pirn* pijn stillers! HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1929 VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN. ten algemeene opmerking. Duitsche-, Engelsche- en Amerikaansche toestanden. HOEDEN EN HANDSCHOENEN UIT EEN AUTOMAAT. De verkoop door middel van automaten heeft gedurende de laatste jaren ook in ons land grooter afmetingen aangenomen en met de ontwikkeling van deze meer moderne wijze van goederendistributie komen de voor- en tegenstanders geleidelijk naar voren. Nu is het opmerkelijk, dat men aan dezen ver koop voor ieder afzonderlijk artikel weer nieuwe problemen kan ontdekken, maar dat er toch één punt is, hetwelk als het ware voor iederen „automatischen" verkoop geldt, n-m.l. het verband tusschen dien verkoop en de eventueel bestaande winkelsluitingsverorde ning. Ligt 't niet in de lijn om daar waar de overheid een winkelsluitingsvorordening heeft gesanctioneerd den verkoop door middel van automaten of :aan den openbaren weg te gen te gaan na het vastgesteld sluitings uur? Daargelaten of men de gangbare winkel sluitingsverordeningen al dan niet noodig of juist acht, ligt toch aan deze verordeningen de gedachte ten grondslag, dat aan den ar beidstijd voor winkelier en winkelpersoneel bepaalde grenzen dienen te worden gesteld- Wanneer dat zoo is, brengt een dergelijke verordening consequenties met zich. Eén dier consequenties is m.i., dat de „automatische" verkoop verboden behoort te worden gedu rende die uren, dat de winkelsluitingsveror dening den verkoop verbiedt, al was het al leen maar uit billijkheidsoverwegingen. Trou wens, wie zich nader rekenschap geeft van den inhoud van verschillende winkelslui tingsverordeningen kan ontdekken, dat deze gedachte daarin meer dan eens reeds is overgenomen en dat een bepaalde distribu- tlewijze verboden wordt, hoewel deze plaats kan hebben buiten de winkelbedrijven om. Hier is weder een voorbeeld van onvoor ziene moeilijkheden als gevolg van over- lieidsbepalingen, welke te generaliseerend werken; maar, wanneer men eenmaal a heeft gezegd, ten aanzien der sluitingsbepaling, dan zal men niet slechts tot m kunnen gaan, maar te gelegener tijd uit noodzakelijk heids- en billijkheidsoverwegingen ook z moeten zeggen. Die tijd is niet zoo heel ver meer en wij zijn, wat dat betreft nog achter bij vele andere landen. Evenals de ontwik keling van het afbetalingsstelsel velen ver rast heeft en menigeen aanvankelijk tot conclusies heeft gebracht, welke achteraf weinig steekhoudend bleken te zijn, zoo ware het te wenschen, dat met betrekking tot den „automaten"-verkoop tijdig werd nagegaan, wat te doen staat en wat anderen reeds gedaan hebben. Veel is op dit terrein nog onopgelost ook in het buitenland. Op 3 Juli j 1. is zulks nog duidelijk gebleken bij gelegenheid van een te Essen gehouden congres, waar ander maal aan het licht trad, dat men, evenals vroeger, in den handel in koloniale waren en comestibles niet precies weet, welke hou ding de handel t.o.v. dezen verkoop moet aannemen. Eenerzijds, werd van Saksische zijde aanbevolen om te bcvoegder plaatse aan te dringen om de verkoops-automaten, aangebracht aan de voorzijde van winkels, onder de wettelijke bepalingen, betreffende winkelsluiting en Zondagsrust te handhaven, terwijl anderzijds door den congresvoorzitter gewezen werd op het feit, dat vele Deensche kruideniers gedurende den tijd, dat de win kels gesloten moeten zijn goede zaken ma ken met behulp van de aan de winkels aan gebrachte automaten, terwijl in dit land de „automaten"-verkoop op een, den klein handel bevredigende wijze'wettelijk is ge regeld. Gaat men voorts het koopend publiek in het geding betrekken en daarnaast de fabrikanten der automaten, dan