H/MG1IL VOETBALBOND. ECAATIIIM Reserve Eerste Klasse. NAAR DE WEDSTRIJDEN. J. BACKHUYS ZONEN HAARL. VOETBALBOND Het 40-jarig jubileum van „Haarlem". GYMNASTIEK. KANO-SPORT ZEILEN. POSTDUIVEN. De Onderlinge wedstrijden van „Frisia" BILJARTEN. H. F. C. 2Hilversum 2 (32) Omstreeks twee uur stellen beide teams zich op. H.F.C. speelt met eenige invallers en Hilversum zonder beide buitenspelers. De opstelling is als volgt: H. F. C.: Perre, Jongeneel, Nijboer, De Nijs, Kruyer, Hagenaar, Dorsman, Van Wijk, Adriaans, Dijkhuizen, Van Beem. Hilversum Deutekom, Dekker. Van Velsen. Bitter, Van Gelder. Van 't Veld, Van 't Hoofdt, Toes, Toes. Aanvankelijk lieten de partijen een span nend spel zien. Uit een goed aangegeven bal van H.F.C.'s middenvoor krijgt Dijknuizen voor open doel een mooie kans. die hij met een scherp schot in den hoek benut. (10). Veel spanning gaf het spel verder niet. De Hilversum-backs lieten goed ingrijpend spel zien. Een tijd later brengt Van 't Veld door een aarzelen van Perre den stand op 1—1. Na half-time heeft H.F.C. den wind in den rug. Na goed samenspel van de drie Hilversum- voorspelers heeft van 't Hoofdt na drie mi nuten de gelegenheid om met een keihard schot den stand op 12 te brengen. Van beide kanten werd nu goed aangepakt; van Wijk wist den stand op 22 te brengen. Hilversum verdedigt nu sterk, doch kan niet verhinderen dat Van Beem, den keeper overrompelt, den stand op 3brengt. Hilversum zet er nu alles op om in te ha len; zij trekt haar achterhoede naar voren, maar zonder resultaat. Z. F. C. II—E .D. O. II (4—0) De E.D.O.-reserves hebben niet veel ple zier beleefd van hun reisje naar Zaandam. Zij konden met een gevoelige nederlaag huis waarts keeren. Het begin was nog al bemoedigend; direct na den aftrap stormt de ED.O.-voorhoede op het doe'1 af en scoort, evenwel heeft een der spelers de onhandigheid om den bal met de hand in het doel te slaan, wat den scheids rechter niet ontgaat. De Zaandammers doen hot beter en weten den stand op 20 te brengen. Ook in de tweede helft zijn de Zaandam mers het meest in den aanval, en daar de E.D.O.-voorhoede hoegenaamd niets presteert, wordt do druk op het doel te zwaar. De E.D.O.-halflinie speelt evenwel keurig. Maar dan heeft de E.D.O.-keeper een paar zwakke momenten, waar Z.F.C. van weet te profi teered door den stand op 40 te brengen. Het E.D.O.-elftal had do navolgende op- stellino: v. d. Berg, Zoet, H. Swart, J Steffens, Veldmeijer, Breems, Karper, J. Koene, De Waard, v. d. Berg, Calland. Stormvogels IIHaarlem II (22} Haarlem II, dat Zondag met één invaller naar IJmuiden trok, heeft daar op uitste kende wijze aan de Stormvogels-reserves partij gegeven. Vreeken, die Torringa ver ving, heeft dit op goede wijze gedaan. De snelle De Waard had dan ook geen gemakke- lijken middag. De opstellingen waren als volgt: Haarlem II: Hoeben, Boot. Van der Valk, Vreeken, Buissink, Moolenaars, Borghouts, Tuinman, Groeneveld, Van Polanen, Onkenhout. Stormvogels II: De Waard, Muller, Van Pel, Hoogerduln, Voogd, Heilig, Veuger. Visman, Van Gelder. Blinkhof, De Waard, Onkenhout wint den toss, zoodat Storm vogels voor de rust den wind in den rug heeft. De eerste aanval is voor Haarlem. Deze levert direct een doelpunt op; de bal komt bij Onkenhout. deze geeft een center aan Van