjacht van een millionnair. Een prachtig linieschip werd in dezelfde verhoudingen ge bouwd en alle drie lieten wij drijven in een groote waterbak, waarin de geheele scène speelde. Zooals allen die de film gezien heb ben zich zullen herinneren, stoot het jacht op een rots en het vergaat, vuurpijlen worden afgeschoten en ten slotte wordt door de kust- wachts een lijn over het ten verderve ge doemde schip geworpen. Dit alles werd ,,in miniatuur" gedaan. Wij maakten vuurpijl- tjes van ongeveer 2y: c.M. lang, die ook wer kelijk afgeschoten werden. En de tooneelen aan boord van het jacht, die den vorigen avond opgenomen waren, werden in de film ingevoegd. Zoo werden echte en „miniatuur"- scènes tot één filmbeeld gecombineerd". Mijn volgende film was „De Tien Geboden" die gedurende eenigen tijd het record had op het gebied van truc-fotografie. Al de sen- sationeele tooneelen, de muur van vuur, het scheiden van de wateren der Roode Zee, het neerdalen van de geboden uit den Hemel, werden in miniatuur uitgewerkt en gefoto grafeerd. Tot nu toe was deze film het hoog tepunt op het terrein der truc-fotografic. Een andere film waarvan ik de technische leiding had. was: „Achter het Front". Al de grootsche scènes in deze oorlogsfilms wor den in miniatuur vervaardigd. Wij maakten een miniatuur-slagveld, met prikkeldraad, zandzakken en alles wat maar meer in den modernen oorlog wordt gebruikt. Ik liet de granaat-gaten bedekken met geverfde stuk ken kurk en wanneer zij ontploften gaven de fragmenten die hoog de lucht In vlogen een zeer natuurlijk effect. De granaten wer den geworpen door assistenten die achter de film-operateurs stonden. Zij bestonden uit houten cylinders, ongeveer 2y2 c.M. lang, ge vuld met magnesium en sprongen met een geweldige kracht uit elkaar. Ik herinner mij dat eens een van de assistenten, wiens taak het was deze miniatuur-granaten op het slagveld te werpen, zich in- den afstand ver giste en zijn kleinen bom te dicht in de na bijheid van den filmoperateur liet vallen. Het volgende oogenblik wankelde de operateur achteruit; hij was geheel verdoofd. Het ont brak er nog maar aan dat hij hinder kreeg van „shell-shock". In één oorlogsfilm hadden wij een ver borgen kanon, waarvan de mond juist gezien kon worden door het geboomte heen. Wan neer dit kanon moest afgevuurd worden, werd een gewoon geweer in den loop gelegd, waardoor iemand dan een magnesium pa troon afvuurde. Door het wapen vlug terug te trekken na het vuren werd het natuurlijke effect van het terugloopen van een groot kanon bereikt. Tanks bewogen zich ook over het minia tuur-slagveld. Het model was ongeveer drie voet lang en voorzien van een motor die zoo krachtig was dat de tank gemakkelijk een man kon dragen die er achter stond. De „tank" was voorzien van kanonnen, die langs electrischen weg werden afgeschoten wan neer het noodig was. Bij het opnemen van een oorlogsfilm deed zich nog een amusant voorval voor. F.r moest een luchtaanval op Parijs worden voorgesteld en de krater dien de bom moest veroorzaken, werd natuurlijk van to voren klaar gemaakt maar hij leek mij te glacl aan de kanten te zijn. Ik gaf dus aan een assistent order wat lampzwart in het gat te werpen. De film werd opgenomen. Alles ging prachtig. De Zeppelin was ergens boven in de lucht. Daar beneden wachtte Parijs In doodsangst. Het dramatisch oogenblik na derde. Er kwam ineens een ontploffing en het volgende oogenblik waren alle lichten uit. Ik schreeuwde bevelen voor de opera teurs. Alles was ineens in de war. Niemand wist wat er gebeurd was. Langzamerhand klaarde de atmospheer op. De lichten be gonnen weer flauw te branden. Overal Mg ik de operateurs en de technische assistenten hun brillen afnemen.Zij waren allen pikzwart met uitzondering van een witte streep bij de oogen, op de plaats van: de bril. De ge heele atmospheer was doortrokken van lampzwart. De assistent, wien ik order gege ven had wat van dkt goedje in den krater te doen, had er drie of vier pond in gedaan vóórdat de ontploffing plaats vond! Torpedo's worden tamelijk gemakkelijk nagemaakt. Overal in de Vereenigde Staten zijn cylinders met koolzuurgas te krijgen, waaruit syphons door middel van een pijp kunnen gevuld worden. Door ze aan een draad op te hangen en de pijp open te zet ten kan men deze cylinders met een groote snelheid door het water laten bewegen, ter wijl ze een zeer natuurlijke baan in het wa ter achter zich laten. Bovendien lijken zij uiterlijk zeer op een torpedo. Onverwachte dingen hebben soms een zeer komisch en ook wel een tegenoverge steld effect. Een van die dingen waarvoor ik verant woordelijk was, gebeurde in een deel van een film dat een mijn in Zuid Afrika voor stelde. De ..schurk" uit de geschiedenis zou een molen in de lucht laten vliegen en ik maakte alles in miniatuur in orde. Het was een van de eerste experimenten op dit ge bied en vele van dc vooraanstaande men schen in Hollywood keken met belangstel ling toe. De meest Ingewikkelde maatregelen