BUITENLANDSCH OVERZICHT DE WAPENSTILSTAND IN DE TOLPOLIT1EK. KOLEN EN STAAL UIT CANADA VOOR ENGELAND. GEMENGD NIEUWS WEENSCHE BRIEF STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1929 VIERDE BLAD Japan en de „Vereenigde Staten van Europa". Een minister als handelsreiziger. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Engelsch-Fransche voorstellen tot een wapenstilstand in de tolpolitiek zijn in de zitting van Woensdag der tweede commissie voor economisohe vraagstukken te Genève op eenigen tegenstand gestuit. Zoo hebben de afgevaardigden van Tndië en Joego-Slavië de noodzakelijkheid van een tolbescherming voor de jonge industriën naar voren ge bracht, waarbij de Joego-SLavische gedele geerde speciaal wees op het belang van een agrarische protectionisme. De Zweedsche vertegenwoordiger verklaarde, dat Zweden slechts in een dusdanigen wapenstilstand kan toestemmen, wanneer de andere staten in afwachting van een wapenstilstands-confe rentie niet tot een verhooging hunner ta rieven overgaan. Bijzondere aandacht trok de uiteenzetting van den Japanschen afgevaaardigde met be trekking tot de idee van de Vereenigde Staten van Europa. Hij wees er op, dat de Volken bond gebouwd was op de gedachte der uni versaliteit, terwijl de Vereenigde Staten van Europa op continentalen leest geschoeid zou den zijn. Hij verzocht tenslotte om een duide lijke verklaring, hoe deze béide opvattingen te vereenigen zijn. Ten slotte werd het Engelsch-Fransche voorstel tot een tarievenwapenstilstand ver wezen naar de redactiecommissie, teneinde in overeenstemming te worden gebracht met de op deze zitting gebleken opvattingen. Bij zijn terugkomst uit Canada te Liver pool verklaarde de Britsche minister van werkloosheid, minister Thomas, dat hij zeer tevreden was met het resultaat van zijn overzeesche bezoek. Ik ben, zoo zeide de mi nister, overtuigd, dat Canada thans meer kolen en staal uit Engeland zal betrekken, die tot dusverre door andere landen werden geleverd. Ik heb Canada niet gevraagd ar tikelen van ons te betrekken, die het land zelf voortbrengt, doch desondanks vond ik, dat ik wel gerechtigd was enkele eischen te .stellen, gezien het feit, dat het moederland de grootste afnemer van vleesch is. Ik stel mij voor een conferentie van alle belang hebbende partijen in dit land bijeen te roe pen, teneinde mijn pogingen nader uit te werken. Ik weet wel, vervolgde Thomas, dat het voor een minister een ongewone rol is voor handelsreiziger te spelen, maar het be lang van de zaak elschte het en de resul taten hebben het gerechtvaardigd! Lord Robert Cecil aan het werk. Lord Robert Cecil heeft een niet onbe- langrijk succes gehad in de derde of ont wapeningscommissie. Hij heeft daarin een voorstel gedaan, dat betrekking heeft op het model-verdrag, dat verleden jaar door de vergadering is aangenomen en waarbij de staten zich kunnen verbinden, bepaalde con servatoire maatregelen, die de Raad in cri sistijd aan partijen kan aanbevelen, na te leven, aldus het Hbld. Het oorspronkelijke voorstel tot dit plan is afkomstig van den Duitschen gedelegeerde in de commissie voor veiligheid en arbitrage, von Simson. Cecil stelt nu voor, dit model-verdrag dooi de commissie voor veiligheid en arbitrage te laten omwerken tot een algemeen verdrag, dat dezelfde juridische waarde zal hebben als de generale acte voor de beslechting van internationale geschillen, die verleden jaar door de Assemblée werd aangenomen. Het is merkwaardig, dat dit voorstel van Cecil lijnrecht ingaat tegen de houding, door lord