TWEEDE KAMER. Mac Donald aan het woord. EERSTE KAMER R.S.STOKVIS EN ZONEN „KWAADAARDIGE AL ASTRIM IS POKKEN". HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD De taak der arbeidersregeering. Onze houding tegenover Europa. Resultaten in den Haag en Genève bereikt. De onderhandelingen met de V.S. door J. Ramsay Mac Donald. Eng eland's Minister-President) dat respect wilden erkend zien door anderen, zoo waren wij verplicht in Den Haag een op recht maar vast standpunt in te nemen. En daar inderdaad streden wij voor! De geheele Engelsche natie is oprechten en diepen dank verschuldigd aan mr. Philipp Snowden, den minister van financiën, niet alleen omdat hij openhartig stand hield ten bate van de rechtvaardigheid, doch ook om dat hij de situatie zoo beheerschte, als de redelijkheid in het gedrang kwam. Geen mogendheid zal zich tot ons kunnen wenden met het verwijt dat wij van den oor log een zaakje maakten. Wij waren steeds bereid tot minnelijke schikking en als het er op aan kwam tot financieele regeling. Maar er zijn grenzen. Eerlijk spel is noodza kelijk, als een natie bereid is en in staat is om een volk te helpen en zijn toestand te verbeteren. Ook in Genève deed men-op den weg des vredes een 'stap voorwaarts. Reeds te lang hebben enkelen geschreeuwd: „Er is vrede!" Er is vrede!" toen deze woorden nog leugens waren. Deze handelwijze is goedkoop en ge makkelijk! Doch nu is er een vredespact ge- teekend, dat het begrip Oorlog waarlijk uit onze gedachten bant. Thans is aan het ont staan, die machinerie die alle kwesties die tot nu toe op het slagveld werden beslecht, daar buiten zal oplossen. Wij hebben besloten dat verdrag te teekenen, dat ons dwingt ar- britage te aanvaarden. Ook het individu heeft de gedachte laten varen, dat het noodig is om om den hoek van de straat een meeningsverschil met de vuisten uit te vechten. Waarom zouden na ties die idee niet evenzeer kunnen laten va ren? Een andere gedachte waarmede we ons vereenig hebben, dat toch steeds aan één voor waarde moet worden voldaan, wil men ten minste de zaak tot op den grond uitwerken. Die voorwaarde is, dat ieder verdrag wordt toegevoegd aan die perfecte machinerie, die den vrede moet in stand houden en moet ga randeeren. Men denke nu eens aan de onderhandelin gen betreffende de vloot, t-usschen de Ver- eenigde Staten en Groot-Brittannië. Als twee dergelijke, groote rijken vergaten te demon - streeren dat zij op het punt van onderling vertrouwen en „goodwill" niet te kort schie ten, dan zouden zij de idee der ontwapening en van den wereldvrede, in gevaar brengen. Als menschelijke wezens hebben wij nu tot elkander gesproken. Wij hebben ons afge vraagd: „Waarom mislukten de onderhan delingen tot nu toe?" En wat mij betreft, ik ben zeer optimistisch ten aanzien van de uit komst op die vraag, en de verdere resultaten der onderhandelingen. Wij sluiten echter geen verbond met de Vereenigde Staten. Amerika is te verstandig om eenig verbond te sluiten met. eenige Europeesche macht, zoolang de wereldvrede nog niet absoluut gestabiliseerd is. Onze onderhandelingen bedreigen dus nie mand. En als er een accoord bereikt mocht worden, dan zal dit accoord eenvoudig wor den overlegd als een voorstel aan de vijf groote mogendheden. (Nadruk verboden. Copy right General Press). J. Ramsay Mac Donald. Ik trek het In twijfel of er tegenwoordig Sn Engeland één partij is, die een verande ring van regeering zou wenschen. Wij staan tegenover groote moeilijkheden. Moeilijkhe den hier en moeilijkheden buiten Brittan- in