SCHILDERWERK UW DINERS HAARLEM'S DAGBLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cts. per regel, VRAAG VOOR UW BINNEN- EN BUITEN- FIRMA J. HE YD ANUS Zn. KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd. TeL 11361 ren 8-12 en IH—S. Zeterd. 8—1. N. S. 356. Een kraanwagen voor de Nederlandsche Spoorwegen. HOE FIGEE DIEN AFLEVERDE. Zoo af en toe beleeft de Haarlemsche in dustrie de vreugdevolle dagen, waarop zij belanrijke werken kan afleveren. Zoo was het toen van de Haarlemsche Scheepsbouw maatschappij de twee zusterschepen „Gene raal Verspey,k" en „Generaal van der Hey- den" te water gelaten werden, zoo was het Woensdagmiddag toen de Haarlemsche Machinefabriek voorheen gebroeders Figee de N. S. 356 afleverde. N. S. 356 is een groote kraanwagen voor de Nederlandsche Spoor wegen, en N. S. 356 is een kloek werkstuk. Den kraanwagen is de functie toegewezen om uit te rukken, in geval van nood en hij kan dan zeer practisch werk verrichten. Hij heeft een grooten hefarm, waaraan een paar stevige hijschblokken hangen. Bij een „vlucht" van 12 Meter heeft deze knaap een hefvermogen van 15.000 K.G. en bij een vlucht van 6 Meter tilt hij 40 ton. Een niet al zware locomotief kan er met genoegen aan bungelen en daarvoor is de machine ook bedoeld. Bij een déblacle als die bij Meppel zou zoo'n kraanwagen prachtig van pas ge komen zijn. Maar toen had de Nederland sche Spooi-wegen er nog geen. De kraaniwagen is een nieuwigheid, die ingevoerd wordt mede naar aanleiding van aangename ervaringen met -{lit transport- werktuig in het buitenland. Figee heeft den eersten eenigen tijd geleden geleverd voor 't- emplacement Utrecht. En deze tweede gaat naar Amsterdam, om in de Rietlanden ge- stationneerd te worden. De Haarlemsche machinefabriek heeft dezen kraan beproefd op 50.000 K.G. en zij hield het. Zoodat een goederenwagen van 10 ton en zelfs een kleine personenwagen van 30 ton er veilig mee opgetild kan wor den. Maar een electrische treinwagon van 60 ton niet meer. En nu zou de N. S. 356 zelf bungelen! Want al stond hij er nu zoo netjes in de blauw grijze verf, zijn initialen en zijn nummer in blinkend wit op zijn zware geklonken bouten, zijn arm opgeheven tot bij het dak van het hooge gebouw van Figee, er zijn toch altijd nog grooter kranen dan deze. Zoo een is bijvoorbeeld de bok van de werf Conrad een drijvend gevaarte, dat misschien wel driemaal zoo omvangrijk is als de N. S. 356. De bok dreef in het Spaarne, maar het gi gantische stalen staketsel boog over de kade heen, als een gekromde klauw, die veel grij pen kan en de mannen van. Figee sloegen N. S. een takel om het gepantserde lichaam, en nog zoo'n takel van staaldraad, dat min stens een decimeter in doorsnee meet. „Ja, die rooie" riep de voorman tegen den machinist van den bok en de machinist liet de „rooie", dat is een der hijschblokken van de kraan zakken, zoodat de vervaar lijke ijzeren haak in de tros kon grijpen. Daarna zakte het zwarte blok om in de an dere takel gehaakt te worden. En terwijl voorzichtig aan de staalkabels zich span den, raakten acht van de twaalf wielen van den kraanwagen los van de rails, een der draaistellen bleef staan, om later vervoerd te worden. Even later hing het heele gevaarte een paar meber van den grond, dat wil zeggen 100 ton, boven de kade langs het Spaarne op het ten-ein van Figee. De bok wond zich nu met windassen langs de aan de „kikkers" op den wal vastgemaakte takels vooruit, draaide en bracht de N. S. 356 boven het water van het Spaarne. De groote bok liet even min los als