AGENDA. 47e Jaargang No. 14184 VerscEynï dagelij Es, EeEaIvé op Zcin- en Feestdagen Woensdag 18 September 1929 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad 70.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3.57)4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden f0-57TA, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 11.75, elke regel meer 0-35. Reclames /0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.60; elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes'(Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 rcg. ƒ0.25, elke regel meer 0.10, uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD WOENSDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstadtoo- neel. (Cor v. d. Lugt Melsert). „De Man in de Monnikspij", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re vue: „Wonder boven Wonder". 8 uur. Kloppersingelkerk: Orgelbespeling met zang en gelezen meditatie door H. J. Kruit hof, Kampen. 8.15 uur. Palace. Cinema en Variété. „Haar grootste offer". Tooneel: Schwestern Pretzsch". 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: ..Beatrice Cenci", 2.30 en 815 uur. Rembrandt Theater: „Liefde onder Vries punt". Tooneel: The Osaka's. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Th eater .x „Jonas in de Leeuwen kuil", 2.30 en 8.15 uur. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling B4 uur. Groote Kerk: Concert ten bate Bouwfonds Ned. Herv. Gem. „Schoten", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Bouwmeester's Re- yue: „Wonder boven Wonder". 8 uur. Krelagehuis, Leidschevaart, Dahliakeuring Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. 114 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. DE ZAAK GIESSEN-NIEUWKERK (Zie ook elders in dit nummer) De geheime rapporten. Vragen van het Eerste Kamerlid Mendels. Mr. Mendels, heeft, naar het Volk meldt, de volgende vragen gericht tot den minis ter van Justitie: Is het ter kennisse van den minister ge komen, dat bij de openbare behandeling in revisie van de strafzaak tegen de verdachten Klunder en Teunissen voor het Gerechshof te Amsterdam, door den desbetreffenden ge tuige onder eede is verklaard, dat onder scheiden aan hem uitgebrachte politie-rap por ten betreffende plaats gehad hebbende onderzoekingen en verhooren, niet bij het dossier dier strafzaak in eersten aanleg ge voegd zijn, zoodat de verdachten en hun verdedigers van het bestaan, althans van den inhoud daarvan, onkundig zijn geble ven, doch dat niettemin de rechtbank, die in deze zaak te oordeelen had, in de gelegen heid is gesteld van die stukken „adinfor- mandum" kennis te nemen? Is de minister van oordeel dat zulk een handelwijze wettelijk of moreel toelaatbaar was, of is hij niet veeleer van meening, dat het euvel van tersluiks influenceeren van een in strafzaken rechtsprekend college door geheime stukken buiten de verdediging om, in Nederland onbestaanbaar moest wor den geacht? In dit tweede geval, acht de minister het dan noodig, ten aanzien va,n het gebeurde, maatregelen te treffen van repressieven of, preventieven aard? Zoo ja, welke? VISSCHERIJ-OPBRENGSTEN. Aan den Rij ksvïschafslag te IJmuiden kwamen heden binnen 21 stoomtrawlers en één logger. De besommingen waren als volgt; Derika XII f 1800, Johanna Elisabeth f 3800, Mies en Truus f 3800, Marij f 3800, Pan f 1900, Stormvogel f 4300, Annie f 2000, Corrie f 3600, Ita f 2500, Delfland f 1600, Flandria f 2800, Patria f 2200, Alcmaria f 2400, Forward f 2300, Louise f 2300, Schoorl f 7100, Helga f 1000, Walrus f 2200, Elie Che- nevlere f 2100, Raaf f 2600, Ecliptica f 1100, Logger Sch. 108 f 895. KONINGIN DAHLIA. Nu zij in Haarlem den scepter zwaait UIT MEXICO GEÏMPORTEERDE BLOEM. Decoratieve Dahlia W. D. Cartwright, met gouden kleur. Een_ der mooiste dahlia's. Cactus Dahlia mad. A. Breuls met fijne rose tint. Een der mooiste nieuwigheden van de tentoonstelling. De Dahlia is een vorstelijke