jgEIIEK ZEILEN. ROEIEN. KORFBAL, WIELRIJDEN Voetbal in Engeland. POSTDUIVEN. CRICKET. LUCHTVAART. DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD. Haarlemsche Zeilvereeniging. TWEEDE ZEILWEDSTRIJD. Onder begunstiging van schitterend zon nig weer met een voldoend briesje, had de tweede zeilwedstrijd van de Haarlemsche Zeilvereeniging in dit seizoen plaats. Er werd in vijf klassen gestart. In enkele ontspon zich een vurige strijd. De baan, die gedeeltelijk bezeild en ge deeltelijk opgeklapt moest worden ging over 't Spaarne en Mooien Nel. De prijsuitreiking had onmiddellijk na beëihdiging van den wedstrijd plaats. De uitslag luidt als volgt: Klasse A. Ie prijs: „Jonge Kees", v. d. Winden 3.30.12. 2e prijs „Meeuw", P. A. Kok 4.4.23. B. Ie prijs „Mooie Nel", Vos 3.9.10. C. (handicap) le pr. „Pirate", C. v. Baaren 3.2.54. 2e pr. „Puzzle", W. v. Baaren 2.48.25. 3e pr. „Boekanier", P. Walter 3.3.53 D. le prijs „Houzee", Galenkamp 2.41.42. E. le prijs „Dreamland", H. Honing 2.29.37. 2e pr. „Swastika", H. Schmitz Jr. 2.38.43. Startprijs: „Pallieter", Takker 6 sec. Pieterse heeft pech in Frankrijk. Onze landgenoot Pieterse heeft Zondag bij den wedstrijd om den Coupe de la Marne in Frankrijk pech gehad. Hij zou blijkens het verslag in „De Crt". zeker gewonnen hebben. Reeds na een paar honderd meter moest hij opgeven; hij had door het inge spannen trainen groote blaren aan de handen en ook had hij een wond dwars over den duim. Tot overmaat van ramp raakte zijn shirt in de rail van zijn sliding. Toen hij zich wilde loswerken, raakte hij te water en was hiermee dus uit den strijd. Advendo wint den eersten prijs bij de series van A. K. C. „D. E. D." De Advendo'ers wisten Zondag weer eens op een eersten prijs, in den vorm van een zilveren beker, beslag te leggen en wel op de seriewedstrijden georganiseerd door de Amsterdamsche korfbalclub D. E. D. Gespeeld werden: AdvendoBaerne I 21 AdvendoD. E. D. I 21 Dit is wel het laatste succes van Adven do in het afgeloopen zomerseizoen. Nadat bij Swift de 2e prijs bemachtigd werd, won haar 2e twaalftal den jaarlijks door de Alk- maarsche korfbalclub K.V.K.V. verspeelden zilveren wisselkorf. N. H. K. B.-twaalftalH. K. B,- twaalftal Zondag is in een tropische hitte de wed strijd van het N.H.K.B.-twaalftal tegen het H.K.B.-twaalftal gespeeld. Het H.KH.-twaalf tal verscheen met 5 dames, spoedig echter was een dame bereid om mee te spelen. Aanval: dames N. Holl, H. Stouten;' de lieeren Licht en Jongendijk. Middenvak: dames L. v. Lente, L. Steyn, heeren: Krijger en Koek. Verdediging: dames: N. Lablanche, C. Bais; de heeren Bos en Brakel. Het begin is voor Noord-Holland. Reeds direct worden eenige gevaarlijke aanvallen ondernomen. Door een abuis in de nog niet ingespeelde H.K.B.-verdediging ontstaat een doelkans, welke dankbaar benut wordt (1—0.) De strijd gaat nu meer gelijk op. Nadat de beide aanvallen nog eenige kansen gemist hebben, is het rusten (10). Na de rust begint het H.K.B.-twaalftal met nieuwen moed; het is dan ook af en toe zelfs sterker. Er volgt een zeer spannende wed strijd, die ten volle het aankijken waard is. Het middenvak .onderschept eenige malen goed en voedt den aanval; men heeft echter nog al eens pech 'met doelen. De verdedigingen houden verder stand, zoodat doelpunten uit blijven. 4 Na afloop werd de beker aan den aanvoer der van het N.H.K.B.-twaalftal uitgereikt. Het H.K.B.-twaalftal kan op een zeer goe den wedstrijd terug- zien. H. S. C. „Excelsiof^. Den uitslag van de Zondag gehouden wedstrijden voor den competitie is als volgt: 1000 Meter: le. serie. 