BUITENLANDSCH OVERZICHT SCHEEPVAARTBERICHTEN ERNSTIG INCIDENT IN DE GENEEFSCHE BEGROOTINGS- C0MMISS1E. HET ONTWERP BETREFFENDE FINANCIEELEN STEUN LIJDT SCHIPBREUK. HAARLEM'S DAGBLAD T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de begrootingscommissie van de Uol- kenbondsvergadering is het Dinsdag tot een incident gekomen. De president van de Noor- sche delegatie Hambro, die in de vergaderin gen van den Volkenbond steeds ernstige kri tiek oefende op de inrichtingen van den Vol kenbond. viel in een scherpe, persoonlijk gehouden rede, den directeur van het In ternationaal Arbeidsbureau Albert Thomas aan, wien hij partij-politieke actie buiten zijn taak 0111 verweet. Thomas heeft op 1 Juli op een banquet van de Fransche socia listische partij in een rede geëischt, dat de socialistische partij zich overwegenden invloed in Frankrijk en de geheele wereld inoet veroveren en zich ook moet verzekeren van belangrijken invloed in Genève bij den Volkenbond en bij het Internationaal Ar beidsbureau. Hambro verklaarde, dat een dergelijke partijpolitieke propaganda voor een internationalen ambtenaar niet toelaat baar is. Verder verweet hij Thomas, dat hij een Engelschen. beambte van het Internatio naal Arbeidsbureau, Sanders geheeten, toe gestaan heeft zich bij de Engelsche verkie zingen candidaat te laten stellen. De be ambten van den Volkenbond en van het In ternationaal Arbeidsbureau moeten beslis sen of zij willen zijn niet-politieke interna tionale beambten of zij moeten geen be ambte meer zijn. De directeur van het Internationale Ar beidsbureau Albert Thomas, die opgewon den naar Hambro geluisterd had, verhief zich onmiddellijk van zijn zetel voor een antwoord. Hij gaf openlijk toe, dat hij op het banquet van de Fransche socialistische partij de hem verweten verklaring afgelegd heeft, doch verontschuldigde zich met te zeggen dat hij In een algemeen gebruikelijke formuleering gesproken heeft. Hij neemt geen deel aan het actieve politieke leven in Frankrijk. Wanneer hij aan een feestmaal redevoeringen houdt, dan doet hij zulks al leen om propaganda te maken voor het in stituut waarvan hij de leider is. Hij is zelfs bereid naar den Paus en den Duivel te gaan, wanneer hij propaganda voor het Interna tionaal Arbeidsbureau kan maken. Hij is twee jaar na zijn benoeming tot directeur van het Internationaal Arbeidsbureau socia listische afgevaardigde in het Fransche par lement gebleven en niemand heeft hem dat verboden. De Bestuursraad van het Inter nationaal Arbeidsbureau heeft tot nu toe den beambten geen politieke bezigheden verboden. Het incident was hiermede niet geëindigd. De heer Hambro verhief zich opnieuw van zijn zetel en verklaarde dat de heer Thomas verstandig genoeg is om tusschen een partij politieke en oen propaganda voor het In ternationaal Arbeidsbureau onderscheid te maken. Hij juicht het toe, dat Thomas be reid is naar den Duivel en naar den Paus te gaan om voor zijn instituut propaganda te maken. Doch hij waarschuwt hem er tegen op een feestmaaltijd op de gezondheid van den Duivel te drinken: de partij zal dan niet bereid zijn hem te ontvangen. Het incident veroorzaakte groote opwin ding. De bemoeiingen om tot overeenstemming te komen over het voorstel tot het vcrleenen van financieele steun aan aangevallen sta ten moeten thans als mislukt beschouwd worden. De derde commissie (voor de ont wapening) is tot de conclusie gekomen, dat ook de werkzaamheden van de sub-com missie zonder succes zijn gebleven en dat daarom thans alleen moet worden beslist of de kwestie zal worden verdaagd tot een later tijdstip of dat de kwestie opnieuw bespro ken kan worden in de veiligheldscommissïe van den Volkenbond. Over geen der princi- pieele kwesties van deze overeenkomst, of de financieele hulp slechts aan aangevallen of ook aan bedreigde staten moeten worden