FEESTNUMMER VOOR NOORD HAARLEM VAN HAARLEM'S DAGBLAD DE CRONJÉSTRAAT. DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD Timmerman, secretaris en M. Douwma, penningmeester. Gedurende het genoemde tijdvak zal in de Gen. Cronjéstraat en het Julianapark een versiering worden aangebracht be staande uit guirlandes en sparregroen met vlaggen, kruisgewijs over de straat ge spannen. Deze versiering zal des avonds ver licht worden door een illuminatie bestaan de uit 1400 lampen van 10 Watt. Ter verdere opluistering zullen lederen avond (behalve Zaterdag en Zondag) muzi kale ommegangen worden gemaakt, uitslui tend in de Gen. Cronjéstraat en het Julia napark. Het comité heeft zich hiervoor de medewerking verzekerd van twee Harmonie korpsen „St. Caecilia", directeur de heer Chr. Huyboom en de Muziekvereeniging „Kunstkring", directeur de heer P. de Wit te Spaarndam. Deze korpsen zijn elk 40 man sterk. Verder wordt een etalagewedstrijd geor ganiseerd, waarvoor fraaie prijzen beschik baar zijn gesteld o.a. door: de Winkeliers vereeniging in Haarlem-Noord „Eendracht maakt Macht", de vereeniging „Haarlem- Noord"; de Vereeniging van Vrijwillige Brandweerlieden te Haarlem-Noord „De negende Lus". Tevens wordt hieraan toegevoegd een extra-prijs, bestaande uit een grooten, ver zilverden bokaal, welwillend beschikbaar gesteld door de firma H. van Rlgteren, te Haarlem-Noord. Deze prijs zal worden toe gekend voor „de meest courante etalage". Behalve de prijzen (zilveren plaquette, zilveren en verguld-zilveren, verguld bron zen en bronzen medailles) zullen nog drie eervolle vermeldingen worden uitgereikt. De beoordeeling zal geschieden door een zeer deskundige en strikt neutrale jury, be staande uit de heeren: J. H. Lohman, chef etaleur der Fa. Vroom Dreesmann, te Den Haag; M. L. Weinberg, chef-etaleur der Fa. Pander Zn., te Den Haag en J. Greijer, directeur van den Haagschen Groothandel, te Den Haag. De keuring der etalages zal geschieden op Vrijdag 6 September a.s. van 7 uur 's avonds af. Voor het publiek wordt 'een' wedstrijd uit geschreven, waartoe aan ieder deelnemer aan den etalagewedstrijd een letter zal wor den uitgereikt, die op duidelijk zichtbare wijze in de etalage moet worden geplaatst. De letters uit alle etalages tezamen moeten een zin vormen. Het is aan het publiek, de zen zin te raden. Natuurlijk zullen de etalages des avonds zoo helder mogelijk verlicht worden en zul len de deelnemers de vlag uithangen. De Cronjéstraat zal dus een recht feeste lijk aanzien hebben gedurende een zestal dagen! Woensdag 11 September as. zal des avonds in café Flora, op het Pretoriaplein, in een feestelijke bijeenkomst de uitreiking der prijzen aan de prijswinnaars van den etalagewedstrijd plaats vinden. En nu: „En avant la musiquc!" De Feestweek der Cronjéstratcrs kan be ginnen! Hoe de Cronjéstraat thans versierd is. Eenzelfde belangrijke ontwikkeling maak te de brandweer door. Vroeger moesten alle inwoners zich voor de brandweer beschik baar stellen; later kwam er een vrijwillige brandweer, met commandant Kemper. Twintig jaar geleden was de straat nog verlicht door middel van petroleum-lan- mineerd en hebben we prettig feest gevierd. En ook met de Onafhankelijkheidsfeesten in 1913 hebben wij flink meegedaan. Toen was er ook een winkelweek. Van een jaar of acht geleden heugt mij ook nog een uit muntend geslaagd Koninginnefeest. En gedurende de afgeloopen acht Jaar zijn er bijna elk jaar zoogenaamde „winkel weken" gehouden die altijd veel succes hadden. Winkelstraat is de Cronjéstraat niet al tijd geweest. Eerst waren er alleen maar winkels op enkele hoeken en toen de straat een kleine twintig jaar geleden geheel vol gebouwd was, bestond zij nog meerendeels uit zoogenaamde „toehuizen". Langzaam maar zeker ging de ontwikkeling tot winkel straat. Gedurende eenigen tijd heeft die ontwikkeling stil gestaan, maar sedert een jaar of zes, zeven is zij weer met rassche schreden voortgegaan en nu is bijna de ge- heele straat door dien winkelstand in beslag genomen. Naar een „toehuis" moet u zoeken!" Het is inderdaad zooals deze Cronjéstra- ter ons vertelde. De winkels op allerlei ge bied rijen zich aaneen, winkels op het gebied van het nuttige en noodige en winkels op het terrein van het niet bepaald noodzake lijke maar aangename. Jongelui die huwelijksplannen hébben en zich in Noord-Haarlem willen vestigen, be hoeven slechts naar de Cronjéstraat te gaan en zij zullen zich daar alles kunnen aan schaffen wat