BRIEVENBUS POSTZEGELRUBRIEK RUILRUBRIEK Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeellng moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. (In de bus gooien zonder aan bellen.) BERLINER BOL. Je raadsel is 'goed. W. v. d. L. Ja, jongen ieder mensch heeft behoefte aan vriend schap. En een goede vriend of vrien din in ons leven is oneindig veel waard. Ik ben blij voor je, dat je zul ke goede vrienden op de Hoeve ge vonden hebt. HAGENAAR. Wil je voortaan raadsels en briefje gescheiden hou den? 't Vergemakkelijkt mij het na zien. De wedsbrljdprijzen hoop ik in dit nummer te vermelden, 't Aantal Inzendingen valt me erg mee. DE KLEINE VIOLIST. Ja hoor, ik vind ook lederen mooien zomer dag weer een nieuwe verheuging. Al heb Je het druk, het heeft toch inr vloed op Je. Je voelt er Je vroolijker door. Bij je werk kun je het ook dik wijls merken. Die Frits heeft ook heel wat te doen. ARRETJE NOFF. 't Deed me plezier weer wat van Je te hooren. Je hebt in SchevenIngen zeker heerlijk genoten. Je hebt je nu weer flink ge weerd met de raadsels. TEEKENAARSTER. 'k Ben blij, dat je het boek mooi vindt. Nu zul je wel minder tijd voor lezen hebben, 't Eind-examen is bij Jullie niet voor de poes. Je hebt al heel wat stand aardwerken gelezen. Wat heb je in do moderne talen gelezen? Terwijl ik je dit schrijf, heb ik het wedstrijd- werk nog niet nagezien. Ik hoop den uitslag in dit nummer te vermelden. WILLEM VAN DER L. In je tweeden brief las ik, dat je weer zoo'n prettigen dag hebt gehad op 't mooie buitengoed Wildhoef. Ik kan me voorstellen, dat Je het heerlijk vond er zoovele oude bekenden aan te treffen. Natuurlijk speet het je niet naar de 4de conferentie te kunnen gaan, maar 't is eenmaal zoo in 't le ven. dat een mcnsch niet alles kan, wat hij wil. Daarom moeten we maar willen, wat we kunnen. JERRIE. Er waren niet veel fou ten in Je werk, maar ie merkt nu wel, dat er Rubrlekertjes zijn, die heel wat meer woorden gevonden hebben, 't Was zeker een gezellig tijdje, toen grootmoeder bij Jullie was. Je hebt maar vroolljk kermis gevierd. Als Gijs groot is. zal hij ook wel in de draaimolen durven. Ben jij ook ingeënt? Hebben moeder en Gijs er ook last van gehad? W. L. Fijn jongen, dat het weer zoo goed gegaan is deze week. Die deelnemerslijst vind ik hcusch niet van zoo heel veel belang. Mijn voor naamste bezwaar is, dat. het zooveel plaats inneemt. Is Heidebloempje al komen opduiken? De herdenking van 't eenjarig bestaan, lijkt me heel leuk. Wat. hebben vader en moeder een nuttig cadeau voor Je meege bracht uit Berlijn. Wanneer begin Je met de vooroefeningen? W. L. Dat ruilsysteem zit heel aardig in elkaar. Ik kon de zaak best snappen. Werkt het naar wensch? De lezers zullen er natuurlijk even in moeten komen. Ga Je veranderen van kamer? Ik moet natuurlijk eerst geheel op de hoogte zijn van je wed strijd-opgave, voor ik tot plaatsing kan overgaan. DORUS R. Gemakkelijk waren de raadsels niet, maar voor Afdee- llng I is dat ook niet altijd ge- wenscht. Ik heb je wedstrljdwerk ontvangen. Wat dom van je om toch weer Je leeftijd te vergeten. Ik heb het voor ditmaal maar ingevuld. Ben je al aan 't nieuwe bock begonnen? Zorg er voor, dat het nu netjes blijft. BLOEMENVERZORGSTERTJE. 