ië, doch wij staan van aangezicht tot aan gezicht met deze moeilijkheden, en wij zijn vol energie. En geen der Labour-menschen denkt er aan om zich in den strijd te sparen. Natuurlijk: Wij stonden aan aanvallen bloot. De eerlijkheid gebiedt mij dit toe te geven. Doch zij waren zeldzaam, en over het geheel genomen bestaat er een wensch om ons zooveel mogelijk behulpzaam te zijn, bij het werk dat wij op ons hebben genomen. Wij werken. Wij werken hard en regelma tig. Op één dag kunnen wij niet klaar spelen wat wij in dat tijdvak zonden willen verrich ten. Velen meenen ons te moeten herinneren aan ons gegeven woord. Dat zullen wij hou den! Maar het is goed dat men zich hierom trent geen verkeerde voorstellingen make: Het zou immers kunnen gebeuren, dat de weg, dien wij gaan bewandelen, verwaarloos- der is achtergelaten door onze voorgangers, dan wij oorspronkelijk dachten. Zoodoende zou het herstel van dien weg, wel eens meer tijd kunneri vergen, dan wij hadden durven hopen! Maar wij werken regelmatig verder. En als de tijd van verantwoording gekomen zal zijn, dan zullen wij een relaas kunnen ophangen van volharding, ijzeren volharding, ten einde dat te bereiken, wat wij van plan waren te bereiken. Wij zullen een zichtbaar resultaat erlangen, zoodat, wanneer ons wederom de macht ge geven mocht worden, er minder tijd noodig zou zijn om het groote maatschappelijke werk te voltooien. Vóór Kerstmis zullen wij aanzienlijk gevorderd zijn ten aanzien van de werkloosheid, en den financieelen en ad- jninistratieven toestanden ons rijk. Bij de algemeene verkiezingen zijn twee groote ideeën in het middelpunt van ons program geplaatst: a. De internationale vre de; b. de oplossing van het vraagstuk dei- werkloosheid. De regeering werkt aan beide en is reeds begonnen met hier en daar suc cessen op deze gebieden te oogsten. In Den Haag hebben wij onlangs voor den internationalen vrede geijverd. Er zijn er die dachten dat wij daar slechts vochten om 2 millioen vier maal honderd duizend pond sterling. (Hoewel dit bedrag zelfs in onzen tijd toch nog zeer aanzienlijk is). Doch als dit waar was geweest, als wij den goodwill en den vrede van Europa voor dat bedrag in de waagschaal hadden durven leggen, dan had men deze regeering werkelijk blind en incom petent'mogen noemen. Dit was ook niet zoo. Als er vrede moet zijn tusschen twee personen, dan moeten zij beiden zelfrespect hebben. En als men van twee kanten wil onderhandelen, dan moet zoowel de ééne als de andere partij overtuigd zijn van dat respect. Dit gevoel is voor het belangrijkste deel gebaseerd op algemeen menschelijkheid en rechtvaardigheid. Wij beseften, en de geheele natie besefte dit met ons, dat Groot-Brittannië ten opzichte van het zelfrespect te kort schoot. Zoo er vrede moest zijn in Europa, zoo er gelijkheid moest zijn bij de onderhandelingen in dit wereld deel, zfco de vertegenwoordigers van dit land in Genève zich zelf wilden respecteeren, en 18 September. De beëediging en de nominatie voor het voorzitter schap. Voor vier jaren zit de nieuwe Kamer. Maar wat vanmiddag een feit was bij den aanvang der vergadering, zal in de komende vier jaren niet zoo gemakkelijk, waarschijn lijk in het geheel niet meer, voorkomen: de Kamer was voltallig alle 100 leden waren aanwezig. Nieuwe bezems vegen schoon! En van alle 100 leden werden de geloofs brieven in orde bevonden en alle 100 leden zijn ook beëedigd geworden. Een nalezing is niet meer noodig. Zij zijn allen ..beëedigd". Beëedigd het is de wettelijke term. Het staat nl. den Ka