BUITENLANDSCH OVERZICHT MOPE§IMI@W Z@©IM WAT IN GENèVE GEBEURT. HIJ WORDT TEGENGEWERKT DOOR FRANKRIJK, NEDERLAND EN ITALIë. SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD Lord Cecil breekt een lans. Loudon's repliek. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Elders in deze rubriek kan men lezen dat de voorvechter voor den vrede, Lord Robert Cecil of Chelwood ernstig critiek heeft ge leverd op den arbeid van de ontwapenings commissie Loudon. Lord Cecil verweet de commissie daadloosheid en slapheid, die de volkeren teleurstelde. In zijn antwoord nam Jhr, Loudon de commissie in bescherming en naar het scheen doelde hij op een verandering van koers, die mogelijk is geworden, nu geheel andere elementen voor zoover het betreft Groot Brittannië de internationale politiek be- heersehen. Lord Cecil had een beroep gedaan op de mogendheden om tot een vermindering te geraken van de weermachten te land; doch in het bijzonder deed hij ingrijpende voor stellen ten aanzien van het opgeslagen oor logsmateriaal, maar vooral van Fransche zijde werden de voorstellen van den Engelschv man heftig bestreden en tot veler verbazing maakte ook Jhr. Loudon zich de tolk van de Fransche gedachte. Hij sprak Lord Cecil's beschouwingen op alle punten tegen. Graaf Bernstorff zeide, dat z.i. de ontwa pening de belangrijkste kwestie is, die moet worden opgelost. Zooals Lord Cecil heeft uiteengezet, is daarbij de vraag van het op geslagen oorlogsmateriaal weer het voornaam ste. Hierbij kunnen geen concessies worden gedaan. De hoofdzaak is echter, dat men iets bereikt. Spr. is bereid het Engelsche voor stel aan te nemen en sloot zijn toespraak met een warme hulde aan den ijver, die door Cecil in de ontwapening steeds is betoond. De Italiaansche vertegenworodiger, gene raal Marinis, sloot zich bij het Fransche standpunt aan. De gedelegeerde van Japan Sato, wees op dezelfde wijze als Frankrijk en Italië het Engelsche voorstel af. De de batten zullen de volgende week worden voort gezet, en zullen natuurlijk geen kans op succes leveren, gezien den Franschen, Neder - landschen en Italiaanschen tegenstand. L. A. Cecil valt de commissie-Loudon aan In de derde (on twapenings-) commissie heeft lord Cecil bij de bespreking van den stand der werkzaamheden van de commissie Loudon bijzonder scherpe critiek uitgeoefend op de werkzaamheden dier commissie. De ontwapening, zoo ging lord Cecil voort, is noodig niet alleen om redenen van eco nomie en veiligheid, maar vooral omdat de ontwapening de eenige positieve waarborg tegen den oorlog is. Spreker erkende, dat veel gedaan is voor arbitrage, veel, doch minder, voor de veiligheid. Het gaat er niet om, directieven aan de voorbereidende ontwapeningscommissie te geven, maar de bespreking van bepaalde be ginselen te verlangen. Men kan niet zeggen dat de derde commissie niet het recht heeft een desbetreffend voorstel te doen. Dat is niet alleen haar recht, doch ook haar plicht. Hoewel de ontwapening ter zee van belang is, moet niet uit het oog worden verloren, dat de beperking van deze categorie alleen niet voldoende is om den vrede te verze keren. De oorlogen van de laatste eeuwen hebben aangetoond, dat de landbewapening daarin de voornaamste plaats inneemt. Lord Cecil bespreekt vervolgens in bijzon derheden, wat de voorbereidende ontwape ningscommissie in de laatste jaren heeft ge daan en komt tot de conclusie, dat geen vooruitgang is bereikt. Onvriendelijke critici zouden zelfs kunnen zeggen, dat achteruit gang merkbaar is. In het bijzonder critiseert Cecil het ontbreken van eenigerlei beperking van het materiaal der landmacht. De reso lutie der commissie zoekt deze. beperking in de publicatie der uitgaven. Vervolgens leest Lord Cecil de