Polanen. die goed inschiet (01). Op dit doelpunt volgen eenige energieke Stormvogels-aanvallen. Uit een corner, "keu rig door De Waard genomen, schiet Muller ineens in, alzoo voor Stormvogels den gelijk maker scorende (11). Bij één van de volgende aanvallen der IJmuidenaren, maakt Hoogerduin er in buitenspelpositie 21 van. Dit wordt Haarlem te bar; haar voorhoede gaat eenige malen goed combineerend op keeper De Waard af, voorloopig zonder succes. Met den stand 21 breekt de rust aan. Als weder begonnen wordt, is Haarlem ge holpen door den wind veel sterker. Uit een voorzet van rechts maakt Tuinman dan ook op goede wijze gelijk (22). Hierna gaat het spel nog eenigen tijd gelijk op en neer, waarbij de achterhoeden de baas blijven. Met onveranderden stand breekt het einde aan. R. C. H. 2Blauw Wit 2 (24) R. C. H. 2 heeft zooals we dat reeds ver wacht hadden, ook in dezen wedstrijd niet een enkel punt weten te winnen; het ziet er zoo doende voorloopig voor dit elftal niet bijster gunstig uit. Toch hebben de R.C.H.'ers het geruimen tijd opgehouden; zelfs was de stand met de rust nog 00, dank zij vooral goed verdedi gen van Naohtegeller. In de voorhoede bleek echter niet voldoende kracht aanwezig om het de Amsterdamsche verdediging voldoende lastig te maken; in middels hadden na de rust de Blauw-Witters de score op 20 in hun voordeel gebracht. Hoogendoorn zag toen kans om den achter stand te .verkleinen, doch de Amsterdammers reageerden hierop zoodanig, dat zij spoedig den stand op 14 hadden gebracht. Kuit wist toen nog weliswaar een tegen- punt te maken, doch verder kwamen de R. C. H.'ers niet, zoodat de eindstand 42 in het voordeel van Blauw-Wit werd. GAAT PER AUTOBUS Vraagt inlichtingen en prijsopgaven bij Bloemveldlaan 15 - Overveen MODERNE AUTOBUSSEN BILLIJK TE HUUR. De Uitslagen. I A: Haarlem HI A-Haarlem IV 57 SpaarnevogelsE. D. O. III 41 I. v. O.—D. I. O. uitgesteld. R. C. H. IV—Hillegom 7—2 IB: H. F. C. HI—Kennemers H 2—0 Ripperda—E. D. O. IV 2—2 Schoten HHaarlem Hl uitgesteld Ripperda IIHaarlem in uitgesteld Stormvogels IH—R. C. H. III 5—1 II A: H. F. C. V—Schoten II A 1—4 Bloemendaal III—V. S. V. Hl 4—1 II C: E. D. O. V—V. V. H. uitgesteld E. H. S. II—Haarlem V 1—5 II D: D. W. O.—Haarlem VI 9—1 SpaarnestadH.F.C. IV 44 Zandvoort HR.C.H. VI 5—2 Zeemeeuwen III.V.O. n 23 III A: Bloemendaal VI.V.O. Hl 43 Kennemers VZandvoort IH 01 HI B: E. D. O. VI—V. O. G. n 4—0 in C: D. O. A. HKennemers IV 25 f D. S. K. IStormvogels 190 m D: Hillinen II—E. D. O. Vn 16—0 Ripperda HSpaarndam 15 III E: D. W. O. mZandvoort IV 14 T. H. B. IH—Droste 2—3 Zeemeeuwen VBennebroek ni 93 Spaarnevogels HD. O. HI 14 III F: Hillinen IHZeemeeuwen IV 55 Damiaten H—D. S. K. II 8—0 JUNIORES Afd. A: Haarlem—H. F. C. 4—1 Eerste klasse A. Haarlem 3 aHaarlem 4 (57) Zooals gewoonlijk speelden ook nu weer twee elftallen van Haarlef bij den aanvang van het seizoen tegen elkaar. Haarlem 4 toonde zich iets sterker dan de veteranen. Er wordt van meet of aan door beide par tijen enthousiast gespeeld, zóó enthousiast zelfs, dat zoowel Haarlem 3a als Haarlem 4 zich een penalty tegewezen zagen. Haarlem 4 benutte dit buitenkansje, terwijl de straf schop van Haarlem 3a door Nijgh gestopt werd. Een andere vrije schop voor Haarlem 3a werd op keurige wijze door Brakel benut. Met rust