PRO EN CONTRA. Benito Mussolini: redder of vernietiger van Italië? ANSWERS HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 SEPTEMBER 1929 VIERDE BLAD door FRANCESCO NITTI, den vroegeren president van den Italiaanschen minister raad en een heftig tegenstander van Mussolini. GRAAF VOLPI vroeger minister van financiën in Italië, die een groot aandeel had in Mussolini's plannen voor Italië's economisch herstel en die van meening is dat Mussolini één der grootste mannen van de wereld is. Francesco Nitti aan het woord. Na het Russische bolsjewisme vertegen woordigt het Italiaansche fascisme een re- geerlngsvorm, waarin de regeering zich het recht aanmatigt den scepter te zwaaien over alles. De fascistische leuze gelijkt veel op de bolsjewistische: niets buiten den staat, niets zonder den staat, niets tegen den staat Het bolsjewisme beweert dat dit alles is voor het heil van het proletariaat, de boeren en de arbeiders; het fascisme: dat het is voor het heil van de natie, vertegenwoordigd door de gewapende minderheid. In Italië wordt al les geregeerd door de fascisten, het parle ment is afgeschaft, persvrijheid bestaat niet, door individueele contracten is een streep gehaald. Tegenstanders, zelfs monarchisten of con servatieven worden vervolgd en in balling schap gezonden. In het verleden werden zij zelfs gedood. De wet staat gevangenzetting en transportatie van vijanden toe zonder vorm van proces, zonder rechtbank, zonder verdediging. Er wordt gezegd dat de speciale rechtbanken altijd communisten veroordee- len. Maar men vergeet te zeggen dat alle te genstanders als communisten gebrandmerkt worden, zelfs de rijken, generaals en conser vatieve journalisten. Onder de verbannenen is generaal Bencivenga, met een eervolle mi litaire loonbaan achter zich, een afgevaar digde, een bekend schrijver; Torrigiani, de grootmeester der vrijmetselaars en een aan tal liberalen, democraten en zelfs conserva tieven. Evenals of liever: nog meer dan het bolsjewisme betaalt het fascisme enorme sommen voor de propaganda in het buiten land. In geheel Europa-en Amerika worden vele bladen door de fascistische regeering betaald. Niettegenstaande dit geven zelfs de correspondenten van de vrije couranten in Rome weinig of geen nieuws. De Italiaansche wet beschouwt elke critiek op het fascisme als een misdaad. Niemand in Italië durft de waarheid te zeggen aan een vreemdeling, zonder in gevaar te verkeeren getranspor teerd te worden. Aan den anderen kant be staat er niet zooiets als vrijheid van drukpers in Italië. De journalisten geven alleen be richten betreffende de regeering fn om in vrede te kunnen leven geven zij alleen nieuws van onschuldigen aard. Het fascisme vindt tegenover zich bijna alle intellectueelen, de middenstand, de ver- eenigde boeren en arbeiders. Wanneer het 'mogelijk was een vrije stemming te houden zouden er minsten 1 millioen stemmen te gen het fascisme worden uitgebracht en waarschijnlijk minder dan twee of drie hon derd stemmen er vóór. Allen moeten het masker van het fascisme dragen maar, met uitzondering van hen, wier bestaan er van afhangt, zijn allen in de oppositie, maar zij mogen geen critiek oefenen, willen zij niet gevaar loopen van getransporteerd en zelfs gevangen genomen te worden. Door ht feit dat geen enkele openbare manifestatie meer mogelijk is, weten wij niets en ziet de vreemdeling niets. Niet alleen hebben de politieke verkiezingen opgehouden te bestaan (er bestaat alleen een dwaas en belachelijke plebisciet voor candidaten, door den grooten Fascistenraad voorgedragen) maar ook de verkiezingen voor gemeentera den en kamers van koophandel zijn afge schaft, een maatregel die, toen de gelegen heid zich daarvoor aanbood, zelfs niet ge nomen is door den Czaar van Rusland. De le den van de Kamers van Koophandel worden