bloem. Er is Majesteit in haar schoone machtige kroon, zcoals zij openbloeit, versch gesneden des morgens in den tuin, neergezet in de kristal len vaas, in één straal van het opkomende zonlicht. Majesteit en verheven schoonheid, hetzij in het van warmen gloed doorstraalde pruper, hetzij in de nuancen van 't gloeiend rood, het zacht geel of het hel oranje. En trots is er in de dahlia's zooals ze staan op de stevige stengels, de koppen groot als zonnebloemen bijkans, maar hoewel de stelen oneindig ranker zijn, noch geknakt, noch neergebogen. Sierbloem bij uitnemendheid is de dahlia, omdat zij sterk is ten eerste en niet spoedig verbloeit in de vazen mits de behandeling goed zij. Gesneden voor zonsop gang of na zonsondergang zal de dahlia het best blijven, direct in frisch water gezet, kan zij vijf, zes dagen blijven bloeien. In de tuinen in borders, -in perken, overal is zij te planten, overal maakt zij, 't zij het de groote decoratieve dahlia is, 't zij de kleine Mignon een vriendelijken indruk. En daar de dathha bloeit van Juli tot de vorst komt, en wanneer die uitblijft tot in No vember zelfs, geeft zoo'n perk dahlia's een blijvende, een altijd hernieuwde vreugde. Dankbaar maakt onze Haarlemsche Dienst van Den Hout en Plantsoenen dan ook ge bruik van de Mignons in de stadsparken, overal vormen zij een weelderige aanvulling der plantsoenen. Als perkplant is de dahlia het eerst in ruime mate toegepast te Schie dam en Rotterdam door de directeuren der plantsoendiensten aldaar, de heeren Do- minicus en Van Vooren. Als wij hooren, hoe op deze tentoonstel ling 65 nieuwe soorten aanwezig zullen zijn, dan blijkt ons, hoe de dahliacultuur, die reeds vele hoogtepunten bereikte toch nog immer hooger streeft. Kenden onze voorouders de dahlia ook? Wie zou ons beter die vraag kunnen be antwoorden dan de heer J. F. Ch. Dix te Heemstede, een der bekendste publicisten op tuinbouwgebied, bestuurslid van vele ver- eenigingen op dit terrein, dahliakenner bij uitstek, schrijver van een populair werkje over de dahlia in de serie Weten en Kunnen? De heer Dix hield enkele jaren geleden voor de radio een praatje over dahlia's, hij bezocht, kort geleden groote dahliatentoonstellingen te Essen en te Driebergen. Ja, onze voorouders kenden de dahlia, zeiae de heer Dix, tenminste ongeveer even lang als het Koninkrijk der Nederlanden bestaat, sinds 1813. De dahlia is geen Europeesche bloem, maar geïmporteerd, haar vaderland is Mexico. De eerste zaden van de dahlia werden uit Mexico in Europa ingevoerd in 1798 en vonden een plaats in den botanischen tuin te Madrid, waar het Spaansche klimaat voor hen al even groeizaam bleek als dat der woestijnen van Tehuantepecv. Maar verder kwam de bloem, die men naar een leerling van den grooten Linnaeus Andreas Dahl, dahlia noemde niet onder de menschen. Het zouden in 1803 de ontdekkingsreizigers Alexander von Humbolt en Bonbland zijn, die van hun ontdekkingsreizen in Mexico zaden mede brachten voor den Botanischen Tuin in Berlijn die verdere bekendheid aan de nieuwe bloem zouden geven. De Duitschers noemden de botanische nieuwigheid naar hun professor Gecrgina Georginen. Zoo van Duitschland de verbreiding van de bloem begonnen is, zoo is toch de verbreiding van den naam van het Iberische Schiereiland uit geschied, want de naam Georginnen bleef tot op den huidigen dag binnen de Duitsche grenzen en overal elders spreekt men van Dahlia. De eerste Nederlander, die dahlia's in den handel bracht was de Leidenaar Arendsen. Dat de dahlia reeds toen een veelzijdig op bloeiende bloem was bewijst zijn aantal van 72 zaailingen in verschillende tinten. Een beroemd kweeker in onze omgeving was R. C. Affourtit te Lisse. Sinds dien invoer in Nederland zijn de variëteiten telkens uitgebreid. Eerst in 1830 met de anemoon-bloemige dahlia's die weer uit de mode geraakt zijn, in 1872 met de Cactusdahlia. De firma Van den Berg te Jutfaas vond bij een aantal geïmporteerde