zij noodig hebben voor huls inrichting, voor kleeding, voor voeding en voor alles wat zij zich wenschen om het le ven te veraangenamen! Er is waarlijk reden tot feestvieren voor de bewoners van de Kalverstraat of de Groo- te Houtstraat van Noord-Haarlem! Wij herinneren er aan, dat voor de an nexatie de Gen. Cronjéstraat gedeeltelijk tot Haarlem en gedeeltelijk tot Schoten be hoorde. Hoe de Cronjéstraat in 1909 was versierd, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana. Het Haarlemsche domein bepaalde zich evenwel tot eenige tientallen huizen in het begin der straat. GENERAAL CRONJé. (Zie voor "bijschrift le kolom 2c pagina Voorheen en Thans. De Feestweek. De Cronjéstraters zijn verheugd. Hun straat die langen tijd het heeft moe ten doen met een plaveisel dat niet modern genoemd mocht worden, terwijl toch de ge- heele straat vooral in de laatste vijf ja ren zich steeds meer ontwikkelde in mo dernen geest, heeft nu een wegbedekking gekregen die zich bij dezen geest aansluit; de Cronjéstraat is geasphalteerd. En dies is de vreugde groot onder de men- gchen die in de Cronjéstraat deze Kalver- Btraat van Noord-Haarlem hun zaken hebben en terecht van deze asphalteering veel goeds verwachten in velerlei opzicht: in de eerste plaats natuurlijk nog grootere ont wikkeling van het zakenleven, dat ook thans in deze volkrijke buurt reeds druk is. J Het kan des avonds, vooral des Zater- dagsavonds, in de Cronjéstraat zóó druk zijn als het ook kan wezen in sommige volksbuurten van Amsterdam. Er heerschen daar dan een levendigheid en een bedrijvig heid die den minnaar van het stadsleven, Wiens schreden eens toevallig naar Noord- Haarlem leiden, aangenaam aandoen en die een hoog denkbeeld geven van wat er in deze thans ook Haarlemsche! winkel straat omgaat. Welk een verschil met vroeger! De oudste bewoners van de straat weten er nog te vertellen van „de brug over het Spaansche Vaartje", dat uitliep in de „Kerk- hofsloot", die nu ook al niet meer bestaat. Die brug lag dan aan het einde van wat jeens de tegenwoordige Cronjéstraat zou wor den, ter hoogte van het Julianapark yan thans. I „Toen ik hier kwam", zoo deelde ons 'een der bewoners, die al bijna 28 jaar Cronjé- strater is, mede, „in December 1901, stonden hier nog maar 'n paar huizen. De orde werd bewaard door een politieagent en dan was er nog een op Oud-Schoten. Dat was de ge- heele politiemacht! Langzamerhand ontwik kelde de politie zich en kregen wij hier in de straat het politiebureau, waar inspecteur Adriaanse, die veel goede dingen in Scho ten heeft gedaan, den scepter zwaaide. taams en de etalageverlichting kon ook niet anders dan door petroleumlampen ge schieden. Het was dan ook een feit van ge weldige beteekenis voor onze straat toen de petroleumlampen door gaslampen konden worden vervangen; deze overgang was- na tuurlijk veel grooter dan die van gas- op electrisch licht, waarvan wij thans de voor- deelen genieten. Die zoo gewichtige veran dering is toen zooals te begrijpen is voor de bewoners van de Cronjéstraat aanleiding geweest voor een feestelijke viering, evenals nu ook de asphalteering een groote stap vooruit in de ontwikkeling van de straat alle reden tot feestvreugde geeft. Trouwens: op het gebied van feestvieren, wanneer daar aanleiding voor was, hebben wij ons hier in deze straat nooit onbetuigd gelaten. Toen Prinses Juliana geboren was, werd de Cronjéstraat aardig versierd en geïllu- Het ongemak was, dat Haarlem de huizen genummerd had en Schoten ook. Zoo waren de laagste cijfers dubbel. De post had daar van ook groot ongemak. Wij willen nu nog Iets naders betreffende de feestweek, die van Vrijdag 6 tot en met Woensdag 11 September zal worden gehou den, mededeelen. Zooals bekend, heeft zich een Generaal Cronjéstraat Comité voor deze speciale ge legenheid gevormd en er bestaat alle kans dat uit dit comité een permanente Straat- vereeniging geboren wordt die in zulk een belangrijke straat alle recht van bestaan heeft. Het comité bestaat uit tien leden en het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren H. van Rigteren, voorzitter; J. G. Het Feestcomité. Zittend van links naar rechtsJ. v. d. Laan (2e secr.), H. van Rigteren (le voorz.), M. Douwma (le penn.), J. G. Timmerman (le secr.), A. J. Kat (comm.) Staande van links naar rechts: K. Dernison (2e penn.), J. H. Korstjens (2e voorz.), B. Prijs, W. D. Sanders en M. M. van Ake (coitimissarissen).

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9