waren genomen om hen tegen gevaar te be schermen en er was gespannen, ofschoon onderdrukte, verwachting in de atmospheer. Er werd begonnen. De wind stak op. de re gen viel; het kon niet natuurlijker. En het „groote oogenblik" kwam: een heel zwak ontploffinkje, dat een paar stokken lang zaam deed omvallen! Ónze gasten gingen weg in een niet zeer aangename stemming: zij waren teleurgesteld cn hadden merkbaar het land. Toen deze scène voor den tweeden keer opgenomen werd, was er geen fout meer in devoorbereiding, maar toen raakte de ach terkant van het toonecl in brand: hel bvand- bluschapparaat was zoek en een al te ijverig electricien ledigde bovendien nog een kan olie op de vlammen! Ik was er bij die gele genheid bijna aan gegaan! Nog weer een anderen keer stond, bij het opnemen van een dergelijke scène, de ach terzijde van het tooncel plotseling fn lichte laaie. De brandweerman, met het brand- bluschapparaat in de hand, stond gereed om zijn plicht te doen: Maar: deze scène had enorm veel tijd en arbeid gekost: de opne ming moest dus doorgaan als het ook maar eenigszins mogelijk was. De brand woedde en de filmoperateurs klemden de tanden op elkaar en gingen door met hun werk. Eindelijk w^is het laatste deel van de film „genomen";* de operateurs pakten hun al warm geworden toestellen op en bliezen haastig den aftocht.. Het was op het aller laatste nippertje. Als zij nog één oogenblik langer gebleven waren, zouden de filmklossen, zeker- door de groote hitte uit elkaar ge sprongen zijn. (Nadruk verboden). ENGELSCHE MODESHOW. Van Parijsche origine. GAAN WE 25 JAAR TERUG? (Van onzen correspondent). Londen, 4 September. Deze week was er een tentoonstelling van modes in het groote gebouw Olympia te Lon den. Het feest was alleen voor „den handel". De rest van het menschdom kon van „de „creaties" genieten door de gewone bemid deling van de plaatjespagina's in dc kran ten. Ongeveer 99 percent van die rest moet hebben uitgemaakt dat deze robes te kost baar zijn van aanschaffing. Men hoopt dat „de handel" dit zal inzien en niet tot han delen zal overgaan. Men heeft dc voorstelling ingang willen doen vinden dat deze Olympia Show van da- meskleeren Herfst 1929 voortgekomen was uit Britsche mode-kunst. De zaak is slechts dat perverse Fransche mode-kunste naars en hun trawanten de Britsche hoofd stad hebben uitgekozen voor het „lanceercn" van hun nieuwe scheppingen, in de wellicht niet gansch ijdele hoop dat Londen en Enge land. ondanks nationale en buitenlandsche schulden van ongekende grootte, meer vrou wen herbergen, die den mode-arbeider zijn loon kunnen verschaffen, dan Parijs en Frankrijk. Hoe het zij. de tentoonstelling is door de pers met gemengde gevoelens be groet. Geen wonder. Indien deze modeshow den toop der naaste toekomst aangeeft, dan zijn de geruchten juist geweest. Deze nieuwe modes beproeven de leelijke en ongeriefelijke eigenschappen van de vrouwenkleeding van een kwarteeuw terug te doen herleven. De jonge vrouw van dezen tijd, die altijd heeft gelachen om de bespottelijk geachte kleed ij van de eerste jaren van deze eeuw, wordt nu uitgenooaigd ze weer te gaan dragen. De avondjurken vallen tot op de hakken en soms ls er een lange sleep. Er zijn rokken als lam- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VRAAG VOOR UW BINNEN- EN BUITEN. FIRMA J. HEYD ANUS Zn. KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd. Tel. 11361 van 8-12 en lH—5. Zeterd. 8—1. pekappen met plooien en ruches, en andere doellooze aanhangsels, die veel extra stof en extra werk eischen en dus ook extra duur moeten zijn, zoo duur dat alleen de vrouw van een whisky- of tabaksfabrikant en ge lijksoortige economische steunpilaren der samenleven er zich mee zal kunnen tooien. Indien deze nieuwe mode-ideëen opgang maken, zal de vrouw een weemoedig vaarwel moeten toeroepen aan de klecding-emanci- patie van de laatste tien jaren. Een harte- kreet, in een der hoofdartikelen die de bla den aan de zaak hebben gewijd, die kon- schetsend is voor het overheerschend gevoe len. klinkt als volgt: Voor dat de vrouwen haar zegen geven aan deze nieuwe mode beweging moeten zij wel bedenken dat de korte, middel-loozc jurk vijf goede eigen schappen heeft. Ze is uiterst artistiek; een vrouw ziet er jonger in uit dan zij is: het is een geriefelijk kleedingstuk; zeer hygiënisch: en goedkoop. Indien onze athletische Britsche vrouwen dit alles willen prijsgeven bij decreet van een clique van Fransche mode-ontwerpers, die er slechts op uit zijn de verkoopers van stof fen bij te staan, dan zal de slavernij in klee ding terugkeeren. Laat, de Britsche vrouw pal staan voor haar vrijheid. Laat haar de Parijsche dwaasheden boycotten en in klee ding zelf beslissen en niet gehoorzamen. De vrouwen van andere landen zullen haar vol gen. Dat zegt het hoofdartikel. Het bewijst wel hoe ongerust men is over de mogelijke ver dwijning van korte rokken en vrije vrouwen-, beenen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13