Cushendun indertijd aangenomen in het comité voor veiligheid en arbitrage, waar de Engelsche gedelegeerde tot de meest fanatieke bestrijders van dit plan be hoorde. Cecil accentueert met dit voorstel dus andermaal de vooruitstrevende houding van de Labour-regeering in den Volken bond, vergeleken bij die van haar voor gangster. Het voorstel, dat door graaf Bernstorff (Duitschland) met groote voldoening werd begroet, werd met eenige kleine wijzigingen aangenomen. Deze wijzigingen zijn bedoeld om voldoening te geven aan den Franschen gedelegeerde Massigii, die de mogelijkheid wilde openlaten dat dit verdrag ook met andere denkbeelden werd uitgebreid, waarbij hij vermoedelijk controle-maatregelen op het oog had. Ook de Japansche en de Ita- liaansche gedelegeerden, Sato en De Marinis, konden zich met het denkbeeld vereenigen, al maakten zij eenige bezwaren,verband hou dend met het feit, dat het model-verdrag bedoeld was als regionale overeenkomst en derhalve ingrijpende wijzigingen noodig zul len zijn om het voor de geheele wereld toe- te maken. Mr. J. Limburg voorzitter van sub-commissie. Mr. J: Limburg, lid der Nederlandsche de legatie, is benoemd tot voorzitter van een subcommissie der eerste of juridische com missie, die belast is met na te gaan, of de wijzigingen, die noodig zijn in het Volken bondspact teneinde dit pact in overeenstem ming te brengen met het Kelloggpact, nog tijdens deze vergadering kunnen worden aangebracht, dan wel of het verkieslijker is deze naar een sub-commissie te verwijzen, die dan aan de volgende vergadering rap port zal kunnen uitbrengen, aldus het Hbld. Tot secretaris van deze commissie werd benoemd het Nederlandsche lid van de juri dische af deeling van den Volkenbond, mr. A. H. baron van Ittersum. Nieuw Chineesch voorstel De Duitsche ambassadeur te Moskou, von Dirksen, heeft aan het Volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken een voorstel over gebracht van de regeering te Nanking, waar in de Russische regeering wordt uitgenoodigd onmiddellijk een toegevoegd Russisch direc teur voor den Chineeschen Oosterspoorweg te benoemen, die met den Chineeschen admi nistrateur den spoorweg zal beheeren totdat tusschen beide partijen een overeenkomst is gesloten. De 5 mogendheden uit genoodigd. Minister MacDonald heeft de regeeringen van Frankrijk, Italië en Japan er van in ken nis gesteld, dat aan de Engelsche ambassa deurs te Parijs, Rome en Tokio instructies zijn gegeven de drie regeeringen uit te noodi- gen tot deelneming aan een Vijfmogendhe- denconferentie ter bespreking van de bewa pening ter zee De regeering der Vereenigde Staten zal haar ambassadeurs in de betref fende landen dezelfde instructies geven. De regeering van de Vereenigde Staten en Engeland zullen alle bijzonderheden van de aan de conferentie voorleggen en er daarbij tusschen haar gevoerde onderhandelingen op wijzen, dat een gunstig resultaat slechts door de welwillende medewerking van de drie andere landen bereikt kan worden, vooral wat betreft de beperking van het tonnage der torpedojagers en duikbooten. Volgens berichten uit Washington werd in officieele kringen de hoop uitgesproken, dat de meeningsverschillen tusschen Frankrijk en Engeland door directe onderhandelingen voor Januari zullen zijn bijgelegd. EEN VADER DIE EEN TER DOOD VEROORDEELING VAN Z'N ZOON VERZOEKT. Voor de jury-rechtbank te Digne stonden twee boerenjongens, de 18-jarige Ughetto en de 16-jarige Mucha terecht wegens vermoor ding van een boer, zijn vrouw en zijn kinde ren. Onder de gehoorde getuigen