resolutie voor, welke hij had ingediend en doet een beroep op de groote mogendheden, aldus haar standpunt nog eens te herzien. Hoewel geen orgaan van den Volkenbond haar daar toe kan dwingen, hoopt spr. toch, dat zij hiertoe bereid zullen zijn. Het werk moet ge baseerd zijn op samenwerking. Tenslotte brengt spr. hulde aan Frankrijk, aan welk land de stichting der voorbereiden de commissie te danken is, en dat zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in het tot stand komen van het Volkenbonds- en het Kellogg-pact. En Loudon's antwoord. Jhr. Loudon vraagt daarna het woord en spreekt zijn voldoening uit over den terug keer van Lord Cecil. Hij prijst zich geluk kig, dat de voorbereidende commissie weer op de medewerking van dezen grooten voor vechter der ontwapening zal kunnen rekenen. Loudon neemt in zijn rede de werkzaam heden der door hem gepresideerde commissie in bescherming en zegt dat verschillende onderwerpen nog wachten op het accoord tusschen de zeemogendheden. De voorbe reidende ontwapeningscommissie heeft vol gens Loudon zich steeds rekenschap gegeven van het feit, dat zij niet voor één, doch voor een eerste ontwapingsconferentie werkt, die door vele andere zal worden gevolgd. Het is zeer begrijpelijk, dat eerst de twee mo gendheden, die de grootste vloion hebben, het eens moeten worden en dat daarna van de vijf zeemogendheden moet plaats heb ben, alvorens de voorbereidende ontwape ningscommissie haar werkzaamheden kan voortzetten. Deze commissie wacht met onge duld op het accoord der zeemogendheden. Loudon betreurde, in de resolutie van Lord Cecil een eenigszins onverdiende critiek aan het adres van de voorbereidende ontwape ningscommissie te moeten zien. Hij herin nerde er aan, dat de commissies tot de con- plusie was ge komen, dat het niet mogelijk was, dezelfde beperkingsbeginselen toe te passen op de land-, de lucht- en de zeemacht door de groote verschillen die daartusschen bestaan. Loudon doelde op de moeilijkheden dis de commissie heeft ontmoet bij de beperking van het personeel van de landmacht zoolang de begineslen volgens welke het personeel van de zeemacht zal worden beperkt, niet bekend zijn. Wat betreft de kwestie van materiaal, deed hij uitkomen dat de desbetreffende resolutie het resultaat was van lange besprekingen die tot een compromis leidden. Loudon meen de dat dit compromis thans niet ongedaan kan worden gemaakt. Tenzij eerst een over eenstemming in deze commissie wardt be reikt, zou een heropenen der debatten in de voorbereidende ontwapeningscommissie slechts nadeelig kunnen, zijn en het werk vertragen. Wat de controle aangaat, heeft de voor bereidende ontwapeningscommissie besloten, in haar volgende zittingen hierover nader te beraadslagen. Volgens Loudon zijn in de laat ste zitting groote concessies op belangrijke punten gedaan. De Tel. meldt verder: Er is gewerkt in den geest van het pact en in dien van het pact van Parijs. Er is geen reden zich te verontrusten over den loop dier werkzaam heden. Loudon meende, dat het een zeer delicate kwestie zou zijn, wanneer de As- semblée de debatten over de verschillende hangende kwesties heropende, vooral waar het een commissie betreft, waarin ook niet- leden van den Volkenbond zitting hebben. Hij deed tenslotte een beroep op Lord Cecil om zijn resolutie te herzien en de voorbe reidende ontwapeningscommissie, waarin Lord Cecil nu zijn plaats gaat hernemen, zijn vertrouwen te schenken. Loudon dankte Lord Cecil in wel gekozen woorden voor den nieuwen impuls, dien hij aan de werkzaamheden der voorbereidende commissie heeft gegeven. De Fransche gedelegeerde, Massiglie, ver klaarde tegen een heropening der discussies te zijn en wees op de bezwaren, die daaraan verbonden