BUITENLANDSCH OVERZICHT H. D.-VERTELL1NCEN STAUNING SPREEKT IN DE VOLKENBONDSVERGADERING HET DEENSCHE ONTWAPENINGSVOORSTEL. SPORT EN SPEL GEMENGD NIEUWS Het aantal Volkenbondsleden neemt toe. Een Joodsch protest te Jeruzalem. HAARLEM'S DAGBLAD Paul van Hummen zuchtte eens diep. Wat had hem er toch ooit toe gebracht het pret tige kleine stadje waar hij geboren was en waar hij had schoolgegaan te verlaten voor een betrekking in de hoofdstad? Het was waar, hij werd hier goed betaald, maar dat was dan ook het eenige dat een voordeel mocht heeten. Hoe miste hij den gezelligen omgang in den vriendenkring, waaraan hij in den loop der jaren in het provinciestadje zoo was gewend geraakt! Als hij daaraan te rugdacht, plaagde het gevoel van verlaten heid hem nog eens zoo erg. "zijn oude vrienden zouden hem nu wel al lang vergeten zijn, Lange Dirk, de eenige zoon van den ouden, grimmigen boer Derk- sen. zoo goed als Jan van Dreemel, die hst record hield van het grootste aantal glazen bier, in „Het Gouden Ros" binnen één uur tüds verteerd Hier in de hoofdstad had hij geen vrienden. Hij kende er trouwens haast niemand en het leek wel of de oude relaties, ook al wer den ze in het geheel niet onderhouden, hem beletten nieuwe te maken. De groote stad bood gelegenheid te over om uit te gaan, maar wie kwam daar nu toe, zoo geheel alleen? Hij moest eens aan trou wen denken, had zijn patroon nog geen week geleden gezegd. Paul van Hummen moest er bij zichzelf om lachen. Hij trouwen! Met wie? En dat was toch ook maar niet iets dat je zoo lichtvaardig deed. „Der Wahn ist kurz, die Reu' ist lang", citeerde hij in ge dachten Schiller. Verveeld nam hij de krant weer op. Hm! Alweer een nabetrachting van den overval op Curagao. Veel nieuws was er overigens niet. Hij keek de advertenties eens door. Onder- de rubriek „Vraag en Aanbod" trof je soms wel eens zotte dingen aan, die de moeite van het lezen waard waren. Daar had je weer zoo iets: „De heer, gekleed met blauwgrijs colbert- costuum en vilten „Hodson"-hoed, die in de tram de tegenover hem zittende dame toe knikte, wordt verzocht hedenavond om 7 uur op het Muntplein, in de buurt van het tram huisje aanwezig te zijn". Onwillekeurig dacht Paul van Rummen even na. Inderdaad, hij droeg een blauwgrijs colbert-costuunr. En zijn hoed? Ja, dat wist hij werkelijk zelf niet. Hoe ter wereld kon iemand nu zoo in de tram zien, of de hoed van een bepaalden heer van het merk Pieter- sen of van het merk Kareisen was? Lachend om zijn eigen dwaasheid stond hij op en zocht hij in de kleerenlcast. Waarachtig daar stond het op den leeren binnenrand: I-Iodson Hat Comp Ltd., London. Zou hij dan toch Uitgesloten! Hij had tegen geen enkel meis je geknikt en kon zich zelfs niet voorstellen, dat hij zooiets in de tram ooit zou doen. Van Rummen nam de krant nog eens op en las opnieuw de advertentie door, ditmaal zonder den minsten lachlust. Het stond er toch duidelijk: blauwgrijs colbert-costuum en „Hodson"-hoed. Zou het mogelijk kunnen zijn, dat er in de ze groote stad iemand, een vrouw nog wel, zóóveel belang in hem stelde dat ze- er een advertentie om plaatste? Hij ging in zijn herinnering na, wie hij in de tram tegenover zich had gehad, de laatste dagen. Natuurlijk, het was dat meisje in het rood geweest, gis teren in lijn 11, dat kon haast niet anders. Paul's hart begon onwillekeurig sneller te