1. G. H. Stouten, 2. M. Bos, 3. J. Kipshagen, 2e serie: 1. R. v. d. Putten, 2e N. v. Dok. 3. F. de Nijs. 3e serie. 1. Sybrandi, 2. J. A. v. Santen. 3. J. v. Santen. Herkansing. 1. v. Dok, 2. v. Santen, 3. Bos. Finale: 1. Stouten, 2. Sybrandi, 3. v. Dok. 4. »v. d. Putten. 5000 Meier. Dadelijk na den start wordt een snel tempo ingezet; bot op 400 meter blijven alle renners bijeen, waarna Sybrandi demarreert onmiddellijk gevolgd door de andere renners. Met weinig onderling ver schil wordt als volgt de eindstreep bereikt. 1. G. H. Stouten. 2. Sybrandi, 3. J. v. Santen, 4. v. d. Putten. Voor Zondag 15 September zijn vastge steld 10 K.M. en 25 K.M. Start 9 uur. H. S. V. „De Kampioen". Ter training voor de Clubsprint-kampioen schappen, alsmede voor de kampioenschap pen der Federatie werden Zondag sprintrit- ten over 1 K.M. gehouden voor de A. en de B.-klasse en voor de juniores. Aan den start kwamen: A-klasse: Kossen, Sijpestein, Kruyd, Eg- mond, v. Dijk. B.-klasse: Fabel, de Groot, Zeulevoet, Baardman, Schel. Juniores: Langeveld, Voetelink, Moerkerk, en Verkes. Er werden 16 matches a deux gereden waarvan de uitslagen waren: A.-klasse: Kossen 3 punten, Egmond 4 p., v. Dijk 5 p., Kruyd 6 p. Sijpestein ketting defect. B.-klasse: Fabel 2 p., de Groot 3 p. Zeule voet 4 p. Juniores: Verkes 3 p., Voetelink 4 p., Moer kerk 5 p., Langeveld 6 p. Ondanks veel pech werd in den Ulysses- rit de 5e prijs gewonnen; De Kampioen be zet in de Baan-Clubkampioenschappen der N.W.U. de 2de plaats, terwijl in de kam pioenschappen der Federatie de leden Kos sen, Egmond en Kruyd alsmede de donateur W. Metz zich in de demifinales plaatsten. Mazairac door B. Leene geslagen. Bij de wedstrijden op de Rijswijksche Wie lerbaan werd de wereldkampioen Marairac Zondag door B. Leene in den sprintwedstrijd over 1 K.M. geslagen. De uitslagen van Zaterdag luiden als volgt: BirminghamHuddersfield T. 4—1 Bolton W.—Derby C. 2—2 BurnleyPortsmouth 4—0 Grimsby T.Newcastle U. 4—3 Leids U.Aston V. 4—1 Leicester C.Sheffield U. 3—3 LiverpoolEverton 0—3 Manchester U.Blackburn R. 1—0 Sheffield W.Arsenal 0—2 SunderlandManchester C. 5—2 West Ham U.Middlesborough 5—3 Haarlemsche Postduivenbond. Uitslag wedvlucht Roosendaal. Losgelaten 8.25 oord-West. In concours 1151 dui ven. De aankomst der eerste 100 duiven is als volgt: J. F. Bonke 1 2 21 63, K. Wits 3 9 83. J. Tienstra 4 39, D. Baaij 5, J. H. v. d. Broeke 6 43 53 99, J. W. v. d. Horst 7, E. des Bouvrie 8 84. M. Burger 10 30, J. J. Doeglas 11, H. Bewarder 12 13 77, P. Martens 14. P. A. Bosse 15 98. P. H. Boeree 16 62, Th. Bakker 17. J. Terhorst 18, P. Koning 19 47. M. Grif fioen 20, Th. de Raap 22, H. J. Handgraaf 23 97, C. J. van Tongeren 24 43. W. Dier- manse 25. G. N. v. d. Linden 26 54. W. H. Spoor 27 60, P. Dekker 28. P. J. van Daalen 29 41 57 69 100, J. Bewarder 31, W. Petro 32, B. Slot 33 90. Ed. v. Bree 34 49, J. T. van Duijn 35, H. van Egdom 36 40. G. Dollé 37. A. Eveleens 38. D. Baas 44, Th. Cramer 45 74, H. Bannink 46. H. Stappers 50, D. Schuur man 51, H. de Droog 52 42 59 94. J. J. Petri 55 88 89, A. B. van Straaten 56, H. Dinger- dfs 58, Th. Vink 64 68, D. Rosemeljer 66. J. F. Harmse 67, G. Thors 70, J. Hommers 71, Gebr. Braun 72 73, H. Boogaardt 75, Th. Heinsbergen 80 76, A. Dorsman 78. M. Mes 79, J. Keijsper 81, W. v. Kleef 86, C. Nieuwburg 87, A. H. Kramers 85, W. Keur 91 92, P. Kroon 93, H. J. Petter 