bevond zich ook de vader van een der moordenaars, die verklaarde dat hij ondanks al zijn moeite zijn zoon niet op het rechte pad had kunnen houden. Aan het slot van zijn verklaring wendde hij zich tot de jury, en verzocht haar, den deugniet ter dood te veroordeelen. De uitspraak der jury luidde doodstraf voor den zoon van den getuige en twintig jaar gevan genisstraf voor zijn mededader. VERDACHTE BRANDEN TE BERLIJN. De branden volgen te Berlijn elkander thans zoo vlug op, dat men bijna niet meer kan gelooven aan een toevalligen samenloop van omstandigheden. Hedenochtend tegen zeven uur is brand uitgebroken op den zolder van een tegenover het gerechtsgebouw te Moabit gelegen groot hoekhuis, die zich met griote snelheid uitbreidde. Het vuur woedde zoo hevig, dat de vlammen 20 meter hoog op sloegen. De brandweer, die met verscheide wagens ter plaatse was verschenen, heeft zich gedurende verscheidene uren met het blussingswerk moeten bezighouden. De brand von d vooral voedsel in de op zolder opge stapelde dossiers van een advocaat. Doordat de brand over een grooten af stand te zien was, had zich een dichte menschenmenigte verzameld, die door de politie op een afstand werd gehouden. Later op den ochtend zijn de uitgebreide opslagplaatsen van twee kolenhandelaren in de Kamerunerstrasse in brand gevlogen, Hoe wel op de terreinen van den vroegen ochtend af verscheidene arbeiders werkzaam waren, werd de brand eerst betrekkelijk laat ontdekt en toen de brandweer met vier spuiten arri veerde, waren reeds de meeste kolenloodsen afgebrand. De brandweer trof slechts een smeulenden hoop hout en kolen aan, die een ondragelijken rook en groote hitte verspreid de. Door den brand ontstond onder de bewo ners van de omliggende huizen groote op winding, aangezien het niet uitgesloten was, dat het vuur naar de huizen zou overslaan en door de vonken steeds weer nieuwe sta pels in brand vlogen. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze branden. (Wolff). HEVIG ONWEER IN HET BUITENLAND. In de omgeving van Londen hebben ver schillende hevige onweersbuien gewoed, welke met geweldige slagregens gepaard gingen. Hierdoor kwam een einde aan een droogte-periode van bijna een maand. Op verschillende plaatsen werden de straten gedurende eenigen tijd in rivieren herscha pen. De bliksem is op tal van plaatsen in geslagen, hetgeen aan drie personen het leven heeft gekost. In Oxfordshire werd een tienjarige knaap gedood terwijl zijn vader verlamd werd. Bij East Grinstead in Surrey sloeg de bliksem in te midden van een groep personen, die een schuilplaats onder een boom hadden gezocht. Twee hunner werden gedood en verscheidene gewond. De Noordelijke provincies van het land zijn de laatste dagen door zwaar onweer geteis terd, waardoor geweldige overstroomingen groote schade hebben aangericht. Zoo moes ten in Loriga zes fabrieken net werk neer leggen. waardoor 500 arbeiders tijdelijk werkloos zijn geworden. BETERE POSTKANTOREN IN ENGELAND. (Van onzen Londensohen correspondent). Hulppostkantoren liggen in Londen dicht gezaaid. Dit is een van .de groote gemakken van de stad. Ook in de verste buitenbuurten vindt men, waar men zich ook bevindt, een kantoor binnen zijn bereik, hoogstens tien minuten wandelen of een paar minuten met- omnibus of tram, waar men brieven kan ver zenden, postwissels kan innen en verzenden, post- en plakzegels kan koopen. Het aantal telegraafkantoren is niet zoo groot; maar ook die zijn toch ook gewoonlijk gemakke lijk bereikbaar, waar men ook is. Tegenover deze voortvarendheid