merleden vrij, hetzij den eed, hetzij de be lofte af te leggen. Aan den rechterkant der Kamer wordt natuurlijk algemeen de eed afgelegd, aan de linkerzijde gewoonlijk de belofte, met uitzondering van de liberalen v. d. Bilt, v. Kempen, van Rappard en Dr. Vos, van den V. D. Ebels en van den plattelander Braat, die den eed aflegden; Dr. Vos als or thodox Israëliet met gedekten hoofde. Direct na de beëediging vond het opmaken plaats van de nominatie voor het presidium van de Kamer. De stemming voor de beide eerste plaatsen ging zonder moeite. Bij eerste stemming wer den volstrekte meerderheden verkregen. Voor no. 1 der nominatie verkregen van de 300 uitgebrachte stemmen, Mr. J. R. H. van Schaik 53 stemmen, de heer Knottenbelt 8 stemmen, de heer Marchant 7 stemmen, de heer Heemskerk 24 stemmen, en de heer Beumer 1 stem. 7 stemmen werden in blanco uitgebracht. De heer van Schaik kwam dus oogenblikkelijk als no. 1 op de voordracht. Voor no. 2 der nominatie verkregen van de 99 uitgebrachte stemmen, de heer J. H. Scha per 60 stemmen, de heer Heemskerk 24 stem men. de heer Knottenbelt 7 stemmen, de heer Beumer 2 stemmen en de heer Vliegen 1 stem. 5 stemmen werden in blanco uitge bracht. De heer Schaper werd dus oogenblik kelij k no. 2. Deze beide uitslagen geven wel aanleiding tot enkele opmerkingen. In de eerste plaats valt te constateeren, dat de beide grootste groepen, de R.-K. en de S.D.A.P. elkaar gesteund hebben bij de voorzitterskeuze. Er is ditmaal onder het e x t r a-parlementaire kabinet van rechtsche signatuur blijkbaar geen samengaan ge weest van de drie rechtsche groepen. Waar de liberalen en de V. D. bij de eerste stemming hun eigen man passeerden, daar ligt het voor de hand dat de A.-R. en de C.-H. sa,men (wij letten op de cijfers) den heer Heemskerk hebben gesteund. Waren deze groepen van meening, dat bij een R.-K. premier, een C.-H. Senaatspresident, een A.-R. Lagerhuisvoor zitter paste? Op den heer Schaper hebben blijkbaar bij eerste stemming, behalve de R.-K. leden en de S. D„ ook de V. D.-afgevaardigden zich vereenigd. De heer Schaper verdient de eer, met groote meerderheid gekozen te zijn. Hij toonde zich in de afgeloopen periode een goed president. De nieuwe voorzitter want 't staat na tuurlijk vast, dat de Koningin Mr. van Schaik zal benoemen is 31 Januari 1882 geboren en dus 47 jaar oud. De heer Schaper.werd geboren 12 Febr. 1863 en is dus 61 jaar oud. Of de heer van Schaik presidentsgaven heeft, moet worden afgewacht, maar wij ver wachten het beste. No. 3 op de nominatie, welke morgen aan de Koningin zal worden overhandigd door een commissie, bestaande uit den heer Bon- gaerts, de dames Bakker-Nort en Meijer en de heeren van Dijk, van Rappard. Rutgers van Rozenburg, Lingbeek en v. d. Bilt, no. 3 werd mr. dr. E. J. Beumer. Maar dit ging niet zoo gemakkelijk! Er waren vier stemmingen voor noodig, Het bleek, dat de Kamer een A.-R. wilde, maar de man, die de A.-R. zelf voor den derden post naar voren schoven, mr. Heemskerk, moest, het veld ruimen voor een anderen A.-R., Dr. Beumer, wien de Kamer blijkbaar de voorkeur gaf. Bij de derde stemming ver kreeg de heer Beumer 38 stemmen, de heer Heemskerk 22 stemmen en de heer Marchant 26 stemmen. Het ging toen om de heeren Beumer of Marchant. De eerste behaalde ge makkelijk de glorie. De voorzitter kon tot Vrijdag de Kamer niet verdagen, zonder dat natuurlijk commu nist de Visser een interpellatie over Indone sië had aangevraagd! Zooals onze lezers weten is de Senaat voor de helft vernieuwd. 