ipfllllS; Verven Stoomen J. Lottgering BINNENLAND H. Raymund WILDERMUTH Heeft zijn lessen hervat H. D.-VERTELLINGEN FEUILLETON De Roode Vingerafdruk INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regeL Overal verse h HAARLEM'S DAGBLAD „Het is niet gemakkelijk, weet je", zei Henk érnstig. „In de vorige eeuw ging dat geloof ik heel anders- Dan kon je zooiets per brief doen. Ik herinner me tenminste, dat ik eens een boek gevonden heb, in de least van mijn vader, waarin wel een half dozijn voorbeel den stonden, waaruit je maar te kiezen had." „Henk, ouwe jongen", zei z'n vriend, „als ik je nou eens een raad mag geven: doe gewoon. Wees eerlijk en ga recht op je doel af. Wees jezelf." „Als ik maar wist hoe dat was." Het gesprek werd gevoerd op het stikvolle achterbalcon van den electrischen trein: Den HaagAmsterdam, vandaar dat het een eenigszins „algemeen" karakter droeg. „Je bedoelt het goed," ging Henk voort, „maar je bent er toch naast. Dit is een bij zondere kwestie en het moet op een bijzonde re manier worden behandeld. Het is niet het zelfde, als wanneer je een meisje meevraagt naar den schouwburg of voor een ritje in de bus naar Scheveningen. Deze, waar ik het over heb, heef'* een heel behoorlijke baan, ze kan zich vrijwel alles permiteeren, maar het is toch zoo'n on geloof elijke schat." „Ik kan met je meevoelen en ik zou me in jouw geval ook misschien wel een beetje raar voelen." „Ik zie er heusch tegen op, wil je dat ge- looven. Ik geloof vrij zeker, dat ik in Amster dam in den trein blijf, dan kom ik vanzelf weer in Den Haag terug." „Moet je niet doen, dan kost het je morgen weer een ritje, ik leen dat." Henk begon weer: „Ik denk, dat ik zal beginnen met te zeggen, dat ik zoo alleen ben. Ik zal maar niet spreken over m'n hospita, die zoo ellendig kookt, want anders denkt zeLangzamer hand zal ik het gesprek op het teere punt brengen, zoodat ik me later niet zal behoe ven te verwijten, dat ik haar overrompeld heb, ofNatuurlijk, als ik wist hoe zij er over dacht, als ik maar eenigszins helder ziend was, dat zou een reuze-gemak zijn. De vriend gaf hem hieromtrent eenlge aanwijzingen. Toen nam hij van onder zijn arm een maandblad ,keek het door en terwijl Henk voortging met hem zijn hartsgeheimen toe te vertrouwen, vond hij een teekening van een jongeman in avond-toilet, die op één knie voor de heldin van zijn droomen lag, die be deesd het hoofdje had afgewend. „Zie je", zei Henk, toen hij het zag, „die menschen passen in die omgeving. Maanlicht, een balcon. Als ik het haar op het tooneel van den Stadsschouwburg of in een verhaal van dat maandblad mocht vragen, zou ik het ook zoo doen. Bovendien heb ik een plus fours aan, en daar past die houding niet bij." De eigenaar van het maandblad las ijverig het verhaal, dat bij de wonderschoone teeke ning hoorde en Henk begon mee te lezen en bewoog daarbij zijn lippen, alsof hij ieder woord in zijn geheugen wilde prenten. De vriend met het tijdschrift begon te fllosofeeren, dat er tenslotte maar twee ma nieren waren, waarop je zooiets kon aanpak ken n.l. een goede en een slechte en hij raadde Henk ten sterkste aan, de juiste te kiezen. Hij moest correct en indrukwekkend spreken. Zonder twijfel, zou Henk er uitzien, als een geboren idioot, dat deed je meestal in zoo'n geval, maar dat moest hij dan maar riskeeren. Een beetje bloemrijke taal mocht hij gebruiken, maar niet te veel. Hij geloof- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 de, dat je bij een dergelijke gelegenheid het meisje in kwestie een engel behoorde te noemen, hoewel ze heel goed zou begrijpen, dat je dat niet echt meende, zooiets werd nou eenmaal verwacht. „Wees zoo spraakzaam als je kunt," zei