van den post- en telegraafdienst staat het typisch Engelsche feit dat de hulpkantoren meestal allerprimitiefst zijn ingericht. In de meeste gevallen dient een onaanzienlijk winkeltje voor verkoop van nieuwsbladen, chocolade, sigaretten en suikergoed (zulke artikelen zijn hier veelal in een enkele zaak vereenigd tevens als huippostkantoor. Het kantoor is bemand, vaker bevrouwd met één beambte, die achter een enkel loketje met lessenaar in een duister hoekje van den winkel zit. Het gaat er gemoedelijk toe. Zij verlaat soms haar officieele positie om mee te helpen aan den verkoop van de winkelartikelen, terwijl de particuliere winkelier of zijn helper of helpster vaak den postdienst overneemt wanneer de officieele ambtenaar gaat lun chen of zich eens wil vertreden. Het resul taat van deze regeling is dat niet zelden de klanten van het rijk en die van den winkel om beurten lang moeten wachten op be diening. Het schijnt dat de nieuwe Postmaster General aan deze wat te primitieve huis houdelijkheid een einde wil maken. Hij is dezer dagen incognito de kleine en groote postkantoren van het land rondgaan. Het is hem daarbij opgevallen dat er aan de zin delijkheid en de „efficiency" van de hulp postkantoren veel te ver':- eren valt. En een kruistocht voor „brighter st offices" staat voor de deur. Het ideaal van Mr. Lees Smith (den Post master General) is even keurige postkantoren te hebben als de bijkantoren der groote bankinstellingen. Een nieuw hulppostkantoor in het West End heeft zulk een standaard van voortreffelijkheid inderdaad reeds be reikt. En een groote schoonmaak en op- vroolijking van postkantoren in het gansche land staat te beginnen. Nieuwe winkelgevels gaan de oude vervallen gevels van Britsche posttempeltjes vervangen. Lessenaars wor den vernieuwd, nieuwe vloeren gelegd. „Ik hoop zelfs te kunnen bewerken", verklaarde Mr. Lees Smith, „dat potlooden in de toe komst scherpe punten zullen hebben, dat de inkt in de officieele inktpotten vloeibaar en schoon zal zijn en dat pennen zullen vloeien als een gedicht". En een verdere toe zegging is dat de vermolmde en door en door vervuilde lessenaars, waarop het publiek zijn telegrammen mag componeeren, in de naaste toekomst vernieuwd zullen zijn en van glazen platen zullen zijn voorzien. Het hoofd van den postdienst had een merkwaardig avontuur in een hulpkantoor in een dorp in Wales, waar hij de ambtenares van dienst ter prooi vond aan wanhoop, om dat zij een telegram moest bestellen maar geen telegrambesteller had. Aan zulke kleine kantoren is n.l. geen telegrambesteller ver bonden. De dienstdoende ambtenaar is ge machtigd er een geschikt "persoon voor te nemen en er hem of haar drie stuivers voor te betalen. De officieele vertegenwoordiger van den postdienst mag niet zelf voor dat doel den lessenaar verlaten. De ambtenares had niemand bij de hand en toen de Post master General binnenliep meende zij in hem een fatsoenlijk man te zien aan wien de taak kon worden toevertrouwd. Zij vroeg hem dus of hij drie stuivers wilde verdienen. Mr. Lees Smith's waardigheid stond hem niet in den weg; wel zijn inspectie-plan. Hij moest dus het aanbod van de hand wijzen. Gelukkig kwam spoedig daarop een „ver- trouwensihan" opdagen zoodat het telegram met niet te veel vertraging aankwam. BELASTINGVERLAGING IN BELGIë. Het voorontwerp van den Belgischen mi nister'van financiën voor le algemeene be grooting 1930 voorziet in een totale belas tingverlaging van anderhalf milliard francs, o.m. door verlaging van de overdrachtbelas ting van twee op één percent, door wijziging van de accijns op bier, de erfenisreohten en de grondbelasting. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. J. B. v. S. het als bestuurder van een mo torrijtuig over een weg rijden, terwijl niet is voldaan aan artikel 14 van het Motor- en Rijwielreglement f 10 subs. 10 dagen hech tenis. B. v. D. het te Bloemendaal als be stuurder van een rijwiel zich vasthouden aan een motorrijtuig f 3 subs. 3 dagen hech tenis. M. v. d. K. het loopen op de zeewe ring, zonder daartoe gerechtigd te zijn f 1 subs. 1 dag hechtenis. A. S. idem idem. K. B. overtreding der Motor- en Rijwielwet f subs. 3 dagen hechtenis. Ph. P. het te Haar- lemmerïiede met een motorrijtuig met groo- tere snelheid dan 25 K.M. per uur rijden f 10 subs. 10 dagen hechtenis. C. A. H. het te Haarlem op den openbaren weg een rijwie. berijden, waarmede een last wordt vervoerd welke meer dan 0.50 M. achter het rijwiel uitsteekt f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. G. B. N. het te Bloemendaal een verboden weg met een motorrijtuig berijden f 0.50 subs. 1 dag hechtenis. J. N. v. d. B. openbare dron kenschap bij herhaling f 10 subs. 10 dagen hechtenis. F. W. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. K. overtredingen der Motor en Rijwielwet f 10 subs. 10 dagen hechtenis en f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. K. het een valschen naam opgeven, f 15 subs. 15 dagen hechtenis. Ch. A. H. het te Bloemendaal als bestuurder van een motorrijtuig met groo- tere snelheid dan door B. en W. vastgesteld, rijden f 5 subs. 5 dagen hechtenis. J. A. S. overtreding der Boterwet f 8 subs. 8 dagen hechtenis. W. W. overtreding der Arbeidswet f2 subs. 2 dagen hechtenis. P. J. S. overtre ding dr wet op de openbare middelen van vervoer f 3 subs. 3 dagen hechtenis. J. L. overtreding der Arbeidswet f 3 subs. 3 da gen hechtenis. W. C. O. overtreding der wet op de openbare middelen van vervoer f 10 subs. 10 dagen hechtenis. J. A. overtreding van ht Motor- en Rijwielreglement f 15 subs. 15 dagen hechtenis. P. J. E. v. d. B. het als bestuurder van een rijwiel, daarme de over een weg rijden, terwijl niet is vol daan aan art. 59 van het Motor, en Rijwiel reglement (geen licht) f 2 subs. 1 week tuchtschool. Twee Weensche oplichters, die koningen en ministers bedriegen. Koning George van Griekenland en Veni zelos. Het valschc rapport van het Russische gezantschap te Weenen. (Van onzen Weenschen correspondent). Weenen, September. Het klinkt als een romantisch verhaal uit de algemeene geschiedenis, het lijken wel de avonturen te zijn van internationale oplich ters van een paar eeuwen geleden, maar toch is hetgeen ik u hier vertellen ga. alles pas geleden gebeurd. Ook thans nog kunnen ge- sleoen bedriegers koningen en ministers om den tuin leiden en daar goede zaakjes mee doen. Tot de straffende hand van Justitia hen bij de kraag pakt. Te Boekarest werd in een voornaam hotel een elegant jongmensch gearresteerd, Henry Gold geheeten. Dit jongemensch heeft, al heel wat bedriegerijen en oplichtingen op zijn kerfstok. Hij is de zoon van een rijken koop man te Boekarest. Ongeveer tien jaar gele den zond zijn vader hem naar Parijs, opdat hij daar aan de universiteit zou studeeren. De studie trok het jonge mensch echter niet al te zeer aan. Henry ging veel liever aan den boemel dan dat hij zijn kostbaren tijd in vervelende en taaie collegezalen zou door brengen. Hij fuifde er flink op los en ont moette op een zekeren nacht een landgenoot een zekeren Rosescu-Bizon, die een