niet vrij gekozen door de kooplieden (zelfs de rijken worden verdacht)/ maar werden benoemd door de regeering. In weerwil van en waarschijnlijk juist door dit alles is het fascisme zwak tot op den wor tel en draagt het de kenmerken van kort stondigheid Er is geen harmonie, er is slechts angst. De hoofdoorzaak van de zwakheid van het fascisme is het feit dat het in strijd is met alle wetten der economie. Het is een ver stijfd en kostbaar lichaam dat alle productie bemoeilijkt. De officieele statistieken zeggen ons niets of zij zijn onvoldoende. Maar toch blijkt er uit het gebrek aan orde in de economie van Italië als een gevolg van het werk van het fascisme. De officieele courant (Gazzetta Ufficiale) van 21 Februari jl. bevat een tabel van den handel met het buitenland, waaruit blijkt dat de ramp steeds grooter afmetingen aanneemt Wanneer wij de waarde van in- en uitvoer van de laatste vijf jaar in gouden lires uit drukken, krijgen wij de volgende resultaten: Meer invoer Invoer: Uitvoer dan uitvoer 1924 4.368 3,725 643 1925 5.411 4.340 1,071 1926 5.168 4,229 939 1927 5.386 4,132 1,254 1928 6,005 3,958 2,047 En in de daling van den Invoer van ruwe grondstoffen en de stijging van eenige van 'de noodzakelijkste levensbehoeften ligt een bewijs van de verzwakking der binnenland- sche productiviteit. Mussolini. Italië is een land met niets dan schulden. Het heeft alleen onbeteekende credieten in het buitenland en groote schulden. Het is dus zeer moeilijk een balans voor de betalingen op te maken. In vroeger tijden werd de balans in even wicht gehouden, door drie bronnen van in komsten: het vreemdelingenbezoek, het geld door emigranten gezonden en de inkomsten aan vrachtgelden van de koopvaardij. Nu. dank zij het fascisme, drogen deze bronnen eiken dag meer op. Het vreemdelingenbezoek is gedurende vijf jaar met 45 pet. verminderd, de geldzendingen van emigranten met bijna 50 pet. en de Italiaansche koopvaardij staat voor een ernstige crisis. De handelsbalans is in evenwicht gebracht door gedurende 5 jaar in Amerika schulden aan te gaan tot een bedrag van bijna 470 millioen dollars. De beste Italiaansche in dustrieën gaan gebukt onder hypotheeklas- ten en Italië zal niet nog meer schulden kunnen aangaan, zoodat een crisis voor de deur staat. De tien millioen Italianen in het buiten land, arbeiders en boeren zijn met uitzon dering van een kleine minderheid allen heftig anti-fascistisch. Zij beleggen hun geld niet meer in Italië en zenden hun spaarpen ningen ook niet ^eer. naar hun geboorte land. Mussolini heeft de fascistische methoden op het economisch leven toegepast. Alles moet geschieden door fascistische corpora ties, alles moet onder controle van den staat staan. De Courant van Wallstreet. te New-York van 26 Januari 1929 heeft het duidelijk bewijs geleverd dat de Italiaansche beurs heeft op gehouden te bestaan en dat de noteeringen zuiver fictief zijn. De regeering vervolgt alle verkoopers en de effectenmakelaars zijn zelfs verplicht aan de regeering inzage te geven van de lijst van verkoopers. De Italiaansche lire is alleen om een gun- stigen indruk naar buiten- te maken gestabi liseerd op een bedrag dat- niet gehandhaafd kan worden. Als gevolg hiervan is de uitvoer handel buitengewoon moeilijk geworden, ter wijl de last van schuld en belastingen niet meer te dragen is. De crisis wordt nu gevoeld in de geheele economie; het is niet langer een crisis maar een steeds erger wordende bloedarmoede, die alleen zal genezen als het fascisme verdwijnt. De Italiaansche rechtbanken zijn gedwongen geworden faillissementen niet te publiceeren, tenzij dit verzocht wordt. Tot deze bepaling heeft men moeten overgaan om de faillisse menten van tenminste 60 pet. der handels zaken te vermijden; toch is in weerwil hiervan Italië het land waar de