was de stand 24. Na ae hervattin? ging het spel meesten tijds gelijk op. Beide partijen wisten aan ook nog drie doelpunten te fabriceeren, zoo dat het einde kwam met den stand 57 voor Haarlem 4. De doelpunten van Haarlem 3a werden gemaakt door: Brakel f2), Gottmer, Jaski en Van Keulen; die van Haarlem 4 door: De Groot- (3), Hetem (2). Van Balen Blanken en Gottmer (in eigen doel). R. C. H. 4Hillegom (72) Direct na het begin worden er van beide zijden eenige vinnige aanvallen ondernomen, waaruit R.C.H. door middel van den rechts binnen scoort. R.C.H. blijft iets sterker en spoedig daarna brengt de links-buiteAi den stand op 20. Hillegom laat geenszins den moed zakken; er ontstaan eenige gevaarlijke momenten voor het R.C.H.-doel. Toch komen de goals aan den anderen kant, als de links-binnen kort achter e'lkaar de score tot 40 opvoert. Eindelijk heeft dan Hillegom succes, als de middenvoor keurig inschiet (41). Nog vóór rust doelpunt de Racing-links- buiten met een vliegend schot. In de tweede helft neemt Zwart den bal van den aftrap mee, passeert de geheele ver dediging en doelpunt onhoudbaar. Weer wordt Hillegom sterker en weer komt het doelpunt aan den anderen kant, als de rechtsbinnen hoog inschiet. Vóór het einde slaagt Hillegom e'r echter in om nogmaals tegen te scoren, daarmee den eindstand op 72 brengend. Eerste B. Stormvogels 3R. C. H. 3 (51) R.C.H. III is dit seizoen klaarblijkelijk niet zoo goed als andere jarctti, hetgeen be grijpelijk is daar vele spelers nu een plaats gevonden hebben in het tweede elftal. Stormvogels Hl maakt een goeden indruk; zij won volkomen verdiend, hoewel niet ont kend mag worden, dat voor rust bij haar ongeveer alles lukte. Stormvogels had toen wind mee en was mede hierdoor steeds in de meerderheid. Met regelmatige tusschenpoozen wordt de score opgevoerd, zoodat mot rust de stand reeds 50 is. Het pleit voor R.C.H., dat zij ondanks den hopeloozen achterstand ook na rust nog goed partij gaf. R.CH. ondernam menigen aanval, bij één waarvan Van Zinderen scoorde, zoo doende de eer reddendo. Tot het einde blijft het een aardige strijd die tenslotte eindigt in een flinke 51 overwinning voor Storm vogels. RipperdaE. D. O. 4 (22)' Na een aardigen, spannenden wedstrijd, hebben de partijen ae punten gedeeld. Vor rust was E.D.O. steeds iets sterker. Het combinatie-spel viel te wardeeren; me nigmaal werd Ripperda in het nauw ge bracht. Spoedig had E.D.O. succes na een mooien aanval van rechts die door den middenvoor mot een goed schot besloten werd (01). Eenige pittige aanvallen van Ripperda blij ven zonder succes, waarna het woord weer aan E.D.O. is. Met een ver schot wordt ce score ver hoogd. zoodat rust aangekondigd wordt met 02 in het voordeel van E.D.O. Na rust pakt Ripperda goed aan; E.D.O. wordt teruggeslagen. Na twintig minuten ontstaat het eerste tegendoelpunt dank zij Kruijf, die een voorzet van rechts benut. Enkele aanvallen blijven zonder succes, doordat op het laatste moment de backs nog kunnen ingrijpen. Dan wordt echter de verdiende gelijkmaker door Deen gescoord, zoodat het einde komt met een gelijk spel. De wedstrijd HaarlemP. S. V. gaat niet door. Zeer tot onze teleurstelling vernemen wij dat P. S. V., de kampioen van Nederland, voor a.s. Zondag geen uitstel van het spelen van een