kloppen. Een lichtend toekomstbeeld doemde in zijn gedachten op. Hij zou niet langer al leen zijn in deze groote stad, lederen dag iemand hebben om zich, wanneer hij maar wilde tegen uit te spreken. Wie weet hoe gauw hij wel getrouwd zou zijn! De patroon was toch nog zoo dwaas niet geweest, toen hU daarover gesproken had! Maar plotseling drong het weer tot hem door, dat die advertentie niet voor hem be doeld kón zijn. Hij had immers tegen nie mand geknikt, dat wist hij zeker. Toch, het was mogelijk dat „zij" het gedacht had. Als je iets eenmaal grahg wilde gelooven, kwam je er heel gauw toe. het voor waarheid aan te nemen. En als dat knappe meisje in het rood (want knap was zij) nu eens werkelijk zoo met hem ingenomen was als uit deze advertentie wel duidelijk bleek, dan kon ze toch licht geméónd hebben, dat hij haar had toegeknikt. Misschien was dat zelfs wel zoo, niet met eenige vooropgezette bedoeling natuurlijk, maar het leek toch niet uitge sloten. dat hij in gedachten onbewust zijn hoofd bewogen had. Dat ha.i .rs,j" dan voor een opzettelijk teeken van verstandhouding aangezien. Een natuurlijker verklaring van het heele geval liet zich moeilijk bedenken. Zoo kon het geweest zijn en zoo was het ook stellig geweest. Zeven uur! Het was nu nog ternauwernood ^Drommels, hij was eigenlijk mal. om zich te laien ringeloorcn. Ja, hij zou daar zoo maar op bestelling een jonge dame achterna loopen, die hij niet eens kende! Wat zouden zijn oude vrienden in het kleine provincie stadje niet lachen bij het idee alleen! En half boos haast verdiepte hij zich in de Curagaosche affaire. Het werd kwart over zes. Zeven uur stond er in de advertentie. Hij moest lachen bij de gedachte, dat die op mannen jagende jon gedame daar omstreeks zeven uur bij de Munt zou loopen te wachten, tot half acht. acht uur misschien, zonder dat er iemand kwam opdagen. Dat had je er van, als je zooiets geks uithaalde Toch een miserabele historie, met dat Cu ragao. Het bezit van koloniën brengt ver plichtingen mee, dat moesten die hooge hee- ren in Den Haag maar eens beter begrijpen. Tien minuten voor half zeven. Zou hij tochOnzin! Wat kropen de minuten, als je zoo alleen was in een vreemde stad. Een prettige aan spraak was toch ook wel wat waard. En je behoefde er toch niet direct wat achter te zoeken. Misschien was zij ook wel vreemd hier. kwam ze evenals hij uit een kleine stad, een dorp ver weg. Dat was een nieuw ge zichtspunt. dat hem een ruimschoots bevre digende verklaring scheen voor zijn bezwa ren van daareven. Een paar minuten vóór hall zeven. Hij ging! Zonder het zich te willen bekennen was hij toch een beetje zenuwachtig door het avon tuur, waarin hij zich nu zou begeven. Hij, Paul van Rummen, een avontuur! Uit de kleerenkast zocht hij zijn hoed Ha, de „IIodson"-hocd uit haar advertentie! Ze DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 Avontuur had toch wel verstand van mannenkleeding, dat kon een goed teeken zijn voor later, ais ze eenmaal voor hem zorgen zou Zorgvuldig borstelde hij zijn blauwgrijs col bertje af. Daarna gaf hij ook zijn „Hodson" nog eens een extra beurt. „Hodson"! Hij had nog nooit zoo goed het merk van zijn hoed geweten! Kwart voor zeven was hij bij de Munt. Zou ze weer in het rood zijn? Natuurlijk, ze was er nog niet, want hij was veel te vroeg. Spie dend gingen zijn oogen over het kleine