95. Haarlem-comb.Vleermuizen. Haarlem sloot het seizoen met een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de Vleermuizen Haarlem gaat batten en vooral door toedoen van Kleefstra 24 en v. d. Lee 66 not out. en Blok 14, wordt het totaal 118. Langeraar bowlde 3 voor 40, Burger 3 voor 23, de Vos 2 voor 19 en la Pierre 1 voor 8. Het Vleermuizen-totaal wordt 87. Hiervan hadden la Pierre 10, Burger, 15, Nedexvcen 17, en Essed 11. Voor Haarlem bowlden Blok 1 voor 15, Vis ser 3 voor 15. Kleefstra 3 voor 24 en van der Lee 3 voor 15. Nog dient vermeld, dat bij Haarlem P. v. d Bergh weer achter de palen stond, die toonde het keepen nog niet verleerd te zijn. DE STRIJD OM DEN SCHNEIDER CUP. ENGELAND OVERWINNAAR. Uit Londen wordt aan het Hbld. geseind: De wedstrijd om den Schneider-beker is Zaterdagmiddag onder ontzaglijke belang stelling boven Solent gehouden Naar schat ting sloegen ten minste anderhalf millioen toeschouwers de races gade. Het was buiten gewoon mooi zonnig weer. goed zicht, terwijl een zuidoostelijke bries stond van plm. tien mijlen per uur. De baan. die afgelegd moest worden, was een veelhoek van 31 mijlen lengte. Om 14.01 uur startte Waghorn. Zijn tijd voor de eerste lap was 5 min. 45 1 f5 sec. (324 mijlen p. u.), tweede 5 min. 39 (329.54), derde 5 min. 37 sec. (331), vierde 5 min. 41 sec. (328), vijfde 5 min. 39 sec. (329.93), zesde 5 min. 42 sec. (327), zevende 5 min. 38 sec. (330.91). Hieruit blijkt dat hij bijzonder regelmatig heeft gevlogen en geen enkele maal beneden de 327 mijl is geweest behalve in zijn eerste ronde toen hij moest opstijgen De tijd voor de eerste lap is wereldrecord voor een circuit van 50 K.M. Hij legde het geheele traject af in 39 min. 42 4 5 sec. en zijn gemiddelde snel heid was 525 K.M. 750 M. per uur de groot ste snelheid ooit in de Schneider Cup-races gemaakt. Del Molin's gemiddelde snelheid was 284.20 mijlen en die van d'Arcy Greig in een Supermarine Napier S. 5 282.11. Atcherley. die evenals de winnaar Waghom in een supermarine Rolls Royce S 6 uit kwam. maakte het schitterende gemiddelde van 325.54. Zijn tijd was 40 min. 5 sec. dus slechts iets boven dien van Waghorn. Hij werd echter gedisqualificeerd omdat hij in een der ronden niet om een baken ge vlogen zou zijn. Hier wordt gezegd, dat de Engelsche ploeg protest zal aanteekenen voornamelijk om te weten te komen waar Atcherley heeft gefaald. Zijn vliegbril vloog onder de vlucht van zijn gezicht en hij moest een bocht nemen voor hij een andere kon opzetten. Monti en Cadringher waren reeds genood zaakt in de tweede ronde van hun vlucht te dalen Mont-i, die de eerste ronde met. een gemiddelde snelheid van 301.47 had gevlogen was leelijk aan beide armen verbrand door gassen die uit een gebroken buis waren ont snapt. Waghorn ging het eerst, de lucht In en na dat hij drie laps had afgelegd steeg Monti op. die echter door dat ongeluk reeds weer gedaald was voordat Waghorn naar beneden kwam. Onder de aanwezigen bevonden zich de Prins van Wales en MacDonald. Nadere berichten melden: Del Molin vloog de eerste lap met een snelheid van 286 mijlen per uur, de tweede met 287 M per uur., de derde met 285 M. p. u„ de vierde, vijfde en zesde met 283 M. p. u. en de zevende met 282 M. p. u. d'Arcy Greigs snelheden waren: le lap: 284. 