competitiewedstrijd heeft kunnen krijgen. De jubileumwedstrijd Haarlem P. S, V. kan dus niet doorgaan. In de plaats hiervan worden voor a.s. Zondag door het Haarlem-bestuur onderlinge wedstrijden ge organiseerd. Ruw spel in Hilversum. Bij den wedstrijd HilversumAjax brak Den Boer (rechtshalf) zijn arm, doordat hij in botsing kwam met Van Heekeren, die een tamelijk ruw spel speelde. P. van Dijk kneusde in een botsing met den zelfden speler zijn enkel. De geheele wedstrijd werd vrij ruw ge speeld. Dual-meet. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal de K.T.K.-ploeg. die a.s. Zaterdag in Hoofddorp den athletiek-strijd zal aanbin den tegen een ploeg van Noord-Holland's Zuiderkwartier, bestaan uit: Dames. 100 M. loop: R. Berkhout. J- de Vries en J. ten Post: hoogspringen: S. Bakker, M. Smeets en L. Casséevan Beem; vèr- springen: J. ten Post, J. de Vries en J. de Veij; speerwerpen: C. Cassée. R. Berkhout en L. Casséevan Beem; discuswerpen: S. Bakker. A. Kramer en J. ten Post; kogel- stooten: S. Bakker, M. v. d. Klinkenberg Cassée en A. Kramer; estafette 4 x 100 M J. de Veij, J. de Vries, J. ten Post en R. Berk hout. Heeren, 100 M. loop: J. Heeres. G- Dekker en C- Cornet. 400 M. loop: P. Heijligers, A. van Zadel en P. v. d. Klinkenberg; 1500 M- loop: N. Kat. J. Verkes en B. Piet; estafette 4 x 100 M.: J. Heeres, G- Dekker. C- Cornet en W. v. Zadel; relay 400—300—200— 100 M. resp. P. Heijligers, W. v. Zadel, J- Kohier en J. Heeres; hoogspringen: C. v. d. Klinkenberg, J. Kohier en P- Spoor; vèrsprïn- gen: P. Spoor. C. v. d. Klinkenberg en G. Dekker; hinkstapsprong: C. v. d. Klinken berg. K. v. Albesberg en L. Silvis; discus werpen: W. Pronk, W. v. Zadel en L. Silvis: speerwerpen: P. v. d. Klinkenberg, J. Kohier en R- Blokker; polshoogspringen: W- Pronk, J. Verkes, en nog een nader aan te wijzen athleet. Vaardigheidsproeven. De aanmelding uit den Kennemer Turn kring voor de vaardigheidsproeven KN.G.V. Is, voorzooveel de dames betreft, veel grooter dan voorgaande jaren. Er hebben zich 45 dames en 8 heeren opgegeven, en wel 16 dames en 1 heer van Bato te Haarlem, 10 dames van Concordia te Haarlem, 12 dames en 5 heeren van Turnlust te Beverwijk, 7 dames van Gratia te IJmuiden-Oost, en 2 heeren van Sparta te Velsen-Noord. Zondag werd gelegenheid gegeven tot het afleggen van den vaardigheidsmarsch ten overstaan van den heer K- van Opijnen, secretaris van den kring. Vele turnsters en enkele turners maakten daarvan gebruik. Het athletisch gedeelte van de vaardig heidsproeven zal niet, zooals oorspronkelijk voorgenomen was, a.s. Woensdag worden af genomen, maar a.s. Zondag, des morgens in Haarlem. Haarlemsche Zeilvereeniging. De Haarlemsche Zeilvereeniging, die zoo'n succes mocht oogsten met de demonstraties der kanoïsten van de vereeniging „Stormvo gels" en waarbij ook de Haarlemsche kano vaarders tegenwoordig waren op haar jaar feest. heeft de bezitters van kano's en be langstellenden uitgenoodigd om a.s. Vrijdag avond een vergadering der H.Z.V. bij te wo nen. Aldaar zullen eenige bestuursleden van de „Stormvogels", waaronder de heer J. Ek- ker. voorzitter, allerlei interessante bijzon derheden vertellen over de kanosport, die in den laatsten tijd zoo de belangstelling heeft. Verschillende teekeningen zullen aanwezig zijn om hun, die