meeste wissels op de vervaldagen onbetaald blijven en ook het land van het grootst aantal faillissementen. Gedurende meer dan twee jaar zijn meer dan twee duizend wissels dagelijks geprotesteerd en onbetaald gebleven. In Januari 1929 steeg dit aantal tot 69.271. Het aantal faillissemen ten is gedurende de laatste twee jaar, in weerwil van bovengenoemde bepaling, onge veer 1000 per maand geweest, in Januari 1929 was het 1002. Er zijn dus in Italië meer fail lissementen dan in eenig ander land ter we reld en meer dan 10 tot 15 keer zooveel als in Engeland. Frankrijk en Duitschland. De fascistische statistieken geven het aan tal werkloozen. dié geheel zonder werk zijn, als 363,551 en dat van hen die gedeeltelijk zonder werk zijn, als 27,178, voor de maand December 1928. Deze cijfers zijn evenwel misleidend en hebben alleen betrekking op de werkloozen die „van de bedeeling trekken", welke steun alleen wordt gegeven en dan nog slechts gedurende drie maanden als de betrok kene gedurende twee maanden geen werk heeft gehad. De werkloosheid is dus inder daad tweemaal zoo groot als wordt opgege ven. De loonen die nu in Italië betaald wor den zijn ongeveer de laagste van Europa en de arbeiders hebben een moeilijk leven. Het crediet van den staat Is tot op zijn grondvesten geschokt. In de eerste plaats werd de betaling van vervallen schatkistbil jetten geweigerd en werden zij in een gecon solideerde schuld veranderd. Eerst voor kort werden de coupons voor deze schuld uitgege ven, om te verhinderen dat er op de beurs handel in werd gedreven. Als voorwendsel werd opgegeven dat er moeilijkheden met den drukker waren. Niemand weet iets van den toestand der begrooting af want er worden dwaze syste men van accountancy toegepast en, behalve de begrooting be^ian er meer dan zestig speciale berekenden. Er wordt altijd een overschot bekend gemaakt terwijl er daaren tegen een zeer groot tekort- is dat- zeer moei lijk is te ondervangen, daar de belastingin komsten aan het dalen zijn en de belastin gen al onmogeiijk-hoog zijn. Dit alles is te danken aan de fascistische grootdoenerij en de groote uitgaven. De kos ten voor het- leger zijn als volgt vermeerderd (in millioenen lire) 1924-'25 1925-'26 1926-"27 1927-'28 Oorlog 2.245 2,793 3,491 2,803 Marine 998 1,081 1,480 1,260 Luchtstrijd krachten 553 754 714 Koloniën 4,10 406 619 636 3,653 4,838 6,344 5,413 Wanneer we de nieuwe waarde van de lire van 1927 in aanmerking nemen toont het bo venstaande lijstje een voortdurende stijging. De uitgaven voor de koloniën zijn bijna ge heel voor het leger. De arme Italiaansche ko loniën zijn het tooneel geworden van voort durende oorlogsgebeurtenissen. Het fascisme is verschrikkelijk duur en enorme sommen moeten betaald worden om het te kunnen handhaven. Het heeft de duurste politiemacht in de wereld: gewone politie, carabinieri (gendarmen), de natio nale fascistische politie-vrijwilligers, de spoorwegpolitie, de havenpolitie, de post- en telegraafpolitie (die het „toezicht" op de cor respondentie heeft), de bosch-politie en de wegenpolitie. Er zijn schuchtere stemmen tegen deze verkwisting opgegaan. In den Senaat werden op 30 Mei 1928 eenige schrikbarende cijfers genoemd. Italië betaalt voor de politie, al leen om het fascisme te kunnen handhaven, meer dan viermaal zooveel als Frankrijk. Dit is niet een régiem van orde maar van ge kristalliseerde wanorde. Dan komen hier nog bij de kosten voor de spionnen in het buitenland, voor de buiten- landsche pers, de propaganda bij bijna alle gzantschappën en consulaten. De Schatkist verkeert dus in groote moeilijkheden. De schatkistfondsen verminderden van 31 Octo ber 1928 tot 31 Januari 1929 van 1,514 mil lioen tot 1.097 millioen lire en gedurende het zelfde tijdvak vermeerderde de publieke .schuld van 86.547 millioen tot 