2e 282, 3e, 282, 4e 281, 5e 281, 6e 281 en 7e 283. Cadringher vloog de eerste lap met 284 m. p. u. De gedisqualificeerde Atcherley's snelheden waren: le lap 302 m. p. u., 2e. 324, 3e. 330, 4e. 332 (de snelste lap in de races, hetgeen in rechte lijn beteekent een snelheid van 360 m. p. u.) 5e lap 328, 6e. 331 en 7e. eveneens 332 m. p. u. T elegramathletiek. Er zal in begin October een athletiekwcd- strijd gehouden worden tusschen de Zwccd- sche Universiteitsstad Upsala en de Amerl- kaansche stad Georgetown. Op zichzelf zou dit nu niet zooveel bijzonders zijn, maar het zeer eigenaardige van het geval Is, dat de athleten uit Upsala zich voor dezen kamp niet naar Georgetown zullen begeven, noch die van Georgetown zich zullen inschepen naar Upsala. Belde ploegen zullen namelijk de verschillende nummers in hun eigen stad afwerken, elkaar de resultaten van hun res pectieve winnaars bekend maken en uit deze telegrafische gegevens zal de stand van den stedenkamp van uur tot uur worden vastge steld. Nu kennen wij reeds lang de telegra fische schaakwedstrijden, waarbij de zetten over en weer worden overgeseind, maar een athletiekwedstrijd per telegram is wel iets heel nieuws. Het spreekt vanzelf dat tot dit origineele middel toevlucht is genomen van wege de hooge kosten van verplaatsing der athleten. Telegrafeeren is toch voordecliger! En voor het publiek, zoowel te Upsala als te Georgetown zit er ook wel een attractie in. Als de Zweden naar Amerika gingen zou den de bewoners van Upsala er weinig aan hebben en omgekeerd zouden waarschijnlijk ook niet veel supporters uit Georgetown met de ploeg meegaan naar Zweden. Maar wan neer men thans gedurende de wedstrijden de wederzijdsche resultaten bekend maakt, zal het aan groeiende spanning zeker niet ont breken. Er rest nu nog de instelling van een radio-telefonische verbinding met de noodige luidsprekers op belde terreinen om het ge juich der wederzijdsche toeschouwers aan de tegenpartij te doen hooren. Maar dat krijgen we nog wel. Als de minder gefortuneerde Europeesche landen eens op deze manier deelnamen aan de Olympische Spelen te Los Angeles. Het zou den leiders een boel zorgen besparen. Voetbalstatistiek. Wanneer over weinige dagen de voetbal competities in ons land weer in vollen gang zijn, zullen niet minder dan 1030 voetbal clubs hun elftallen geregeld in het veld zon den. Een respectabel aantal ongetwijfeld, maar Nederland staat in dit opzicht toch nog achter bij België, dat 1200 clubs telt. De grootere landen hebben er natuurlijk nog heel wat meer. Het Vereenigd Koninkrijk gaat aan de spits met 30.000 vereenigingen waarvan er zeker 20.000 niet meer dan een paar tientallen leden hebben. Duitschland volgt met 6300 clubs, dan Frankrijk met 5293 Italië met 2054, waarna België cn Nederland komen. Tsjecho Slowakije heeft er 939. Po len 595, Hongarije 430, Denemarken 334, Roe menië 298, Turkije 289, Oostenrijk 245 en Fin land 61. Buiten Europa gaat Uruguay vooraan met 336 vereenigingen, gevolgd door Japan met 300. j Er is in de wereld voorloop Ig nog voldoen de vraag naar voetballen. Cricketgevaar. Er Is weer eens rumor In casa in de En gelsche cricketwereld. Ditmaal beklagen de batsmen zich bitter over de methoden van verschillende bowlers. Zij beschuldigen hen ervan, dat zij welbewust op des batsman's lichaam mikken, aan welk verschijnsel de nieuwe lbw. bepaling, die weer ten doodc is opgeschreven, wel niet vreemd zal zijn. Maar het directe gevolg voor de batsmen is, dat zij thans aan het einde van het seizoen overdekt zijn met blauwe plekken, dit niettegenstaan de voorzorgen, die zij ertegen nemen. Ja, het is reeds zoover gekomen, dat de batsman die, alvorens in te gaan, de linkerzijde van