zouden zijn. De zitting van de commissie-Loudon is slechts onderbroken. Hij zeide dat in het ar tikel 17 van het protocol van Geneve des tijds de bijeenroeping van de ontwapenings commissie werd gevraagd. Hij ging de ver schillende compromissen na, die in de ont wapeningscommissie zijn bereikt en zeide, dat de resolutie in zake de publiceering der uitgaven voor materiaal een compromis was tusschen de delegaties van Frankrijk en Amerika, dat met 22 tegen 2 stemmen is aangenomen. Het feit, dat één regeering van meening verandert, is geen voldoende reden, de debatten te heropenen. Dit zou een ge vaarlijk precedent kunnen- zijn. Graaf Bernstorff steunde het voorstel van lord Cecil. Nergens is volgens graaf Bern storff de publieke opinie over den stand der werkzaamheden tevreden. Volgens graaf Bernstorff bestaat er feitelijk in de com missie Loudon geen eenstemmigheid; zooals de conventie thans is, zou zijn een verdrag van tien jaren voor wederzijdsche assisten tie tegen de ontwapening zijn. Het doet er niet toe, waar de werkzaamheden der com missie-Loudon worden herzien, mits de her ziening plaats heeft. En gebeurtd at niet, dan mislukt de ontwapeningsconferentie Per se- De Italiaansche gedelegeerde, De Marinis, sloot zich aan bij het standpunt van Massigli en Loudon en achtte de critiek van Bern storff veel te scherp. Herziening van de werkzaamheden der voorbereidende commis sie zou het geheele voorbereidende werk weer op losse schroeven stellen. Ook de Japansche gedelegeerde Sato be streed het voorstel van lord Cecil. Onthullingen communisten over de bomaanslagen. Sedert eenige dagen publiceert de Commu nistische „Hamburger Volkszeitung" dage lijks een aantal brieven die Duitschnatio- nale politici indertijd vóór de opheldering der bomaanslagen aan de rechts-radicale bommenleggers hebben geschreven. Een de zer brieven ,is door den D.-nat. rijksdagafge vaardigde dr. Bang een intiem vriend van Hugenberg aan den leider der bommenleg gers Weschke geschreven, aldus het Hbld. Dr. Bang heeft de echtheid van dezen brief indirect toegegeven door een aanklacht we gens schending van ambtsgeheim tegen de politie te Hamburg in te dienen. Hij beschul digt de politie er van dat zij een gedeelte van het materiaal, bij de bommenleggers in be slag genomen, ter beschikking van de com munistische pers heeft gesteld om daardoor de Duitsch-nationale politici te compromit- teeren. Deze beschuldiging blijkt echter op wel heel losse gronden te berusten. Het mate riaal van de „Hamburger Volkszeitung" is nl. niet afkomstig van de politie maar van het bestuur van de communistische partij, die het door een bloot toeval in handen heeft gekregen. Weschke had eenige maanden ge leden in beschonken toestand een akten- tasch in een café te Itzehoe laten liggen. De tasch werd gevonden door een communist, die haar aan het bestuur zijner partij over handigde. Dit heeft thans, na eerst een aan tal brieven in het Hamburgsche Dlad te heb ben gepubliceerd ook door de „Rote Fahne" eenige brieven laten afdrukken. De belang rijkste daarvan is een brief, dien de oud-ma joor Von Gaza aan den generaal der rijks- weer in actieven dienst Freiherr von Ham- merstein had geschreven. In dezen brief heet het o.a.: „Een inner lijke onrust zegt mij, dat er spoedig belang rijke dingen zullen gebeuren. Ik heb het ge voel dat de leiding der Rijksweer zeer bin nenkort voor ernstige beslissingen zal komen te staan. Reeds eenmaal is het lot van Duitschland in handen van de Rijksweer ge legd nl. toen rijkspresident Ebert generaal von Seeckt de dictatuur aanbood. Seeckt heeft destijds geweigerd, maar dit mag een tweede maal niet- meer voorkomen. De Rijks weer moet integendeel alles doen om den rijkspresident te bewegen