volgt de eene tegenstrijdigheid de andere op, om nog maar niet te spreken van de nieuwe wijze van concurreeren dikwijls oneerlijk con- curreeren welke de „automaten"-verkoop kan veroorzaken. Evengoed als men het af betalingsstelsel niet meer zal kunnen keeren hoogstens reglementeeren is men er in Duitschland van overtuigd, dat ook de ver koop door automaten burgerrecht heeft ver worven. Ook in Engeland is reeds gedurende bijna een kwart eeuw deze wijze van verkoopen ingeburgerd. Men publiceert er zelfs cijfers over dezen verkoop en tal van fabrieken zijn er toe over gegaan hun artikelen öf zoodanig samen te stellen öf zoodanig te verpakken, dat ze voor 90 pet. door automaten in den handel gebracht kunnen worden. In een beschouwing van Dr. Justus Horn wijst deze er op, dat in tegenstelling met de toestan den in Duitschland, in Engeland geen strijd bestaat tusschen den kleinhandel en den verkoop-door-automaten. In 1911 waren, volgens de „Economie Leader", in Engeland circa één millioen verkoopautomaten in gebruik en nog 280.000 in Schotland. Dit aantal bedroeg aan het einde van het vorige jaar in Engeland 3.15 millioen, in Schotland 617.656, terwijl er in Ierland waar de automaat niet dat burgerrecht heeft weten te verkrijgen toch altijd nog 120.000 stuks zijn. In al deze getallen zijn de z.g. weeg automaten en soortgelijke apparaten niet opgenomen. Hoe ver deze wijze van verkoo pen in Engeland is doorgedrongen moge hieruit blijken, dat zelfs automaten in ge bruik zijn voor den verkoop van heerenhoe- den en handschoenen. Dat dit alles mogelijk is geweest dankt Engeland aan de omstan digheid, dat de kwaliteit der artikelen, door automaten verkocht, op hoog peil is ge houden. Het is vooral in Engeland, dat men in den verkoop door automaten een vereenvou diging van het zakendrijven ziet en de Engelsche winkelier, die zijn zaak 's Zater dags tegen den namiddag zou willen sluiten kan dit zonder meer doen, wanneer hij zijn automaat vult met pl.m. 15 pond sterling aan waren, welke dikwijls 's Maandagmor gens verkocht zijn. Ten slotte nog enkele mededeelingen over Amerikaansche toestanden op dit gebied. Een ieder zal zonder meer wel voelen, dat men ginds ook op dit terrein verder is dan in Europa. Officieel is vastgesteld dat in 1927 het publiek in Californfë meer dan zes millioen gulden heeft uitgegeven om zich te laten wegen door automatische toestel len. Niet minder dan 150 fabrieken ver- vaaardïgen in Amerika alle mogelijke soor ten automaten. De verkoop door automaten is er populair; de kortgeleden opgerichte trust van automaat-fabrikanten tracht den verkoop door automaten op hooger peil te brengen; o.m. door de eerste-klasse artike len tegen normalen winkelprijs via automa ten te doen verkoopen. De winkels der Uni ted Cigars Stores of America zijn zelfs zoo gebouwd en ïngericht. dat het doen van in- koopen slechts aan ééne zijde mogelijk is, terwijl het overige gedeelte van den winkel benut wordt voor automatischen verkoop. Deze geschiedt in een batterij van 15 auto maten, waarvan er een dient voor het wis selen van geld, terwijl de andere een groote verscheidenheid van artikelen bevatten. Zou de tijd nog ver zijn, dat vele eigena ren van winkels hun inrichting geheel of ten deele gaan omzetten voor den verkoop via automaten? Er is zooveel overgewaaid uit Amerika en er, zijn dan ook wel geen re denen aan te geven, dat juist dit overzee- sche nieuwtje ginds zou blijven. MOLLERUS. DE NIEUWE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERS. De Amsterdamsche gemeeneraad kwam gisterenmiddag om half vier bijeen tot het afdoen van een korte agenda en de verkie zing van wethouders. Voor men tot de ver kiezing der wethouders