een bulldog dit gedaan zou heb ben. Zoo bleef het kolossale vehikel wel een kwartiertje boven het water hangen, net zoo lang tot een sleepbootje van gebroeders Goedkoop een groote Rijnaak had aange sleept, waarin de gansche kraanwagen straks zou verdwijnen. Met een paar handige manoeuvres, zoowel van schipper Ymker van de aak als van den schipper van den bok kwam de „lading" boven op het open ruim, en voorzichtig, heel voorzichtig, met korte rukjes werd de machine neergelaten, neergezet op twee zware T-balken, die op hun beurt op andere ijzeren balken lagen, zoodat de druk goed verdeeld werd op den houten vloer van de aak. Het moeilijk karwei was volbracht, een goede prestatie van onze Haarlemsche fa brieken Figee en werf Conrad. Zij mogen trotsch zijn op het materieel, dat zij bezit ten. In een andere ruim van de aak was reeds neergelaten een wagen, die bij het vervoer van den kraanwagen er achter ge koppeld wordt. Want de hef-arm immers, moet gestreken worden om onder seinbrug gen, spoorbruggen en stationskappen door te kunnen. Dan steekt de arm natuurlijk ver achter den kraanwagen uit en voor berging van dat deel dient de bijwagen. Het uiteinde van den arm komt te rusten op een spil, die weer op een verrolbaar gedeelte in den bij wagen bevestigd is, zaadat er bij bochten en en bij het stooten der buffers op elkaar voldoende speling in de combinatie moge lijk is. De hulpwagen voert tevens mee een aantal vijzels, waarmede de kraanwagen wanneer hij in dienst gesteld is, op de plaats des onheils als het ware wordt ver ankerd. teneinde omkippen te voorkomen. Bovendien is aan den kraanwagen een in richting aangebracht voor het optakelen van wagens en een electrische verlichtingsinstal latie. Wanneer de wagen op eigen snelheid loopt bereikt hij 5 K.M. aan een locomotief gekoppeld moet de snelheid echter tot 60 K.M. kunnen worden opgevoerd. Het is mogelijk door aansluiting aan de stoomleiding van de locomotief den vlam pijpstoomketel van de kraan voor te ver warmen. Zeer zeker beteekent de kraanwagen een belangrijke aanwinst voor de Nederlandsche Spoorwegen, die bij het vrijmaken van ver sperde sporen onschatbare diensten zal kun nen bewijzen en wellicht ook bij het gewone vrachtvervoer. De ingenieur van tractie der spoorwegen te Utrecht, ir. Posthumus woon de het transport van de kraan bij. Heden ochtend hoopte men de kraan reeds te ont laden aan de Stadsrietlanden te Amster dam, hedenavond zou zij beproefd worden. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1929 DE NUTSBIBLIOTHEEK. NOG MEER LEZERS GEVRAAGD. Men schrijft ons: De lange winteravonden zijn in aantocht en daarmede opent zich weer de gelegenheid om verpoozing te zoeken in het lezen van goede lectuur. De Nutsbibiiotheek in de Lange Veerstraat 16 geeft daar ruimschoots gelegen heid toe. Een beroep op het Haarlemsche publiek in het vorig seizoen gedaan, om van deze bibliotheek meer profijt te trekken, is niet zonder resultaat gebleven. Meldden ach in het seizoen 19271928 1.099 personen aan, aan wie 18.112 boeken werden uitgereikt, het seizoen 19281929 bracht 1.403 lezers aan, wie in totaal 23.468 boeken ter lezing wer den gegeven. Dezelfde cijfers bedroegen voor de kinder bibliotheek in beide seizoenen resp. 254 kin deren met 4.312 boeken, en 390 kinderen met 6.589 boeken. Het bestuur van de bibliotheek is voor dit resultaat zeer erkentelijk, doch zou gaarne zien, dat het seizoen 19291930 nóg meer belangstelling bracht. Daarom heeft het zi«h beijverd wederom een aantal nieuwe uitgekomen werken aan de bibliotheek