een generaal tot dictator te benoemen zoodra de gelegenheid gunstig is „Op binnenlandsch gebied moeten de krankzinnige sociale wetten stuk voor stuk verdwijnen. De werktijd, de loontarieven, de ziekte-, invaliditeits-, ouderdoms- en werk loosheidsverzekeringen moeten in overeen stemming zijn met de christelijke naasten liefde maar zij mogen een geheel volk niet ruïneeren. „Ik heb het gevoel, dat gij ons land een grooten dienst kunt bewijzen. Gij weet na tuurlijk welke generaal het meest geschikt is om de zaak in orde te brengen. Ik geloof zeker dat de rijkspresident in den eerstko- menden tijd gebruik van par. 48 (staat van beleg) zal moeten maken". Ofschoon de laatste passage zeer voor zichtig is gesteld, blijkt er toch uit dat von Gaza in generaal Von Hammerstein den aan gewezen dictator ziet. Vermoedelijk is von Hammerstein echter een ganseh andere mee ning toegedaan. Hij heeft vandaag meege deeld, dat hij inderdaad een dergelijken brief van von Gaza gekregen heeft, maar hem on middellijk heeft vernietigd omdat hij alles groote dwaasheid vond. Wij herinneren er aan, dat generaal von Hammerstein, die een schoonzoon is van generaal von Lüttwit-z, den militairen leider van de Kap-putsch, dezen staatsgreep van zijn schoonpapa niet heeft willen meema ken, maar zich onmiddellijk ter beschikking der wettige regeering heeft gesteld. Hij was destijds nog majoor en het is niet aan te nemen dat hij thans, nu hij generaal gewor den is, wel ontvankelijk zou zijn geweest voor de inblazingen van de rechtsradicalen. Het Lithausch kabinet treedt af. KOWNO 19 Sept. (VX>.) Het officieele Littausche Telegraafagentschap deelt mede. dat bij bijzondere beschikking van den staatspresident Smetona besloten is tot om vorming van het kabinet. Alle ministers zijn daarop afgetreden. Met de formatie van het nieuwe kabinet is de afgetreden minister van financien Tubelis belast. De staatspresident heeft de ministers ver zocht hun ambten te blijven vervullen tot he tnieuwe kabinet is geformeerd. Dit bericht heeft alhier groot opzien ge baard. daar men het niet voor mogelijk hield, dat bij den buitengewonen invloed van den premier Woldemaras, die tot dusver op geen enkele wijze is tegengewerkt, een zoo radi cale omvorming van het kabinet zou plaats vinden. De redenen móeten dus wel zeer ernstig zijn, en moeten waarschijnlijk gezocht worden in diepgaande meeningsverschillen in het kabinet. Het feit, dat de president niet Woldemaras, doch Tubelis met de formatie van een nieuw kabinet heeft belast, geeft aanleiding tot het vermoeden dat de in vloed van Woldemaras zeer verzwakt is. Tubelis behoort tot de gematigde richting in de Tautininkai, wier geestelijke leider staats president Smetona geacht wordt te zijn. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cti. per regel VOETBAL' E. D. O-STORMVOGELS Men schrijft ons van E. D. O.-zijde: Zoo zal dan Zondag ook voor E. D. O. de competitie een aanvang nemen. De IJmui- denaren zullen de gasten zijn. De laatsten hebben de competitie goed ingezet met een mooie overwinning op H. V. V. De roodzwar ten hebben sinds het vorige seizoen eenige wijzigingen aangebracht- Of dit een verster king zal zijn, moet de tijd nog leeren; in ieder geval zijn het jonge spelers met aanleg. Wel zal E. D. O. den spil Dinkla missen, daar deze een operatie heeft ondergaan en voor eerst nog niet kan spelen. Zijn plaats is moei lijk aan te vullen. We zullen ons niet aan een voorspelling wagen, daar we de kracht van het E. D. O.