Mexicaansche bloemen een dahlia waaruit deze soort ont stond. Men noemde de nieuwe bloem de dahlia Juarezi naar den toenmaligen presi dent van Mexico. In 1873 verkreeg de Duitscher Sieckmann de groene dahlia. Omstreeks 1900 bestond er vooral vraag naar de halskraagdahlia's, die veel geteeld werden door onze Haarlemsche firma Kre- lage. 1903 was een belangrijk jaar voor de dahlia cultuur. De heer Hornsveld te Baarn won de „Splendid"-dahlia, later genoemd „Holland- sche Reuzenbloemen", thans algemeen bekend als pioendahlia's. Dit zijn de bloemen met de lange stelen, die daaraan him buitengewone waarde ontleenen als snijbloem. Uit die soort ontstond weer de gevuld-bloemige of deco ratieve dahlia, met gesloten hart, de bloem, die thans algemeen gevraagd wordt. En weer een nieuwe aanwist was de Mignon-dahlia, zooals de Nederlandsche tuin ders die wisten te kweeken, de kleine dahlia voor perkversieringen. De dahlia groeit thans in alle landen der wereld, ook in Indië. Teneinde de cultuur in Nederland te be vorderen en het ras te veredelen hebben de heeren Hornsveld, Dix en Bruidegom in 1918 opgericht dé Nederlandsche Dahlia ver - eeniging, die onder andere het in den han del brengen van nieuwigheden tracht aan te moedigen door het houden van keuringen in samenwerking met de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Er is een keuringscommissie ingesteld, die een certificaat uitreikt aan dengene, die de certificaten eerste klasse heeft behaald van de twee genoemde ver- eenigingen. Dit certificaat geeft het recht om mee te dingen naar den wisselbeker. De commissie bestaat uit negen vaste leden en negen plaatsvervangende leden en - zal ook op de tentoonstelling te Haarlem de jury vormen. Wat de handel in dahlia's betreft, deze is in de bollenstreek wel het uitgebreidst. EEN AUTOBUS AMSTERDAM— ZANDVOORT. HET BEROEP VOOR DEN RAAD VAN STATE. Hedenmorgen hebben voor de afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State de pleidooien plaats gehad inzake het beroep van het gemeentebestuur van Zand- voort tegen de afwijzende beslissing van Ged. Staten van Noord-Holland nopens een auto busdienst tusschen Amsterdam en Zand- voort. Rapporteur in deze zaak was de Staats raad Mr. de Vries, die uit het rapport van Ged. Staten memoreerde, dat de autobus diensten niet in staat waren het massa-ver voer-tusschen Zandvoort en Amsterdam vol doende op te vangen. Allereerst werd gepleit door Mr. Kraak Steeman, secretaris van den Alg. Bond van autobus-ondernemingen. Hij wees er op dat thans niet een particu lier in beroep komt, maar het gemeentebe stuur van Zandvoort, dat alleen het alge meen belang op het oog heeft. Het is in het algemeen belang van Zandvoort, dat het meer verbindingen krijgt, dan op dit oogen- blik bestaan. Bovendien deugen deze be staande verbindingen niet. In de eerste plaats omdat in de bestaande dienstregeling der spoorwegen te veel uitzonderingsbepa lingen voorkomen. In de tweede plaats gaat in den komenden winterdienst het aantal verbindingen er niet op vooruit. Voor 's mid dags 5.32 zal er geen doorgaande verbinding zijn, maar zal men dikwijls, tot 10 minuten toe, in Haarlem moeten wachten. De afhankelijkheid van de tram ten op zichte van de spoorwegen werkt niet goed voor het publiek. De tram kan het massa- vervoer niet aan. Spreker gaf daarvan een uiteenzetting voor zeer drukke dagen, waar op de reizigers dikwijls 4 trams moeten laten passeeren. Hij wees tenslotte op het zich steeds uitbreidende Amsterdam, welks bewo ners gedurig meer verstrooiing in Zandvoort zullen zoeken, waardoor het gebrek aan goe de verbindingen zich nog duidelijker zal de monstreer en. Verder werd namens het gemeentebestuur van Zandvoort gepleit door wethouder Padt. Deze sloot zich geheel aan bij den vorigen spreker. Hij wilde er slechts nog op wijzen, dat Zandvoort als badplaats onherroepelijk van karakter veranderd is. Zandvoort is niet meer een