toe te voegen, waarvoor het supplement op den catalogus reeds bij den drukker is. De geringe kosten kunnen niemand af schrikken. Zij bedragen voor volwassen 25 sent per persoon voor het geheele seizoen. Men ontvangt dan elke week een ander boek. Voor de kinderen zijn deze kosten slechts 15 cent. De complete catalogus voor de vol wassenen kost 30, voor de kinderen 10 cent. Losse supplementen 5 cent. Een dezer dagen zullen wederom dagen en uren worden bekend gemaakt, waarop gelegenheid tot inschrijving van lezers zal worden gegeven. DE ACTIE IN HET BRANDSTOFFEN- BEDRIJF. De Centrale Bond van Transportarbeiders en de R.K. Bond van Transportarbeiders hebben Dinsdagavond in De Centrale een vergadering gehouden van de brandstoffen- werkers, georganiseerd in deze beide orga nisaties. De heer A. Mars gaf een overzicht van de actie. Hoewel de organisaties aan de werkgevers reeds op 26 April voorstellen deden toekomen teneinde te komen tot een overeenkomst, werd in vele gevallen hier geen antwoord op ontvangen, met het ge- volg dat de brandstoffenwerkers zelve zorg droegen dat de concept-voorwaarden inder daad werden ingevoerd door te weigeren op andere voorwaarden werk te aanvaarden. Deze gang van zaken wordt echter ook door de organisaties der arbeiders niet toe gejuicht. De arbeiders verlangen niet naar strijd en zouden niets liever doen dan de arbeidsvoorwaarden in behoorlijk overleg te regelen. Het zal zaak zijn om na te gaan of de ver tegenwoordigers der organisaties op den weg die werd ingeslagen, voort moeten gaan. Hierna was het woord aan den heer Janszen, welke zich aansloot bij de woorden van den heer Mars. Nadat nog eenige gestelde vragen door de sprekers werden beantwoord, werd deze ver gadering gesloten. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE D AHLIATENTOONSTELLIN G. Woensdagmiddag had de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstre ken" wederom een dahliatentoonstelling ge organiseerd in het lokaal voor Chr. belangen aan den Voorweg. Dank zij het fraaie weer van den laatsten tijd waren de bloemen bui tengewoon mooi. Het zaaltje was geheel ge vuld met deze zoo fraaie najaarsbloemen. Behalve de meest bekende soorten als cac tus, roset en pompoen-dahlia's, aangevuld met de meer en meer in den smaak komen de Amerikaansche variëteiten waren er ver schillende nieuwigheden als Brides of Sint Francisco, Violetwonder, James Cowl, Yellow Beauty. Vooral in de avonduren bij kunstlicht was het een schitterend geheel. Het ruime po dium was bijzonder goed verzorgd door den heer B. Nieuwenhuis( chef der firma Van Empelen en Van Dijk. Tusschen een schat van" dahlia's keurig in manden opgesteld een groote verscheidenheid van planten, o.a. eeni ge soorten Colleus, Nevrolepus, Adianthum, Varens en Palmen. Langs de wanden gevulde manden en va zen. in totaal een verscheidenheid van zeker een honderd soorten, keurig gearrangeerd door den heer Oostveen, chef-binder van de firma Carl van Empelen. Palmen en mate riaal had deze firma welwillend beschikbaar gesteld, waardoor het effect van het geheel rijkelijk verhoogd werd. Het middenvak was gevuld met de anjers, die voor de prijsvraag door de leden waren ingezonden. Juist omdat iedere deelnemer in dit voorjaar eenzelfde aantal planten had ontvangen,, waarvan ingezonden moest wor den, was hier nog al eenig verschil. Er waren prachtige exemplaren bij. De jury bestaande uit de heeren G. van Blankensteijn, Carl v. Empelen en C. Preijde kende de drie prijzen als volgt toe.: 1 B. Nieuwenhuis met 9 punten, 2 C. van Iperen