25 nieuwe leden zijn vandaag geïnstalleerd benevens Jhr. mr. S. van Citters, die den heer Colijn is opgevolgd. Voorts werd besloten, ook dit jaar weer, de Troonrede met een adres van antwoord te honoreeren. De heer Wibaut verklaarde na mens zijne fractie, hoewel hü geen stemming zou vragen, het gebruik van een adres van antwoord tot een verouderd gebruik, dat niet meer moest worden gevolgd. Morgen wordt het adres geredigeerd. INTIMUS. AANGETEEKENDE STUKKEN THUIS BEZORGD. Met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, eerlang proefneming in het geheele land. Sinds eenigen tijd wordt, naar wij destijds hebben medegedeeld, in Utrecht en in de postale afdeelingen Dordrecht en Maastricht een proef genomen met de bestelling aan huis van aangeteekende stukken. De proef neming had in het algemeen een vlot ver loop, al zijn bij de practische toepassing uiteraard verschillende bezwaren aan het licht getreden. Deze waren echter niet van ernstigen aard en konden veelal op eenvou dige wijze worden uit den weg geruimd. Verscheidene zakenlieden gaven er voort-s de voorkeur aan, hun aangeteekende stuk ken te blijven afhalen. Dit kan nl. op het voorden meest ge schiktste oogenblik geschieden, terwijl be stelling soms plaats heeft op een tijdstip, dat de kantoren gesloten zijn, of geen ge machtigde tot het geven van kwijting aan wezig is. Het is de vraag of dergelijke uitzonderin gen, die bij de proefregeling werden toege staan, bij algemeene invoering der regeling zullen kunnen worden gehandhaafd, met name in de grooter plaatsen. De resultaten van de proefneming zijn nog niet voldoende om een definitieve beslissing te nemen, meldt de Tel. De proef zal daarom naar het blad verneemt eerlang tot het ge heele land, met uitzondering van Amster dam, Rotterdam en Den Haag, waar bij in voering van zulk een proef maatregelen van meer ingrijpenden aard moeten worden ge troffen, worden uitgebreid. DE REDACTIE VAN „DE NEDERLANDER". Prof. Slotemaker de Bruine heeft zich, naar de Ned. meldt,-op haar verzoek, bereid verklaard, met ingang van 1 October weel een leidende plaats in de redactie van „Ne derlander" te aanvaarden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. -vvwr Iets van groot belang: alle ..Godesia" en ..Vaillant" Badkachels zijn voorzien van een automatisch kranen- stel. Zoodra geen water meer toetreedt, wordt de gastoevoer automa tisch afgesloten. Het z.g. „verbranden" van badkachels kan dus bij ..Godesia" of „Vaillant" nimmer voorkomen! N.V. Handelmaatschappij Rotterdam, Ruigeplaatweg 35 Amsterdam, Keizersgracht 313 Den Haag, Alexanderstraat 8 Groningen. Hoomschedijk 3 De ware aard der ziekte verzwegen. NOG NIET OFFICIEEL ERKEND. De geneeskundige medewerker van de N. R. Crt. schrijft uitvoerig over alastrim en pokken en over de verschillen tusschen de oude en de nieuwe wet op de besmettelijke ziekten. Het volgende nemen wij uit het blad over; De nieuwe wet. „De mededeeling dat de nieuwe wet op de besmettelijke ziekte wel verplicht tot opne ming van lijders (aan alastrim) in een zie kenhuis zou tot misverstand aanleiding kun nen geven. Die nieuwe wet, waarvan inder daad met het oog op de z.g. alastrim, de in voering wordt verhaast verplicht slechts tot opneming in een ziekeninrichting of barak van lijders aan een besmettelijke ziekte van groep A (waartoe pokken wel, alastrim niet zal behooren). „Aangenomen dat alastrim tot groep B zal worden gerekend zal daarop art. 4 van toe passing zijn, waarvan de beide alinea's aldus luiden 1. Een lijder aan een ziekte van groep B kan in zijn woning, zijn vaartuig of voertuig verpleegd worden. De behandelende genees kundige schrijft maatregelen voor om uit breiding der ziekte te weren. 