overging werd een voorstel behandeld van de heeren Kltz en Lisser (C. P.) om het aantal wethouders op vier te stellen. Door den heer Lisser werd dit voorstel toegelicht. Hij meende dat vier par tijen de zaken beheeren naar willekeur en dat dus feitelijk maar vier wethouders noo dig zijn. Voorts wees spr. er op dat ook de Roomsch-Katholieken dien weg op vilden, want zij hebben nog dezer dagen aangedron gen op 5 wethouders. Spr. zelf heeft geen be hoefte aan wethouders. Maar daar de wet zulke heeren voorschrijft wenscht hij ze tot een minimum te beperken. Komende tot de algemeene beschouwingen voor de verkiezing der wethouders lean spr. zich niet begrijpen dat partijen die elkaar van woordbreuk hebben beschuldigd nu el kaar toch hebben gevonden voor een nieuwe verkiezing. De heer Seeger (C. P.) behandelt bij de algemeene beschouwingen het program waarop men tot overeenstemming is geko men. Hij meent dat men een dergelijk pro gram in den Raad had moeten verdedigen. In avondzitting werden na uitvoerige dis cussies gekozen als wethouders de heeren rir. F. M. Wibaut (S.D.A.P.) met 26 van de 37 uitgebrachte stemmen. S. R. Rodrigues de Miranda (S.D.A.P.) met 27 van de 37 uitge brachte stemmen. Ed. Polak (S.D.A.P.) met 27 van de 36 uitgebrachte stemmen. J. Dou- wes Jr. (A.-R.) met 26 van de 35 uitgebrachte stemmen. J. S. A. L. von Frytag Drabbe (R.-K.) met 27 stemmen, evenals dr. E. J. Abrahams (V. D.) die eveneens 27 stemmen op zich vereenigdc. Allen namen de benoeming aan. NEDERLAND EN LUXEMBURG. Een Verdrag geteekend. Minister Beelaerts van Blokland heeft gis teren te Genève met den minister van buiten- landsche zaken van Luxemburg een verdrag voor de vreedzame beslechting van de ge schillen tusschen beide landen geteekend, meldt het Hbld. De tekst van dit verdrag stemt in groote trekken overeen met het verdrag, dat Zater dag tusschen Nederland en Tsjecho-Slowa- kije is geteekend». EEN GERAAMTE BEGRAVEN. NASLEEP VAN DE ZAAK MUYLWIJK. Men zal zich, zelfs in deze dagen van het geruchtmakende proces Giessen-Nieuwkerk een ander groot proces herinneren, namelijk dat van Muylwijk. Zooals men weet, werd Muylwijk indertijd veroordeeld in verband met den moord op den makelaar A. C. A. Buscli, welke persoon in October van het jaar 1915 verdween en wiens stoffelijk over schot ruim tien jaar later gevonden werd in een kist, welke door de recherche opgedol ven werd in een perceel aan den Overtoom te Amsterdam. Het lijk was voor een zeer groot deel ver teerd en er was weinig meer van overgeble ven dan een aantal beenderen en botjes. Tijdens de rechtszittingen van rechtbank en Hof te Amsterdam stond menigmaal de lugubere, vochtige kist nabij de groene ta fel Achteraf zou blijken, dat het nog onge veer drie jaren zou duren alvorens het stoffelijk overschot definitief ter ruste zou worden gelegd. Want na de bewuste zittin gen omstreeks 1926 bleef de pakkist met dc beenderen ten parkette vertoeven. Nu bestaat er een afspraak tusschen de Justitie en de politie, dat belangrijke voor werpen, op misdaad betrekking hebbende, indien mogelijk, afgestaan zullen worden voor het politiemuseum te Amsterdam, dat gelegen is boven de lokaliteiten der verkeers politie. Deze weg heeft nu het stoffelijk overschot van A. C. A. Busch ook gevolgd en zoo kwam de kist te staan in het politiemuseum, dat nog enkele herinneringen aan het proces Muylwijk bevat, zoodat de kist een belang rijke completeering beteekende. In de zomerwarmte echter begon de kist ietwat onaangenaam te ruiken en toen werd besloten het stoffelijk overschot ter aarde te bestellen. Men stuitte echter op het bezwaar dat de justitie nooit verlof tot begraven had afgegeven, zoodat theoretisch gesproken