gevaar lijke oplichter en documentenvervalscner was. Deze Rosescu-Bizon had langen tijd zijn misdadige handwerk in Duitschland uitge oefend, hij had het echter na verloop van zekeren tijd raadzamer gevonden zich elders heen te begeven en zoodoende was hij naar Frankrijk gekomen. Rosescu en Gold werden weldra dikke maatjes, zij werkten nu als compagnons en zij hadden een schitterend plan opgevat om vlug een groote som gelds te verdienen. Zij wisten, dat de jonge koning George van Griekenland op niet al te besten voet stond met den staatsman Venizelos. De macht en de invloed van den laatste namen voortdurend toe en dat zou mettertijd wel eens gevaarlijk voor den monarch kunnen worden. Koning George zou er wel wat voor over hebben, wanneer hij den lastigen mi nister kwijt zou kunnen raken, en daarom vervaardigden Rosescu en Gold een valsch document, dat Venizelos in de oogen van zijn koning en van zijn volk zou moeten compro- mitteeren. Met dit stuk in zijn zak reisde Gold naar Athene toe. het duurde enkele da gen en toen werd hij tot den koning toegela ten. Deze kocht het valsche stuk en betaalde met een cheque van 100.000 francs. Gold maakte zich gauw met dit geld uit de voeten en Venizelos werd door den koning bij zich geroepen. De koning zeide, dat Venizelos on middellijk zijn portefeuille neer moest leggen en dat hij buitendien Griekenland binnen 24 uur moest verlaten. Wanneer hij dit. niet zou doen, dan zou de koning een stuk laten pu- bliceeren, dat den grijzen staatsman onmo gelijk zou maken. Venizelos deed erg verbaasd en scheen in het geheel geen angst te hebben. Hij vroeg, of hij dat bewuste stuk niet eens mocht be kijken. de koning liet het hem zien en Veni zelos begon te glimlachen. Hij kon onmiddel lijk verklaren, dat het stuk valsch was en dat de koning de dupe was geworden van een gemeene oplichting. Sindsdien was zijn ver houding met den vorst nog meer gespannen dan voorheen. Venizelos was de doodsvijand van koning George geworden. Kort daarop zochten Rosescu-Bizon cn Gold nieuwe slachtoffers. In Roemenië wer den onderhandelingen gevoerd tusschen den boerenbond onder leiding van Mihalache en dr. Lupu en de nationale partij van dr. Ma- niu. Wanneer deze beide politieke partijen zich vaster aaneen zouden sluiten, zou dit een groot gewaar voor de liberale regeering beteekonen. welke toen juist aan het bewind was. Nu fabriceerden Rosescu en Gold een document, waaruit zou moeten blijken, dat dr. Lupu in nauwe verbinding stond met de sovjets in Rusland, van welke hij ook her haaldelijk geld zou hebben ontvangen. Dit document werd vervaardigd in den vorm van een rapport, dat zoogenaamd door het Rus sische gezantschap te Weenen als bolsjewis tisch propagandabureau voor den Balkan naar den volkscommissaris van buitenland sche zaken te Moskou zou zijn afgezonden. Met dit. stuk gewapend toog Rosescu-Bizon naar Genève. waar hij het aan den Roemeen- schen minister Duca van de liberale regeering voor 200.000 francs te koop aanbood. Duca hapte onmiddellijk toe en betaalde de ge vraagde som. In Roemenië begonnen de rc- geeringsbladen nu een heftige campagne te gen dr. Lupu en de boerenpartij. Men kwam er echter achter, dat. minister Duca op schan delijke wijze was bedrogen. De oppositioneel© pers maakte dat bekend en Duca cn de an dere hoeren van het kabinet trokken lange gezichten. Kort daarop gelukte het Roseescu-Bizon in Roemenië te arresteeren. Hij was hierheen gekomen om zijn ouden vader op te zoeken, welke zeer ernstig ziek was. Aan het ziekbed van zijn vader