zijn lichaam niet beschermt met, onder de klee- ren verborgen, met riemen vastgeborgen kus sentjes, tot de uitzonderingen behoort. De opening van het Engelsche voetbalseizoen. Newcastle United en Gallacher. Nieuwe spelers* aankoop door Newcastle United en de Arsenal. De Londensche club betaalt ongeveer 110.000. voor James aan Preston North End. Een eigenaardige betrekking voor James. Een nieuwe richting by de Londensche amateurclubs. Een spelregelkwestie. De athletiekwedstryd Frank rijk tegen Duitschland De Duitsche toer naar Japan. Atletiekwedstrijden te Bochum. (VaK een specialen medewerker). Bij de zesde Westphalen Kampfspiele was de clou van den middag de strijd tusschen den Amerikaanschen kampioen, den neger sprinter Tolan, die dit jaar alleen door Percy Williams geslagen is, en de Duitsche sprinters Lammens en Eldracher, van wie de eerste op de Amsterdamsche Olympiade derde werd achter Williams en Loudon, de laatste dit jaar als de beste Duitsche sprinter beschouwd wordt. Behalve bovengenoemden startten nog Jonath, Borchmeier, Van d. Berge en Buthe- pieper; een buitengewoon goed bezet sprin- tersveld. Na den 6en start gingen alle loopers eindelijk goed weg, waarbij Eldracher en Borchmeier de leiding hadden. Op 50 M. wa ren Tolan en Laumers voor de anderen en dit duel, dat met spanning door de 10.000 be zoekers werd gevolgd, eindigde in de eerste nederlaag van Tolan in Europa en deed nog eens te meer de bijzondere kwaliteiten van den Duitschen Turnmeister Lammens naar voren komen. Jonath, Eldracher. Borchmeier. Van der Berge, Buthepieper eindigden in deze volgorde achter de leiders, waarbij Van den Berge ongeveer 3 M. op Lammens achter bleef De tijd werd als 10 2/5 sec. aangegeven en hoewel in Duitschland de sprïnterst-ijden steeds zeer sceptisch bekeken moeten wor den. maakte de strijd tusschen de beide eersten den indruk van enorme snelheid. Ook de 200 M. werd een teleurstelling voor den Amerikaan, die op de binnen baan star tend Eldracher te ver voor liet komen en zich dus wederom met de tweede plaats moest te vreden stellen.Van den Berge werd hier 4e op 3 1/2 M achter Eldracher voor wien een tijd van 21.8 sec. genoteerd werd. Hoogenverf op de 800 M. liep een goeden wedstrijd tegen den Duitschen kampioen Muller, die er eerst in de laatste meters in slaagde den Haarlemmer te passeeren. In 1 min. 58 3/10 sec. won de Duitscher met een meter van Hoogenverf die 1 min. 58 5,10 maakte. Kühlert, die de 800 M. tijdens Hol land-West Duitschland won, werd gedeci deerd door Hoogerwerf geslagen. Dat de tijd van den Haarlemmer niet zoo goed is als zijn record te Amsterdam geloopen, moet geweten worden aan het feit, dat de internationale sfeer voor jonge loopers iets is waaraan ze geleidelijk gewend, raken. Op de 400 M. liepen de Amerikaan Bowen, de Duitsche kampioen Büchner, Paulen, Otto en Ekerstein. In tegenstelling met vroegere methoden liep Paulen direct op Büchner in, doch had hierdoor niet genoeg over voor een eindspurt, waarin de Duitscher een voor sprong van 2 M. wist te behalen om in 49.7 sec. te winnen. Paulen werd tweede in 50.1 sec. en kan op een goeden wedstrijd terug zien. De Amerikaan Bowen verrekte een spier en viel na 100 M. uit. De overige uitslagen luiden:' 1500 M. hardloopen: 1. Walrert 4 min. 6.6 sec. 110 M. horden: 1. Wienicke 16.6 sec. Verspringen: 1. Kochemeister 1 M. 21. 4 Doberman 6 M. 73. Hoogspringen: 1. Köpke 1. M. 85. Discuswerpen: 1. Siewert 42 M. 15; 2. Hoff- meister 41 M. 80. Olymp.