een lij ie van Busch niet bestond. Verleden week echter heeft de justitie echter haar fiat tot begraven gegeven. Met een lijkkoets werd het stoffelijk overschot naar de Nieuwe Oosterbegraafplaats vervoerd, waar het in den vroegen ochtend ter aarde werd besteld, aldus de Tel. DE MILLIOENEN-NOTA. Waarschuwing. De N. R. Ct. zegt: „De jaarlijksche waarschuwing, dat is: de millioenennota. Zij begint altijd den lezer in een goede stemming te brengen. In het overzicht, dat van de afgeloopen dienstjaren gegeven wordt, is het verrassing op verras sing en de belastingbetaler krijgt goeden moed. Maar, o, wee! daar passeert dan de begrooting voor het aanstaande dienstjaar de revue, en komen de beschouwingen, die een beeld van de toekomst gevenHet stuk eindigt in mineur. Ook van het jaar is het geijkte schema gevolgd." „De waarschuwende beschouwingen van de millioenennota zullen echter niet kunnen worden genegeerd en wanneer dit geschiedt, zal de stemming wel wat dalen. Natuurlijk zal nu getracht worden, de waarschuwingen van den minister van Financiën te verzwak ken door op het majeur van de millioenen nota te wijzen en ook voor de toekomst mooie „voorloopige cijfers en „definitieve cijfers" te voorspellen. Doch daarmee is de verantwoordelijkheid der regeering op het oogenblik niet gedekt." Teleurstelling. Onder den titel „Teleurstellingen" schrijft het Hbld. o.a.: „Ook ditmaal, bij de eerste begrooting der nieuwe regeering, draagt de millioenennota de onóerteekening van minister De Geer. Er is echter een onderscheid met de drie voor afgaande, welke door denzelfden bewinds man bij den voorzitter der Tweede Kamer zijn gedeponeerd. Was hij toen minister en premier in een zuiver extra-parlementair kabinet, thans is hij de verantwoordelijke man voor de financiën van een naar wezen .rechts" kabinet, dat kan steunen op par tijen in de Staten-Generaal en zich dus iets kan veroorloven." „Van die veranderde positie van den mi nister van financiën meenen wij symptomen in de millioenennota te kunnen waarnemen. Bevatte de vorige slechts waarschuwingen tegen een te groot optimisme, die, welke Ui an s voor ons ligt; is heel wat somberder en waarschuwt te voren 's ministers col lega's niet van den hoogen boom te leven." In de Msb. lezen we: „Alles bijeen voor ons een reden om de toekomst nu niet zoo heel somber in te zien maar dat de regeering het doet, kunnen we haar ook al weder niet al te zeer verwijten. Als zij een al te optimistischen toon aan slaat, denkt men in de Kamer al gauw, dat het geld niet op kan en van de regeering mag toch in de^eerste plaats verwacht wor den, dat zij de financiën solide beheert. Dat dit geschiedt, blijkt weder uit deze millioe- nen-nota." RITMEESTER COLENBRANDER ERNSTIG GEWOND. BIJ EEN VAL VAN ZIJN PAARD. Woensdagmiddag is bij bet concours hlppi- que te zelhem (G.) een ernstig ongeluk ge- beurd. In een der concoursnummers stortte bij den z.g.n. Iersche Wal de bekende Inter nationale rijder Ritmeester A. P. Colenbran der uit Ginneken van zijn paard. De heer Colenbrander kreeg bij den val nog een trap van het paard op de borst. Dr. van den Poest Clement uit Zelhem verleende de eerste hulp en constateerde beschadiging van het rugge- merg in de lendenstreek, waardoor het on derlichaam en de beenen verlamd zijn. Rit meester Colenbrander is onder geleide van luitenant Cnopius terstond naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem overgebracht. Nader meldt men ons nog: Ritmeester Colenbrander nam met „Mas cotte" deel aan het behendigheids-spring concours .voor officieren en heerrijders. Hij had het parcours ongeveer voor de tweede maal afgelegd, toen hij bij den Ierschen wal den sprong verkeerd nam enjin te schuinen