verleend, wat onder aangevallen en bedreigd verstaan wordt, welke bepalingen moeten gelden om een land tot aanvaller te stem pelen, kon overeenstemming worden be reikt. Algemeen is het opgevallen, dat de En gelsche delegatie zich veel moeite heeft ge geven om tot overeenstemming over dit voor stel te komen. Bij de besprekingen in de derde commissie, die reeds twee weken duurden, hebben de Engelsohen voortdurend wijzigingsvoorstellen ingediend om tot een resultaat te komen. Een derde belangrijk bericht komt uit Teking. Maandag heeft de Chlneesohe minister van buitenlandsche zaken dr. Wang aan Frankrijk. Engeland, de Vereenigdc Staten en Japan een nota doen toekomen, waarin de Chineesche regeering de onmiddellijke op heffing van de exterritorialiteit der buiten landers in Ohina eischt. De Chineesche regeering stelt voor on middellijk onderhandelingen met de betrok ken mogendheden te openen en verwacht, dat deze voor 11 November van dit jaar ge ëindigd kunnen zijn, daar, naar bekend is. de Chineesche regeering besloten heeft de voorrechten van de vreemdelingen in China met ingang van 1 Januari 1930 af te schaf fen. Verder deelde de Chineesche minister van buitenlandsche zaken mede. dat de Chinee sche regeering een nieuw strafwetboek zal doen samenstellen naar het voorbeeld van he'. Zwitsersche strafrecht. Voor de hervor ming van het strafrecht in China zal ook WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929 de medewerking van buitenlandsche deskun digen worden ingeroepen. Thans begint het laatste- bedrijf van de eerste groote poging tot de renaissance en de vrijmaking van China. Dat dit laatste be drijf makkelijk te spelen zal zijn staat nog te bezien. Het zal ongetwijfeld heel wat strubbelingen opleveren. Het wordt inmid dels wel tijd dat de Westerlingen, die hun oogen wel wat al te veel op eigen belangen hebben gericht zich thans eens naar het Oosten wenden. Rusland, het communisme, "Aziëwrijvingen, botsingen,; ontwakend bewustzijn en zelfrespect eenerzijds, ver val wanhoop en destructie anderzijds L. A. De toestand in Palestina gespannen LONDEN, 17 September (V. D.) Naar uit Jeruzalem gemeld wordt, is dc toestand op het oogenblik weer zeer gespannen. De Ara bieren zouden van plan zijn, heden nacht een overval op de Joden te plegen. De toestand in Rusland. Paul Scheffer, de correspondent van het „Berl. Tageblatt" te Moskou meldt, dat er zeer binnenkort vleesch- en eierkaarten zullen worden ingevoerd in Rusland, waar bij de arbeiders den voorrang zullen heb ben. De boterrantsoenen voor volwassenen zijn verminderd ten behoeve van de kinde ren beneden de 7 jaar. Weer moeilijkheden voor Pilsoedski?, Onlangs werd gemeld, dat maarschalk Pilsoedski de fractieleiders had voorgesteld samen eens te praten over een stelsel van beraadslaging over de begxooting en reeds verwachten sommigen, dat dit het begin zou zijn van een toenadering tusschen beide kampen. Het tegendeel schijnt echter het geval te zijn. Althans naar de correspondent van de „Frankf. Z." te Warschau meldt, is men hard op weg naar een nieuw conflict •tusschen de partijen en de regeering, die onder leiding van Switalski staat. Zooals men weet, is de goedkeuring van de begrooting bijna het eenige recht, het welk het eigenlijke regeeringshoofd, maar schalk Pilsoedski, den afgevaardigden nog gelaten heeft. Immers zijn gewoonte was om het parlement met vacantie te zenden, zoo dra men het in zijn hoofd kreeg zich met quaes ties te bemoeien, welke Pilsoedski min der aangenaam waren. Volgens het nieuwe systeem, dat de re geering op het oog zou hebben, 'zouden niet •meer de door de volksvertegenwoordiging aangewezen rapporteurs, maar de ressort ministers hun begrooting toelichten; nadat de commissies beraadslaagd zouden hebben, zou het parlement geen posten meer mogen wijzigen of schrappen. De