87.073 millioen lire. En schulden worden betaald met andere schulden. Het fascistisch régiem kost teveel en ont wricht het economisch leven. Dit is het zwak ste punt er van. Indien het fascisme er in slaagde, nog meer schulden in. Amerika aan te gaan, dan zou het misschien nog gedu rende eenigen tijd een kunstmatig bestaan kunnen leiden, maar op een gegeven oogen- blik moet het toch ineenstorten. Het fascisme kan het normale leven in Italië niet herstellen zonder de economische en politieke vrijheid weer in te voeren en daarmede zal het dan meteen zijn eigen doodvonnis teekenen. De bijzondere politie afschaffen, de lire.te rugbrengen tot zijn werkelijke waarde, groo te' bezuinigingen invoeren, vrijheid geven voor alle productie, dat alles zou alleen kun nen gedaan worden door een regeering die zich weer aan de wetten onderwerpt en het normale leven herstelt. Alles wel beschouwd, is de fascistische regeering slechts een voor- loopige en hoe langer zij bestaat, hoe grooter het gevaar is voor een nieuwen vorm van bolsjewisme en hoe waarschijnlijker die wordt. Graaf Volpi's meening. Nooit is er een nadrukkelijker rechtvaardi ging van het fascistisch régiem geweest dan het resultaat van de verkiezingen die onlangs in Italië hebben plaats gehad en die zoo on miskenbaar de dankbaarheid van het geheele Italiaansche volk hebben aangetoond jegens het fascisme en jegens zijn bewonderens- waardigen leider. Er waren geen vei-kiezings- redevoeringen of proclamaties noodig want een eenvoudige constateering van den voor uitgang door fascistisch Italië tot stand ge bracht in de laatste tien jaren getuigde be ter dan welke redenaar ook van de schuld die Italië heeft aan Benito Mussolini. Het is nu tien jaar geleden dat het Over winningsbulletin werd uitgegeven, waarin Koning Victor Emmanuel het einde van den oorlog bekend maakte. Toen waren onze ver wachtingen hoog gespannen want wij waren getuigen geweest van de vervulling der voor spelling van onzen Koning te Peschiera in October 1917, toen hij gezegd had dat Italië met zijn 5.000.000 strijders, zonder hulp van eenige andere mogendheid, in staat was het groote Oostenrijksche leger te overwinnen. Versterkt door deze overtuiging, hadden wij den oorlog tot een zegenrijk einde gebracht en wij hadden reden om ons trotsch te gevoe len. Maar deze tijdelijke triomf werd gevolgd door een periode van vreeselijke' reactie. Ge durende de jaren die onmiddellijk op den oorlog volgden, zagen wij de overwinning die onze troepen behaald hadden langzamerhand door de intriges van politici in waarde ver minderen. Alles was in wanorde: de oude hiërarchieën waren vernietigd, energie en bekwaamheid ontmoedigd en onze heiligste tradities werden bespot. In deze periode werd Italië besmet met die bolsjewistische grond stellingen die haar heiilooze resultaten reeds getoond hadden door de grootste natie van Europa te doen vervallen tot een chaolischen en ellendigen toestand. Met het spook van de Russische degenera tie voor oogen was het onmogelijk voor de dappere jeugd van ons volk om werkeloos toe te zien terwijl de toestand van Italië iederen dag slechter werd; en dus was de tijd rijp voor de komst van den man die aan ons land het prestige zou teruggeven dat sinds de groote dagen van Italië's macht op zoo treurige wijze was verminderd. Het is nu tien jaar geleden sedert Benito Mussolini, met een klein aantal volgelingen de organisatie stichtte, die bekend staat als de „Fasci di Combattimento" en de resul taten in dien korten tijd behaald grenzen aan het wonderbaarlijke. Vóór zijn tusschen- komst was de positie van Italië onder de groote mogendheden van Europa niet weinig vernederend voor die patriotten die zich de vroegere glorie van het land herinnerden. Wij werden toegelaten in het gezelschap der groote mogendheden, zeker, maar