met 8 1/2 punt, 3 G. Boting met 8 punten. Den heer Radstake had vóór het podium een groot vak met een verscheidenheid van 35 appelen en 40 peren, verder perzikken en ander fruit, benevens een prachtige fruit mand. Deze groep trok veel belangstelling, benevens een vaas schitterende Helianthus. Hiervoor ontving hij resp. 10, 10( 9 1/2, 9 en 8 punten. Verder behaalde de heer Nobbe voor Hydrangia 8 punten, de heer v. Tol voor Amaranthus 5 punten, de heer Brokke voor stroobloemen en vaas anjers 4 en 5 punten, A. v. Iperen voor groenten en Floxen 6 1/2 en 7 punten. Den geheelen middag was er bezoek, doch vooral in de avonduren was hst druk. Onder de talrijke bezoekers merkten wij ook onder anderen op den wethouder Dr. E. A. M. Droog, verschillende raadsleden en vele vooraanstaande in de gemeente. VELSEN PERSONALIA. Ir. H. J. Puister, adjunct-directeur van Openbare Werken te Velsen, is benoamd tot ingenieur eerste klasse bij het Waterleiding bedrijf te Rotterdam. HAARLEMMERMEER DE UITKOMSTEN VAN DEN OOGST. EEN GOED JAAR VOOR DE BOEREN. Omtrent de uitkomsten van den oogst van 'de verschillende landbouwgewassen in den Haarlemmermeerpolder werden ons de vol gende gegevens verstrekt. Was het jaar 1928 voor de landbouwers in Haarlemmermeer over het algemeen zeer gunstig: in dit jaar blijkt het er met de verkregen resultaten, zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft zoo niet beter dan toch zeker even best voor te staan. Wel licht dat eenige vette jaren op een reeks magere zullen volgen! Een strenge, droge winter: gezond land: een droog voorjaar, waardoor het land uit stekend en goedkoop kon worden bewerkt; een droge zonnige zomer; geen schadelijke nachtvorsten; weinig insectenbeschadiging; onkruid had geen gelegenheid tot ontwikke ling, dus weinig kosten voor wieden en nu ideaa' oogstweder, waardoor de gewassen in prima toestand in de schuren geborgen kon den worden. Al-te-gader belangrijke facto ren, die ruimschoots meegewerkt hebben, dat ook 1929 als zoo'n schitterend oogstjaar kan worden aangemerkt. Omtrent de opbrengst het volgende: Kar wij: De verwachtingen, die den stand en de bloei beloofden, zijn uitgekomen. 1929 is met recht een „karwijjaar" 40 en meer balen per H. A. Wie heeft er de laatste 20 jaren van gehoord! Tarwe. De opbrengst is zeer hoog, niettegenstaande er nog al wat licht koren bij is. 50 a 60 HJL. is niet ongewoon. De opbrengst der zomertarwe is in evenredig heid. Haver. De opbrengst gaat tot 100 H.L. per H. A. met een hoog natuurgewicht. Toch schijnt 1928, wat dit gewas betreft, het nog eenigermate van 1929 te winnen. Gerst Deze was weer veel uitgezaaid en de ruime opbrengst zal voor de boeren on getwijfeld een aansporing zijn om het vol gend jaar weer gerst uit te zaaien. 80 H.L. voor zomergerst is dan ook buitengewoon. ^..Erwten. De opbrengst komt overeen met die van verleden jaar; 50 H. L. en meer. per H. A. O li e z a a d. Dit gewas stond weinig te velde veel uitgewinterd. De opbrengst laat over het algemeen te wenschen over; dunne stand en veel insectenbeschadiging. Op sommige plaatsen kon men zelfs spreken van een misgewas. Van radijszaad kan hetzelfde worden gezegd. Dit gewas heeft hier en daar nogal van „de vlieg" te lijden gehad. Mosterdazaad, dat later bloeit, is een goed gewas met een veelbelovende opbrengst. Spinazie, Blauwmaanzaal en andere han delszaden geven een prachtige opbrengst. Boon en. Naar alle waarschijnlijkheid kan de opbrengst bevredigend worden ge noemd. Aardappelen. Voor zoover ze reeds gerooid zijn, is de opbrengst