't Aantal fouten viel me nog al mee. Wat fijn, dat Jullie in de duinen nog zooveel bramen hebben gevonden. Ik had Juist gehoord, dat er zoo weinig waren. Nu moeder ze heeft inge maakt. kunnen Jullie er van den win ter nog van smullen. Ben Je ze Woensdag weer wezen zoeken? Daar op VeLserbeek is 't mooi om te wan delen, hè? Wat aardig, dat die dul- yen zoo mak zijn. VIOLETTA. Je schrijft maar keurig, 't Hindert niet. of Je briefje de eene week eens wat korter is dan de andere week. Ik kan me best be grijpen, dat er niet altijd wat nieuws te vermelden is. KURKENBREISTERTJE. Je mop is heel aardig. Bij gelegenheid zal ik hem plaatsen. Prettig hoor, dat ze allemaal vinden, dat je zoo'n flinke meid ben geworden. Wat aar dig dat er nog 3 Haarlemsche meis jes in de kolonie waren. Zijn die ook zoo flink aangekomen? LEZERESJE. Wat zullen we nog dikwijls met vreugde aan deze heer lijke Septembermaand terugdenken. In je werk waren niet zoo heel veel fouten. Heel spoedig, misschien de volgende week aan, zal ik een praat je maken over den St. Nic. wedstrijd. Verlang je er al naar? Als je de raad sels kent, moet je ze zeker inzenden. GILZWAVELTJE. Er zitten in jouw werk ook heel wat fouten. Als ik goed geteld heb, is meer dan de helft verkeerd, 't Is om er den tel van kwijt te raken. PRINSES ZONNEGLANS. Dat is fijn hè als er een vriendinnetje bij je mag komen logeeren. Hebben jul lie lekker geslapen? Heb je al weer een nieuw Bibliotheekboek? Hoe heet het? KRIELKIP. Ja, je werk kwam nog goed op tijd Heb je alle dagen huiswerk te maken? Ik hoop, dat er toch ook nog tijd voor je overschiet om bulten te spelen. Heb je nog hin der gehad van de inenting? ZEVENSTER. 'k Ben blij, dat vader zoo'n gezelligen verjaardag heeft gehad. Zwem je nog alle dagen? In jouw wedstrijdwerk zaten heel wei nig fouten. Knap zoo. DRAAITOL. Je raadsel is goed. Begon Je zoo laat aan je briefje, dat je zoo'n slaap had? Je nichtje zit zeker weer in Hoorn. Schrijven jul lie elkaar trouw? KATUIL. Ja, jij mag best de raadsels van broertje opschrijven. En als hij wat te vertellen heeft moet jij zijn secretaris maar zijn. Dat wil je wel hè? Heb je deze keer wel 'n naam onder broertjes brief gezet? Een naamlooze, die net zoo schrijft als jij vertelt me, dat hij zijn boek al uit heeft en dat zusje het ook heeft gelezen. ZEEUWSCH BOERINNETJE. Gefeliciteerd met je 3den prijs van Floralia. Tot mijn spijt had ik geen tijd er naar te komen kijken. Wat een goede bloemenverzorgers zijn er op jouw school. Jammer, dat je bra- menzockerij niet veel heeft opgele verd. Ik hoop dat je Zondag meer succes zult hebben. JUFFERTJE SCHRIJFGRAAG. Ik had eigenlijk gedacht, dat een Juffertje Schrijfgraag nooit een week over zou slaan met schrijven. Maar dat vele huiswerk was natuur lijk de oorzaak. Je hebt zooveel moei lijke vakken, dat je vooral je werk nummer één moet laten blijven. DAMIAATJE. Laat broer nu de volgende week zijn eigen naam, leef tijd en adres opgeven, dan plaats ik hem op de Rubriekertjeslijst. Zijn schuilnaam mag hij houden. Het doet me genoegen, dat het boek naar Je zin is. SARINA. 