hij tenslotte. „Speel, terwijl je je redevoering afsteekt, met een plantje en breek het liefst. Laat iets vallen, doe iets raars. Mocht je het in de buitenlucht doen, sla dan steentjes weg met je wandelstok. Geef haar in ieder geval het idee, dat je heelemaal met het geval bezig bent. Doe zooals ik je zeg, Henk, en je zult je net zoo op je gemak voelen, als de eerste keer in je smoking. Wat denk je van het Nederlandsch Elftal, zou het winnen? Ze hebben een goede kans, vind je niet?" De ander weigerde echter over voetbal te spreken, zijn gedachten waren elders. Hij pakte het tijdschrift weer van zijn vriend en begon te zoeken naar mogelijke nieuwe aan wijzingen, die hem zouden kunnen helpen. De trein reed Amsterdam binnen. Samen liepen ze het station uit, Henk met gebogen hoofd, zwaar van de zorgen. Zijn vriend pakte hem bij den arm, redde hem van een wissen dood, door hem vlak voor een Ford weg te trekken en zei toen: „Je kan het toch wel eerst probééren? Kies in ieder geval, als het slecht afloopt, geen Ford uit, om onder te gaan liggen. Neem een Rolls met een dame aan het stuur, wie weet wat een geluk je hebt. Toe joch, cheer up, als ze weigert zijn er wel honderd anderen, die dansen als je het ze vraagt". „Ik heb er geen honderd noodig. Eén wil ik er hebben. En als ze niet wil, dan weet ik nog niet wat er gebeurt", was het sombere antwoord. „Doe alsof je een man bent", zei de vriend, terwijl hij in lijn twee stapte. Vanaf het achterbalcon wuifde hij Henk met het maandschrift nog een laatste bemoediging toe. Henk spankerde het stationsplein op en neer en stelde zich tenslotte verdekt op ach ter een sandwichman die een bord droeg, waarop stond: „Waarom aarzelt Gij?" en op deze manier de menschen poogde over te halen tot het meubileeren van hun woning door middel van een huurkoop-systeem. Een slank meisje sprong uit de tram. Henk ging haar tegemoet, liep een eindje met haar op en begon toen aarzelend: „Ik weet niet, Els, of jij het ook zoo voelt als ik, Am sterdam heeft veel fijne dingen maar tóch Els keek hem onderzoekend aan. Toen stak ze haar arm door de zijne en zei: „Ik zou het liefst in Den Haag wonen, maar Henk één ding; je zult me wel hopeloos ouderwetsch vinden, maar ik zou graag een echte bruiloft hebben, met auto's of des noods vigelantes, en liever niet, zooals het tegenwoordig usance is, met de fiets naar het stadhuis gaan." Henk kwam niet onder een Ford, COMENIUS-MAUSOLEUM TE NAARDEN? ER WORDT AAN GEWERKT. Er zijn naar de Tel. meldt, thans vaste plannen in voorbereiding om dat gedeelte der Weeshuis-kazerne te Naarden, waar Come- nius' graf zich bevindt, tot mausoleum in te richten. Dezer dagen zijn er namens het de partement van Defensie opmetingen gedaan van den rechtervleugel der kazerne. Deze be staat uit een verdieping. De voormalige Waalsche kerk echter uit drie. Blijkbaar heeft men de bedoeling om de hier onderge brachte afdeelingen naar den rechtervleugel over te brengen. De onderhandelingen tusschen ons depar tement van Defensie en de Tsjechische re geering hebben een gunstig verloop gehad, wat ook voor een groot deel te danken is aan het feit, dat onze regeering tot finan- cleele faciliteiten genegen is. Zeer waarschijnlijk zal de gemeente Naar den het gebouw in eigendom krijgen. Als men spoedig te werk zou gaan, zou misschien het Mausoleum gereed kunnen zijn voor 22 November, den Comenius herdenkingsdag. HET VOORZITTERSCHAP DER TWEEDE KAMER. MR. J. R. H. VAN SCHAIK BENOEMD. Donderdagochtend kwart over tien heeft de Koningin ten paleize Huis ten Bosch te 's-Gravenhage de door den tijdelijken voor zitter der Tweede Kamer Woensdag benoem de commissie uit de Kamer ontvangen, welke aan de Koningin