tot het bouwen van een kano denken over te gaan, de juiste wijze te toonen om op zoo billijk mogelijke wijze in 't bezit te komen van zoo'n scheepje. Juist nu is het de tijd om te komen tot een ver bond van de Haarlemsche kanoïsten cn het in serie bouwen van beproefde vaartuigjes. We twijfelen er dan ook niet aan of de liefhebbers en ook de ouders van de jonge watersporters zullen deze gelegenheid aan grijpen om zich op de hoogte te stellen. Het kan niet anders of de H.Z.V. moet suc ces hebben met haar pogingen om ook deze „waterratten" te vereenigen. En dan't volgend jaar naast de demonstraties der zeiljachtjes die der kano's. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw ..De Nijverheid". Sluiting van het zeilseizoen. De H.Z.V. sluit a.s. Zondag het zeilseizoen met een tochtje naar Nauerna. alwaar gele genheid is tot dobbervïsschen. Tien uur aan de groote sluis te Spaarndam. De Snelvlieger. Uitslag der wedvlucht van Sofgnies, af stand 205 K.M. Losgelaten 8 uur. Wind Zuid. De prijzen werden als volgt behaald: C. J. van Tongeren 1 6 8 12. R. Slot 2 3 4 5. P. Lindeman 7. J. H. v. d. Broeke 9, P. J. van Daalen 10 13, P. A. Bosse 11 14. De beker, die uitgeloofd was voor de kam pioenduif, werd behaald door C. J. van Ton geren met 46 punten. De Luchtgids. Deze vereeniging hield een wedvlucht van Soignies f204 K.M.). De duiven werden te 8 uur met Zuiden wind in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt behaald: J. v. Duijn 1 3 6, J. Leurs 2. J. Lasschuit 4 5, Joh. v. d. Pol 7, J. v. d. Klugt 8. Wedvlucht van Harwich (Engeland). Door eenige leden van den H. P. B., die deelna men aan het Nationaal concours van de P.V. ..De Reisduif" te Breda, werd onderling een beker uitgeloofd voor de eerst aangewezen duif. Deze beker werd gewonnen door W. H. Spoor met de duif H 1.26. 75702. Donker, erg donker leek het, toen de speel- perken voor den wedstrijd werden uitgelegd. Ondanks het lang niet tot spelen uitlokken de weer waren nog vrij veel leden opgekomen In totaal waren er zestien, waarvan 8 A- klassers en 8 B-klassers door het lot ver deeld in de volgende parturen: Klasse A: 1. S. Broersma en H. Bosma; 2. A. K. Rijpma Jr. en H. Goyenga; 3. M. de Vries en Sybrandi; 4. J. J. van Dijk en K. Biltstra. Klasse B: 1. M. v. Waard en C. v. d. Meu- len; 2. Grocnewoud en Rijpma Sr.: 3. Burry cn Swiers: 4. T. de Wal en Grenzenberg. Tegelijk beginnen de nummers 1 en 2 van klasse A en B. Bij Klasse A speelt partuur 2 aanvankelijk nog al gelukkig; hij weet twee keer achter één betrekkelijk onbedreigd een half spel voor zich te verzekeren. Éénmaal los ontwik kelt echter partuur 1 zoo'n kracht, dat niet alleen de achterstand spoedig wordt inge haald, doch het zelfs één spel weet vooruit te loopen. Hierbij was partuur 2 bepaald onfortuin lijk, doordat één van de spelers onwetend een fout beging op den kritieken stand zes gelijk. De kansen keeren nog eens. de stand wordt 4 om 3, doch dan is 't ook uit met par tuur 2, want Broersma en Bosma weten dan zij het op het kantje af nog één spel te ver meesteren, waardoor no. 1 winnaar werd. Verloop: 1: 248888288 56 2: 884664826 52 3 en 4 vatten direct hierna den strijd op. Ook hier is het begin betrekkelijk eenzijdig, al kan hier dan ook niet gezegd worden dat 3 onbedreigd won. Éénmaal uitgeloopen. weet