ruim en de kwaliteit uitstekend. De knollen zijn flink uitgegroeid. Bieten. Deze groeien met het prach tige weder nog goed. Dit is noodig; 't was aanvankelijk een eenigszins achterlijk gewas ook tengevolge van de beschadiging hier en daar door de bietenvlieg. Gelukkig dat de tweede generatie van dit'insect zeer weinig schade in dezen polder heeft aangericht. In andere deelen van ons land is de beschadi ging zeer ernstig geweest. De aanbevolen bestrijdingsmiddelen zijn verre van af doende. Klaver. De eerste'snede was over het algemeen slecht; de tweede was beter. G r a s. De opbrengst van de eerste snede was zeer matig. Van een tweede snede is geen sprake meer. De dieren hadden het ar moedig in de weilanden, zoodat veel en dik wijls moest worden bijgevoerd. Bietenvlieg, aardvloo en koolzaad vlieg, waren dit jaar de meeste schade toebren gende insecten. INBRAKEN. De tijd schijnt weer aan te breken dat personen 's nachts den Haarlemmermeer- polder intrekken om te trachten hier en daar hun slag te slaan. Bij bewoners in de omge ving van Vijfhuizen en Nieuw-Vennep heb ben ze een bezoek op de erven gebracht en de kippenhokken geheel of gedeeltelijk van hun inhoud ontdaan. De politie stelt een onderzoek in. ZANDVOORT VERVOLGONDERWIJS. Het vervolgonderwijs zal evenals vorige jaren ook thans wederom worden gegeven in een der lokalen van school B. Aangifte kan alsnog geschieden vóór of op 23 dezer bij het Hoofd der School. DE VERKEERSREGELING. Thans zijn op verschillende hoeken van straten en wegen de borden verwijderd met het opschrift „verboden in te rijden". Het geheele rijverkeer is vrijwel wederom vrij gelaten. Automobilisten kunnen zich dus weer een eigen richting kiezen. BLOEMENDAAL. VERG AD ERIN G TUINBOUW. Dinsdagavond hield de afdeeling van Tuin bouw haar eerste winter-bijeenkomst onder leiding van den heer E. W. A. van Neder- hasselt. Dezen winter zullen voor 6 avonden spre kers worden uitgenoodigd en wel 4 met on derwerpen ook geschikt voor leden niet-vak- lieden en 2 voor speciale vakbesprekingen. Hiervoor werden verschillende cultures ge noemd, o.m. Chrysanthen, Begonia's en Cyclamen. De overige vergaderingen worden gevuld met onderlinge besprekingen. Er werd besloten dit jaar geen prijsvra gen uit te schrijven, omdat de animo het vorig seizoen te gering was. De heeren Eveleens en 's Jacob zijn de candidaten der afdeeling voor het Hoofdbe stuur; de heeren Barnhoorn en v. Bueren verden benoemd tot afgevaardigde en plaats vervanger ter Algemeene Vergadering. Hierop volgde een geanimeerde vakbespre king over verschillende onderwerpen, die in een volgende vergadering zal worden voort gezet o.a. over perkbeplanting. BILLY BOE Op den ooievaar gezeten, Die snel door het luchtruim vloog, Zagen ze eerst niets dan wolken, Want het dier vloog wel zeer hoog. Bill vertelde toen aan'Jerry, Wat hij zou zien op 's werelds rond, Bill werd door Jerry uitgelachen. Omdat hij het tc wonderlijk vond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cts. per regeL thuisbezorgd door /UAISOIN KEUR Koninginneweg ©3, Tel. 14627 geven U de hoogste voldoening. Prijzen 1.30 1.60 2.00 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Ondergeteekende heeft met buitengewone verontwaardiging kennisgenomen van het artikel over het orgel in de Groote of St. Bavo kerk te Haarlem, door den heer Dekker te Goes. Als geregeld bezoeker was ik ook aanwezig op den lsten Augustus, en hoewel niet des kundig, kan ik toch verklaren, en vele ande ren met mij, dat het voor mij wel een on verdeeld genoegen was, om