meeste partijen weigeren met de re geering op een ander terrein te onderhan delen dan in het parlement zelf en zij eischen de onmiddellijke aankondiging van een buitengewone par lemen tszitting. De so cialisten gaan nog verder en eischen het onmiddellijke aftreden der regeering (de z.g. regeering der kolonels) en de volledige liquideering van het huidige systeem, het welk den Sejm vrijwel geheel terzijde schuift. de ongeveer 134 aanhangers van de regee ring en de Duitsohers, in het geheel een 150 man. Ertegen zijn 200 afgevaardigden. Onbe slist is de houding van de minderheden der Joden, Wit-Russen en Oekraijieners. Onverwacht is maarschalk Pilsoedski van zijn verlof teruggekeerd en houdt confe renties met den premier en den minister van financiën, kolonel Matoezewski, waaruit men afleidt, dat het oogenblik, waarop de latente crisis in een acute zal overgaan, snel nadert. De nieuwe Italiaansche regeerders. De nieuwe ministers hebben in handen des Italiaanschen Konings den eed afgelegd en zich vervolgens naar het Palazzo Venezia begeven, waar de minister-president hen eenige hartelijke woorden van welkom tos- sprak. Vervolgens hebben de nieuwe onder staatssecretarissen den eed afgelegd in han den van den premier, die hen eveneens toe sprak en verzocht dadelijk aan het werk te gaan. De meeste nieuwe functionarissen hadden gisteren reeds hun ambt van hun voorgan gers overgenomen en kennis gemaakt met de ambtenaren van hun departement Acer- bo. 2e nieuwe minister van land- en bosch- bou* heeft daarbij een toespraakje gehóu den. waarin hij zelde dat ook jacht en vlsscherij, bodemverbetering, mijnwezen, landbouwcredicb en spaarbanken onder zijn departement vielen, aldus de N.R.Ct. In verband met de wijzigingen in het de partement heeft Mussolini besloten, de prijs- uitdeeling voor de overwinnaars in den strijd voor het graan voor 1928, welke 6 Oc tober zou geschieden, uit te stellen tot De cember. Zij zal dan samenvallen met de in wijding van den veldtocht voor 1929 en deze inwijding een extra-plechtig karakter ver leenen. PRO JUVENTUTE IN 1928. MEER BOEFJES DAN IN 1927? Verschenen is het jaarverslag over 1928 van de vereeniging „Pro Juventute" in het Ar rondissement Haarlem. Daarin lezen wij: Regelmatig werden ons door het Open baar Ministerie weer de processen-verbaal in handen gesteld, die betrekking hadden op minderjarigen, die zich aan een of ander strafbaar feit hadden schuldig gemaakt. In totaal betrof het 94 minderjarigen, onder wie 91 jongens en 3 meisjes. Vergelijken we dit met de cijfers van het vorig jaar, dan zien we, dat er een stijging heeft plaats ge had. In 1927 bedroeg het totaal n.l. 77. Wat vroegere jaren betreft ter vergelijking nog de volgende cijfers: in 1926: 99, in 1925 116; in 1924: 108; in 1923: 119; in 1922: 112 en in 1921: 105. In 68 gevallen betrof het diefstal, in 4 ge vallen verduistering, in 3 gevallen oplichting, terwijl in 6 gevallen er minderjarigen voor heling bij betrokken waren. In 4 gevallen was mishandeling gepleegd, 2 maal vernieling, ter wijl de overige 7 gevallen zedelijkheidsdelic ten golden. In deze 94 gevallen kon voor 50 van de betrokken delinquenten tot een niet-vervol- ging worden geadviseerd. In 27 gevallen meenden wij tot een voorwaardelijke ver oordeeling te mogen adviseeren, en wel 6 maal tot een voorwaardelijke gevangenisstraf, 18 maal tot een voorwaardelijke tuchtschool- straf en 3 maal tot een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de Regeering. In 16 gevallen werd in overweging gege ven, om wel tot een strafrechtelijke vervol ging over te gaan. Daarbij werd 1 maal tot een gevangenisstraf, 3 maal tot een tucht- schoolstraf, 11 maal tot ter beschikking stel ling van de Regeering, en 1 maal tot een geldboete geadviseerd, terwijl verder in 1 ge val geen rapport en advies kon worden uit gebracht, omdat