Biltstra door best afgeslagen ballen zonder tegenstand een halfspei te, verkrijgen voor zijn partuur. Een tweede halfspei volgde di rect daarop, zoodat de stand weer gelijk was. Dan gaat partuur 3 weer punten maken, eensdeels door uitmuntend spel van Sybran di, anderdeels door minder vastheid bij den opslag door Biltstra. Dat gaat zoo door tot de stand 4 om 2 is geworden. Biltstra en Van Dijk zien de noodzakelijkheid in om zich in te spannen en halen op hun beurt een half spei. Stand 4 om 3. Weer gaan De Vries, die vrij zeker opsloeg, en Sybrandi agressief optreden, halen het laatste spel binnen en hebben den strijd ge wonnen, waarvan het verloop aldus was: 3: 880488688 58 4: 468842824— 46 Intusschen is ook in klasse B voortgang te bespeuren. Partuur 1, gevormd door secretaris en voorzitter der vereeniging, anders wel ge wend om samen te werken, kon zich na een tijdlang gelijk op spelen, tenslotte niet staande houden; zij sneuvelde met eind stand: 5 om 4 en 64. Was bij klasse A al merkbaar, dat de vrij sterke wind den afslag bemoeilijkte, nog ster ker viel dit op bij klasse B. Wellicht waren dan de kansen gedraaid, maar gissen is vaak missen. Nauwelijks hadden 1 en 2 het perk verla ten of 3 en 4 waren al weer „los". Dadelijk bij de loting werd partuur 3 al als sterkste genoemd, deze wedstrijd bewees dit. Toch lieten De Wal en Grenzenberg zich niet gemakkelijk verslaan. De veteranen De Wal en Burry weerden zich uitstekend, Swiers speelde zee.r sterk zoov el aan op- als uitslag en ook Grenzen berg trachtte er uit te halen wat er in zat. Zoodoende een wedstrijd die er zijn mocht, waarvan de uitslag was: 5 om 3 en 64. voor no. 3. De tweede omloop bracht den eindstrijd van klasse A. Broersma en Bosma tegen M. de Vries en Sybrandi: beide sterke parturen met. elk een speler, die over weds: rij drou tine te beschik ken heeft. De eerste twee halve spelen worden om de beurt cloor no. 3 en no. 1 behaald, waaruit al dadelijk viel op te maken, dat ze aan elkaar gewaagd waren. Toch weten Sybrandi en De Vries te profiteeren van een moment van in zinking bij Bosma en Broersma. Die inzin king te boven herstelt zich het evenwicht en de stand wordt gelijk. 3 om 3. Weer zakt Bosma af. dit wordt tenslotte voor zijn partuur nadeellg, want no. 3 haalt nu aan stak de nog restende 3 halve spelen, en is dus winnaar. Het verloop was: 1:484688464 3: 868846888 eindstrijd klasse B: Hier streden Groenewoud en Rijpma Sr. tegen Burry en Swiers. Van meet af aan zijn laatstgenoemden aan de winnende hand. Betrekkelijk gauw is de stand 4 om 0 gewor den voor partuur 3. Een wisseling van op stelling bij no. 2 brengt wel direct verbete ring, doch de achterstand is te groot om met succes den strijd gaande te houden. Het ge lukt tweemaal een half spel te behalen, doch als dan Swiers op zes gelijk een slecht te ver werken bal in brengt, komt het eind ten voordeele van no. 3. Het verloop van deze partij was: 2: 24428086 34 3:88886868 60 Na afloop werden de prijzen uitgereikt, vergezeld van een opgewekte toespraak van den voorzitter. Tevens memoreerde deze het heugelijk feit, dat „Frisia" in haar 10-jarlg bestaan zich steeds heeft mogen zien uit groeien tot een flinke sportvereeniglng. er den wensch bijvoegend, dat „Frisia" nog lang in deze ingeslagen richting mocht voortgaan. Prijswinnaars klasse A waren: le. M. de Vries en Sybrandi. 