- elftal niet kennen. In ieder geval kunnen de roodzwarten op een stevigen inzet rekenen. Het E. D. 0--elftal ziet er als volgt uit: Meenhorst, Van der Kuyl, Boeree, v. Weere, N. N., C. v. d. Laan. J. Perukel, v. Norde, Dona, J. L. Perukel, Oome Uit IJmuiden wordt het volgende geschre ven: Dat men na de verrichtingen der favorie ten in het Stormvogelskamp goed te spreken is, valt te begrijpen. Reeds een twgfctal sei zoenen vermocht het spel der thuisclub op de supporters maar een zeer matigen, indruk te maken, gewend als men was aan het en thousiaste, succesvolle spel uit de jaren daarvóór- En ziet, den vorigen Zondag aan schouwde men wederom een elftal, bezield met den ernstigen wil om winnen niet alleen maar ook de capaciteiten bezittend om een behoorlijk spel te demonst-reeren. Het is voor de Vogels inderdaad te hopen, dat ze dezen vorm het geheele seizoen weten te bewaren. Zor.dag gaan Koster c.s. bij E. D. O. op be zoek. We vermoeden, dat ze het aan de Kle verlaan zwaarder zullen krijgen dan tegen H. V. V. Vermoedelijk komt het elftal in de zelfde samenstelling uit, doch de mogelijk heid bestaat, dat Koster niet van de partij kan zijn. Speelt hij wel, dan ziet het elftal er als volgt uit: Thijssen, Haak, Koster, Effem, Tol, Van der Velde, De Jonge, Kuikens, Groenevld, Struys, Boekelaar- STORMVOGELS TIHAARLEM II De reserves der Stormvogels spelen als volgt tegen Haarlem II: De Waard, Blinkhof, van Gelder Visman, Veuger, Heilig, Voogd, Hoogerduin, Van Pel, Muller, De Waard. KENNEMERLAND De Amsterdamsche Voetbal Vereeniglng „De Geuzen" opent a.s. Zaterdag haar nieuw terrein aan de Weesperzijde te Amsterdam. De H. F. C. Kennemerldnd is uitgenoodigd om ter gelegenheid daarvan met twee elftal len tegen „de Geuzen" uit te komen. HET 40-JARIG JUBILEUM VAN „HAARLEM" Het bestuur der H. F. C- ..Haarlem" zal ter gelegenheid van het- 40-jarig jubileum dezer vereeniging in den Stadsschouwburg op Za terdag 28 September des namiddags van drie tot vijf uur receptie houden. In aansluiting op onze zullen wij gedurende de maanden September, October, November onze modellen in onze Salons toonen, gedragen door Mannequins. BONTWERKERS EN DAMESKLEEDERMAKERS CONSUL TE ZANDVOORT De heer Jh. Termes, lid van den gemeente raad, is door den Ned. Voetbalbond aange zocht om voor Zandvoort als Consul op te treden in de plaats van den heer Wagenaar. die als zoodanig bedankt heeft. Hij heeft deze functie aanvaard. De heer Termes deelde ons mede, dat hij geen voorstander is van het afkeuren van speelterreinen, tenzij dat de weersgesteld heid een zoodanigen invloed daarop uit oefent, dat tengevolge daarvan ongelukken voor de spelers zouden kunnen voorkomen. Wel zal speciale aandacht door hem worden geschonken aan de wijze waarop gespeeld wordt en de houding die door het publiek wordt aangenomen ten opzichte van de be slissingen van de scheidsrechters. ^DE TRAMVOGELS" Woensdagavond hielden de Tramvogels hun jaarlijksche algemeene ledenvergadering welke goed bezocht werd. Voorzitter W. G. Zomerdijk memoreerde het afgeloopen seizoen, dat bevredigend ge noemd mocht worden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester waren evenals vorige jaren we der tot het uiterste verzogd; zij oogstten dank van de vergadering, terwijl den pen ningmeester décharge werd verleend. De be- grooting voor het nieuwe boekjaar werd goedgekeurd. Het verslag van den secretaris belast met het samenstellen der elftallen werd met dankbaar applaus goedgekeurd. De heer F. W. Gaveel werd bij acclamatie her kozen. Besloten werd het seizoen 1929/30 wederom met één elftal uit te komen in de „Tram- en Spoorwegcompetitie". Goedgekeurd werd het bestuursbesluit om den heer W. van Brussel op Zaterdag a.s. 21 September als afgevaar digde der „Tramvogels" te zenden naar de algemeene vergadering der Tram- en Spoor wegcompetitie, welke te 's-Gravenhage ge houden wordt. De aftredende bestuursleden de heeren W. G. Zomerdijk, W. van Brussel en