de verblijfplaats van den delinquent in kwestie onbekend was. Van de vroeger reeds bij ons in behande ling genomen minderjarigen maakten zich 12 wederom aan een vergrijp schuldig. Voor 1 niet-vervolgde uit '22 werd thans een voor waardelijke tuchtschoolstraf gevraagd, voor 1 niet-vervolgde uit '25 werd nogmaals gead viseerd tot niet-vervolgen, voor 4 niet-ver- volgden uit '26 werd voor 1 tot niet vervol gen, voor 2 tot een voorwaardelijke ter be schikking stelling van de Regeering gead viseerd. Van de overige 6 oude pupillen waren 4 in '27 niet vervolgd en 2 voorwaardelijk ter beschikking van de Regeering gesteld. Voor 2 der niet-vervolgden kon nogmaals een niet-vervolging worden gevraagd, terwijl voor de beide anderen resp. tot een tuchtschool- straf en tot een ter beschikbaar stelling van de Regeering werd geadviseerd. Voor de twee andere reeds voorwaardelijk ter beschikking van de regeering gesteldèn werd tot tenuitvoerlegging der ter beschik kingstelling geadviseerd. In bijna alle ge vallen viel de beslissing overeenkomstig het door de Vereeniging uitgebrachte advies. Slechts 3 maal week die daarvan af: 1 maal was geadviseerd tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf, opgelegd werd een geldboete, 1 maal werd tot een voorwaardelijke tucht schoolstraf geadviseerd, er volgde vrijspraak, 1 maal werd tot ter beschikking stelling van de regeering geadviseerd voor een jongen, die onder gezinsvoogdij stond. Hij werd krach tens civielrechterlijke beslissing opgezonden naar de tuchtschool. en De vereeniging begon het jaar met 26 min derjarigen, van wie 6 tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf, 15 tot een voorwaarde lijke tuchtschoolstraf en 5 tot een voorwaar delijke ter beschikbaar stelling van de re geering waren veroordeeld. In den loop van het jaar eindigde voor 2 de proeftijd met gunstigen loop.. Voor 2 anderen volgde op grond van nieuwe strafbare feiten ten uit voerlegging der vroegere voorwaardelijke ter •beschikking stelling van de regeering, zoodat dus 22 overbleven. In den loop van het jaar werden 26 min derjarigen voorwaardelijke veroordeeld met opdracht aan „Pro Juventute". Van hen wer den 5 tot een voorwaardelijke gevangenis straf, 18 tot een voorwaardelijke tuchtschool straf en 3 tot voorwaardelijke ter beschik king stelling van de Regeering veroordeeld. Xn totaal kreeg de vereeniging zoo onder •haar toezicht 48 voorwaardelijk veroordeel den. van wie 11 tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf, 31 tot een voorwaardelijke tuchtschoolstraf en 6 tot een voorwaardelijke ter beschikking stelling van de Regeering waren veroordeeld. Van de 5 Regeeringskinderen onder toe zicht der vereeniging bleven er 3. Aanvaard werden 6 nieuwe minderjari gen. Van deze 6 moest er een wegens her haalde verduistering van geld opnieuw in een Rijksopvoedingsgesticht worden opge nomen, zoodat tenslotte aan het einde van het verslagjaar 8 regeeringspupillcn onder de vereeniging bleven. Sport- en huisvlijtavonden en het kamp wei-den weer met veel succes gehouden. De vereeniging verloor 13 leden en ver kreeg 22 nieuwe en kwam daarmee van 183 op 192. Het totaal aan contributie bedroeg i 862.50. Dank wordt gebracht aan het Openbaar Ministerie en den Kinderrechter. De balans sluit met een bedrag van f 4194,68 aan ontvangsten en uitgaven, de post saldo verlies op de verlies- en Winstrekening be draagt f 184.80. HET BADHUIS IN HAARLEM NOORD. MET 1 JANUARI KLAAR. Er wordt thans hard gewerkt aan den bouw van het badhuis in Haarlem-Noord, namelijk aan de van Egmondstraat, in de nabijheid van de bijzondere school. Het nieuwe badhuis zal, naar verwacht wordt, 1 Januari a.s. in gebruik genomen kunnen worden. De badhuis-quaestie in het voormalige Schoten zal dan eindelijk opgelost zijn. Reeds in 1923 kwam de touw van een bad huis in