werd hij in hechtenis geno men, hij liet zich zonder een woord te spro ken wegvoeren, men bracht hem naar de gevangenis Vakarescht, doch twee weken la ter was hij opeens ontsnapt. Hij was naar Duitschland gevlucht, waar hij zijn braven compagnon Gold weder vond. Nu begon het edele tweetal verschillende kooplieden op te lichten. Gold vertelde over al. dat de Roemeensche handelsattaché zoo'n goede vriend van hem was. Hij bracht de kooplui in kennis met dezen attaché, die niemand anders bleek te zijn dan Rosescu- Bizon, die met een valsche diplomatieke pas poort geurde. Tal van kooplieden vlogen er in, zij bestelden groote hoeveelheden waren, die uit Roemenië moesten komen, cn zij be taalden een deel van den koopprijs vooruit. Toen de waren echter verdacht lang op zich lieten wachten, werden de kooplui ongerust, zij gingen eens bij de politie informcercn en zij dienden klachten tegen het tweetal in. Rosescu en Gold waren er echter bijtijds vandoor gegaan. De Duitsche politie verzocht de buitenlandsche autoriteiten de twee op lichters aan te houden en zoodoende ls Gold nu in dat hotel te Boekarest gearresteerd. Men wacht nu in spanning af, of ook hij. evenals Rosescu-Bizon vroeger, uit zijn cel in de gevangenis zal ontsnappen! W. M. BEKAAR. HET TOONEEL. N.V. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD TOONEEL. „DE MAN IN DE MONNIKSPIJ". Opdat gij griezelen zult: de gevangenis, Monniksoord (de plaats waar het spookt), gillen in den nacht, schuifelende voetstap pen, geheimzinnige orgelmuziek, tastende handen, een mysterieuze butler, een zeer zonderlinge kolonel met één oog; een hard- hoorende oud-handelaar in thee, een gehei me ingang, een onderaardsche kapel, knal lende schoten eneen dronkelap. Met andere woorden: Een cocktail waar van de schepper Edgar Wallace heet (de thriller-schrijver bij uitnemendheid) en waarvoor de ingrediënten aan een misdadi- gersarsenaal en een crimineele chronique scandaleuze ontleend zijn. Edgar Wallace, massa-producent van griezeligheden, vlot, geestig, boeiend; de vervaardiger van menig zenuwschokkend spel, de nachtmerrie van menige geéquilibreerde natuur, die na een avond in den Schouwburg haar droomen opgeschrikt vond door kreten die door merg en been gaan, wier slapend oog in droomen bloed zag, bloed aan spitse vingertoppen. Bloed aan het witte overhemd van een smo king, bloed op het tapijt, aan de wanden. Want Edgar Wallace werkt naEen O'Shea als uit „De man in de monnikspij" blijft in uw gedachten, die revolverschoten klinken lang nog in uw ooren, dat bleeke. onbetrouwbare masker van dien butler blijft u bij Nu weet gij het wel, lezer. Voor geen geld zou ik u de aardige intrigue verraden. Ook gij zult griezelen immers, als het Rotter- damsch-Hofstad Tooneel weer hier komt met „The Terror" of „De man in de monnikspij". Gij zult óók lachen. Want hierin onder scheidt zich dit product van den Parijschen „Grand Guignol". Daar geen concessies. Daar alleen schrik, angst, pijnigende angst die u het zweet op het voorhoofd jaagt. Wallace is milder. Hij teekende een zeer komische figuur in Ferdinand Fane. De held. De moedige, die lachend (op z'n Engelsch) heele regimenten schurken neer slaat, wiens intellect schuil gaat onder een ou-bollige goedmoedigheid, die en passant het hart verovert en de liefde verwerft van de dochter van den eigenaar van „Monniks oord", het spookoord par excellence. Gimberg speelde dezen Fane prachtig. Welk een goed acteur is hij toch. Hoe bestudeerd is zijn spel en hoe logisch, hoe natuurlijk lijkt het. Welk een