stand op den wal terecht kwam. Bij dien sprong brak het singelband. Hierdoor gleed gleed ritmeester Colenbrander van de hinder nis, waarbij „Mascotte" boven op hem terecht kwam, met het gemelde noodlottige gevolg. De heer Colenbrander zelf schreef het onge val toe aan de te smalle hindernissen. Voor af had hij zich reeds uitgelaten, dat hij tegen deze hindernis bestaande uit twee slooten van 2 M. breedte met een wal er tusschen opzag, daar het paard daaraan niet gewend was. In het Dlaconessenhuls te Arnhem, waar op het oogenblik door de doktoren Emous en de heer Colenbrander is opgenomen, wordt Charbon een diepgaand onderzoek naar den toestand van den patient, die zeer veel pijn heeft, ingesteld. INTERNATIONAAL COMITé VOOR DEN BOUW VAN SPECIALE AUTOWEGEN. Op de in Juni 1.1. gehouden algemeene ver gadering van de Nederlandsche veieeniging voor auto-snelwegen (Nevas) is op voorstel van het bestuur het besluit genomen, dat Nevas uitsluitend als propaganda-vereeniging zal optreden. Op initiatief van den heer S. ten Bokkel Huinink te Zandvoort. heeft zich gevormd een internationaal comité voor den bouw van speciale autowegen, dat zetelt te 's-Gravenhage. Voor Nederland hebben in dit comité zitting genomen de heeren jhr. ir. R. de Muralt, 's-Gravenhage; dr. J. C. Hartogs. directeur van de N.V. Nederlandsche Kunstzijdefabrieken, Arnhem: H. J. A. Raedt van Oldenbarnevelt, 's-Gravenhage; prof. ir. Chr. K. Visser. Delft; mr. E. baron van Voorst tot Voorst. Ubbergen; mr. E. Babon v. Voorst W. van den Berg, Utrecht; S. ten Bokkel Hui nink, Zandvoort. De bedoeling is autowegen, uitsluitend toe gankelijk voor luxe- en vrachtauto's, auto bussen en motorrijwielen aan te leggen, aldus de N. R. C. DE STAKING TE ZAANDAM. Besprekingen met de bootwerkers. De scheepvaartvereeniging Noord en de Bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam hebben het bestuur van de scheeps- en bootwerkersvereeniging Eens gezondheid uit-genoodigd tot een bespreking op Zaterdag 21 September, des ochtends half twaalf, in het Polmanshuis te Amster dam. In den betreffenden brief wordt op gemerkt, dat het principe „centrale arbeids bemiddeling en loonsbepalingen" wordt ge handhaafd en een punt van bespreking zal uitmaken. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK. DE GEHEIME RAPPORTEN. Antwoord fan minister Donner op vragen van Mr. Mendels. Op de gisteren in ons blad reeds gepu bliceerde vragen van Mr. Mendels heeft de Minister van Justitie geantwoord: 1. De ondergeteekende heeft tot dusverre de behandeling der bedoelde zaak slechts uit de courantenverslagen kunnen volgen. De in de vraag vermelde verklaring heeft daar bij ook zijn aandacht getrokken. 2. Een handelwijze, als naar die verklaring gevolgd, ware zoowel met het oude als met het nieuwe Wetboek van Strafvordering in strijd; men zie de artt. 123, 134, 142, 177 en 211 van het oude en de artt. 33, 51, 297 en 350 van het nieuwe Wetboek. 3. Het spreekt wel vanzelf, dat de onder geteekende, zoodra de stand van de behande ling der zaak hem vergunt op meer recht- streeksche gegevens te werken, zich ernstig rekenschap zal geven van het geheele ver loop dezer zaak en van de vraag, welke mo menten daarin zijn, die tot maatregelen van algemeenen of bij zonderen aard aanleiding moeten geven. Het in de vragen te berde ge brachte punt zal daarbij ook zijn aandacht hebben. Met het oog op een en ander moge hij zich thans van nadere preciseering om trent te treffen voorzieningen onthouden. ALASTRIM. Te Rotterdam. Er hebben zich te Rotterdam wederom vijf nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan. De proef gisterenavond genomen, om een auto te stationneeren op den openbaren weg en daar