plein. Nu, je kon wel zien dat blauwgrijs de mode kleur was voor heoren.Hij had toit nu toe nooit veel aandacht besteed aan wat anderen droe gen, maar haar advertentie had zijn opn\grk- zaamheid gaande gemaakt. Werkelijk opval lend. zooveel heeren je met een blauwgrijs colbert zag loopen en met hoeden, die eigen lijk best van het merk „Hodson" konden zijn. Het scheen wel een zeer algemeen gewaar deerd fabrikaat. Als je het wist, vielen ze door hun specifieken rand duidelijk tusschen de anderen op. Het liep tegen zeven -uur. Nu zou ze toch wel gauw komen. Paul van Rummen voelde zich. of aller oogen voortdurend op hem ge richt waren, of de menschen begrepen, dat hij hier om een afspraak was. Nu, al die an dere heeren, die hier bij het tramhuisje wachtten, zouden ook wel niet voor de tram daar staan! Vijf over zeven al! Een fotograaf met een enorm toestel kwam de eentonigheid even onderbreken .Blijkbaar wilde de man een foto van het plein nemen. In een kinderlijke opwelling zorgde Paul bin nen het bereik van de lens te komen en zfch op zijn voordeeligst op te stellen. Dwaas idee, die foto zou hij immers toch nooit te zien krijgen! Het werd kwart over zeven en de fotograaf was al lang weer verdwenen. Nog steeds geen „zij". Paul begon ongerust te worden. On begrijpelijk eigenlijk, hoe je op zooiets ging rekenen. Het liep tegen achten, toen van Rummen eindelijk langzaam naar zijn kamers terug keerde. Het stond vast dat er iets ergs moest zijn gebeurd, iets, dat haar op 't laatst verhin derd had te komen. Morgenavond in de krant zou ze zeker met een kleine advertentie daar van wel een verklaring geven, meende hij. Inderdaad, het avondblad van dien volgen den dag bevatte de verklaring. Toen Paul van Rummen den verbaasden krantenman het begeerde blad uit de hand had gerukt en snel opengeslagen, vond hij daar een enorme ad vertentie, die de geheele pagina besloeg. In reusachtige letters stond bovenaan gedrukt: Hodson Hoeden. En onder een groote foto van het Muntplein, waarop van Rummen tus schen andere heeren gemakkelijk zichzelf herkende, las hij verder: „Deze foto, gisteren avond omstreeks 7 uur bij de Munt genomen, toont duidelijk het enorme percentage dei- modieuze heeren, welke onze kwaliteitshoe- den geregeld dragen. U herkent den Hodson- hoed aan den karakteristieken rand". LAWNTENNIS. DE AMERIKAANSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Te Forest Hill vinden thans de Ameri- kaansche tenniskampioenschappen plaats. In gemengd dubbelspel is de beslissing geval len. Miss Betty Nuthall—George Lott sloe gen in de finale Miss Covell—Austin met 6—3, 6—3. LAWNTENNISWEDSTRIJDEN VAN FESTIN A. Het resultaat der Woensdagavond aange vangen tenniswedstrijden, uitgeschreven door de vereeniging Festina, luidt als volgt: Heeren-enkel: Mr. M. C. Sigmond slaat J. Straus 6—2, 6—2; S. B. Liem slaat H. Ree rink 75, 61; S. B. Liem slaat Mustafa 46. 6—4, 6—4; H. J. Saarberg slaat J. Maris 46, 63, 63; H. G. Eilers slaat S. Liem 61, 68: G. H. Stroobach slaat J. Hymans 63. 36, 64: G. H. Stroobach slaat F. von Matscheko 6—3, 7—5; F. J. Thoolen slaat Th. v. Eek 6—0. dead set; Mr. A. J. Feit slaat Th. Verkley 6—2, 6—3; P. C. Faber slaat F. C. Blote 6—1, 8—6, J. G. Heldring slaat Jhr. A. W. G. van Riemsdijk 61, 62; J. G Hel dring slaat P. C. Faber 6—2, 6—1: H. J. Duy- vis slaat W. A. Donk 63, 46. 