ook deze orgel bespeling bij te wonen. En wie jaar in, jaar uit de orgelbespelingen in de Groote Kerk beluisteren, zullen met mij verontwaardigd geweest zijn bij het lezen van zulk ge schrijf! Ik zou den heer Dekker, die schrijft dat het orgel de expressie mist, wel eens willen vragen om b,v. de „Finale" van César Franck te komen beluisteren, of één van de choralen van Hendrik Andriessen, en zich dan eens af te vragen, of het orgel dan nóg een „oude man met asthma" is. Trouwens b.v. bij het slotstuk van bedoel den middag „Pièce Héroïque" van César Franck, liet de expressie m.i. niets te wen schen over. Maar zooals ik boven reeds opmerkte: ik ben niet deskundig, en dit stukje is maar een stem uit het „publiek". Doch gesteld, dat het orgel in dien slechten staat verkeer de, zooals de heer Dekker het gelieft voor te stellen, zouden dan mannen als Albert Schweitzer en Prof. Walter Fischer, Dom- organist te Berlijn dit orgel hebben willen bespelen? 't Zou misschien wel aanbeveling verdienen, om het oordeel van deze beide mannen over hun ervaring van het Haarlemsche orgel eens te vragen! De heer Dekker zal dan misschien tot de ontdekking komen, dat hij, terwille van zijn eigen reputatie als orgelbouwer en -deskun dige, beter gedaan had, .genoemd artikel niet te schrijven. Want iemand, die een prachtig orgel als het Haarlemsche zóó beoordeelt, mag zich toch wel afvragen, of hij recht heeft, zich deskundig te noemen! Met dank voor plaatsing, CHR. R. SCHEEPVAARTBERICHTEN Aagtekerk 18 Sept. te Fremantle van Rotterdam. Ares 16 Sept. van Bordeaux naar Dakar Amsterdam n. W.-Afrika. Almelo 15 Sept. te Valparaiso van Am sterdam. Alchiba p. 17 Sept. Finisterre, Rotterdam n. Buenos Aires. Bodegraven 16 Sept. te Colon van Am sterdam. Binnendijk 17 Sept. te Boston van Rotter dam. Baarn 17 Sept., te Callao van Amsterdam. Cottica 17 Sept. van Madeira n. Plymouth W.-Indië n. Amsterdam. Christiaan Huygens 18 Sept. te Amsterdam van Batavia. Djember 17 Sept. te Soerabaja, Rotterdam n. Java. Drechtdijk 17 Sept. te Los Angeles van Rotterdam. Drechterland 16 Sept. van Freetown naar Teneriffe, W.-Afrika n. Amsterdam. Garoet 17 Sept. van Port Said, Rotterdam n. Java. Gelria 17 Sept. van Las Palmas, Amster dam n. Buenos Aires. Giekerk 17 Sept. van Dar es Salaam naar Zanzibar. Grijpskerk p. 16 Sept. Dakar, Rotterdam n. Z.-Afrika. Heemskerk p. 17 Sept. Dungeness, Rotter dam n. Java. Indrapoera 18 Sept. 7 u. te Belawan, Rot terdam, n. Java. Jacatra 16 Sept. van Rangoon n. Java. J. P. Coen 17 Sept. van Algiers, Amster dam n. Java. Kangean 17 Sept. te Marseille, Java naar Amsterdam. Kota Gede p. 18 Sept. 2 u. Gibraltar, Rot terdam n. Java. Lochkatrine p. 17 Sept. Dungeness, Rotter dam n. de Pacifickust. Maasland 17 Sept. van Santander, Buenos Aires n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam 18 Sept. van Rotterdam n. New York. VOOR DE KINDEREN Doch de ongcloovigc Jerry, Zag gauw, dat Biil had gelijk, Want toen ze de aarde naderden, Zagen ze heel duidelijk: Rivieren, velden, boomen. Steden, treinen, havens, zee, Koeien op de weide En veel schepen op de ree. Nebraska 17 Sept 1 u. 1 min. 820 mUl West van Valeniia, Pacifickust n. Rotter dam via Liverpool. Nieuw Zeeland 17 Sept. van Belawan Deli n. Singapore. Orestes 18 Sept. van Amsterdam naar West- Afrika. Oostkerk 18 Sept. te Hamburg van Bre men. Parkhaven p. 17 Sept. St. Vincent. Buenos Aires n. Amsterdam. Plirontis 16 Sept. te Liverpool van Am sterdam. Rondo 17 Sept, van Hamburg naar Amster dam. Saparoea 14 Sept. te Seatle van Los An geles. Texel 18 Sept. 7 u.