slechts bij die gelegenheden, waarbij wij onze hulp noo dig hadden; wanneer het onze beurt was om te ontvangen, ondervonden wij weinig tege moetkoming. Sedert de komst van het fas cisme is dit alles veranderd. Italië is zonder eenigen twijfel een groote mogendheid ge worden en onze 10 millioen emigranten, over Europa, Amerika en andere deelen van den aardbol verspreid, stellen er nu een eer in tot onze groote natie te behooren. Ik zou zelfs zoo ver willen gaan te beweren dat zij. die ons land trachten te kleineeren dit doen uit een gevoel van ongerustheid over zijn toenemende kracht. In 't kort. de krachtige pogingen van den Duce, hebben Italië en de Italianen als 't ware vernieuwd en de geest van zijn hervor mingen heeft het geheele volk doordrongen, tot zelfs de jonge kinderen: de organisatie van de „Balilla", wier onbegrensde geestdrift voor onze zaak ons een aanwijzing geeft voor wat onze nationale kracht zal zijn als die kinderen tot mannen zullen zijn opgegroeid. Maar Mussolini heeft van den beginne af ingezien dat het. beste middel om net pres tige van dit land in het buitenland te her stellen was een einde te maken aan de des organisatie die het binnenlandsch economi sche evenwicht bedreigde en hierop waren al zijn krachtigste hervormingen gericht. Mis schien is wel de uitstekendste maatregel die ooit door de fascistische regeering is geno men, onze beroemde „Carta del Lavora" ihet werklieden-charter) die ons zoo benijd is en door onze buren zoo zorgvuldig is bestudeerd. En op de grondbeginselen van dit document zijn vele duizenden contracten en zakenover- eenkomsten gesloten, waarvan de gezamen lijke uitwerking is geweest het wonder dat Mussolini wenschte: de vervanging van den klassenstrijd door een algeheele samenwer king van allen. Waar het socialisme niets dan tweedracht had kunnen bereiken, is het fascistisch ideaal van gelijkheid er in ge slaagd die bolsjewistische tendenzen uit te roeien waardoor Italië ernstig bedreigd werd. In geen enkele richting echter heeft het tegenwoordig regiem overweldigender resul taten bereikt dan ten opzichte van de staats financiën en om de grootte van de taak te doen begrijpen die de Duce en de zijnen hadden te volvoeren moeten we er den na druk op leggen dat. aan den vooravond van den marsch naar Rome, Italië stond tegen over een tekort van niet minder dan 15 mil liard. N u is onze balans in evenwicht, onze munt gered en er is een merkwaardig her stel in eiken tak van economie. Misschien kan het sprekendst bewijs van dezen vooruit gang gevonden worden in een vergelijking van de cijfers der Italiaansche industrieën uit de laatste 15 jaren met den tegenwoordi- gen toestand. Dan zien wij dat, terwijl de na tionale productie in 1924 was verminderd tot 2.3 van die van vóór den oorlog, zij in de vijf jaren daarna met 100 pet. is toegenomen. Alle krachtsinspanning der regeering is nu geconcentreerd op de ontwikkeling van het land en den landbouw en elk financieel over schot wordt onmiddellijk voor dit doel op zij gelegd, daar de bevolking dagelijks aangroeit en wij er op moeten aansturen de productie van den bodem zóó te vergrooten dat talië zichzelf geheel kan onderhouden. Nu het werkloosheidsvraagstuk. Ofschoon er voor de regeering nog heel wat werk te doen is, is nog al veel verbtering te consta- teeren. Het is waar dat er ongeveer 200.000 werkloozen in Italië zijn, maar het wordt niet zoo algemeen ingezien dat het schijnbaar te kort aan werk in werkelijkheid voortdurend voor onze arbeiders steeds meer werkgele genheid opent, daar onze bevolking jaarlijks met ongeveer 400.000 toeneemt en de ééne helft van dit overschot reeds wordt opgeno men door de dagelijks toenemende bedrijvig heid in de verschillende vakken. Bovengenoemde cijfers kunnen een verge lijking met die van