de voordracht aanbood ter benoeming van den voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuw geopende zittingsjaar. De commissie, die in vier auto's, begeleid door boden van de Tweede Kamer naar het Huis ten Bosch was gereden, bestond uit de leden Bongaerts, Ridder van Rappard, van Dijk, mevr. BakkerNort, Rutgers van Ro zenburg, mej. Meyer, Lingbeek en prof. Van der Bilt. De heeren Bongaerts en Van Dijk droegen als oud-ministers het ambtscostuum met den witten pantalon, de heeren Van Rappard en Rutgers van Rozenburg waren in het ambtstenue van Kamerlid, prof. Van der Bilt in de officieele tenue van gemeen teraadslid en ds. Lingbeek in rokcostuum. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. H. van Schaik. ALASTRIM. Verdacht geval in Amsterdam. De directeur van den geneeskundigen dienst te Amsterdam bericht, dat zich ook Donderdag weer een verdacht geval heeft voorgedaan. De patiënt is ter observatie op genomen. Te Abcoude is officieel een geval van alastrim vastgesteld; de patiënt is in quaran taine opgenomen. Tusschen Amsterdam en de omliggende ge meenten bestaat nauwe samenwerking waar door ook verbreiding buiten Amsterdam zoo veel mogelijk wordt voorkomen. Twaalf nieuwe gevallen te Delft. Te Delft werden Donderdag twaalf nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. De gezond heidscommissie heeft in een Dinsdagavond gehouden vergadering besloten den ingeze tenen in overweging te geven zich te laten inenten of herinenten. Woensdag werden in het gasthuis ruim 800 personen gevacci neerd. De inspecteur van de Volksgezondheid heeft het bestuur der Delftsche Schoolver- eeniging medegedeeld, dat sluiting der school niet noodzakelijk is. De inspecteur is van meening, dat de kinderen op de school geen grooter gevaar loopen dan wanneer zij op straat spelen. Stilzwijgend wordt daarbij verondersteld, dat revaccinatie is geschied. De leerlingen zullen de school dus weer be zoeken. TER HERINNERING AAN DR. ALETTA JACOBS. In het jongste maandblad van de Neder- landsche Vereeniging van Staatsburgeressen waarin dr. Aletta Jacobs op veelvuldige wijze wordt herdacht, deelt mevrouw C. Ramondt Hirschman mede, dat op voorstel van de dames James Addams en rnrs. Grace- Hofman White uit New York een internationaal Aletta Jacobs-fonds is gevormd met nader te bestemmen doel in het Vredeswerk. Tijdens het onlangs te Praag gehouden Congres van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid werd in de kas van dit fonds reeds ongeveer duizend gulden gestort. Naar elders in het blad geschreven wordt, bereiken het hoofdbestuur van de Neder- landsche Vereeniging van Staatsburgeressen van verschillende kanten vragen omtrent plannen voor een blijvende dr. Jacobs-her- denking. Binnenkort zullen belanghebbenden dien aangaande nadere mededeelingen bereiken. RITMEESTER COLENBRANDER. Geen levensgevaar. Bij informatie aan het Diaconessenhuis te Arnhem kon men aan de N. R. Crt. het hoop vol bericht geven, dat ritmeester Colenbran der, die naar omstandigheden, een vrij goe den nacht heeft gehad, niet in levensgevaar verkeert. Wat de blijvende gevolgen van het ongeval voor den patiënt zullen zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen. NA DEN BRAND IN HET LEIDSCHE STADHUIS De firma N. v. d. Akker, die belast was met het opruimen van de puinhoopen van het verbrande stadhuis te Leiden, is gisterenmid dag met haar werkzaamheden op het terrein gereed gekomen. Overgebleven zijn thans de voorgevel en een stuk van den achtergevel. De politiepost, die op het terrein was ge plaatst, is ingetrokken, aldus de N. R. Crt. AUTOBUS BIJ ZWOLLE TEGEN EEN BOOM GEBOTST. EFFICIENCY-TENTOON- STELLING IN ROTTERDAM. Elf gewonden. DE