-Est.: 1 Düsseldorf 3 min. 38 sec. Nurmi verliest en wint. Uit Warschau wordt aan „De Crt." gemeld: Bij de Zaterdag alhier gehouden athletiek- wedstrijden verloor de Finsche kampioen Nurmi op de 3000 M. van den Pool Petkie- wicz, die een tijd maakte van 8 min. 51.6 sec. Nurmi deed er een seconde langer over. De tweede dag der atletiekwedstrijden bracht opnieuw zwaren strijd voor Nurmi. Ditmaal echter bleef hij in het nummer 4 Engelsche mtfl met 19 m. 35 s. overwinnaar, waarmede hij .intusschen ver boven zijn eigen wereldrecord van 19 m. 15,6 s. bleef. Tweede werd Petkiewicz in 19 m. 41.7 s. Zaterdag is het Engelsche voetbalseizoen begonnen onder een temperatuur, die wel geschikt is om druiven of perziken rijp te krijgen, doch zeker niet voor een winter sport, als voetbal nu eenmaal is. In enkele deelen van Engeland vielen voor of tijdens de wedstrijden onweersbuien, wat tenminste eenige opfrissching bracht. Newcastle United heeft haar voorraad Schotsche spelers weer uitgebreid, boven dien worden nog onderhandelingen over verdere uitbreiding gevoerd. Voor een som van f48.000.wat tegenwoordig blijkbaar maar een kleinigheid is, heeft men van Dundee United overgenomen- den midden voor Hutchinson. Blijkbaar moet dit in ver band gebracht worden met het feit dat Gal lacher aan de Nederlandsche voetballers welbekend Newcastle wenscht te verla ten. Wat de reden daarvoor is, blijft eenigs- zins in het duister, doch als vrijwel vast staand mag men aannemen, dat het par ticulier leven van dezen Schotsen interna tionaal te Newcastle niet bepaald in den smaak valt. Iemand met een reputatie als Gallacher is eenigszins een openbaar per soon, in alle geval zal hij wel door geheel Newcastle bekend zijn. Dat zijn 17-jarige echtgenoote echtscheiding heeft aange vraagd op grond van mishandeling en an dere minder prettige dingen, heeft hem nogal in opspraak gebracht en het is zelfs voorgekomen, dat tijdens de wedstrijden Gallacher minder prettige dingen werden toegeroepen. In ieder geval is het voor hem te Newcastle niet prettig meer. Als de trai ning het dan ook maar eenigszins toelaat, trekt hij met een bag vol golfclubs naar Schotland, om zich daar te vermaken. New castle bevalt hem niet meer, welke antipa thie wederkeerig is. Hij heeft aan Newcastle United verzocht om van club te mogen ver anderen, doch voorloopig heeft het bestuur dat verzoek geweigerd. Maar men weet, dat het met onwillige honden slecht hazenvan- gen is. Op het oogenblik is Gallacher zeker niet onwillig, want niettegenstaande men hem tegen z'n zin als rechtsbinnen had op gesteld en den nieuwen speler Hutchinson middenvoor liet spelen, was hij bijzonder op dreef, hij verrichtte dan ook door het maken van drie punten achter elkaar de hattrick. Zijn club won met 40. Newcastle United begrijpt wel, dat het uitgesloten is, dat het voor Gallacher de som. die de club voor hem heeft betaald naar beweerd wordt ongeveer f 100.000. terug zal krijgen, doch op den duur gaat het zeker niet aan, om een speler tegen z'n zin aan een club te verbinden. Dat zou ten slotte ook niet in het belang van de club zijn. Newcastle United heeft al herhaalde lijk moeilijkheden met Gallacher gehad, vooral door de manier, waarop hij tegen scheidsrechters optreedt, wat de scheiding ten slotte wel wat zal vergemakkelijken. Overigens krijgt men den indruk, dat het bij de Novocastrians op een paar duizend pond meer of minder niet aankomt. De club is tenminste op het oogenblik in onderhande ling over het overnemen