't Is een rustig idee, dat Je bent Ingeënt. Is er thuis nie mand ziek van geweest? En op school ook niet? KRULLEBOL STEILHAAR, Ik zag Je voor een meisje aan, maar je bent Immers een jongen. Groeit je plantje met de blauwe bloempjes nog mooi? ZONNESTRAALTJE. Je raad sel is goed. Was je opstel over de kip goed? Ik begrijp niet, dat je het zoo moeilijk vond. Er was toch vast wel eerst over gesproken. Of had je toen niet erg goed geluisterd? Heeft Violetta deze week bij Je gespeeld? BABBELKOUS. Ik ben ook heel benieuwd, wie er met den Ketting wedstrijd een prijs zal winnen. Ter wijl ik Je dit briefje schrijf ben ik nog niet door het nakijken heen. DENAPPELTJE. Dat was zeker een heerlijk dagje op Zand voort. Dat gebeurt niet dikwijls, dat je eind Sep tember nog zoo lekker pootje kunt baden. En wat heeft moeder een mooi cadeau voor Je meegebracht uit Amsterdam. Bevalt het Je goed op de Zangvereeniging? Ga je er iedere week naar toe? INTERIEUR. JIJ kunt nog eens flink wandelen, Is maar geen eind naar Velserbeek. En ben je terug ook wezen loopen? Dan zul je je beentjes toch wel gevoeld hebben. JERRIE. Nu komt het slot van de Tondeldoos. Ik vind het prettig dat je het zoo graag leest. Ja, Jij bent een buitenkind en weet daar om beter het verschil tusschcn een mooie en een leelijke koe dan een stadskind. Aardig, dat het kalfje je zoo goed kent. Heeft het ook een naam? Pluk je nog dikwijls een mooi bouquetje uit je tuintje? PIOENROOS. Heb je het kleine neefje mogen zien? Hoe heet hij? Ik denk, dat je wel graag nog eens een keertje met moeder naar Amster dam wilt gaan, om naar hem te kijken. DON FREDERIK. Prettig, Jon gen, dat het je zoo goed op de U. L. O.-school bevalt. Blijf maar goed je best doen, dan zul jg zeker met de klas mee kunnen komen. TILBURGERTJE. Straks zal ik je wel helpen wat leuks te beden ken voor den St. Nicolaaswedstrijd. Wat je ontbreekt aan wol, zijde of lapjes vragen we wel in de St. Nl- colaas-Rubriek. Maak je maar niet ongerust, dat de zaak niet voor elkaar komt. ROODWANGETJE. Vind je het prettig in de 4de klas? Zit je bij een aardigen meneer? Leuk, dat Je zoo' dikwijls mag helpen. Mag Je dan boeken uitdeelen of potlooden? Of 't bord schoonvegen? Ik ben zoo blij voor je, dat je keel weer heelemaal over is. WIPNEUSJE. 't Doet me genoe gen, dat de raadselprijs zoo naar Je zin is. Aardig, dat vader en moeder het ook gelezen hebben. Heeft Gouds bloem het nu ook gelezen? Als ik met nakijken klaar kan komen, vind Je den uitslag van den wedstrijd ln deze Rubriek. Anders zeker de vol gende week. KORSTJESKNAGER. Dus nu zit Je in de brulloftsvreugde. Moet Je veel voordrachten leeren? En wat stel je voor? Ik denk wel, dat Je reusachtig veel plezier zult hebben. Groeten voor moeder. ALBA. Ik kan me begrijpen, dat Je blij was, toen je bij je thuiskomst een raadselprijs kreeg. Ik bon blij, dat je het een mooi verhaal vindt. Eigenlijk heeft moeder den prijs ge wonnen, hè. Ik kan me best begrij pen, dat je nog graag een maandje in Zand voort had willen blijven. ZONSONDERGANG. In den herfst heben we ook nog veel mooie bloemen. Denk maar aan de asters, chrysanten enz. En ze blijven zoo lang mooi. Ik wensch je Zondag een heerlijk dagje toe bij grootmoeder. Ja, die boer heeft een heel mooien naam. Je moet dadelijk aan Kerst mis denken, hè? ROMPELSTEELTJE. Om een vest zonder mouwen te maken, neem Je een papleren patroon van een vest met mouwen. Bij het armsgat volg Je den naad. Heb je in 't geheel geen