elite-badplaats, maar een plaats van verstrooiing van de massa. Het is voor Zandvoort een belang van groote beteekenis dat deze massa op voldoende wijze kan wor den aan- en weggevoerd. Daaraan kan een autobusdienst opnieuw een stukje bijdragen. De Raad van State zal zijn advies aan de Kroon uitbrengen. Het woord is aan La Fontaine: Hard loopen dient tot niets; men moet te rechter tijd vertrekken. MILLIOENEN GEGOOCHEL. (In ontvangsten en uit gaven toont de Staatsrekening in de laatste vijf jaar een totaal overschot van 260 millioen) De millioenennota is weer, Als elk jaar, gepubliceerd, En er wordt met vele nullen, Als met ballen gejongleerd; Voor het vulgus dat profaan is, Is het klaar als chocola, Zijn die cijfers en die posten, Zooveel abracadabra; Kijk, het gaat ons vaderlandje, Naar den vleeze financieel, In de laatste vijf jaar samen, Ruim een kwart milliard te veel, Dat is aardig, denkt het vulgus, Zooiets zijn we niet gewend. 't- Schip van Slaat heeft, goed gevaren, Krijgen we nu dividend? Ach, het zeer naïeve vulgus. Dat zooiets onnoozels vraagt! Neen, de toestand is zorgwekkend, Geen .belasting kan verlaagd. Zuinigheid is streng geboden, t Budget mag niet meer belast, Vijf jaar ongekenden voorspoed, En ons land zit voor den mast. Het is moeilijk te begrijpen, Hoe het met ons geld je gaat, Als 't ons aarzelend en zuchtend, Droevig platzak achterlaat; Maar ik concludeer tenslotte, Ook al snap ik alles niet; Als we blijven overhouden. Gaan we binnenkort failliet. P. GASUS. GEVAL VAN ALASTRIM TE IJMUIDEN. KINDJE VAN 2\'z JAAR AANGETAST. Men schrijft ons uit IJmuiden: In geneeskundige kringen was men over het algemeen de meening toegedaan, dat IJmuiden op den duur niet vrij van alastrim zou blijven. De feiten hebben thans deze meening in het gelijk gesteld. Ofschoon de medici, die het bewuste ziektegeval ter beoordeeling kre gen lang hebben geaarzeld, voordat zij de conclusie durfden uit te spreken, dat deze gevreesde ziekte haar intrede in IJmuiden had gedaan, heeft dr. Doyer, inspecteur van de Volksgezondheid, na met den huisarts en den gemeentelijken geneeskundige het pa tiëntje te hebben onderzocht, als zijn mee ning te kennen gegeven, dat het hier inder daad een geval van alastrim betrof. Het. patiëntje, het 2 1/2-jarig dochtertje van den heer v, d. V. wonende in de Stephensonstraat, vertoonde ziektever schijnselen, die den huisarts dr. Van Leus den deden denken aan alastrim. Dr. Van der Veldt en dr. Naessens vonden het geval even eens -verdacht, om welke reden het meisje, mede op advies van den gemeentelijken geneeskundige, dr. Limborgh Meijer, werd overgebracht naar de reeds eerder voor even- tueele alastrim-patiënten in gereedheid ge brachte ziekenbarak nabij het strand. Te vens werden de ouders geïsoleerd. Dr. Doyer, telefonisch gewaarschuwd, be gaf zich Dinsdagmiddag met genoemde geneeskundigen naar de ziekenbarak waarna het ziektegeval „officieel" als alas trim werd gediagnoseerd. Naar wij vernemen, is komen vast te staan, dat de besmetting uit Rotterdam is overgebracht. Bij dc grootouders van het meisje waren nl. eenlgen tijd geleden drie kinderen uit Rotterdam gelogeerd geweest, waarmede de kleine gespeeld had en die deze ziekte hadden gehad. Blijkbaar hadden deze kinderen nog bacillen bij zich, waar mede het IJmuidensche meisje besmet is ge worden. De grootouders, wonende in de Willem Beukelszoonstraat te IJmuiden zijn welis waar niet geïsoleerd, doch staan onder con trole van dr. Limborg Meijer. Daar het kind geregeld met andere kin deren uit dc buurt heeft gespeeld, oa. met kinderen van een der bijzondere scholen, wordt verdere uitbreiding niet onmogelijk geacht. Het patiëntje, dat niet was ingeënt, schijnt slechts licht ziek te zijn. Van de gelegenheid tot vaccinatie en re- vaccinatie door den gemeentelijken genees kundigen dienst wordt een zeer druk ge bruik gemaakt. Maandag werden 900 per sonen ingeënt, Dinsdag ongeveer 2000. Dienstorder