2. Indien de behandelende geneeskundige of een door den burgemeester onder goed keuring van den inspecteur aangewezen ge neeskundige of de inspecteur aan den burge meester bericht, dat de noodige maatregelen om uitbreiding van de ziekte te weren, niet voldoende worden of kunnen worden toe gepast, kan cie burgemeester, op advies van een dier geneeskundigen of van den inspec teur den lijder doen overbrengen naar een inrichting enz. „In den regel zal dus ook onder de nieu we wet een alastrimlijder thuis verpleegd worden en slechts in scherp omschreven uit zonderingsgevallen verplicht kunnen worden zich te laten opnemen". „Sommige deskundigen zijn van meening, dat de oude wet op het oogenblik veel bruik baarder is dan de nieuwe. Vele binnen- en buitenlandsche deskundigen zijn het er n.l. over eens dat althans de ernst i- g e Rotterdamsche gevallen slechts als pok ken kunnen worden beschouwd. Slechts één ding ontbreekt nog; tot dusverre heeft geen enkele Rotterdamsche medicus deze diag nose gesteld en volgehouden. Ondanks de autoriteiten, die uit welke overweging dan ook, de diagnose alastrim volhouden, zou een medicus die een geval van „pokken" aangaf de toepassing van het pokkenbesluït kunnen forceeren, omdat niemand het recht heeft, die diagnose te wijzigen, „Wel heeft een der Rotterdamsche medici (dr. Kramer) op een bewijs als doodsoorzaak variola haemorrhagica (zwarte pokken) in gevuld, maar men heeft in Den Haag (de hoofdinspecteur dr. Terburgh) zonder daartoe bevoegd te zijn kalm dit woord in alastrim veranderdDat is echter een an dere kwestie. Wanneer morgen aan den dag de diagnose alastrim onhoudbaar blijkt en daaraan zal volgens velen vooral ten aanzien van de ernstige gevallen niet te ontkomen zijn (kwaadaardige alastrim is geen alastrim meer. maar pokken), zal ook de toepassing van de nieuwe besmettelijke ziekte-wet on- uitvorbaar worden: het aantal lijders zal te groot blijken is nu reeds te groot om ze allen gedwongen of zelfs maar vrijwillig op te nemen". De ware aard der ziekte verzwegen. Een beroep op de buitenlandsche goedaar dige alastrim, die trouwens in het buiten land als pokken beschouwd en behandeld wordt, kan ons hier niet baten, omdat bij ons andere toestanden heerschen. Ook een beroep op de epidemiologie der alastrim is ondeugdelijk, omdat de vele goedaardige pokkengevallen. die men desnoods als alas trim kan bestempelen, niemand het recht geven de kwaadaardige gevallen nu ook maar alastrim te noemen. „Vooral als men weet dat er onder die ge vallen enkele zijn die wanstaltige litteekens (mottigheid, geschonden aangezichten) heb ben gekregen, past voorzichtigheid en ls het beter den waren aard der ziekte niet te ver zwijgen. Zoolang de heerschende ziekte er zoo goed aardig uitzag dat men met recht de diagnose alastrim stelde percentgewijs was het aan tal met renstige koorts niet grooter dan het aantal gerevaccineerden met ernstige koorts was vooral met het oog op het encephalitisgevaar dat alle leeftijds groepen bij eerste enting even sterk bedreigt (ook zuigelingen en volwassenen, zooals de jongste ervaring geleerd heefti matiging der aanbeveling tot enting van wie nog nooit ingeënt was, geboden. „Daarnaast verdiende ontegenzeggelijk re- vaccinatie op groote schaal aanbeveling. Weliswaar is encephalitis na herinenting niet uitgesloten, maar die kans is toch zeer be perkt. Weliswaar verleent