den gemeenteraad van Schoten aan de orde. Het heeft dus 6 jaar geduurd. DE ZAAK-LIEBERMANN OP 12 NOVEMBER IN HOOGER BEROEP. Naar de Tel. verneemt zal de zaak Lieber- mann in hooger beroep op 12 November en volgende dagen voor het gerechtshof te Am sterdam worden behandeld. Verdedigers zijn zooals gemeld mr. F. A. Kokosky en J. E. Duys. IS MR. VAN MENK IN DE HOOFDSTAD GEWEEST? SCHILDERIJ MET EEN GESCHIEDENIS VERMOEDELIJK EEN ANTIQUAIR OPGELICHT. De Tel. schrijft: Naar ons ter oore komt heeft mr. Siegfried van Menk, wiens opsporing en aanhouding door de Amsterdamsche politie was verzocht, ter zake oplichting en verduistering, ten be drage van ongeveer 175.000, eenigen tijd geleden Amsterdam bezocht. Op Zondag 8 September namelijk kwam hij aan het Wees- perpoortstation aan, waar een dame, een ac trice hier ter stede, op hem wachtte. Het tweetal is toen naar het restaurant De Poort van Weesp gegaan en heeft daar geruimen tijd doorgebracht. Niemand wist iets van dit bezoek, behalve de dame in kwestie, die per brief van zijn komst op de hoogte was gesteld, en die hem dan ook afhaalde. Het schijnt, dat de politie te laat het be richt had ontvangen; toen een onderzoek werd ingesteld, bleek de vogel vermoedelijk reeds gevlogen te zijn. Zeker is. dat mr. S. van Menk in geldnood verkeert. Naar verluidt zouden er pogingen aangewend worden om met de benadeelden een schikking te treffen. Ook heeft men zich vergewist of bloedverwanten van mr. Van Menk zich financieel bij deze affaire zouden willen interesseeren. De animo bleek evenwel niet groot te zijn. Er bestaat zekerheid omtrent de eerste reis van den gezochte. Deze voerde hem in derdaad naar de Rijnstreek; hij veibleef eenige dagen in Wiesbaden. De schilderij. De schilderij bevindt zich nog steeds bij de firma Buffa, welke mr. Van Menk er 5000 op leende en die, zooals bleek, volkomen te goeder trouw was. Van Menk namelijk was in kunstkringen niet geheel onbekend. Een doctor in de chemie hier ter stede, tevens een bekend verzamelaar van porcelein, schil derijen en antiquiteiten, had, naar wij ver- nemen, deze schilderij gekocht van den ex- kroonprins, die haar uit een der paleizen te Berlijn had laten afnemen. De doctor in de chemie, die Duitscher is, had haar geruimen tijd bewaard en om een of andere reden niet zelf willen verkoopen. De waarde van het doelc zou ongeveer 30.000 bedragen. Aan de schilderij is, naar verluidt, een geschiedenis verbonden. Ter gelegenheid van het huwelijk van den vader van Wilhelm II met een En gelsche prinses gaf de Engelsche regeering aan den bekenden Duitschen schilder Adolph von Menzel opdracht, een doek te maken, waarop de toenadering tusschen Engelschen en Duitschers tot uiting kwam. Von Menzel kweet zicli van die taak en het doek maakte een der Engelsche geschenken aan de Kei zerlijke familie uit. De kunstenaar schilder de Blücher en Wellington, die, te paard ge zeten, na den slag bij Waterloo elkaar de hand reiken. De bovenkant van de schilderij is gebogen, in verband met de plaats in het paleis, waar het gehangen heeft. Tot zoover de bijzonderheden. Voorts is nog gebleken, dat een antiquair hier ter stede vermoedelijk door mr. Van Menk is opgelicht. Deze antiquair had in re latie gestaan met een familie te Berlijn, die goederen had afgestaan, welke door den an tiquair verkocht worden. Hieromtrent is een civiele actie ontstaan, waaruit bleek, dat de Berhjnsche familie de goederen terug wilde hebben en niet het geld. Mr. Van Menk, die van dit proces op de hoogte was, ies toen naar den antiquair ge gaan en gezegd, dat de bewuste familie hem als bemiddelaar had aangesteld en hem op dracht had gegeven, genoegen te nemen met een bedrag van 4250. Deze som heeft Van Menk inderdaad ge toucheerd. Later bleek, dat de Berlijnsche fa milie, geheel van deze bemiddeling onkundig was. RAADSLEDEN