van Craig, een der beste Schotsche halfs thans spelende voor de Rangers te Glasgow. Een bedrag van f 84.000.wordt als over drachtssom genoemd. Het blijkt wel, dat de Arsenal eveneens over een goed gevulde brandkast beschikt. Voor een aanzienlijk bedrag heeft men Aler James van Preston North End overgenomen on geveer f 110.000 waardoor men den aanval weer aanzienlijk heeft versterkt. Over dezen „aankoop" van James is intusschen heel wat te doen geweest. James heeft er n.l. alleen in toegestemd naar Londen te verhuizen, in dien de Arsenal zorgde, dat hij bovendien een behoorlijke betrekking te Londen kreeg. Daaraan heeft de club voldaan. Die betrek king is overigens wel „up to date". James is n.l. verbonden aan de sportafdeeling, meer speciaal de afdeeling voetbalsport, van een groot Londensch magazijn. Daar geeft hij voor de bezoekers demonstraties van voet bal, waarbij hij tevens adviezen geeft bij het kiezen van voetbalschoenen en alles wat tot de voetballerij behoort. Het is te begrijpen, dat deze zaak de belangstelling van heel voetballend Londen trekt. Elk doelpunt, door James voor de Arsenal gemaakt, brengt weer nieuwe klanten aan! Teneinde moeilijkheden te voorkomen, heeft de Arsenal vooraf voor dit „optreden" van James toestemming gevraagd en ver kregen van de Football League. De pers ook die in ons land besteedt wat het Engelsche voetbal betreft, vrijwel uitsluitend aandacht aan het Engelsche be- roepsspel. Over amateurclubs leest men slechts zelden eenige bijzonderheden. Toch breidt het aantal Engelsche amateurs zich -steeds uit. Voor den aanvang van dit sei zoen hebben verschillende groote Londen sche amateurclubs speciale wedstrijden ge houden voor de jongelui, die zich bij den aanvang van het seizoen als lid hebben op gegeven. Het bleek, dat er meer dan 1000 jon gelui bij waren, wier spel een belofte voor de toekomst was. In tegenstelling met vroeger, toen trainers bij amateurclubs niet werden gebruikt, heeft men thans besloten bekende oud-spelers in dienst te nemen, om die jon ge spelers verder op te leiden. Clapton heeft reeds in dienst genomen den ouden Totien- hamspil Rance, die reeds vroeger adviezen aan spelers gaf. doch die zich nu geheel aan hun opleiding zal wijden. De oud-interna tional Rutherford is bij Tufnell Park in dienst en zoo hebben thans vrijwel alle be kende Londensche clubs, als Dulwich Ham- let-, Leyton. Ilford, Hampstead, Wycombe Wanderers bekende oud-spelers met de op leiding der jonge spelers belast. Dit is een geheel nieuwe politiek der ama teurclubs. Men zal dienen af te wachten of deze politiek ten slotte aan de clubs ten goede zal komen, dan wel of de goede door de clubs gevormde spelers als dank voor die opleiding naar de beroepsclubs zullen over gaan! Reeds de eerste dag van het Engelsche voetbalseizoen heeft aanleiding gegeven tot een verschil van meening over de toepassing van een nieuwe wijziging van de spelregels. Het gaat hier over de bepalingen bij het ne men van een strafschop. Vroeger stond in het. reglement, dat de doelverdediger niet mocht toeloopen voordat de schop was geno men, waarvan men thans gemaakt heeft, dat de doelverdediger op zijn doellijn moet staan, totdat de strafschop genomen is. Nu heeft de scheidsrechter in een wedstrijd te Man chester een strafschop laten overnemen, om dat de doelverdediger voordat de schop ge nomen was, een been oplichtte. De scheids rechter was van meening, dat de doelverde diger stil op de doellijn moest staan, totdat de