vest, dan neem je een jurk, die goed zit. Je legt hem strak op tafel en speldt of rijgt een krant op de rug zij. De halve rugzij is natuurlijk al voldoende. Zoo doe je ook aan de voorzij. Dan maak je een mooie golf lijn langs voorpanden en hals. Om te kijken, of het goed zit, rijg Je het papieren patroon ln elkaar. Reken bij het knippen ook op de naden. Moeder wil Je er zeker wel wat meo helpen. PRINSESJE STERREMUUR. Ik wensch jou Zondag ook een heerlijk dagje toe bij de grootouders. Leuk, dat je fuchsia nog zoo mooi bloeit. Je brengt haar straks zeker binnen. AMICO. Ja, ik zal de volgende week met den St. Nic. wedstrijd be ginnen. Ik denk, dat je wel een in geving zult krijgen, wat Je maken zult. Wat de een niet weet, weet meestal de ander. ZANGVOGELTJE Jij zwemt er zeker alle dagen lustig op los. Kun Je de bussen nu nog niet missen? Alle dagen maar probeeren, wat zelfstan diger te worden. Vader heeft Zondag maar prachtig weer getroffen in Al- men. SNEEUWKLOKJE. Wat leuk, dat grootmoeder zoo blij is, als er voor jou een briefje ln de Brievenbus staat. Gaat het goed met je, nu je voor heele dagen op school bent? Rust je dan tusschen den middag? .Vast hartelijk gefeliciteerd met moe ders verjaardag. Tk hoop, dat het voor je allen een heerlijke dag zal worden. Heb je een neefje of nichtje gekregen? Houd je verder maar dapper kind. A. B. C. Ik denk, dat je lisch- dodden bedoelt. De zwaluwen zijn voor een groot deel al afgereisd naar 't Zuiden. Er zijn versclüllende na men voor die lischdodden: b.v. dui kelaars, sigaren kannenboenders, lampenpoetsers, dullen enz. Ieder© streek lieeftw eer een eigen bena ming. W. BLOMBERG—ZEEMAN. Marnixstraat 20. Haarlem, 20 Sept. 1929. TSJECIIO-SLOWAKIJE IV. J~A /aA /yA JSA /saA /sA srA r*A /f/f /MA Van dezelfde series, welke de vo rige week behandeld werden, ver schenen in 1919 getand: 1 heller (bruin), 50 heller (violet) en 00 hel ler (oranje). Verder 5 heller (blauw groen), 10 heller (geelgroen), 15 heller rood), 20 heller (karmijn), 25 heller (rood) 20 heller (karmijn), 25 (grijs). Grootte van de vakjes 3 bij 3.4 c.M. In 1919 werd nog een serie gelc- genheidszegels uitgegeven, voorstel lende de vrijwording van 't land en 't leed door den oorlog teweeg ge bracht. De 3 lage waarden vertoo- nen een leeuw, die zijn kluisters ver breekt. In den linker benedenhoek staat in een cirkel de waarde. Op de hoogcre waarden staat een moe der met kind. In de smalle boven rand staat vermeld: „Sirotam Na- sich Legionaru". Langs de zijkanten is een sabel afgebeeld, terwijl in de benedenhoeken de waarde is aange geven. Het zijn: 15 heller (grijs groen), 25 heller (bruin), 50 heller (blauw), 75 heller (lelblauw), 100 heller (violetbruin) en 120 heller (violet op geel). Grootte van de vak jes voor de eerste 3 waarden 3.2 bij 3.2 c.M., voor do lioogere waarden 2,8 bij 3.5 c.M. Zie voor de indeeling het schetsje. Deze week Is een gedeelte der zendingen ln omloop gegaan; Vol gende week volgt de rest. Elke zen ding bevat voorlooplg 6 boekjes, daar er eenlge nieuwe groepen zijn bijgekomen en van twee groepen de loopende zendingen nog niet zijn binnengekomen, n.l. groenen 3 en 18. Willen de deelnemers uit die groe pen er goed op letten dat de porte feuilles aan 't goede adres terecht komen en tevens even lnformeeren of de oude zending daar nog aan wezig ls; dan moeten die terecht komen. Denken Jullie er allen om zooveel mogelijk ruilmateriaal bij mij in te zenden, daar ik veel kan gebruiken. Nieuwe deelnemers: 26. J. J. Keizer. Atjehstraat 53; 27. W. H. Keizer, idem 33. Leendert Rulfrok, N. Beetsstr. 