63- W Bahlman slaat H. J. Duyvis 4, 7—9 3—6: J. W. Saarberg si. J. W. Unger 6—1, 6—3; J. W. Bartelds sl. C. v. Baaien 6—2. 6—3; L. J. Nienaber sl. W. v. Gulick 6—4, 6-2; T. Hughan slaat F. R. Boot. Heeren-dubbel: Jhr. A. W. G. van Riems dijk en Jhr. H. A. C. van Riemsdijk slaan T. Maris en F. J. Thoolen 64, 6—1. M. Wetse- laar en Th. van Eek slaan P. C. Faber en F. R. Boot 61, 64. H. J. Saarberg en W. J. Saarluy slaan F. Stokvis en J. A. Cijfer 75, 26, 119. S. B. Liem en W. van Gulick slaan W. Bahlman en H. Scholvinck 6—1, 6—3. Dames-enkel: Mevr. Sigmund—Donk slaat mevr. KellemansSlotemaker 60, 61; mevr. H. van Alfen slaat mej. T. Los 63. 60; mej. Staal slaat mej. L. Hoog 75, 75, mej. C. de Vilder slaat mej. H. Bahlman 6—4, 63; mej. B. Haas slaat mej. J. Post 61 6—3: mevr. Dreyer—Sitter slaat mej. H. Wagener 63. 61. Dames-dubbel: Mevr. SlegmondDonk en mej. M. Staal slaan mevr. J. Uhlenbeck en mej. J. Post 60, 61. Mevr. B. Menso en mej. S. Josselin de Jong slaan mej. M. van Rompu en mej. A. van Renterghem 61, 62. VOETBAL HET WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBALLEN. Zweden neemt geen deel. De Zweedsche Voetbalbond heeft besloten niet deel te nemen aan de eerste wereld kampioenschappen voetballen, die het vol gend jaar te Montevideo zullen worden ge houden. De kosten zijn te hoog, terwijl het bovendien onmogelijk is de spelers twee maanden vor deze wedstrijden vrij te ma ken. ZWEMMEN. ZWEMFFEST H. V. G. B. Op Zaterdag 7 September aanstaande wordt door H. V. G. B. een zwemfeest ge geven in de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart, hiertoe in staat gesteld door wel willende beschikking van den Inspecteur van den Dienst der Lichamelijke Opvoeding. Dit zwemfeest wordt voornamelijk bedoeld als een propaganda voor de zwemsport on der de leerlingen van middelbare scholen te Haarlem, terwijl tevens de H. V. G. B. adspi- ranten op dezen middag hunne vorderingen in diverse wedstrijden kunnen demonstree- ien. Voor de scholen zijn vastgesteld: 4X50 M. vrije slag estafette voor school- ploegen. f>0 M. vrije slag. 50 M. schoolslag. Evenals bij de nummers voor de H. V. G. E. adspiranten worden de deelnemers naar leeftijd ingedeeld in groepen. De inschrijvingen voor deze wedstrijden zijn in groot aantal binnengekomen en het bestuur van H. V. G. B. venvacht een record aantal deelnemers te zien uitkomen. Voor de minder snelle zwemmers en ter afwisseling is een nummer hindernis-zwem men ingelascht, waarbij het aan vroolijke «ogenblikken niet ontbreken zal. De snelste zwemmers van H. V. G. B. zul len tegen elkaar uit komen op de 50 M. baan om te trachten de officieel erkende beste prestatie op dezen afstand te verbeteren. Hier zullen v. d. Meer Sr. en Schouw de meeste kans hebben en een spannende race te genieten geven. Verder zal een demonstratie der verschil lende zwemslagen worden gegeven door de H. V. G. B.'ers die in de estafette-nummers de nationale kampioenschappen behaalden. Voorafgegaan door een nummer schoon- springen zal het zwemfeest worden besloten met een waterpolo-wedstrijd tusschen twee combinaties gevormd uit H. V. G. B. I en II. WIELRIJDEN PIET VAN KEMPEN NIET BUSCHENHAGEN Piet van Kempen heeft zich voor den aan staanden winter voor de zesdaagsche rennen met den Duitscher Buschenhagen verbonden. Het contract loopt tot 1 Mei 1930. De beide renners zullen waarschijnlijk op de zesdaag- sohe wielerwedstrijden te Stuttgart voor de eerste maal samen rijden. POSTDÜÏVEN. DE OOIEVAAR. Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Quevrain. De uitslag luidt als volgt: 1 4 en 12 L. van Meurs, 2 en 3 J. Keijsper, 5 9 en 10 F. Krijgsman, 6 B. J. Nieuwenburg, 7 H. P. v. d. Poll, 8 P. v. d. Pol, 11 C. van Meurs. Uitslag Noyon: 1 en 11 B. J. Nieuwenburg, 2 en 8 P. v. d. Pol, 3 en 5 L. van Meurs, 4 en 10 J. Keijsper, 6 en 9 W. Diermanse, 7 A. Selhorst. Na-vlucht uitslag Roosendaal: 1 5 6 8 en 18 A. Selhorst, 2 14 15 20 en 21 W. Dier- manse, 3 9 12 13 19 22 en 23 J. Keijsper; 4 en 17 G. Dollé, 7 en 16 P. v. d. Pol, 10 en 11 B. J. Nieuwenburg. Uitslag Lier:. 1 7 9 21 en 23 P, v. d. Pol, 2 3 8 en 22 J. Keijsper, 4 13 14 en 19 B. J. Nieuwenburg, 5 H. v. d. Eijkhof, 6 G. Dollé, 10 L. v. d. Horst, 11 en 16 A. Selhorst, 12 en 17 H. P. v. d. Pol, 15 F. Krijgsman, 18 C. van Meurs, 20 A. v. d. Bosch. Kampioen jonge duiven; J. Keijsper. DE TOESTAND VAN POINCARé. Omtrent den gezondheidstoestand van Poincaré meldde Havas Dinsdagmiddag, dat deze bevredigend is. De temperatuur is nor maal. Eerst aan het eind van deze week zal een nieuw onderzoek plaats vinden. PEST TE PIRAEUS. Te Piraeus zijn drie gevallen van pest ge constateerd. De regeering heeft de noodige maatregelen getroffen. TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN ACHT EN TWINTIG DOODEN. Uit Manilla wordt gemeld; De ergste ty phoon van het jaar heeft dezer dagen op de Philippijnen gewoed en den dood van min stens 28 personen veroorzaakt. Slechts de bergen ten Oosten van Manilla hebben de verwoesting der stad kunnen verhoeden. Door deze bergen toch werd aan den ty phoon een Noordelijke richting gegeven. In verschillende provincies werden groote vernielingen aangericht; de schade is aan zienlijk. De verbindingen met de verwoeste gebieden zijn verbroken. EEN SPOOR? Een Berlijnsche taxi-chauffeur heeft aan de politie meegedeeld, dat hij Zaterdagavond twee goed gekleede mannen naar het Rijks daggebouw gereden heeft, die een zware ac- tentasch bij zich hadden, waarmee ze zeer voorzichtig omgingen Toen de chauffeur an derhalf uur later met een ander vrachtje weer langs den Kronprinzenufer kwam, zag hij tot- zijn verwondering de beide mannen nog vlak bij het gebouw op een vluchtheuvel staan De chauffeur heeft een goed signale ment van beiden kunnen geven. De verdach ten zijn ongeveer 35 tot 40 jaar en hadden een ongunstig uiterlijk. WEER EEN HITTEGOLF IN IN AMERIKA. De sedert, eenige dagen in de Noord-Ooste lijke Amerikaansche staten heerschcnde on gewoon hevige hitte duurt nog steeds voort. In New-York wees de thermometer Dinsdag 30 gr. C. Dit was de warmste dag van het jaar en de warmste Septemberdag sedert meer dan 50 jaren. Van overal komen berich ten binnen over personen, die door een zon nesteek getroffen zijn. In Massachusetts worden verscheidene plaatsen door en boschbrand bedreigd, wel ke zich reeds over een oppervlakte van 7 K.M. uitstrekt. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Volkenbondsvergadering zet de alge- meene beschouwingen over het werk van den Volkenbond in het afgeloopen jaar voort. Niet onbelangrijk waren Woensdagmorgen de opmerkingen van den socialistischen Deenschen premier Stauning. Hij wees op de toenemende autoriteit van den Volkenbond, welke niet alleen blijkt uit het aantal leden, dat in tien jaar tijds van 42 tot 54 is geste gen, maar ook uit de indirecte universaliteit, die tot uitdrukking komt in de medewerking van verschillende staten niet-leden van den Bond aan tal van Volkenbondsorganen. De heer Stauning opperde 't denkbeeld, de Vol kenbondscommissies in het vervolg niet meer uitsluitend door den Raad te doen benoemen, maar ook de Vergadering daarbij een woordje te laten meespreken. Hij wilde op die manier de Vergadering een meer actief aandeel in de diverse Volkenbonds-werkzaamheden ge ven. De Deensche premier critiseerde den strijd, die telkenjare om de niet-permanente Raads- zetels werd gevoerd De heer Stauning wees verder op de wanverhouding tusschen het aantal Volkenbonds-conferenties en het aan tal ratificaties, dat te Genève wordt ontvan gen, en kondigde aan, dat zijn regeering, die zich in dezen niet minder schuldig gevoelt zich voorstelt in het najaar verschillende be langrijke Volkenbondsconventies aan het parlement voor te leggen, met name de gene rale acte voor vreedzame beslechting van in ternationale geschillen, de opiumconventie 1925, de conventie op de controle van den wapenhandel van 1925, het protocol tot ver bod van den gas- en bacteriologischen oorlog van hetzelfde jaar, en tenslotte een aantal arbeids-conventies. Stauning oefende critiek op de vele detail bepalingen, die de Volkenbonds- en Arbeids- conventies bevatten en die naar zijn meening een aanpassing der nationale wetten aan die conventies bemoeilijken, en eindigde met een' dringend beroep op de statenleden van den Bond, de plechtige belofte der algemeene ontwapening, die in art. 8 van het Pact is vervat, gestand te doen, en uitte de hoop, dat in 1930, wanneer de Volkenbond zijn tien jarig bestaan zal vieren, de ontwapenings conferentie deze belofte in vervulling zal doen gaan. Tenslotte vestigde Stauning nog de aandacht, op 't belangrijke ontwapeningsvoorstel, dat zijn regeering in 't najaar aan 't parlement zal voorleggen en dat leger en vloot zal terug brengen tot zuivere bewakingsorganen. Hij voegde er echter aan toe, dat hij ten volle begreep dat andere staten, die niet in zulk een gunstige veiligheidspositie waren, niet zoo ver konden gaan MacDonald "4 October naar New-York. Uit Washington wordt gemeld: De voorzichtige wijze, waarop MacDonald zich te Genève heeft uitgelaten over de mo gelijkheid van zijn bezoek aan Washington, heeft hier geen twijfel doen ontstaan over de zekerheid van zijn komst. Het Witte Huis heeft medegedeeld, dat men daar verwacht, dat de premier op 28 September uit Enge land zal vertrekken. Hoewel door het Witte Huis geen verdere details zijn medegedeeld, neemt men aan, dat MacDonald 4 October in New-York zal aankomen en gezegd wordt, dat twee passages reeds zijn geboekt op de „Berengaria" voor hem en zijn dochter. Waarschijnlijk zal MacDonald op 18 October weer in Engeland terugkeeren. Engeland en de Sovjets. In een aan den vertegenwoordiger van Reuter gedane verklaring over de Engelsch- Russische betrekkingen heeft minister Hen derson gezegd, dat op het oogenblik de her vatting der relaties niet kan geschieden zon der dat. rapport is uitgebracht aan het parle ment. Ondertusschen is er nog voldoende werk te verrichten en de periode tot aan de opening van het parlement kan nuttig wor den gebruikt voor de regeling der procedure en vaststelling van het progTam voor de te voeren