2e. S. Broersma en H. Bosma. en in klasse B: le G. Burry en Swiers. 2e. Groenewoud en Rijpma Sr. Spoorzicht. Tot secretaris van de biljartclub „Spoor zicht" is benoemd de heer H. Verdonk, Rol landstraat 50. Sportieve Samenwerking Onze roeisport geeft vaak uitstekende voorbeelden van samenwerking en onderlinge hulpvaardigheid bij de vereenigingen. Slechts weinige kunnen zich het bezit van de gan- sche sorteering in raceboot-typen veroorlo ven, maar in de practijk levert dat niet veel bezwaren op, want herhaaldelijk leenen de vereenigingen booten aan elkaar uit, om het deelnemen aan bepaalde races mogelijk te maken. Ook is het al vaak gebeurd dat een coach een ploeg van een andere club te hulp kwam. Een typisch staaltje van deze onderlinge hulpvaardigheid is juist weer geleverd door de race in stuurmanlooze vieren, die Zondag bij de Holland Beker-wedstrijden gehouden werd. In dezen tijd des jaars bicken alleen Die Leythe en Het Spaarne te beschikken over ploegen, die daarvoor voorbereid konden worden. Geen van beide vereenigingen bezit een stuurmanlooze vierriemsgiek, maar zij vonden anderen bereid tot hulp. Die Leythe kreeg de vier van Nereus te leen, Het Spaarne die van De Hoop. De Haarlemmers moesten verleden week in die giek op de Amstel gaan oefenen, waartoe een volg-motorbool ook nog noodzakelijk bleek. De Nereus-coach Dr. R. J. Th. Meurer stelde niet alleen de mo torboot ter beschikking, maar bleek ook be reid om gedurende die laatste dagen vóór den wedstrijd de Haarlemsche vier te coachen. Het spreekt vanzelf dat de Haarlem mers deze sportieve hulp der Amsterdamsche vereenigingen op hoogen prijs stellen, en dat zij hunnerzijds niet in gebreke zullen blij ven als een beroep op hen wordt gedaan. De Rondvaart door Nederland heeft dit jaar weer een ander goed bewijs gegeven van de onderlinge vriendschappelijke verhou ding der vereenigingen. want overal vonden de Rondvaarders bij de zustervereenigingen gastvrijheid en een hartelijk welkom, als zij na een vermoeiende dagreis weer een station op hun tocht bereikten. Het ware te wenschen dat in alle takken van sport zooveel samenwerking tusschen de vereenigingen bestond als bij de roeiers. Deze goede geest draagt er in niet geringe mate toe bij, dat de roeisport tegenwoordig zoo snel terrein wint. Bij vrijwel alle vereenigin gen is het ledental voortdurend stijgende. Boks-aesthetica. Heeft u wel eens opgemerkt dat al het werkelijk gevoelige nieuws altijd uit Ame rika komt? De zachte teedere toon, het con sordino, ais ik het zoo noemen mag, van deze wereld, is bij uitstek Amerikaansch. Zooals dit nu weer. De bokscommissle van den staat Illinois, niet te verwarren met alle andere bokscom- missies van alle andere staten, want ze zijn het altijd oneens.... de bokscommissie van Illinois acht het een naar gezicht voor de gevoelige naturen, die naar haar bokswed strijden komen kijken om een letterlijk neer geslagen mensch, die tijdelijk in andere regionen vertoeft naar zijn stoel en, als het heel erg is, later uit den ring naar de kleed kamers te zien dragen. Als een stuk van een os, die onder slagershanden gevallen is zooals de commissie het fijntjes uitdrukt. En daarom heeft zij een oekase uitgevaardigd, 4at