BUS VERNIELD. Woensdagavond is tusschen Zwolle en Wil- sum een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto bus, die met het fanfarecorps uit Wilsum van het concours te Steenwij k terugkeerde, is tegen een boom gereden. Een achttal in zittenden werd zoodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Kampen vervoerd moesten worden. Gelukkig liep niemand le vensgevaarlijke verwondingen op. De chauf feur kreeg zware beenkwetsuren. De Tel. meldt voorts, dat het gezelschap huiswaarts keerde met twee autobussen van de garage Blauw en v. d. Vegte uit Wezep. Even te voren was Zwolle gepasseerd. Het •gezelschap, dat dien dag een prijs op het concours behaald had, verkeerde in de beste stemming. Zingend ging het door de stad. Helaas vermoedden de inzittenden van een der beide bussen niet, welk ongeluk hen bo ven het hoofd hing. Ter plaatse op den Kamperweg, waar deze naar beneden gaat en den weg naar Zalk afslaat ligt weg-materiaal, bazalt in hoopen links van den weg. De chauffeur van de ach terste autobus, schijnt met den toestand ter plaatse niet voldoende bekend te zijn ge weest. De bus is tegen een van de bazalt- hoopen opgereden, waardoor de chauffeur vennoedelijk het stuur is kwijt geraakt, ten gevolge waarvan de bus tegen een boom, aan de rechterzijde van den weg, opreed en over den kop sloeg. Een tak van den boom drong door de bus, welke totaal vernield was, heen. De toestand liet zich aanvankelijk vrij ernstig aanzien. Dr. Klinkert uit Zwolle was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Toen wij ter plaatse arriveerden lagen er elf ge wonden langs den weg. Na voorloopig ver bonden te zijn, zijn de gewonden per auto bus overgebracht naar het ziekenhuis te Kampen. De gemeentepolitie van Zwollerkerspel, de marechaussee en de burgemeester van Zwollerkerspel waren spoedig ter plaatse. BRAND IN EEN OLIEFABRIEK TE AMSTERDAM. DE SCHOORSTEEN EEN REUS ACHTIGE FLAMBOUW. Donderdagochtend om half vijf is brand ontstaan in de oliefabriek van de firma Al- berdink, een tamelijk uitgebreid complex fabrieksgebouwen aan de Spaarndammer- straat en de Westzaanstraat te Amsterdam. Een brievenbesteller zag rook naar buiten dringen en waarschuwde de brandweer, die, daar de fabriek uiteraard vol zeer "brandbaar materiaal zat, met veel spuiten en de me chanische laderr uitrukte. Aan de zijde aan- eengebouwde gebouwtjes, door een steenen muur van elkaar gescheiden; in elk daar van bevindt zich een kookketel met een olie tank daarboven. In een van die gebouwtjes was de olietank leeg, maar het vuur vond voedsel in de korsten, die zich tegen den binnenwand hadden afgezet. De zeer brand bare oliedampen, welke ontstonden, trok ken door een buis naar de andere zijde van de fabriek en vonden een uitweg in den on geveer 35 M. hoogen schoorsteen. Bedoelde buis begon rood gloeiend te worden; en plotseling sloeg een geweldige vlam, de ge- heele omgeving verlichtend, uit den fabrieks schoorsteen, die toen wel een reusachtige flambouw geleek. Het schoon schouwspel duurde slechts kort; de vlam doofde vanzelf toen de gassen die zich hadden ontwikkeld verbrand waren, meldt de N.R.C. Vooral drie van de gebouwtjes, waar de olie gekookt wordt, hebben van het vuur te lijden gehad. Het krachtige optreden van de brandweer heeft den brand tot betrekkelijk geringen omvang kunnen beperken. Donderdagmorgen te 11 uur werd te Rot terdam in het gebouw de Doele aan den Coolsingel de tentoonstelling geopend van moderne hulpmiddelen voor fabrieks- en kan tooradministratie, georganiseerd door de Nederlandsche vereeniging van importeurs en fabrikanten van kantoormachines. Na een kort woord van den voorzitter, den heer Jan de Flines tot inleiding, hield de voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam, de heer J. C. Veder, een rede, aan het einde waarvan hij de ten toonstelling voor geopend verklaarde. De ge- noodigden maakten daarna een rondgang over de tentoonstelling. Er is voor iedereen, die belang heeft bij practische kantoorma chines, op deze tentoonstelling veel belang wekkends te zien. Wij kunnen er natuurlijk niet aan denken, een overzicht te geven van alles, wat ingezonden werd en bepalen ons dus tot een opsomming van de aanwezige ar tikelen: Adresseerapparaten, adresseerende duplicators, adresseei-machines, archiefinstal laties, betaalmachines, reken- en boekhoud machines, boekhoudsystemen, borderelmachi nes, carbonpapier, chequewriters, controle apparaten, -klokken en systemen, copiëer- rnachines, couponstempelmachines, dicteer- machines, doorschrijfsystemen, schrijfma chines van allerlei aard, enveloppensluitma- chines, etiketteer- en factureermachines, al lerlei paragonformulieren, frankeermachines, kaartsystemen, kantoordrukmachines, kan toormeubelen, kasregisters, kruisbandmachi- nes, quitantiedrukmachines, looubetaal- en loonadministratiemachines, losbladige kaart systemen en boeken, magazijninrichting, mi- miografie, opbergsystemen, ponsmachines, rangschiksystemen, rekening-courant en re kenmachines, schrijf- en sorteermachines. statistiek- en tabelleermachines, meubelen, tel en meet-apparaten en -machines, tijd klokken en tijdstempels, vouwmachines, zicht bare kaartsystemen, ook in boekvorm. Deze droge opsomming is voldoende om aan te toonen, dat er op deze tentoonstelling, waaraan 23 inzenders deelnemen, allerlei te zien is, dat van belang moet heeten voor handelskantoren, fabrieken en gemeentebe sturen, niet het minste voor de laatsten, die omdat zij geen concurrentie hebben, al te licht geneigd zijn om ouderwetsche methodes tot in het oneindige voort te zetten, want het is niet alleen te doen om meer zekerheid in administratie, maar ook om grooter snelheid en in vele gevallen om besparing van ar beidskrachten. De vereeniging, die de tentoonstelling or ganiseert, heeft dan ook niet in de eerste plaats ten doel om tentoonstellingen te hou den, maar zij gebruikt die als een middel om te komen tot het inburgeren van machines en stelsels, die het bovenstaande kunnen be reiken. Daarop werd nog eens gewezen toen een aantal exposanten zich des avonds in Den Haag vereenigde aan een intiem diner met eenige leden van het eerecomité en twee Engelsehe bestuurders van de daar bestaan de vereeniging, die voor de tentoonstelling waren overgekomen. De tentoonstelling duurt van 19 tot en met 26 September. DE WERKTIJD VAN WINKELBEDIENDEN. Door de Amsterdamsche groote winkeliers is in verband met de invoering van het op de Arbeidswed steunende arbeidsbesluit voor winkelbedienden, dat nog onder minister Slotemaker de Bruine is tot stand gekomen, besloten om den halven vrijen dag, dien winkelbedienden moeten hebben, op Vrijdag morgen te geven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. par regel. 29 Groote Houtstraat hk. Anegang, (ingang Anegang) - Tel. 12827 Leeraar M. 0. Engelsch. Beëedigd Vertaler Specialiteit Opleiding Mercnrius Diploma (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Het doorhakken van een knoop Losbandig bewerkt naar het Engelsch door VAND. Uithet Duitsch van MATTHIAS BLANK. 