14 rood. Rustenburgerlaan 23 S, BIJVOEGSEL VRIJDAG 20 SEPTEMER 1929 No. 144 AAN ALLEN! 'k Heb een heel schrandere vraag gehoord, en wel deze: „Nemen alle dieren de kleur van hun omgeving aan?" Daar zou ik niet beslist ja of neen op durven antwoorden. Wel ls het een feit, dat de dieren door moe der Natuur vaak in een kleed gesto ken worden dat de kleur van den boom. waarin hij nestelt, of het struikgewas waartusschen hij zich verschuilt, aanneemt. Zelfs bij ver schillende eieren is dat zoo. Je kunt dat nu zelf heel goed waarnemen in je tuin. De rupsen zijn nu uit de eitjes gekomen. Ze houden leelijk huis in 't nog zoo mooie zomergroen. Als je ze maar zag, zou je ze wel van gen. En waarom zie je ze niet? Om dat ze dezelfde tint groen of bruin hebben, als 't takje waarop ze zitten of de blaadjes waaraan ze zich te goed doen. Heb je in Artis wel eens de wandelende Takken gezien? Als zoo'n diertje zich niet beweegt, zou je er zeker heel wat om verwedden, dat het een takje was. Nu heb ik het er al eens met jullie over gehad, dat sommige dieren ver anderen van kleur, wanneer hun omgeving verandert. Een zeer sprekend voorbeeld ls de kameleon. Misschien is er bij jullie wel een bundeltje gedichten van Staring. Dan moet je maar eens vragen, of vader of moeder je dat gedichtje van de Kameleon eens voor wil lezen. Daaruit zul je zien, hoe de menschen gingen wedden en ook wel een beetje ruzie maken over de kleur van een kameleon. Ieder had 't diertje in een andere kleur gezien, omdat leder hem bij een an dere kleur had gezien. Je snapt wel, dat deze kleur der omgeving een soort veiligheidspantser is- De witte ijsbeer valt niet op in de Poolstreken, evenmin als onze zandkleurige ko nijntjes in het duin. 't Lijkt wel. of de dieren, die 't meest vervolgd wor den, op deze wijze ook 't meest be schut worden. Op den grauwen olifant maakt men jacht. Den witten zal niemand dooden. 't Is in de muizenwereld al net zoo. Toch doen beide dezelfde schade. Hebben de menschen een voorliefde voor de witte kleur? Jullie weten immers wel, dat een witte olifant door de Inlanders voor heilig wordt verklaard. Ook een witte raaf en een witte aap zijn heilige dieren. Bij den koning van Siam bevonden deze drie witte dieren zich in één vertrek en geen bediende zou dit ver trek voorbijgaan of zij groetten het op eerbiedige inlandsche wijze. Nog niet zoo lang geleden zijn twee witte olifanten in Siam gestorven. Ze zijn met groote plechtigheid, begeleid door militairen begraven. Ze hebben het bij hun leven veel beter gehad, dan hun grauwe broeders, maar zij misten de vrijheid. W. B.—Z. WOELIGE JANTJE. ypj A - - ""/"r Jan werd door zijn moeder, Naar zijn bed gebracht; Zeker werd 't zijn tijd ook, 't Was al bijna nacht! „Ga nu rustig slapen!" Had zijn moe gezegd, „Ach," dacht Jantje, „dat komt Zeker wel terecht!" Rustig slapen echter, Had Jan nooit geleerd! Dus reeds na een uurtje. Lag hijomgekeerd. 