onderhandelingen, die, naar de minis ter hoopte, tot een regeling zullen leiden van de tusschen de beide landen hangende kwes ties. Het is de wensch der Britsche regeering de relaties zoo spoedig mogelijk op een vriend schappelijke en stabiele basis te hervatten en de uitnoodiging aan de Sovjet-regeering ge richt, om een verantwoordelijk vertegenwoor diger naar Londen te zenden, ten einde de vlugste procedure vast te stellen, is nog steeds van kracht. De ontruiming van Rijnland. Van officieele zijde te Wiesbaden wordt medegedeeld, dat de ontruiming van het be zette gebied door de Britsche troepen als volgt zal geschieden: Op 14 September a.s. begin de algemeene ontruiming op 16 September wordt met het vertrekken uit Koenigstein en op 17 Septem ber met het verlaten van Bad Schwalbach begonnen. Deze beide badplaatsen zullen op 28 September geheel door de bezetting ont ruimd zijn. De te Wiesbaden-Biebrich en te Wiesbaden-Schierstein ondergebrachte afdee- lingen artillerie en huzaren beginnen op 29 September a.s. hun kwartieren te ontruimen. Met de terugtrekking van het tweede batal jon uit Wiesbaden zal op 9 October en met .de terugtrekking van het derde bataljon op 14 November een aanvang worden gemaakt. Eveneens op 14 November zal het vertrek van het bataljon uit Bingen met dat der ordon nans-troepen een aanvang nemen, terwijl te Wiesbaden-Dotzheim op 30 November een aanvang met de ontruiming wordt gemaakt. Wat er van de Engelsche troepen nog te Bin gen, Wiesbaden en Wiesbaden-Schierstein overblijft, zal te beginnen met 7 en 9 Decem ber vertrekken, zoodat op 13 December de ontruiming van het Rijnland door de Brit sche bezettingstroepen een feit zal zijn. Een Mohammedaansch gebouw boven den klaagmuur. Uit Jeruzalem wordt gemeld: De Hooge Mohammedaansche Raad heeft een begin gemaakt met het optrekken van een nieuw gebouw vlek boven den Klaag muur. De Joden hebben hiertegen geprotes teerd en de regeering houdt zich thans met de kwestie bezig. Toen een afdeeling troepen Woensdag een onderzoek in twee Arabische dorpen instelde, vond zij een groote hoeveelheid gestolen goe deren. Verscheidene verdachte personen zijn gearresteerd. Het totale aantal slachtoffers van de on lusten bedraagt: dooden: 119 Joden, 87 Mo hammedanen en 4 Christenen; gewonden: 334 Joden, 208 Mohammedanen en 33 Chris tenen. In een communiqué der Engelsche regee ring wordt nog gemeld, dat Maandagavond bereden Arabieren een aanval hebben ge daan op het dorp Talpioth, dat drie K.M. ten zuiden van Jeruzalem ligt en dat door Brit sche troepen was bezet. De aanvallers werden met verliezen teruggeslagen. In samenwerking met de Palestijnsche po litie is een onderzoek door de Engelsche sol daten ingesteld in het dorp Weleta, waar 170 personen werden gearresteerd. Te Beisan zijn 60 personen aangehouden onder wie twee in vloedrijke agitatoren. Nog steeds doen geruchten de ronde over een opmarsch der Arabieren naar Palestina, via de noordelijke grens. Men meent echter, dat van verderen opmarsch van stammen geen sprake is en dat slechts afzonderlijke benden onrust trachten te stoken. In de omgeving van Haifa, Ghaza, Jaffa is het rutig, evenals in Transjordanië. Over het geheele land patrouilleeren voortdurend vliegtuigen. Onverminderde strijd in Palestina. De Britsche Hooge Conïmissaris in Pales tina heeft de tegen Woensdag in Jeruzalem voorbereide groote