schop genomen is. Deze opvatting is na tuurlijk absurd. Even goed zou men dan kunnen voorschrijven, dat de doelverdediger bij een strafschop niet in het doel mag staan. Ik heb me tot den heer Hirscliman ge wend om inlichtingen, daar deze voorzitter is geweest van de zitting van de Interna tional Board, waar het bedoelde besluit is genomen. De heer Hirschman was van oor deel, dat er over stilstaan van den doelver dediger niet gesproken was. Volgens hem kan eerst het volgend congres een definitieve uitlegging geven, alleen zou het dagelijksch bestuur van de F. I. F. A. een voorloopige uitlegging kunnen publiceeren. Opnieuw heeft men hiermede het bewijs gekregen, dat de Internationa! Board de za ken wel wat slordig behandelt. Het moet niet kunnen voorkomen, dat men bepalingen maakt, die voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn. Ik ben van meenin'g, dat de bedoeling is dat de doelverdediger op zijn doellijn moet blijven totdat de schop is genomen. Of hij op c® lijn heen en weer loopt of dat hij op die lijn staat te springen, doet m.i. niet ter zake. Een voorschrift, dat- een doelverdediger verbiedt stil te staan, indien een strafschop op hem genomen wordt, is in strijd met het spel en daardoor ontoelaatbaar. De strijd tusschen de Fransche en de Duit sche athleten in het Stadion van Colombes te Parijs, heeft de verwachte Duitsche over winning gebracht, hoewel die zege niet zoo groot is als men in Duitschland wel had ge hoopt. Daarvan is in de eerste plaats het mis lukken van den 4 maal 100 Meter wedstrijd, waarbij beide ploegen werden gediskwalifi ceerd, de oorzaak. Het merkwaardige is, dat de Duitschers van de loopnummers alleen de 100 en 200 Meter hebben gewonnen. Op dc door de Franschen gewonnen loopnummers werden tijden gemaakt, die vroeger in Duitschland herhaaldelijk werden gemaakt, waaruit men m.i. niet ten onrechte de con clusie trekt, dat de Duitsche athletiek er in dit jaar niet op vooruit gegaan is. De Fran sche athletiek daarentegen heeft duidelijk merkbare vorderingen gemaakt. Waarschijn lijk is dat echter slechts een tijdelijke inzin king, die het gevolg is van de omstandigheid, dat men tegenwoordig in Duitschland meer werkt aan de uitbreiding van de Duitsche athletiek dan aan verbetering. Men gaat uit van het standpunt, dat uitbreiding ten slotto ook verbetering zal brengen. Duitschland streed Zondag weer eens aan twee fronten tegelijk. Te Zurich kwam een tweede Duitsche ploeg tegen Zwitserland uit. Ook hier wonnen de Duitschers en dat wel gemakkelijk met 83 tegen 54 punten. Het wil op het oogenblik met de beoefening van de athletiek in Zwitserland niet best vlotten. Oude krachten hebben zich terug getrokken, nieuwe krachten van beteekenis komen er niet. Over enkele dagen vertrekt de Duitsche athletiekploeg naar Japan voor een wedstrijd tegen de Japanners, die In den laatsten tijd zich op het gebied der athletiek krachtig ontwikkelen. De ploeg is niet zoo sterk als die, welke te Parijs uitkwam, maar toch zal ze in Japan wel een gunstigen indruk maken. In verband met de groote kosten kon men niet meer dan 15 athleten meenemen. Daar door werd de keus wel wat moeilijk daar men met die 15 man 12 nummers dubbel moest bezetten. Kopstukken als Eldracher, Dr. Wichmann. Dr. Peltzer, Bocher, Kochermann Hirschfeld en Hofmelster zijn echter van de partij, waarmede de kern voor een goede ploeg aanwezig is. C. J. GROOTHOFF. Bilthoven, 7 September 1929,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11