andere landen glansrijk doorstaan: Duitschland en Engeland hebben onderscheidenlijk 2.500.000 en 1.500.000 werk loozen. Onder de vele voordeelen die het fascis tisch regiem voor Italië behaald heeft is wel het allergrootste en zeker het stempel dra gend van Mussolini's genie: de verzoening tusschen Italië en het Vaticaan. Hiermede heeft de Duce de quaestie opgelost 'die ons land gedurende twee geslachten verontrust heeft. Niet langer zijn het Vaticaan en het Quirinaal gedwongen elkaar te negeeren, want Pius XI, zich er van bewust dat ons nieuw Italië nu meerderjarig is geworden en dat het fascistisch regiem elke waarborg voor een lang uitblijven biedt, heeft plechtig verklaard dat Rome voortaan Italiaansch zal zijn. Tot besluit mag ik zeggen, dat de jongste verkiezingen een beteekenis hebben die veel verstrekkender is dan men oppervlakkig zou meenen Omdat de millioenen kiezers die hun goedkeuring aan het fascisme bleken te hech ten niet stemden voor een lijst namen, maar voor een Idée. En het prachtig resultaat van deze verkiezingen heeft aangetoond, zonder eenigen twijfel, dat het vertrouwen van Ita lië in dit Idée even onbegrensd is als het mooie vertrouwen dat de Duce in zichzelf en in zijn zending had. Ik twijfel geen oogenblik of het systeem volgens hetwelk onze nieuwe afgevaardigden zijn gekozen zal verreikende resultaten heb ben, daar het geheele stelsel de waarborg geeft dat slechts eerste-klas mannen gekozen zullen worden. Het is gemakkelijk te begrij pen dat zulk een stelsel een veel zorgvuldi ger en onpartijdiger selectie waarborgt dan tot nu toe bereikt werd door partij grillen, plaatselijke intriges, vrijmetselaarsloges en andere onverantwoordelijke elementen. Al deze factoren in aanmerking nemend aarzel ik niet te verklaren dat Italië juist een nieuw en glorierijker tijdperk van tien „fascistische jaren" is ingegaan en dat dank zij de nieuwe maatregelen die de Duce. zal toepassen, wij in staat zullen zijn aan onze kinderen een Italië na te laten dat zelfs nog oneindig grooter zal zijn dan het Italië van heden. (Nadruk verboden). Tl»© popular Home Journal of Great Britain Th© Journal that tells how Britishers live, think, work and play Splendid Stories Bright Articles INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL H. Raymund WILDERMUTH 29 Groote Houtstraat hk. Anegang, (ingang Anegang) - Tel. 12827 Leer&ar M. 0. Engelscb. Beëedigd Vertaler Specialiteit Opleiding Mercurius Diploma Heeft zijn lessen hervat ALASTRIM. Dc nieuwe wet. Naar aanleiding van het ontbreken van een briefje „Besmettelijke Ziekte" op de huizen, waar alstrlm heerscht, vestigt, meu er de aandacht, op dat de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten, die zeer binnenkort- in werking zal tareden, dit- kenmerk, het briefje boven de deux-, niet meer bindend voor schrijft, maar nog slechts kent als uitersten maatregel, welken de burgemeester kan toepassen in gevallen van verpleging thuis van een patiënt, die om de een of anders reden, b.v. doordat hij niet meer vervoer baar was, niet in een ziekenhuis is opgeno men. De nieuwe wet verplicht wel tot opne ming van lijders in een ziekenhuis meldt de N. K. Ct. Het eerste geval te Schiedam. Zondag heeft zich te Schiedam het eerste geval van alstrim voorgedaan bij een 22-ja- rig jongmensch uit de Visscherstraat. die zijn werk te Rotterdam heeft. Hij is naar de daarvoor ingerichte barak in de Nieuwstraat overgebracht. De woning is ontsmet. De joxigemau was niet ingeënt. 