VAN HOENS- BROEK OMGEKOCHT. In de avondvergadering van den gemeen teraad van Hoensbroek deelde de burgemees ter Maandag mede, dat een brief ontvangen was van den heer Pfennings, die er drie raadsleden, t.w. de heeren Frincs, Eydems en Heckmans van beschuldigde, geld te hebben aangenomen van het raadslid Ubachs en zich zouden hebben verplicht om voor een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond van genoemden heer Ubachs, te zullen stemmen. De voorzitter deelde voorts mede. voormeld schrijven in handen van den Officier van Justitie te zul len stellen. De Raad besloot echter de zaak ook aan Gedeputeerde Staten voor te leggeru VOOR POSTZEGEL- VERZAMELAARS. Zij, die correspondentie per vliegtuig naar Ned.-Indië wenschen te verzenden, doch al daar geen relaties hebben, kunnen deze stukken adresseeren aan „Het Hoofd van de afdeeling Vervoer, Posterijen, Bandoeng". Aan verzoeken om terugzending van het stuk of van den omslag zal dan worden voldaan, mits de kosten van terugzending vooruit- worden voldaan'; o.a. kan gebruik gemaakt worden van antwoord-coupons. JEUGDHERBERGEN IN HET GOOL Zaterdagmiddag om half vijf zal de ver eeniging voor Jeugdherbergen in Gooi- en Eemland de eerste Nederlandsche waterjeugd herberg „De Karekiet" te Kortenhoef of ficieel openen. De jeugdherberg is reeds eenigen tijd ge opend en heeft reeds aan velen onderdak ver schaft. Het ligt in de bedoeling om de jeugd- heiberg open te houden uitsluitend voor hen, die schriftelijk zich daarvoor hebben aange meld bij E. M. van Zinderen Bakker, Stadhou- derslaan 51, Hilversum, tei-wijl „De Karekiet" ook voor weekeinden open zal zijn. De jeugdherberg „Jong-Amersfoort" te Amers foort zal den geheelen winter open blijven, terwijl de jeugdherberg „De Dotter" in de bosschen van de Lage Vuursche gedurende het winterseizoen gesloten zal worden en ver moedelijk in het voorjaar weer toegankelijk zal zijn. WANNEER HET HORLOGE MET TIKKEN OPHOUDT. Het bijgeloof, dat klokken of horloges blij ven staan, wanneer iemand sterft, is oud, en men vertelt daarvan zonderlinge dingen, die zeer zeker op de natuurlijkste wijze ge beuren, doch waarvoor we geen verklaring hebben gevonden. Zoo werd een jonge Ween- sche vrouw, Agathe N., op den achtsten Fe bruari 1917 om 1 uur in den nacht plotseling gewekt doordien de klok, die aan den muur hing, naar beneden was gevallen Daar zij dit gebeuren beschouwde als een kwaad voor teeken, maakte zij haar moeder, die in een ander vertrek sliep, wakker en zeide haar, dat zij het gevoel had, dat haar broer, die in den oorlog was, was gesneuveld. De moeder wees deze vrees als ongegrond bijgeloof af. De klok was, zei ze, gevallen, omdat de spijker in den muur was losgeraakt. Ongeveer acht dagen later kwam het officieele bericht, dat de broer in denzelfden nacht door een gra naatscherf was gedood. Veel besproken is eens het geval van den wijsgeer Duik, die nog tamelijk jong, aan het station te Stutgart, door een beroerte werd getroffen en op het oogenblik stierf, toen hij in den trein wilde stappen Duik bezat een praqhtige chronometer, die altijd uitmuntend liep en waarop hij trotsch was. Het horloge was inderdaad een staaltje van zeldzaam werk van horlogemakerskunst. Het behoef de slechts eens per maand te worden opge wonden en gaf niet alleen, het uur, minuut, seconden en een tiende van een seconde aan, doch ook de dagen. Dit prachtige uurwerk bleef staan ln de zelfde seconde, waarop Duik op het perron, dood neerviel. Het onderzoek van het me chanisme toonde aan, dat het horloge op tijd was opgewonden. De oorzaak waarom het plotseling was blijven stilstaan, werd niet ge vonden. Nog opmerkelijker wordt het geval, omdat Duik, toen hij stierf, 't horloge niet bij zich droeg. Voor hij zich naar het station begaf, had hij het horloge in een van de la den van zijn