's Ochtends wees zijn moeder, Hem het hoofdeind' aan! „O," zei Jan, „dat is dan.... Wandelen gegaan!" HET WEGGERAAKTE DIER. Ergens in Indlë was een hulsdier tje weggeraakt en hoe men ook zocht men kon het niet terugvinden. Tot dat er iemand op de gedachte kwam de omgeving ln allemaal kleine stuk jes te verdeelcn en ieder stukje door iemand te laten doorzoeken. Dat hielp, men vond het aanvallige beest nu weldra terug. Hier zien Jullie de landkaart, met al de vakjes die men daarop heeft aangebracht. Zoek nu het beest aell ook eens op. Weet je hoe Je dat het beste doen kunt. Wel zeer eenvoudig. Je begint met langzaam aan vakje voor vakje zwart te maken, totdat je het beest hebt. Dan hou je natuur lijk dadelijk met zwartmaken op, want er zijn nog een massa vakjes die niets met het dier te maken heb ben. Welke vakjes dit zijn. mag ik je echter niet vertellen. Dat moet je dus zelf maar uitzoeken! Nog enkele planten, die uitstekend materiaal vormen voor een winter- bouquet zijn: Kaardebol (Dipsacus fullonum). Deze tweejarige plant kan wel 2 a 2/ M. hoog worden en neemt heel wat ruimte in beslag. Stengel en do hoofdnerf der bladeren zijn bezet met scherpe stekels. De kleine lila bloempjes in een hoofdje om den top van den stengel zijn omgeven door stekelvormige omwindselblade ren. De bloeiende bloemen worden afgesneden (pas op, prik Je niet bij dit werk) en gedroogd en geven een mooie afwisseling met je ge droogde judaspenning. Een eigen aardigheid bij deze plant zijn de waterreservoirs. Twee bladeren om sluiten den stengel geheel en vor men er als het ware een kom om heen. Hierin blijft het gevallen re genwater staan, waarvan de plant nog dagenlang profiteert. Chincesche lampionsplant (Phy- salis). Een vaste plant, die zich sterk uitbreidt, zoodat Je erg moet oppassen, dat niet na verloop van een paar jaar je heele tuin vol staat. Ze moet vooral een zonnig hoekjo hebben, daar anders dc vrucht groen blijft. De bloemen zijn wit achtig, doch vallen niet erg in het oog, omdat ze tusschen dc bladeren verscholen zitten. In de oksels van de bladeren zit één bloempje. We planten haar echter niet om de bloem, doch evenals de judaspen ning om de vrucht. Dit is een bol vormige, oranje bes. omsloten door de kelk, die later zeer groot wordt en wanneer de vrucht rijp is. een mooie, roode kleur krijgt, 't Is dan tijd den stengel af te snijden. Wo hebben dan 5 a 6 lamplonnetjcs aan één .stengel. Den gcheelcn winter door blijven ze mooi van kleur en geven werkelijk een aardige afwis seling in de huiskamer, wanneer do snijbloemen schaarsch en duur zijn. Papavers. De bloemen behandeld© ik reeds vroeger; de vruchten (pa- paverbollen) zijn uitstekend ge schikt voor wlnterbouquetten. W© kunnen ze nog een beetje opvroolij- keu door het kapje op de vrucht een kleurtje te geven. Wil je je droge bouquet voltooien, pluk dan aan een of anderen sloot kant wat lischdodden, hier vaak duikers of rietsigaren genoemd. Zorg daarbij, dat de verdorde stengeldeelen boven dc vrucht niet afbreken. TUINIER. ALI VAN NORDEN. Ollcanstraat 11, Leldsche buurt heeft 24 Roodbandpl. 18 ten Have pi. 12 Slckeszomsl. 4 Busslnkpl. 8 halve Amstelpenningen Dit alles wil ze rullen voor Hllles- kaartjes of Turmac-punten. Rulitljd. van 2—5.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15