70 gevallen te Delft. Te Delft zijn thans al ruim zestig gevallen van alstrim bekend. Gelukkig is tot nu toe geen der gevallen van ernstigen aard. Van Zaterdagmiddag tot Maandagmiddag zjjn te Delft 28 gevallen van alastrlm. moer- endcels bij kinderen geconstateerd, aldus de N. R. Ct. EEN KERKDIENST MET HINDERNISSEN. RICHTINGSTRIJD IN DE NED. HERV. KERK OP MARKEN. Ds. G. J. J. Rensink van Broek in Water land schrijft aan het Hbld o.a.: „Het eiland Marken Is in godsdienstig op zicht zeer behoudend. De Nederl. Herv. Ge meente is er confessioneel op Gereformeer den grondslag en waakt zeer tegen ketterij. Door het vertrek van ds. Van Woerden naar Zwammerdam werd Marken vacant. Onder de ringpredlkanten zijn echter ethischen en zelfs twee modernen! Aan deze beide dominees verzocht men liever niet te komen. De Niouwendammer pastor stemde daarin toe, maar de Broeker weiger de. Twee weken voor den gedenkwaardigen dag kwam een brief van den consulent, of schrijver dezer alsnog bereid was zijn beurt over te geven, zulks met het oog op het be- roepingswerk(l) Het antwoord was, dat ik wel voor een candidaat wilde wijken, mits mij een andere, overeenkomstige beurt door den kerkeraad werd gewaarborgd." Zaterdagavond j.l. tot twee uur 's nachts hield de Marker kerkeraad een vergadering, buiten tegenwoordigheid van den consulent, en alzoo onwettig, althans ongerechtigd tot het nemen van een bindend besluit. Het re sultaat was. dat op verschillende punten briefjes werden aangeplakt, waarop, in strijd met de wet en met de waarheid, stond: „Ilc-den om tien uur geen dienst. Aanvang van den dienst om 11 uur 45. Spreker can didaat Evert". Onbewust van wat ons boven het hoofd hing, togen wij, enkele Broeker kerkeraads- leden en ik, naar Marken. Aan den haven steiger stonden vier kerkcraadsleden van Marken te wachten. „Dominee, wij kwamen u nog eens beleefd verzoeken of u direct met de volgende boot terug wilt keeren!" „Geen sprake van, daarvoor zijn wij niet gekomen!" „Doet u het maar, anders komt er herrie. U mag het dorp eerst nog wel eens bekijkend), maar gaat u dan asje blieft terug!" „Ik ben gekomen, kerkgan gers zijn er, dus zal Ik prooken." „Dan deelen wij u mede. dat u de deuren gesloten zult vinden. Er is geen dienst en u kunt niet optreden!" „U weet dat er wel dienst is. V/eest u verstandig! De dienst gaat toch door cn de gevolgen zijn voor uw rekening!" De kerkdeuren gesloten. Maar men wilde niet luisteren, noch ver standig zijn, noch den wettigen weg bewan delen. Alzoo togen wij, nagestaard en geës corteerd door vele kijkers, langs het land pad naar de Kerkbuurt. Inderdaad was, zoo als op ons verzoek dc rijksveldwachter con- stateei-de, de toegang tot de kerk gesloten en van de boven reeds vermelde onware aan kondiging voorzien. Wachten was dus de boodschap. Want eens zouden toch die deuren wel open gaan, als die rechte broeder optreden moest, en dan was het immers mijn beurt. Mijn dienst begon immers om tien uur. maar eindigde eerst, als ik het wilde. De kerkeraad, toch wat verlegen met de zaak, confereerde met burgemeester en politie. Ik ging wat praten met het publiek, dat tenslotte toe gaf. dat het billijk was geweest, mij althans eerst aan te hoor en. Eindelijk, om 11 uur 15. zwichtte men voor aandrang van boven. Het bleek ons, dat op eenmaal de deuren waren geopend. De koster echter liep weg: hij wilde de klok niet luiden. Een paar Edammers waren zoo vrien- aelijk dat zaakje op te knappen en zoo de kerkgangers te roepen. Dc organist kwain niet. wilde evenmin den sleutel van het or gel afgeven. Dan daar ook maar zonder. En toon .een zestig menschen bij elkaar waren, sloten wij de deuren en hield ik een korten, gehnproviseerden dienst." „Om kwart voor twaalf eindigden wij; de boot van twaalven moest gehaald. En terwijl de kerkeraad ons geen rustplaats aanbood, noch verversching, was nu een Marker boer zoo vriendelijk ons in zijn gastvrij huis te nooden. Zoc eindigt dit geval, eenlg in onze kro nieken na de dagen van Kuyper. Straks zal 't Gerecht en het Classikaal bestuur ver der moeten oordeelen."

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13