Arabische demonstraties op het laatste moment verboden. In verband hiermede zijn in Hebron 120 en in Lifa 200 Arabieren gearresteerd. De betoogingen der Arabieren, die gericht waren tegen het ma nifest van genoemden Commissaris, die door hen van Joodsche partijdigheid wordt be ticht, hebben een zekere spanning in het le ven geroepen, welke slechts door de intus- schen ingestelde commissie van onderzoek niet tot de nieuwe botsingen heeft geleid. De Opperste Raad der Muselmannen heeft besloten den Klaagmuur uit te bouwen, waar tegen van Joodsche zijde met nadruk ge protesteerd wordt. Naar verluidt is de geheele Arabische Uitvoerende Raad, uit 48 leden be staande, tegen heden in een buitengewone zitting bijeengeroepen. Tijdens Arabische demonstraties té Bag dad moest de politie meermalen ingrijpen ert van de wapenen gebruik maken. Een Arabier werd hierbij gedood en verscheidene anderen gewond. Nader wordt gemeld, dat men een oproep" van den Britschen Commissaris, waarbij een berechting van alle schuldigen, zonder on derscheid des geloofs, door een Engelsche rechtbank was aangekondigd, verworpen* u '""ut i* S T** BOMAANSLAG IN BRITSCH- INDIë. Uit Pesjawar wordt gemeld: Khan Basadoer Avbar, hoofd van de Lo- wargais, is door een bom gedood. Men ver moedt, dat de drijfveer van den aanslag ven detta tusschen de stammen is en dergelijke wraaknemingen hebben herhaaldelijk plaats tusschen de verschillende Afghaansche stam men. Toen de bom door een onbekende werd geworpen, was het stamhoofd in slaap. Ofschoon bevestigd wordt, dat Gardez in handen van Nadir Khan is, wordt rond die stad nog steeds gevochten. Gevjonden van het leger van Nadir Khan, die in het zieken huis van Pesjawar worden opgenomen, zeg gen, dat de stammen over het algemeen Nadir Khan willen steunen, doch aanhangers van Habib Oellah spreken dit weer tegen. Te Kaboel is een samenzwering ontdekt van ontwikkelde Afghanen, die thans naar het Noord-Westen zijn gevlucht. De samenzweer ders waren ontevreden over de begunstiging van Habib Oellah's stamgenooten door den emir. PARIJS HEEFT DORST! Parijs verlangt naar regen. Zelfs zij die groote bewonderaars en vrienden van de zon zijn, smeeken om regen, want de snikkende hitte der laatste dagen is ondragelijk. Om streeks 12 uur 's middags wees de thermome ter 95 gr. F. Hoewel doktoren aanraden om matigheid in het drinken te betrachten, zijn weinigen bij machte om dien raad op te volgen. Café houders hebben het drukker dan ooit en de hoeveelheden thee, limonade en bier, die da gelijks langs de dorstige kelen glijden, zijn onmeetbaar. De warmte maakt ook dat begrippen van fatsoen omtrent kleeding wat minder rigo- reus zijn; het aantal mannen, dat in „hemds mouwen" op strand flaneert, is niet gering. INVAL VAN WOLVEN EN BEREN De Russische bladen melden uit Rybinsk, dat het Jermakofsky-district ernstig te lijden heeft van een wolven- en beren-invasie. Tal van runderen zijn 'reeds het slachtoffer van deze wilde dieren geworden, die steeds dich ter de dorpen zelf naderen. Een vereeniging van schutters is opgericht ter bestrijding van dit aldaar nog niet voorgekomen gevaar, doch tot dusver hebben zij nog niet veel succes mogen boeken en de dieren worden steeds driester in him optreden. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) door HENDRIK LINDT

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14