ook een recente ge slaagde revaccinat-ie geen volstrekten waar borg tegen alastrim (en met name niet tegen besmetting en overbrenging der besmetting) maar de vermindering der vatbaarheid wa« toch van dien aard, dat zij begeerenswaard mocht heeten, zoowel uit individueel als uit sociaal oogpunt bezien. Moeilijker situatie. „Thans is de situatie moeilijker geworden. Onafhankelijk van de strijdvraag óf de goedaardige alastrim in kwaadaardige pok ken is overgegaan, reseptievelijk óf er naast de goedaardige alastrim ook kwaadaardige pokken is geïmporteerd (zonder dat we weten wanneer), óf dat alastrim eigenlijk niets an ders aan pokken is, staat voor alle inge wijden vast dat een zeker aantal kwaad aardige gevallen voorkomt, die feitelijk in geen enkel opzicht meer door die diagnose alastrim worden gedekt en pokken behooren te heeten. „Prestige-kwesties. commercieele overwe gingen nu schijnen aan de officieele erken ning van dit feit in den weg te staan, zoo<lat boven wijziging der diagnose de voorkeur ge geven wordt, aan invoering der nieuwe be- smettelijke-ziektewet. Twijfel aan de waarde van deze maatregel is uiteraard gerecht vaardigd. De slotsom is dat niet de goed aardige alastrim maar het daardoor, of onaf hankelijk daarvan dreigende pokkengevaar voor alles revaccinatïe van ons geheele volk overal, noodzakelijk maakt, terwijl vaccinatie alleen kan worden verdedigd op plaatsen waar directe besmetting mag worden ver wacht, dus waar reeds de alastrim (pokken) haar intrée heeft gedaan. „Wie veel revaccineert bemerkt hoe zelden echte, mooie pokpuisten door deze kunstbe werking worden verwekt. Ook na 20 en 30 jaar. ja langer na de eerste inenting blijkt de onvatbaarheid nog niet geheel verloren gegaan te zijn. Dat verklaart reeds de groote verschillen die de epidemiologie der ziekte ln ons land in vergelijking met die in Engeland vertoont. Onze ouden van dagen zelfs blij ken heel wat minder vatbaar dan de Engel sche oudjes. Daarentegen wijst het feit dat in Engeland de kindersterfte aan alastrim (pokken) veel en veel geringer is dan in ons land weer ten duidelijkste er op. dat we hier met een ander ziektebeeld te doen heb ben. Ook de Australische literatuur wijst in die richting. Daar toch telde men op 2500 gevallen in 4 jaar tijcis op 3.500.000 inwo ners slechts 4 sterfgevallen, waarvan nog drie een andere ernstige kwaal hadden. De thans in Nederland reeds enkele weken geldende sterfte van 5 a 10 pet. sluit practisch ge sproken alastrim uit en maakt de diagnose pokken onvermijdelijk (gezwegen van de bij zondere pokkenmerken der ernstige gevallen; dellen, secundaire koorts, mottigheid. het eenige wat gelukkig nog ontbreekt zijn ge vallen van blindheid)". AMSTERDAM'S WATERVOOR ZIENING EN DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. BEHOUD VAN WATERSPORT EN NATUURSCHOON. Een dezer dagen zal onder voorzitterschap van mr. H. Blaupot ten Cate in de Vecht streek een gecombineerde vergadering wor den gehouden van de besturen van het Grootwaterschap Beoosten de Vecht, het Waterschap Breukelenveen en Tienhoven, het Waterschap Loenderveen en den raad der gemeente Loosdrecht, waarin een besluit zal worden genomen omtrent de vraag, of de Loosdrechtsche Plassen bij voortduring dienstbaar zullen worden gemaakt aan de drinkwatervoorziening van de gemeente Am sterdam. De toestand is als volgt, meldt de Tel. Ten zuiden van de Loosdrechtsche Plassen ligt de calamiteuze polder De Bethune. Deze polder, welke in het midden der vorige eeuw werd drooggemaakt, bleek zooveel last