W. Strik, resp. voorzitter, penningmeester en 2e secre taris, werden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd met alge meene stemmen benoemd tot lid van ver dienste der S. V. „De Tramvogels" het oudste werkend lid C. J. Bulters. Tot commissie-leden regelende de werk zaamheden enz. tot herdenking van het 2e lustrum der S. V. „De Tramvogels" in het jaar 1930 werden benoemd de heeren T. C. Besse, W. van Brussel en R. Smink. ZWEMMEN. HET WINTERSEIZOEN VAN ZIGNEA. Nu het zomerseizoen afgeloopen is, heeft het bestuur van de Haarlemsche Dames Zwem- en Poloclub Zignea plannen beraamd voor het a.s. winterseizoen en daarvan per circulaire aan haar leden mededeeling ge daan. Besloten is, de wintercampagne te doen beginnen op Donderdag 26 September in Stoop's Bad. Het oefenuur is weer bepaald op Donderdagavond van 89 uur, uitgezon derd de eerste oefenavond, die van 78 uur duurt. Dr. M. J. Huizinga zal zich weder met de hoofdleiding belasten. Op de oefenavonden zal het eerste gedeel te worden bestemd voor gezamenlijke oefe ningen in de moderne zwemslagen; de tweede helft voor springen, baloefeningen, taktiek en polospelen- Op Donderdag 24 October zal In Stoop's Bad eén groot nationaal zwemfeest worden georganiseerd, waarvoor een mooi programma zal worden opgemaakt. Nu Zignea voor de eerste klasse behouden is hoopt het bestuur dat de leden trouw de oefenavonden zullen bezoeken. PAARDENSPORT, INTERNATIONALE HARDDRAVERIJ. Donderdag werd te Hillegom een Interna tionale harddraverij met handicap gehouden. De uitslag luidt als volgt: le prys (200 gulden) „Prinses Duluth" 320 M.), eigenaar J. Klarenbeek, te Amsterdam, berijder L. Ensing. 2e prijs (75 gulden) „Miss Zelda Peter" (350 M.), eigenaar S. v. d. Oord te Haarlem mermeer, berijder idem. 3e prijs Patrick Duluth (25 gulden), eige naar D. van Stralen te Den Haag, berijder A. Witteveen. 4e prijs werd verdeeld onder „Sara G" eige naar O. Vlieger, „Vancouver", eigenaar A. Konijnenburg, „Marie P", eigenaar D. A. van Stralen. De eerste troostprijs werd gewonnen door „Petit Amle C", eigenaar C. Verhorst, de tweede troostprijs door „Oplooper", eigenaar N. van Leeuwen. KAATSEN. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN BIJ „FRISIA". De door ons al eerder aangekondigde wed strijd van Frisia, die oorspronkelijk bedoeld was om 15 September te houden, is tenslotte uitgesteld tot Zondag 22 September. Het bestuur heeft voor dezen wedstrijd een uitgelezen selectie luxe voorwerpen be schikbaar gesteld. De deelnemers worden in twee klassen ge scheiden. Direct na loting te half 10 begint de wed strijd op het gemeentelijk sportterrein aan de Kieverlaan. WIELRIJDEN STADIONBAAN. FRANKRIJK WINT DEN VIERLANDEN- WEDSTRIJD. BLEKEMOLEN BLINKT UIT. De Directie van de Stadionbaan te Amster dam had Donderdag voor een buitengewoon aantrekkelijk programma gezorgd en toen het weer zich na een dreigende houding in den ochtend later herstelde, kwam de belooning hiervoor in den vorm van 14000 toeschouwers, die den gëheelen avond van zeer goede sport hebben kunnen gemeten. Het hoofdnummer was een vierlanden-wedstrijd achter motoren, waarin Frankrijk vertegenwoordigd was door wereldkampioen Paillard en Grassin. Duitsch- land door Kiewer en Möller, België door Linart en Benoit en tenslotte Nederland door Snoek en Blekemolen. Acht stayers tegelijk in de baan was een ongekend feit voor ons land en dit zal de attractie voor het publiek niet weinig hebben verhoogd. Er werd gestreden in drie manches van 30 K.M. elk en zooals reeds zoovele malen in dit seizoen in binnen- en buitenland was Paillard weer de man van den wedstrijd. De enorm snelle, onweerstaanbare start van dezen renner, die vier jaar geleden te Rijs wijk nog niet eens een wedstrijd zonder