charme gaat er van hem uit. Wallace zou zich nooit een beteren vertol ker kunnen wenschen. Trouwens het heele groepje was voortref felijk. Zoo Louis van Gasteren, als kolonel Reömayne. Een oude aristocraat, een tikje verdacht eigenlijk, een slappeling min of meer. Eén dien men verdenkt ten onrechte. Schwab als de goede, wat doove, wat bur gerlijke Goodman; een zeer fijne creatie. Diens vrouw (mevr. SchwabWeiman) als Mrs. Elvery, de zeer eigenwijze dame-met- de theorie, de louche butler van F. Sterne burg; Ballcdux' scheerpzinnige speurder van Scotland Yarrd, zijn helper Dobey (Steen bergen) en tenslotte de twee ontslagen ge vangenen Joe Connor en Marks (de gladde). De eerste van A. Faassen Jr., pittig ge speeld, met entrain en acceptabel, dc tweede van J. Grefe, geraffineerd, spits en soepel beurtelings van gebaar. Carla de Raet, die ons soms aan Annie van Ees doet denken, fragiel, maar met een scherp tongetje, aanbiddelijk in de steen koolscène. G. van Raalte, de tragische vrou wenfiguur: Mary, de dochter des spook huizes", een gave, interessante vertolking, een uitnemende tegenspeelster van Good man (Schwab), Fane (Gimberg) en Kolonel Redmayne (van Gasteren). 't Rotterdamsgh-Hofstad kan het er op wagen om nog eens naar hier te komen met den man in de monnikspij, 's Mans uitste kende reputatie (o paradox!) zal hem dan vooruitgegaan zijn! L. A. rROFAGANDAVERGADERING DER I.A.IÏ. In het gebouw H. K. B. hield Woensdag avond dc Internationale Arbeiders Hulp een openbare bijeenkomst, die goed bezocht was. De heer Harmse, algemeen voorzitter van de I. A. H. opende met een rede, waarin hij schetste wat door organisatie en samen werking bereikt kan worden voor den ar beider, zooals arbeiderssportbonden, arbel- dersradio, esperantoverecnigingen en ook de Internationale Roode Hulp en de Internatio nale Arbeiders Hulp. Spr. vertelde hóe ae laatste de arbeiders helpt en steunt, daar waar de arbeidersklasse in gevaar is, bij voorbeeld in de midden-Europeeschc landen, die een bolwerk vormen willen tegen Sovjet- Rusland, en ook in Zaandam. Over den toestand in Zaandam sprak de heer Makkinga uit die stad. Deze gaf als zijn opinie, dat de staking in Zaandam voor de arbeiders ongelukkig is afgeloopen en staafde dit met wat z.i. als bewijs daarvan kan gelden. Hij concludeerde, dat cr in de eerste jaren niet meer aan gedacht be hoeft te worden om een strijd te beginnen. De heer L. Seegers uit Amsterdam, alge meen secretaris van de I. A. H. sprak ver volgens. Deze wilde onder de aandacht bren gen, dat het 't Nederlandsche kapitalisme tot nog toe mogelijk was den Ncderland- schen arbeider te onderdrukken doordat het steunde op de uitbuiting van Indonesië. Maar deze steunpilaar wordt wankel. Daarom is het tijd dat de arbeiders moe ten begrijpen, dat de strijd op andere wijze gevoerd moet worden dan door dc vakver- eeniglngen. Dit kan door de I. A. H. Voorts werd vertoond dc film „De tocht van de „Krassin"," de machtige expeditie- film, waarin zoo buitengewoon veel kunst zinnige en uiterst suggestieve foto's zijn. Waarlijk, dit is een prachtwerk en het thema is grootsch en verheven. De L A. H. had geen betere film kunnen kiezen. De bezoekers waren dan ook ten.zeerste voldaan. MOND- EN KLAUWZEERBESTRÏJDING. Op de begrooting voor de afdeeling Land bouw wordt een bedrag van 15.900 uitge trokken om een aanvang te kunnen maken, door het doen maken van een ontwerp, met de oprichting van een instituut voor het on derzoek van mond- en klauwzeer,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13