voortaan bewusteloos geranselde bok sers behoorlijk en ordelijk op een brancard van het gevechtsterrein moeten worden ver wijderd. U en ik zouden zeggen, dat een sport, die als het ware steeds een brancard om den hoek gereed heeft staan, andere en dieper gaande bezwaren van aesthetische strekking heeft, maar naar uw en mijn meening wordt door de bokscommissies van Illinois niet gevraagd. Wielrenprogrammas. In Sport Echo is onlangs een beschou wing gepubliceerd, waarin de schrijver zich keert tegen de overladen programmes van de betrekkelijk kleine groep wielrenners van internationale klasse. Hij beschrijft hóe Moeskops en Mlchard om 6 uur 's middags te Amsterdam aankwamen, waar zij 's avonds moesten rijden na een treinreis van 36 uur uit Marseille. Wat was er van deze renners to vernachten? En wat was er te Amsterdam te verwachten van Paillard c.s. nadat zij in de voorafgaande 5 dagen vier maal hon derd Kilometer hadden gereden in verschil lende steden, neen in vier verschillende landen? Op deze wijze, aldus de schrijver in Sport Echo slachten de renners de kip met de gouden eieren, denken aan niets dan geid verdienen en kunnen het publiek geen waar voor zijn geld geven. Wij hebben aan den heer Jan J. v. d. Berg directeur van het Amsterdamsche Stadion gevraagd wat hij hiervan dacht. De heer van den Berg begon met de opmerking, dat zoo snel op elkaar volgende wedstrijden In derdaad voor sommige renners te veel ls, maar dat anderen er blijkbaar wel tegen kunnen, met name Paillard, die toch in het bewuste geval te Amsterdam ook weer wist ce winnen. Overigens meende ook de Sta- öiondirecteur, dat het wenschelijk zou zijn, als den renners verboden werd meer dan twee wedstrijden per week te rijden, maar het :»il niet gemakkelijk zijn om daar een regeline voor te maken. Om de eeuvoudl- ge reden dat er teveel wielerbanen zijn en te weinig renners van de extra klasse, die het publiek en vooral het Amsterdamscha voor zijn entreegeld eischt. W ereldsportreizen. Het is je tegenwoordig toch maar wat. als je een beroemd sportsman bent. De heele wereld ligt voor je open. om kos-eloos te be reizen, want iemand anders, die je graag wil zien hardloopen of tennissen of zwemmen zorgt wel. voor de rekeningen. En, op voor waarde dat je geen Nederlandsch onderdaan bent. brengt Je eigen regeering je nog hulde voor de propaganda die je je land als sportief gezant bezorgt. Een heerenleven. Een Dult- sche athletiekploeg is onderweg naar Austra lië. Nieuw Zeeland en Japan en nu is ook alweer een Fransch kwartet tennissers ver trokken naar het Verre Oosten. Want vooral Japan, dat op sportgebied de hoogste aspi raties met gelijke geestkracht als Duitsch- land nastreeft noodigt, niettegenstaande fi nancieel catastrofale aardbevingen en bran den van de laatste Jaren telkens weer Ame- rikaansche en Europeesche sportcoryfeeën uit. De Fransche tennissers die er nu veer heen gaan zijn Cochet, Brugnon, Landry en de comlngman Rodel. Ze gaan eerst naar Canada, dan naar Japan, vervolgens naar Bombay, misschien nog naar Ceylon en ten slotte naar Egypte. Op Oudejaarsavond zul len zij in Parijs terug zijn. Een aardig reisje, met sport als ontspanning en tijdverdrijf zoo als het den goeden „amateur" betaamt. Och, och!

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7