schrijfbureau geborgen, waar het twee dagen later werd gevonden. Het hor loge gaf nauwkeurig den dag, het uur en de minuut van den dood van zijn eigenaar aan... Interessant is ook het geval van een elf jarig kind, het zoontje van een rijken koop man te Dresden, dat drie jaar geleden, aan diphtheritis stierf. De vader bezat 'n antieke klok, die eenige wijsjes speelde. Het kind had een bijzondere voorliefde voor deze klok, en toen het ziek te bed lag, vroeg het de oude klok in zijn kamer te brengen Aan zijn wensch werd voldaan, zoodat hij de wijsjes kon hoo- ren. Het kind stierf eenige dagen later op een namiddag, precies om vier uur. Nadat de klok op hetzelfde uur het wijsje „snel vliegt de tijd", had gespeeld, bleef ze stilstaan. De poging om de klok weer aan den gang te maken mislukte, het werk scheen oud en versleten. De klokkenmaker verklaar de, dat het werk inderdaad volkomen was versleten en vernieuwd moest worden. Het is in ieder geval een eigenaardige samenloop van omstandigheden, dat de tachtig jaar oude klok stilstond, op hetzelfde oogenblik, waarop het kind stierf. Van den natuuronderzoeker Robert Mayer, den ontdekker van de wet- van het behoud der energie, die waanzinnig stierf, wordt ver teld, dat op het oogenblik van zijn dood de klok aan den muur van het slaapvertrek, welke klok in langen tijd niet was opgewon den, plotseling begon te loopen. Het glas van het horloge van den grooten Franschen onderzoeker Pasteur was gespron gen, toen men het, eenige uren na het over lijden van den geleerde in een zak van een vest vond, dat in het doodsvertrek van Pas teur aan een kleerenstandaard hing. Ook van den sterrenkundige Herrschell, den ontdekker van de Uranusplaneten en den kosmischen nevel, werd iets dergelijks ver teld. Alkaid, 16 v. Havre, W. Indië naar Am sterdam. Aludra, 14 v. Montevideo, Buenos Ayres n. Rotterdam. Alderamin 17 v. Singapore, Japan naar Rotterdam. Amsterdam 12 v. Curacao naar Europa. Alwaki p. 16 Fernando Noronha, Buenos Ayres naar Rotterdam. Bodegraven 13 v. Curacao naar Cristobal, Boschdijk 15 te New York v. Boston. Bondowoso 16 v. Batavia naar Rangoon. Buitenzorg p. 16 Kaap Bon, Batavia naar Rotterdam. Beemsterdijk 16 te Batavia v. New York. Clio 15 te Bullenbaai v. Amsterdam. Commewijne 15 v. Curacao n. Puero Ca- bello. Clio 13 v. Santa Marta naar Curacao. Gaasterdijk 16 te Hamburg, Pacifickust n. Rotterdam. Glamorganshire 15 v. Cristobal, Antwer pen naar Pacifickust. Giekerk 16 te Dar-es-Salaam v. Rotterdam Heemskerk 17 v. Rotterdam naar Port Natal. Indrapoera 17, 7 u. te Sabang, Rotterdam naar Batavia. Jan Pieterszoon Coen, p. 16 Gibraltar, Am sterdam naar Java. Jagersfontein 14 v. Lourenco Marques n. Beira. Kangean 16 v. Genua, Java naar Amster dam. Koudekerk 16 te Kurrachee v. Rotterdam. Lochkatrine 17 v. Londen, Rotterdam naar de Pacifickust. Maasland 16 te Santander, Buenos Ayres naar Amsterdam. Montferland 16 v. Montevidee, Buenos Ayres naar Amsterdam. Meliskerk 16 te Beira v. Rotterdam. Margara 16 te Curacao v. La Guaira. Nieuw Holland 16 v. Melbourne naar Sin gapore. Nieuw Zeeland 16 te Belawan Dell. Orion 16 v. Port au Prince naar Cape Haitiën. Ouderkerk p. 16 Gibraltar, Japan n. Rot terdam. Phrontis p. 15 Lizard, Amsterdam naar Li verpool. Springfontein p. 17 Gibraltar. Beira naar Rotterdam. Salawati 16 v. Belawan Deli naar Suez. Tjikarang, 14 v. Batavia naar Sjanghai. Tjisaroea, 16 v. Sjanghai n. Soerabaya. Ulysses 12 te Curasao. Vechtdijk, p. 16 Ouessant. Amsterdam n, Barbados. Westerdijk, p. 17 5 u. Gibraltar, Rotterdam naar Australië IJselkerk 17 te Madras, Rotterdam naar Calcutta. Zeeland ia 16 v. Rio de Janeiro. Amsterdam naar Buenos Ayres. Medan p. 17 6 u. Kaap Bon, Hamburg n, Java. Felle aanval van Thomas. China eischt opheffing der exterrito rialiteit.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10