van kwelwater te hebben, dat de eigenaren telkens den polder weer wilden laten onderloopen. Om dezen polder in stand te kunnen houden werd indertijd het Grootwaterschap Beoosten de Vecht opgericht, dat met de bemaling van de Bethune werd belast. Dit Grootwa terse hap maalt tegenwoordig jaarlijks meer dan 35 millioen kubieke meter water op de Vecht uit. De bedoeling is thans, om het water van de Bethune in het vervolg niet meer op de Vecht uit te malen, maar op de Loosdrecht sche Plassen. Daar zal het Bethunewater eenigen tijd verblijven, zoodat het door de biologische zelfreiniging van het water reeds tot een grooten graad van zuiverheid wordt gebracht. Het water wordt vervolgens van de Loos drechtsche Plassen op den Loenderveenschen plas, een geheel afgescheiden, klein gedeelte van de Loosdrechtsche Plassen, gebracht en kan vervolgens naar Amsterdam worden ge voerd. Bovenstaande grondprincipes zijn door mr. Blaupot ten Cate in een zeer uitvoerige over eenkomst neergelegd, welke aan het oordeel van de Waterschappen zal worden onderwor pen, om daarna aan het gemeentebestuur van Amsterdam te worden voorgelegd. Het punt echter, dat het groote publiek in deze quaestie het meest zal interesseeren, is zeker de vraag, wat er thans van de Loos drechtsche Plassen zal worden. Wordt de overeenkomst door beide partijen aangenomen, dan zullen de Loosdrechtsche Plassen, met uitzondering van den kleinen Loenderveenschen plas, het schoonste reser vaat voor watersport gaan vormen, hetwelk men zich dan denken. De Loosdrechtsche Plassen zullen dan steeds voor zeil-, roei- en zwemsport. alsmede voor de ijssport, geopend blijven; slechts het verkeer op den Loenderveenschen plas met zeil-, roei- en motorbooten zal niet meer voor een ieder vrijstaan. Wanneer men nog bedenkt, dat keuren in het leven zullen worden geroepen waarbij tegen verontreiniging van het water wordt gewaakt; dat in de overeenkomst uitdrukke lijk is bepaald, dat de door Amsterdam op te richten werken en inrichtingen zich moeten aanpassen aan het karakter der streek; dat de Loenderveensche molen in stand moet worden gehouden en dat last not least, de mogelijkheid bestaat, dat één der toegangs wegen van de Vecht tot de Loosdrechtsche Plassen, met inbegrip der sluis met een hal ven meter zal moeten worden verdiept; dan is het niet te veel gezegd, dat de Loosdrecht sche Plassen in de toekomst een Dorado voor de sportbeoefenaren zullen zijn. GROOTE DROOGTE IN SCHOTERLAND. In de gemeente Schoterland liggen alle slooten droog, zoodat het vee in het land gedrenkt moet worden mèt water, van elders aangevoerd. Thans raken ook putten en pompen op de boerderijen droog., meldt de N.R.Ct. Wat nog niet eerder Ls gebeurd en den toe stand typeert, is wel, dat wilde eendvogels hun toevlucht zochten in een vijver van de buitenplaats Oranjestein te Oranjewoud. Dat het met de eenden jacht slecht ging, is te begrijpen. Door de droogte zijn deze vo gels zeer schaarsch. Bceren, die geregeld hun hooi ln pramen naar de boerderij vervoeren, moeten het nu met paard en wagen doen. De stortbuien tij dens het onweer blijken niet voldoende ge weest te zijn, om in de behoefte aan water te voorzien. Direct volgde op het onweer een droge periode. Iedereen prijst het prachtige weer. maar voor het veehoudersbe- drijf in deze gemeente zouden een paar re gendagen zeker heel welkom zijn. In de Schoterlandsche Compagnonsvaart is de waterstand ook zoo laag. dat d3 scheepvaart er zeer door gehinderd wordt,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9