- te Belawan, Rotterdam n. Java Tapanoeli 17 Sept. 23 u. te Sabang, New York n. Java. Tabanan 18 Sept. 6 u. van Port Said, Rot terdam n. Java. Triton 16 Sept. van Pto. Barrlcos naar Kingston. Zaanland 17 Sept. te Rlo-gran do Sul, vertr. verm. 19 Sept. Amsterdam naar Buenos Aires. Zosma 17 Sept. van Suez, Rotterdam naar Japan. Zelandia 17 Sept. 17 u. van Santos, Am sterdam n. Buenos Aires. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 20 SEPTEMBER HUIZEN. 1875 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het. AVRO-Kwartet. 2.00 Gramofoonmuzlek. 4.00 Herdenking van het 75-jarlg bestaan van het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord. Toespraken. 4.45 Gramofponmu- ziek. 5.30 Concert door liet AVRO-Kwartet, afgewissel dooi* draaSorgelmuzlfïk. 7.15 Spreekuur van den radiodokter. 8.01 Concert door het Omroeporkest. Cecilia Bremer, alt. Piet Hatveld, viool. 9.00 Praatje door Mevr. de Leeuw-van Rees over: De a.s. naai- en lmipcursus. 9.15 Voortzetting concert 10.30 Fersberichten. Daarna: Dansmuziek uit Ca baret „La Gaité" Amsterdam. 12.00 Sluiting. HILVERSUM 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.30 Ziekendienst. NCRV. 11.30 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 KRO. Concert door liet KRO-Trio. 1.15 KRO. Gramofoon muzlek. 4.00 Concert. NCRV. Instrumentale solisten. 5.30 NCRV. Gramofoonmuzlek. 7.00 KRO. Cursus in schriftverbetering. 7.35 VPRO Persberichten. 7.40 VPRO. Lezing over: Eerste optreden. 8.15 VPRO. Concert. Strijkkwartet. 8 50 VPRO. Lezing over: Levensliefde. 9.30 Concert Strijkkwartet. 10.00 VPRO. Muziek- lezing over: De middeleeuwen. 10.20 VPRO. Concert. Strijkkwartet. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert B. Breayly, viool. E. Fisher, piano. 12.50 Orgelconcert door D. L. Hawkriage. 1.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Concert, B. W. Addy, mezzo-sopraan. 4.35 Orkestconcert 535 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nleuwsber. 7.05 Pianorecital door Bainton. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Con cert. E. Penville, fluit, R. Reveil, plano. 8.20 Concert. N. Eadie. sopraan, G. Parker, bari ton, E. Hall, piano. Symphonie orkest.. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Orkest. Instu- mentaal kwintet. P. Evennett, alt. 11.20 Dans muziek. 12.20 Beelduitzending. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Or kest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Orkestconcert. LANGENBERG 473 M. 7.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Orkestconcert. 10.35 Gramofoonmuziek 12.30 Gramofoonmu ziek. 1.25 Orkestconcert. 5.55 Orkestconcert 8.20 Orkestconcert. Intermezzo: „Der Hei- matlose". Eén-acter van Ch. Vildrac. Na af loop van het concert tot 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Pianorecital. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. Mme. Mousset-Vos en den heer Delil, zang. ZEESEN. 1635 M. 6.10 Lezingen. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.15 Lezingen. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezin gen. 5.20 Concert uit Leipzig. 0.20 Lezingen. 8.20 „Song" in woord en toon. Daarna: Be richten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Concert door het Strijkorkest uit Rcs. „Wlvel". 3.00 Concert door het Radio- Orkest. Otto Hanschel (zang). 8.35 „De Brui loft van Figaro" Blijspel in 5 bedrijven van Beaumarchais 10.20 Concert door het Radio- Orkest, Nu is Jiet Billy's beurt om te lachen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7