gelegenheid te geven zich kosteloos te laten inenten, heeft goed voldaan. Te Delft. Met het oog op gevaar voor besmetting is door het bestuur van de afdeeling Delft van „Het Groene Kruis" bekend gemaakt dat het afleggen van bezoeken aan patiënten in het sanatorium aan den Oostersingel ts Delft niet meer kan worden toegestaan. Ook het consultatiebureau van de afdeeling zal tijdelijk worden gesloten. Daar onder kinderen op de school van de Delftsche Schoolvereeniging alastrim is voor gekomen, zijn gistermorgen de 1ste en 2de klasse gesloten, aldus de Tel. Te Barneveld. In de gemeente Barneveld is het eerste ge val van alastrim geconstateerd bij een jon gen man in de buurtschap Zwartebroek. HET DORUS-RIJKERSFONDS BENADEELD. Onjuiste belastingaangifte. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft te recht gestaan H. P. J. E., uitgever in Den Helder, verdacht, zich te hebben schuldig gemaakt aan onjuiste aangifte voor de ver mogens- en de inkomstenbelasting. Uit het verhoor van den rijksaccountant bleek, dat verdachte een inkomen had gehad van pl.m. 4000 voor de boekjescolportage voor het Dorus Rijkersfonds. Verdachte zei, dat genoemd bedrag de bruto-inkomsten van de colportage aangaf, wat de rijksadvocaat tegensprak. Hij meende dat de netto-winst nog hooger was. Luitenant ter zee Jager uit Den Haag, secretaris van het Dorus Rijkers fonds, deelde mede, dat verdachte de wissel vallige inkomsten voor het fonds door de colportage vervangen heeft door een vaste jaarlijksche bijdrage van 1000. In een uitvoerig requisitoir sprak het O.M. zijn ernstige afkeuring uit over de handel wijze van verd. als hoofdbestuurslid van ge noemd fonds. Het drievierde deel van de in- komesten van de colportage verdween in zijn zak. Spr. eischte twee boeten, één van 5000 subs. 100 dagen hechtenis en één van 2000 of 100 dagen hechtenis. In zijn verdediging zei mr. Buys uit Am sterdam, dat de gekozen weg om het rijk scha deloos te stellen (een nieuwe aangifte, waar op het verzwegen bezit van 21.000 en de vergeten inkomsten van 6000 wel voorko men) de beste manier is om alles weer goed te maken. Pleiter ontkende den opzet tot be nadeeling van het rijk of het Dorus Rijkers fonds en eindigde met een lichtere straf te vragen, aldus de N. R. C. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN HILVERSUM. Naar de Gooi- en Eemlander verneemt, circuleert in Hilversum een adres aan de Kroon en aan den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, met als doel te bevorderen dat de Christelijk-Historische wethouder van Amsterdam, de heer J. ter Haar Jr., wordt benoemd tot burgemeester van Hil versum. DOKTER MET EEN MES BEDREIGD. Woensdagmiddag is in het zittinglokaal van den Geneeskundigen Dienst in het tuin dorp Oostzaan (Amsterdam), tijdens de zit ting een man door den uitgang binnenge drongen en dreigde den arts. die zich met een patiënt in de behandelkamer bevond, met een broodmes dood te zullen steken. De dokter en de patiënt slaagden er in met ver eende krachten den woedenden man het mes te ontnemen, schrijft het Hbld. Men bleek met een zenuwpatiënt te doen te hebben, wiens echtgenoote den arts ver zocht had haar man in een zenuwlijdersge sticht te doen opnemen. De arts had geen termen gevonden dit verzoek in te willigen. Toen de vrouw met dit resultaat thuiskwam ontstak de patiënt in hevige woede, die het reeds vermelde gevolg had. Nadat de man ontwapend was, kreeg hij een zenuwtoeval en moest per ziekenauto naar een der gasthuizen gebracht worden. VICE-PRESIDENT VAN DEN RAAD VAN INDIë. De heer Ch. J. I. M. Weiter benoemd. Op verzoek is ontslagen met dank mr. K. F. Creutzberg, als vice-president van den Raad van Ned.-Indië en is benoemd in den raad van Ned.