be taling kon krijgen, is op zichzelf een gang naar de wielerbaan waard. In de eerste manche dacht vrijwel iedereen in onze om geving op de perstribune dat Paillard eerste was, maar de jury gaf hem de tweede plaats achter Krewer. In de tweede en derde ritten won Paillard echter onbedreigd, waarbij zijn rijden steeds den indruk maakte, dat hij nog heel wat harder kon, als het noodig mocht zijn. Na de eerste twee ritten echter waren de Duit- schers volgens de landen puntentelling nog met een flinken voorsprong aan den kop als gevolg hoofdzakelijk van het onfortuinlijk rijden van Grassin. In de derde rit echter wisten de beide Franschen, van den kop af vertrokken, door tactisch rijden den Duit- scner Möller zoo af te matten, dat deze ten slotte herhaaldelijk „zwom" en op de zeven de plaats eindigde, waardoor Frankrijk dat in deze rit de eerste twee plaatsen bezette in het eindklassement nog een voorsprong van 1 punt op Duitschland behaalde en daar mee den strijd won. Het waren zeer interes sante races met zooveel strijd als met acht motoren in de baan, veiligheidshalve gespro ken, mogelijk is. De zwaksten van het gezel schap waren Snoek en Benoit, terwijl Linart middelmatig reed. Een aangename verrassing was echter het uitstekend cn hardnekkig volhouden van Blekemolen, die derde werd in het persoon lijk klassement en zijn eererondje cn den bloemruiker dien directeur van den Berg hem aanbood evenzeer verdiende als het hartelijk applaus dat het publiek hem bracht. De einduitslag luidt dus: 1 Frankrijk 20 punten. 2 Duitschland 22 punten, 3 Nederland 29 punten: 4 België 37 punten. Een wedstrijd over 8 K.M. voor amateurs werd nog gewonnen door van Egmond voor van Dijk, Bremer en Buis. Achter tripiets won Pijnenburg van Gerard Leene en Bou quet. De 15 K.M. in deze race gingen in den uitstekenden tijd van 17 min. 35.8 sec. Een premie wedstrijd voor profs en onaf- hankelijken over G K.M. was voor den Har- tog voor Bouquet en Piets. Tensotte wist het drietal Brilman—v. d. Heyde—Ikelaar in drie ritten van 1 K.M. op tripiets te winnen. Zoo verliepen de laatste avond-wipler- wedstrijden in het Amsterdamsche Stadion.* Het was een slot dat pakte. 1 Het persoonlijk klassement was: 1. Pail lard 2 2+ 1 (4 pt.>, 2. Krewer 1 +- 4 +- 3 (8 pt., 3. Blekemolen2 3 +- 3 4 (10 pt.). 4. Möller 4 +- 2 +- 7 (13 pt.), 5 en 6 Grassrn 6 8 +- 2 (16 pt.) en Linart 5 +- 6 +- 5 (16 pt 7 Snoek 5 8 6 (19 pt.), 8. Benoit 8 l 7 (22 pt.). DAMMEN. OM DEN ZILVEREN WISSELBEKER. Donderdagavond had de eerste ontmoeting in dit seizoen plaats tusschen de eerste tientallen der beide Haarlemsche clubs óm den zilveren wisselbeker. De uitslag van dezen wedstrijd luidt: Damclub Haarlem I. Haarlemsche Damclub I H. W. ZitmanJ. B. Sluiter Jr. x—x Chr. F. Vlsse—F. A. Berkemeier 02 J. LycklemaA. de Jong 1—i G. P. HeckJ. Poppen 02 J. J. P. Kraaijer—J. W. van Dartelen 0—2 H. A. van AbsH. Greeuw 02 R. C. Broekmeijer—P. G. van Engelen 1—1 W. PalmerB. Dukel 20 J. SingelingK. Leibbrandt 0—2 D. A. van AbsJ. C. van Waard 0—2 Voorloopige uitslag 414 De partij aan het eerste bord werd afge broken: die wordt Woensdagavond a.s. uit gespeeld. Einduitslag waarschijnlijk 1(34 voor de Haarlemsche Damclub 1. Maandagavond a.s. zal in De Korenbeurs de returnwedstrijd tusschen belde tientallen plaatsvinden. POSTDUIVEN. „DE REISDUIF" TE HAARLEM. Uitslag der wedvlucht van Hall. afstand 187 K.M. Los 12 uur. Eersgetoonden vogel 2.52.17, laatste prijswinnende vogel 3.4.22 u. Snelheid 1085 M. per minuut. Th. Helnsbergen le 4e 10e prijs: J. Th. Bakker 2e 6e 7e prijs; P. de Wilde 3e prijs; H. J. Handgraaf 5e prijs; G. Jansen 8e prijs: A. B. van Straaten 9e prijs; H. Bogaard 11e prijs.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9