28) Zijn tweelingbroer Richard, kon men niets bewijzen, maar men had een vermoeden dat hij wel niet heelemaal on schuldig was aan het gepleegde bedrog en !hij werd ontslagen. Toen begon Richard Langenbach voor eigen rekening zaken te doen en hij had buitengewoon veel geluk, van dat oogenblik dagteekent eigenlijk het begin van zijn fortuin. Later vestigde hij zich hier. Ik heb ook getelegrafeerd naar Santa Ferranti in Australië en het ant woord luidde dat Theobald Langenbach tot voor ongeveer drie maanden daar gewoond heeft en toen naar Europa vertrokken is. Den juisten vertrek-datum kon ik niet ge waar worden, evenmin uit welke haven hij vertrokken is en met welk schip. Maar vast staat, dat Richard Langenbacli werkelijk een tweelingbroer heeft gehad die in Santa Fer ranti gewond heeft, die achttien jaar ge leden daarheen vertrokken is, nadat hij be langrijke verduisteringen gepleegd had en die kort geleden weer naar Europa vertrok ken ls. En nu is hij in Hamburg? Hoogstwaarschijnlijk. Die broers moeten sprekend op elkaar geleken hebben, dat ver telde ik al, zoodat de mogelijkheid heele maal niet buitengesloten is dat Theobald al eerder hier in de stad is geweest en dat de secretaris hem toen gezien heeft. Bent n er al in geslaagd om het hotel Je ontdekken waaruit de brief bezorgd is, waarover de secretaris gesproken heeft? vroeg mevrouw Langenbach. Ja, maar dat was een geduldwerkje. Met een foto van den vermoorde en met een por tret van uw man zooals hij er tijdens zijn le ven uitzag heb ik een ommegang langs ver schillende hotels gemaakt. Eindelijk, nadat ik al in een stuk of tien hotels geweest was, bleek de directeur van „Rheingold" zich te herinneren, dat hij een gast gehad had, die groote gelijkenis met de beide foto's ver toond had en die zich had laten inschrijven als Stegmund Pollandt. Ik sprak den piccolo, die vertelde dat hij. van dien meneer Pollandt een brief gekregen had, dien hij naar meneer Langenbach moest brengen, den juisten da tum wist hij zich niet meer te herinneren, maar wel, dat hij naar de villa gegaan is en den brief afgegeven had. Dus dat klopt. Dus zou die Siegmund Pollandt de Aus tralische tweelingbroer .zijn geweest? vroeg Else. Waarschijnlijk wel, antwoordde Dr. Frie- sen. Maar luister verder. In het hotel ver telden ze mij, dat Pollandt op den avond van den twintigsten April verdwenen is. Maar dat is de dag waarop de moord ge pleegd is! Dat bedacht ik ook direct Ik liet mij natuurlijk alle bijzonderheden vertellen en ik hoorde dat Pollandt tegen vier uur op zijn kamer belde. Toen de oberkellner binnen kwam, stond hij zóó bij het venster dat de kellner alleen maar zijn rug zag. Zonder zich om te keeren vroeg hij naar de rekening, omdat hij 's avonds wilde vertrekken. Hij be taalde in de portiersloge met hoed op en jas aan en ging weg; hij riep zelf een kruier om zijn koffer te dragen en wilde niet dat iemand van het hotelpersoneel dat deed; hij zei niet waar hij heen ging en niemand kon mij daarover nadere inlichtingen verstrekken. Lr ieder geval; hij is dien avond verdwenen. Maar sedert wanneer is Theobald Lan genbach in hotel Fremdenhof, in Hamburg? vroeg Else von Matrei onmiddellijk. Sedert den drie en twintigsten April; ik heb me goed laten inlichten. Dan kan alles toch wel kloppen, meende Else. Den twintigsten April is Siegmund Pollandt verdwenen en den drie en twintig sten dook Theobald Langenbach in hotel Fremdenhof in Hamburg op. Kan dan niet? Het kan natuurlijk. Maar zelf verklaart hij dat hij den twee en twintigsten April met het stoomschip „Vera Cruz" in Cux- haven aangekomen is en deze boot is inder daad dien dag uit Sidney in Australië daar binnengeloopen. Maar ik heb bij de reederij laten informeeren of zijn opgave klopt. Dacht u dat die tweelingbroer er iets van vermoed heeft, dat mijn overleden man zijn testament in zijn voordeel veranderd had? vroeg mevrouw Langenbach plotseling in de veronderstelling dat een antwoord op haa: vraag licht zou werpen op het motief tot den moord. Het testament? herhaalde Dr. Friesen, maar