der Spoorwegen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft per extra-dienstorder aan haar perso neel bekend gemaakt, dat de alastrim, even als cholera, roodvonk en andere, onder be smettelijke ziekten is op te nemen, en dat bij deze ziekte dezelfde maatregelen moeten worden toegepast, als bij deze besmettelijke ziekten is voorgeschreven, aldus het Volk. Tuincactus Dahlia Frau Oberbür germeister Bracht, welke zoowel in Holland als elders als een der beste aanwinsten beschouwd wordt. VEERBOOT MET 200 MENSCHEN TE ROTTERDAM AANGEVAREN. EEN PANIEK AAN BOORD. Dinsdag is de „Heen en Weer 8" varende van de Leuvenhaven naar het Prlnsenhoofd te Rotterdam, met ongeveer 200 passagiers aan boord in aanvaring gekomen met het slccpschip PIna, aldus de N.R.C. De kapitein van de sleepboot, welke de Pina sleepte, zag het gevaar aankomen en daarom gooide hij den sleeptros los. Er kon evenwel niet worden voorkomen, dat de Pina het achterschip van de Heen en Weer 8 raakte, ten gevolge waarvan dit schip in het manoeuvreeren jverd belem merd. Hierdoor is de Heen en Weer in aan varing gekomen met het evenals de Pina in de richting van de Maasbrug gesleept worden de slecpschip Walsum. De Walsum heeft met zijn opbouw en an kers de railing, eenige banken cn draag- stangen van de zonnetent van dc Heen cn Weer weggerukt. De banken en de railing vielen gedeeltelijk over boord. De zonnetent kwam ten deele op de passagiers terecht. Er ontstond een paniek aan boord, maar al spoedig was men weer gerust, omdat bleek dat er geen ernstige ongelukken waren ge beurd. Dc 66-jarige weger A. v. N., uit dc Frede- rikstraat, die een kuitwond had opgeloopen, is in het veerhuisje verbonden. De schade, welke aan dc I-leen en Weer 8 is toegebracht, is vrij aanzienlijk. HAARLEM, 18 September Het Revisieproces. De advocaat-generaal bij het Amstcrdam- sche Hof, mr. P. M. F. Bauduln, heeft de vrijspraak van Teunissen cn Klunder gc- eischt, en over veertien dagen zal het Hof uitspraak doen. Sinds de voorloopige invrij heidstelling zijn dit niet meer dan formali teiten geworden. De pleidooien der beide ver dedigers, mr. Roobol cn mr. den Hollander, waren dat eveneens. Er behoefde niet meer gepleit te worden voor een reeds gewonnen zaak. De beide advocaten deden dat dan ook niet. Van een pleidooi hadden hun korte slot-redevoerlngen niets, behalve den offi- cicelcn naam. Beiden brachten hulde aan 't Hof voor de wijze waarop lie deze revisie behandeld en het gedane onrecht vernietigd heeft voor zoover dat nog mogelijk was. Welverdiende hulde. De ontstellende avonturen-roman van Teunissen en Klunder, die 4 1/2 jaar onschul dig gevangen hebben gezeten, beticht van moord, is daarmee beëindigd. De advocaat- generaal heeft met nadruk verklaard dat hij hen als onschuldig beschouwde, het Hof zal dit hopelijk ook in zijn vonnis doen, zoodat dit geen vrijspraak zal zijn wegens gebrek aan bewijs, maar wel degelijk met gebleken onschuld. De onthullingen betreffende de werkwijze van den rijksrechercheur De Jong, hebben dingen onthuld, waarvan het Nederlandsche volk het bestaan in dit geordende land zelfs niet vermoedde. Na de voorloopige invrijheid stelling, toen de eerste emotie wat vermin derde, kwamen er nog bijzonderheden aan het licht betreffende het bewerken van getui gen in Deventer, den caféhouder wiens ver gunning werd ingetrokken, enzoovoorts, waor van wij allen met verbazing cn verontwaar diging kennis hebben genomen. Mr. Roobol's „pleidooi" heeft nog het een en ander aan de collectie toegevoegd. Vol gens mr. Roobol had de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad hem gevraagd, wie dan wél den moord gepleegd had. Mr.Roobo! vroeg of dit iets met een revisieverzoek had te ma ken. Het antwoord moet natuurlijk zijn: Neen, niets! Totaal niets! Verder constateerde de advocaat, dat bij het eerste revisie-verzoek (in 1928 door mr,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1