-Indië tot vice-president, de heer Ch. J. I. M. Weiter. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL FOTOGRAFISCH ATELIER „R I C H E" Gr. Houtstr. 169 I VERGROOTINGEN EN Tal. 13472 REPRODUCTIES Tabletten blijven onze Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woora .BAYER'staat. Prijs 75 ets. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Noteering van den 18en September 1929. Spinazie per kist f 0.45f 0.65 Postelein per kist f 0.30f 0.35 Andijvie, 100 str. f 3f 6. Wortelen, 100 bos f 13—f 16. Komkommers per 100 f 4f 8. Aardappelen klei per K.G. f 0.05f 0.06. Id. zand per K.G. f 0.07. Snijboonen per K.G. f 0.20—f 0.30. Heerenboonen per K.G. f 0.12f 0.14. Trosboonen per K.G. f 0.22f 0.26. Roodekool per 100 f 10f 12. Savoyekool per 100 f 13f 15. Bloemkool per 100 f 4f 10. Uien per K.G. f 0.06. Sla, per 100 krop f 4f 7. Pieterselie per bos f 0.05 Selderie per bos f 0.06. Appelen per Kilo f 0.08f 0.12. Peren per kilo f 0.06f 0.10. Pruimen per K.G. f 0.10f 0.14. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactlé zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nief geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. WORDT DE ZAANENSTRAAT DOORGETROKKEN? Nu reeds zeven jaar behelpen de bewoners van Oosterstraat en* Indische-straat (Zuid zijde) zich met een paadje, modderig en on begaanbaar, zoodra het regent. Op eeniga requesten van de bewoners is eindelijk door den Gemeenteraad beslist, dat de Zaanen- straat zou worden doorgetrokken. Echter zijn er nu reeds weer maanden verloopen, sinds de mededeeling hiervan den bewoners gewerd, weer staat de winter voor de deur, met alle narigheid voor hen, die van dat pad gebruik maken, en nog is niets gedaan. Aan wie de schuld? 'k Heb hooren verluiden, dat gewacht werd tot den winter, om het werk uit te doen voeren door werkloozen als werkverschaffing, maar stratenmaken is toch vakwerk, waar voor alleen de vakman bruikbaar is. En er moet nog slechts bestraat worden. Waar is dan toch het wachten op? Een bewoner van de Oosterstraat. SPORT EN SPEL HOCKEY NEDERL. HOCKEY- EN BANDY BOND. Zaterdagmiddag a-s. houdt de Nederl. Hockey- en Bandybond zijn jaarlijksche al gemeene vergadering in „Krasnapolsky" te Amsterdam. ZWEMMEN. VAN HOEK VAN HOLLAND NAAR SCHEVENINGEN. Dinsdagmiddag hebben twee leden van de R. D. Z., de dames Polly Goetzee uit Rotter dam en Lydie Goedknegt uit Vlaardingen, getracht van Hoek van Holland naar Sche- veningen te zwemmen. Om 12.10 vertrokken zij van den Hoek, daar het tij toen het gun stigst was. In de volgboot bevonden zich de heer Rotgans, mevr. Mens, bestuurslid van de R.D.Z. en mevr. Goedknegt-Versteeg uit Vlaardingen. Ongeveer een kilometer uit de kust begon nen de dames den tocht. Al spoedig bleek, (aldus lezen de in de N.R.Ct.), dat men veel last ondervond van den golfslag, daar de wind tegen was. Precies twee uur na het ver trek moest mej. Goetzee in de boot worden gehaald wegens zeeziekte. Mej. Goedknegt bleef in een flink tempo doorzwemmen; nu en dan werd haar een banaan toegereikt} voorts een kopje bessensap. Ter hoogte van Scheveningen-Haven oordeelde de leider, in verband met den toe stand van mej. Goetzee, het beter niet door te gaan tot de Pier en de haven in te zwem men. Om 4.45 bereikte men den wal. Mej. Goedknegt was nog in goede conditie. OVER DE IERSCHE ZEE. Mercedes Gleitre heeft Dinsdag haar vierde poging ondernomen om van de Schotsche naar de Iersche kust te zwemmen door het Noord Kanaal. Na 11 uur en 3 kwartier in het water te zijn geweest moest zij op 1800 M. uit de Iersche kust echter het water ver laten omdat het ebgetij te sterk werd. (N. R. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10