voor hij verder kon gaan ving hij een waarschuwenden blik van Else op; zij stond achter Kitty; zij legde den vinger op den mond en om te voorkomen dat het gesprek een wending nam, die haar blijkbaar niet aanst-ond, vroeg ze: Wat denk je verder te doen? Zooals ik al zei heb ik de passagiers lijst van de „Vera Cruz" opgevraagd. Dan wij ik zien of ik iets naders te weten kan komen over die verduisteringen. Misschien is dat ook nog van belang. Als de hulp nog maar op tijd komt, zei Else. Mevrouw Langenbach zuchtte; zij begreep den samenhang niet. O, daarvoor hoeven we heusch niet bang te zijn. Ik heb notaris Mengel laten wet endat hij dien tweelingbroeder moet be richten dat de Consul-Generaal gestorven is en hem tot erfgenaam heeft benoemd en dat zijn persoonlijke aanwezigheid noodig is om de erfenis in ontvangst te nemen. Dus je twijfelt er niet meer aan dat we Bobbie tijdig te hulp zullen komen? vroeg Else aan Dr. Friesen. Absoluut niet. En ik weet zeker dat die kaarten die ik zoo trouw in mijn schrijftafel bewaard heb, nog wel eens noodig zullen zijn. En voor de eerste maal na vele dagen lichtte een glimlach over Else's gezicht. Ze kon nu weer lachen; de dreigende wolken begonnen zich te verspreiden. Toen mevrouw Langenbach een oogenblik uit haar kamer was om naar haar huis te telefoneeren dat ze bij haar vriendin bleef eten greep Ernst Friesen haar hand en vroeg haastig: Je hebt me daarnet gewaarschuwd! Dus ze heeft nog geen flauw idee? Neen! Ik heb haar niets durven gen van de stoutste theorie die wij hebb gesteld. Maar als die eens juist zou zijn? Dan hoort zij het nog vroeg genoeg. Ze zal dan in ieder geval toch vrij zijn Ik hoop het, ze heeft haar geluk wel verdiend Zooals wij! voltooide Dr. Friesen den zin Ze zal wel schrikken als dat mysterie opgehelderd wordt, als zij hoort dat haar waardige echtegenoot. Stil! viel Else hem in de rede, daar komt ze. In het volgende oogenblik kwam Kitty de kamer weer binnen. HOOFDSTUK XXVI Dus, alles ls goed afgesproken, meneer Menzel, zei de officier van justitie dr. Friesen tegen den ouden notaris. Om redenen die u straks voldoende zullen blijken, zult u de rechtelijke autoriteiten zeer verplichten door mij in de rol van plaatsvervangend notaris te laten optreden en commissaris Kombasch als mijn klerk. Als de bezoeker straks aan gediend wordt, zult u ons een groot genoe gen doen door een poosje uw kantoor te verlaten en zoolang in een andere kamer te gaan, want de justitie heeft aanleiding om een ontmoeting tusschen u en den verwach te minder wenschelijk te vinden. De oude heer knikte toestemmend en Dr. Friesen wendde zich tot den commissaris, die voor deze gelegenheid als notarisklerk dienst deed: Hebt u op alle eventualiteiten gerekend? De commissaris schoof een lade uit van de schrijftafel waaraan hij zat en liet zijn supe rieur een revolver- en een paar handboeien zien. Zijn de getuigen in de kamer hiernaast? informeerde de commissaris. Ja, antwoordde Dn Friesen, het slot bedrijf van het drama üan beginnen. Een jeugdige bediende kondigde aan: Daar is meneer Theobald Langenbach uit Hamburg. Weet u zeker dat hij u niet kent? vroeg Kombasch aan dr. Friesen. Ik geloof dat we daar wel gerust op kun nen zijn. We zijn wel eens een enkelen keer in eenzelfde groot gezelschap geweest, maar nooit aan elkaar voorgesteld. Neen, dat kun- nen we er wel op wagen. Met Menzel is het natuurlijk een ander geval. De commissaris knikte en op hetzelfde oogenblik werd de bezoeker de kamer bin nengelaten. Bent u meneer Theobald Langenbach? vroeg Friesen onmiddellijk aan den binnen tredende die een beetje verwonderd de ka mer rondkeek. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6